WhatsApp Search
Mesut Bayraktar - Muğla Kadın Doğum beyaz logo
Kadın Hastalığını Yok Saymak, İnkar Etmek Sadece Size Zarar Vermez !
Sizi Hasta Eden Durum; Atfetmediğin, Konduramadığın Jinekolojik Hastalık Olabilir. Çözümü Bahaneler Engeller.
Yüzmek, plaja gitmek, kaplıcaları ziyaret etmek ve hatta rahatlatıcı bir banyo yapmak gibi suyla ilgili aktiviteler söz konusu olduğunda kadınların su kaynaklı hastalıklar konusunda endişeleri olabilir. Ancak doğru hijyen uygulamalarıyla bu tür hastalıklara yakalanma riskinin önemli ölçüde azaltılabileceğini unutmamak önemlidir. Vücudun temiz su ve sabunla düzenli olarak yıkanması ve yıkanması, cilt yüzeyindeki bakteri ve diğer mikroorganizmaların yok edilmesine yardımcı olur. Ayrıca temiz havlu kullandığınızdan emin olmak ve mayo veya saç fırçası gibi kişisel eşyaları paylaşmaktan kaçınmak, olası enfeksiyonların yayılmasını daha da önleyebilir. Bu nedenle hanımlar, suyla ilgili hastalıklarla ilgili endişelerinizin sudaki maceralarınızı gölgelemesine izin vermeyin. Biraz ekstra özen ve hijyene dikkat ederek kendinizi koruyabileceğinizi bilerek yüzmenin, plaj gezilerinin ve canlandırıcı banyoların keyfini çıkarın. Su sıçratın ve gönül rahatlığıyla suyun harikalarının tadını çıkarın!

Kadınlarda Yüzme – Deni̇z – Havuz – Kaplıca – Küvet – Banyo Yani̇ Suyla Bulaşan Hastalıklar

Su hastalıklar, insanların yüzdükleri yüzme havuzları, jakuziler, spa, okyanuslar, göller, nehirler, çaylar, dereler mikroplarla kirlenmişse görülmektedir
Logo tasarımında kadın genital sistemi sembolü olan uterus ortada yer almaktadır. Uterus sembolünün kırmızı renkte olması, önemli olduğuna yönelik vurgu yapmak için tercih edilmiştir.

Rahim içinin, rahim kanalının dış ortamla bağlantısı, beyaz zeminle entegre olması, çevremizin, kendimizin, ailemizin temizlik + hijyenik durumunun rahimimize de etki ettiğini vurgulamak içindir.

İki adet elin avuç içinde olması, avuçlarda kadın genital sisteminin yer alması, jinekolojiye olan ilgi - alakayı, geleceğimizi etkileyen faktörleri temsil eder. Aynı zamanda tasarım, sonraki nesillerin kaderini, sağlığını - kendi sağlığımızı belirleme gücünün bizde olduğunu vurgular.

Tasarım, jinekolojik sistemin önemli rol oynadığına dikkat çekmektedir.
Geleceğiniz Sizin Elinizde; Muğla Kadın Doğum Jinekolog Operatör Doktor Mesut Bayraktar Özel Muayenehanesi

Yüzme Deni̇z Havuz Kaplıca Küvet Banyo Yani̇ Suyla Bulaşan Hastalıklar

Suyla Bulaşan hastalıklarda En yaygın semptomlar


Yüzme ile ilgili hastalıkların sebep olduğu en yaygın semptomlar

 • İshal,
 • Deri döküntüleri,
 • Kulak ağrısı,
 • Öksürük, tıkanıklık, göz ağrısı
 • Vajinal akıntı, bel ağrısı, adet sancısı, vulvar kaşıntı, vajinal kanamadır.

Yüzme Deniz Havuz Jakuzi Banyo Küvet İle İlgili hastalıklar nasıl yayılır?


Mikroplarla kirlenmiş suları yutarsanız, suyla temas ederseniz, su buharu – buğu, aerosolleri solursanız yüzme ile ilgili hastalıklara yakalanabilirsiniz. Ayrıca suda bulunan, sudan buharlaşarak havada gaza dönüşen kimyasallarla temas ederek de alabilirsiniz.

İshal, yüzme ile ilgili en yaygın hastalıktır. Halihazırda ishal olan kişiler, dinlenme suyuna girdiklerinde hastalığı başkalarına bulaştırabilirler. İnsanların herhangi zamanda vücutlarında tipik, yaklaşık 0,14 gram = 140 miligram dışkı bulunur (ortalama bir kum tanesi yaklaşık 50 mikrogram ağırlığında olduğundan; 2000 – 2500 kum tanesi kadar dışkı) bulunur.
 • İshal olan kişi suya girdiğinde, vücudundaki o küçük miktardaki dışkı, etrafındaki suya karışabilir, suyu mikroplarla kirletebilir.
 • Kirlenmiş suyu başka biri yutarsa, enfekte olabilir.

Deri, kulak, solunum, göz ve jinekolojik enfeksiyonlar (vajinal akıntı, servisit, salpenjit, rahim iltihabı – PID) gibi yüzmeyle ilgili diğer hastalıklara suda – toprakta doğal yaşayan mikroplar sebep olabilir. Havuzlarda, jakuzilerde, su oyun alanlarında mikropları öldürmek için kullanılan kimyasallar (klor , brom) doğru seviyede tutulmazsa mikroplar çoğalarak yüzücüleri hasta edebilir.

Ortalama 1 kum tanesi 50 mikrogramdır.
Ortalama 1 kum tanesi 50 mikrogramdır.

Suyla Bulaşan Hastalıklarda En çok kim risk altındadır?

Çocuklar, hamile kadınlar , kadınlar, genç kızlar, sağlık sorunları olan, vücudunun mikroplar – hastalıklarla savaşma yeteneğini azaltan ilaçlar kullanan kişiler – örneğin kanser, organ nakli, HIV nedeniyle bağışıklık sistemleri zayıflamış kişiler , jinekolojik doğum hasarı olanlar, tekrarlayan jinekolojik enfeksiyonu olanlar, kronik vajinal akıntısı olanlar yüzme için en fazla risk altındadır.
 • Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler, Diyabetikler, Kadınlar, Hamileler & Çocuklar
 • Bağışıklık sistemi zayıf olan kadınlar, yüzme gibi eğlence amaçlı su aktivitelerine katılmadan önce jinekoloji uzmanlarına danışmalıdır.

Yüzücüler kendilerini & başkalarını yüzmeyle İlgili hastalıklardan nasıl koruyabilir?

Yüzmeyle ilgili hastalıkların yayılmasını önlemenin en iyi yolu, her şeyden önce mikropları sudan uzak tutmaktır. Siz, çocuğunuz son iki hafta içinde ishal olduysa, vajinal akıntınız gelişti, vajinal akıntı miktarı arttıysa sudan uzak durmanız gerektiği anlamına gelir.
 • Kendinizi yüzmeyle ilgili en yaygın hastalıklardan korumak için:
 • Yüzerken suyu ağzınızdan uzak tutun
 • Yüzdükten sonra kulaklarınızı kurulayın
 • Vajinal akıntınız varsa suya girmeyin, tedavi olduktan sonra yüzebilirsiniz.
 • Doğum hasarı varsa, vajinaya hava kaçıracak hasar varsa, vajina genişlemiş vajina ise tedavi olduktan sonra yüzebilirsiniz.
 • Kalabalık insan popülasyonunun olduğu sulara girmeyin. Plajda, kıyı içerisinde 1000 kişi varsa, minimum 1000x(2000 – 2500) kum tanesi kadar dışkı suda çözünmüş demektir.

Yüzmeyle İlgili hastalıkların yayılmasını durdurmak İçin dezenfeksiyon niçin önemlidir?


Klor , brom, pH ile dezenfeksiyon, havuzlarda, jakuzilerde/SPA’larda, su oyun alanlarında yüzmeyle ilgili hastalıklara sebep olan mikroplara karşı ilk savunmadır. Önerilen seviyelerde, klor, brom sudaki mikropların çoğunu dakikalar içinde öldürebilir (Kripto gibi bazı mantar türevi mikroplar uygun şekilde arıtılmış suda günlerce yaşayabilir).

pH tüm su türlerinde 7,2 – 7,8 olmalıdır.

Yüzücüler yeterli miktarda;

 • Serbest klor
  • Havuzlarda/su oyun alanlarında milyonda 1–3 ppm
  • Jakuzilerde/spalarda 3–10 ppm
 • Brom
  • Havuzlarda/su oyun alanlarında 3–8 ppm
  • Suda 4–8 ppm olup olmadığını kontrol edilmelidir.

Yüzme İle İlgili hastalıklarda en sık görülen mikroplar nelerdir?

En sık bildirilen hastalıklar şunlardır:

 • Akut gastrointestinal hastalık (ishal, kusma )
 • Cilt hastalıkları (döküntü )
 • Akut solunum yolu hastalığı (öksürük, tıkanıklık )
 • Kulak & göz enfeksiyonları
 • Jinekolojik enfeksiyonlar (vajinal akıntı, servisit, salpenjit, rahim iltihabı – PID)

Kriptosporidium (Kripto)


Mikrop (mantar) insanların dışkısında bulunur. Klor dezenfeksiyonuna karşı oldukça dirençlidir. Havuzda on güne kadar hayatta kalabilir. Kirlenmiş suyu yutmak, insanlara sıklıkla bulaşma şeklidir. Kripto’nun yayılmasını durdurmak için ishali olan kişiler yüzmeye gitmemelidir. Bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde genellikle etkilenmektedir.

Kritosproridium yaşam döngüsü
Kritosproridium yaşam döngüsü

Shigella


Shigella bakterisi, genellikle kanlı , şiddetli ishale yani dizanteri yapar. İshalli enfekte kişi plajlar, yetersiz dezenfekte edilmiş havuzlar gibi alanlarda yüzerse, oynarsa yayılabilir. Yüzme alanlarının yakınında sabunlu el yıkama istasyonlarının olması suyun kirlenmesini önlemeye yardımcı olur. Kreşler su oyun alanları bu enfekte kişilere uygun değildir.

Eshericia coli O157:H7 ( Koli Basili , Hemorajik Kolit)


İnsanlar yüzerken göl suyunu yutarak E. coli bakteri enfeksiyonu kapıyorlar. Semptomlar Shigella’ya benzer; şiddetli ishal, kanlı dışkı içerir. Bu enfeksiyon ayrıca yaşamı tehdit edebilir, böbreklerde kalıcı hasara yol açabilir. Yeterince dezenfekte edilmemiş havuzlarda, kirli plajlarda yüzmek, potansiyel enfeksiyon kaynaklarıdır.

Geçmeyen vajinal kaşıntı - akıntının sebebi vajeni rezervuar yapmış kıl kurdu olabilir.
Geçmeyen vajinal kaşıntı – akıntının sebebi vajeni rezervuar yapmış kıl kurdu olabilir.

Jakuzi Döküntüsü – Pseudomonas dermatit / Folikülit


Hastane ortamında, yoğun bakım ünitelerinde Pseudomonas aeruginosa yaygın nozokomiyal enfeksiyon kaynağıdır. Rekreasyonel (boş zamanları değerlendirme amaçlı) yüzme ile ilişkilendirildiğinde, genellikle ‘sıcak küvet foliküliti‘ şeklinde adlandırılan deri döküntüsünün kaynağıdır. Deri döküntüsü sıklıkla su çiçeği görünümünü alır. Jakuzi, kaplıca, su parkları gibi kirli su kaynaklarında bakteriye maruz kalan sağlıklı kişilerde semptomlar gelişebilir.

Jakuzi Döküntüsü, dermatit, ciltte kaşıntılı, inişli çıkışlı kızarıklık yapan enfeksiyondur. Döküntü genellikle bakımsız jakuzilerde, kaplıcalarda yüzdükten sonraki günlerde ortaya çıkar, ancak kirli havuz – gölde yüzerek de yayılabilir. Jakuzilerin, havuzların uygun şekilde bakımı, kızarıklığa sebep olan mikrobu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Vibrio – Kolera


Vibrio, vibriosis adı verilen enfeksiyona yol açabilen bakterilerdir. Vibrio, tuzlu suda doğal bulunur ve kanalizasyonun karıştığı kıyı sularında yaygındır. Kanalizasyona tabi kıyı sularından çiğ – az pişmiş deniz ürünleri tüketirseniz de kolera riski altında olabilirsiniz.

Çiğ – az pişmiş kabuklu deniz ürünleri (istiridye, istiridye, midye, ıstakoz, yengeç gibi) yedikten sonra yara, yaralı deriyi deniz suyuna maruz bırakarak hastalanabilirsiniz. Vibrio enfeksiyonu yaz aylarında daha sık görülür.

Kolera; Vibrio Kolera bakterisinden kaynaklanır, şiddetli ishale neden olan bağırsak enfeksiyonudur. Kolerayla, enfekte kişinin dışkı atığıyla temas eden yiyecek, temas etmiş suyu suyu içerek yayılabilir, salgınlara sebep olabilir.

Temizliği şüpheli suda besin yıkamak, giysi yıkamak ve hatta içmek - yüzmek;kısa dönemde güçlü flora nedeniyle tolere edilebilir ama östrojen seviyesinin azalması yani menopozla birlikte tüm fatura hastalıklar önünüze çıkacaktır.
Temizliği şüpheli suda besin yıkamak, giysi yıkamak ve hatta içmek – yüzmek;kısa dönemde güçlü flora nedeniyle tolere edilebilir ama östrojen seviyesinin azalması yani menopozla birlikte tüm fatura hastalıklar önünüze çıkacaktır.
Kolerayı Önleme
 • Şişelenmiş su için, içmek için suyu kaynatın. Kaynatılmadıkça, klor, iyotla işlenmedikçe musluk suyundan kaçının.
 • Sadece tamamen pişmiş yiyecekleri, (özellikle balık, kabuklu deniz hayvanlarını) yiyin.
 • Sadece pişmiş meyve sebzeleri yiyin, kendi soyduğunuz ürünleri tüketin.
 • Salata yemekten kaçının.
 • Sokak satıcılarından, restoranlardan temiz görünmeyen yiyecek içecekleri de yemekten kaçınmalısınız.
 • Çiğ deniz ürünlerine dokunduktan sonra ellerinizi sabun, ılık suyla iyice yıkayın. Çiğ kabuklu deniz hayvanlarına dokunurken eldiven kullanın.
 • Kabuklu deniz hayvanlarını kabukta hazırlarken aşağıdaki önlemleri alın:
  • Kabuklar açılıncaya kadar kaynatın, beş dakika daha pişirmeye devam edin veya
  • Kabuklar açılana kadar buğulayın, dokuz dakika daha pişirmeye devam edin.
  • Parçalanmış istiridyeleri en az üç dakika kaynatın veya 190 C derecede en az 10 dakika yağda kızartın.
  • Pişirme sırasında açılmayan kabukluları atın.
  • Çiğ deniz ürünlerini, sularını diğer yiyeceklerden uzak tutun.
  • Pişmiş kabuklu deniz hayvanlarını hemen yiyin, artıkları hemen soğutun.
  • Açık yaraları, hasarkı cildinizi tuzlu su, acı su, kabuklu deniz ürünleriyle temastan koruyun.
Le Petit Journal'da (1912) Koleranın Getirdiği Ölüm Çizimi.
Le Petit Journal’da (1912) Koleranın Getirdiği Ölüm Çizimi.
Kolera Belirtileri

Enfekte olduysanız, 6 saat – 72 saat içinde aşağıdaki belirtileri yaşamaya başlayabilirsiniz;

 • İshal
 • Karın , bacak krampları
 • Mide bulantısı
 • Kusma, dehidrasyon
 • Ateş
 • Yara kırmızı, şişmiş görünecek
Kolera Teşhis – tedavi

Doktorlar dışkıda, yaralarda, kanda Vibrio testi yapabilir. Sulu ishaliniz varsa, son zamanlarda, özellikle çiğ – az pişmiş deniz ürünleri yediyseniz, deniz suyuna maruz kaldıktan sonra, yara – kulak enfeksiyonu meydana geldiyse, doktor enfeksiyonuzu kontrol etmelidir.

Tedavi edilmeyen kolera ölümcül olabilir.

Kronik vajinal akıntıdan kurtulmak için, denize & hamam gitmek sizi iyileştirmeyeceği gibi çevrenizde bulunanların sağlığını hiçe saymaktır.
Kronik vajinal akıntıdan kurtulmak için, denize & hamam gitmek sizi iyileştirmeyeceği gibi çevrenizde bulunanların sağlığını hiçe saymaktır.

Tifo & Paratifo

Tifo, Salmonella Typhi bakterisinin neden olduğu hayatı tehdit eden hastalıktır.

Paratifo ise Salmonella Paratyphi bakterisinin neden olduğu hayatı tehdit eden hastalıktır.

Tifo ateşi, paratifoid ateşi, dünyanın su, gıdanın güvensiz olabileceği, sanitasyonun zayıf olduğu bölgelerinde yaygındır.

Bu hastalıklar, yiyecek – suyun kanalizasyon kontaminasyonu yoluyla, kişiden kişiye temas yoluyla yayılır. Halihazırda hasta olan, iyileşen ancak dışkılarında bakteri bulaştıran kişiler, Salmonella Typhi veya Salmonella Paratyphi’yi yayabilir.

Aşağıdaki durumlarda tifo ateşi, paratifo ateşi alabilirsiniz
 • Kakasıyla Salmonella Typhi, Salmonella Paratyphi bulaştıran, tuvalete gittikten sonra ellerini iyice yıkamayan kişinin dokunduğu yiyecek içeceği yiyorsanız, içiyorsanız.
 • Salmonella Typhi, Salmonella Paratyphiyle kirlenmiş kanalizasyon; içtiğiniz suya karışırsa.
 • Salmonella Typhi, Salmonella Paratyphiyle kirlenmiş kanalizasyon, çiğ yediğiniz yiyecekleri durulamak için kullanılan suya karışırsa.

Salmonella Typhi, Salmonella Paratyphi sadece insanlarda yaşar. Salmonella Typhi – Salmonella Paratyphiyle kontamine olmuş yiyecek – içecek tüketirseniz, bakteriler çoğalabilir, kan dolaşımıza yayılarak tifo, paratifoid ateşe neden olabilir.

Tifo ateşinin en yaygın semptomları şunlardır:
 • Ateş
 • Zayıflık
 • Karın ağrısı
 • Baş ağrısı
 • İshal, kabızlık
 • Öksürük
 • İştah kaybı
 • Muhtemelen düz, pembe renkli lekelerden oluşan döküntü
Hastalık İlerlerse, aşağıdakiler de dahil olmak üzere daha ciddi semptomlara yol açabilir:
 • Aşırı yorgunluk
 • Nefes darlığı
 • Düzensiz kalp atışı
 • Kanlı kusma, kanlı dışkı
 • Koyu, katran benzeri dışkı
 • Şiddetli karın ağrısı, karında sertlik
 • Bilinç kaybı, diğer nörolojik belirtiler
 • Şok

Yüzücü Kaşıntısı – Serkaryal Dermatit


Yüzücü kaşıntısı, serkaryal dermatit şeklinde adlandırılan yüzücü kaşıntısı, bazı kuşları, memelileri enfekte eden belirli parazitlere karşı alerjik reaksiyonun neden olduğu deri döküntüsü ortaya çıkar. Bu mikroskobik parazitler ((helmintler içerisinde trematodlar (şistozomiyazis, paragonimiyazis fasiyoliyazis), sestodlar (sparganozis, sistiserkozis, ekinokokkozis) nematodlar (larva migrans, onkoserkiyazis, filaryazis, gnatostomiyazis, loaliyaz, drakunkuliyaz, strongiloidiyaz trişinozis) bulunur), enfekte salyangozlardan tatlı, tuzlu suya (göller, göletler okyanuslar gibi) salınır. Parazitin tercih ettiği konakçı belirli kuş, memeli olsa da, parazit yüzücüyle temas ederse, deriye girerek alerjik reaksiyona, kızarıklığa neden olur. Yüzücü kaşıntısı dünyanın her yerinde bulunur, yaz aylarında daha sık görülür. Çoğu yüzücü kaşıntısı vakası tıbbi müdahale gerektirmez. Yüzücü kaşıntısı sorunu olduğu bilinen, salyangozların yaygın bulunduğu yerlerde yüzmeyerek, sudan çıktıktan hemen sonra duş alarak, havluyla kurulanarak riskinizi azaltın.

Trematodlar & kuşlar
Trematodlar & kuşlar
Serkaryal dermatit, serkaryal penetrasyon bölgelerinde kaşıntılı, kırmızı, makülopapüler döküntü (düz - kabarık lezyonlar) ortaya çıkabilir.
Serkaryal dermatit, serkaryal penetrasyon bölgelerinde kaşıntılı, kırmızı, makülopapüler döküntü (düz – kabarık lezyonlar) ortaya çıkabilir.

şistozomiazis


Bilarziasis , salyangoz ateşi yaptığı bilinen organizma trematod enfeksiyonudur. Kuzey Amerika’daki en yaygın belirti, salyangozların bol olduğu göllerde göletlerde yıkanan kişiler arasında yaygın olan, genellikle ‘yüzücü kaşıntısı‘ şeklinde adlandırılan dermatit şeklidir.

 • Kuzey Amerika şistozomları insanlarda olgunlaşmaz, hastalık hafiftir, kendi kendini sınırlar.
 • Dünyanın diğer bölgelerinde, şistomiyaz, salyangoz tarafından suya salınan cercariae (larva formu), kişi çalışırken, yüzerken, suda yürürken insan derisine nüfuz ettiğinde oluşur. Cercariae daha sonra kan dolaşımına girer, akciğerdeki kan damarlarına taşınır, karaciğere – karın boşluğunun damarlarına göç eder. Erken semptomlar ishal, karın ağrısı, büyümüş karaciğeri içerir, sonunda karaciğer fonksiyonlarında azalmaya, muhtemelen kolorektal kansere yol açar.

Türkiye’de bu hastalığa yalnızca Mardin’in Nusaybin ilçesinde, akarsuların kıyısındaki bazı köylerde rastlanmıştır.

Caput medusae, periportal fibrozisin neden olduğu portal hipertansiyonun sonucu olarak ortaya çıkabilir.
Caput medusae, periportal fibrozisin neden olduğu portal hipertansiyonun sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Giardia

Giardia enteriti diye bilinen, öncelikle ince bağırsağın protozoan enfeksiyonudur. Giardia, ishalin başka yaygın nedenidir, enfekte kişilerin dışkısında bulunur. Bu enfeksiyon asemptomatik kalma yeteneğine sahip olduğundan, akut ishal, kronik ishale yol açabileceğinden, steatore, karın krampları, şişkinlik, sık sık gevşek, soluk yağlı dışkı, katı – sıvı yağ emilimi bozukluğu gibi bağırsak bozukluklarına yol açabilir. . Bu hastalık özellikle sanitasyonun kötü olduğu yerlerde çocuklarda yetişkinlere göre daha sık görülür.

 • Çoğu zaman filtrelenmemiş yüzey sularından, sığ kuyulardan içilmesi, kirli tatlı suda, yüzme havuzları – seyyar havuzlar gibi kirli eğlence sularında yüzmek, sığ sularda yürümekle ilişkilendirilir.
 • Havuzlarda klor dezenfeksiyonuyla mikrobun öldürülmesi yaklaşık 45 dakika sürebilmektedir.
 • İshaliniz varsa yüzmemelisiniz, yüzerken su yutmaktan kesinlikle kaçınmalısınız.
Giardia yaşam döngüsü
Giardia yaşam döngüsü

Drakunkuliyaz


Gine kurdu hastalığı – Dracontiasis olarak da bilinen, deri altı dokusunun nematod enfeksiyonudur. Kişi, gine solucanı larvalarıyla enfekte olmuş su pireleri içeren (su pirelerinin içindeki larvalar dört aya kadar hayatta kalabilir) suyu içtiğinde, enfekte havuzlarda yüzerken suyu yuttuğunda enfekte olur.

Dracunculosis/Gine Solucanı Hastalığı. İnsan hastanın bacak damarından Gine solucanı çıkarmak için kullanılan yöntem.
Dracunculosis/Gine Solucanı Hastalığı. İnsan hastanın bacak damarından Gine solucanı çıkarmak için kullanılan yöntem.
 • Yetişkin dişi solucan larvalarını çevreye atmaya hazır olduğunda, enfekte kişinin ayak bölgesinde kabarcık oluşur.
 • Enfekte vücut kısmı suya daldırıldığında kabarcık patlar, larvalar suya boşalır.
 • Bu yüzden, hastalığın varlığını sürdürebilmesi için insanlarda her sene tekrarlanması gerekir. Bu hastalıktan korunma, erken teşhisle, ardından enfekte kişinin yarasının içme suyuna temas etmesi önlenerek mümkündür.

Bu hastalık sadece 13 Sahra altı ülkede endemik kalmaktadır.  

Yüzücü Kulağı – Otitis eksterna


Yüzücü kulağı, dış kulak yolunun enfeksiyonudur, herkesi etkileyebilir, ancak en yaygın çocuklarda görülür. Semptomlar genellikle yüzdükten birkaç gün sonra başlar; kulak ağrısı, kaşıntı, kızarıklık, şişlik, enfekte kulaktan irin akmasını içerir. Antibiyotikli kulak damlalarıyla tedavi edilebilir. Yüzücü kulağı, suyun kulak kanalında uzun süre kalması, mikropların büyümesine, cildi enfekte etmesine izin vermesiyle oluşur. Yüzerken kulaklarınızı kuru tutmaya çalışın. Kulağınıza su girerse, başınızı kulağınız aşağı bakacak şekilde eğin, suyun dışarı akmasına yardımcı olmak için kulak memenizi farklı yönlerde hafifçe çekin.

Lejyonella

Lejyonella, Lejyoner hastalığı – Pontiac ateşi şeklinde ortaya çıkabilen Lejyonella’nın neden olduğu bakteriyel hastalıktır. Lejyoner hastalığı, yaşamı tehdit eden zatürre oluşturan ciddi enfeksiyondur.

Legionella pneumophila bakterisi (yeşil); Vermamoeba vermiformis amip (turuncu) tarafından yakalanmış
Legionella pneumophila bakterisi (yeşil); Vermamoeba vermiformis amip (turuncu) tarafından yakalanmış

Enfeksiyonun daha az ciddi başka şekli de, Lejyoner hastalığının aynı erken semptomlarına (vücut ağrısı ve halsizlik, baş ağrısı, ateş, titreme, öksürük) sahip olan ancak zatürree, ölümle ilişkili olmayan Pontiac ateşidir. Hastalığa neden olan mikrop akarsularda, göletlerde, çeşme, kaplıca gibi insan yapımı yapılarda bulunabilir.

İnsanlar kontamine su buharı, buharı soluyarak enfekte olurlar. Havuzların kaplıcaların uygun şekilde bakımı mikrobu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Daha az yaygın, Lejyonella içme suyunun aspirasyonu yoluyla da bulaşabilir. Lejyonella genellikle kişiden kişiye bulaşmaz.

Lejyonella Patogenez


Legionella suda, küçük tek hücreli organizmalar olan amipler, silli protozoalar içinde büyür çoğalır. Protozoa, Legionella’yı çoğaltmak büyütmek için besin sağlamanın yanı sıra, Legionella’yı aşırı sıcaklıklar klor gibi kimyasallar gibi olumsuz çevre koşullarından koruyan sığınak da sağlar. Alveolar makrofajlar;insan bağışıklık hücreleri, protozoaya çok benzer. Legionella insan akciğerlerindeyken alveolar makrofajları istila eder, içinde büyür, onları doğal konakçıları sanarak hastalığa neden olur.

Lejyonelloz İçin risk faktörleri şunları içerir:
 • Yaş ≥50 yıl
 • Sigara içmek (güncel – geçmiş)
 • Kronik akciğer hastalığı (amfizem, KOAH )
 • Hastalık veya ilaca bağlı bağışıklık sistemi bozuklukları
 • Sistemik malignite
 • Diyabet, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği gibi altta yatan hastalık
 • Evin dışında bir gecelik dahi olsa konaklama seyahat
 • Sağlık kuruluşunda bulunmuş olmak
 • Sıcak küvet içerisinde vakit geçirmek
Lejyonella kaynakları


Lejyonella, doğal, tatlı su ortamlarında bulunabilir, ancak genellikle hastalığa neden olacak kadar yeterli sayıda bulunmaz. İnsan yapımı su sistemlerinde, Lejyonella gelişebilir, aerosol haline soluma yoluyla hassas konakçılara bulaşabilir. İnsan yapımı su sistemleri şunları içerebilir:

 • Duş başlıkları, lavabo bataryaları
 • Soğutma kuleleri (binalar, endüstriyel prosesler için merkezi hava soğutma sistemlerinin parçası olan su, fan içeren yapılar)
 • Sıcak tüp
 • Dekoratif çeşmeler
 • Sıcak su depoları, ısıtıcılar
 • Büyük, karmaşık tesisat sistemleri
 • Oteller, tatil köyleri, yolcu gemileri genellikle büyük, karmaşık su sistemlerine aerosol üreten cihazlara sahip olduğundan, seyahat aynı zamanda hastalık için risk faktörüdür. Bu aynı zamanda duyarlı popülasyonları barındıran hastaneler, uzun süreli bakım tesisleri için de geçerlidir.

Mycobacterium avium ve endotoksinler


Bakteri, bakteri parçalarıyla kirlenmiş su buharı, solunabilir buhar, akciğerlerde alerjik reaksiyona – iltihaba neden olabilir. ‘Aşırı duyarlılık pnömonisi‘ olarak adlandırılan durum nadirdir, ancak buhar, buğu oluşturan su özelliklerine sahip kaplıcalar veya kapalı havuzlarla ilişkilendirilmiştir. Sürekli dezenfekte edilmeyen borularda bulunan su, bakteri parçalarının kaynağı olabilir. Havuzların, kaplıcaların uygun şekilde bakımı, mikropların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Leptospiroz – Weil Hastalığı


Weil hastalığı, Canicola ateşi, Hemorajik sarılık, Çamur nezlesi, Domuz çobanı hastalığı diye adlandırılan leptospirosis, ateş, titreme, şiddetli miyalji, sarılık, döküntü, ciltte – mukoza zarlarında kanamayla karakterize zoonotik bakteriyel hastalıktır. Kemiriciler hastalığı en fazla bulaştıran hayvanlardır. Enfekte olan hayvanlarda belirti görülmeyebilir, hafif – şiddetli belirtiler ortaya çıkabilir.

 • Bu hastalık, tarım çiftliklerinde, balık çiftliklerinde, mandıralarda, mezbahalarda – kanalizasyon işçisi olan insanlar için mesleki tehlikedir.
 • Evcil – vahşi hayvanların idrarıyla kontamine olmuş nehirler, akarsular, kanallar, göller gibi yüzey sularına maruz kalanlarda da salgınlar meydana gelebilir.
 • Bu hastalık, enfekte bölgelerdeki yıkananlar, kampçılar, sporcular için eğlence amaçlı tehlikedir, ancak aynı zamanda kirlenmiş sel sularında yürümek – yüzmek ile ilişkilendirilmiştir.
Leptospiroz tarım çiftliklerinde, balık çiftliklerinde, mandıralarda, mezbahalarda - kanalizasyon işçisi olan insanlar için mesleki tehlikedir. Evcil - vahşi hayvanların idrarıyla kontamine olmuş nehirler, akarsular, kanallar, göller gibi yüzey sularına maruz kalanlarda salgınlar meydana gelebilir.
Leptospiroz tarım çiftliklerinde, balık çiftliklerinde, mandıralarda, mezbahalarda – kanalizasyon işçisi olan insanlar için mesleki tehlikedir. Evcil – vahşi hayvanların idrarıyla kontamine olmuş nehirler, akarsular, kanallar, göller gibi yüzey sularına maruz kalanlarda salgınlar meydana gelebilir.

Bazı hayvanlarda, Leptospira üreme kanalında (vajina) yaşar, çiftleşme sırasında hastalığın bulaşmasına yol açabilir.

Tedavi olunsa bile, Weil hastalığı, ağır pulmoner hemoraji sendromu sırasıyla %10 ve %50’yi aşan oranlarda ölümle sonuçlanır.

Hepatit A


Enfeksiyöz hepatit, salgın hepatit, salgın sarılık, nezle sarılığı, A tipi hepatit larak da bilinen Hepatit A, genellikle kanalizasyonla ilişkilendirilen hastalıktır rekreasyonel yüzme ortamında,şiddetli yağış, sel nedeniyle mevcut kanalizasyon sistemleri yokken genellikle en sorunlu hale gelir. .

Bu hastalığa virüs neden olduğu için antibiyotiklere yanıt vermez.

 • Yaygın salgınlar, kontamine su, enfekte gıda işleyicileri, az pişmiş kabuklu deniz ürünleri yemekle ilişkilendirilmiştir.
 • Rekreasyonel yüzme ile ilişkili olsa da, hepatit A en iyi şekilde gıda, sudaki fekal kontaminasyonu ortadan kaldırmak için sıhhi hijyenik uygulamaların iyileştirilmesiyle kontrol edilebilir.
 • Hepatit A, çok sayıda insanın bir araya geldiği aşırı kalabalık, yetersiz sanitasyon, içme malzemelerinin bulunduğu yerlerde potansiyel sorundur.

Norwalk viral gastroenterit ( Norovirüsler )


Virüs, adını 1968’de bir salgının meydana geldiği ABD’nin Ohio eyaletindeki Norwalk şehrinden almıştır.

Norovirüsler çok bulaşıcıdır, enfekte kişinin dışkısı – kusmuğu yoluyla yayılabilir. Hastalık genellikle aniden başlar, mide bulantısı, kusma, ishal – mide kramplarını içerir. Klor dezenfeksiyonu havuzlardaki virüsü öldürmeye yardımcı olur, ancak göller, plajlar kirlenebilir. Enfeksiyonu önlemek için yüzerken su yutmaktan kaçının.

Son yıllarda, bu hastalık birkaç yolcu gemisi hattındaki salgınlarla ilişkilendirilmiştir. Bu virüs muhtemelen fekal-oral yolla bulaşıyor, ancak birkaç çalışma insandan insana temas yoluyla, hava yoluyla bulaşma yoluyla bulaştığını gösteriyor, bu nedenle, sıcak küvetler, kaplıcalar yoluyla bulaşmayla, Norwalk virüsünün birkaç salgınında rol oynadığı bildirilmiştir.

Naegleriasis (Naegleria fowleri) , Akantamoeba


Primer amipli meningoensefalit, beyni, omuriliğin meningeal astarlarını ve nazal mukoza yoluyla beyini işgal eden serbest yaşayan amoeboflagellattan kaynaklanır. Organizma ayrıca göz, cilt enfeksiyonlarına da sebep olabilir.

Organizma, çevrede hem su hem de toprak habitatlarında küresel dağılmıştır.

Göz enfeksiyonları, öncelikle ev yapımı salin solüsyonlarından yumuşak kontakt lens kullananlarda meydana geldiği; kaplıcalara – sıcak küvetlere maruz kalmanın kornea enfeksiyonu sebepleri olduğu gösterildi. Enfeksiyonlar genellikle enfeksiyonun bilindiği göllerde göletlerde yüzerken ilişkilendirilmiştir, ancak yüzme havuzlarında bilinen hiçbir enfeksiyon izlenmemiştir. Önlem , yumuşak kontakt lens kullanan kişiler, sıcak su havuzlarında havuzlarda yüzerken lens takmamalıdır.

Siyanobakteriler – Mavi-yeşil Algler


Mavi-yeşil algler aslında diğer bitkilere benzer niteliklere sahip bakterilerdir. Bu bakteriler siyanobakterilerdir – camgöbeği ‘mavi-yeşil’ anlamına gelir – genellikle karada, göllerde, nehirlerde, göletlerde, nehir ağızlarında, deniz suyunda bulunur.

Yüksek sıcaklıklar, güneş ışığı, besin açısından zengin suların birleşimi, mavi-yeşil alglerin hızla çoğalmasına ‘çiçek açmasına‘ neden olabilir. Berrak göl, gölet, hendek birkaç gün içinde yosun oluşumuyla bulutlu hale gelebilir. Mavi-yeşil çiçekler genellikle yüzeye çıkar, kıyı şeridinin yakınında birkaç santimetre kalınlığında olabilir.

 • Mavi-yeşil çiçekler rahatsız edici koşullar, istenmeyen su kalitesi yaratabilse de, çoğu toksik değildir.
 • Mavi-yeşil alg patlaması:
  • Genellikle suda yüzen yeşil boya gibi görünür, ancak mavimsi, kahverengimsi , kırmızımsı yeşil de görünebilir.
  • Alması, tutması zor olan, son derece küçük organizmalardan oluşur.
  • En çok yaz, sonbaharda görülür, ancak herhangi zamanda ortaya çıkabilir.
Mavi yeşil alg, siyanobakter
Mavi yeşil alg, siyanobakter
Yeşilırmak'ın siyanobateriler ile istilası
Yeşilırmak’ın siyanobateriler ile istilası
Siyanobakterilerin olduğu sularda balık tüketimine çok dikkat edilmelidir
Siyanobakterilerin olduğu sularda balık tüketimine çok dikkat edilmelidir
Bazı mavi-yeşil algler toksin – zehir üretir.

Mavi-yeşil algler zehirli formlarında insanlarda, evcil hayvanlarda, su kuşlarında, alglerle temas eden diğer hayvanlarda hastalık yapabilir. Zehirli çiçekler, suyu içen çiftlik hayvanlarını, evcil hayvanları öldürebilir.

 • Zehirli çiçeklenme belirtileri şunları içerebilir:
  • Ölü balık, su kuşları, diğer hayvanlar.
  • Özellikle ağzında, bacaklarında, ayaklarında yosunlar varsa, kedi – köpeğin ani, açıklanamayan hastalığı ölümü.
  • Suya girdikten sonra insanlarda deri döküntüleri.
  • Zamanla toksinler suda parçalanır, yok olur.

Mavi-yeşil algler hem sinir toksinleri (nörotoksinler) hem de karaciğer toksinleri (hepatotoksinler) üretebilir. Sizde, evcil hayvanlarınızda, çiftlik hayvanlarınızda zehirlenme belirtileri varsa hemen doktorunuzu – veterinerinizi arayın.

 • Konut içme suyu bazen gölden alınır. Durum buysa, çiçeklenme meydana gelirse, laboratuvar testleri suyun güvenli olduğunu gösterene kadar suyu içmeyin.
 • Nörotoksin (Sinir) Zehirlenmesi
  • İnsanlarda belirtiler arasında dudaklarda uyuşma, el, ayak parmaklarında karıncalanma, baş dönmesi sayılabilir.
  • Hayvanlarda belirtiler arasında zayıflık, sendeleme, nefes almada zorluk, kasılmalar, ölüm yer alır.
  • İşaretler, suyu yuttuktan sonra 15-20 dakika içinde ortaya çıkar.
 • Hepatotoksin (Karaciğer) Zehirlenmesi
  • İnsanlarda karın ağrısı, ishal, kusma; hayvanlarda ölüm gibi belirtiler vardır.
  • Karaciğer zehirlenmesi belirtilerinin ortaya çıkması saatler – günler alabilir.

Toksinler balık dokularında, özellikle karaciğer, böbrekler, diğer organlarda birikebilir. Başlıca siyanobakterilerin çoğaldığı bölgelerde yakalanan balıkları yemeyi düşünürken dikkatli olun. Yemekten önce, daha fazla toksin içerebilecek iç organları çıkarın.

Mavi-yeşil alg veya çiçeği görürsem?
 • Şüpheye düştüğünüzde
 • Uzak durun!
 • Yosun içeren suyla her türlü temastan kaçının.
 • Evcil hayvanları, çiftlik hayvanlarını sudan uzak tutun.
Sizi Hasta Eden Durumla İlgili İsnat Etmediğin Jinekolojik Hastalık Olamaz mı? Kök Sebep , Gizlide Kalmış Jinekolojik Hastalık Olamaz mı?

Biliyorum Kadın Doğum Doktoruna Gittin… Normal Dediler….

Hatta Tüm Tetkiklerin Normal Çıktı…

Bunu – Bunları Şimdi Kenara Bırakalım…

İyi Olmaya Giden Yol , 1 ( Bir ) Muayeneyle Başlar.

İyileşmeye Başlangıç Yapmak İsterseniz WhatsApp +90546 774 01 59 Üzerinden Online Randevu Talep Ediniz.

Muayenehanem Tamamen Hijyenik, Kesinlikle Mahremiyet Tabanlı Hususi Doktorluk Hizmeti Sunmaktadır. Zaman Sınırlaması Olmadan (60 – 180 Dakika) Bire Bir İlgilenme Kişiye Özel Tedavilerle Yanınızdayım. Sağlınızı Gönül Rahatlığıyla Mesut Bayraktar’a Emanet Edebilirsiniz. Jinekolojik Problemlerinizden Derinlemesine, Kalıcı Kurtulmanız Hayat Kalitenizi Artırdığını Vurguluyorum. İyileşmeniz Beni Mutlu Edecektir.
Basite Aldığın Hastalık; Can Sıkan Hastalıkların Tetiğini Çeker. Hastalıklar Sürümcemede Bırakılarak Çözülmez. Muayenehanem Tamamen Hijyenik, Kesinlikle Mahremiyet Tabanlı Özel Jinekolog Hizmeti Sunmaktadır. Zaman Sınırlaması Koymadan, Detaylı Alakadar Olma, Kişiye Hususi Tedavilerle Hekimlik Sanat İcrası Yapmaktayım. Sağlınızı Gönül Rahatlığıyla Mesut Bayraktar’a Emanet Edebilirsiniz. İyileşmeniz Beni Mutlu Ediyor. Jinekolojik Sıkıntılarınızdan Derinlemesine Kalıcı Kurtulmanız Yaşam Kalitenizi Artırır.
Kadınların sağlıklı konforluömür sürmeleri için, kadın sağlığını güçlendirme konusunda tutkuluyum. Hastamın endişelerini özenle dinlerim. Hekimlik sanatının bütüncül olması zaruriyetinin farkındayım. Üstün farkındalıkla hastalarımın  fiziksel, bilişsel, duygusal sağlıklarını ele almaktayım. Amacım, iyileşmek isteyen her hastayla, sağlıklarıyla ilgili bakım hedeflerini seçmelerine, önceliklendirmelerine izin verecek şekilde ayrıntılı çalışmaktır. İyileşmek arzulayan  her kadınla hayatta oldukları yerde buluşmak amacıyla elimden geleni yapıyorum. Kadın hastanın benimle olan etkileşiminde,  ilk kez ”dinlenildiklerini hissettiklerini” açıklamaları ödüllendiricidir.
Kadın üreme sağlığı & bakımı çok yönlüdür. Doğum kontrol danışmanlığı yanında  hamilelik takipleri, menopoz, hatta ötesine kadar ; kadınların yaşamları boyunca sağlıklarını yönlendirmelerine profesyonel olarak yardımcı olmak istiyorum. Kadınların yanlarında çalışan güçlü sağlık savunucularına ihtiyacı var. Kendimi (Jinekolog Mesut Bayraktar ) ortak, ihtiyaçların karşılanmasında muavin şeklinde görmekteyim. Birey, ailesi, iş arkadaşları için; işe yarayan sağlık & rehabilitasyon planı geliştirmek hastada hedefimdir. Uyum sağlayabilen, esnek olabilen (kanıta dayalı & bireye özgü modifiye uygulamalar dahilinde) Tabiplik yeteneklerimi  gösterebileceğimi biliyorum, tarzım kadının ihtiyaçlarındaolağan üstü işe yarıyor.
 • Bireyselleştirilmiş , Sadece Bireye Göre Belirlediğim Tedaviler
 • Hastalarıma Elimden Geldiğince 60 Dakika Vakit Ayırmak
 • Detaylı Özen Göstermek
 • Sevgi  Saygı  Kibarlık
 • Kadirşinaslık  Cömertlik Tabanında Mutabakat
 • Hastalık Nedenlerni Dedektif Gibi Aramak
 • kök Sebepleri Öncelikli Yaklaşımla Ortadan Kaldırmak Karakterime
 • Bilim Algıma Uygun Olduğundan; Mevcut İlerlemeleri Şahsi Bilimim & Algı Perspektifimde Sürdürüyorum.
Deneyimli Jinekolog HekimOlarak Mugla İlinde Sanatımı İcra Etmekteyim. Tedavi Yeteneklerim Arasında Ayrıntılı Ultrason Var Olmakla Beraber Miyom Polip Kist Gibi Hastalıkların Tedavisi Ameliyatı, Yumurtalıklarda Kist Tedavisini Özel Muayenehanemde Vermekteyim. Gizlilik talep Eden Hastalara Muğla Kürtaj Fethiye İstenmeyen Gebelik Yani Dalaman Evlilik Dışı Kurtaj Taleplerinizi Köyceğiz Güvenli Bebek Aldırma Şeklinde Yapılmasını İsteyebilirsiniz. Vajinal ltihap Sürekli Tekrar Eden Mantar Yanında Menopozal Renovasyon Tedavisiyle Birlikte Orgazm Aşısı Vajen Sıkılaştırma Vajinal PRP Tedavisi de Uzman Tarafından Sunulmaktadır. Üriner İnkontinans Ciddi Sıkıntı Olup Kadın Sağlığını Bozmakta ; Rahim Sarkması Durumunda Deneyimime İtimat Edebilirsiniz. Kolposkopi – Smear ile HPV İncelemesi  Serviks Uteri Kanserinde Erken Teşhisi Getirir. Dirençli Vajinal Akıntı, Tüm Jinekolojik Problemlerinizi Gidermek Beni Ongun Edecektir.
Özel Muayenehanem Dalyan Göcek Sarıgerme’de Bulunan Otellere En Yakın Konumdadır.  Tabip Sadece Randevuyla Çalışmakta Olup, Randevularınızı WhatsApp: 05467740159 Üzerinden Online Talep Ediniz.

Kadın Hasta İse Evde Huzur YokturDenize havuza girmekle hemen enfeksiyon gelişiyor ise tecrübeli jinekolog doktor ile temas etmeniz gereklidir
Denize havuza girmekle hemen enfeksiyon gelişiyor ise tecrübeli jinekolog doktor ile temas etmeniz gereklidir

Kadın Hasta İse Evde Huzur Yoktur

Güvenilir Profesyonel Muğla Kürtaj Uzmanı Doktor Mesut Bayraktar Bir Kadının Ömrü Boyunca Jinekolog Doktoru Sabit – Değişmez Olmalıdır. Sabit - Değişmez Bir Jinekoloğunuz Olduğunda; Tüm Kadınsal Sağlık Bilgileriniz Tek Elde Toplanır, Hem De Erken Tanı, Etkin Tedaviler Alarak Yaşam Kaliteniz Artar. Kadının & Sonraki Nesillerin Sağlıklarını Mutlu - Huzurlu Bir Şekilde Devam Edebilmesinin Yegane Yolu Jinekolojik Yapıların Sağlığından Geçmektedir. Kadınlar Hastanede Hangi Doktor Varsa Ona Gitme Hatasından Sıyrılıp, Kendilerine Sabit Bir Jinekolog Doktor Edinmeleri Gerekmektedir. Çünkü sabit - değişmez bir jinekolog doktor; Günün her anı aradığınızda konuşabileceğiniz Korkmadan soru sorabileceğiniz Utanmadan tartışabileceğiniz bir jinekolog doktordur. Sağlık Bakanlığı Tarafından Diploması & Muayenehanesi Onaylı Kadın Hastalıkları & Doğum Uzmanı Jinekolog Operatör Doktor Mesut Bayraktar Muğla ilinde Çalışmaktadır. Uzman Hekimin Tedavi Yetenekleri; Ayrıntılı Ultrason Miyom Polip Kist Ameliyatları  Kürtaj İstenmeyen Gebelik İltihap Enfeksiyon Sürekli Tekrar Eden Mantar Menopoz Renovasyonu Orgazm Aşısı Vajen Sıkılaştırma İdrar Kaçırma Kadınlar İçin Kabus Olmuş Rahim Sarkması Kolposkopi, Hpv Başta Olmak Üzere Olup; Tüm Jinekolojik Problemlerinizi Çözmek Hekimi Mutlu Edecektir. Özel Muayenehanemde; Kişiselleştirilmiş , Sadece Bireye Göre Belirlediğim Tedaviler Hastalarıma minimum 60 Dakika Vakit Ayırmak Detaylı İlgilenmek Sevgi  Saygı  Zarafet Kadirşinaslık  Cömertlik Tabanında Uzlaşma Hastalık Sebeplerini Bir dedektif gibi Aramak Tetikleyicileri Öncelikli Olarak ortadan Kaldırmak Karakterime Bilim Algıma Uygun Olduğundan; Mevcut İlerlemeleri Kendi Bilimim & Algı Perspektifimde Hekimlik Meslek İcramı Sürdürüyorum. Bir Ömür Sürecek Olan Hekim - Hasta Bağını Geliştirmek İçin whatsapp: 05467740159 ile İletişime Geçerek Jinekolog Op. Dr. Mesut Bayraktar İle Tanışabilirsiniz. Tedaviye Giden Yol 1 Muayene İle Başlar.   Muğla İçin 7/24 Whatsapp:05467740159 Dan Ulaşabileceğiniz, Kaliteli Jinekolojik - Kadın Doğum Hizmeti Sunulan Özel jinekoloji Hekimlik Sanat & Zanaat İcra Noktası. Jinekolog Op.Dr. Mesut Bayraktar Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı Mesleğini Serbest İcra Eden Özel Hekim Beşköprü Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No:62 Kat:3 Daire:5 48600 Ortaca/Muğla Ortaca merkez Kültür park Karşısı AYDEM Üstü Mesut Bayraktar Özel Muayenehane Google Maps WhatsApp: 05467740159
Doktor Mesut Bayraktar

Ortaca/Muğla

Hayatın olağan akışı gereği iyileşmek için hasta olan kişi çabalamalıdır yani aktif rol oynamalıdırlar. Görüldüğü üzere tedavi hunisinin büyük kısmında vakit kaybeden, hastalığını ret eden, iyileşemeyen, bahane, bedava - ucuz yöntemlere yönelen, körü körüne bel bağlayan hastalar pasif iyileşmeyi yani iyileşememeyi seçenler bulunmaktadır.

Tedavi süreci, hastaların sağlık sorunlarıyla başa çıkabilmeleri, iyileşme sağlayabilmelerinde önemli adımdır. Ancak, tedavi hunisi sürecinde Hekimlerin bazı zorluklarla karşılaşması mümkündür. Resimde, hastaların farklı farklı tutumlarından kaynaklanan zorlukları ele alarak, hekim-hasta ilişkisinde zorlukların üstesinden gelirken zedelenebileceğini, tedavi hunisinin önemini vurgulayacağız. Tedavi süreci, hasta sağlığını iyileştirmek amaçlı yapılan serüven düşünülebilir. Tedaviler, sağlık sorunlarına farklı yaklaşımlar gerektirebilir, bazen beklenmedik zorluklarla karşılaşılabilir. Bundan dolayı, tedavi hunisi sürecinde hekimlerin, hastaların farklı tutumlarına uygun şekilde davranması, etkili iletişim becerilerini kullanması önemlidir. Hekimlerin mesleklerini icra ederken , hasta kaynaklı zorlukları aşarken, hekim-hasta ilişkisinin zarar görmemesinde hastaların dikkatli olmaları gerekmektedir. Çünkü hekim sonsuza kadar sabredebilen, her uygunsuzluğa pozitif, sorun çözme şeklinde yaklaşan canlılar gibi düşünmeyiniz.

*** Hastalığını Kabul Etmeyenler: Hastalığını kabul etmeyen bireyler, sağlık sorunlarını inkar ederek tedaviye direnç gösterebilirler. Bunlar , tedavi sürecinin başarıyla ilerlemesini engelleyebilir. Hastalığını kabul etmeyen kişiler, genellikle hastalıklarının ciddiyetini ya da varlığını reddederler. Buda, hem kendileri hem de doktora sorun çıkmaktadır. Hastalığın kabul edilmemesi, tedavi sürecinin etkinliğini azaltabilir, tamamen durdurabilir.Hastalığını kabul etme evresi, hasta olduğunu kabul etme; tedavi sürecinin önemli parçasıdır. Hastalığın kabul edilmesi, kişinin gerçek durumuyla yüzleşmesine, gereken tedaviye tam uyum sağlamasına yardımcı olabilir. Böylece tedavi süreci daha etkili başarılı olabilir. Hastalığını kabul etmeyen bireylerin, kendi sağlık durumlarını gerçekçi şekilde değerlendirmeleri, tedaviye açık olmaları önemlidir.

Hastalığını kabul etmeyen, ret eden; Doktoru rakip , düşman bilmektedir.

*** Hastalığını Kabul Edenler: Hastalığını kabul eden kişiler, tedavi sürecine daha olumlu yaklaşabilirler. Hastaların tedaviye uyum sağlamasını kolaylaştırır, iyileşme sürecini hızlandırabilir. Fakat çoğunlukta bazı insanlar hastalığını kabul etsede hekim yerine başka yollara başvurabilerek, hastalıkların ilerlemesine, kronikleşmesine neden olmaktadır.

*** Bir Ara Hallederizciler - Google Aramacılar: Bazı hastalar, sağlık sorunlarıyla ilgili hafife alıcı, savsaklayıcı tutum sergileyebilirler. “Bir ara hallederizciler”, sağlık sorunlarını erteleme, önemsememe eğilimindedir. Google aramacıları ise kendi kendini teşhis etme, tedavi etme çabasına, akıllılığına girebilirler. Yanlış bilgilendirme, yanlış tedavi seçeneklerine yol açabilir.

*** Doğal Tedavi Yöntemlerine Körü Körüne İnananlar: Doğal tedavi yöntemlerine inanan hastalar, alternatif çözümler arayışında olabilirler. Maydanoz, soğan suyu içiciler gibi, doğal yöntemlere güvenerek, körü körüne bel bağlayarak etkisiz, tedavi sürecini yürütebilirler. Bazen bilimsel kanıtlanmamış, etkinliği sınırlı olan yöntemlere yönelmelerine neden olabilir. Maalesef tüm iletişim mecraları tedavilerin etkin olmadığını söylese de böyle yönelimler artarak devam etmektedir.

*** Sahte Doktor Bulucular - Maddi Zorluk Çıkarıcılar: Sahte doktor bulucular, maddi zorluk yaratanlar - bulanlar, yani tedaviye gereksiz yere maddi kısıntı uygulayanlar, tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Ev, araba kredisi ödemesi, oğlanı evlendirme gibi maddi yükler altında olan hastalar, tedaviye uyum sağlamakta, iyileşmekte güçlük çekebilirler. İnsanlar sağlıklı kalmanın, mal mülk edinmeden değerli olduğunu maalesef kavrayamamaktadırlar.

Hasta olmuş ama evi var
Hasta olmuş ama oğlu evlenmiş.

Kendini, sağlığını feda ederek yaşamda hedefleri başarmak maalesef artan hızda devam etmektedir. Günümüzde oldukça yaygın durumdur. İnsanlar, zamanı, varlıklarını daha verimli kullanmak amacıyla sağlıklarını tehlikeye atabilmektedirler. Ancak, sağlığın önemi göz ardı edilmemelidir. Kaliteli yaşam sürerken sağlıklı olmak şarttır. Hayatta hedefleri başarmak önemli olsa da, sağlığımıza dikkat etmekten asla vazgeçmemeliyiz.

Tedavi hunisi süreci, hastaların sağlık sorunlarını çözmek, iyileşmede önemli adımdır. Ancak, bazı hastalar, kendilerine gereksiz yere maddi zorluklar yaratarak (3. evinin kredisini bahane göstermek, 4. çocuğunu davul zurna - yemekli evlendirmeye çalışması) tedavi sürecini olumsuz etkilemektedir (tedavi olmamaktadırlar!). Makaleyle maddi gücü – imkanı olduğu halde “ev aldık, araba aldık kredi ödüyoruzcular” şeklinde adlandırılan, doktoru gereksiz yere maddi zorluklar ile meslek icrasına sürükleyen hastaların yeteri kadar iyileşemediklerini vurgulamak istiyorum.

*** Profesöre Gidenler - İyi Doktor Deyiciler: Bazı hastalar, tedavide ünlü/ünsüz profesöre başvurma eğilimindedirler. Bunlar, “normal” doktorları, diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarını göz ardı edebilir, hatta küçümseyebilir. Aynı şekilde, bazı hastalar, tedavi - meslek icrasının masrafları nedeniyle para talep eden doktorlardan da uzak durma eğiliminde olup tedavi sürecini menfi etkileyebilir. Uygun tedavi seçeneklerinin kaçırılmasına, hastalığın artmasına neden olabilir. Hastalar kaçırılan, kaybolan sağlığın %100 geri gelmediği konusunda yeteri kadar ikna edilmelidirler. Mümkün ise hastalar, tedavinin tamamen geri gelmeme, başarılı olmama riski olduğuna ilişkin yeterli bilgilendirme yapılarak ikna edilmelidirler.

Maalesef bazı insanlar maddi varlıklarının korunmasını sağlıklarından önemli görmektedir.

Servete Mala Mülke Yaşayanlar Sağlıklarını Feda Ediyorlar.

*** Ego, Kişisel Çıkar Çatışmaları: Hekim-hasta ilişkisindeki ego, kişisel çıkar çatışmaları, tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Doktorun , hekim hasta bağı kurulmamış hastaya “sen” demesi gibi durumlar, iletişim sorunlarına yol açabilir. Aynı şekilde, bazı hastalar da doktorlarla kişisel, duygusal çıkar çatışması içine girebilirler , tedavi sürecinin etkinliğini azaltabilir. Hastalar , empati, anlayışla Hekimleri karşılamalı, iletişimde açıklık, saygıyı korumalı, kişisel çıkar çatışmalarından uzak durmalıdır. Hekim-hasta bağı, tedavi sürecinin başarısında önemli faktördür. Hastaların hekimle güven, destek temelinde ilişki kurması, tedaviye uyumlarını artırır, iyileşme motivasyonunu yükseltir. Hekimler de, hastaların duygusal ihtiyaçlarını anlamalı, hastalarla işbirliği yaparak tedavi sürecini yönetmelidir. Hasta, hekimin yönlendirmelerine uyum sağladıkça, hastada, hekimi destekleyici rol üstlendikçe, iyileşme süreci olumlu yönde etkilenecektir.

Tedavi sürecindeki zorluklarla başa çıkan, iyileşen hastalar, motivasyon kaynağı olabilirler. İyileşenlerin başarı hikayeleri, diğer hastalara umut ilham verebilir. Hekimlerin iyileşme sürecini desteklemek , başarı hikayelerini paylaşmaları önemlidir. Tedavi sürecinde karşılaşılan zorluklar, hastaların tutumları, hekim-hasta ilişkisi etrafında yoğunlaşır. Hastaların hastalıklarını kabul etme, doğru bilgilere ulaşma, maddi zorluklarla başa çıkma, kendince maddi zorluk varlığı yaratmama, doğru tedavi seçeneklerini değerlendirme konularında Hekim destek vermesi önemlidir. Tekrardan, hastaların 1001 zorlukla meslek icrası yapan Hekime empati, anlayış - etkin iletişim becerileriyle Hekimleri benimsemeleri, işlerini kolaylaştırmaları, hastanın, tedavi sürecinin etkinliğini artırır, hastaların moralini yükseltebilir, motivasyonlarını artırabilir, tedaviye olan uyumlarını iyileştirebilir.

Hekim-hasta bağı, güvene dayalı ortamda kurulmalı, hastaların iyileşme sürecine aktif katılımları teşvik edilmelidir. Etkili tedavi sürecinde, hem hastaların hem de hekimlerin sorunların üstesinden gelmede birlikte çalışmaları, destekleyici ortam oluşturmaları gerekmektedir.
Tedavi Hunisinde pasif iyileşmeye çalışanlardan olmayın.
SIFIR vajinal akıntı sağlıktır
Vajina; 
Akan ,
Kokan, 
Sızdıran,
İmtiyazlı, 
Bir organ değildir.

Şunu unutmayınız vajina akan, kokan, aksıran, tıksıran ucube – başa bela organ değildir. Vajina akmaz. Sıfır vajinalakıntı sağlıktır. Vajinal sağlık, sağlıklı vajina amacıyla yapmanız gerekenler kolay değildir. Şunlar eniyi başlangıçtır; Kadın vajinası, kadının bedenindeki enözel, hassas bölgelerden biridir. Vajinanın harekete geçirici etkisi, doğal şekilde cinsel dürtüleri uyandırır. Vajina, sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda duygusal olarak da dikkate alınmayı hak eder. Kadının iç dünyasının yansıması olarak, vajinaya; sevgi, şefkat, anlayışla , kendisine değer verilerek yaklaşıldığında, ilişkilerin derinlik kazanmasına katkıda bulunur. Partnerinin hassaslığı karşısında açılan vajina, özgüveni yükselterek ilişkilerin sağlam temeller üzerine kurulmasını sağlar. Hijyenik vajinanın romantikliği ise başka hiçbir şeye benzemez. İki insanın bedenlerinin birleştiği o an, duygusal, fiziksel bağın yoğun yaşandığı andır. Vajina, romantizmin ateşini körükleyen kavanozdur. İçinde barındırdığı sıcaklık, nem, feromonlar romantik anları daha da özel kılar, duygusal yakınlık hissi yaratır. Ancak kadın vajinasının büyük gücü, feromonal güç uyandırma, feromonal baskı altına alma potansiyelidir. Doğurganlık simgesi olarak, yeni hayatın başlangıcına ev sahipliği yapar. Kadının bedeninde gücün sembolüdür. Kendine olan inancı, kendini keşfetme yolculuğunda, vajina kadına güç, özgürlük hissi verir. İçindeki enerjiyi uyandıran kadın, dünyayı değiştirebilecek potansiyele sahip olabilir. Sonuç olarak, kadın vajinası, harekete geçirici etkisi, dikkate alınmayı sağlayan hassasiyeti, romantikliği, güç uyandırma potansiyeliyle harikulade organdır. Bu özellikleriyle, insan ilişkilerinde derin bağlar kurmamıza, sevgi, tutkuyu paylaşmamıza yardımcı olur. Kadının bedenindeki bu mucizevi organı keşfetmek, kadının kendini tam anlamıyla ifade etmesine, gerçek potansiyelini ortaya çıkarmasına yardımcı olabilir. Bazen kadın bu güç karşısında zehirlenerek vajinal hastalıkları görmezden gelebilir. Vajina mahrem organdır, ömür boyu kadın tarafından gizleniyor, hatta gizlemediğinizde hapis cezası bile var. Yani öğretilmiş gizleme dürtüsü, vajina hastalıklarını görmemeye, ihmal etmeye yatkınlık yaratıyor; buda tedavi sürecini imkansız şekle sokmaktadır. Kendinize sabit Jinekolog Hekim edinirseniz vajinanızla başınız belaya girmez. Halen vajinayı öğrenmeye devam eden profesyonelim, vajinalakıntı muazzam derecede kompleks nedenlerin bir araya gelerek oluşturduğu karmaşık denklemin sonucu olup; kendi kendine bitki börtü kullanarak basit yöntemler ile şifa arayanları okudukça içim gerçekten tabiri caiz ise cızz etmektedir. SIFIR VajinalAkıntı sağlıktır.
Sıfır Zero Finito vajinal akıntı sıhhattir
Kadın bedeninde kronik enflamasyonun büyük kaynağı vajinal akıntıdır. Kronik enflamasyon, vücudun bağışıklık sisteminin sürekli olarak aktif olması durumunda ortaya çıkan durumdur. Akut enflamasyon, genellikle enfeksiyon, doku hasarı gibi belirli tetikleyici faktöre yanıt olarak gelişen kısa süreli yanıtken, kronik enflamasyon ise uzun süreli, sürekli devam eden durumdur.

Kronik enflamasyon, çeşitli faktörler tarafından tetiklenebilir. Bunlar arasında tekrarlayan enfeksiyonlar (vajinal akıntı, vajinit, servisit, rahim iltihapları), otoimmün hastalıklar, obezite, stres, sigara içmek, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam tarzı gibi etkenler yer alabilir. Kronik enflamasyon, vücutta inflamatuar yanıtı sürekli hale getirerek dokuların zamanla zarar görmesine, sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kronik enflamasyon, çeşitli hastalıkların gelişimine katkıda bulunabilir. Bunlar arasında kalp hastalıkları, diyabet, kanser, Alzheimer hastalığı, romatoid artrit, inflamatuar bağırsak hastalığı gibi durumlar yer alır. Kronik enflamasyonun hastalıklarla ilişkili olması, uzun vadede vücudun bağışıklık sistemi, dokuları üzerinde olumsuz etkileri olduğunu göstermektedir.

Kronik enflamasyonun belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bunlar arasında sürekli yorgunluk, halsizlik, ateş, eklem ağrıları, kas ağrıları, sindirim sorunları, cilt problemleri, kilo değişiklikleri yer alabilir. Belirtiler, vücuttaki inflamatuar sürecin uzun süreli etkilerini yansıtabilir.

Kronik enflamasyonun tedavisi, temel olarak altta yatan nedenin belirlenmesi, tedavi edilmesini gerektirir. Sağlıklı yaşam tarzı benimsemek, dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, stresten uzak durmak, uyku düzenine dikkat etmek, kronik enflamasyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, ilaç tedavisi, diğer tıbbi müdahaleler de gerekebilir.

Kronik enflamasyonun önlenmesi, yönetimi, bireylerin genel sağlık durumuna dikkat etmelerini, sağlıklı yaşam alışkanlıklarını sürdürmelerini gerektirir. Düzenli olarak jinekolog doktor kontrollerine gitmek, uygun tıbbi tedaviyi almak, stres yönetimi gibi önlemler, kronik enflamasyonun olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.
Kadın bedeninde kronik enflamasyonun en büyük kaynağı vajinal akıntıdır.
Tetkikler hekimin kanaatinden üstün değildir
Tetkikler hekimin kanaatinden üstün değildir
Hastane Stresinden Uzaklık ✓ 
Özel Etkileşim ✓ 
Süre Sınırlamasız Muayene ✓ 
Mahremiyet – Gizlilik ✓ 
Hijyenik Ortam ✓ 
Teknoloji Kullanımı ✓ 
Konfor – Ferah Ortam ✓ 
Online Randevu ✓ 
3. Şahıslarla Temassızlık ✓ 
Güven – Nezaket – Zarafet ✓ 
Etik ✓ 
Tecrübe ✓ 
Profesyonel Destek ✓ 
Hasta Memnuniyeti & Sağlığı ✓ 
Fethiye’den 45′ uzaklıkta ✓ 
Dalaman’dan 10′ Uzaklıkta ✓ 
Köyceğizden 15′ Uzaklıkta ✓ 
Marmaris’den 40′ Uzaklıkta ✓ 
Muğla’dan 45′ Uzaklıkta ✓ 
Para değil

Mal mülk değil

En iyi eğitim , öğretmen değil !

Çocuğunuza bırakılacak en büyük miras şudur:

Sağlıklı

10 numara
☆☆☆☆☆ 
olacak şekilde “gebelik öncesi hazırlık + gebelik takibi + doğumunu” sağlayarak maksimum potansiyel IQ & EQ ya FETUSUN ulaştırılmasıdır.

Yani fetusu hayata 5/0 önde başlatmaktır. 

Eğer bunu sağlarsanız; sağlamak 15 – 30 bin USD civarı para harcamaktan geçer. O zeki, ahlaklı, yetenekli çocuk başarı sarmalında zirveye hemen çıkar, müthiş gelir elde eder; emekli olduğunuzda size ev araba aldığı gibi, dünyayı gezmenizde size tatil hediyeleri ayarlar. Eğer bunu yapmak yerine, 15 – 30 bin USD’ye ev, araba alabilirsiniz ama, çocugunuz sizin ölmenizi, mirasın kendisine kalmasını bekler, sonrada onu tüketerek yer yada üzerinizdeki evi ipotek göstererek iş kurar , batırır yada sürekli sizden para ister, sizde sürekli kaçar , bahane uydurursunuz…

Çıkar çatışmalarıyla berbat olmuş hayat yaşamamak için süper kaliteli bebekler doğurun.

Rahimde mikrop kaparak bitik, pert olmuş, erken doğmuş, kansızlığa, kötü rahim şartlarına ( urlu, vajinal akıntılı, kistli, varisli ) yani haşat rahimlerden eksik – vasat doğan bebeklerinizle, büyüdüklerinde “çıkar çatışmasına” girmemesi; doğmadan önce, gebelik süreci & doğumuna maddi kaynak harcanmasından geçer.
AGAÇ YAŞ İKEN, İNSAN RAHİMDE İKEN EĞİLİR.

Bebek;

Zeki doğarsa ahlaklı olur.
Zeki + ahlaklı olursa zengin olur. 
Zeki + ahlaklı + zengin olursa sana ev araba almayı bırak toplumun tamamı müreffeh olur, zenginleşir.

İnsana yani kendi kanına – canına yatırım yapmalısın yada çıkar çatışmalarıyla bomboş hayat yaşamak durumunda kalırsın.
Sana göre yatırım nedir?
Kadın Sağlığının, Sonraki Nesillerin ( Fetus, Bebek, Çocuk, Torun) Mutlu Huzurlu Sağlıklı Devam Edebilmesinin Yegane yolu, Dişi Üreme Organlarının;
* Uterus – Rahim
* Yumurtalık – Overler
* Tuba Uterina – Tüpler
* Rahim Ağzı – Serviks Uteri
* Vajina – Hazne
* Vulva – Perine gibi organların Topyekün Sağlık İçerisinde;Genetik Mirasın Nesilden ➞ Nesile Sağlıklı Aktarılmasından Geçmektedir. İşte bu geçiş bozulduğunda; nesilden nesile hastalıklar başlamaktadır. (Devamı İçin Ayrıntılara↓ Tıklayınız)
İhmal Edilen, Çözülmeyen En Basit Kadın Hastalığı, Zaman İçerisinde Birikim Yaparak Çeşitli Hastalıkların;
* Romatolojik
* Nörolojik
* Psikiyatrik
* Onkolojik
* Hatta Odontojenik… Hastalıkların Gelişiminde Tetik Çeken Etken (Tetiklenmiş Hastalık) Olabilir. Aniden Birdenbire Ortaya Çıkan Hastalıklara Sebep – Müsebbip Olanın; İhmal Ederek Alıştığın, Zamanla da Unuttuğun (Hastalıklara Geliştirilen Adaptasyon; İlk Stres Anında Kırılır)) Feminin Şikayetler Ana Sebebiyle Olduğu, Gizliden Gizliye Hastalığın İşlemesini Yani Kök Hastalık’ın Feminin Hastalık Olduğu Aklınıza Gelmeyebilir. Tahlillere %100 İnanmak Size Ciddi Vakit, Para, Yaşam Süresi Kaybettirebilir. Basit Yöntem + Kolaya Kaçmak Olan Sayfalar Dolusu Tetkik Sonuçlarına Sakın Aldanmayın, Tetkikler Normal Çıktı; Sağlıklıyım Diye Boş Tetkiklere Körü Körüne Bel Bağlamayın. Hekim Dışında Hiçbir Şeye %100 Güvenmeyin. Özellikle Nisaiye Hastalıkları; Kan – İdrar Tetkikleri Başarılı Oranda Tespit Edememektedir. Kronikleşmiş İlgi siz Gibi Gözüken Hastalık Hastalık Kök Sebeplerinin Kadınsal Maraz Olması Size, Çevrenize Alakasız,- Saçma Bile Gelebilir. Hatta Sıklıkla Ciddi Hastalığınızla Bağlantı Açısından Genital Bölgeyle Ne Alakası Var Şeklinde Sizi Hataya, Durumu Algılamada Körlük – Konduramamaya Düşürebilir; Dikkat Ediniz! Nisaiye Hastalığı Bekleterek; Kendi Kendine, Zaman Tanımakla, Vakit Geçirmekle İyileşmesi Mümkün Değildir.

Muğla Ayrıntılı Ultrason

Gebelik Takiplerinin & Doğum Öncesi Teşhis İşlemlerinin Önemli Basamağıdır. Minimum 60 dakika Sürmektedir. Kaliteli Gebelik Asla Ucuz, Standart Yaklaşımlarla İdame Ettirilemeyecek, Riske Atılamayacak, Stres Karşısında Frajil Olabilecek Kritik Dönemdir. Mesut Bayraktar Şehrin İçerisinde En Önde Gelen, Vajina Serviks Rahim  Sağlığına Yönelik En İyi Jinekolog Doğum Uzman Doktorlar Arasında Olmasının Yanı Sıra, Özel Muayenehanesinde 18 – 24 Hafta Arası Muğla Ayrıntılı Ultrason Verirken Bütünsel yaklaşımla Geçmeyen Mantar Hastalığı Servikal Smear Polip Ameliyatı Video Kolposkopi HPV Gebelikte Spiral Çıkarma Tıbbi Muğla Kürtaj işlemi Riskli Hamilelik Takipleri Transvajinal Ultrason Rahim İltihabı Tedavisi İdrar Kaçırma Tedavisi Şeffaf Beyaz Kahverengi Sarı Yeşil Kötü Renkte Olabilen Kokulu Kokusuz Vajina Akıntı Yanma Kaşıntı Batma Kanama Tedavilerinin Planını Yapmaktadır. Gereğinde Rahim Alınma Ameliyatı Hakkında Bilgiler Vermektedir. Hatunların Huzur İçerisinde Sağlıklı Mutlu Yaşam Sürmeleri Gerekliliğine İnanmaktayım. Tabip Mesut Bayraktar; Female Üreme Sağlığını Güçlendirme Konusunda Tutkulu Hekimdir. Çünkü Feminin Genital Organların Zindelik İçerisinde Başarıya Ulaşması Küresel Refaha; İnsanlık Barışına Hizmet Ederek, Dünyayı Yaşanılacak Daha Güzel Yer Yapacak Ehemmiyettedir.

Mesut Bayraktar, Hekiminin Muayenehanesi Coğrafik Konumu İtibarıyla Bölgenin Ortasında Kalmaktadır.
 1. Ortaca Kadın Doğum Doktoru

 2. Köyceğiz Kadın Doğum Doktoru

 3. Dalaman Kadın Doğum Doktoru

Yönelik Hekim Aktif Biçimde Ortaca, Dalaman, Köyceğiz Yörelerine Çalışmaktadır.

Kadınlarda Hastalıkların Kronikleşmesi

; Hastalıklara Adaptasyon & Woman Psikolojisiyle Birleşince Şikayetleri Normalleştirmek Kaçınılmaz Olmaktadır. Baş Edilmesi Zor Genital Hastalık İnkar Psikolojisine Giren Hanımefendiler; Yumurtalık Rahim Serviks Vajina Vulva Perine Hastalıklarının → Sebep Olduğu Hastalıkları (Buna

Yüksek Riskli Jinekolojik Hastalık

Diyorum) Taşıyabildiği Ömüre Kadar Kendine + Ailesine Yük Edebilmektedir (Bu Birliktelik; Adaptasyon + Kronikleşme Hastalıklara Bulunmaz Nimettir). Sizi, Ailenizi, Gelecek Nesilleri Patolojik Birliktelik Kıskaçlanmasından; Hastalıklara Hamal Olmak Durumundan Koruyacak Tek Güç
Muğla Tecrübeli Jinekolog Doktor
la Yaşam Boyu Sürecek İş Birliği (Hekim Hasta Bağı) Yapmaktır.

Hayat Boyunca Sabit Değişmez Doktor Jinekolog Yani Muğla Jinekolog Hekim Uzman Doktorunuz Olmalıdır. Böylece Tüm Dişilikle İlgili Sağlık Bilgileriniz, Tek Elde + Tek Beyinde Toplanacağından Size Erken Tanı, Etkin Tedaviler Halinde Geri Dönecektir. Muğla Sabit Jinekolog Doktoru Edinmek Başta Woman Sağlığını İyileştirecek; Topyekün Hayat Kalitesini Yaşam Sürenizi (Ömrünüzü) Yükseltecektir.

Kadın Hastanede Hangi Jinekolog Doktor Varsa; Rastgele Randevu Alma Hatasından Vakit Kaybetmeden Derhal Uzaklaşmalıdır. Kıymeti Ölçülemez Değerde Olan Rahim Vajina Sağlığına Sunulan; Ucuzcu Yaklaşımlar, Basit Öneriler, Hurafe Teşvikler Canınızı Sıkan Hastalıklar Fırtınası, Düşkünlük, … Nedeni Bilinmez Sağlık Sorunları Başa Bela Olmadan Değişmeniz Gereklidir. Hastanede Hangi Doktor Varsa Ona Gitme Öğretilmiş Dürtüsünden Aciliyetle Sıyrılmak Zaruridir. Kendinize Her Daim Ulaşabileceğiniz, Konuşabileceğiniz
Muğla Kadın Doğum Uzman Doktor
Bulmanız – Edinmeniz Gerekmektedir. Ayrıca Sabit jinekolog Doktor; Günün Önemli Anında Arayabileceğiniz, Korku Olmadan Soru Sorabileceğiniz, Utanma Yaşamadan Tartışma – Fikir Alış Verişi Yapabileceğiniz Muğla Jinekolog Hekim Mesut Bayraktar Her Daim Bir Telefon Kadar Uzakta Olacaktır. Dişi Genital Problemlerinize Şifa Bulamıyorsanız, Temel Sebep; Aksi İspat Edilene Kadar “Jinekolojik Hastalık” Olabileceğini Hiç Ama Hiç Unutmayınız.

Kadınlarda Jinekolojik Sağlık; Genel Sağlıktan Daha Değerlidir

. Üreme Organlarının Sağlığı; Sırasıyla Anneyi , Fetusu***, Ailesini, Toplumu, Fetus***’dan Olacak Gelecek Nesilleri Yani Küresel Refaha Etkisi Uzanan Kıymettedir. Hanımların, Kızların Sağlığını Önemsemeyip, Rahim Over Vajina Sorunlarınızı Göz Ardı Etmek Büyük Hatadır. Masrafsız Görünen Alışmak – Duyarsızlaşmak Tuzaklanmasına Kapılmayınız. Doğru Teşhis Gerçek Tedavi Sunan

Muğla En İyi Kadın Doğum Doktoru

Jinekologlar Arasında Olan Doğum Uzmanı Dr. Mesut Bayraktar Özel Muayenehanesinde Kadirşinas Hastalarını Bekler; Doğum Hastalıkları Kliniği İçerisinde Ultrason Kolposkopi İncelemesi Sıvı Bazlı Servikal Smear Yapılmaktadır. Muayene Randevusu Almak İyi Başlangıçtır. Bugün Tedavi – İyileşmek İstiyorsanız Şimdi Adım Atın. Ömür Boyu Devam Edecek Hekim Hasta Bağını Geliştirmek Amacıyla Mesut Bayraktar WhatsApp Online Anında Randevu: 05467740159 Vasıtasıyla İletişime Geçip Jinekoloji Bilim Dalına Kendini Adamış Meslek Ustası Ob&Gyn Operatör Dr Bayraktar’a Muayene Vasıtasıyla Tanışabilirsiniz.

Özel Muayenehane Otele

En Yakın Kadın Doğum Doktoru

Konumundadır. Klinisyen Hekim Burada Çok Sayıda Hastalığın Teşhisini Klinik Yetiletiyle Koyabilmektedir. Başlıklandırmak Gerekir İse; Hekimin Tedavi Yetenekleri;
 • Suyla Temasın Kadınlarda Bağışıklık Sistemi Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

 • Muğla Detaylı Ultrason
 • Muğla Miyomektomi
 • Muğla Polip Alınması
 • Muğla Kist Tedavisi
 • Rahim Ağzı’nda İnflamasyon Tedavileri
 • Genital Mantar Tedavisi
 • Üretrit Tedavisi
Muğla Kolposkopi İncelemesi Muğla Kolposkop Yapıyorum. Çünkü Dişi Bireyler, Üreme Sisteminin Hastalıklarının; Semptomlarına Hızlı Adaptasyon Evrimi Sergilediğinden; Bunda
* Toplumsal Kanıt Kuramı Temelli Jinekolojik Ponzi Kitleleri +/-
* Östrojen Sarhoşluğu +/-
* Yüksek Cinsel Market Değeri +/-
* Gencim Güzelim Kusursuz Süperim Genital İnkar Durumu +/-
* Partnerde Cinsel Feromonal Baskınlığı Kaybetmemek Adına Feminine Hastalıkları İnkar Etmek Etkin Olup Dişilere Özgü Hastalıkları Hızlı İvmeyle Kronik Yapabilmektedir. Kolposkopi, Smear, HPV İncelemeleri Hekime Burada Kompleks Olmuş Durumlarda Yardımcıdır. Kolposkopi (Kolposkopi Rahim Ağzının Adeta Röntgenidir) HPV Rahim Aldırma Ameliyatı Dirençli Geçmeyen Mantar Hastalığı Infertilite Rahim İltihabı Tedavisi Gebelik Takibi Yasal Süresinde Tıbbi Muğla Kürtaj İşlemi Menopoz Gençleştirme Miyom Aldırma Ameliyatı Polipektomi Genital Kaşıntı Akıntı Batma Yanma Kanama Ötesine Kadar; Bayanın Yaşamı Boyunca Sağlıklarını Yönlendirmelerine Yardımcıyım. Hanımefendilerin Yanlarında Çalışan Güçlü Sağlık Savunucularına İhtiyacı Var. Mesut Bayraktar Kendisini İdrar Kaçırma Tedavisi Terapötik Muğla Kürtaj İşlemi Muğla Ayrıntılı Ultrason İncelemesi Servikal Smear Kolposkopi Eşliğinde Biyopsi Doğum Kontrol Danışmanlığı Çocuk İstemi Gebelik Takibi Cerrahi Muğla Kürtaj İşlemi Menopoz Gençleştirme 2. Düzey Ultrason Kolposkopi Eşliğinde Biyopsi Değerlendirmesi Ameliyatı Polipektomi Polip Aldırma Ameliyatı Rahim Sarkması Tedavisi Tanısal Muğla Kürtaj İşlemi Yanında Vajina Sıkılaştırma Rahim Aldırma Ameliyatı Geçmeyen Mantar Hastalığı Rahim İltihabı Tedavisi Vulvar Akıntı Yanma Batma Kaşıntı Kanama Konularında Hastalarımın Yanında Adeta Ortak – Yaver; İhtiyaçların Karşılanmasına, Sorunların Çözülmesinde Profesyonel Yardımcı Konumda Kendimi Görmekteyim.

Menopozda Psikolojik Sorunlar … Gibi Yaşlanma, Doğumlar , Menopozla İlişkili Hastalıklarla İlgilenmeyim, Tedavilerini de Vermekteyim.

Dahası Vulvar Bölgeyle İlişkili Filariazis – Elefantiazis – Wuchereria Bancrofti Hastalıklarının Teşhis & Tedavilerini Planlamaktayım. Bu Planlamalarla Beraber Jinekolog Uzm.Dr. Mesut Bayraktar; Doktorluk Sanat & Zanaatının Bütüncül Olması Gerektiğinin Farkında olup; Bu Farkındalıkla Hastalarımın Fiziksel Zihinsel Duygusal Sağlıklarını Ele Almaktadır. Tecrübeli Doğum Doktoru Klinisyenliğin Sağladığı Profesyonellikle Hastanın Endişelerini Dinlerim. Eğip Bükmeden Yaymadan Sadece Gerçekleri Konuşurum. Amacım, Her Hastayla, Jinekolojik Sağlıklarıyla İlgili Bakım – İyileşme – Rehabilitasyon Hedeflerini Seçmelerine Önceliklendirmelerine İzin Verecek Şekilde Detaylı Çalışmaktır. İyileşmek İsteyen Bireyle Hayatta Oldukları Yerde Buluşmak Gayesiyle Elimden Geleni Yapıyorum. Elbette Benim Çabamdan Daha Önemlisi Bireyin İyileşmeyi İstemesi + Doğru Tabiple Temas Etmesidir.

Muğla Kürtaj Yukarılarda Sıraladıklarım Dışında 5 Hafta Gebelik Muğla Bebek Aldırma İşlemi ( Evlilik Dışı Hamilelik); Başta Gelmek Üzere Tüm Rahim Over Vajina Vulva Hastalık Durumlarınızı Çözmek Beni Mutlu Edecektir.

Sorunlarınızda Tedaviye Giden Yolu 1 (Bir) Mayene Başlatır. Kadın sağlığını koruma, hastalıkları iyileştirme misyonuna Sahibim ; Rahatlık güvenlik önceliğimdir. Hastayla bireysel ilgilenmek, hastaya uygun tedavi planları sunarım. Muğla ‘da bulunan modern özel muayenehanem konforlu ortam sunar.

Muğla Kadın Doğum Doktorları


Muğla Kadın Doğum Doktoru Özel Muayenehane


Muğla Kadın Doğum Doktoru Jinekolog Mesut Bayraktar

 1. Genital Hijyensizlik Genetik Hijyeni Bozar. 2023
 2. Herkes Hasta Olur; Herkes En İyi Hekim İster. 2022
 3. Kadın Hastaysa Evde Huzur Yoktur. 2020
 4. Jinekolojik Hastalık Başka Hastalığı Tetiklemiş İse Buna Yüksek Riskli Jinekolojik Hastalık Denir. 2020
 5. Kadın Hastalığını Kabul Etmiyorsa Evde Dirlik Yoktur.
 6. Gebelikte Tasarruf(Kısıntı) Olmaz. Gebelikte Mal – Mülk Feda Edilir.
 7. Kadın Hastaysa Kök Sebep Aksi İspat Edilene Kadar Jinekolojiktir.
 8. Gebelik Fizyolojik Dönem DEĞİLDİR. Gebelik Hastalık – Ölüm Riski Barındıran Olağanüstü Dönemdir. Tecrübeli , Öngörüsü Açık Hekime Teslimiyet Gerektirir. 2018
 9. Gebelik Hastalıkları, İhmal Edilmiş Jinekolojik Hastalıkların Komplikasyonudur.
 10. Gebelik Hastalıkları; Tanısı Konulmamış Jinekolojik Hastalıklardır. MB, 2016)
 11. Gebelikte Kazanılacak 1 Puan IQ, Bebeğinizi Başarı Sarmalında Üstlere Taşır.
 12. Enfeksiyonla Gezmeyi ”Sorun Görmeyen” Gebeyi En Mükemmel Sağlık Sistemi Bile Koruyamaz.
 13. Rahim; Dayanan – Sabreden – Kolaylık Gösteren – Halden Anlayan Organ Değildir.
 14. Sıfır Vajinal Akıntı Sağlıktır. MB, 2016
Muğla İli
Bilgi Değer
Ülke Türkiye
İl Muğla
İlk Yerleşim MÖ 2. binyıl
Koordinatlar 36.838769862880554, 28.76508732000861
En Alçak Nokta 0 m (0 ft)
Zaman Dilimi UTC+03.00 (TRS)
Posta Kodu 48XXX
Alan Kodu 252
ISO 3166 Kodu TR-48
Plaka Kodu 48
Bağlı Olan İlçeler: Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Menteşe, Milas, Ortaca, Seydikemer, Ula İlçesi

Rudolf Virchow; Louis Pasteur, Robert Koch savundukları; hastalıkların mikrop teorisine inanmıyordu. Hastalıkların, dış patojenlerden değil, hücrelerin İçindeki anormal faaliyetlerden kaynaklandığını öne sürdü. Aynı zamanda Max Gerson‘da Hastalık gelişmeden önce metabolik bozulmanın başladığını kitabında yazmıştır.

Mesut Bayraktar ekolleri birleştirerek modifiye ederek meslek İcrasında bulunmaktadır. Tıbbın Papa’sı Virchow’unda haklı olduğunu vurgulamaktadır.

Sıfır Vajina Akıntısı Sağlıktır. [1]