WhatsApp Search
Mesut Bayraktar - Muğla Kadın Doğum beyaz logo
Kürtaj Haftası Olan İşlemdir; Zamanı Geçirilmemelidir.
Muğla Kürtaj: Güvenilir Seçenekler Gizlilik | Ortaca Dalaman Köyceğiz Fethiye Jinekolog
Muğla'da kürtajla ilgili durumlar hakkında bilgi edinin. Kürtaj süreci hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Muğla Kürtaj 2024⭐✅

Kürtaj Gebelik Sonlandırılmasıdır. Sıklıkla İstenmeyen Evlilik Dışı Hamilelikte Cerrahi Vakum Kürtaj Kullanılır. Muğla Kadın Doğum Jinekolog Doktorlar Yapar ⭐✔️
Her kadının durumu benzersizdir ve Dr. Mesut Bayraktar bunun farkındadır. Sağlığınız ve esenliğiniz için en doğru kararı vermeniz konusunda size rehberlik etmek amacıyla sizinle birlikte çalışacaktır. Güvenilir bir jinekolog olarak, size sağlık hizmetleri konusunda güvenilir bir destek sağlayacak ve ihtiyaçlarınızı anlayacak bir hekim arıyorsanız, Dr. Mesut bayraktar’ı tercih etmek doğru bir adım olacaktır. Dr. Mesut Bayraktar, 18 yılı aşkın tecrübesiyle, Muğla’da kürtaj hizmeti sunan deneyimli ve yetenekli bir doktordur. Cerrahi ve cerrahi olmayan kürtajların yanı sıra doğum kontrolü danışmanlığı ve aile planlaması konularında da uzmandır. Sizin durumunuz ne olursa olsun, Dr. Mesut Bayraktar size özenli ve profesyonel bir Hekimlik sanat ve zanaatı sunacaktır. Size önerim, Jinekolog Op. Dr. Mesut Bayraktar’ı tercih etmenizdir. Kendisi, uzun yıllardır Muğla’da cerrahi konusunda gösterdiği üstün tecrübesiyle kendini kanıtlamış bir hekimdir. Diğer seçeneklere yönelmeden önce Dr. Mesut’a bir göz atmanızda fayda var. Bugün hemen bir muayene randevusu almak için Jinekolog Op. Dr. Mesut Bayraktar ile WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Sağlık ve iyilik haliyle ilgili kararlarınızı desteklemek için sabırsızlıkla sizi bekliyor. Unutmayın, sağlığınız sizin en değerli varlığınızdır ve en iyisine layıksınız. Dr. Mesut’un tecrübesi ve uzmanlığıyla tanışmak için şimdi adım atın! WhatsApp: 05467740159 Mesut Bayraktar Özel Muayenehane Google Maps WhatsApp: 05467740159


Muğla Kürtaj

Kürtaj (Küretaj – Kurtaj – Kürtaş) Nedir ?

Muğla Kürtaj – Kadın Doğum Jinekolog Doktor adlı makale ile önemli konuya başlıyorum. Dilatasyon küretaj, pek çok ülkede kanuni sınırlar çerçevesinde işlem kabul edilmekte; istenilmeyen gebeliklerin sonlandırılması nedeniyle uygulanmaktadır. Ancak, işlem devam edilmesi planlanan bir gebelik durumunun sağlığı etkileyen, anomalili, kalp atışının negatif olduğu veya mol gebelik durumlarında da gebelik sonlandırma seçeneği şeklinde kullanılabilmektedir. Yani sadece istenmeyen gebeliklerde kullanılmaz; böyle durumlarda da Kürtaj uygulanmaktadır.

Küretaj kelime anlamı, etmolojik kelime kökeni itibariyle, kazımak fiilinden gelmektedir.

Zaten Türkçemizde bulunan kürek ile de benzerdir. Çağımızda, vakum aspirasyon yöntemi gibi modern tıbbın sunduğu avantajlar mevcut olsa da, eski dönemlerde uygulanılan sert metal aletlerin kullanılmasıyla uterusdaki materyalin (gebelik, polip, miyom, pıhtı, hiperplastik dokunun) kazınarak, küretlenmesiyle çıkarılması nedeniyle küretaj ismini almıştır (kazıma kazıntı).

Bilindik şekilde , kürtaj, küretaj, kürtaş ya da kurtaş şeklinde söylenir. Kürtaj cerrahi yöntemle gerçekleştirilir. Kürtaj, yasal sınırlar dahilinde (18 yaşından büyük, 10 haftalıktan küçük gebeliklerde) genellikle vakum aspirasyon tekniği kullanılarak yani vakumlu kürtaj ile gerçekleştirilir.

Çocuk Aldırma Kaçıncı Haftaya Kadar Yapılır / Dalaman

istenmeyen gebeliklerin sona erdirilmesinde kullanılan kürtaj} müdahalesi, hanımefendiler
için oldukça zorlu karardır. Yaklaşık her 10 kadından biri, üremesinin herhangi döneminde istenmeyen gebelikle karşı karşıya kalır.

Girişimin, fiziksel zedelenme riski düşük olmasına rağmen, kadında yoğun duygusal zihinsel yaralanma oluşabilir.

Bebek aldırma; kadının kanuni hakkıdır. Aile planlaması kanunu, 18 yaş üstü kadınların gebeliğin 10. haftasına kadar istenmeyen gebelik evresinin sonlandırılmasını yasallaştırmıştır. Muğla‘da da Kürtaj yasal 10. haftaya kadar yapılabilir.

Fakat, ileri aşamalardaki hamile durumlarda, eğer fetusun özel durumu tespit edilmişse veya düşük yapmama (bebeğin ölmesi) dediğimiz kalp atımının durduğu veya hiç gözlemlenmediği durumlarda, gebeliğin kadının hayatını tehdit eden durumlarda (örneğin, annenin zehirlenmesi) sağlık kurulu en az 2 Medikal Doktor raporuyla düşük yaptırma yapılabilir.

Yasal Çocuk Aldırma Haftası Sorgulama / Muğla

Kürtaj (cerrahi yolla hamileliğin sonlandırılması) müdahalesi 1983 yılında kabul edilen aile planlaması kanununda sınırları belirlenmiş kanuni işlemdir.
Kürtaj18 yaş üzeri bireylere uygulanır. Gebe kalan kişi 18 yaşın altında ise ebeveyninden (annesinden ,babasından) alınan imza ile 15 yaşa kadar işlem yapılabilir. Anne , baba dışında başka birisinin imza verme yetkisi yoktur. Anne – baba imza dahi verse; 18 yaş altına yapılan kürtajda, ameliyatın yapıldığının bilgisi adli birimlere Sağlık profesyoneli olan Doktor tarafından iletilmesi – gönderilmesi yasal zorunluluktur.

Hekim hasta bağı gelişmeden iyileşme ye çalışmak sadece zaman kaybı, maddi külfet yaratır.
Hekim hasta bağı gelişmeden kürtaj yapılmamalıdır. Çünkü kürtaj cerrahi girişimdir.
18 Yaşın altındaki kişilerde anne-baba varlığı olsa bile kolluk kuvvetlerine bildirilmesi zorunluluğu doğar , yeni yasal yükümlülükler ortaya çıkar. (Kadın evli ise, elzem şekilde eşin onayı şarttır.

Kanuni olarak istenmeyen hamileliğin ilk 10 hafta içinde durdurulması mümkündür.

Ancak fetüsün anormal durum göstermesi, anne karnında ölmesi , hamileliğin annenin hayatını risk oluşturduğu durumlarda gebelik haftası 10. haftadan büyük ise sağlık kurulu (2 Uzman Hekim raporu ile) kararıyla hamilelik zamanının 24. hafta sonuna kadar sona erdirilmesi ülkemizde sağlık kurulu kararıyla yapılabilmektedir.

Gebeliğin haftasının hesaplanmasına açıklama getirmek gerekir diye düşünüyorum.

Genellikle çiftler gebelik haftası hesaplarken ilişkiye girdikleri tarihi baz alırlar fakat durum böyle basit değildir.

Tüm dünyada uygulanan yöntem kadının son adetinin ilk gününe göre gebelik haftasının belirlenmesidir. Yani cinsel ilişkiden yaklaşık 2 hafta kadar önceye gitmek demektir. Ancak adet düzensizliği olan hanımlar ; esas aldığımız ölçüm – tarihlendirme yöntemi gebelik zamanının; ultrasonografideki ölçüm değerlerine göre haftasıdır.

Kürtaj Hangi Durumlarda Mümkündür?

Kürtaj sebeplerini kabaca listelersek;

 1. İstenmeyen gebelik,
 2. Anne karnında bebeğin ölümü , yeterince gelişememesi,
 3. İstenilen gebe durumlarda takipte tarama testlerinde anomali çıkması,
 4. İstenilen gebelikte özellikle ilk 3 ayda TORCH şeklinde bilinen enfeksiyonlarla; bebeğin enfeksiyon kapması,
 5. Ağır ilaç kullanımı,
 6. X ışınına – röntgene maruziyet,
 7. Gebelik eğer anne hayatını ciddi anlamda riske atacak ise (ağır kalp hastalıkları, ağır akciğer, karaciğer hastalıkları, ciddi anomaliler varsa, kanser varsa vb. gibi),
 8. Anormal vajinal kanamalarda,
 9. Dış gebelik, heterotopik gebelik tanısını koymak,
 10. Endometriyum kalınlaşması gibi durumlarda hem tanı hem tedavi amacıyla D&C uygulanır.
 11. Boom Küretaj; doğum sonrası rahim içerisinde plasenta kalması durumunda, daha büyük metal küretler kullanılarak yapılan kürtajdır.

Probe Küretaj: Ne İşe Yarar ve Nasıl Yapılır?

Probe küretaj gebelik haricindeki durumlarda, uterus içerisinden doku – biyopsi alınıp patolojik materyali tabi tutarak tanı koymak amaçlı yapılan işlemdir.

Gebe olmayan kadında anormal vajinal kanamalar nedeniyle tanı – tedavi amaçlı; menopoz sonrası dönemde USG’de artmış endometriyum kalınlığı durumlarında yine tanı – tedavi amacıyla uygulanan girişimdir.

Elde edilen örnek patoloji uzmanı tarafından mikroskop altında incelenir , hastanın tedavisine yön verilir. Aynı zamanda endometriyumun kazınması kadının mevcut kanamasını da azaltacağı , bitireceğiden tedavi yöntemidir.


Dilatasyon Küretaj (D&C) Anlamı

Tıbbi literatürde D&C (dilatasyon küretaj) adıyla geçer. İşleme; adını veren ifadedir. Dilatasyon; dilate etmek (anlamına gelen) Latince kelimedir, uterin küretaj ise yine latince kelimedir , kazımak anlamına gelir. Kürtaj ameliyatını yaparken rahime ulaşmak amacıyla rahim ağzı kanalı denilen rahim ağzı kanalının dilate edilmesi kelimeleriyle ifade edilir.

Muğla’da gebelik sona erdirme prosedürü nasıl işlemektedir?

Vakum aspirasyon (vakum kullanıması) tekniğinin kullanılmadığı dönemlerde metal ucu sivri benzeri olan kazıyıcı denilen aletlerle yapılan kürtajlar riskliydi.


Kürtajın özellikle tecrübesiz ellerde uterusun delinmesi, fazla kazınmaya bağlı uterus iç zarının zarar görmesi, uterus içinde sineşilerin vuku bulması,gebeliklerin sonlandırılmasına engel olabilecek sorunlar yaşanabilir. Şunu da unutmamak lazımdır; deneyimli ellerde dahi rahim delinebilir. Kürtaj basit cerrahi işlem değildir.


Günümüzde özel durumlar haricinde küretle yapılan kürtaj neredeyse hiç kullanılmazken, vakum aspirasyon kürtaj yöntemi altın standart kabul edilir, jinekoloji doktorları (sıklıkla) istenmeyen hamileliklerin sonlandırılmasında tercih ederler. Ancak negatif basınçla emme yöntemin uygulanırken de yani gerekli durumlarda sert küretler kullanılabilir.

Muğla kürtaj hizmeti sunan birçok uzman jinekolog bulunmaktadır. En iyi kimin kürtaj yapacağına karar vermek, kişisel tercihlere ihtiyaçlara bağlıdır. Ancak, kürtaj işleminde güvenilir, deneyimli uzman jinekolog seçmek önemlidir.

Muğla Kürtaj işlemi ciddi cerrahi müdahale olduğundan, tecrübeli jinekologun yönetiminde yapılması, güvenliğiniz sağlığınız açısından önemlidir. Ayrıca, hijyenik ortamda modern tıbbi ekipmanlar kullanılarak gerçekleştirilen işlemler tercih edilmelidir.

Muğla Kürtaj hizmeti sunan jinekologlar arasında araştırma yapmak, referanslara, hasta yorumlarına göz atmak, güvenilir seçim yapmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, sağlık kuruluşlarının kalite standartlarını jinekologların uzmanlık alanlarını gözlemlemek de önemlidir.

Muğla Kürtaj işlemiyle ilgili doğru bilgi, rehberlik sağlayabilecek olan Muğla Kürtaj yer alan kadın sağlığı merkezleri , hastanelerle iletişime geçebilirsiniz. Size en uygun, güvenilir hizmeti sunabilecek olan jinekologu bulmanız kolay olacaktır.
Google söyle bana; Muğla Ortaca Dalaman Köyceğiz Fethiye Kürtajı En İyi Kim Yapar?

Muğla’da Vakumlu Kürtaj Tedavisi Nasıl ve Nerede Alınır?

Vakum aspirasyon, tüm dünya ülkelerinde belli yasal kısıtlamalarla çerçevelenmiş cerrahi ile gebelik sonlandırma prosedürüdür.

Kadın hastalıkları uzmanlarının en sık yaptığı küçük müdahalelerden biri olan bu işlemin prosedürünü kendimle ilgili paylaşmamda bir sakınca olmadığını düşünüyorum.

Basamak basamak ele alırsak;
 • Ultrasonda gebelik haftası kesin tespit edilen aynı zamanda işleme ek problem oluşturup oluşturmayacak durum var ise eğer uterusa ait sorunlar (miyomlar, polipler, enfeksiyonlar – iltihaplar, servikal ve perineal yırtıklar, ektropiyon, tümörler vs.) belirlenir.
 • Hasta jinekolojik masaya alınarak litotomi pozisyonu sağlanır. Serviks denilen rahim boynu bölgesini görmede tek kullanımlık tek kullanımlık spekulum (bedenin iç taraflarını özellikle vajina, serviksi muayene amacıyla kullanılan ışık kaynaklı veya ışık kaynaksız alet, vajina spekülümü, vajinoskop) vajinaya yerleştirilir.
 • Vajina , rahim ağzı bölgesi iltihap riskini önlemek amacıyla tentürdiyotla iyice temizletir. Tenekulum (tek dişli) denilen alet serviks uteri tutulup sabitlenir.
 • Tek dişli dediğimiz metal alet rahim ağzı utulur, tutulan kısım manipule edilerek, rahime yön verilerek gebelik haftasına uygun tek kullanımlık kanül rahim kanalına itilir. Uterus boşluğuna ulaşılır. Kullanılan kanüller yani plastik özel uçlu borucuklar steril , tek kullanımlıktır, her hastaya yeni kanül kullanılır.
 • Rahim içine ulaşıldığından emin olunca kürtaj işlevini yapacak borucuğun dışarıda kalan kısmından negatif basınç sağlanıp (maksimum 1atm basınç) içerdeki materyali çekecek olan karmen enjektörü yerleştirilir. Enjektörün düğmesi açılıp materyalin aspirasyonu sağlanır. Gebelik haftasına göre aspirasyon miktarı fazla olabilir. İçeride doku kalmayıncaya kadar işlem tekrarlanır.
 • Ultrasonla Uterus kontol edilip, parça kalıp kalmadığından emin olduktan sonra serviks , vajina tekrar batikonla (halk arasında tentürdiyot bilinir) silinir. Tenekulum tutulan yerlerde kanama olmadığından emin olunur. Tüm aletler çıkarılır, kanüller , spekulum tıbbi atığa atılır.
 • Tüm süreç tecrübeli ellerde yaklaşık 8-10 dk sürer. ( doğrusu minimum; 6 yıllık tıp eğitimi + 5 yıllık uzmanlık eğitimi + 8-10 dakika)
 • Özellikle sezaryenle doğurmuş kadınlarda serviks denilen servikal kanal nispeten dardır. Plastik kanulün geçişine basitçe izin vermez. Çünkü vajinal parturition (vajinal doğum, doğal doğum) serviks ciddi deformatif sürece maruz kalmadığından doku kalitesi yüksektir.
 • Böyle durumlarda hegar denilen metal bujilerle dikkatli şekilde serviksi gevşeterek açıklığını artırma gerekliliği doğar. Kademeli şekilde rahim boynu kanalının çapını artırma aşaması tecrübeli ellerde bile yapıldığında rahim delinmesine yol açabilen yöntemdir.
 • Hastaların % 50 – 80’den fazlasında dilatasyon gerekmez. İşlem problemsiz şekilde gerçekleşir.

Muğla Kürtaj işlemi sırasında sterilite önlemleri çok önemlidir. Sterilite, enfeksiyon riskini azaltmak işlemi güvenli hale getirmede büyük öneme sahiptir. Povidon iyot ise yaygın kullanılan antiseptik çözeltidir, kürtaj işleminde sterilizasyon amacıyla kullanılabilir.

Povidon iyot, mikroorganizmaların büyümesini engelleyerek, öldürerek enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olur. Kürtaj işlemi öncesinde, spekulum ,diğer jinekolojik aletler gibi kullanılacak malzemelerin sterilizasyonunda povidon iyot kullanılabilir. Ayrıca, hasta tarafından kullanılacak olan vajinal temizlik solüsyonlarında da povidon iyot içeren ürünler tercih edilebilir.

Povidon iyot, cilde - mukoza zarına uygulandığında antimikrobiyal etki gösterir. Potansiyel zararlı mikroorganizmaların kürtaj işlemi sırasında rahim ağzına - vajinaya bulaşmasını engeller. Enfeksiyon riski minimize edilir.

Ancak povidon iyotun doğru kullanımı, dilüsyonu önemlidir. Uygulanacak dozajın doğru ayarlanması cilt - mukoza zarının zarar görmemesine dikkatli olunmalıdır. Ayrıca, povidon iyot alerjisi olan kişilerde , iyot intoleransı bulunan hastalarda başka antiseptik tercih edilmelidir.

Muğla Kürtaj işlemi sırasında povidon iyot kullanımı, sağlık profesyonelleri tarafından sterilite sağlamada tercih edilen yöntemdir. Uygun şekilde kullanıldığında enfeksiyon riskini azaltabilir, işlemi güvenli hale getirebilir.
Povidon iyot sürülmüş cilt
Muğla Kürtaj işlemi, rahim içeriğinin boşaltılması , tanısal amaçlı doku örneği alınması amaçlı yapılan cerrahi işlemdir. Spekulum ise jinekolojik muayenelerde kullanılan tıbbi cihazdır. Muğla Kürtaj işlemi sırasında spekulum, vajinal açılışı genişletmek, rahim ağzını görülebilir hale getirmekte de kullanılır.

Spekulumun başlıca görevi, vajina duvarlarını dışarıya doğru iterek iç bölgeye erişim sağlamaktır. Bu sayede jinekolog, rahim ağzını gözlemleyebilir, kürtaj işlemimde gerekli olan erişimi elde eder. Spekulumun ucu genellikle plastik , metal malzemeden yapılmıştır, kullanılan malzemeye göre farklı boyutlarda olabilir.

Kürtaj işleminde spekulum kullanımı aşağıdaki adımlarla gerçekleştirilir:

Hastanın doğru pozisyona yerleştirilmesi: Hastanın sırtüstü yatması, ayaklarının Spekulum yerleştirilmesine uygunluk sağlanır. Hastanın rahat olması, gerginlik yaşamaması önemlidir.

Spekulumun sterilizasyonu: Spekulum sterilizasyon işleminden geçirilir , tek kullanımlık spekulum tercih edilir. Sterilizasyon işlemi, enfeksiyon riskini azaltmakta önemlidir.

Spekulumun vajinaya yerleştirilmesi: Spekulum, vajinal açıklığın yanına yerleştirilir, dikkatlice açılır. Rahim ağzının görülebilir hale gelmesini sağlar.

Rahim ağzının incelenmesi - işlem yapılması: Spekulum sayesinde jinekolog, rahim ağzını gözlemleyebilir, gerekli işlemi gerçekleştirebilir. Kürtaj işleminde rahim ağzının genişletilmesi , içeriklerin boşaltılması gerçekleştirilir.

Spekulum kullanımı, doğru teknik sterilite önlemlerine uyum sağlandığında güvenli şekilde gerçekleştirilebilir. Hastanın rahat olması, iletişim güven ilişkisi kurulması da önemlidir. Kürtaj işlemi sırasında hasta konforu güvenliği sağlanır.
Spekulum
Muğla Kürtaj işlemi sırasında kullanılan diğer araç ise Karmen kanülleri , Karmen pipetleri bilinen özel vakum cihazlarıdır. Kanüller, vakum kürtajı işleminde kullanılan aspirasyon yöntemidir.

Karmen kanülleri, rahim içerisindeki dokuları, gebelik materyallerini boşaltmakta kullanılan vakum sistemidir. İşlem sırasında, kanül rahim ağzından yerleştirilir, vakum cihazı aracılığıyla rahim içindeki dokuların emilmesi sağlanır.

Vakum Muğla Kürtaj , işleminin en yaygın yapılan yöntemlerinden biridir. Yöntemde, rahim içeriği vakum yardımıyla emilir, rahim boşaltılır. Karmen kanülleri, vakum sürecinde kullanılan özel kanüllerdir, genellikle tek kullanımlık tasarlanmıştır.

Karmen kanülleri, çeşitli boyutlarda gelir, gebelik haftasına, hastanın ihtiyaçlarına göre seçilir. Kanülün doğru boyutta seçilmesi, işlem sırasında etkili güvenli vakum sağlamak açısından önemlidir.

Kürtaj işlemi sırasında, jinekolog tarafından Karmen kanülü doğru şekilde yerleştirilir, vakum cihazıyla bağlantı sağlanır. Sonra, vakum gücü kullanılarak rahim içeriği emilir, boşaltılır.

Karmen kanülleri, kürtaj işleminde kullanılan önemli araçlardan biridir, işlemi etkili güvenli hale getiren bileşendir. Ancak her hastaya gereken yöntem aletler, doktorun değerlendirmesine hasta durumuna göre değişebilir. Kürtaj işlemi uzman jinekolog tarafından yapılmalı hastaya en uygun yöntemler belirlenmelidir.
Karmen Kanüller
Hegar bujileri, Muğla Kürtaj işlemi sırasında rahim ağzının genişletilmesi amacıyla kullanılan cerrahi aletlerdir. Kürtaj, rahim içeriğinin boşaltılması , doku örneği alınmasında yapılan cerrahi işlemdir. Rahim ağzının genişletilmesi, rahim içine, giriş yapılırken gereklidir, Hegar bujileri tercih edilen seçenektir.

Hegar bujileri, adını Amerikalı jinekolog Dr. Ernst Heinrich Hegar'dan almaktadır. Bujiler, genellikle paslanmaz çelikten yapılmış, farklı çaplarda olan silindirik şekilli aletlerdir. Kürtaj işlemi sırasında hekim, rahim ağzının genişlemesine uygun çapta Hegar bujisini yavaşça rahim ağzına yerleştirir. Bujinin çapı, rahim ağzının genişliğine göre seçilir, aşamalı büyütülerek rahim ağzının genişlemesine yardımcı olur.

Hegar bujileri, rahim ağzının genişletilmesini kolaylaştıran, rahatsızlığı en aza indiren yöntemdir. Genellikle lokal anestezi altında , hafif sedasyonla uygulanır. Hekim, bujileri dikkatli şekilde kullanarak rahim ağzının genişlemesini kontrol eder, işlemin güvenli etkili şekilde gerçekleştirilmesini sağlar.

Muğla Kürtaj işlemi, her zaman uzman jinekolog tarafından yapılmalıdır, hijyenik koşullara uygun steril aletlerin kullanılması önemlidir. Hegar bujileri, kürtaj işlemi sırasında rahim ağzının genişletilmesinde yaygın kullanılan güvenilir etkili araçlardır. İşlem öncesinde, jinekologunuz size işlem hakkında detaylı bilgi verecek, herhangi endişenizi ya da sorunuzu yanıtlayacaktır.
Hegar Bujileri

Karmen vakum enjektörü, Muğla kürtaj işlemi sırasında kullanılan özel enjektör türüdür. Muğla Kürtaj, rahim içeriğinin boşaltılması , doku örneği alınması amacıyla yapılan cerrahi işlemdir. Karmen vakum enjektörü, işlemde kullanılan vakum cihazıdır.

Karmen vakum enjektörü, adını Alman jinekolog Dr. Karl Karmen'den almaktadır. Enjektör, rahim içindeki dokuların kontrollü şekilde vakumla çekilerek boşaltılmasını sağlar. İşlem sırasında, tüp aracılığıyla rahime yerleştirilen özel başlık kullanılır. Başlık, rahim içeriğini emerek, toplayarak vakum sistemi aracılığıyla dışarıya çekilmesini sağlar.

Karmen vakum enjektörü, kürtaj işleminin hızlı, etkili güvenli şekilde gerçekleştirilmesine yardımcı olur. Vakum yöntemi, az invaziv seçenek kabul edilir, genellikle hastaya az rahatsızlık yaratır. Aynı zamanda düşük komplikasyon oranlarına sahip olması nedeniyle tercih edilen yöntemdir.

Muğla Kürtaj işlemi her zaman uzman jinekolog tarafından gerçekleştirilmelidir, kullanılan ekipmanın steril olması önemlidir. Karmen vakum enjektörü, işlemde güvenli etkili şekilde kullanılan araçtır. İşlem öncesinde, jinekologunuz size işlem hakkında detaylı bilgi verecek, herhangi endişenizi ya da sorunuzu yanıtlayacaktır.
Kürtaj enjektörü
Muğla Kürtaj işlemi sırasında, rahim ağzını stabilize etmek, tutmak amacıyla tenakulum adı verilen özel alet kullanılabilir. Tenakulum, rahim ağzını kavrayan, tutan dişli alettir. Alet, rahim ağzını sabitleyerek cerrahi müdahale sırasında iyi kontrol sağlar.

Tenakulum, Muğla Kürtaj işlemi sırasında tek dişli cerrahi aletle birlikte kullanılan araçtır. Tek dişli cerrahi alet, rahim içeriğini temizlemek , doku örneği almakta kullanılırken, tenakulum rahim ağzını tutarak stabilizasyon sağlar.

Kürtaj işlemi öncesinde, jinekolog rahim ağzını tutmak sabitlemekte tenakulumu kullanır. Alet, rahim ağzının kenarını kavrar, işlem sırasında hareket etmesini önler. Böylece, tek dişli cerrahi aletin etkili güvenli şekilde kullanılmasına yardımcı olur.

Tenakulum ve tek dişli cerrahi alet birlikte kullanılarak, kürtaj işlemi kontrollü şekilde gerçekleştirilebilir. Ancak her hastada gereken aletler, teknikler, doktorun tercihine, hasta durumuna, diğer faktörlere bağlı değişebilir. Muğla Kürtaj işlemi uzman jinekolog tarafından yapılmalı her hastaya özelleştirilmiş yaklaşım benimsenmelidir.
Tek dişli

Önce hastanın jinekolojik muayenesi (alttan muayenesi) yapılıp risk faktörleri belirlenir. Telefonda yapılan görüşmeyle risk faktörleri, durumunuz belirlenemez.

Kürtaj kaç dakika sürer?

Hiç sorunun olmadığı, dilatasyon gerektiren durumlarda kürtaj ameliyatı yaklaşık 10 – 15 dakika sürer. ( doğrusu minimum; 6 yıllık tıp eğitimi + 5 yıllık uzmanlık eğitimi + 8 – 20 dakika )

Bazen uterusa ait yapısal problemler (kanalı kapatan miyom varlığı, rahim ileri derecede öne , arkaya dönük olduğu durumlar , serviks dediğimiz uterus boynundaki darlıklar, retrovert uterus, hiç vajinal yol ile bebek dünyaya getirmemiş olma, adenomiyotik rahim, miyomlu – polipli rahim, gergin anksiyöz hastalar) nedeniyle süre 15-20 dk kadar uzayabilir.

Kürtaj sırasında hangi anestezi yöntemleri tercih edilir?

Kürtaj kadınları derinden etkileyen deneyimdir.

Mutluluk içerisinde kürtaj yaptırmaya geleni hiç görmedim. bununla birlikte, olayın travmasını atlatma süreci çok zor olduğu kanaatindeyim.

Rahim ağzı bölgesi olan serviks, hem dokunmaya hem de gerilmeye duyarlı bölgedir.

Kanalı geçerken ağrı hissedilir, ne yazık ki, genital bölgeye uygulanan lokal anestezik ilaçlar cilt – dişe uygulanan lokal anesteziler gibi tam uyuşma sağlamamaktadır. Esasında kürtaj birazcık ağrılı işlemdir.

Hastanın mevcut genel sağlık durumu, ek hastalığın olup olmaması, doğum yapıp yapmadığı, hangi yöntemle doğurma eylemini yaptığı, ağrı eşiğinin durumu, psikolojik Çeşitli faktörler, kürtajın lokal anestezi , genel anesteziyle yapılması gerekliliğini belirler. Lokal anestezi genellikle pratiktir, minimal invazif seçenektir.

Kürtaj İşlemi Sedasyon ile hakkında daha fazla bilgi almak İster misiniz?

Halk arasındaki tabirle düşük yaptırma, uyutularak yapılan bakımından hem konforlu, hem de duruma şahit olmayacağı için ruhsal yönden az travmatik yöntemdir.

Sedasyon tipi anestezi,

Anestezi doktoru tarafından damar yoluyla verilen etkisini saniyeler içerisinde gösteren, hastanın solunum fonksiyonlarını etkilemeyen derin olmayan anestezi şeklidir. Hasta bu anesteziyile bir süreliğine uyur ,müdahaleyi hissetmez , hatırlamaz.

Sedasyonun ameliyatlarda kullanılan narkozdan farkı, sedasyonda düşük doz ilaç verilir, hasta entübe edilmez, yaşam fonksiyonları bozulmaz. Sedasyonla bebek aldırma işleminde hasta kısa süreli de olsa uyutulacağından en az 4 saat öncesinden yeme içmeyi bırakması, sigara içmemesi, alkol almaması gerekir.

Düşük yaptırmadan önce aç susuz kalmak gereklidir. Çünkü hasta uyuyacağından mide içeriğinin solunum borusuna akciğerlere kaçmasıyla oldukça ciddi sorun yaratabilir. Burada çok önemli detay, konusunda deneyimli anestezi uzmanı Tıbbi Uzman tarafından hastanın uyutulmasıdır. Hastanın yeterince bilgilendirilmesi dikkatli olunması gerekir. Yapılan hatalardan ders alarak, benzer durumların önlenmesi mümkündür.

Lokal anesteziyle gerçekleşen kürtaj hakkında detaylı bilgilere ulaşın.
Lokal anesteziyile yapılan bebek aldırma müdahalesinde; anestezi uzmanı değilde Jinekoloji uzmanı doktor rahim boynu denilen serviksin saat yönünde dört ayrı noktasına lokal anestezik ilacı uygular.

Belirttiğim şekilde rahim ağzı gerilmeye, açılmaya duyarlıdır. Esas ağrı kanülün rahim kanalından geçtiği esnada olur.

Yüzde yüz uyuşma sağlamak çok mümkün olmamakla birlikte, normal bebek doğurmuş kadın bireyler
işlem esnasında hafif ağrı sancı hissedebilirler, birazcık ağrı duyulması normaldir.

Bazı hastalar işlem esnasında az ağrı hissederken bazı hastalar lokal anesteziye rağmen şiddetli ağrı duyabilirler. Hastanın ağrı eşiğine bağlıdır.

Lokal anesteziyle kürtaj yapılacak hastalara öncelikle hafif şeyler yemesini , ağrı kesici ilaç almalarının en az 1 saat öncesine denk getirmeleri önerilir.

Muğla Kürtaj işleminin süresi, çeşitli faktörlere bağlı değişebilir. Genellikle kürtaj işlemi 5 ila 15 dakika arasında sürer. Ancak süre, bazı etkenlere bağlı değişebilir. Bunlar şunları içerir:

Gebelik Haftası: Gebelik haftasına bağlı kürtaj süresi değişebilir. Erken gebeliklerde kürtaj işlemi kısa sürebilirken, ilerlemiş gebeliklerde fazla zaman alabilir.

İşlem Yöntemi: Kürtaj işlemi farklı yöntemlerle yapılabilir. Vakum aspirasyonu (vakum kürtaj) dilatasyon küretaj (D&C) gibi farklı teknikler kullanılır. İşlem yöntemi, işlem süresini etkileyebilir.

Hastanın Durumu: Hastanın rahim yapısı, sağlık durumu tıbbi geçmişi de işlem süresini etkileyebilir. Bazı durumlarda, özel durumlar , komplikasyonlar nedeniyle işlem uzun sürebilir.

Anestezi Tipi: Kürtaj işlemi genellikle lokal anestezi altında yapılırken, bazı durumlarda genel anestezi de tercih edilebilir. Anestezi tipi de işlem süresini etkileyebilir.

İşlem süresi, doktorunuzun tecrübesi işlemi gerçekleştirdiği ortam da dikkate alınması gereken faktörlerdir. Doktorunuz, size kürtaj işlemi hakkında spesifik bilgi verebilir sizin durumunuza uygun işlem süresini tahmin edebilir.
Kürtaj ne kadar sürer?
Muğla Kürtaj işlemi genellikle lokal anestezi altında yapılır. Lokal anestezi, işlem yapılan bölgeyi uyuşturmada kullanılan anestezi yöntemidir. Yöntemde, genellikle rahim ağzının etrafına , içine lokal anestezik madde enjekte edilir. Hastanın sadece işlem yapılan bölgede ağrı 
rahatsızlık hissetmesi engellenir.

Lokal anestezi, kürtaj işleminde genellikle yeterli güvenli seçenektir. Hastaların çoğu, lokal anestezi altında yapılan kürtaj işleminin rahatsızlık verici olmadığını , minimal rahatsızlık hissi yaşadıklarını bildirir. İşlem sırasında doktor, hastanın rahatsızlık hissetmemesigerektiğinde ek lokal anestezik uygulayabilir.

Ancak bazı durumlarda, hastaların rahatlaması fazla konfor sağlanmada genel anestezi tercih edilebilir. Genel anestezi, hastanın bilincinin tamamen kapandığı uykuda olduğu durumdur. Hastalar, işlem sırasında hiçbir ağrı , rahatsızlık hissetmezler. Genel anestezi, özellikle uzun süreli , karmaşık kürtaj işlemlerinde tercih edilebilir.

Hangi anestezi yönteminin kullanılacağı, hastanın durumu, işlem süresi, doktorun tercihi hastanın tercihleri gibi faktörlere bağlı belirlenir. Doktorunuz, size en uygun anestezi yöntemini belirlemede size danışacak açıklama yapacaktır.
Kürtaj da anestezi seçimi

Kürtajın ciddi riskleri nelerdir?

Her hangi hastaya yapılan hangi ameliyatın küçük olsun (kan alımı yapmadan ciddi cerrahi işlemlere kadar) her zaman belli ölçülerde riski vardır.

0 (sıfır) riskli işlem şekli; tüm dünyada yoktur. Ancak ameliyat steril koşullarda, yasal kürtaj sınırlarına uyularak, steriliteye uyularak deneyimli doktor tarafından yapıldığında risk düşük seviyelerdedir.
 • Kürtaj oldukça yayğın yapılan tıbbi prosedürdür.
 • Hastaların kürtaj kararı almadan önce mutlaka deneyimli Hekime danışmaları önemlidir.
 • Kürtaj ertesi şiddetli sızıntı beklenir.
 • Kürtaj yapılınca genellikle dinlenmek, aktiviteleri kısıtlamak önerilir.
 • Kürtaj ertesi, aşağıdaki semptomlar varsa hemen bir Tıp doktoruna danışılması önemlidir.
Muğla Kürtaj, genellikle güvenli işlem kabul edilir, ancak her cerrahi işlemde olduğu gibi bazı riskler komplikasyonlar olabilir. Risklerin çoğu nadir görülse de bilinmesi önemlidir. Kürtajın potansiyel riskleri şunlardır:

Enfeksiyon: Kürtaj sonrası enfeksiyon gelişme riski vardır. Enfeksiyon belirtileri arasında ateş, şiddetli karın ağrısı, şiddetli vajinal kanama, kötü koku vajinal akıntı yer alabilir. Enfeksiyon tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kanama: Kürtaj sonrası hafif kanama lekelenme normaldir. Ancak şiddetli aşırı kanama durumunda müdahale gerekebilir. Kan pıhtılaşma sorunları olan , kan sulandırıcı ilaçlar kullanan bazı hastalarda kanama riski artabilir.

Rahim hasarı: Küretaj sırasında rahime zarar gelme riski vardır. Rahim yırtıkları , delinmeleri şeklinde olabilir. Nadir görülse de, hasar nedeniyle cerrahi onarım , diğer tedaviler gerektirebilir.

Doku parçalarının geride kalması: Kürtaj işlemi sırasında rahimden tamamen temizlenemeyen doku parçaları kalabilir. Hatta tekrar müdahale edilmesi gerekebilir.

Anestezi komplikasyonları: Eğer genel anestezi kullanılıyorsa, anesteziye bağlı komplikasyonlar oluşabilir. Bunlar arasında anesteziye alerjik reaksiyon, solunum problemleri , dolaşım sorunları yer alabilir.

Duygusal - psikolojik etkiler: Kürtaj, duygusal psikolojik etkilere neden olabilir. Bazı kadınlar 
 kürtaj sonrası depresyon, anksiyete, suçluluk , üzüntü gibi duygusal zorluklar ortaya çıkabilir. Duygusal reaksiyonlar, destek danışmanlıkla ele alınabilir.

Kürtajın riskleri genellikle nadir görülür, ancak her hastanın durumu farklıdır. Kürtajı düşündüğünüzde, riskleri doktorunuzla detaylı şekilde tartışmanız önemlidir. Doktorunuz, sizin sağlık geçmişinizi özel durumunuzu dikkate alarak size en iyi şekilde bilgi verecektir.
Kürtaj yapıldıktan sonra vajinal kanama
Bebek aldırma prosedürünün genel risklerini sıralayacak olursak;
 • Servikal yaralanmalar: İşlem yapılırken serviks tenekulumla tutulur çekilir. Dokuda geçici bozulmalar olabilir.
 • Kanama: Hamile kalmanın haftasına bağlı olarak işlem sonrası hanımların regl süreci kanaması gibi kanama beklenen durumdur. 8 haftanın üzerindeki gebeler de kanamanın fazla olması beklenir.
 • Enfeksiyon: Kullanılan kanüllerin her hastada yeni kanül prensibine uyulduğunda cerrahi aletlerin sterilizasyonuna dikkat edildiğinde çocuk aldırma müdahalesi esnasında endometrit denilen uterus içi enfeksiyonlarına neredeyse hiç rastlanmaz.
 • Rahmin delinmesi (perforasyon): küretaj müdahalesi esnasında uterusun delinmesi metal küretlerle yapılan prosedürde, dilatasyon gerektiren durumlarda dikkatli, kuralına uyulmadan (tedricen kanal genişletilmelidir) serviks genişletilmeye çalışılırken olmalıdır. Deneyimli ellerde komplikasyon hemen hemen rastlanmayan ama sıfırda olmayan durumdur. Bebek aldırma esnasında her hastada serviks dilate edilmez, sadece vakum yöntemindeki plastik kanülün geçmeyeceği kadar dar serviksler de işlem yapılır. Uterus perforasyonu yani döl yatağının delinmesi gerçekleştiği düşünülen vakalarda etkin tedavi döl yatağı kasıcı ilaçlar + antibiyotik verilerek hastanın yaşamsal bulguları – stabiletesi takip edilir, vakaların büyük çoğunluğunda sadece gözlemek yeterlidir. Yırtık iç kanamaya neden olacak kadar büyük ise cerrahi operasyonla yırtığın tamiri gerekebilir.
 • Asherman Sendromu (Uterus İçi Yapışıklıklar): Uterus içerisinde yapışıklık olması asherman sendromu uterus içi yapışıklığa bağlı adet görememe gebe kalınamama durumunun adıdır asherman sendromu. Vakum kürtaj ile son derece nadir görülen durumdur. Eski yöntemde metal küretlerle uterus içinin aşırı kazınmasına bağlı dokunun travmatik cevabıdır.
 • Bebeğin alınamaması: Buda son derece nadir görülen durumdur. Gebelik kesesinin küçük olduğu durumlarda, rahim anomalilerinin mevcudiyetinde keseye ulaşamama, kısmi ulaşma sonucu ortaya çıkabilecek tablodur. Uterin anomalisi , servikal spazm, adenomiyotik rahimler, miyomlu – polipli rahim, gergin anksiyöz hasta, uterin diseksiyon oluşturacak doku – rahim zayıflığı varsa da oluşabilir. Kese görülmeden ameliyatın yapılması ise tıbbi hatadır, çünkü dış gebeliği ekarte etmeden kürtaj yapılırsa gebelik tüplerde devam edecek, hastanın hayatını riske atacaktır. Yine de girişimi takiben tüm hastaların 1 – 2 hafta sonra Kürtajı yapan hekime tekrardan muayene olmak için randevu alması gebeliğin tamamen alındığından emin olmaları için gereklidir.
 • Rahimde parça kalması: Son derece nadir görülen diğer komplikasyonlardan biridir. Ultrason eşliğinde müdahale yapıldığından, müdahaleyi takiben mutlaka tüm hastalara ultrasonla bakıldığından oran oldukça düşüktür. Yine de girişimi takiben tüm hastalara 2 hafta sonra görülür parça kalmadığından emin olunmalıdır. Kürtajı yapan hekime tekrardan muayene olmak için randevu almanız gereklidir.
 • Anesteziye bağlı riskler: Kürtaj esnasında sedasyon anesteziyle en önemli risk hastanın tok olması, mide içeriğinin akciğerlere kaçmasına bağlı aspirasyon pnömanisidir. Kürtajın sedasyonla yapılacak tüm hastalarda 4-6 saatlik açlık sağlanmalıdır. Lokal anestezi daha masumdur ama onda da allerjiler, bulantı, kusma,… olabilir.

Kürtaj öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

– Bebek aldırma olmaya başvuran kadınlarda önce yasal yaş sınırı teyit edilmeli, evli ise eşinin rızası alınmalıdır.
 • Ayrıntılı tıbbi öykü, kan grubu, geçirilmiş operasyonlar, kullanılan ilaçlar sorgulanmalı, risk grubu sorulmalıdır.
 • Ultrason vasıtasıyla hamilelik halinin haftası belirlenmelidir. Küçük kese varlığında, anomalili rahim, enfeksiyonlu rahim varlığında risk almamak amacıyla (bebeğin alınamaması risk vardır) kürtaj yapmak ertelenebilir.
 • Gebelik testinin pozitif olduğu ancak ultrasonda kesenin gürülmediği vakalarda BHCG seviyesine rakamsal olarak bakılmalı, seviye 2000  mIU/ml’den küçük ise gün aşırı ikiye katlanma , doubling göz önüne alınarak takip yapılmalı, dış gebelik ekarte edilmelidir. Eğer kürtaj, sedasyon tipi anesteziyle yapılacaksa işlemden önce mutlaka anestezi uzmanı hastanın görüşmesi sağlanmalıdır.
Muğla Kürtaj öncesi hazırlık aşağıdaki adımları içerebilir:

Danışmanlık: Kürtaj düşünen kadın öncelikle jinekolog , üreme sağlığı uzmanıyla görüşmelidir. Uzman, kişinin sağlık durumunu, gebeliğin durumunu tercihlerini değerlendirecek, ayrıntılı bilgi sağlayacak gerektiğinde danışmanlık hizmeti sunacaktır.

Doğrulama: Gebelik durumunun doğrulanması amacıyla ultrasonografi veya diğer tıbbi testler yapılabilir. Gebeliğin varlığını, gebelik haftasını rahim içindeki durumu doğrulamaya yardımcı olacaktır.

Anestezi Seçimi: Kürtaj işlemi genellikle lokal , genel anestezi altında yapılır. Anestezi yöntemi, hastanın tercihleri, sağlık durumu işlemin karmaşıklığına bağlı belirlenir. Anestezi seçimi hakkında doktorunuzla ayrıntılı tartışma yapmanız önemlidir.

Kan Testleri: Kan testleri, kan grubu tespiti, enfeksiyon taraması bazı durumlarda koagülasyon testleri gibi belirli sağlık parametrelerini değerlendirme istenebilir.

İlaç Kullanımı: Kürtaj öncesi , sonrası kullanılması gereken ilaçlar hakkında bilgilendirme yapılır. Örneğin, antibiyotikler enfeksiyon riskini azaltmak amaçlı reçete edilebilir.

Açlık Süresi: Eğer genel anestezi uygulanacaksa, işlem öncesinde açlık süresine uyulması gerekmektedir. Genellikle işlemden önce belirli süre (örneğin 6 saat) yemek yememek içmemek gerekmektedir. Talimatlara uyulması önemlidir.

Refakatçi: Kürtaj işlemi sonrası refakat edecek kişinin düzenlenmesi önemlidir. Genel anestezi altında yapılan kürtaj sonrasında hastanın evine dönmesinde refakatçi gerekebilir.

Kürtaj öncesi hazırlık süreci, her kadının durumuna sağlık geçmişine göre farklılık gösterebilir. İşlemi gerçekleştirecek sağlık uzmanının talimatlarına tam uymak sorularınızı sormaktan çekinmemek önemlidir.
Kürtaj plan, hazırlık, uygulama aşamalarını içerir.
Muğla Kürtaj işlemi sırasında nadiren rahim delinmesi (uterin perforasyon) gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Rahim delinmesi, rahmin dışarıdan , içeriden delinmesi anlamına gelir. Genellikle cerrahi aletlerin yanlış şekilde kullanılması , rahmin yapısal zayıflığı gibi faktörlerden kaynaklanabilir.

Rahim delinmesi nadir komplikasyon olsa da ciddi sonuçlara yol açabilir tıbbi müdahale gerektirebilir. Rahim delinmesi yaşandığında, derhal doktora başvurmak önemlidir.

Rahim delinmesinin belirtileri sonuçları şunlar olabilir:

Şiddetli karın ağrısı: Rahim delinmesi sonrasında şiddetli karın ağrısı ortaya çıkabilir. Ağrı genellikle diğer komplikasyonlardan şiddetli olabilir.

Kanama: Rahim delinmesi sonucunda şiddetli kanama meydana gelebilir. Kanama normalden yoğun sürekli olabilir.

Şok: Rahim delinmesi sonucunda iç kanama meydana gelebilir, şoka neden olabilir. Şok durumu acil tıbbi müdahale gerektirir.

İç organ yaralanması: Rahim delinmesi, rahim dışında bulunan diğer iç organlara zarar verebilir. Özellikle barsaklar , idrar kesesi gibi organlar etkilenebilir.

Rahim delinmesi nadir komplikasyon olsa da kürtaj işlemi sırasında dikkatli olunması, deneyimli sağlık uzmanı tarafından yapılması önemlidir.Komplikasyonları önlemek gerekir ve uygun tekniklerin ekipmanların kullanılması gerekmektedir. Doktorunuz, size özgü riskleri değerlendirecek, önlemleri alacaktır.
Kürtaj , spiral takılmasında uterus delinmesi (uterin perforasyon) – Sağlıksız yani enfeksiyonlu uteruslar delinmeye yatkındır.
Uterin rüptür, rahmin tamamen yırtılması , kısmi yırtık olması durumunu ifade eder. Muğla kürtaj işlemi sırasında nadir komplikasyon ortaya çıkabilir. Uterin rüptür, genellikle rahim yapısının zayıf olması, önce geçirilmiş rahim ameliyatı, önceki doğumlar , travma gibi faktörlerden kaynaklanabilir.

Uterin rüptür, ciddi durumdur, acil tıbbi müdahale gerektirir. Rahmin yırtılması sonucunda iç kanama, enfeksiyon, organ yaralanması, anne hayatına ciddi riskler ortaya çıkabilir. Ayrıca, eğer gebelik devam ediyorsa, bebeğin hayatı da tehlikeye girebilir.

Muğla Kürtaj işlemi sırasında uterin rüptür riskini azaltmak, dikkatli profesyonel yaklaşım gereklidir. Kürtaj işlemini gerçekleştiren sağlık uzmanının deneyimli olması, uygun teknikleri kullanması önemlidir. Ayrıca, rahim yapısı hakkında bilgi sahibi olmak, önceden geçirilmiş rahim ameliyatları gibi risk faktörleri hakkında doktorla açık iletişim kurmak da önemlidir.

Muğla Kürtaj işlemi öncesinde sonrasında doktorunuz size özgü riskleri değerlendirecek uygun önlemleri alacaktır. Uterin rüptür gibi ciddi komplikasyonların önlenmesinde doğru şekilde yönlendirilmeniz güvende olmanız sağlanmalıdır.
Gebeliğin ileri haftalarında görülen uterus yırtılması (uterin rüptür) ciddi hayati risk yaratır.
Anomalili uterus, rahmin doğuştan gelen şekil - yapısal anormalliklerine sahip olması durumunu ifade eder. Anormallikler arasında bölünmüş rahim (septum), tek taraflı - çift taraflı rahim yokluğu (agenezis), rahimdeki yapısal deformasyonlar (bicornuate, unicornuate, didelphys), rahim içi yapışıklıklar (Asherman sendromu) gibi durumlar yer alabilir.

Anomalili uterus, Muğla Kürtaj işleminde bazı zorluklara neden olabilir. Özellikle rahim içi yapısal anormallikler, gebelik materyalinin tam alınmasını engelleyebilir. Rahim içindeki bölüntüler -yapısal deformasyonlar, kürtaj sırasında bebeğin , gebelik dokularının tamamen çıkarılmasını zorlaştırabilir. Gebelik materyalinin kısmen , tamamen alınamaması söz konusu olabilir.

Anomalili uterus durumunda, kürtaj işlemine başlamadan önce detaylı değerlendirme yapılması önemlidir. Genellikle ultrasonografi veya diğer görüntüleme teknikleri ile yapılır. Rahimdeki anormalliklerin tipi derecesi belirlendikten sonra, kürtajın ne kadar etkili güvenli olabileceği değerlendirilir.

Bazı durumlarda, anomaliliye sahip uterus nedeniyle kürtaj işlemi yerine alternatif yöntemler tercih edilebilir. Örneğin, rahim içi yapışıklıklar durumunda, yapışıklıkların açılmasında histeroskopi gibi cerrahi müdahaleler gerekebilir. Rahimdeki yapısal anormalliklerin ciddiyetine hastanın durumuna bağlı , bazı vakalarda gebelik sonlandırılması seçeneği kısıtlanabilir diğer gebelik planlama yöntemleri değerlendirilebilir.

Anomalili uterus durumunda, kürtaj , gebelik sonlandırma kararı alınmadan önce jinekolog , üreme sağlığı uzmanıyla detaylı görüşme yapmak önemlidir. Uzman, durumu değerlendirerek size en uygun tedavi seçeneğini sunacaktır.
Kürtaj;
*** Süper basit
*** Basit
*** Zor
*** Çok zor
*** Kabus zorluğunda olabilir.


Hekime güvenmek teslim olmak her şeyi kolaylaştırır. Canınızı sağlığınızı emanet ederken lütfen dikkatli olunuz.

Kürtaj Öncesi Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kurtaş yaptıracağınız özel muayenehaneyi , hekimi, deneyimini araştırmanızı öneriyorum. Steriliteye (temizlik, hijyene) uyumları – bakış açıları, hastaya yaklaşımları, etik kurallara ciddiyeti oldukça önemli faktörlerdir.
 • İşlemden en az 20 dakika önce gelmeniz yeterlidir.
 • Sedasyon anestezi alacak hastalarda kürtaj öncesi mutlaka 4-6 saatlik oruç hali istenir. Bunun nedeni hasta kısa sürelide olsa uyuyacağından mide içeriğinin akciğere kaçmasıyla oluşabilecek oldukça tehlikeli durum olan aspirasyon pnömonisini önlemektir.
 • Yine sedasyon anestezide hasta uyumadan jinekolojik pozisyon sağlanmaz, hastanın psikolojisine olumlu katkı sağlar.
 • Kan grubu bilinmiyor ise işlem öncesi kan alınmalı, kurtaj ertesi eğer uyuşmazlık varsa (kadın RH-, erkek RH+ ise uyuşmazlık ihtimali olabilir demektir) 72 saat içinde uyuşmazlık iğnesi, profilaksi amacıyla yapılmalıdır. Yapılan iğne kadının sonra ki gebekliklerini korumak amaçlıdır.

Kürtaj Sonrası Önemli Noktalar

D&C sonrası girişim, hasta 15-20 dakika kadar yanında refakatçisinin de olduğu olduğu sessiz odada dinlendirilir, ağrısı yüksek ise ağrı kesici iğne uygulanabilir.
 • Sedasyon tipi anesteziyle küretaj yapılan hastalar hemen uyku halinden uyanır, ancak 5-10 dakika süresince baş dönmesi, sersemlik, bulantı gibi ilaçların etkisini hissetmeleri doğaldır. Kısa sürede semptomlar geçer
 • Yine {sedasyon tipi anestezi|lokal anestezi}yle kurtaş yapılan hastalar düşük doz dahi olsa anestezik ilaç almış olduklarından o gün araç kullanmaması, işe gitmemesi gerektiğini vurgulamak önemli.
 • İşlemden 1,5-2 saat süre geçiince yemek yiyip su içebilir. Aynı akşam duş alabilir. Ancak 2 hafta boyunca küveti doldurup içine uzanmamasını öneriyoruz, ayrıca 2 hafta deniz – havuz önermiyorum.
 • İşlemden sonra hekimin yazacağı profilaktik antibiyotik ağrı kesici ilaçları en az 1 hafta kullanmanız gereklidir.
 • Kan uyuşmazlığı varsa profilaktik anti D immunoglobulin 72 saat içinde yapılması gerektiğini vurguluyorum.
 • Küretaj girişiminden 2 hafta içerisinde adet kanamasına benzer kanama doğaldır. 8-10 hafta arası çocuk aldırma yapılan kadınlarda vajinal kanama nispeten fazla olabilir.
 • Düşük yaptırmayapılan tüm hastalar girişim ertesi 2 hafta cinsel ilişkiden uzak kalmalıdır. Uterus içi enfeksiyon gelişmemesi için oldukça önemli önlemdir.
 • Kürtaj yapılmış kadına özel pansumana gerek yoktur, beslenme konusunda da 1-2 gün sıvıya ağırlık verilmesi önerilir.
 • Emzirme dönemini yaşayan küretajolmak zorunda kalan hanımefendilerin endişesi, anestezi ilaçları ve antibiyotik süte geçip bebeğe zarar verme ihtimalidir. Emzirmeye uyumlu ilaçlar kullanılır, anestezi ise kısa süreceğinden süte geçse dahi bebe zarar vermez.
Düşük yaptırma girişimi risklidir, ancak doğru şartlarda, sertifikalı hekim tarafından yapıldığında risk önemsiz hale gelir. Dilatasyon küretaj yaptırmayı düşünenlerin kendilerini iyi araştırmaları önemlidir.

Fethiye çevresinde düşük sonrası bayanlar neler bekleyebilir?

D&C kararı verme, süreci yaşamak, kadında fiziksel olduğu kadar ruhsal travmadır. Aslında işin fiziksel kısmı nispeten kolaydır ancak psikolojik olarak kürtaj yaptıran kadın bireylerin durumunda derin şekilde etkilendikleri gözlemlenmektedir. Stresli dönemi atlatmada genellikle eşlerin, yakın dostların desteği oldukça önemli olduğudur. İşin fiziki yönünden beklenenleri şöyle sıralamak mümkün;
Daha fazlası

Özelikle ilk 2 hafta sürebilecek kanamalar, adet ağrısına benzeyen kramp tarzı ağrılar olabilir.

Gebelik hormonu olan B-HCG, D&C sonrası kandan hızlıca düşmeye başlar ancak ilk hafta 10 gün mide bulantısı halsizlik gibi erken gebelik bulguları devam eder, zamanla kesilir. B-HCG hormonu 40 – 50 gün kanda pozitif kalır. İdrar yapılan gebelik testide pozitif çıkabilir, dolayısı ile kürtaj ertesi test yapılması anlam ifade etmez, hamilelik aşamasının devam ettiğini göstermez.

Vakum kürtaj ertesi ilk adet kanaması işlem tarihi baz alınarak 4 ila 6 hafta içerisinde olur. Yumurtalıkların çalışmasıyla gerçekleşen doğal adettir. Girişim ertesinde 1-2 hafta süren kanamayı; kadınların menstrüel dönemi olarak kabul etmemek gerekir.

Kürtaj yapılan hanımların geçici artmış vajinal akıntı pelvik inflmatuar enfeksiyonlara sebep olabilir , olmayabilir de. İşlem sonrası görülen vajinal akıntı; kullanılan antibiyotikler veya vajina floranın gebelik hormonlarının değişmesine bağlı reaksiyonel akıntılarıdır. Adet sonrası akıntılar devam ediyor ise değerlendirilmeli, gerekiyorsa vajinal kültür alınıp tedavi planlanmalıdır.

Spontan düşük sırasında kürtaj yapılmalı mı var mıdır?

Abortus, düşük yapma işleminin Latince adıdır. Biz düşüğü tam (komplet) ve tam olmayan (inkomplet) şekilde tanımlarız.
 • Komplet abortus, gebelik materyalinin (yani embriyo, plesantal dokuların) vücut tarafından parça kalmayacak şekilde atıldığı anlamına gelirken, tam olmayan abortus, düşüğün tam gerçekleşmediği anlamına gelir. Abortus şu anlamlarda da kullanılır; gebeliğin sonlandırılması, gebeliğin sona erdirilmesi.
 • Elbette tam düşüklerde kadının çocuk aldırma olmasına gerek yoktur. Düşük sonrası, parça kalıp kalmadığı ultrasonla net şekilde belirlenebilir.
 • İnkomplet düşük durumunda, içeride vücudun atamadığı dokular kalmıştır, kürtajla o dokular alınmadığında, kısa vadede uzamış kanamalara, uzun vadede endometrit ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Mikrokimerizme bağlı hastalıkların tetiklenmemesi için; abortus olmuş kadınlarda ılımlı, hafif kürtaj iyi durmaktadır.

Muğla Kürtaj Fiyatları

Kürtaj Masrafı 2023 Ortaca

Çocuk aldırma fiyatı 2023 itibariyle her klinik kendi fiyatlandırma stratejisine göre belirler.

Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi kürtaj girişiminde Hekimin bilgisi, yeterliliği, deneyimi kullanılan malzemenin kalitesi tek kullanımlık olması, sterilizasyona verilen önem , hastanın işlem öncesi – sonrası konforu gibi faktörler kürtajın fiyatını etkiler.

Muğla Kürtaj Fiyatlarını ayrıca tercih edilecek narkoz türü de belirler. Sedasyon tipi anesteziyle Muğla kürtaj ücretleri yüksek iken lokal anesteziyle kürtajda düşüktür.

Muğla kürtaj fiyatlarıyla diğer yerlerde, örneğin Batmankürtaj fiyatları veya Giresun kürtaj fiyatları birbirinden farklı olabilir. Hatta kürtaj fiyatları Muğla’da ilçeler arasında da değişkenlik gösterebilir. Ortaca ilçeleriyle Marmaris ilçeleri arasında da fiyat farkları vardır.

Ayrıca yine her kliniğin kendi fiyat politikası doğrultusunda Muğla kürtaj fiyatları gebeliğin dönemine , kişinin sağlık risklerine (obesite, sezeryanlı birisi, miyom ameliyatı geçirmiş olması, hiç vajinal doğurma eylemi yapmamış olması, …) göre de farklılıklar gösterebilir.

Muğla Kürtaj Yapan Doktor: Kürtaj Fiyatları Listesi Verilmesi Kanunen Yasaktır

Muğla’da kürtaj işlemi yapan doktorlar hizmet vermektedir. Ancak kürtaj fiyatları konusunda internet veya telefon üzerinden bilgi verilememektedir. Türkiye’de kürtaj hizmeti, kanunlara göre belirli kurallara tabidir; fiyatlar da bu kapsamda yer almaktadır. Bu nedenle, kürtaj fiyatlarına ilişkin genel liste, ortalama fiyat, minimal fiyat, maksimal fiyat sunmak, kanunen yasaklanmıştır.

Kürtaj, birçok farklı sebepten dolayı tercih edilebilen tıbbi prosedürdür. Bu nedenle, hanımefendinin kürtaj sürecine karar vermesi durumunda, güvenilir jinekoloğa başvurması önemlidir. Muğla’da faaliyet gösteren doktorlar, tecrübeli, uzman yetkinlikle hizmet vermektedir. Ancak, her hasta için kürtaj fiyatları farklılık gösterebilir ve bireysel faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Kürtaj işlemi, Türkiye’de yasal prosedürlere göre gerçekleştirilmektedir, bu konuda yasalarla uyumlu yaklaşım takip edilmektedir. Muğla’da kürtaj yapan doktorlar, gizlilik + hassasiyet konularına büyük önem vermektedir. Bu nedenle, hasta memnuniyetini, güvenini sağlamak adına profesyonel şekilde hizmet sunmaktadırlar.

Unutmayın ki kürtaj işlemi önemli karardır, süreçte doğru bilgilendirmenin sağlanması önemlidir. İlgili jinekolog doktorlarla birebir iletişim halinde olarak detaylı bilgi alabilir, süreci daha iyi anlayabilirsiniz. Sağlık hizmetleri konusunda yasaların gerektirdiği şekilde hareket etmek her zaman en doğru yaklaşımdır.

Kürtaj Fiyatını Neler Belirleyebilir?

Kürtajın fiyatı, hastanelere ve kliniklere göre değişkenlik gösterir. En uygun kürtaj fiyatları ve randevusu almak için uzman jinekologlara danışmak önemlidir. Doğru danışmanlık ve destek almak, istenmeyen gebelik durumlarıyla başa çıkmanın en iyi yoludur.

Seçtiğiniz Klinik Türü

Kürtaj işlemi için seçtiğiniz klinik türü, toplam maliyet üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Kamu hastaneleri genellikle özel kliniklere göre daha düşük fiyatlar sunar. Ancak özel klinikler daha kişiselleştirilmiş bir deneyim ve ek destek hizmetleri sunabilir. Hangi klinik türünün sizin için uygun olduğuna karar vermeden önce ihtiyaçlarınızı ve bütçenizi değerlendirmeniz önemlidir.

Gebeliğinizin Evresi

Kürtaj için başvurduğunuz gebelik evresi, maliyeti belirlemede diğer kritik bir faktördür. Genellikle gebeliğin ilerlemiş olduğu dönemlerde maliyet daha yüksek olabilir. Erken evre kürtajlar (7 haftaya kadar) genellikle daha ucuz olma eğilimindedir. Size en uygun seçeneği belirlemek için bir uzman jinekoloji profesyoliyle danışmanlık yapmak önemlidir.

Mevcut Tıbbi Durumlar

Mevcut herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, bu kürtaj maliyetini etkileyebilir. Belirli sağlık sorunları ek tıbbi prosedürler ve danışmanlıkları gerektirebilir, bu da toplam maliyeti artırabilir. Sağlık hizmeti sağlayıcınız, durumunuzu değerlendirecek ve maliyet üzerinde olası etkiler hakkında sizi bilgilendirecektir.

İlk Kez Kürtaj Yapılması

İlk kez kürtaj yaptırıyorsanız, ek danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu ek hizmetler ek maliyetlerle gelebilir. Ancak deneyimli personelle donatılmış klinikler, sizi süreç boyunca rahat ve kolay bir şekilde yönlendirmenizi sağlayabilir.

Jinekolojik Enfeksiyonlar

Jinekolojik Enfeksiyonlar Nedir?

Jinekolojik enfeksiyonlar, kadın üreme organlarının iltihaplanması gibi durumları ifade eder. Rahim, yumurtalıklar, fallop tüpleri ve vajina gibi organlarda meydana gelebilen bu enfeksiyonlar, birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, hijyen eksikliği, cinsel ilişki sırasında mikroorganizmaların vücuda girmesi gibi faktörler jinekolojik enfeksiyonlara yol açabilir.

Jinekolojik Enfeksiyonlarla İlgilenmenin Önemi

Jinekolojik enfeksiyonlar, kadınların sağlığını olumsuz etkileyebilen ciddi sorunlara yol açabilir. Erken teşhis ve tedavi edilmediğinde, bu enfeksiyonlar ilerleyebilir ve ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Pelvik inflamatuar hastalık (PID), infertilite, dış gebelik ve kronik pelvik ağrı gibi durumlar jinekolojik enfeksiyonların sonuçları olabilir. Bu nedenle, jinekolojik enfeksiyonların hızlı bir şekilde teşhis edilip tedavi edilmesi önemlidir.

Jinekolojik enfeksiyonların ve kürtajın maliyeti, kadınlar için büyük bir endişe kaynağı olabilir. Ancak, uygun kaynakları kullanarak bu maliyetleri en aza indirmek mümkündür. Devlet destekli sağlık merkezleri ve klinikler, düşük maliyetli jinekolojik enfeksiyon tedavisi ve kürtaj hizmetleri sunabilir. Bu merkezlerde, tecrübeli uzman jinekolog çalışanlarıyla birlikte, uygun fiyatlarla kaliteli hizmet alabilirsiniz.

Jinekolojik enfeksiyonlar ve kürtaj maliyeti, kadınların sağlığını ve finansal durumunu etkileyen önemli konulardır. Bu konularda doğru bilgilendirme ve uygun yönergeler ile kadınlar, uygun fiyatlarla kaliteli hizmet alabilirler. Jinekolojik enfeksiyonları ciddiye alarak erken teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi, uzun vadeli sağlık sorunlarının önlenmesinde büyük bir rol oynamaktadır. Aynı şekilde, kürtaj maliyetini belirleyen faktörler hakkında bilgi sahibi olmak ve uygun kaynakları kullanarak maliyeti en aza indirmek de önemlidir.

Kanama Bozuklukları

Kanama bozukluğu olan kişiler, kürtaj işlemi sırasında ve sonrasında belirli tedaviler ve izleme gerektirebilir. Bu ek önlemler toplam maliyete katkıda bulunabilir. Güvenli ve etkili bir kürtaj süreci için sahip olduğunuz kanama bozukluklarını sağlık hizmeti sağlayıcınıza bildirmek önemlidir.

Rahim Şekil Bozuklukları

Rahim şekil bozukluğu, kürtaj işleminin karmaşıklığını etkileyebilir.

Uterin Şekil Abnormalitelerin varlığına bağlı olarak cerrahi teknikler değişebilir, bu da toplam maliyeti etkileyebilir. Sağlık hizmeti sağlayıcınızla durumunuzu konuşmak, olası maliyet etkilerini daha net anlamanıza yardımcı olacaktır.

Sigorta Kapsamı

Sağlık sigortanız varsa, poliçenizin kürtaj işlemlerini kapsayıp kapsamadığını kontrol etmek önemlidir. Bazı sigorta planları kısmi veya tam kapsama sunabilir, bu da cebinizden çıkacak masrafları önemli ölçüde azaltabilir. Beklenen maliyeti hesaplamak için kapsamanızı önceden anlamak önemlidir.

Kürtajın Gebelik Sonlandırma Haricindeki Kullanımları

Kabaca listeleyelim
 • Uzamış hanımefendilerin aybaşı dönemi kanamaları,
 • Bitmek bilmeyen vajinal kanamalar,
 • Uterus kalınlaşması,
 • Menopozal kanamalar
 • Uterus içinde yer kaplayan yapışıklıklar},
 • Ektopik gebelik gibi yapıların hepsinde kürtaj tekniği hem teşhis koymamızı hem de hasta tedavi etmeyi sağlar.

Kürtajla İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Evli olmayan kadın kürtaj yaptırabilir mi?

Ülkemiz sınırlarında 24 Mayıs 1983’te yürürlüğe giren aile planlaması kanuna göre 18 yaşını geçerek reşit olmuş her kadın evli olup olmadığına bakılarak gebe olmanın 10 haftasına kadar D&C yaptırabilir.

Evli olmayan 18 yaşını doldurmuş her kadın gebelik evresinin 10 haftasına kadar kürtaj yaptırabilir.

Bekar kadınlarda küretajda partnerinin onayı gerekli değilken evli kadınlarda eş onayı gerekmektedir.

Evli çiftlerde gebelik sonlandırmada eş onayı gerekir mi?

Cezaevindeki eşler kürtaj için nasıl başvuruda bulunabilirler?

Böyle durum varsa; cezaevindeki eşiniz de kürtaj olmanızı istiyor ise şunu yapabilirsiniz.
 • Dilatasyon küretaj olmak istediğiniz Jinekolog Hekimin elektronik tebligat adresi size gerekli olacaktır. Bunu hekiminizden temin ediniz.
 • Cezaevinde bulunan eşiniz ; cezaevi yönetimine ithafen dilekçe yazmalıdır, örneğin;
 • ________________________________
 • ……………………. CEZAEVİ YÖNETİMİNE
 • Konu: TC: 11111111111 olan Eşim Ayşe Yernikalnı gebeliği hakkında
 • İzahat: TC: 11111111111 olan Eşim Ayşe Yernikalnı hamile olup, Jinekolog Op.Dr. Mesut Bayraktar tarafından yapılacak yasal limitlerinde kürtaj (istenmeyen gebelik nedeniyle) tıbbi girişiminin yapılmasına izin verdiğimi; imzalı olan, izin dilekçemin Jinekolog Op.Dr.Mesut Bayraktar’a elektronik tebliğ edilmesini, bildirmenizi talep ediyorum. Jinekolog OP. Dr. Mesut Bayraktar’ın elektronik tebligat adresinin xxxx-xxxx-xxxx-xxxx olduğunu bildirir, gereğini arz ederim.
 • ________________________________
 • şeklinde eşiniz tarafından ıslak imzalı belge (dilekçe) cezaevi yönetimine vermesi yeterlidir. Cezaevi yönetimi tarafından elektronik bildirim hekimin elektronik adresine yapıldığında, hekim bildiriyi anında almakta görmektedir.

Eşi yurtdışında olan bayanlar kürtaj işlemini nasıl gerçekleştirebilir?

Bununda Hekime bildirimi çok kolaydır. Şu yolları izlemeniz yeterlidir.
Eşiniz elektronik imzalı (ıslak imzayla aynı hükümleri içerir) şekilde , kürtaj yapacak doktora ithafen, kürtajı yapacak doktora elektronik imzalı uyap editör programını kullanarak belge düzenlemelidir. Örneğin;
 • ________________________________
 • İlgili Hekim;
 • Jinekolog Uzmanı
 • Sayın Op.Dr. Mesut Bayraktar
 • Konu: TC: 11111111111 olan Eşim Ayşe Yernikalnı gebeliği hakkında
 • İzahat: Yurt dışında olmam, gelemeyecek olmam nedeniyle ; TC: 11111111111 olan Eşim Ayşe Yernikalnı hamile olup, Jinekolog Op.Dr. Mesut Bayraktar tarafından yapılacak yasal limitlerinde kürtaj (istenmeyen gebelik nedeniyle) tıbbi girişiminin yapılmasına izin verdiğimi; bildirir, gereğini Hekim tarafından yapılmasını arz, rica ederim.
 • ________________________________
 • şeklinde e-imzalı belgeyi hekime mail atmanız yeterlidir.Belge hekimin mail adresine geldiğinde , hekim bildiriyi anında almakta görmektedir.
 • Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan düzenleme kapsamında, e-imza almak isteyenler artık başvuru merkezlerine gerek kalmadan 21 Aralık 2021 Salı gününden itibaren e-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartına elektronik imza yükletmek isteyen vatandaş, kimlik erişim cihazı bulunan her noktadan birkaç dakika içerisinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartına e-imza yükletebilmektedir. 

Kürtaj kayıtları gizli tutulur mu?

Hasta hakları yönetmeliğine göre sadece kürtajda değil tüm diğer işlemler de de hastanın tüm bilgileri yapılan tıbbi müdahale kesinlikle hastanın kendisi hariç kimseyle paylaşılmaz.

Tıbbi kürtajın sonuçları?

Uterus içi zarı her kadınların aybaşı periyodu döngüsünde kendini onaran bölgedir.

Operasyondan 3-4 gün sonra girişimi yapan doktor dahi işlemin yapılıp yapılmadığını bilemez. Ancak gebelik hormonu olan B-HCG kanda 40 – 50 güne kadar varlığını koruyabilir.

Bu sonuçla ilk 10 gün özellikle kan veya idrar da hamilelik testi yapılmaması gereklidir.

18 yaşından küçük birisi kürtaj hakkı elde edebilir mi?

18 yaşından küçük birinin D&C işleminin yapılabilmesinde ebeveyninden (anne-baba) birinin izni zorunludur.

18 yaşın altında düşük yaptırma olurken ebeveyn onayı olsa dahi kolluk kuvvetlerine bildirim yapıldıktan sonra işlem yapılabilir.

Kürtaj olduğum nasıl anlaşılır?

Kürtaş sonrası, medikal 3-4 gün sonra girişim anlaşılmaz, ancak gebelik testi yapmamak gerekir , çünkü özellikle ilk 15 günde kürtaj olunsa da kanda, idrarda BHCG hormonu çıkabilir.

Çocuk aldırma yapıldığı dışarıdan veya seks esnasında kesinlikle anlaşılmaz.

Dalaman Kürtaj Sonrası hastanede yatış gerekliliği var mı?

Çocuk aldırma, hastanın özel hastane , devlet hastanesinde kalınmasını gerektirmeyen günü birlik tıbbi müdahaledir. Lokal anesteziyle D&C olmuş hasta hemen aynı gün işine dönebilirken, sedasyon anesteziyle kürtajda 15-60 dakikalık dinlenmeyle, çabucak normal hayatına dönebilmektedir.

Kürtaj sonrası ne zaman normal günlük aktivitelerime dönebilirim?

Lokal anesteziyle bebek aldırma yaptıran gebeler aynı gün içerisinde işe dahi gidebilirler.

Sedasyon tipi anesteziyle küretaj yapılan kadınlarda ise ister istemez anesteziye bağlı hafif sersemlik hissi olacağından, o gün araç kullanmak vb dikkat dikkat gerektiren işleri yapması önerilmez.

Lokal , sedasyon tipi anesteziyle bebek aldırma yaptıran kadınlar işlem akşamında duşlarını alabilirler, olagan hayatlarına dönerler.

Bebek aldırma sonrası hamilelik için kaç gün beklemeliyim?

Hamileliğin haftasına bağlı sorunun cevabını verebiliriz. 8 haftanın altındaki kürtaj işlemlerinde beklenmesine çok gerek yoktur, hemen o döngüdeki yumurtlamada bile hamile kalınabilir.

8-10 hafta arası kürtajlarda ise 1 veya 2 adet döngüsünü takiben rahim tamamen iyileşeceğinden, gebe kalınması uygun olur.

Fethiye’de Kürtaj Sonucu Aldım, Kan & İdrar Gebelik Testleri Ne Zaman Negatif Olur?

Kürtaj yapılan hastadan gebelik materyali derhal uzaklaşır ama kanda Beta HCG pozitifliği az müddet devam eder.

Hastaların yaklaşık %80’ninde kürtajdan sonra ki 2-3 hafta içinde B-HCG kanda sıfırlanırken daha az yüzdesinde 40-50 güne kadar düşük seviyede de olsa pozitiflik devam edebilir.

İlaçla kürtaj yapmak güvenli midir?

Dilatasyon küretaj olmak istemeyen hastaların çok sık sorduğu soru düşük hapı nedir, ne kadar etkilidir. Düşük hapı diye tanımlanan ilaç aslında doktorların tıbbi durumlarda kullandığımız (uterin kanamalarını durdurmak,…) ilaçlardan olup ; kullanım alanı dışında serviks diye söylediğimiz serviksin açılmasını istediğimiz durumlarda ilaçlar kullanılır. İlaçlı kürtaj, cerrahi yönteme alternatif uygulamada bazı hekimler tarafından kabul görmektedir, fakat ilaçla yapılan işlem çok uzun sürdüğünden (2-10 gün sürebilir) hastalar tarafından çok rağbet edilmemektedir. İlaçlarla yapılan kürtaj düşünüldüğü anlamıyla; hemen gebelik ürününün sonlanmasına sebep vermemektedir.

İnsanlar ilaçla yapılacak gebelik düşürtmeyi ağrısız zannetmektedirler. İlaçlı kürtaj durumu öyle düşünüldüğü gibi rahat değildir. Aynı doğum sancısı gözlerinizi yuvalarında zor tutacağınız ağrılar yaşayıp, normal kürtaj işlemini, dayanılmaz ağrı nedeniyle talep etmek nadir durumlardan değildir. Kürtaj müdahalesi komplike durum olup; hamileliği bitirme – sonlandırma işleminde bizimle iletişime geçebilirsiniz. Böylece kürtaj detayları hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz..
 • Hamilelik halinin 12. haftasına (aslında 20 – 24. haftasına kadar) düşük hapı ilaçları servikste gerekli hücresel bağlantılar yeterince oluşmadığından , ilacın düşük yaptırma etkisi zayıftır.
 • Düşük olsa dahi içeride doku kalma ihtimali yüksektir. Çoğunlukla parçayı temizlemek amaçlı yine kürtaj müdahalesine başvurmak zorunda kalabilirsiniz.
 • Düşük ilaçları 12 haftanın üzerinde missed abortus olmuş gebelik süreçlerinde, sakat olduğu tespit edilmiş hamilelikler de gebelik sonlandırılmasında kullanmak idealdir.

Kürtaj bakirelere uygulanabilir mi?

Kızlık zarı yırtılmadan genital alan üstüne ejekulasyon yoluyla gebelik muhtemeldir. Çünkü kızlık zarı bariyer değildir. Sperm hareketli hücredir. Dolayısı ile hem virjin hem gebe hastalar zannedilen aksine çok nadir değildir.
 • Böyle durumlarda kürtaş pediatrik boy (çok küçük) spekulum kullanmak suretiyle, kızlık zarına zarar vermeden yada çok az zarar verilerek işlem gerçekleştirilir. Elbette burada bekaret zarının bozulmayacağının garantisini hiçbir jinekolog veremez.
 • Yapısından dolayı D&C esnasında himen zarı bozulan hastalarda hem kızlık zarı dikimi hem bebek aldırma aynı seansta yapılabilir.

Kürtaj sonrası adet düzeni nasıl etkilenir?

Çocuk aldırma , bebek aldırma işlemine bağlı hastaların çoğunluğunda ilk 10-15 gün kanaması olabilir. Beklenen durumdur, tamamen işleme bağlı kanamadır . Adet kanaması kabul edilmez, fakat yeni adetinizin ilk günü olarak bilmeniz önemlidir.
 • Kürtajdan sonra ilk adetin görüleceği zamanı, kadının yumurtlama zamanı belirler.
 • İşlemden 4-6 hafta geçtiğinde ilk adet yaşanır. Yani kürtajdan sonra ilk yumurtlama 2 ila 4 hafta sonrasında olur. Adette bundan ortalama 15 gün sonra başlayabilir.
 • İlk adeti görünce, artık o adet baz alınarak diğer adetler görülür.
 • Kürtaja bağlı ilk adet kanaması miktarı farklılık gösterebilir, her zamankinden biraz az yada biraz fazla olabilir.

Kürtaj ve Kısırlık İlişkisi Nasıl Araştırılır?

Bebek aldırma ameliyatını takiben kadının tekrar hamile kalabilmesi mümkündür. Vakum aspirasyon yöntemi, uterusa zarar verme riski minimum düzeydedir.
 • Ancak, eski yöntemlerle yapılan kürtajlarda profesyonel Sağlık Uzmanı; hastanın sterilizasyon kurallarına uyulmadığı durumlarda enfeksiyon riski yüksek olup, ilerleyen zamanlarda endometriyal yapışıklıklara neden olabilir. Tekrar hamile kalamama riskini arttırabilir.
 • Kürtaj ertesi gebelik isteniyorsa, Doktor tarafından belirlenmiş süre beklenmeli, sonra gebelik planlanmalıdır. Süre kişinin sağlık durumu, yaş diğer faktörlere bağlı değişebilir.
 • Dilatasyon küretaj ertesi üreme kontrol yöntemi seçimi oldukça önemlidir. Spiral, oral kontraseptif haplar, aşı, prezervatif çeşitli yöntemler vardır. Yöntemlerin seçiminde çiftin aile planlaması kararı, kadının mevcut sağlık durumu dikkate alınmalıdır. Doğru yöntem seçilerek, tekrar gebelik oluşumu önlenmelidir.

Kürtajda spiral uygulaması yapılır mı?

Hormonlu spiral , bakır spiral D&C esnasında yerleştirilebileceği gibi sonraki reglin son iki , 3. gününde de yerleştirile bilir.

Kürtaj Sonrası Hangi Üreme Kontrol Yöntemi Uygun?

Çocuk aldırma işlemi, yasal haktır ancak aile planlaması yöntemi olarak kullanılmamalı.

Düşük yaptırma sonrası üreme kontrol yöntemi seçiminde, çiftin gelecekteki bebek planları dikkate alınmalıdır. Tekrar hamile kalma planı, yaş faktörü, mevcut sağlık durumu, sigara kullanımı gibi faktörler göz önünde bulundurularak, en uygun araç çiftle birlikte belirlenmelidir.

Önerilebilecek korunma yöntemleri arasında, RIA uygulanması,oral kontraseptif haplar, vajinal halka, cilt altı implantı, prezervatif sayılabilir. Ancak, her çiftin durumu farklı olduğundan, en uygun yöntem bireysel belirlenmelidir.

Kürtajdan ne kadar süre sonra Üreme kontrol hapına başlanır?

Düşük yaptırma işlemi yapılan kadın aile planlamasında oral kontraseptif kullanımını tercih ediyor ise kürtajdan sonra ki ilk kadınların aylık periyodik kanamaları başlangıcının ilk günü (kürtajdan sonra 4-6 hafta içinde ilk regl görülür) hapa başlana bilir.

Ancak bilinmesi gereken detayı hatırlatmak isterim ki üreme kontrol hapı kullanımında ilk kutuda koruyuculuk yüksek değildir, ikinci kutudan itibaren düzenli kullanıldığında koruyuculuk yüksektir.

Kürtaj kararı alırken Kadınların kendi kaderlerini tayin etme hakkı vardır mı?

18 yaşını gecen her kadının gebeliğinin 10. haftasına kadar düşük yaptırmaolma kanuni hakkı mevcuttur. Bekar kadınlarda partnerin izni gerekmez iken evli kadınlarda kocasının rızası zorunludur.

Kızlık zarı zarar görmeden kürtaj mümkün mü?

Evet olur. Pediyatrik boy spekulum kullanılarak düşük yaptırmayapılması mümkündür. Burada önemli olan doktorun tecrübesidir.

Kürtaj işlemi çok mu acı verir?

Lokal anesteziyle düşük yaptırma işleminde hasta az miktar acı duyar. Lakin hekimin ilaç bilgisi iyi, elindeki malzeme kaliteli ise hiç acı duymayabilirsiniz. Ancak sedasyon yöntemi anestezide sancı hissedilmez.

En fazla hangi sıklıkla kez kürtaj gerçekleştirilebilir?

Böyle sayı vermek doğru yaklaşım olmaz. Çocuk aldırma; üreme kontrol metodu değildir.

Üst üste sık aralarla yapılan kürtajlar kadında hem fiziksel hem ruhsal travmalara neden olur. Bebek aldırmaya başvuran çiftlere ilerleyen yaşantılarına uygun üreme kontrol metodu seçilmelidir.

Vakumlu kürtajın faydaları?

Vakum aspirasyonla yapılan kürtajda rahim içi enerjik şekilde kazınmadığından eski metal küretlerin kullanıldığı yönteme göre, sonrasında hastanın şikayetleri az olmakta hem de ileride hamile kalmamaya neden olabilecek rahim içi yapışıklık riski yüksek olmamaktadır.

Kürtajın mümkün olan en erken zamanı ne zaman?

Küretaj işlemini yapılırken alttan ultrasonla gebelik kesesinin mutlaka görünmesi gereklidir.
 • Beta-HCG (gebelik hormonu) seviyesi 2000  mIU/ml’nin üzerine yükselmeden keseyi rahim içinde göremeyiz.
 • O nedenle Beta-HCG seviyesi 2000’nin altında olan vakalarda beklenmeli, 48 saatte 2 katına katlarına prensibi göz önüne alınarak seviye 2000’nin üzerine çıkan kişilerde keseyi mutlaka görüp ona göre düşük yaptırma planlamalıdır. Böylece dış gebelik olma ihtimalide ekarte edilmiş olunur.

Ultrasonda Gebelik kese görülmeden kürtaj olur mu ?

Hayır, ultrasonda kese görülmeden kürtaj yapılmamalıdır.

Kürtaj için en uygun dönemler hangileridir?

Kürtaş için en uygun haftalar kesenin ultrasonla uterus içinde görüldüğü dönemden itibaren; 5, 6 – 7. haftalardır.

8 , 9- 10. Haftalarda kanama, ağrı miktarı işlem sonrası fazla olur. Gebelik haftası arttığında işleme bağlı komplikasyonlarda da artış olacaktır.

Kürtaj sonrası cinsel ilişkiye en erken ne zaman izin verilir?

D&C sonrasındaki 2 hafta enfeksiyon riskinden dolayı cinsel ilişki tavsiye edilmez.

Kürtaj sonrası enfeksiyonun belirtileri?

Bebek aldırma işleminden sonra 2 haftayı geçen kasık ağrıları, kötü kokulu akıntılar, genel vücut ateşinin artışı; işleme veya sonrasına bağlı endometriyum enfeksiyonu (endometrit) olduğu düşünülür.

Sadece vajinal akıntıların olmaması veya kaşıntının olması ise işlemden sonra kullanılan antibiyotiğe bağlı olabileceğinden kadının çocuk aldırma öncesinde de vajinal enfeksiyonu olduğu yada vajinal florasının bozuk olduğu anlamına gelir.

Kürtaj sonrası enfeksiyonu önlemek için nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle kürtaj ameliyatı sterilite kurallarına uyulan özel muayenehanede yapılabilir.

Sonrasında ise ;

 • Kürtajı yapan hekimin verdiği antibiyotik kullanılmalı,
 • Minimum 2 hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemeli,
 • Havuz, deniz, küvet, jakuzi kullanılmamalıdır.
 • Banyo ayaktan duş şeklinde yapılmalıdır.

Kürtaj sonrası İlk adet ne zaman olur?

Bebek aldırma yapılan kadınlarda kadının yumurtlaması işlemden sonra yaklaşık 2 hafta içerisinde olur, ancak kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Dolayısıyla kürtaj olunan günü 1. gün kabul edersek ortalama 40. gün civarı (4-6 hafta) kadın ilk kadınların aybaşı kanaması yaşar.

Kürtaj sonrası gebelik belirtileri ne kadar devam etmektedir ?

Çocuk aldırma müdahalesinden sonra 48 saatte varsa eğer bulantılarda ciddi oranda azalma olur.

Gebe olmanın diğer belirtileri (memelerde hassasiyet, halsizlik vs.) ise 2 hafta içerisinde azalarak kaybolur.

Kürtajın ilk gebelikte kısırlık üzerindeki etkileri

Hayır, İlk hamilelikten sonra infertil kalınacağı insanlar arasında hatalı söylemdir.

Vakum aspirasyonla gerçekleştirilen hastalarda sterilize kurallarına uyulduğunda bile ihtimal konusu söz konusu değildir.

Kürtajın sonuçları: Çocuk sahibi olabilir miyim?

Evet olur. Vakum aspirasyon yöntemiyle yapılan küretaj müdahalesi sonrası çiftler istedikleri zaman tekrar bebek sahibi olabilir.

Kürtaj sonrası adet görmeden hemen gebe kalma riski var mı?

Bebek alma müdahalesinden sonra kadın da yumurtlama ortalama 2-3 gün sonra gerçekleşebilir.

Vakumlu kürtajın en büyük avantajı minimal travmatik olduğundan rahim kendisini çok hızlı iyileştirmesidir. Rahim çok hızlı iyileştiğinde ovum gelişimi de buna senkron hareket edebilmektedir.

Sperm ve yumurtanın hayatta kalma sürelerinin sırasıyla 1,4 gün ve 0,7 gün olduğu tahmin edilmektedir. Spermin 4,4 günden fazla hayatta kalma olasılığı %5, 6,8 günden fazla hayatta kalma olasılığı ise %1 olacaktır.1

Özellikle Tuba uterina’lara ulaşmış spermin yaşam süresi daha fazla olabilir.
 • Vakumla yapılan kürtaj işlemlerinde rahim dokusu minimal hasar aldığından, uterus kendisini çok hızlı iyileştirebildiğinden lütfen kürtaj işlem sonrası cinsel ilişkiye girmeyiniz. Kürtaj sonrası yeni bir gebelikle gelebilirsiniz. Bu durum sizin gebeliğinizin alınmadığı göstermez. Kanlanması artmış, gebelik performansı yükselen rahimde gebelik kesesi hızlı büyür.
 • Kürtaj işleminden önce de cinsel ilişkiye girmeyiniz. “Zaten kürtaj olacağım gebelik oluşmaz , oluşursa oda alınır gider” diye düşünmeyiniz. Gebelik ekstrem, sıra dışılıkları barındıran, sınırları ve kuralsızlıkları zorlayan durumdur. Kürtaj öncesi cinsel ilişki ve vakum kürtajla rahimin hızlı iyileşmesi nedeniyle yeni gebelik oluşması nadir olsa da oluşabilmektedir.
 • O kadar ikaz edildiği halde çok enteresan şekilde kürtaj olan çiftler , işlemden çok kısa süre sonra cinsel birlikteliğe girmektedirler (feromonlar !).
 • Vakum yöntemiyle yapılan kürtaj endometriyuma minimal hasar verdiğinden, ,iyileşme hızlı olduğundan, kısa süre içerisinde gerçekleşen korunmasız cinsel birliktelikler gebelikle gelebilmektedir. Yeni kürtaj olduk, gebelik oluşmaz dürtüsü ! en çok yapılan hatalardandır.
 • Kürtaş sonrası 7-10 günlük cinsel perhizden sonra korunmasız ilişki gerçekleştiğinde gebelik ihtimali ortaya çıkabilir.
 • Vakum aspirasyonla yapılan kazıntılarda iyileşme hızlı olacağından olasılık asla göz ardı edilmemelidir.
Muğla Kürtaj Kadın Doğum Doktor
Superfekundasyon


Superfekundasyon , aynı döngüdeki iki veya daha fazla ovumun ayrı cinsel ilişki eylemlerindeki sperm ile döllenmesiyle oluşan ikizleri tanımlayan terimdir.

Homo-paternal Superfekundasyon , aynı erkeğe ait spermlerce, iki ayrı ovumun döllenmesi sonucu ortaya çıkan ikizleri ifade eder. Bu durum, aynı ovulasyon döngüsünde kadının birden fazla kez hamile kalması veya kadının hamile kalması için gereken zaman aralığının uzun olması durumunda meydana gelebilir. Homopaternal superfekundasyon sonucu ortaya çıkan ikizler, genetik olarak birbirlerine benzerdirler ve aynı anne ve babaya sahiptirler.

 • İkizler yarım kardeş olurlar ve aynı anne, farklı babalara sahiptirler. Heteropaternal superfekundasyon nadir bir durumdur ve genellikle bir kadının ardışık cinsel ilişkileri sonucu ortaya çıkar.
 • Bu durumlarda kimerizm durumları da olabilir. Fetuslar da 2 babanın genetik setleri de olabilir. İhtimal sıfır değildir. Özellikle tek plasenta paylaşımı durumunda kimerizm riski daha yüksektir.
Süperfetasyon

Kadın hamile iken ve bu devam eder iken tekrar hamile kalmasıdır. Genellikle bu ikinci gebelik 2 -3 hafta sonra oluşmaktadır (aynı döngüdeyken).

Çeşitli matematiksel modellere göre ovulasyondan 6 gün öncesine kadar fertilizasyon oluşabilmektedir İşte bundan dolayı kürtaj öncesi ve kürtaj sonrası cinsel ilişkiye girilmesi durumunda, vakum kürtaja bağlı hızlı iyileşen rahimin yeniden gebeliğe motive olmasını sağlamaktadır. Sperm kadın bedeninde depolanabilen , dış ortama göre yaşam süresi artan hücredir.
Çeşitli matematiksel modellere göre ovulasyondan 6 gün öncesine kadar fertilizasyon (döllenme) oluşabilmektedir2 İşte bundan dolayı kürtaj öncesi ve kürtaj sonrası cinsel ilişkiye girilmesi durumunda, vakum kürtaja bağlı hızlı iyileşen rahimin yeniden gebeliğe motive olmasını sağlamaktadır. Sperm kadın bedeninde depolanabilen , dış ortama göre yaşam süresi artan hücredir.

Kürtajın ardından parça kalıntılarının nedenleri ve etkileri nelerdir?

Kürtaj esnasında rahimde doku kalması, kürtaj müdahalesinin risklerinden biridir.

Ultrason eşliğinde yapılan düşük müdahalesinde,rest plasenta ihtimalini son derece azalır.

İşlem sonrasında parça kalan durumlarda, korunma (cinsel ilişkiden kaçınma) 3 haftadan uzun sürebilir ağrı kötü kokulu akıntıya neden olabilir. Uterus anomalileri olan kişilerde bu tür istenilmeyen durumlar daha fazla olmaktadır.

Rahimde enfeksiyonun oluşması durumunda, kürtaj ile müdahale edilmesi gereken zamanlarda endometriumda yapışıklıklar oluşabilir. Bu durum kadının yeteri kadar adet görmemesine, tekrar hamile kalamamasına neden olabilir.

Kürtajdan sonra kanama hiç olmazsa ne olur?

Ayrıntılar Hayır değil. 4, 5, 6 hafta gebelik civarında yapılan küretaj işleminden sonra kanama görülmemesi doğaldır. D&C yapılan gebelik haftası ilerledikçe kanama süresi miktarı artacaktır.

Kürtaj sonrası kanama olması normal midir? hakkında bilgi arayışında mısınız?

Evet Normaldir Evet normaldir. Uterus yapısına, kürtaj yapılan haftaya bağlı küçük gestasyonel dönemlerde çok az kanama olurken büyük hamileliklerde fazla kanama olur.

Kürtaj sonrası acı ne kadar devam eder?

Çocuk aldırma müdahale ertesi hastaların yarısının fazlasında çok az ağrı oluşurken az kısmında ise uterus kanalının değişkenliğine bağlı 1 hafta civarında sancı sürer.

Kürtaj sonrasında en erken ne zaman spor yapabilirim ?

Kürtajdan sonra spor yapmak için 1 hafta, örneğin Dağcılık yapmak için ara verilmesini öneriyorum.
Muğla Kürtaj sonrasında spor yapma süresi, kişinin sağlık durumu, işlemde kullanılan anestezi türü işlemin karmaşıklığı gibi faktörlere bağlı değişebilir. Genel olarak, hafif fiziksel aktivitelere hemen sonra başlamak mümkün olabilir, ancak yoğun zorlayıcı sporlara dönüşe biraz zaman gerekebilir.

Doktorunuz, özellikle Muğla Kürtaj sonrası dönemde ne zaman spor yapabileceğinizi belirlemede en iyi kaynaktır. Her kadının iyileşme süreci farklıdır, doktorunuz sizin adınıza en uygun süreyi aktiviteleri belirleyecektir.

Muğla Kürtaj sonrası dinlenmek, iyileşmek vücudunuzun normal işlevlerine dönmesine izin vermek önemlidir. Hafif egzersizler, yürüyüş, yoga gibi düşük etkili aktiviteler genellikle erken dönemlerde yapılabilir. Ancak, yoğun kardiyo egzersizleri, ağırlık kaldırma veya yüksek etkili sporlar gibi zorlayıcı aktivitelere dönmeden önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

Doktorunuz, kürtaj sonrası iyileşmenizin ilerlemesini takip edecek ne zaman spora başlayabileceğinizi size bildirecektir. Kendinizi hazır hissettiğinizde doktorunuzun onayını aldığınızda spor yapmaya başlamak en doğrusudur.
Cerrahi işlemler – spor

Kürtaj sonrası hangi içecekler faydalıdır ”

Bebek aldırma operasyonu ameliyat değildir. İşlem sonrasında barsak , kalp cerrahilerinde olduğu gibi besin kısıtlaması yoktur. Her istediğinizi yiyip içebilirsiniz.

Sedasyon tipi anesteziyle kürtaj yaptıran hanımefendiler az da olsa anestezi aldıklarından o gün bulantı kusma yapabilecek ağır yiyeceklerden uzak durmalıdır.

Emzirme sürecindeyken kürtaj mümkün mü?

Evet olabilirsiniz. İlişki sonrası gebelik riski nedeniyle reçete edilecek ilaçlarda emzirmeyle uyumlu ilaçlar tercih edilir. Ayrıca sedasyon anestezisi alan kadınlarda o gün 1-2 bardak fazla su içerek emzirmeye devam edebilirler.

Kimler kürtaj uygun değildir?

Yasal 10. gebelik haftasının üzerindeki gebelere yapılmadığını zaten biliyoruz, ek olarak aktif pelvik enfeksiyonu olan kadınlara, hayati önem arz eden ağır kalp akciğer hastalığı olanlara, şizofreni benzeri psikiyatrik hastalıklara yapılmamalıdır. Riskli kişilere çok iyi hazırlık sonrası düşük yaptırma yapılmalıdır.

Anembriyonik gebelikte kürtaj nasıl uygulanır ?

Aynı vakumlu kürtaj tekniğiyle yapılır. Boş gebelikte; gebelik kesesi plesantal dokular vardır. Embriyo gelişimi yoktur. Bu gebe durumlarda gebelik hormonu yani beta hCG takibi önemlidir, yapılmalıdır.

Kürtaj yasaklanmış mı?

Hayır yasaklama olmaz. 24 Mayıs 1983’te yürürlüğe giren aile planlaması kanununa göre 18 yaşını geçen her kadına hamile kalmanın 10. haftasına kadar D&C yapılabilir.

Kürtajda bebek alınamama sebepleri

Kürtaj işlemi, rahim ağzı kanalında ileri derecede yapışıklıklar, darlıklar gibi durumlar söz konusu olduğunda, başarısız olabilir. Serviks’in yumuşatılmasına ilaç kullanımı gerekebilir. Ayrıca, uterusun anomali durumu, kürtajı negatif etkileyebilir. Uterin Deformiteler en sık karşılaşılan durumdur. Genellikle gebelik kesesi görüldüğünde kürtaj yapılabillir fakat eğer kürtaj başarısız olmuş ise, miyom, darlık, ademomiyozis benzeri engelleyici faktör yok ise uterus anomalileri durumunda (sıklıkla karşılaşılan bikornuat yani çift başlı uterus) akla gelmelidir.
Bikornuat uterus, rahmin iki ayrı boynuzlu yapıya sahip olması durumudur. Muğla kürtaj işlemi, bikornuat uterusu olan kadınlarda diğer kadınlara göre dikkatli şekilde planlanmalıdır. İşlemi gerçekleştirecek doktor, uterusun anatomisini dikkate alarak uygun yaklaşım belirleyecektir.

Bikornuat uterus, kürtaj işleminin teknik açıdan zor olabileceği anlamına gelir. İşlem sırasında, rahim boynunun, rahim boynu kanalının doğru şekilde erişilebilmesi önemlidir. Bazı durumlarda, özel cerrahi aletler veya ultrason rehberliği kullanılabilir.

Bikornuat uterusu olan kadın, kürtaj işlemi öncesinde doktoruyla detaylı şekilde görüşmelidir. Doktor, uterusun anatomik yapısını değerlendirecek, işleme uygun plan yapacaktır. İşlem sırasında herhangi komplikasyonu minimize etmeye yardımcı olacaktır.

Öte yandan, her vakada olduğu gibi, kürtaj işlemi sonrası dikkatli iyileşme süreci izlenmelidir. İşlem sonrası kanama, ağrı veya diğer sorunlar ortaya çıkarsa, derhal doktora başvurulmalıdır.

Bikornuat uterusu olan kadın, kürtaj işlemi öncesinde, sonrasında doktoruyla yakın işbirliği içinde olmalı, doktorun verdiği talimatlara uymalıdır. İşlemin başarılı şekilde gerçekleşmesi, komplikasyon riskinin en aza indirgenmesi sağlanabilir.
İnsan komplet bikornuat uterus resmi, tipik vaka olmakla beraber; spektrum olup çoğu vaka kısmı bicornuat’dır.
Septat uterus, rahmin içerisinde septum veya perdeyle bölünmüş olması durumudur. Muğla kürtaj işlemi, uterusun anatomisini dikkate alarak özenle planlanmalıdır. İşlemi gerçekleştirecek doktor, septat uterusun yapısını değerlendirecek uygun yaklaşım belirleyecektir.

Septat uterusa sahip kadınlarda kürtaj işlemi, septumun yerleşimine büyüklüğüne bağlı dikkatli şekilde yapılmalıdır. Septumun çıkarılması veya bölünmesi gerekebilir. İşlem sırasında, uterusun anatomik yapısına uygun özel cerrahi aletler veya ultrason rehberliği kullanılabilir.

Kürtaj işlemi öncesinde, septat uterusu olan kadın doktoruyla detaylı görüşme yapmalıdır. Doktor, uterusun anatomisini değerlendirecek işleme uygun plan yapacaktır. Septumun yerleşimi, büyüklüğü diğer faktörler göz önünde bulundurularak işlemi en uygun şekilde gerçekleştirmek önemlidir.

Kürtaj sonrası dikkatli iyileşme süreci izlenmelidir. İşlem sonrası kanama, ağrı veya diğer sorunlar ortaya çıkarsa, doktora başvurulmalıdır. Septat uterusa sahip kadınlar, doktorun verdiği talimatlara uyarak iyileşme sürecini yönetmelidir.

Kürtaj işlemi, septat uterusu olan kadında ekstra dikkat gerektirebilir. Doktorun önerilerine uyum sağlamak doktorla sürekli iletişim halinde olmak önemlidir. İşlemin başarıyla gerçekleşmesi olası komplikasyon riskinin en aza indirgenmesi sağlanabilir.
Septat uterus
Aslında döl yatağını en iyi değerlendiren tetkik MR incelemesidir fakat ultrason pratik kolay tekrarlanabilir durumda olduğundan revaçtadır. Ultrason Rahim Yapısal Anormallikleri rahatlıkla atlayabilir. Bazı Rahim Deformiteleri tanısı sezeryan operasyonunda bile tanısı konulmaktadır. Bicornuat rahim veya başka anomali (arcuat döl yatağı) nedeniyle kürtaj başarısız olduğunda en iyi yaklaşım, müdahaleyi bırakarak, hastayı dinlenmeye – beklemeye almaktır. Çünkü 1-3 haftalık zaman zarfında, gebelik döneminin olduğu uterus bölgesinin, baskınlığı – dominansı artacağından yani D&C işlemine uygun şekle, büyüklüğe geleceğinden; ek olarak gebelik materyalinin olduğu uterus kısmının ortalanması gerçekleşeceğinden beklemek gereklidir. Ayrıca böyle başarısız olmuş bebek aldırma işleminden 3-5 gün sonra gebelk kendiliğinden de düşebileceğinden enerjik agresif davranılmamalıdır.
Kürtaj, uterus anomalileri (rahim anomalileri) olan kadınlarda dikkatli şekilde planlanmalı, uygulanmalıdır. Uterus anomalileri, rahmin doğuştan veya sonradan gelişen yapısal değişiklikleridir. Anomaliler arasında septat uterus, bikornuat uterus, bicornis bicollis uterus, tek boynuzlu uterus gibi çeşitli tipler bulunur.

Muğla kürtaj işlemi, uterusun anatomik yapısını dikkate alarak uygulanmalıdır. Anormal uterus şekli, işlemi gerçekleştirecek doktorun yaklaşımını etkileyebilir. Örneğin, septat uterus durumunda, septumun çıkarılması , bölünmesi gerekebilir. Bikornuat uterus durumunda, her uterin kaviteye ayrı ayrı müdahale edilmesi gerekebilir.

Uterus anomalileri, kürtaj işlemi sırasında ekstra dikkat gerektirebilir. Doktor, önceden yapılacak ultrason veya diğer görüntüleme yöntemleriyle uterusun anatomik yapısını değerlendirecek, uygun planlama yapacaktır. İşlem sırasında, özel cerrahi aletler , rehberlik teknikleri kullanılabilir.

Kürtaj sonrasında iyileşme süreci önemlidir. Uterus anomalileri olan kadınlar, doktorun verdiği talimatlara dikkatlice uymalı iyileşme sürecini yönetmelidir. İşlem sonrası olası komplikasyonlar, kanama, enfeksiyon , rahatsızlık gibi belirtiler ortaya çıkarsa, doktora başvurulmalıdır.

Uterus anomalileri, kürtaj işlemini etkileyebilecek faktörlerdir. Anomali varlığını doktorunuzla paylaşmak onun önerilerine uyum sağlamak önemlidir. Doktor, uterus anomalilerine, bireysel duruma göre en uygun yaklaşımı belirleyecek, işlemi güvenli şekilde gerçekleştirecektir.
Uterus anomalisi çok yaygındır
Beklemek, ardından yeniden yapılan müdahaleye rağmen , halen devam eden gebelik olabilir mi. Evet olabilir, ihtimal sıfır değildir. Zorlu vakalar nadir değildir. Kürtaj zorluğu – başarısız kürtaj olması öncelikle; ultrasonun tespit edemediği anomali, döl yatağında varlığını akla getirir.

Bak şöyle durum olabilir !

Seni hiç muayene etmemiş doktora, sadece telefonda kürtaj fiyatını sorarak yapmış olduğun listede; en ucuz seçerek ( kürtaj 15 dakikalık iş, hepsi Doktor diyerek ) gittiğinde, şu resimde görülen yayvan – geniş tepesi olan, ultrasonun şimdiye kadar yakalayamadığı doğumsal anomali şekli olan arcuat uterus durumu sende var ve en zorlu noktaya yerleşmiş 4 hafta, 5 hafta veya 6 hafta gebelik evresinin var olabilir.
 • İşte böyle noktalara yerleşmiş 4, 5 , 6 hafta gebelik döneminin kürtajı çok zor olabilir, büyük ihtimalle düşük yaptırma prosedürü gerçekleşmeyebilir.
 • Kürtajın yapılamadığı başka durum ise servikal yani rahim ağzının spazma girmesidir.Kürtaj olmak isteyen kadın genç,hiç vaginal doğum yapmamış, tedirgin, gebelik haftası ufak, serviksi ufak ise; kadın kürtaj işlemine ne kadar kendini hazır hissetse bile içsel huzursuzluk yaşamaktadır; vajina kuruması, servikal spazm ( rahim ağzının kasılması ) durumunda kürtaj işlemi esnasında gelişebilmektedir. Spazma girmiş rahim ağzının hegar bujileriyle gevşetilmesi, genişletilmesi başarılı olunmamış – olunamamış ise acele etmemek, sakin kalmak gereklidir. Böyle durumda hasta ile konuşarak, hastaya güven vererek 10 gün sonrasına D&C planlaması yapılabilir. Gebelik haftası büyüdükçe, serviks uteri olgunlaşacağından, servikal kanal belirginleşeceğinden tekrardan servikal spazm gelişmeden rahim içerisine girilerek kürtaj işlemi başarıyla gerçekleştirilebilir. Çeşitli ilaçlar kullanılarak yine serviks olgunlaştırılabilir. Fakat ilk denemede servikal spazm nedeniyle kürtaj başarısız olmuş ise 7 – 10 gün beklenerek servikal kanal klivajının kendini toparlamasına müsaade edilmelidir.

Peki 2. müdahalede kürtaj yapılır mı?

Büyük ihtimal yukarıda anlattığım 2. müdahaleyle kürtaj başarıyla gerçekleşir.
 • Fakat tüm kadınlar standart olmadığından 2. işleminde başarısız olabildiği kadınlar olabilmektedir. Kürtajın bu şekilde gerçekleşmediği nadir kadınlarda rahim anomalileri (rahimde eğrilikler, şekil bozuklukları, çift rahim, septum – perde varlığı, …), servikal spazma ek olarak rahim içerisinde, geçmişte geçirilmiş kronik enfeksiyonlara bağlı oluşmuş ama hiç haberinizin olmadığı intauterin sineşiler (asherman sendromu), gevşemeye – genişletilmeye dirençli serviks uteri olabilir.
 • Böyle durumda 3. müdahaleyi planlamadan önce hasta antibiyotiklerine devam etmelidir.
 • Rahime 5 – 7 gün kendini dinlenme süresi verildikten sonra Prostoglandin E1analogları ve sancı serumu hastaya başlanarak, rahim ağzının gevşemesi, rahimin kasılması amaçlanır.
 • Bu tedaviler 1 – 5 gün sürebilir, ateş yükselmesi, karın ağrısı, vajinal kanama, bulantı kusma belirtilerine neden olabilir. Jinekologun uygun müdahaleyi belirlediği zamanda yapılacak D&C denemesiyle kürtaj başarı ile tamamlanabilir.

Görüldüğü üzere kürtaj basit görünen işlem değildir. Bazı hastalar uzatmalı durumlarda gebelik materyalinin bedenine yapıştığını, ondan kurtulamayacağını, gebeliğin başına bela olacağı şeklinde tedirginliğe umutsuzluğa – çaresizliğe kapılabilmektedir. Bu menfi düşüncelerden sizi koruyacak tek şey Hekim – Hasta bağının gelişmesi, Hekime yakın konumda olmanız , Hekimin ulaşılabilir olması, Jinekologun direktiflerine harfiyen uyma, Jinekologa uyumlu davranmaktır.

İşlem gerçekleşmediğinde; gebelikten kurtulma dürtüsüyle hemen başka uzmana, dürtüsel davranışla gideceksin. Gittiğin 2. Tıp doktoru ,cerrahi işlemi ”ben aslanım – kaplanım – hallederim nidalarıyla” hemen tekrar edeceğinden; enfeksiyon, asherman sendromu, uterin perforasyon gibi kısa – uzun vadeli komplikasyonlar yaşayabilirsin, elbette maddi bedel pahalıya da gelecektir. Bu nedenle D&C olmadan önce, ilk önce kendine Kürtaj ameliyatını yapacak jinekologu bulmalısın, detaylı muayene olmalısın, Hekim – Hasta Bağını kurmalısın, eğer bunu kurmazsan; Kürtaj başarısızlığında – hamilelik halinin alınamaması ( arcuat uterus halinde olabilir) durumunda; Hekimin yeni önerilerini, B planını uygulamazsın , dinlemezsin, anlamazsın, güvenin kalmaz, şüpheye düşersin. Gereksiz yere Tabip doktor, hastane hastane gezerek para saçmaya başlayanlar az değildir.

O zorlu noktaya yerleşmiş gebelik kesesine eşlik eden uterus boynu darlığını da düşünsenize ! Tüm kürtajlar 15 dakika değildir. Etkisi yıllar sürebilir.

Bazı Kürtajlar Çetin Kürtaj Olabilir.

Prostoglandin E1 Analogu, Muğla kürtaj işlemlerinde kullanılabilir.
Prostoglandin E1 Analogu
Sancı serumuna konulan peptid, Muğla kürtaj işlemlerinde kullanılabilir.
Sancı serumuna konulan peptid

Çocuk aldırmadan sonra kan uyuşmazlığı İğnesi ne zaman yapılmalıdır? Yapılmasa ne olur ?

Kürtajdan sonra ilk 72 saat içerisinde profilaktik amaçlı kan uyuşmazlığı iğnesinin yapılması gereklidir. Yapılmadığı takdirde sonraki gebelikte bebekde risk faktörü oluşturma ihtimali vardır.

Kürtaj sonrası pansuman zorunlu mu ?

Hayır gerekmez, fakat hekimin verdiği reçete hemen alınmalı, kullanılmalıdır.

Kürtajın Ardından Gebelik

Halk arasında yaygın inanış olan kürtaj sonrası hamile kalamama kürtaj sonrası kısırlık doğru değildir. Tekrarlayan steriliteye uyulmayan, vakum değil de küret yöntemi kullanılan küretaj işlemlerinde tekrar gebe kalınmasıylae ilgili sorunlar yaşanabilir.

Kürtajdan sonra hamile kalmak için kaç gün beklemeliyim?

Vakum aspirasyonla yapılan kürtajlarda işlemle ilgili herhangi sıkıntı yaşanmadı ise takip eden ilk adet döngüsünde bile gebelik oluşabilir. Zannedilenin aksine en az 3 ay beklemek gibi zorunluluk yoktur. Ayrıca sağlıklı gebelik içinde annenin kendini gebeliğe fiziksel ruhsal hazırlaması belli süreye ihtiyacı olacaktır.

Kürtajdan sonra adet olmadan hamile kalınır mı?

Evet kalınabilir. Kürtajdan yaklaşık 4-6 hafta sonra ilk adet kanaması gerçekleşir. Süre 6 haftayı geçiyor, hala adet olunmadı ise mutlaka yeni gebelik ekarte edilmelidir.

Özellikle vakum aspirasyonla yapılan kürtajlardan sonra endometriyum çok hızlıca iyileşmekte, işlemden sonra 2-3 haftada gerçekleşecek korunmasız ilişkide yeni gebelik mümkün olmaktadır.

Kürtaj Sonrası Gebe Kalma

Hastaların sıklıkla sorduğu sorulardan olup,
Kürtaj olduğumda ileride bebeğimizde sorun olur mu? ya da
Ne kadar süre hamile kalmamalıyımdır.
 • Kendi isteğiyle veya zorunlu düşük yaptırma sonrasında kesinlikle belirli zaman sonra gebe kalabilirsiniz veya asla belli süre hamile kalmayın gibi net ifade kullanmak pek doğru yaklaşım olmaz. Çünkü burada hem kadının mevcut sağlık durumu hem de kürtaj haftası önem arz etmektedir. 8 hafta uzun süren gebeliklerin kürtajı sonrası, yeni gebeliğe başlama süresi, ortalama birkaç hafta hatta aylar şeklinde öteleyebiliriz.
 • Kürtaj müdahalesinden sonra yeniden hamile kalmada ilk uterus içi dokuların eksiksiz iyileşmiş olması kanamanın durmuş olması gereklidir.
İyileşme süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 2,5 – 3 hafta civarıdır. Kürtaj Muğla sonrası 14 ila 21 gün civarı yumurtalıklar yeni yumurta oluşturacak, uterus içi de toparladı ise korunmasız birliktelikte yeniden gebelik oluşumu söz konusu olacaktır. Ancakyeniden gebeliği pek önermeyiz.
 • Kadınlar, hormonal, fiziksel psikolojik açıdan henüz kendilerine gelememişken yeni gebelik, kadının üzerinde büyük yük oluşturabilir. Planlanan gebelik öncesinde çiftlerin etkili üreme kontrol yöntemleri kullanmalarını öneriyoruz. Ayrıca, kadının yaşamında çocuk sahibi olmanın önemli yeri olsa da, istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması, {kadınların|hanımların|bayanların|hanımefendilerin|kadın bireylerin} sonradan kısırlaşma riski taşıyacağı endişesi yaratmamalıdır.
 • Kürtaj, bedensel açıdan oldukça basit işlemdir ancak ruhsal açıdan çiftler üzerinde büyük yıpratıcı süreç olabilmektedir.
 • Dünyaya gelmek isteyen bebeği istememe sonlandırmanın verdiği psikolojik ağırlık acaba sonradan üreme problemlerine neden olabilir mi? Hiç çocuğum olmaz mı tedirginliği yaşam sevincini askıya alabilir. Bu nedenle düşünülen yeni gebeliğe kadar çiftlere etkili üreme kontrol metodu korunmalarını öneriyoruz.
Muğla Kürtaj - Kadın Doğum Jinekolog Doktor;
İdrarda gebelik testi, gebelik hormonu olan hCG'nin (human koryonik gonadotropin) varlığını tespit etmek amaçlı kullanılan testtir. Test, evde kullanılabilen idrar testi çubuğu, kaseti şeklinde bulunabilir. İdrarda gebelik testinin doğru şekilde yorumlanması; aşağıdaki adımları takip etmek önemlidir:

Talimatları Okuyun: Gebelik testini kullanmadan önce, üretici tarafından sağlanan talimatları dikkatlice okuyun izleyin. Her testin kendi talimatları, kullanım yönergeleri olabilir.

Doğru Zamanı Seçin: İdrar gebelik testini yaparken, en doğru sonuçları elde etmek; doğru zamanda yapmanız önemlidir. Genellikle, adetin geciktiği, beklenen adet tarihinden itibaren en az birkaç gün sonra test yapmanız önerilir.

İdrar Toplayın: Temiz kuru kapta sabah idrarınızı toplayın. Sabah idrarı, hCG hormonunun konsantrasyonunun yüksek olabileceği zamandır, testin hassasiyetini artırabilir.

Testi Yapın: İdrar gebelik testi çubuğunu, kasetini talimatlara uygun şekilde kullanın. Genellikle, test çubuğunu belirli süre idrar altına tutmanız, idrarı çubuğun üzerine damlatmanız gerekebilir. Kasetli testlerde ise idrarı belirli bölgeye uygulamanız, kaseti idrara batırmanız istenebilir.

Sonucu Yorumlayın: Testin üzerinde belirli süre bekleyin. Genellikle talimatlarda belirtilir. Süre tamamlandığında, test sonucunu kontrol edin. Genellikle, test sonucunu gösteren kontrol hattı (C); gebelik hattı (T) bulunur. Kontrol hattı, testin doğru yapıldığını gösterirken, gebelik hattı hCG hormonunun varlığını gösterir.

Eğer kontrol hattı görünürken gebelik hattı belirgin değilse, test negatif yorumlanır; gebelik tespit edilmemiştir.
Eğer kontrol hattı görünürken gebelik hattı da belirginse, test pozitif yorumlanır; gebelik tespit edilmiştir.

Unutmayın, idrar gebelik testleri evde yapılan ön tarama testidir. Jinekologunuzla görüşmeniz gerekmektedir.
Gebelik sayısını + gebelik zamanını kontrol etmek; yaşam kalitesini artırmaktadır.
Uzak doktora kürtaj olmanız; acil durumlarda mahremiyetinizi (gizliliğinizi) bozacağı gibi sağlık riskleri, ek maliyetler barındırır. Uzak olmanın dezavantajlarından biri, gerçekleşmesi gereken prosedürün müdahale edilemezlik durumlarında biraz daha zor olabilmesidir. Ayrıca, uzakta bulunan doktorda kürtaj olmanızın getirebileceği ekstra risk + komplikasyonlar da göz ardı edilemez. Herhangi sağlık müdahalesi gibi kürtaj da ciddi prosedürdür, uygun ortam, yakınlık, ulaşılabilirlik - uzmanlık gerektirir. Mümkünse, en uygun jinekolojik kürtaj hizmetini almak için En Yakın Muğla Kürtaj Doktora başvurmanız tavsiye edilir.
Uzak doktora kürtaj olmanız; acil durumlarda mahremiyetinizi (gizliliğinizi) bozacağı gibi sağlık riskleri, ek maliyetler barındırır. Uzak olmanın dezavantajlarından biri, gerçekleşmesi gereken prosedürün müdahale edilemezlik durumlarında biraz daha zor olabilmesidir. Ayrıca, uzakta bulunan doktorda kürtaj olmanızın getirebileceği ekstra risk + komplikasyonlar da göz ardı edilemez. Herhangi sağlık müdahalesi gibi kürtaj da ciddi prosedürdür, uygun ortam, yakınlık, ulaşılabilirlik – uzmanlık gerektirir. Mümkünse, en uygun jinekolojik kürtaj hizmetini almak için En Yakın Muğla Jinekolog Doktora başvurmanız tavsiye edilir.
Türkiye'de yasal Muğla Kürtaj haftası, 10. gebelik haftasına kadar mümkündür. İsteğe bağlı gebeliğin sonlandırılması, kanuni 10 haftaya kadar yapılabilmektedir. Ancak tıbbi zorunluluk durumlarında, gebeliğin sonlandırılması ileri gebelik haftalarına kadar uzatılabilir.

Yasal düzenlemeler gebeliğin sonlandırılmasıyla ilgili prosedürler ülkelere bölgelere göre farklılık gösterebilir. Jjinekologla iletişime geçmek, yasal düzenlemeler süreç hakkında doğru bilgilere ulaşmanızı sağlayacaktır.

Kürtaj işlemi, jinekolog tarafından gerçekleştirilen cerrahi müdahaledir dikkatli şekilde planlanmalı, uygun tıbbi koşullarda yasal çerçeveler içinde gerçekleştirilmelidir. Yasal düzenlemelere uygun yapılan kürtaj işlemleri, kadın sağlığı, güvenliği açısından önemlidir. Kürtaj işlemi düşünüldüğünde, jinekologla iletişime geçmek, profesyonel danışmanlık almak önemlidir.
Kürtaj yasal durum
Vakumlu Muğla Kürtaj Yapan Doktorlar tarafından karmen enjektör sıklıkla tercih edilir.
Muğla Kürtaj Fiyatları

Muğla Kürtaj işlemi genellikle litotomi masasında gerçekleştirilir. Litotomi masası, jinekolojik muayene cerrahi işlemine özel tasarlanmış masa tipidir. Masalar, hastaların jinekolojik bölgeye erişimi kolaylaştıran jinekologların rahat şekilde işlem yapabilmesini sağlayan özelliklere sahiptir.

Litotomi masasının başlıca özellikleri şunlardır:

Ayarlanabilir Pozisyonlar: Litotomi masası, hastanın bacaklarını rahat şekilde yerleştirebileceği jinekologun işlem yapmasına uygun çalışma pozisyonu sağlayan ayarlanabilir bacak destekleri yatak bölgesine sahiptir. Jinekolog, rahim vajina gibi bölgelere kolayca erişebilir.

Yükseklik Ayarı: Masanın yüksekliği ayarlanabilir özellikte olup, jinekologun rahat çalışma yüksekliği seçmesine olanak tanır. Sağlık personelinin ergonomik çalışma pozisyonu elde etmesini sağlar.

Kolçaklar - Tutma Yeri: Litotomi masasında, hastanın rahatlıkla tutunabileceği, denge sağlayabileceği kolçaklar bulunur. Kolçaklar, hastanın rahat güvende hissetmesini sağlar.

Temizlik - Hijyen: Litotomi masası, sterilize edilmesi, hijyenik koşullara uygun olması gereken yapıya sahiptir. Malzemelerin kolayca temizlenebilir dezenfekte edilebilir olması, hijyenik ortamın sağlanmasına yardımcı olur.

Litotomi masası, kürtaj işleminin güvenli etkili şekilde gerçekleştirilmesini sağlamakta önemli ekipman kullanılır. Sağlık personeli, masanın özelliklerini doğru şekilde kullanarak hasta güvenliğini konforunu sağlar. Kürtaj işlemi sırasında uygun litotomi masasının kullanılması önemlidir.
Litotomi pozisyonu

Beta Beta hCG İkiye Katlanma Zamanını Hesaplama
Olması Gereken Değerler:

Kürtaj stres kaynağıdır. Profesyonel güvenilir Muğla kürtaj doktorları yoğun stresi olan hastaları algılamak için onları kürtaj öncesi jinekolojik muayene etmelidir.
Kürtaj stres kaynağıdır

İyileşmeye Giden Yol , 1 ( Bir ) Muayeneyle Başlar.

İyileşmeye Başlangıç Yapmak İsterseniz WhatsApp +90546 774 01 59 Üzerinden Online Muayene İstemi Talep Ediniz.

Kliniğim Tamamen Hijyenik, Kesinlikle Mahremiyet Tabanlı Hususi Doktorluk Hizmeti Sunmaktadır. Zaman Sınırlaması Olmadan (60 – 180 Dakika) Bire Bir İlgilenme Kişiye Özel Tedavilerle Yanınızdayım. Sağlınızı Gönül Rahatlığıyla Mesut Bayraktar’a Emanet Edebilirsiniz. Jinekolojik Problemlerinizden Derinlemesine, Kalıcı Kurtulmanız Hayat Kalitenizi Artırdığını Vurguluyorum. İyileşmeniz Beni Mutlu Edecektir.
Görmezden Geldiğin Hastalık; DiğerCiddi Hastalıkların Tetiğini Çeker. Hastalıklar Sürümcemede Bırakılarak Çözülmez. Kliniğim Tamamen Hijyenik, Kesinlikle Mahremiyet Tabanlı Özel Jinekolog Hizmeti Vermektedir. Zaman Engeli Koymadan, Detaylı Alakadar Olma, Kişiye Özel Tedavilerle Hekimlik Sanat İcrası Yapmaktayım. Sağlınızı Gönül Rahatlığıyla Mesut Bayraktar’a Emanet Edebilirsiniz. İyileşmeniz Beni Mutlu Ediyor. Kadınsal Sıkıntılarınızdan Derinlemesine Kalıcı Kurtulmanız Hayat Kalitenizi Yükseltir.
Kadınların sağlıklı uzunömür geçirmeleri için, kadın sağlığını güçlendirme konusunda tutkuluyum. Hastamın korkularını dikkatle dinlerim. Tabiplik sanatının bütüncül olması gerektiğinin farkındayım. Üstün farkındalıkla hastalarımın  fiziksel, zihinsel, duygusal sağlıklarını ele almaktayım. Amacım, iyileşmek isteyen her kadınla, sağlıklarıyla ilgili rehabilitasyon hedeflerini seçmelerine, önceliklendirmelerine izin verecek şekilde detaylı çalışmaktır. İyileşmek isteyen  her kadınla hayatta oldukları yerde buluşmak amacıyla elimden geleni yapıyorum. Kadın hastanın benimle olan etkileşiminde,  ilk kez ”dinlenildiklerini hissettiklerini” açıklamaları keyif vericidir.
Kadın üreme sağlığı & rehabilitasyonu çok yönlüdür. Doğum kontrol danışmanlığı yanında  gebelik takipleri, menopoz, hatta ötesine kadar ; kadınların yaşamları boyunca sağlıklarını yönlendirmelerine profesyonel olarak yardımcı olmak istiyorum. Kadınların yanlarında çalışan güçlü sağlık savunucularına ihtiyacı var. Kendimi (Jinekolog Mesut Bayraktar ) partner, gereksinimlerin karşılanmasında muavin şeklinde görmekteyim. Birey, ailesi, iş arkadaşları için; işe yarayan sağlık & rehabilitasyon planı geliştirmek hastada hedefimdir. Uyum sağlayabilen, esnek olabilen (kanıta dayalı & kişiye özgü modifiye uygulamalar dahilinde) Doktorluk melaikelerimi  sunabileceğimi biliyorum, yaklaşım kadının ihtiyaçlarındasıradışı işe yarıyor.
 • Bireyselleştirilmiş , Sadece Kişiye Göre Tasarladığım Tedaviler
 • Hastalarıma Elimden Geldiğince 60 Dakika Vakit Ayırmak
 • Ayrıntılı İlgilenmek
 • Sevgi  Hürmet  İncelik
 • Kadirşinaslık  Mürüvvetlik Tabanında Mutabakat
 • Hastalık Sebeplerini Dedektif Gibi Düşünmek
 • Olmaz Denilenleri Öncelikli Olarak Ortadan Kaldırmak Karakterime
 • Sanat İcra Algıma Uygun Olduğundan; Mevcut İlerlemeleri Kendi Bilimim & Algı Perspektifimde Devam Ettiriyorum.
Deneyimli Jinekolog DoktorOlarak Mugla İlinde Çalışmaktayım. Tedavi Melaikelerim Arasında Ayrıntılı Ultrason Var Olmakla Beraber Miyom Polip Kist Gibi Hastalıkların Tedavisi Ameliyatı, Yumurtalıklarda Kist Tedavisini Özel Muayenehanemde Vermekteyim. Gizlilik Önceliği Olan Hastalara Muğla Kürtaj Fethiye İstenmeyen Gebelik Yani Dalaman Evlilik Dışı Kurtaj Taleplerinizi Köyceğiz Güvenli Bebek Aldırma Şeklinde Yapılmasını İsteyebilirsiniz. Vajinal ltihap Sürekli Tekrar Eden Mantar Yanında Menopozal Renovasyon Tedavisiyle Birlikte Orgazm Aşısı Vajen Sıkılaştırma Vajinal PRP Tedavisi de Hekim Tarafından Verilmektedir. İdrar Kaçırma Ciddi Problem Olup Kadın Afiyetini Bozmakta ; Uterin Sarkması Durumunda Deneyimime İtimat Edebilirsiniz. Kolposkopi – Smear ile HPV İncelemesi  Serviks Uteri Kanserinde Erken Tanıyı Getirir. Geçmeyen Vajinal Akıntı, Tüm Jinekolojik Sıkıntılarınızı Çözmek Beni Mutlu Edecektir.
Özel Muayenehanem Dalyan Göcek Sarıgerme’de Bulunan Otellere En Yakın Konumdadır.  Hekim Sadece Randevuyla Çalışmakta Olup, Randevularınızı WhatsApp: 05467740159 Üzerinden Online Talep Ediniz.

Kadın Hasta İse Evde Huzur YokturDoktor Mesut Bayraktar

Doktor Mesut Bayraktar

Ortaca/Muğla

Hayatın olağan akışı gereği iyileşmek için hasta olan kişi çabalamalıdır yani aktif rol oynamalıdırlar. Görüldüğü üzere tedavi hunisinin büyük kısmında vakit kaybeden, hastalığını ret eden, iyileşemeyen, bahane, bedava - ucuz yöntemlere yönelen, körü körüne bel bağlayan hastalar pasif iyileşmeyi yani iyileşememeyi seçenler bulunmaktadır.

Tedavi süreci, hastaların sağlık sorunlarıyla başa çıkabilmeleri, iyileşme sağlayabilmelerinde önemli adımdır. Ancak, tedavi hunisi sürecinde Hekimlerin bazı zorluklarla karşılaşması mümkündür. Resimde, hastaların farklı farklı tutumlarından kaynaklanan zorlukları ele alarak, hekim-hasta ilişkisinde zorlukların üstesinden gelirken zedelenebileceğini, tedavi hunisinin önemini vurgulayacağız. Tedavi süreci, hasta sağlığını iyileştirmek amaçlı yapılan serüven düşünülebilir. Tedaviler, sağlık sorunlarına farklı yaklaşımlar gerektirebilir, bazen beklenmedik zorluklarla karşılaşılabilir. Bundan dolayı, tedavi hunisi sürecinde hekimlerin, hastaların farklı tutumlarına uygun şekilde davranması, etkili iletişim becerilerini kullanması önemlidir. Hekimlerin mesleklerini icra ederken , hasta kaynaklı zorlukları aşarken, hekim-hasta ilişkisinin zarar görmemesinde hastaların dikkatli olmaları gerekmektedir. Çünkü hekim sonsuza kadar sabredebilen, her uygunsuzluğa pozitif, sorun çözme şeklinde yaklaşan canlılar gibi düşünmeyiniz.

*** Hastalığını Kabul Etmeyenler: Hastalığını kabul etmeyen bireyler, sağlık sorunlarını inkar ederek tedaviye direnç gösterebilirler. Bunlar , tedavi sürecinin başarıyla ilerlemesini engelleyebilir. Hastalığını kabul etmeyen kişiler, genellikle hastalıklarının ciddiyetini ya da varlığını reddederler. Buda, hem kendileri hem de doktora sorun çıkmaktadır. Hastalığın kabul edilmemesi, tedavi sürecinin etkinliğini azaltabilir, tamamen durdurabilir.Hastalığını kabul etme evresi, hasta olduğunu kabul etme; tedavi sürecinin önemli parçasıdır. Hastalığın kabul edilmesi, kişinin gerçek durumuyla yüzleşmesine, gereken tedaviye tam uyum sağlamasına yardımcı olabilir. Böylece tedavi süreci daha etkili başarılı olabilir. Hastalığını kabul etmeyen bireylerin, kendi sağlık durumlarını gerçekçi şekilde değerlendirmeleri, tedaviye açık olmaları önemlidir.

Hastalığını kabul etmeyen, ret eden; Doktoru rakip , düşman bilmektedir.

*** Hastalığını Kabul Edenler: Hastalığını kabul eden kişiler, tedavi sürecine daha olumlu yaklaşabilirler. Hastaların tedaviye uyum sağlamasını kolaylaştırır, iyileşme sürecini hızlandırabilir. Fakat çoğunlukta bazı insanlar hastalığını kabul etsede hekim yerine başka yollara başvurabilerek, hastalıkların ilerlemesine, kronikleşmesine neden olmaktadır.

*** Bir Ara Hallederizciler - Google Aramacılar: Bazı hastalar, sağlık sorunlarıyla ilgili hafife alıcı, savsaklayıcı tutum sergileyebilirler. “Bir ara hallederizciler”, sağlık sorunlarını erteleme, önemsememe eğilimindedir. Google aramacıları ise kendi kendini teşhis etme, tedavi etme çabasına, akıllılığına girebilirler. Yanlış bilgilendirme, yanlış tedavi seçeneklerine yol açabilir.

*** Doğal Tedavi Yöntemlerine Körü Körüne İnananlar: Doğal tedavi yöntemlerine inanan hastalar, alternatif çözümler arayışında olabilirler. Maydanoz, soğan suyu içiciler gibi, doğal yöntemlere güvenerek, körü körüne bel bağlayarak etkisiz, tedavi sürecini yürütebilirler. Bazen bilimsel kanıtlanmamış, etkinliği sınırlı olan yöntemlere yönelmelerine neden olabilir. Maalesef tüm iletişim mecraları tedavilerin etkin olmadığını söylese de böyle yönelimler artarak devam etmektedir.

*** Sahte Doktor Bulucular - Maddi Zorluk Çıkarıcılar: Sahte doktor bulucular, maddi zorluk yaratanlar - bulanlar, yani tedaviye gereksiz yere maddi kısıntı uygulayanlar, tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Ev, araba kredisi ödemesi, oğlanı evlendirme gibi maddi yükler altında olan hastalar, tedaviye uyum sağlamakta, iyileşmekte güçlük çekebilirler. İnsanlar sağlıklı kalmanın, mal mülk edinmeden değerli olduğunu maalesef kavrayamamaktadırlar.

Hasta olmuş ama evi var
Hasta olmuş ama oğlu evlenmiş.

Kendini, sağlığını feda ederek yaşamda hedefleri başarmak maalesef artan hızda devam etmektedir. Günümüzde oldukça yaygın durumdur. İnsanlar, zamanı, varlıklarını daha verimli kullanmak amacıyla sağlıklarını tehlikeye atabilmektedirler. Ancak, sağlığın önemi göz ardı edilmemelidir. Kaliteli yaşam sürerken sağlıklı olmak şarttır. Hayatta hedefleri başarmak önemli olsa da, sağlığımıza dikkat etmekten asla vazgeçmemeliyiz.

Tedavi hunisi süreci, hastaların sağlık sorunlarını çözmek, iyileşmede önemli adımdır. Ancak, bazı hastalar, kendilerine gereksiz yere maddi zorluklar yaratarak (3. evinin kredisini bahane göstermek, 4. çocuğunu davul zurna - yemekli evlendirmeye çalışması) tedavi sürecini olumsuz etkilemektedir (tedavi olmamaktadırlar!). Makaleyle maddi gücü – imkanı olduğu halde “ev aldık, araba aldık kredi ödüyoruzcular” şeklinde adlandırılan, doktoru gereksiz yere maddi zorluklar ile meslek icrasına sürükleyen hastaların yeteri kadar iyileşemediklerini vurgulamak istiyorum.

*** Profesöre Gidenler - İyi Doktor Deyiciler: Bazı hastalar, tedavide ünlü/ünsüz profesöre başvurma eğilimindedirler. Bunlar, “normal” doktorları, diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarını göz ardı edebilir, hatta küçümseyebilir. Aynı şekilde, bazı hastalar, tedavi - meslek icrasının masrafları nedeniyle para talep eden doktorlardan da uzak durma eğiliminde olup tedavi sürecini menfi etkileyebilir. Uygun tedavi seçeneklerinin kaçırılmasına, hastalığın artmasına neden olabilir. Hastalar kaçırılan, kaybolan sağlığın %100 geri gelmediği konusunda yeteri kadar ikna edilmelidirler. Mümkün ise hastalar, tedavinin tamamen geri gelmeme, başarılı olmama riski olduğuna ilişkin yeterli bilgilendirme yapılarak ikna edilmelidirler.

Maalesef bazı insanlar maddi varlıklarının korunmasını sağlıklarından önemli görmektedir.

Servete Mala Mülke Yaşayanlar Sağlıklarını Feda Ediyorlar.

*** Ego, Kişisel Çıkar Çatışmaları: Hekim-hasta ilişkisindeki ego, kişisel çıkar çatışmaları, tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Doktorun , hekim hasta bağı kurulmamış hastaya “sen” demesi gibi durumlar, iletişim sorunlarına yol açabilir. Aynı şekilde, bazı hastalar da doktorlarla kişisel, duygusal çıkar çatışması içine girebilirler , tedavi sürecinin etkinliğini azaltabilir. Hastalar , empati, anlayışla Hekimleri karşılamalı, iletişimde açıklık, saygıyı korumalı, kişisel çıkar çatışmalarından uzak durmalıdır. Hekim-hasta bağı, tedavi sürecinin başarısında önemli faktördür. Hastaların hekimle güven, destek temelinde ilişki kurması, tedaviye uyumlarını artırır, iyileşme motivasyonunu yükseltir. Hekimler de, hastaların duygusal ihtiyaçlarını anlamalı, hastalarla işbirliği yaparak tedavi sürecini yönetmelidir. Hasta, hekimin yönlendirmelerine uyum sağladıkça, hastada, hekimi destekleyici rol üstlendikçe, iyileşme süreci olumlu yönde etkilenecektir.

Tedavi sürecindeki zorluklarla başa çıkan, iyileşen hastalar, motivasyon kaynağı olabilirler. İyileşenlerin başarı hikayeleri, diğer hastalara umut ilham verebilir. Hekimlerin iyileşme sürecini desteklemek , başarı hikayelerini paylaşmaları önemlidir. Tedavi sürecinde karşılaşılan zorluklar, hastaların tutumları, hekim-hasta ilişkisi etrafında yoğunlaşır. Hastaların hastalıklarını kabul etme, doğru bilgilere ulaşma, maddi zorluklarla başa çıkma, kendince maddi zorluk varlığı yaratmama, doğru tedavi seçeneklerini değerlendirme konularında Hekim destek vermesi önemlidir. Tekrardan, hastaların 1001 zorlukla meslek icrası yapan Hekime empati, anlayış - etkin iletişim becerileriyle Hekimleri benimsemeleri, işlerini kolaylaştırmaları, hastanın, tedavi sürecinin etkinliğini artırır, hastaların moralini yükseltebilir, motivasyonlarını artırabilir, tedaviye olan uyumlarını iyileştirebilir.

Hekim-hasta bağı, güvene dayalı ortamda kurulmalı, hastaların iyileşme sürecine aktif katılımları teşvik edilmelidir. Etkili tedavi sürecinde, hem hastaların hem de hekimlerin sorunların üstesinden gelmede birlikte çalışmaları, destekleyici ortam oluşturmaları gerekmektedir.
Tedavi Hunisi
nde
pasif iyileşme
ye
çalışanlardan olmayın.
SIFIR vajinal akıntı sağlıktır
Vajina; 
Akan ,
Kokan, 
Sızdıran,
İmtiyazlı, 
Bir organ değildir.

Şunu unutmayınız vajina akan, kokan, aksıran, tıksıran ucube – başa bela organ değildir. Vajina akmaz. Sıfır vajinalakıntı sağlıktır. Vajinal sağlık, sağlıklı vajina amacıyla yapmanız gerekenler kolay değildir. Şunlar eniyi başlangıçtır; Kadın vajinası, kadının bedenindeki enözel, hassas bölgelerden biridir. Vajinanın harekete geçirici etkisi, doğal şekilde cinsel dürtüleri uyandırır. Vajina, sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda duygusal olarak da dikkate alınmayı hak eder. Kadının iç dünyasının yansıması olarak, vajinaya; sevgi, şefkat, anlayışla , kendisine değer verilerek yaklaşıldığında, ilişkilerin derinlik kazanmasına katkıda bulunur. Partnerinin hassaslığı karşısında açılan vajina, özgüveni yükselterek ilişkilerin sağlam temeller üzerine kurulmasını sağlar. Hijyenik vajinanın romantikliği ise başka hiçbir şeye benzemez. İki insanın bedenlerinin birleştiği o an, duygusal, fiziksel bağın yoğun yaşandığı andır. Vajina, romantizmin ateşini körükleyen kavanozdur. İçinde barındırdığı sıcaklık, nem, feromonlar romantik anları daha da özel kılar, duygusal yakınlık hissi yaratır. Ancak kadın vajinasının büyük gücü, feromonal güç uyandırma, feromonal baskı altına alma potansiyelidir. Doğurganlık simgesi olarak, yeni hayatın başlangıcına ev sahipliği yapar. Kadının bedeninde gücün sembolüdür. Kendine olan inancı, kendini keşfetme yolculuğunda, vajina kadına güç, özgürlük hissi verir. İçindeki enerjiyi uyandıran kadın, dünyayı değiştirebilecek potansiyele sahip olabilir. Sonuç olarak, kadın vajinası, harekete geçirici etkisi, dikkate alınmayı sağlayan hassasiyeti, romantikliği, güç uyandırma potansiyeliyle harikulade organdır. Bu özellikleriyle, insan ilişkilerinde derin bağlar kurmamıza, sevgi, tutkuyu paylaşmamıza yardımcı olur. Kadının bedenindeki bu mucizevi organı keşfetmek, kadının kendini tam anlamıyla ifade etmesine, gerçek potansiyelini ortaya çıkarmasına yardımcı olabilir. Bazen kadın bu güç karşısında zehirlenerek vajinal hastalıkları görmezden gelebilir. Vajina mahrem organdır, ömür boyu kadın tarafından gizleniyor, hatta gizlemediğinizde hapis cezası bile var. Yani öğretilmiş gizleme dürtüsü, vajina hastalıklarını görmemeye, ihmal etmeye yatkınlık yaratıyor; buda tedavi sürecini imkansız şekle sokmaktadır. Kendinize sabit Jinekolog Hekim edinirseniz vajinanızla başınız belaya girmez. Halen vajinayı öğrenmeye devam eden profesyonelim, vajinalakıntı muazzam derecede kompleks nedenlerin bir araya gelerek oluşturduğu karmaşık denklemin sonucu olup; kendi kendine bitki börtü kullanarak basit yöntemler ile şifa arayanları okudukça içim gerçekten tabiri caiz ise cızz etmektedir. SIFIR VajinalAkıntı sağlıktır.
Sıfır Zero Finito vajinal akıntı sıhhattir
Kadın bedeninde kronik enflamasyonun büyük kaynağı vajinal akıntıdır. Kronik enflamasyon, vücudun bağışıklık sisteminin sürekli olarak aktif olması durumunda ortaya çıkan durumdur. Akut enflamasyon, genellikle enfeksiyon, doku hasarı gibi belirli tetikleyici faktöre yanıt olarak gelişen kısa süreli yanıtken, kronik enflamasyon ise uzun süreli, sürekli devam eden durumdur.

Kronik enflamasyon, çeşitli faktörler tarafından tetiklenebilir. Bunlar arasında tekrarlayan enfeksiyonlar (vajinal akıntı, vajinit, servisit, rahim iltihapları), otoimmün hastalıklar, obezite, stres, sigara içmek, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam tarzı gibi etkenler yer alabilir. Kronik enflamasyon, vücutta inflamatuar yanıtı sürekli hale getirerek dokuların zamanla zarar görmesine, sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kronik enflamasyon, çeşitli hastalıkların gelişimine katkıda bulunabilir. Bunlar arasında kalp hastalıkları, diyabet, kanser, Alzheimer hastalığı, romatoid artrit, inflamatuar bağırsak hastalığı gibi durumlar yer alır. Kronik enflamasyonun hastalıklarla ilişkili olması, uzun vadede vücudun bağışıklık sistemi, dokuları üzerinde olumsuz etkileri olduğunu göstermektedir.

Kronik enflamasyonun belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bunlar arasında sürekli yorgunluk, halsizlik, ateş, eklem ağrıları, kas ağrıları, sindirim sorunları, cilt problemleri, kilo değişiklikleri yer alabilir. Belirtiler, vücuttaki inflamatuar sürecin uzun süreli etkilerini yansıtabilir.

Kronik enflamasyonun tedavisi, temel olarak altta yatan nedenin belirlenmesi, tedavi edilmesini gerektirir. Sağlıklı yaşam tarzı benimsemek, dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, stresten uzak durmak, uyku düzenine dikkat etmek, kronik enflamasyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, ilaç tedavisi, diğer tıbbi müdahaleler de gerekebilir.

Kronik enflamasyonun önlenmesi, yönetimi, bireylerin genel sağlık durumuna dikkat etmelerini, sağlıklı yaşam alışkanlıklarını sürdürmelerini gerektirir. Düzenli olarak jinekolog doktor kontrollerine gitmek, uygun tıbbi tedaviyi almak, stres yönetimi gibi önlemler, kronik enflamasyonun olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.
Kadın bedeninde kronik enflamasyonun en büyük kaynağı vajinal akıntıdır.
Tetkikler hekimin kanaatinden üstün değildir
Tetkikler hekimin kanaatinden üstün değildir
Hastane Stresinden Uzaklık ✓ 
Bire Bir Etkileşim ✓ 
Süre Sınırlamasız Muayene ✓ 
Mahremiyet – Gizlilik ✓ 
Hijyenik Ortam ✓ 
Teknoloji Kullanımı ✓ 
Konfor – Ferah Ortam ✓ 
Online Randevu ✓ 
3. Şahıslar İle Temassızlık ✓ 
Güven – Nezaket – Zerafet ✓ 
Etik ✓ 
Tecrübe ✓ 
Profesyonel Destek ✓ 
Hasta Memnuniyeti & Sağlığı ✓ 
Fethiye’den 45′ uzaklıkta ✓ 
Dalaman’dan 10′ Uzaklıkta ✓ 
Köyceğizden 15′ Uzaklıkta ✓ 
Marmaris’den 40′ Uzaklıkta ✓ 
Muğla’dan 45′ Uzaklıkta ✓ 
Vakum Kürtaj ✓ 
En Uygun Fiyat ✓ 
Modern Teknoloji ✓ 
Güvenilir Yöntem ✓ 
Para değil

Mal mülk değil

En iyi eğitim , öğretmen değil !

Çocuğunuza bırakılacak en büyük miras şudur:

Sağlıklı

10 numara
☆☆☆☆☆ 
olacak şekilde “gebelik öncesi hazırlık + gebelik takibi + doğumunu” sağlayarak maksimum potansiyel IQ & EQ ya FETUSUN ulaştırılmasıdır.

Yani fetusu hayata 5/0 önde başlatmaktır. 

Eğer bunu sağlarsanız; sağlamak 15 – 30 bin USD civarı para harcamaktan geçer. O zeki, ahlaklı, yetenekli çocuk başarı sarmalında zirveye hemen çıkar, müthiş gelir elde eder; emekli olduğunuzda size ev araba aldığı gibi, dünyayı gezmenizde size tatil hediyeleri ayarlar. Eğer bunu yapmak yerine, 15 – 30 bin USD’ye ev, araba alabilirsiniz ama, çocugunuz sizin ölmenizi, mirasın kendisine kalmasını bekler, sonrada onu tüketerek yer yada üzerinizdeki evi ipotek göstererek iş kurar , batırır yada sürekli sizden para ister, sizde sürekli kaçar , bahane uydurursunuz…

Çıkar çatışmalarıyla berbat olmuş hayat yaşamamak için süper kaliteli bebekler doğurun.

Rahimde mikrop kaparak bitik, pert olmuş, erken doğmuş, kansızlığa, kötü rahim şartlarına ( urlu, vajinal akıntılı, kistli, varisli ) yani haşat rahimlerden eksik – vasat doğan bebeklerinizle, büyüdüklerinde “çıkar çatışmasına” girmemesi; doğmadan önce, gebelik süreci & doğumuna maddi kaynak harcanmasından geçer.
AGAÇ YAŞ İKEN, İNSAN RAHİMDE İKEN EĞİLİR.

Bebek;

Zeki doğarsa ahlaklı olur.
Zeki + ahlaklı olursa zengin olur. 
Zeki + ahlaklı + zengin olursa sana ev araba almayı bırak toplumun tamamı müreffeh olur, zenginleşir.

İnsana yani kendi kanına – canına yatırım yapmalısın yada çıkar çatışmalarıyla bomboş hayat yaşamak durumunda kalırsın.
Sana göre yatırım nedir?

Muğla Kürtaj Fiyatları

;
Kadın Sağlığının, Sonraki Nesillerin ( Fetus, Bebek, Çocuk, Torun) Mutlu Huzurlu Sağlıklı Devam Edebilmesinin Yegane yolu, Dişi Üreme Organlarının;
* Uterus – Rahim
* Yumurtalık – Overler
* Tuba Uterina – Tüpler
* Rahim Ağzı – Serviks Uteri>
* Vajina – Hazne
* Vulva – Perine gibi organların Topyekün Sağlık İçerisinde; Genetik Mirasın Nesilden ➞ Nesile Sağlıklı Şekilde Aktarılmasından Geçmektedir. İşte bu geçiş bozulduğunda; nesilden nesile hastalıklar başlamaktadır. (Devamı İçin Ayrıntılara↓ Tıklayınız)
İhmal Edilen, Çözülmeyen En Basit Kadın Hastalığı, Zaman İçerisinde Birikim Yaparak Çeşit Çeşit Hastalıkların;
* Romatolojik
* Nörolojik
* Psikiyatrik
* Onkolojik
* Hatta Odontojenik… Hastalıkların Gelişiminde Tetik Çeken Etken ( Tetiklenmiş Hastalık) Olabilir. Aniden Birdenbire Ortaya Çıkan Hastalıklara Sebep – Müsebbip Olanın; İhmal Ederek Alıştığın, Zamanla da Unuttuğun (Hastalıklara Geliştirilen Adaptasyon; İlk Stres Anında Kırılır)) Feminin Şikayetler Ana Sebebiyle Olduğu, Gizliden Gizliye Hastalığın İşlemesini Yani Kök Hastalık’ın Feminin Hastalık Olduğu Aklınıza Bile Gelmeyebilir. Tahlillere %100 İnanmak Size Ciddi Vakit, Para, Yaşam Süresi Kaybettirebilir. Basit Yöntem + Kolaya Kaçmak Olan Sayfalar Dolusu Tetkik Sonuçlarına Sakın Aldanmayın, Tetkikler Normal Çıktı; Sağlıklıyım Diye Boş Tetkiklere Körü Körüne Bel Bağlamayın. Hekim Dışında Hiçbir Şeye %100 Güvenmeyin. Özellikle Nisaiye Hastalıkları; Kan – İdrar Tetkikleri Başarılı Oranda Tespit Edememektedir. Kronikleşmiş İlgisiz Gibi Gözüken Hastalık Hastalık Kök Sebeplerinin Kadınsal Maraz Olması Size, Çevrenize Alakasız,- Saçma Bile Gelebilir. Hatta Sıklıkla Ciddi Hastalığınızla Bağlantı Açısından Genital Bölgeyle Ne Alakası Var Şeklinde Sizi Hataya, Durumu Algılamada Körlük – Konduramamaya Düşürebilir; Dikkat Ediniz! Nisaiye Hastalığı Bekleterek; Kendi Kendine, Zaman Tanımakla, Vakit Geçirmekle İyileşmesi Mümkün Değildir. Muğla Ayrıntılı Ultrason Gebelik Takiplerinin & Doğum Öncesi Teşhis İşlemlerinin Önemli Basamağıdır. Minimum 60 dakika Sürmektedir. Kaliteli Gebelik Asla Ucuz, Standart Yaklaşımlarla İdame Ettirilemeyecek, Riske Atılamayacak, Stres Karşısında Frajil Olabilecek Kritik Dönemdir. Mesut Bayraktar Şehrin İçerisinde En Önde Gelen, Vajina Serviks Rahim Sağlığına Yönelik En İyi Jinekolog Doğum Uzman Doktorlar Arasında Olmasının Yanı Sıra, Özel Muayenehanesinde 18 – 24 Hafta Arası Muğla Ayrıntılı Ultrason Verirken Bütünsel yaklaşımla Geçmeyen Mantar Hastalığı Servikal Smear Polip Ameliyatı Video Kolposkopi HPV Gebelikte Spiral Çıkarma Tıbbi Muğla Kürtaj işlemi Riskli Hamilelik Takipleri Transvajinal Ultrason Rahim İltihabı Tedavisi İdrar Kaçırma Tedavisi Şeffaf Beyaz Kahverengi Sarı Yeşil Kötü Renkte Olabilen Kokulu Kokusuz Vajina Akıntı Yanma Kaşıntı Batma Kanama Tedavilerinin Planını Yapmaktadır. Gereğinde Rahim Alınma Ameliyatı Hakkında Bilgiler Vermektedir. Hatunların Huzur İçerisinde Sağlıklı Mutlu Yaşam Sürmeleri Gerekliliğine İnanmaktayım. Tabip Mesut Bayraktar; Female Üreme Sağlığını Güçlendirme Konusunda Tutkulu Hekimdir. Çünkü Feminin Genital Organların Zindelik İçerisinde Başarıya Ulaşması Küresel Refaha; İnsanlık Barışına Hizmet Ederek, Dünyayı Yaşanılacak Daha Güzel Yer Yapacak Ehemmiyettedir. Mesut Bayraktar, Hekiminin Muayenehanesi Coğrafik Konumu İtibarıyla Bölgenin Ortasında Kalmaktadır.
 1. Ortaca Kürtaj Yapan Kadın Doğum Doktoru

 2. Köyceğiz Kürtaj Yapan Kadın Doğum Doktoru

 3. Dalaman Kürtaj Yapan Kadın Doğum Doktoru

Şeklinde Hekim Aktif Olarak Ortaca, Dalaman, Köyceğiz Yörelerine Çalışmaktadır.

Kadınlarda Hastalıkların Kronikleşmesi

; Hastalıklara Adaptasyon & Woman Psikolojisiyle Birleşince Şikayetleri Normalleştirmek Kaçınılmaz Olmaktadır. Baş Edilmesi Zor Genital Hastalık İnkar Psikolojisine Giren Hanımefendiler; Yumurtalık Rahim Serviks Vajina Vulva Perine Hastalıklarının → Sebep Olduğu Hastalıkları (Buna

Yüksek Riskli Jinekolojik Hastalık

Diyorum) Taşıyabildiği Ömüre Kadar Kendine + Ailesine Yük Edebilmektedir (Bu Birliktelik; Adaptasyon + Kronikleşme Hastalıklara Bulunmaz Nimettir). Sizi, Ailenizi, Gelecek Nesilleri Patolojik Birliktelik Kıskaçlanmasından; Hastalıklara Hamal Olmak Durumundan Koruyacak Tek Güç
Muğla Tecrübeli Jinekolog Doktor
la Yaşam Boyu Sürecek İş Birliği (Hekim Hasta Bağı) Yapmaktır. Hayat Boyunca Sabit Değişmez Doktor Jinekolog Yani Muğla Jinekolog Hekim Uzman Doktorunuz Olmalıdır. Böylece Tüm Dişilikle İlgili Sağlık Bilgileriniz, Tek Elde + Tek Beyinde Toplanacağından Size Erken Tanı, Etkin Tedaviler Olarak Geri Dönecektir. Muğla Sabit Jinekolog Doktoru Edinmek Başta Woman Sağlığını İyileştirecek; Topyekün Hayat Kalitesini Yaşam Sürenizi (Ömrünüzü) Yükseltecektir. Kadın Hastanede Hangi Jinekolog Doktor Varsa; Rastgele Randevu Alma Hatasından Vakit Kaybetmeden Derhal Uzaklaşmalıdır. Kıymeti Ölçülemez Değerde Olan Rahim Vajina Sağlığına Sunulan; Ucuzcu Yaklaşımlar, Basit Öneriler, Hurafe Teşvikler Canınızı Sıkan Hastalıklar Fırtınası, Düşkünlük, … Nedeni Bilinmez Sağlık Sorunları Başa Bela Olmadan Değişmeniz Gereklidir. Hastanede Hangi Doktor Varsa Ona Gitme Öğretilmiş Dürtüsünden Aciliyetle Sıyrılmak Zaruridir. Kendinize Her Daim Ulaşabileceğiniz, Konuşabileceğiniz
Muğla Kadın Doğum Uzman Doktor
Bulmanız – Edinmeniz Gerekmektedir. Ayrıca Sabit jinekolog Doktor; Günün Önemli Anında Arayabileceğiniz, Korku Olmadan Soru Sorabileceğiniz, Utanma Yaşamadan Tartışma – Fikir Alış Verişi Yapabileceğiniz Muğla Jinekolog Hekim Mesut Bayraktar Her Daim Bir Telefon Kadar Uzakta Olacaktır. Dişi Genital Problemlerinize Çare Bulamıyorsanız, Temel Sebep; Aksi İspat Edilene Kadar “Jinekolojik Hastalık” Olabileceğini Hiç Ama Hiç Unutmayınız.

Kadınlarda Jinekolojik Sağlık; Genel Sağlıktan Daha Değerlidir

. Üreme Organlarının Sağlığı; Sırasıyla Anneyi , Fetusu***, Ailesini, Toplumu, Fetus***’dan Olacak Gelecek Nesilleri Yani Küresel Refaha Etkisi Uzanan Kıymettedir. Hanımların, Kızların Sağlığını Önemsemeyip, Rahim Over Vajina Sorunlarınızı Göz Ardı Etmek Büyük Hatadır. Masrafsız Görünen Alışmak – Duyarsızlaşmak Tuzaklanmasına Kapılmayınız. Doğru Teşhis Gerçek Tedavi Sunan

Muğla En İyi Kadın Doğum Doktoru

Jinekologlar Arasında Olan Doğum Uzmanı Dr. Mesut Bayraktar Özel Muayenehanesinde Kadirşinas Hastalarını Bekler; Doğum Hastalıkları Kliniği İçerisindeUltrason Kolposkopi İncelemesi Sıvı Bazlı Servikal Smear Yapılmaktadır. Muayene Randevusu Almak İyi Başlangıçtır. Bugün Tedavi – İyileşmek İstiyorsanız Şimdi Adım Atın. Ömür Boyu Devam Edecek Hekim Hasta Bağını Geliştirmek Amacıyla Mesut Bayraktar WhatsApp Online Anında Randevu: 05467740159 Vasıtasıyla İletişime Geçip Jinekoloji Bilim< Dalına Kendini Adamış Meslek Ustası Ob&Gyn Operatör Dr Mesut Bayraktar'a Muayene Olarak Tanışabilirsiniz. Özel Muayenehane Otele

En Yakın Kadın Doğum Doktoru

Konumundadır.

Hekim Burada Çok Sayıda Hastalığın Teşhisini Klinik Olarak Koyabilmektedir. Başlıklandırmak Gerekir İse; Hekimin Tedavi Yetenekleri;

 • Anestezi Olmadan Kürtaj

 • Muğla II. Düzey Ultrason
 • Muğla Miyom Ameliyatı
 • Muğla Polipektomi
 • Muğla Yumurtalık Kisti Tedavisi
 • Rahim’de İltihap Tedavileri
 • Genital Mantar Tedavisi
 • Vestibulit Tedavisi
Muğla Kolposkopi İncelemesi Muğla Yapıyorum. Çünkü Dişi Bireyler, Üreme Sisteminin Hastalıklarının; Semptomlarına Hızlı Adaptasyon Evrimi Sergilediğinden; Bunda
* Toplumsal Kanıt Kuramı Temelli Jinekolojik Ponzi Kitleleri +/-
* Östrojen Sarhoşluğu +/-
* Yüksek Cinsel Market Değeri +/-
* Gencim Güzelim Kusursuz Süperim Genital İnkar Durumu +/-
* Partnerde Cinsel Feromonal Baskınlığı Kaybetmemek Adına Feminine Hastalıkları İnkar Etmek Etkin Olup Dişilere Özgü Hastalıkları Hızlı İvmeyle Kronik Yapabilmektedir. Kolposkopi, Smear, HPV İncelemeleri Hekime Burada Kompleks Olmuş Durumlarda Yardımcıdır. Kolposkopi (Kolposkopi Rahim Ağzının Adeta Röntgenidir) HPV Rahim Aldırma Ameliyatı Dirençli Geçmeyen Mantar Hastalığı Infertilite Rahim İltihabı Tedavisi Gebelik Takibi Yasal Süresinde Tıbbi Muğla Kürtaj İşlemi Menopoz Gençleştirme Miyom Aldırma Ameliyatı Polipektomi Genital Kaşıntı Akıntı Batma Yanma Kanama Ötesine Kadar; Bayanın Yaşamı Boyunca Sağlıklarını Yönlendirmelerine Yardımcıyım. Hanımefendilerin Yanlarında Çalışan Güçlü Sağlık Savunucularına İhtiyacı Var. Mesut Bayraktar Kendisini İdrar Kaçırma Tedavisi Terapötik Muğla Kürtaj İşlemi Muğla Ayrıntılı Ultrason İncelemesi Servikal Smear Kolposkopi Eşliğinde Biyopsi Doğum Kontrol Danışmanlığı Çocuk İstemi Gebelik Takibi Cerrahi Muğla Kürtaj İşlemi Menopoz Gençleştirme 2. Düzey Ultrason Kolposkopi Eşliğinde Biyopsi Değerlendirmesi Ameliyatı Polipektomi Polip Aldırma Ameliyatı Rahim Sarkması Tedavisi Tanısal Muğla Kürtaj İşlemi Yanında Vajina Sıkılaştırma Rahim Aldırma Ameliyatı Geçmeyen Mantar Hastalığı Rahim İltihabı Tedavisi Vulvar Akıntı Yanma Batma Kaşıntı Kanama Konularında Hastalarımın Yanında Adeta Ortak – Yaver; İhtiyaçların Karşılanmasına, Sorunların Çözülmesinde Profesyonel Yardımcı Konumda Kendimi Görmekteyim. Menopozda Diz Ağrısı … Gibi Yaşlanma, Doğumlar , Menopozla İlişkili Hastalıklarla İlgilenmeyim, Tedavilerini de Vermekteyim. Ek Olarak Sıklıkla Vulvar Bölgeyle İlişkili Olan Komedon Papül Hastalıklarının Teşhis & Tedavilerini Planlamaktayım. Bu Planlamalarla Beraber Jinekolog Uzm.Dr. Mesut Bayraktar; Doktorluk Sanat & Zanaatının Bütüncül Olması Gerektiğinin Farkında olup; Bu Farkındalıkla Hastalarımın Fiziksel Zihinsel Duygusal Sağlıklarını Ele Almaktadır. Tecrübeli Doğum Doktoru Olarak Hastanın Endişelerini Dinlerim. Eğip Bükmeden Yaymadan Sadece Gerçekleri Konuşurum. Amacım, Her Hastayla, Jinekolojik Sağlıklarıyla İlgili Bakım – İyileşme – Rehabilitasyon Hedeflerini Seçmelerine Önceliklendirmelerine İzin Verecek Şekilde Detaylı Çalışmaktır. İyileşmek İsteyen Bireyle Hayatta Oldukları Yerde Buluşmak Gayesiyle Elimden Geleni Yapıyorum. Elbette Benim Çabamdan Daha Önemlisi Bireyin İyileşmeyi İstemesi + Doğru Tabiple Temas Etmesidir.
Muğla Kürtaj Yukarılarda Sıraladıklarım Dışında <4 Hafta Gebelik Muğla Bebek Aldırma İşlemi ( Evlilik Dışı Hamilelik); Başta Gelmek Üzere Tüm Rahim Over Vajina Vulva Hastalık Durumlarınızı Çözmek Beni Mutlu Edecektir.

Sorunlarınızda Tedaviye Giden Yolu 1 (Bir) Muayene Başlatır. Kadın sağlığını koruma, hastalıkları iyileştirme misyonuna Sahibim ; Rahatlık güvenlik önceliğimdir. Hastayla bireysel ilgilenmek, hastaya uygun tedavi planları sunarım. Muğla ‘da bulunan modern özel muayenehanem konforlu ortam sunar.

Muğla Kadın Doğum Doktorları


Muğla Kadın Doğum Doktoru Özel Muayenehane


Muğla Kadın Doğum Doktoru Jinekolog Mesut Bayraktar


 1. Genital Hijyensizlik Genetik Hijyeni Bozar. 2023
 2. Herkes Hasta Olur; Herkes En İyi Hekim İster. 2022
 3. Kadın Hastaysa Evde Huzur Yoktur. 2020
 4. Jinekolojik Hastalık Başka Hastalığı Tetiklemiş İse Buna Yüksek Riskli Jinekolojik Hastalık Denir. 2020
 5. Kadın Hastalığını Kabul Etmiyorsa Evde Dirlik Yoktur.
 6. Gebelikte Tasarruf(Kısıntı) Olmaz. Gebelikte Mal – Mülk Feda Edilir.
 7. Kadın Hastaysa Kök Sebep Aksi İspat Edilene Kadar Jinekolojiktir.
 8. Gebelik Fizyolojik Dönem DEĞİLDİR. Gebelik Hastalık – Ölüm Riski Barındıran Olağanüstü Dönemdir. Tecrübeli , Öngörüsü Açık Hekime Teslimiyet Gerektirir. 2018
 9. Gebelik Hastalıkları, İhmal Edilmiş Jinekolojik Hastalıkların Komplikasyonudur.
 10. Gebelik Hastalıkları; Tanısı Konulmamış Jinekolojik Hastalıklardır. MB, 2016)
 11. Gebelikte Kazanılacak 1 Puan IQ, Bebeğinizi Başarı Sarmalında Üstlere Taşır.
 12. Enfeksiyonla Gezmeyi ”Sorun Görmeyen” Gebeyi En Mükemmel Sağlık Sistemi Bile Koruyamaz.
 13. Rahim; Dayanan – Sabreden – Kolaylık Gösteren – Halden Anlayan Organ Değildir.
 14. Sıfır Vajinal Akıntı Sağlıktır. MB, 2016
Muğla İli
Bilgi Değer
Ülke Türkiye
İl Muğla
İlk Yerleşim MÖ 2. binyıl
Koordinatlar 36.838769862880554, 28.76508732000861
En Alçak Nokta 0 m (0 ft)
Zaman Dilimi UTC+03.00 (TRS)
Posta Kodu 48XXX
Alan Kodu 252
ISO 3166 Kodu TR-48
Plaka Kodu 48
Bağlı Olan İlçeler: Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Menteşe, Milas, Ortaca, Seydikemer, Ula İlçesi
Muğla İli
Bilgi Değer
Ülke Türkiye
İl Muğla
İlk Yerleşim MÖ 2. binyıl
Koordinatlar 36.838769862880554, 28.76508732000861
En Alçak Nokta 0 m (0 ft)
Zaman Dilimi UTC+03.00 (TRS)
Posta Kodu 48XXX
Alan Kodu 252
ISO 3166 Kodu TR-48
Plaka Kodu 48
Bağlı Olan İlçeler: Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Menteşe, Milas, Ortaca, Seydikemer, Ula İlçesi

Rudolf Virchow; Louis Pasteur, Robert Koch savundukları; hastalıkların mikrop teorisine inanmıyordu. Hastalıkların, dış patojenlerden değil, hücrelerin İçindeki anormal faaliyetlerden kaynaklandığını öne sürdü. Aynı zamanda Max Gerson‘da Hastalık gelişmeden önce metabolik bozulmanın başladığını kitabında yazmıştır.

Mesut Bayraktar ekolleri birleştirerek modifiye ederek meslek İcrasında bulunmaktadır. Tıbbın Papa’sı Virchow’unda haklı olduğunu vurgulamaktadır.

Sıfır Vajina Akıntısı Sağlıktır. [1]

Ağrısız – acısız – kürtaj nerede yapılıyor ?

Muğla Ortaca Dalaman Köyceğiz Fethiye En İyi Kadın Doğum Doktor Jinekolog
 1. https://doi.org/10.1023/a:1006527232605 ↩︎
#4HaftaGebelikKürtaj #5HaftaGebelikKürtaj

#6HaftaGebelikKürtaj #7HaftaGebelikKürtaj #8HaftaGebelikKürtaj #9HaftaGebelikKürtaj #10HaftaGebelikKürtaj #DevletHastanesiKürtaj #EnUcuzKürtaj #EvlilikDışıKürtajFiyatları #GizliKürtaj #GüvenliKürtaj #KürtajFiyatları #KürtajHaftasıHesaplama #KürtajİçinEnUygunHafta #KürtajKliniğiKürtajMerkezi #KürtajRandevusu #KürtajYapanDoktorlar #KürtajYapılanYerler #ÖzelHastaneKürtaj #VakumluKürtaj #İstenmeyenGebelik #MuğlaKürtaj #MuğlaKürtajFiyatları #MuğlaKürtajYapanDoktorlar #DevletHastanesiKürtaj #EnUcuzKürtaj #EvlilikDışıKürtajFiyatları #GizliKürtaj #GüvenliKürtaj #KürtajFiyatları #KürtajHaftasıHesaplama #KürtajİçinEnUygunHafta #KürtajKliniğiKürtajMerkezi #KürtajRandevusu #KürtajYapanDoktorlar #KürtajYapılanYerler #ÖzelHastaneKürtaj #VakumluKürtaj #İstenmeyenGebelik #Lokal Anestezi Kürtaj #<meta name=”keywords” content=”Köyceğiz Özel Muayenehane 5 hafta Steril Kürtaj Mahremiyeti “>