Endometriozis Tedavisi

Endometriozis Tedavisi

Endometriozis Tedavisi

Endometriozis Tedavisi 1024 737 Muğla Kadın Doğum Doktoru ☎️: 05467740159


TEORİLER HASTALIĞI ENDOMETRİOZİS

Endometriozis, normalde rahmin içini kaplayan doku tabakası olan endometriumdaki hücrelere benzer hücrelerin rahmin dışında büyüdüğünü belirten kadın üreme sisteminin bir hastalığıdır.

Çoğu zaman bu, yumurtalıklar, fallop tüpleri ve rahim ve yumurtalıkların etrafındaki doku üzerindedir; ancak, nadir durumlarda vücudun diğer bölgelerinde de ortaya çıkabilir. Bazı semptomlar arasında pelvik ağrı, regl zamanlarında ağır dönemler, bağırsak hareketleriyle ağrı ve kısırlık sayılabilir.

Etkilenenlerin yaklaşık yarısında kronik pelvik ağrı görülürken, %70’inde ağrı adet sırasında ortaya çıkar. Cinsel ilişki sırasında ağrı da sık görülür. Kısırlık, etkilenen bireylerin yarısında görülür. Üçüncü basamak bir merkezde infertilite ile görülen bireylerin yaklaşık %25’inde hiçbir semptom görülmez ve %85’inde ağrı olmaz. Endometriozis hem sosyal hem de psikolojik etkilere sahip olabilir.

Nedeni tam olarak açık değildir

Risk faktörleri arasında bu duruma ilişkin bir aile öyküsü bulunması yer alır.

Endometriozis alanları her ay kanar (menstrüel dönem), iltihaplanma ve yara izi ile sonuçlanır Endometriozise bağlı büyümeler kanser değildir. Tanı genellikle tıbbi görüntüleme ile birlikte semptomlara dayanır; ancak biyopsi en kesin tanı yöntemidir.

Benzer semptomların diğer nedenleri arasında pelvik inflamatuar hastalık, irritabl barsak sendromu, interstisyel sistit ve fibromiyalji sayılabilir.

Endometriozis genellikle zor teşhis edilir ve kadınlar sıklıkla yanlış bir şekilde semptomlarının önemsiz veya normal olduğu söylendiğini bildirirler. 

Endometriozisli kadınlar, semptomların başlangıcı ile cerrahi olarak alınan biyopsiler arasında ortalama 6 – 7 ​​yıllık bir gecikme ile, durumu teşhis etmek için altın standart olan, doğru bir teşhis almadan önce ortalama 7 hekime başvururlar. Bu ortalama gecikme, endometriozisi tanısal verimsizliğin en uç noktasına yerleştirir.

Geçici kanıtlar, kombine oral kontraseptif kullanımının endometriozis riskini azalttığını göstermektedir. Egzersiz yapmak ve çok miktarda alkolden kaçınmak da önleyici olabilir.

Endometriozisin tedavisi yoktur, ancak birkaç tedavi semptomları iyileştirebilir. Bu, ağrı kesici ilaçları, hormonal tedavileri veya ameliyatı içerebilir.

Önerilen ağrı kesici ilaç genellikle naproksen gibi steroid olmayan bir antienflamatuar ilaçtır (NSAID).

Doğum kontrol hapının aktif bileşenini sürekli olarak almak veya progestojen içeren bir rahim içi araç kullanmak da faydalı olabilir.Gonadotropin salgılatıcı hormon agonisti (GnRH agonisti), infertil olanların hamile kalma yeteneğini artırabilir. Endometriozisin cerrahi olarak çıkarılması, semptomları diğer tedavilerle yönetilemeyenleri tedavi etmek için kullanılabilir.

Bir tahmine göre 2015 itibariyle dünya genelinde 10,8 milyon insan etkileniyor. Diğer kaynaklar, genel kadın nüfusunun ve asemptomatik kadınların %2 ila 11’inin etkilendiğini tahmin etmektedir. Ek olarak, genel popülasyondaki kadınların %11’inde manyetik rezonans görüntülemede (MRI) görülebilen teşhis edilmemiş endometriozis vardır.

Endometriozis en çok otuzlu ve kırklı yaşlarda olanlarda görülürancak kızlarda sekiz yaşında başlayabilir.

Düzeltilmemiş ve yaşa göre standardize edilmiş ölüm oranlarının 100.000’de 0.1 ve 0.0 olduğu birkaç ölümle sonuçlanır. Yani öldüren bir hastalık değildir.

Endometriozis ilk olarak 1920’lerde ayrı bir durum olarak belirlendi. O zamandan önce endometriozis ve adenomyozis birlikte düşünülürdü. Hastalığı ilk kimin tanımladığı belli değil.

Tarih

Endometriozis ilk olarak 1860 yılında Karl von Rokitansky tarafından mikroskobik olarak keşfedildi, en eski öncüller yaklaşık 4000 yıl önce yayınlanan kavramlardan kaynaklanmış olabilir.

Hippocratic Corpus, rahim ülserleri, yapışıklıklar ve kısırlık dahil olmak üzere endometriozise benzer semptomları özetlemektedir . Tarihsel olarak, bu semptomları olan kadınlara sülükler, deli gömleği, kan alma, kimyasal duşlar, genital mutilasyon, hamilelik (bir tedavi şekli olarak), baş aşağı asma, cerrahi müdahale ve hatta şeytani ele geçirme şüphesiyle öldürme uygulandı.

Hipokrat doktorları, 2500 yıl önce kronik pelvik ağrıyı gerçek bir organik bozukluk olarak kabul ettiler ve tedavi ettiler, ancak Orta Çağ boyunca, pelvik ağrısı olan kadınların deli, ahlaksız, ağrıyı hayal eden veya sadece yaramaz olduklarına inanmaya doğru bir kayma oldu.

Açıklanamayan kronik pelvik ağrının semptomları genellikle hayali delilik, kadın zayıflığı, rastgele cinsel ilişki veya histeriye bağlanıyordu. Psikolojik bir hastalık olduğu düşünülen histerinin tarihsel tanısı aslında endometriozis olabilir. Kronik pelvik ağrının akıl hastalığı ile ilişkili olduğu fikri, endometriozisli bireylere yönelik modern tutumları etkileyerek, 20. ve 21. yüzyıl boyunca doğru tanıda gecikmelere ve hastaların gerçek ağrılarına kayıtsız kalınmasına yol açtı.

Hipokrat doktorları, çocuk doğurmayı geciktirmenin endometrioz benzeri semptomlara neden olan rahim hastalıklarını tetikleyebileceğine inanıyorlardı. Dismenoreli kadınlar genç yaşta evlenmeye ve çocuk sahibi olmaya teşvik edildi. Hipokrat’ın endometriozis benzeri bir hastalık nedeniyle evlilik uygulamalarında değişiklik önermesi gerçeği, bu hastalığın muhtemelen yaygın olduğunu ve bugün sıklıkla belirtilen %5-15’lik prevalanstan daha yüksek oranlara sahip olduğunu ima etmektedir. Gerçekten de bu bozukluk tarihsel olarak çok yaygınsa, bu, endometriozis ile dioksinler, PCB’ler ve kimyasallar arasında bağlantı olduğunu öne süren modern teorilerden uzaklaşabilir.

Hiç bir tetkik Hekimin kanaatinden üstün değildir.
Hiç bir tetkik Hekimin kanaatinden üstün değildir.

[ez-toc]

Endometriozis Tedavisi
Kadın vücudunda kronik enflamasyonun en büyük kaynağı vajinal akıntıdır.
Endometriozis Tedavisi
Sıfır vajinal akıntı sağlıktır.

YASAL UYARI: Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitede bulunan metin ve/veya görsel içerikler reklam amacı gütmemekte olup, ön bilgilendirme amacı taşımaktadır. Bu görsel ve/veya metin içerikler hiç bir tıbbi ya da evde uygulamaya dayanak oluşturmaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler yasal uyarı metninde yer alan hususları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Site içeriğinin tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. Aynı konu hakkında farklı görüşler olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir.

Endometriozis Tedavisi
Tedavi hunisi; İyileşmek için doğru adres.

Belirti ve bulgular

Kadınların %20-25’i asemptomatik olmasına rağmen ağrı ve kısırlık yaygın semptomlardır. Tipik lezyonları olan kadınların %50’sinde, kistik over lezyonu olan kadınların %10’unda ve derin endometriozisli kadınların %5’inde ağrı olmadığı için ağrı semptomlarının varlığı endometrial lezyon tipi ile ilişkilidir.

Pelvik ağrı

 • Endometriozisin önemli bir semptomu, tekrarlayan pelvik ağrıdır.
 • Ağrı, pelvisin her iki tarafında, alt sırt ve rektal bölgede ve hatta bacaklarda meydana gelen hafif ile şiddetli kramp veya bıçak saplanma ağrısı arasında değişebilir.
 • Bir kişinin hissettiği ağrı miktarı, endometriozisin yaygınlığı veya evresi (1 ila 4) ile zayıf bir şekilde ilişkilidir, bazı kişilerde yaygın endometriozis veya skarlı endometriozis olmasına rağmen çok az ağrı olur veya hiç ağrı olmazken, diğerleri sadece ağrıları olmasına rağmen şiddetli ağrıya sahip olabilir.
 • En şiddetli ağrı tipik olarak menstrüasyon ile ilişkilidir. Ağrı, adet döneminden bir hafta önce, adet sırasında ve hatta bir hafta sonra başlayabilir veya sabit olabilir. Ağrı zayıflatıcı olabilir ve duygusal strese neden olabilir.

Endometriozise bağlı ağrı belirtileri şunları içerebilir:

 • dismenore (%64) – adet döneminde ağrılı, bazen engelleyici kramplar; ağrı zamanla kötüleşebilir (ilerleyen ağrı), ayrıca pelvise bağlı bel ağrıları
 • kronik pelvik ağrı – tipik olarak alt sırt ağrısı veya karın ağrısı ile birlikte
 • disparoni – ağrılı cinsel ilişki
 • dizüri – acil idrara çıkma, sık idrara çıkma ve bazen ağrılı işeme
 • mittelschmerz – yumurtlama ile ilişkili ağrı
 • bedensel hareket ağrısı – egzersiz, ayakta durma veya yürüme sırasında ortaya çıkar
 • Yüzeysel endometriozisli hastalarla karşılaştırıldığında, derin hastalığı olanların rektal ağrı ve içlerinin aşağı çekildiğini bildirme olasılıkları daha yüksek görünmektedir. Bireysel ağrı alanları ve ağrı yoğunluğu cerrahi tanı ile ilgisiz gibi görünmektedir ve ağrı alanı endometriozis alanı ile ilgisizdir.

Ağrının birden fazla nedeni vardır. Endometriozis lezyonları hormonal stimülasyona tepki gösterir ve adet sırasında ‘kanayabilir‘.

Kan, bağışıklık, dolaşım ve lenfatik sistem tarafından kısa sürede temizlenmezse, lokal olarak birikir.

Bu ayrıca, ağrıya neden olan sitokinlerin aktivasyonu ile iltihabı tetikleyen şişmeye yol açabilir.

Diğer bir ağrı kaynağı ise iç organları birbirine bağlayan yapışmalardan kaynaklanan organ hasarlarıdır.

Yumurtalıklar, rahim, yumurta kanalları, periton ve mesane birbirine yapışabilir. Bu şekilde tetiklenen ağrı, sadece adet dönemlerinde değil, adet döngüsü boyunca sürebilir.

Ayrıca, endometriotik lezyonlar kendi sinir kaynaklarını geliştirebilir, böylece lezyonlar ve merkezi sinir sistemi arasında doğrudan ve iki yönlü bir etkileşim oluşturarak, potansiyel olarak ağrıda çeşitli bireysel farklılıklar üretebilir ve bu da bazı durumlarda hastalığın kendisinden bağımsız hale gelebilir. Sinir liflerinin ve kan damarlarının, nöroanjiyogenez olarak bilinen bir süreçle endometriozis lezyonlarına dönüştüğü düşünülmektedir.

Kısırlık

Kısırlığı olan kadınların yaklaşık üçte birinde endometriozis vardır. Endometriozisi olanların yaklaşık %40’ı kısırdır.

İnfertilitenin patogenezi hastalığın evresine bağlıdır: erken evre hastalıkta bunun, gebeliğin çeşitli yönlerini bozan inflamatuar bir yanıta ikincil olduğu, daha sonraki evrede ise bozulmuş pelvik anatomi ve adezyonların bozulmuş fertilizasyona katkıda bulunduğu varsayılır.

Diğer

Diğer semptomlar arasında ishal veya kabızlık, kronik yorgunluk, mide bulantısı ve kusma, migren, düşük dereceli ateş, ağır (%44) ve/veya düzensiz dönemler (%60) ve hipoglisemi bulunur. Endometriozis ile belirli kanser türleri, özellikle bazı yumurtalık kanseri türleri, Hodgkin dışı lenfoma ve beyin kanseri arasında bir ilişki vardır. Endometriozis, endometrium kanseri ile ilgisizdir. Nadiren endometriozis, vücudun diğer bölgelerinde endometrium benzeri dokunun bulunmasına neden olabilir. Torasik endometriozis, endometrium benzeri doku akciğerlere veya plevraya yerleştiğinde ortaya çıkar. Bunun belirtileri arasında kan tükürmek, akciğer çökmesi veya plevral boşluğa kanama yer alır.

Stres, endometriozisin bir nedeni veya sonucu olabilir.

Komplikasyonlar

Fiziksel Sağlık

Endometriozisin komplikasyonları arasında iç skarlaşma, yapışıklıklar, pelvik kistler, yumurtalıkların çikolata kistleri, rüptüre kistler ve pelvik yapışıklıklardan kaynaklanan bağırsak ve üreter obstrüksiyonu yer alır. Endometriozise bağlı infertilite, endometriozise bağlı skar oluşumu ve anatomik bozulmalar ile ilişkili olabilir.

Ovaryan endometriozis desidualizasyon, apse ve/veya rüptür ile gebeliği komplike hale getirebilir.

Torasik endometriozis, kadınların %73’ünde katamenial pnömotoraks, %14’ünde katamenial hemotoraks, %7’sinde katamenial hemoptizi ve %6’sında pulmoner nodülleri içeren adet dönemi zamanlarında tekrarlayan torasik endometriozis sendromu ile ilişkilendirilebilir.

Endometriozisli 12.000 kadın üzerinde 20 yıllık bir çalışma, endometriozis teşhisi konan 40 yaşın altındaki bireylerin, sağlıklı yaşıtlarına göre 3 kat daha fazla kalp problemi olduğunu buldu.

Endometriozis, olmayanlara kıyasla kadınlarda yumurtalık, meme ve tiroid kanserine yakalanma olasılığını yaklaşık %1 veya daha az artırabilir.

Düzeltilmemiş ve yaşa göre standardize edilmiş ölüm oranlarının 100.000’de 0.1 ve 0.0 olduğu birkaç ölümle sonuçlanır.

Katameniyal veya döngüsel siyatik olarak da adlandırılan siyatik endometriozis, nedeni endometriozis olan ve insidansı bilinmeyen bir siyatiktir. Tanı genellikle bir MRI veya BT-miyelografi ile konur.

Ruh Sağlığı

‘Endometriozis, depresyon ve anksiyete bozuklukları geliştirme riskinin artmasıyla ilişkilidir’. Çalışmalar bunun kısmen endometriozis hastalarının yaşadığı pelvik ağrıdan kaynaklandığını düşündürmektedir.
Pelvik ağrının kadınların ruh sağlığı ve yaşam kalitesi üzerinde önemli olumsuz etkileri olduğu ortaya konmuştur; özellikle, pelvik ağrıdan muzdarip kadınlar, yüksek düzeyde anksiyete ve depresyon, çalışma yeteneği kaybı, sosyal aktivitelerde kısıtlama ve düşük yaşam kalitesi bildirmektedir’ .

Çerez Politikası

Son güncellenme: 05/11/2022

Biz, Mesut Bayraktar Özel Muayenehanesi, olarak güvenliğinize önem veriyor ve bu Çerez Politikası ile siz sevgili ziyaretçilerimizi, web sitemizde hangi çerezleri, hangi amaçla kullandığımız ve çerez ayarlarınızı nasıl değiştireceğiniz konularında kısaca bilgilendirmeyi hedefliyoruz.

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına, çerezler vasıtasıyla, ne tür kişisel verilerinizin hangi amaçla toplandığı ve nasıl işlendiği konularında, kısaca bilgi sahibi olmak için lütfen bu Çerez Politikasını okuyunuz. Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikamıza göz atabilir ya da bizlerle çekinmeden iletişime geçebilirsiniz.

Çerez Nedir?

Çerezler, kullanıcıların web sitelerini daha verimli bir şekilde kullanabilmeleri adına, cihazlarına kaydedilen küçük dosyacıklardır. Çerezler vasıtasıyla kullanıcıların bilgilerinin işleniyor olması sebebiyle, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, kullanıcıların bilgilendirilmeleri ve onaylarının alınması gerekmektedir.

Bizler de siz sevgili ziyaretçilerimizin, web sitemizden en verimli şekilde yararlanabilmelerini ve siz sevgili ziyaretçilerimizin kullanıcı deneyimlerinin geliştirilebilmesini sağlamak adına, çeşitli çerezler kullanmaktayız.

 1. Zorunlu Çerezler

Zorunlu çerezler, web sitesine ilişkin temel işlevleri etkinleştirerek web sitesinin kullanılabilir hale gelmesini sağlayan çerezlerdir. Web sitesi bu çerezler olmadan düzgün çalışmaz.

 1. Performans Çerezleri

Performans çerezleri, ziyaretçilerin web sitesine ilişkin kullanım bilgilerini ve tercihlerini anonim olarak toplayan ve bu sayede web sitesinin performansının geliştirilmesine olanak sağlayan çerezlerdir.

 1. Fonksiyonel Çerezler

Fonksiyonel çerezler, kullanıcıların web sitesine ilişkin geçmiş kullanımlarından yola çıkılarak gelecekteki ziyaretlerinde tanınmalarını ve hatırlanmalarını sağlayan ve bu sayede web sitelerinin kullanıcılara dil, bölge vb. gibi kişiselleştirilmiş bir hizmet sunmasına olanak tanıyan çerezlerdir.

 1. Reklam Çerezleri

Reklam çerezleri, üçüncü taraflara ait çerezlerdir ve web sitelerinde ziyaretçilerin davranışlarını izlemek için kullanılırlar. Bu çerezlerin amaçları, ziyaretçilerin ihtiyaçlarına yönelik ilgilerini çekecek reklamların gösterilmesine yardımcı olmaktır ve sorumluluğu çerez sahibi üçüncü taraflara aittir.

Çerezler İle İşlenen Kişisel Veriler Nelerdir?

Kimlik (isim, soy isim, doğum tarihi vb.) ve iletişim (adres, e-posta adresi, telefon, IP, konum vb.) bilgileriniz tarafımızca, çerezler (cookies) vasıtasıyla, otomatik veya otomatik olmayan yöntemlerle ve bazen de analitik sağlayıcılar, reklam ağları, arama bilgi sağlayıcıları, teknoloji sağlayıcıları gibi üçüncü taraflardan elde edilerek, kaydedilerek, depolanarak ve güncellenerek, aramızdaki hizmet ve sözleşme ilişkisi çerçevesinde ve süresince, meşru menfaat işleme şartına dayanılarak işlenecektir.

Çerezler Hangi Amaçla Kullanılmaktadır?</b >

Web sitemizde, şüpheli eylemlerin tespiti yoluyla güvenliğin sağlanması, kullanıcıların tercihleri doğrultusunda işlevsellik ve performansın artırılması, ürünlerin ve hizmetlerin geliştirilmesi ve kişiselleştirilmesi ile bu hizmetlere ulaşımın kolaylaştırılması, sözleşmesel ve hukuki sorumlulukların yerine getirilmesi amaçlı çerezler kullanmaktadır. Ayrıca kullanıcıların daha geniş kapsamlı hizmet sağlayıcılar ile buluşturulabilmesi amacıyla reklam çerezleri ve üçüncü taraflarla bilgi paylaşımı da söz konusudur.

Çerezler Nasıl Yönetilmektedir?</b >

Tüm bu açıklamalardan sonra, hangi çerezlerin kullanılacağı konusu, tamamen kullanıcılarımızın özgür iradelerine bırakılmıştır. Çerez tercihlerinizi, tarayıcınızın ayarlarından silerek ya da engelleyerek, web sitemize adım attığınız anda yönetebilir ya da gelecekte, istediğiniz zaman bu ayarları değiştirebilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamıza göz atabilir ya da bizlerle mesut-bayraktar@hotmail.com e-mail adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Kullanım Koşulları

Sevgili ziyaretçimiz, lütfen https://muglakadindogum.net web sitemizi ziyaret etmeden önce işbu kullanım koşulları sözleşmesini dikkatlice okuyunuz. Siteye erişiminiz tamamen bu sözleşmeyi kabulünüze ve bu sözleşme ile belirlenen şartlara uymanıza bağlıdır. Şayet bu sözleşmede yazan herhangi bir koşulu kabul etmiyorsanız, lütfen siteye erişiminizi sonlandırınız. Siteye erişiminizi sürdürdüğünüz takdirde, koşulsuz ve kısıtlamasız olarak, işbu sözleşme metninin tamamını kabul ettiğinizin, tarafımızca varsayılacağını lütfen unutmayınız.

https://muglakadindogum.net web sitesi Mesut Bayraktar Özel Muayenehanesi tarafından yönetilmekte olup, bundan sonra SİTE olarak anılacaktır. İşbu siteye ilişkin Kullanım Koşulları, yayınlanmakla yürürlüğe girer. Değişiklik yapma hakkı, tek taraflı olarak SİTE’ye aittir ve SİTE üzerinden güncel olarak paylaşılacak olan bu değişiklikleri, tüm kullanıcılarımız baştan kabul etmiş sayılır.

Gizlilik

Gizlilik, ayrı bir sayfada, kişisel verilerinizin tarafımızca işlenmesinin esaslarını düzenlemek üzere mevcuttur. SİTE’yi kullandığınız takdirde, bu verilerin işlenmesinin gizlilik politikasına uygun olarak gerçekleştiğini kabul edersiniz.

Hizmet Kapsamı

Mesut Bayraktar Özel Muayenehanesi olarak, sunacağımız hizmetlerin kapsamını ve niteliğini, yasalar çerçevesinde belirlemekte tamamen serbest olup; hizmetlere ilişkin yapacağımız değişiklikler, SİTE’de yayınlanmakla yürürlüğe girmiş sayılacaktır.

Telif Hakları

SİTE’de yayınlanan tüm metin, kod, grafikler, logolar, resimler, ses dosyaları ve kullanılan yazılımın sahibi (bundan böyle ve daha sonra “içerik” olarak anılacaktır) Mesut Bayraktar Özel Muayenehanesi olup, tüm hakları saklıdır. Yazılı izin olmaksızın site içeriğinin çoğaltılması veya kopyalanması kesinlikle yasaktır.

Genel Hükümler

Kullanıcıların tamamı, SİTE’yi yalnızca hukuka uygun ve şahsi amaçlarla kullanacaklarını ve üçüncü kişinin haklarına tecavüz teşkil edecek nitelikteki herhangi bir faaliyette bulunmayacağını taahhüt eder. SİTE dâhilinde yaptıkları işlem ve eylemlerindeki, hukuki ve cezai sorumlulukları kendilerine aittir. İşbu iş ve eylemler sebebiyle, üçüncü kişilerin uğradıkları veya uğrayabilecekleri zararlardan dolayı SİTE’nin doğrudan ve/veya dolaylı hiçbir sorumluluğu yoktur.
SİTE’de mevcut bilgilerin doğruluk ve güncelliğini sağlamak için elimizden geleni yapmaktayız. Lakin gösterdiğimiz çabaya rağmen, bu bilgiler, fiili değişikliklerin gerisinde kalabilir, birtakım farklılıklar olabilir. Bu sebeple, site içerisinde yer alan bilgilerin doğruluğu ve güncelliği ile ilgili tarafımızca, açık veya zımni, herhangi bir garanti verilmemekte, hiçbir taahhütte bulunulmamaktadır.
SİTE’de üçüncü şahıslar tarafından işletilen ve içerikleri tarafımızca bilinmeyen diğer web sitelerine, uygulamalara ve platformlara köprüler (hyperlink) bulunabilir. SİTE, işlevsellik yalnızca bu sitelere ulaşımı sağlamakta olup, içerikleri ile ilgili hiçbir sorumluluk kabul etmemekteyiz.
SİTE’yi virüslerden temizlenmiş tutmak konusunda elimizden geleni yapsak da, virüslerin tamamen bulunmadığı garantisini vermemekteyiz. Bu nedenle veri indirirken, virüslere karşı gerekli önlemi almak, kullanıcıların sorumluluğundadır. Virüs vb. kötü amaçlı programlar, kodlar veya materyallerin sebep olabileceği zararlardan dolayı sorumluluk kabul etmemekteyiz.
SİTE’de sunulan hizmetlerde, kusur veya hata olmayacağına ya da kesintisiz hizmet verileceğine dair garanti vermemekteyiz. SİTE’ye ve sitenin hizmetlerine veya herhangi bir bölümüne olan erişiminizi önceden bildirmeksizin herhangi bir zamanda sonlandırabiliriz.


Sorumluluğun Sınırlandırılması

SİTE’nin kullanımından doğan zararlara ilişkin sorumluluğumuz, kast ve ağır ihmal ile sınırlıdır. Sözleşmenin ihlalinden doğan zararlarda, talep edilebilecek toplam tazminat, öngörülebilir hasarlar ile sınırlıdır. Yukarıda bahsedilen sorumluluk sınırlamaları aynı zamanda insan hayatına, bedeni yaralanmaya veya bir kişinin sağlığına gelebilecek zararlar durumunda geçerli değildir. Hukuken mücbir sebep sayılan tüm durumlarda, gecikme, ifa etmeme veya temerrütten dolayı, herhangi bir tazminat yükümlülüğümüz doğmayacaktır.

Uyuşmazlık Çözümü: İşbu Sözleşme’nin uygulanmasından veya yorumlanmasından doğacak her türlü uyuşmazlığın çözümünde, Türkiye Cumhuriyeti yasaları uygulanır; Muğla Adliyesi Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

Gizlilik Politikası

Güvenliğiniz bizim için önemli. Bu sebeple bizimle paylaşacağınız kişisel verileriz hassasiyetle korunmaktadır.

Biz, Mesut Bayraktar Özel Muayenehanesi, veri sorumlusu olarak, bu gizlilik ve kişisel verilerin korunması politikası ile, hangi kişisel verilerinizin hangi amaçla işleneceği, işlenen verilerin kimlerle ve neden paylaşılabileceği, veri işleme yöntemimiz ve hukuki sebeplerimiz ile; işlenen verilerinize ilişkin haklarınızın neler olduğu hususunda sizleri aydınlatmayı amaçlıyoruz.

Toplanan Kişisel Verileriniz, Toplanma Yöntemi Ve Hukuki Sebebi

IP adresiniz ve kullanıcı aracısı bilgileriniz, sadece analiz yapmak amacıyla ve çerezler (cookies) vb. teknolojiler vasıtasıyla, otomatik veya otomatik olmayan yöntemlerle ve bazen de analitik sağlayıcılar, reklam ağları, arama bilgi sağlayıcıları, teknoloji sağlayıcıları gibi üçüncü taraflardan elde edilerek, kaydedilerek, depolanarak ve güncellenerek, aramızdaki hizmet ve sözleşme ilişkisi çerçevesinde ve süresince, meşru menfaat işleme şartına dayanılarak işlenecektir.

Kişisel Verilerinizin İşlenme Amacı

Bizimle paylaştığınız kişisel verileriniz sadece analiz yapmak suretiyle; sunduğumuz hizmetlerin gerekliliklerini en iyi şekilde yerine getirebilmek, bu hizmetlere sizin tarafınızdan ulaşılabilmesini ve maksimum düzeyde faydalanılabilmesini sağlamak, hizmetlerimizi, ihtiyaçlarınız doğrultusunda geliştirebilmek ve sizleri daha geniş kapsamlı hizmet sağlayıcıları ile yasal çerçeveler içerisinde buluşturabilmek ve kanundan doğan zorunlulukların (kişisel verilerin talep halinde adli ve idari makamlarla paylaşılması) yerine getirilebilmesi amacıyla, sözleşme ve hizmet süresince, amacına uygun ve ölçülü bir şekilde işlenecek ve güncellenecektir.

Toplanan Kişisel Verilerin Kimlere Ve Hangi Amaçlarla Aktarılabileceği

Bizimle paylaştığınız kişisel verileriniz; faaliyetlerimizi yürütmek üzere hizmet aldığımız ve/veya verdiğimiz, sözleşmesel ilişki içerisinde bulunduğumuz, iş birliği yaptığımız, yurt içi ve yurt dışındaki 3. şahıslar ile kurum ve kuruluşlara ve talep halinde adli ve idari makamlara, gerekli teknik ve idari önlemler alınması koşulu ile aktarılabilecektir.

Kişisel Verileri İşlenen Kişi Olarak Haklarınız

KVKK madde 11 uyarınca herkes, veri sorumlusuna başvurarak aşağıdaki haklarını kullanabilir:

Kişisel veri işlenip işlenmediğini öğrenme,
Kişisel verileri işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme,
Kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme,
Yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme,
Kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme,
Kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme,
(e) ve (f) bentleri uyarınca yapılan işlemlerin, kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,
İşlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle kişinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme,
Kişisel verilerin kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğraması hâlinde zararın giderilmesini talep etme, haklarına sahiptir.

Yukarıda sayılan haklarınızı kullanmak üzere mesut-bayraktar@hotmail.com üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişim

Sizlere hizmet sunabilmek amaçlı analizler yapabilmek için, sadece gerekli olan kişisel verilerinizin, işbu gizlilik ve kişisel verilerin işlenmesi politikası uyarınca işlenmesini, kabul edip etmemek hususunda tamamen özgürsünüz. Siteyi kullanmaya devam ettiğiniz takdirde kabul etmiş olduğunuz tarafımızca varsayılacak olup, daha ayrıntılı bilgi için bizimle mesut-bayraktar@hotmail.com e-mail adresi üzerinden iletişime geçmekten lütfen çekinmeyiniz.

Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitede bulunan metin ve/veya görsel içerikler reklam amacı gütmemekte olup, ön bilgilendirme amacı taşımaktadır. Bu görsel ve/veya metin içerikler hiç bir tıbbi ya da evde uygulamaya dayanak oluşturmaz. Bu siteyi ziyaret eden kişiler yasal uyarı metninde yer alan hususları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Site içeriğinin tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. Aynı konu hakkında farklı görüşler olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir.

Gizlilik tercihleri sayfası

Web sitemdeki makalelerin büyük kısmının içeriklerinin telif hakkı Jinekolog Op. Dr. Mesut Bayraktar’a aittir. Makalelerin büyük kısmı hak sahipliğinin tescili amacıyla elektronik imzalı zaman damgalıdır. Sitemdeki makalelerin kopyalanarak veya özetlenerek izinsiz şekilde başka web sitelerinde yayınlanması halinde hukuki ve cezai işlem yapılacaktır. Kişisel Verilerin Korunması Kanununu Sınırlı Sorumluluk Beyanı Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır. Her Ne Amaçla Olursa Olsun, Mesut Bayraktar’ın Yazılı İzni Olmadan, Kişisel & Mesleki Fotograflarının; Kopyalanması, Ekran Görüntüsünün Alınması, Download Edilmesi, Fotografının Çekilmesi ,Saklanması, Yayınlanmasına, İyi – Faydalı, Kötü & Art Niyetli Amaçlar için Kullanılmasına İzin Vermiyorum. İzinsiz Tüm Kullanım, Paylaşım, Kopyalanma, Saklama Ve Benzeri Durumda Suç Duyurusunda Bulunulacak ve de ‘ Telif Hakkı ‘ Talep Edilecektir.