ÖSTROJEN EROİNDEN DAHA TEHLİKELİ !

Yüksek östrojen sizi uyuşturucuları (kokain, metamfetamin, morfin ve türevleri, ...) kötüye kullanmaya karşı daha duyarlı hale getirebilir. Eğer bir kadınsanız, muhtemelen dalgalanan östrojen seviyelerine aşinasınızdır. Yorgunluk, kaygı ve depresyon gibi belirtiler yaygındır.

Östrojenin tarihi, insanlık tarihine kadar uzanmaktadır. Östrojen kelimesi, Yunanca “Östrus” kelimesinden türetilmiştir, bu kelime, hayvanlarda çiftleşme döngüsünün ( erkeği kabul etmenin, ‘şevk veya ilham’) adıdır. 19. yüzyılın sonlarında, Alman bilim adamı Adolf Butenandt ve Edward Adelbert Doisy, östrojeni keşfettiler.

Yüksek östrojen sizi uyuşturucuları (kokain, metamfetamin, morfin ve türevleri, …) kötüye kullanmaya karşı daha duyarlı hale getirebilir. Eğer bir kadınsanız, muhtemelen dalgalanan östrojen seviyelerine aşinasınızdır. Yorgunluk, kaygı ve depresyon gibi belirtiler yaygındır. Herhangi bir hormonal dengesizlikten muzdaripseniz, etkilenen tek şey genel sağlığınız değildir. Motivasyon, stres ve enerji dengenizde etkilenebilir. Östrojen ile ilaç kötüye kullanımının gelişimi arasında önemli bir bağlantı vardır. Daha yüksek östrojen seviyelerine sahip kadınlar, bazı ilaçların yan etkilerine karşı daha duyarlı olabilir.

Kosten ve arkadaşlarına göre erkekler daha fazla kokain kullanıyor ve bunun bağımlısı olsa da, kadınlar ilk kokain kullanımından, bağımlılığa ilerleyen süreçte erkeklerden daha hızlı bir ilerleme gösterdiklerini söylemektedirler. Bu u hızlı şekilde bağımlı olan kadınlarda, erkeklerden daha fazla; işsizlik, yüksek oranda depresyon ve anksiyete bozuklukları ve daha ciddi tıbbi problemler olduğunuda belirtiyorlar yani stres karşısında kadınların daha hızlı çöktüğünü bir nevi ifade etmişlerdir.

Becker ve arkadaşları yapmış oldukları çalışmada kadınların erkeklerden daha fazla kokainin olumlu sübjektif etkileri (öfori duyguları) yaşadıklarını bu olumlu öznel etkilerin artmasının, kadınların bağımlılık aşamalarında erkeklerden daha hızlı ilerlemesinin nedeni olduğu tahmin etmişlerdir. Kadınların düzenli olarak yasal ve yasadışı uyuşturucuları erkeklere göre daha düşük dozlarda kendi kendilerine uygulamaya başladıklarını, bu kullanımın daha hızlı bir şekilde bağımlılığa evrildiğini, kadınlardaki uyuşturucu yoksunluğunun nüksetme açısından daha büyük risk oluşturduğunu ifade etmişlerdir. Bunun dışında kadınların eroin kullanımlarını erkeklerden daha hızlı artırma eğiliminde (sensitize) olduklarını, daha kısa sürede bağımlı hale geldiklerini de ifade etmişlerdir.

 • Sensitizasyon ve desensitizasyon, bir organizmanın bir uyaranla nasıl tepki verdiğini belirleyen kavramlardır. Bu terimler, psikolojide, nörolojide, tıpta ve diğer birçok alanda kullanılır.
 • Sensitizasyon, bir uyaranın tekrar tekrar maruz kalınması sonucunda tepkinin artmasıdır. Bu, uyaranın organizma tarafından daha yüksek bir hassasiyetle algılanması ve işlenmesi ile gerçekleşir. Örneğin, sürekli bir gürültüye maruz kalan bir kişi, zamanla bu gürültüye daha duyarlı hale gelebilir ve her seferinde daha güçlü bir tepki verir.
 • Desensitizasyon ise, bir uyaranın tekrar tekrar maruz kalınması sonucunda tepkinin azalmasıdır. Bu, uyaranın organizma tarafından daha az bir hassasiyetle algılanması ve işlenmesi ile gerçekleşir. Örneğin, bir insan sürekli olarak belirli bir kokuyla karşılaştığında, zamanla o kokuya karşı tepkisi azalabilir ve neredeyse hiç tepki vermemeye başlayabilir.
 • Sensitizasyon ve desensitizasyon, beyindeki sinir ağlarının yeniden düzenlenmesi yoluyla gerçekleşir. Bu süreç, öğrenme, hafıza ve duyusal işleme gibi çeşitli zihinsel süreçlerle de ilişkilidir.

Östrojen ve Madde Bağımlılığı


Östrojen ve madde bağımlılığının ilerlemesi arasında önemli bir bağlantı fark edilmiştir. Daha yüksek östrojen seviyeleri, beynin dopamin ödül yolunu yoğunlaştırır, bu da zevkli duygularda bir artış yaratır. Bir kadın menstrüasyonun yüksek östrojen evresindeyken, zevk için bir tür başka ilaç alabilir ve yaşadığı dalgalanmaları fark etmeyebilir ve vücudunda neden olduğu değişiklikleri fark etmeden eğlence için başka bir madde alabilir. Klinik araştırmalar genel olarak kokain ve metamfetaminin öfori ve olumlu pekiştirici etkilerinin foliküler fazda luteal faza göre daha belirgin olduğunu göstermiştir. Burada östrojenin kullandığı yolakların endocannabinoid sistem ( Kannabinoid reseptörler ) üzerinden yaptığı vurgulanmaktadır.

 • Estradiol ile kolaylaştırılan sensitizasyon, kanabinoid tip 1 reseptörlerine bağlıdır.
 • Estradiol uyuşturucu bağımlılığının gelişmesinde Endokannabinoid sisteminin güçlenmesine aracılık eder
Üreme Çağlarında Östrojen Düzeyleri

pg/ml = pikogram/mililitre

İnsan bedeninde Üretilen Östrojenler (E1 , E2, E3, E4)

Progesteron Uyuşturucu Arama Davranışını Azaltır

Progesteron, vücudun hamilelik için hazırlanmasında rol oynar. Progesteron seviyesi azaldığında östrojen baskın hormon haline gelir. Araştırmacılar, uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele eden insanlara progesteron verildiğinde, progesteron hormonunun sigara ve kokain kullanımını azaltmada terapötik bir rol oynadığını belirtmişlerdir. Progesteron, bir ilacın ödüllendirici etkilerini azaltır ve madde arama motivasyonunu düşürür. Bir araştırmaya göre, kokain kullanan ve yüksek endojen progesteron seviyelerine (> 4 ng/ml) sahip kadınlar, düşük endojen progesteron seviyelerine sahip olanlardan çok daha az stres ödüllendirici madde kullanım isteği bildirmiştir.

Ne Anlatmak İstiyorum ?,

Bunun Jinekoloji İle ne İlgisi Olabilir ?

Yukarıda yazdıklarım jinekolog olmayan araştırmacıların bakış açılarıdır. Şimdi olaya birde jinekolog yani benim gözümden bakalım !

Çok nadir kadın bizim toplumumuzda östrojen etkisi ile uyuşturucu bağımlılığına yakalanmaktadır.

Östrojenin ne kadar güçlü, etkin ve diğer sistemler ile iç içe olduğunu şimdi daha iyi anlamış olmalıyız.

Hemen diğer doktorların görmediklerine odaklanalım !

Peki östrojen başka ne yapıyor!

Her kadın farklıdır, her bir farklı kadının her bir günüde farklıdır

Önemsetmiyor ! ve hatta jinekolojik narsisizmi (Caravaggio Etkisini) provake ediyor.

İnsan evriminin on binlerce yıl alan süreçte kadın bedeninde östrojen ve onun reseptörleri gelişti. Bu günden yaklaşık 2000 yıl önce kadınların ortalama yaşam ömrü , ortalama 28 yıl idi. Menopozu gören kadın çok azdı. Doğum kanamaları, doğuma – gebeliğe bağlı sorunlar, enfeksiyonlar, kansızlık, … daha bir sürü etken nedeniyle kadınlar biyolojik bir yetersizlik içersindeydiler ve bu biyolojik açığı kapatıp, üstüne avantajlı çıkmalarını sağlayan bir doping yani östrojen dediğimiz hormonun korumasına sahip oldular. Östrojen etkisi altındaki kadın genital enfeksiyonlara daha dirençli, hastalıkta bile duygusal durumu öforik, hastalık esnasında fizik beden olarak güçlüydü. Östrojen tarih boyunca kadına direnme – sabretme , dayanma gücü vermiştir. 2000 yıl önce bu avantajdı, zaten ortalama ömür 28 yıl idi. Fakat şuan bu 80 lere dayanmış durumda ve östrojenin , kadına hastalıkları aldırmama – umursamama etkisi ( östrojen sarhoşluğu ) artık kar olarak değil zarar olarak dönmektedir. Tamamlayıcı çalışmalar ayrıca oksitosin (OXT), vazopressin, hipotalamik-hipofiz-adrenal eksen (HPA) eksen hormonları, seks hormonları (östrojen !), tiroid hormonları ve beslenme hormonları gibi bazı hormonların muhtemelen bağımlılık süreçlerinde yer aldığını ortaya koymuştur. Bu hormonlar toleransı, duyarlılık ve kompulsif ilaç arama ve alma davranışını etkiler. Östrojen ;

 • Vajinal akıntıyı önemsetmiyor !, östrojen on yıllarca (menopoza kadar!) ciddi jinekolojik sıkıntıyla gezen – uyuyabilen – yaşayan kadınların esas gücüdür.
 • Gün ve gün; sürekli , milim milim rahim içinde büyüyen miyomları ve polipleri önemsetmiyor, hissettirmiyor.
 • Aylarca uzamış vajinal kanama ile yaşayan kadınlara, çektikleri eziyeti önemsetmiyor ve müthiş bir dayanma – sabretme gücü veriyor.
 • Yıllarca maruz kalınan yoğun pelvik enflamasyon neticesinde gelişen bel fıtıkları, omurga kaymaları, diz eklemi bozulmaları, romatolojik hastalık romatolojik hastalık sekellerine, otoimmün hastalıklara jinekolojik sorun temelinde bakmamayı, atfetmemeyi, genital sisteme yormamayı (konduramamayı) sağlıyor ; hatta bu hastalıkların kronikleşerek ilerlemesini – büyümesini östrojen sağlıyor. Kesinlikle östrojen altındaki ( östrojen sarhoşu) bir kadını tecrübeli Jinekolog Hekim kontrol ederek kadını kendisinden korumalıdır.
 • Kadının 20 – 30 lu yaşlarında yani en kaliteli ve güçlü östrojenin üretildiği yaşlarda, kadınlar kendilerinde asla hastalık – düşkünlük – zayıflık kabul etmiyorlar. Bu yaş grubundaki baskın hormon olan östrojen ve bunun etkisinde olan endokanobinoid sistem (kabaca bedenimizdeki esrar üretim merkezi) o kadar aktif ve güçlü ki; beyindeki östrojenle beslenen dopaminerjik ödül mekanizması o kadar aktif ki !
  • Jinekololojik semptomları(özellikle vajinal akıntıyı) kadına önemsemiyor. Bunlar kadına vız gelip tırıs gidiyor !
  • Vajinal akıntıyı önemsemiyor , on yıllarca bununla yaşayabiliyor. Bu kadar süre kendince sıkıntısız yaşadığı için normalleştiriyor.
  • Vajinal kokuyu önemsetmiyor.
  • Fazla fazla olan regl kanamalarını önemsemiyor.
  • Enfeksiyonlar nedeniyle oluşan cinsel ilişki sırasındaki ağrıyı (disparoniyi) önemsemiyor.
  • önemsetmiyor !
 • Bu kontrolsüz hormonal yatkınlığa ( östrojen sarhoşluğuna) ; toplumsal kanıt kuramı ve jinekolojik şikayetleri önemsememe ailesel mirası eklendiğinde kadınlar çok hasta olmaktadırlar.

Östrojen, kadın üreme sistemi ve meme dokusu gibi birçok dokuda üretilen bir hormondur. Yapılan araştırmalar, östrojenin sirkadiyen ritimlerle ilgili olduğunu ve çeşitli işlevleri düzenlediğini göstermektedir. Östrojen, bir nörotransmiter olan serotonin düzeylerini artırarak beyindeki duygusal durumu ve davranışları etkiler. Ayrıca, östrojen, bazı hücrelerdeki reseptörlerle etkileşerek, bu hücrelerin davranışını ve tepkisini etkiler.

Östrojen, aynı zamanda sinir sistemi, bağışıklık sistemi ve kemik sağlığı gibi çeşitli sistemlerin düzenlenmesinde de rol oynar. Östrojenin etkileri, hormonal dengesizlikler, yaşlanma, gebelik ve menopoz gibi durumlar sırasında daha belirgin hale gelebilir.

Östrojen ve endojen endorfinler arasında bir ilişki vardır. Östrojen, endorfin üretimini artırabilir ve bu nedenle endorfin seviyelerini yükseltebilir. Endorfinler, vücutta doğal bir ağrı kesici olarak işlev görürler ve aynı zamanda zevk ve mutluluk hissi verirler. Bu nedenle, östrojenin endorfin üretimini artırması, ruh hali ve ağrı yönetimi üzerinde olumlu etkilere sahip olabilir (Östrojen Sarhoşluğu Burada Beliriyor).

Östrojenin sirkadiyen ritmi, vücudun doğal bir ritimde işlev göstermesini sağlar. Östrojen salınımı, gün içindeki farklı saatlerde farklı seviyelere ulaşabilir. Örneğin, östrojen seviyeleri sabahları daha yüksek olabilirken, geceleyin daha düşüktür. Bu ritim, hormonun vücut üzerindeki etkisinde önemli bir rol oynar ve aynı zamanda hormonun desensitizasyon gelişimini engellemesine yardımcı olur.

 • Östrojen ve endojen endorfinlerin bu diürnal ritmi, vücut fonksiyonlarının uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlar. Örneğin, yüksek östrojen seviyeleri sabahları enerjiyi artırarak güne başlamaya yardımcı olabilirken, akşam saatlerinde daha düşük östrojen seviyeleri uyku kalitesini artırarak dinlenmeye yardımcı olabilir. Benzer şekilde, sabahları yüksek endorfin seviyeleri, gün boyunca daha iyi bir ruh hali ve ağrı yönetimi sağlayabilir.
 • Östrojen seviyeleri yükseldiğinde, birçok kadın kendini daha enerjik, motive ve pozitif hissedebilir. Şu çok dramatik bir tecrümendir; kadınlar günün sonlarında ve/veya geceleri acillik olurlar.

Östrojen Direnci hiç konuşulmuyor

Östrojen direnci, hücrelerin östrojene normal yanıt verememesi veya yanıt verirken normalden daha fazla östrojen gerektirmesi durumudur. Bu durumda, östrojen reseptörleri hala hücrelerde mevcut olsa da, östrojenin hücre içine girmesi ve hücre aktivasyonunu başlatması için gereken sinyallerin yetersiz olduğu düşünülmektedir.

Östrojen reseptörlerinin üretimi sırasında meydana gelen protein katlanma bozuklukları, maldisfonksiyonel östrojen reseptörleri oluşumuna neden olabilir. Östrojen reseptörleri, östrojen hormonunun hücrelerdeki etkilerini kontrol eder ve bu nedenle yanlış şekilde katlanmış reseptörlerin hücrelerde düzgün çalışmamasına neden olabileceği düşünülmektedir. Bu durum, özellikle meme kanseri gibi östrojen reseptörü pozitif tümörlerde, hormon terapisi sırasında önemli bir endişe kaynağı olabilir.

Östrojen direnci, birçok farklı faktöre bağlı olarak oluşabilir. Bunlar arasında genetik faktörler, yaşlılık, obezite, stres, yanlış beslenme, egzersiz eksikliği, bazı ilaçların kullanımı ve çevresel faktörler yer alabilir.

Östrojen direnci, birçok sağlık sorununa yol açabilir. Örneğin, östrojen direnci meme kanseri, endometriyal kanser, yumurtalık kanseri, osteoporoz ve kalp hastalıkları gibi birçok hastalık riskini artırabilir. Ayrıca, östrojen direnci, vücuttaki inflamasyon seviyelerini artırarak ve bağışıklık sistemi fonksiyonlarını etkileyerek bağışıklık sistemi sağlığına da zarar verebilir.

Östrojenin Metabolitleri & zararlı Metabolitleri

 1. Estradiol (E2): En yaygın olarak bulunan östrojen türüdür ve kadınların yumurtalıklarında en yüksek seviyelerde bulunur. Ayrıca erkeklerin testislerinde de bulunur.
 2. Estron (E1): Menopoz sonrası kadınlarda daha yüksek seviyelerde bulunan bir östrojen türüdür.
 3. Estriol (E3): Hamilelik sırasında üretilen bir östrojen türüdür ve plasentanın ürettiği bir hormondur.
 4. Estetrol (E4): Hamilelik sırasında plasentada üretilir ve diğer östrojen türlerinden farklı olarak sadece hamilelik sürecinde varlığı gözlemlenir.
 5. 2-hidroksiöstron (2-OHE1): E1’in bir metabolitidir ve meme kanseri riski azaltıcı etkisi olduğu düşünülmektedir.
 6. 4-hidroksiöstron (4-OHE1): E1’in diğer bir metabolitidir ve meme kanseri riski arttırıcı etkisi olduğu düşünülmektedir.
 7. 16α-hidroksiöstron (16α-OHE1): E1’in diğer bir metabolitidir ve östrojen reseptörlerine daha güçlü bağlanarak kanser riskini artırabilir.
 8. 2-metoksiöstradiol (2-ME2): E2’nin bir metabolitidir ve östrojen reseptörlerine bağlanma gücü daha düşüktür. Meme kanseri tedavisi için potansiyel bir ajan olarak araştırılmaktadır.
 9. 2-hidroksiöstradiol (2-OHE2): E2’nin bir metabolitidir ve 2-OHE1 gibi meme kanseri riski azaltıcı etkisi olduğu düşünülmektedir.
 10. 4-hidroksiöstradiol (4-OHE2): E2’nin diğer bir metabolitidir ve 4-OHE1 gibi meme kanseri riski arttırıcı etkisi olduğu düşünülmektedir.
 11. 16α-hidroksiöstradiol (16α-OHE2): E2’nin diğer bir metabolitidir ve 16α-OHE1 gibi kanser riskini artırabilir.
1

E2 üretimindeki konjugasyon (Proteinler gibi büyük moleküllerin diğer bileşiklerle birleşmesi) bozuklukları, östrojenin karaciğerde metabolize edilirken yanlışlıkla farklı bileşiklere bağlanması ( konjuge ) edilmesi sonucu ortaya çıkar. Bu bozukluklar şunları içerebilir:

 • Sülfatasyon: Karaciğerde bulunan sulfotransferaz enzimleri östrojenlerin hidroksil gruplarını sülfat grubu ile birleştirir. Bu işlem sonucunda oluşan östrojen sülfatların böbreklerden atılımı daha kolay olur. Bu yolak da östrojen metabolizmasının önemli bir yolu olup, östrojenlerin yaklaşık %30-40’ı sülfat gruplarına dönüştürülür.
 • Glukuronidasyon: Bu işlemde, östrojenlerin hidroksil grupları, glukuronik asit molekülleri ile birleştirilir. Bu işlem sonucu oluşan östrojen glukuronitleri, safra yoluyla bağırsaklara taşınarak burada bakteriler tarafından parçalanır ve böylece östrojenlerin bağırsaklardan atılımı sağlanır.
  • Bu yolak östrojen metabolizmasının en önemli yollarından biridir ve östrojenlerin yaklaşık %50-60’ı bu yolla glukuronitlere dönüştürülür.
 • Metilasyon: Metiltransferaz enzimleri östrojenlerin hidroksil gruplarına metil grubu ekler. Bu işlem sonucu oluşan metilöstrojenler, östrojen reseptörleriyle daha az etkileşime girer ve bu nedenle daha az aktiftir.MTHFR enzim bozukluklarında diğer yollar aktive olur ve daha aktif östrojen metabolitleri oluşmaya başlar. Bu yolak diğer üç yolak kadar etkili değildir ve östrojenlerin yaklaşık %5’i metile edilir.
 • Hidroksilasyon: Östrojenlerin bazı karbon atomlarına bir hidroksil grubu eklenmesiyle oluşan ürünler, daha sonra diğer metabolik yollardan geçerek atılırlar. 16α-OHE1 ile 4-OHE2 gibi zararlı metabolitler bu hidroksilasyon ile oluşmaktadırlar. Bu yolak östrojenlerin metabolizmasında önemli bir yere sahiptir ve östrojenlerin yaklaşık %10-20’si hidroksile edilir.

Bu yolların hepsi karaciğerde gerçekleşir ve östrojenlerin vücuttan atılımını kolaylaştırır. Kadın bedeni sağlıklı besleniyor ve optimal şartlara sahip ise aktivitesi olmayan östrojen metabolitleri üreterek östrojenden kurtulmaya çalışmaktadır. Eğer bedeninizde eksiklikler varsa ve östrojen de az üretiliyor ise, hidroksilasyon yolağı aktive olur, bu şekilde az olan östrojen miktarı daha etkin ve uzun süre kullanılır ama bu tasarrufun yanına enflamasyon eklenmektedir.

Bu tür konjugasyon bozuklukları, östrojenin etkilerinde değişikliklere neden olabilir ve bazı durumlarda hormonal dengesizliğe yol açabilir.

Östrojen ve metabolitleri vede bunların potensleri görülmektedir. Görüldüğü üzere kırmızı renkli iki tane yüksek potensli metabolit 16α-OHE1 ile 4-OHE2 nin östrodiol gibi aktivitesi – potensi vardır. Ürünün atığı, ürün gibi aktivite gösterir ise hastalıklar başlar.2
3

E2’nin yanlış üretim formları genellikle yanlış metabolizma sonucu ortaya çıkar. Özellikle, 16α-hidroksilasyon adı verilen bir yan ürünü olan 16α-hidroksiöstron (16α-OHE1) E2’nin yanlış metabolizma sonucu oluşabilir. Ayrıca, E2’nin yanlış konjuge edilmesi sonucu, örneğin 4-hidroksiöstron-3-metil-etil-katekol ester (4-OHE1-3-MeO-estron) gibi yanlış üretim formları da meydana gelebilir. Bu yanlış üretim formları, normal östrojenlerden daha aktif olabilir ve kansere neden olabilecek zararlı etkilere sahip olabilirler.

Aynı zamanda bu zararlı metabolitler; 16α-OHE1 ile 4-OHE2 inflamasyonuda uyarmaktadırlar. Bu inflamasyon damar duvarını kalılaştırmak ve artmış tansiyon , hipoksi ,… gibi etkilere neden olabilmektedir. Kötü metabolit üretimini engelleyenlerde vardır.

 • Resveratrol
 • N asetil sistein, Glutatyon
 • İodine gibi maddeler 4-OH Östrojen yolağını inhibe ederek DNA hasarını engellerler. Bununla birlikte 2-OH Östrojen yolağını aktive ederek DNA onarımını desteklerler. Ayrıca folik asit ve B12 takviyeleride metilasyon yolagı ile östrojenlerin inaktive edilerek atılmalarını sağlamaktadır.


E2 konjugasyon bozuklukları yani 16α-OHE1 ile 4-OHE2 fazla üretimesi aşağıdaki faktörlere bağlı olarak oluşabilir:

 1. Genetik Faktörler: Bireyin genetik yapısı E2 konjugasyonunda rol oynayan enzimlerin aktivitelerini belirler. Bazı insanlarda, E2 konjugasyonunda yer alan enzimlerde genetik mutasyonlar meydana gelebilir ve bu da E2 konjugasyon bozukluklarına neden olabilir.
  • Bazı kişilerde, östrojen metabolizmasının bu yolları hızlı bir şekilde çalışır. Bu kişilerde 16α-OHE1 ve 4-OHE2 fazla üretilir.
 2. Diyet Faktörleri: Besinlerdeki bileşenler, özellikle flavonoidler ve diğer polifenolik bileşikler E2 konjugasyonunda rol oynayan enzimlerin aktivitelerini etkileyebilir
  • Özellikle yüksek yağlı, işlenmiş ve rafine gıdaların tüketimi, östrojen metabolizmasını olumsuz etkileyebilir ve 16α-OHE1 ve 4-OHE2’nin fazla üretilmesine neden olabilir.
 3. Çevresel Faktörler: Çevresel faktörler, özellikle kimyasal kirleticiler, E2 konjugasyonunda yer alan enzimlerin aktivitelerini etkileyebilir ve E2 konjugasyon bozukluklarına neden olabilir.
  • Sigara içmek, alkol tüketmek, ağır metaller gibi bazı çevresel faktörler de östrojen metabolizmasını olumsuz etkileyebilir ve 16α-OHE1 ve 4-OHE2’nin fazla üretilmesine neden olabilir.
 4. İlaçlar: Bazı ilaçlar, özellikle antibiyotikler ve antikonvülsanlar, E2 konjugasyonunda yer alan enzimlerin aktivitelerini etkileyebilir ve E2 konjugasyon bozukluklarına neden olabilir.
 5. Kronik Enflamasyon: Eğer overler kronik, subklinik enflamasyona, viral enfeksiyonlara, … maruz kalırsa (kronik vajinal akıntı) foliküller (yumurtalar) deforme olabileceğinden, östrojen metabolizması defektif ilerleyebilir.
 6. Hormonal dengesizlik: Hormonal dengesizlik, özellikle östrojen ve progesteron arasındaki dengesizlik, östrojen metabolizmasında değişikliklere neden olabilir ve 16α-OHE1 ve 4-OHE2’nin fazla üretilmesine yol açabilir.

Östrojenler arasındaki etkileşim oldukça karmaşıktır ve birbirlerinin etkilerini farklı şekillerde modüle edebilirler. Genel olarak, östrojenler arasındaki etkileşimler, hedef hücrenin östrojen reseptörlerinin tipine, sayısına, aktivitesine ve lokalizasyonuna bağlıdır.

Östrojenlerin anti-östrojenik etkileri de vardır. Örneğin, E2, östrojen reseptörüne bağlanarak hücre büyümesini uyaran sinyaller gönderebilirken, E4 östrojen reseptörlerine bağlanarak östrojenin bu etkilerini engelleyebilir. Bu nedenle, E4 bazen östrojenin anti-östrojenik etkisine sahip olarak kabul edilir.

E1 ve E3 de bazı anti-östrojenik etkilere sahip olabilirler ve östrojen reseptörlerine bağlandıklarında, östrojenin hücre büyümesini uyaran etkilerini inhibe edebilirler. Ancak, bu etkiler diğer östrojenlere kıyasla daha zayıftır.

Yine de, östrojenler arasındaki etkileşimlerin çok sayıda faktöre bağlı olduğunu unutmamak gerekir ve bu etkileşimlerin tam olarak nasıl işlediği tam olarak anlaşılmamıştır.

MTHFR Mutasyonu ve kötü östrojen metabolitlerinin (16α-OHE1 ile 4-OHE2) artışı

MTHFR genindeki mutasyonlar, metilasyon yoluyla östrojen metabolizmasını etkileyebilir. MTHFR enzimi, metilasyon yoluyla folat ve B12 vitamini gibi metil bağlarının oluşmasına yardımcı olur. Metilasyon östrojen metabolizmasında önemli bir rol oynar çünkü östrojenlerin vücutta nasıl işlendiğini kontrol eder.

MTHFR genindeki mutasyonlar, folat ve B12 vitamini düzeylerinde düşüşe neden olarak metilasyonu azaltmaktadır. Bu da östrojenlerin doğru bir şekilde metabolize edilememesine ve artan 16α-OHE1 ve 4-OHE2 , Homosistein üretimine yol açabilir (metillenme yolu çalışmayınca hidroksillenme yolu aktive olur). Bu durum östrojenlerin zararlı etkilerinin artmasına ve kanser riskinin artmasına neden olabilir.

Bu nedenle, MTHFR genindeki mutasyonlar östrojen metabolizmasını etkileyebilir ve folat ve B12 vitamini düzeylerinin takibi ve gerekirse düzenlenmesi önemlidir.

Kadınlarda östrojenin birçok etkisi vardır. Bazıları şunlardır:

 1. Üreme Sistemi: Östrojen, kadınlarda üreme sisteminin gelişiminde ve işlevinde önemli bir rol oynar. Östrojen seviyeleri, adet döngüsü, ovulasyon ve gebelik sürecinde değişir.
 2. Cilt: Östrojen, cildin nemlendirilmesinde ve esnekliğinde önemli bir rol oynar. Yaşlandıkça östrojen seviyeleri azaldığından, cilt yaşlanma belirtileri gösterir.
 3. Kemik Sağlığı: Östrojen, kemik mineral yoğunluğunun artmasına yardımcı olur. Yaşlandıkça östrojen seviyeleri azaldığından, kemik kaybı riski artar.
 4. Metabolizma: Östrojen, vücutta yağ depolama oranını etkiler ve kilo alımı riskini artırabilir.
 5. Kalp Sağlığı: Östrojen, kalp sağlığı için önemli bir rol oynar. Östrojen seviyeleri azaldığında, kadınlarda kalp hastalığı riski artar.
 6. Beyin ve Sinir Sistemi: Östrojen, sinir sistemi ve beyin fonksiyonları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Östrojen seviyelerinin azalması, hafıza, odaklanma ve uyku sorunlarına neden olabilir.
 7. Memeler: Östrojen, memelerin gelişiminde ve süt üretiminde önemli bir rol oynar.
 8. Düzenli adet döngüsü: Östrojen, kadınların adet döngülerini düzenler ve doğurganlık döneminde yumurtlamayı sağlar.
 9. Cinsel gelişim: Östrojen, kadınların cinsel organlarının gelişimini ve olgunlaşmasını sağlar.
 10. Duygusal durum: Östrojen, serotonin ve dopamin gibi beyindeki mutluluk hormonlarının düzeyini artırarak duygusal durumu iyileştirebilir.
 11. İdrar yolu sağlığı: Östrojen, idrar yolu dokularını ve kaslarını korur ve mesane kontrolünü sağlar.
 12. Lipid metabolizması: Östrojen, lipid metabolizmasını düzenleyerek kolesterol düzeylerinin düşmesine yardımcı olur.
 13. Hamilelik sırasında yüksek östrojen seviyeleri, yani estradiol, pıhtılaşmayı ve venöz tromboembolizm riskini artırır. Gebeliğin sonuna doğru östrojen artar ve doğumu indükler.

Östrojenin bu kadar fazla tipi olmasına rağmen progesteronun tek tipi vardır.

Kadınlarda progesteronun etkileri şunlardır:

 1. Gebelikte plasentanın oluşumunu ve işlevini sağlamak(progesteron uterusu gevşetiyor)
 2. Rahim içindeki endometrial hücrelerin östrojen etkisine karşı korunmasını sağlamak
 3. Adet döngüsünün düzenlenmesine katkıda bulunmak
 4. Süt üretimini arttırmak
 5. Vücut sıcaklığını yükselterek termojenezi arttırmak
 6. Nefes alışverişini arttırmak
 7. Kan şekeri düzeylerini yükseltmek
 8. Stres hormonu kortizolün üretimini arttırmak
 9. Sinir sistemini yatıştırıcı etki göstermek
 10. Kan basıncını artırabilir
 11. Kemiklerin mineral yoğunluğunu artırarak osteoporoz riskini azaltabilir
 12. Bağırsak hareketlerini yavaşlatır, kabızlığa neden olabilir.
 13. Göğüslerde şişkinlik ve hassasiyet gibi belirtilere neden olabilir
 14. Vücudun sıvı tutma kapasitesini artırabilir
 15. Cilt altı yağ dokusunun artmasına neden olabilir
 16. Bağışıklık sisteminin düzenlenmesine katkıda bulunabilir

Progesteronun kan basıncını artırıcı etkisi birkaç farklı mekanizmaya dayanır. Öncelikle, progesteronun aldosteron adı verilen bir hormonun üretimini artırdığı bilinmektedir. Aldosteron, böbreklerde sodyum ve potasyum dengesinin sağlanmasında önemli bir rol oynar ve sodyumun tutulması kan hacmini artırarak kan basıncını yükseltir. Ayrıca, progesteronun doğrudan kan damarlarına etki ederek daraltıcı bir etkisi vardır. Bu da kan basıncının artmasına yol açabilir. Bunun yanı sıra, progesteronun stres hormonu kortizolün üretimini artırdığı ve kortizolün de kan basıncını yükseltici etkisi olduğu bilinmektedir.

Progesteron, karaciğerde glikozun salınımını ve glukoneogenezin artmasına neden olur. Ayrıca, insülin direncini artırarak kandaki şeker seviyelerinin yükselmesine de katkıda bulunabilir. Bu mekanizmalar sayesinde progesteron, kan şekerini artırır. Ancak, progesteronun kan şekerini artıran etkisi östrojenin etkisine göre daha az belirgindir.

Progesteron, kortizolün öncülü olan 17-hidroksiprogesteronun sentezinde rol oynayarak kortizol seviyelerinin artmasına yardımcı olur. Ayrıca kortizolün etkilerine karşı koruyucu bir etkisi vardır. Progesteron, kortizolün hücrelere zarar veren inflamatuar etkilerini azaltarak, kortizolün cilt, bağışıklık sistemi ve sinir sistemi üzerindeki olumsuz etkilerini azaltır.


Progesteron, merkezi sinir sistemini etkileyerek solunum merkezinin uyarılmasına neden olabilir. Bu uyarı, daha derin ve sık nefes alınmasına yol açarak nefes alışverişini artırır. Ayrıca progesteron, göğüs kaslarının gevşemesine de neden olabilir, bu da daha rahat nefes alınmasını sağlayabilir.


Progesteronun diurnal ritmi, vücudun 24 saatlik döngüsü boyunca değişen hormonal seviyeleridir. Normalde, progesteron seviyeleri sabah saatlerinde daha düşükken, akşamları daha yüksektir, progesteronun sakinleştirici etkileri gece saatlerinde daha belirgin olabilir, bu nedenle akşam saatlerinde yüksek progesteron seviyeleri uyku kalitesini artırabilir.

 • Ayrıca, progesteronun diğer etkileri, örneğin termojenez, kan şekeri düzenlemesi ve stres yönetimi, progesteron seviyelerinin diurnal ritmine bağlı olarak değişebilir.
 • Kadınlarda, progesteron seviyeleri özellikle ovulasyondan sonra artar ve adet döngüsünün ikinci yarısında, yani luteal fazda, en yüksek seviyelere ulaşır. Eğer gebelik gerçekleşirse, progesteron seviyeleri plasenta tarafından üretilmeye başlar ve gebelik boyunca yüksek kalır. Ancak gebelik gerçekleşmezse, progesteron seviyeleri düşer ve adet döngüsünün başlangıcına kadar düşük kalır.

Kadın vücudu, östrojen ve progesteron dahil olmak üzere her iki hormona da bağımlıdır. Her iki hormonun da vücuttaki seviyeleri dengelenmelidir. Örneğin;

 • Yüksek östrojen ve düşük progesteron seviyeleri, menstrüel problemlere, infertiliteye ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.
 • Düşük östrojen ve yüksek progesteron seviyeleri, anksiyete, depresyon ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.
 • Endometriozis, leiomyomata uteri ve rahim kanaması gibi bazı jinekolojik durumlar östrojene bağımlıdır, Yyine yüksek miktarlarda östradiol, gebelik kolestazı gibi kolestazlara yol açabilir.

Sadece progesteron kullanan bir kadın bağımlılık yapıcı maddelerde doz artırımına gitmez iken, östrojen kullanımında gidebilmektedir. Kadın bedeni östojene daha fazla bağımlıdır.

Xenoöstrojenler, insanlar için doğal olmayan ve çevresel faktörlerden kaynaklanan endüstriyel kimyasallar, plastikler, tarım ilaçları ve diğer kaynaklardan gelen sentetik bileşiklerdir. Bu kimyasallar, vücuttaki östrojen reseptörlerine bağlanarak östrojen benzeri etkiler gösterirler. Xenoestrogenlerin birçok çeşidi vardır ve çevresel kirlilik, endüstriyel kimyasallar, plastikler, pestisitler ve hatta bazı gıdalar gibi kaynaklardan vücuda alınabilirler. Bu maddelerin bazıları doğal östrojenlere benzer şekilde davranarak hormonal dengenin bozulmasına ve sağlık sorunlarına neden olabilirler.

Östrojen hormonuna benzerliği nedeniyle “xenoestrogen” olarak adlandırılan ve bazı çalışmalar tarafından östrojen benzeri etkileri olduğu öne sürülen bazı kimyasallar şunlardır:

 • Bisfenol A (BPA) : Bazı plastik su şişeleri, konserve kutuları, bazı yiyecek saklama kapları
 • Alkilfenoller (AP) : Bazı deterjanlar, bazı kozmetik ürünler
 • Nonilfenoller (NP) : Bazı deterjanlar, bazı kozmetik ürünler
 • Poliklorlu bifeniller (PCB’ler) : Bazı elektrikli cihazlar, bazı kaplama malzemeleri, bazı plastikler
 • Dioksinler : Sanayi atıkları, bazı endüstriyel üretim süreçleri, bazı yanmış organik maddeler
 • Pestisitler (örn. DDT) : Tarımsal üretimde kullanılan böcek ilaçları
 • Fitalatlar (örn. DEHP) : Bazı plastikler, bazı kozmetik ürünler, bazı yapıştırıcılar, bazı deterjanlar, şampuan ve sabunlar
 • Parabenler (örn. metilparaben) : Bazı kozmetik ürünler, bazı kişisel bakım ürünleri
 • Organotin bileşikleri (örn. tributillitin) : Bazı kaplama malzemeleri, bazı boyalar
 • Triklosan : Bazı antibakteriyel sabunlar, bazı diş macunları
 • Polikarbonatlar : Bazı plastikler, bazı camların kaplama malzemeleri
 • Doğum kontrol hapları (östrojen içeren) : Reçeteli ilaçlar
 • Hormonlu et ve süt ürünleri : Hayvansal ürünler, özellikle endüstriyel tarım uygulamalarında kullanılan hormonlar


Xenoöstrojenler, östrojen metabolizmasını etkileyerek farklı östrojen metabolitlerinin seviyelerini değiştirebilirler. Hangi östrojen metabolitlerinin arttığı veya azaldığı, xenoöstrojenin türüne ve maruz kalma düzeyine bağlı olarak değişebilir. Ancak, bazı çalışmalar, özellikle BPA’nın, 16α-OHE1 ve 4-OHE2 gibi potansiyel olarak kanserojen olan metabolitlerin seviyelerini artırabileceğini göstermiştir.

Sizi Hasta Eden Durum İle İlgili İliştiremediğin Jinekolojik Hastalık Olamaz mı?
Kök Sebep , Gizlide Kalmış Jinekolojik Hastalık Olamaz mı?

Biliyorum Kadın Doğum Doktoruna Gittin… Herşey Normal Dediler….

Hatta Tüm Tetkiklerin Sorunsuz Çıktı…

Bunu – Bunları Bir Kenara Bırakalım Artık Düşünmeyelim…

İyi Olmaya Giden Yol , 1 ( Bir ) Muayene İle Başlar.

Bu Başlangıcı Başlatmak İsterseniz WhatsApp +90546 774 01 59 Üzerinden Online Muayene İstemi Talep Ediniz. Muayenehanem Tamamen Hijyenik, Kesinlikle Mahremiyet Tabanlı Özel Hekimlik Hizmeti Vermektedir. Zaman Sınırlaması Olmadan (60 – 180 Dakika) Bire Bir İlgilenme Kişiye Özel Tedaviler İle Yanınızdayız. Sağlınızı Gönül Rahatlığıyla Mesut Bayraktar’a Emanet Edebilirsiniz. Jinekolojik Problemlerinizden Derinlemesine Ve Kalıcı Kurtulmanız Hayat Kalitenizi Artırdığını Vurguluyorum. İyileşmeniz Beni Mutlu Edecektir.

Basite Aldığın Hastalık; Önemli Hastalıkların Tetiğini Çeker. Hastalıklar Sürümcemede Bırakılarak Çözülmez. Kliniğim Tamamen Hijyenik, Kesinlikle Mahremiyet Tabanlı Özel Tabiplik Hizmeti Sunmaktadır. Zaman Sınırlaması Koymadan, Bire Bir İlgilenme, Bireye Özel Tedaviler İle Hizmetinizdeyim. Sağlınızı Gönül Rahatlığıyla Bize Emanet Edebilirsiniz. İyileşmeniz Bizi Mutlu Ediyor. Jinekolojik Problemlerinizden Derinlemesine Ve Kalıcı Kurtulmanız Hayat Kalitenizi Yükseltir. Kadınların sağlıklı ve uzun bir ömür geçirmeleri için, kadın sağlığını güçlendirme konusunda tutkuluyum. Hastamın tereddütlerini özenle dinlerim. Hekimlik sanatının bütüncül olması zaruriyetinin farkındayım. Bu farkındalık ile hastalarımın  fiziksel, bilişsel ve manevi sağlıklarını ele almaktayım. Hedefim, iyileşmek isteyen her kadınla, sağlıklarıyla ilgili bakım hedeflerini tercih etmelerine ve önceliklendirmelerine izin verecek şekilde ayrıntılı çalışmaktır. İyileşmek arzulayan  her kadın ile hayatta oldukları yerde buluşmak için elimden geleni yapıyorum. Bir kadın hastanın benimle olan etkileşiminde,  ilk kez ”anlaşıldıklarını hissettiklerini” açıklamaları ödüllendiricidir. Kadın üreme sağlığı & bakımı çok yönlüdür. Üreme danışmanlığı yanında  gebelik takipleri, menopoz ve ötesine kadar ; kadınların yaşamları süresince sağlıklarını yönlendirmelerine profesyonel olarak yardımcı olmak istiyorum. Kadınların yanlarında çalışan güçlü sağlık savunucularına ihtiyacı var ve kendimi (Jinekolog Mesut Bayraktar ) bir ortak olarak ve bu ihtiyaçların karşılanmasında asistan olarak görmekteyim. Birey ve ailesi, iş arkadaşları için; işe yarayan bir sağlık & rehabilitasyon planı geliştirmek her hastada amacımdır. Uyum sağlayabilen ve esnek olabilen (kanıta dayalı & kişiye özgü modifiye uygulamalar dahilinde) Hekimlik yeteneklerimi  sunabileceğimi biliyorum, bu yaklaşım kişinin ihtiyaçları için olağan üstü şekilde işe yarıyor.
 • Bireyselleştirilmiş , Sadece Bireye Göre Kurguladığım Tedaviler
 • Hastalarıma Elimden Geldiğince 60 Dakika Vakit Ayırmak
 • Kapsamlı Özen Göstermek
 • Sevgi  Hürmet  Kibarlık
 • Değerbilirlik  Cömertlik Tabanında Mutabakat
 • Hastalık Nedenlerni Bir Dedektif Gibi Sorgulamak
 • Sebep Olucuları Öncelikli Olarak Ortadan Kaldırmak Yapıma
 • Bilim Algıma Uygun Olduğundan; Mevcut Gelişmeleri Kendi Bilimim & Algı Perspektifimde Sürdürüyorum.
Tecrübeli Jinekolog DoktorOlarak Mugla İlinde Sanatımı İcra Etmekteyim. Tedavi Yeteneklerim Arasında Ayrıntılı Ultrason Var Olmakla Beraber Miyom Polip Kist Gibi Hastalıkların Tedavisi ve Ameliyatı, Yumurtalıklarda Kist Tedavisini Özel Muayenehanemde Vermekteyim. Mahremiyet talep Eden Hastalar İçin Muğla Kürtaj Ve Fethiye İstenmeyen Gebelik Yani Dalaman Evlilik Dışı Kurtaj Taleplerinizi Köyceğiz Güvenli Bebek Aldırma Şeklinde Yapılmasını İsteyebilirsiniz. Vajinal ltihap Yani Sürekli Tekrar Eden Mantar Yanında Menopozal Renovasyon Tedavisi İle Birlikte Orgazm Aşısı Vajen Sıkılaştırma Vajinal PRP Tedavisi de Tabip Tarafından Verilmektedir. İdrar Kaçırma Önemli Bir Problem Olup Kadın Sağlığını
Bozmakta ; Uterin Sarkması Durumunda Deneyimime İtimat Edebilirsiniz. Kolposkopi – Smear ile HPV İncelemesi  Serviks Uteri Kanserinde Erken Teşhisi Getirir. Geçmeyen Vajinal Akıntı ve  Tüm Jinekolojik Sıkıntılarınızı Gidermek Beni Ongun Edecektir. Özel Muayenehanem Dalyan Otelleri Göcek Otelleri ve de Sarıgerme’de Bulunan Otellere En Yakın Konumdadır.  Tabip Sadece Randevuyla Çalışmakta Olup, Randevularınızı WhatsApp: 05467740159 Üzerinden Online Talep Ediniz.

Kadın Hasta İse Evde Huzur Yoktur

Doktor Mesut Bayraktar

Doktor Mesut Bayraktar

Ortaca/Muğla

Hayatın olağan akışı gereği iyileşmek için hasta olan kişi çabalamalıdır yani aktif rol oynamalıdırlar. Görüldüğü üzere tedavi hunisinin büyük kısmında vakit kaybeden, hastalığını ret eden, iyileşemeyen, bahane, bedava - ucuz yöntemlere yönelen, körü körüne bel bağlayan hastalar pasif iyileşmeyi yani iyileşememeyi seçenler bulunmaktadır.

Tedavi süreci, hastaların sağlık sorunlarıyla başa çıkabilmeleri, iyileşme sağlayabilmelerinde önemli adımdır. Ancak, tedavi hunisi sürecinde Hekimlerin bazı zorluklarla karşılaşması mümkündür. Resimde, hastaların farklı farklı tutumlarından kaynaklanan zorlukları ele alarak, hekim-hasta ilişkisinde zorlukların üstesinden gelirken zedelenebileceğini, tedavi hunisinin önemini vurgulayacağız. Tedavi süreci, hasta sağlığını iyileştirmek amaçlı yapılan serüven düşünülebilir. Tedaviler, sağlık sorunlarına farklı yaklaşımlar gerektirebilir, bazen beklenmedik zorluklarla karşılaşılabilir. Bundan dolayı, tedavi hunisi sürecinde hekimlerin, hastaların farklı tutumlarına uygun şekilde davranması, etkili iletişim becerilerini kullanması önemlidir. Hekimlerin mesleklerini icra ederken , hasta kaynaklı zorlukları aşarken, hekim-hasta ilişkisinin zarar görmemesinde hastaların dikkatli olmaları gerekmektedir. Çünkü hekim sonsuza kadar sabredebilen, her uygunsuzluğa pozitif, sorun çözme şeklinde yaklaşan canlılar gibi düşünmeyiniz.

*** Hastalığını Kabul Etmeyenler: Hastalığını kabul etmeyen bireyler, sağlık sorunlarını inkar ederek tedaviye direnç gösterebilirler. Bunlar , tedavi sürecinin başarıyla ilerlemesini engelleyebilir. Hastalığını kabul etmeyen kişiler, genellikle hastalıklarının ciddiyetini ya da varlığını reddederler. Buda, hem kendileri hem de doktora sorun çıkmaktadır. Hastalığın kabul edilmemesi, tedavi sürecinin etkinliğini azaltabilir, tamamen durdurabilir.Hastalığını kabul etme evresi, hasta olduğunu kabul etme; tedavi sürecinin önemli parçasıdır. Hastalığın kabul edilmesi, kişinin gerçek durumuyla yüzleşmesine, gereken tedaviye tam uyum sağlamasına yardımcı olabilir. Böylece tedavi süreci daha etkili başarılı olabilir. Hastalığını kabul etmeyen bireylerin, kendi sağlık durumlarını gerçekçi şekilde değerlendirmeleri, tedaviye açık olmaları önemlidir.

Hastalığını kabul etmeyen, ret eden; Doktoru rakip , düşman bilmektedir.

*** Hastalığını Kabul Edenler: Hastalığını kabul eden kişiler, tedavi sürecine daha olumlu yaklaşabilirler. Hastaların tedaviye uyum sağlamasını kolaylaştırır, iyileşme sürecini hızlandırabilir. Fakat çoğunlukta bazı insanlar hastalığını kabul etsede hekim yerine başka yollara başvurabilerek, hastalıkların ilerlemesine, kronikleşmesine neden olmaktadır.

*** Bir Ara Hallederizciler - Google Aramacılar: Bazı hastalar, sağlık sorunlarıyla ilgili hafife alıcı, savsaklayıcı tutum sergileyebilirler. “Bir ara hallederizciler”, sağlık sorunlarını erteleme, önemsememe eğilimindedir. Google aramacıları ise kendi kendini teşhis etme, tedavi etme çabasına, akıllılığına girebilirler. Yanlış bilgilendirme, yanlış tedavi seçeneklerine yol açabilir.

*** Doğal Tedavi Yöntemlerine Körü Körüne İnananlar: Doğal tedavi yöntemlerine inanan hastalar, alternatif çözümler arayışında olabilirler. Maydanoz, soğan suyu içiciler gibi, doğal yöntemlere güvenerek, körü körüne bel bağlayarak etkisiz, tedavi sürecini yürütebilirler. Bazen bilimsel kanıtlanmamış, etkinliği sınırlı olan yöntemlere yönelmelerine neden olabilir. Maalesef tüm iletişim mecraları tedavilerin etkin olmadığını söylese de böyle yönelimler artarak devam etmektedir.

*** Sahte Doktor Bulucular - Maddi Zorluk Çıkarıcılar: Sahte doktor bulucular, maddi zorluk yaratanlar - bulanlar, yani tedaviye gereksiz yere maddi kısıntı uygulayanlar, tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Ev, araba kredisi ödemesi, oğlanı evlendirme gibi maddi yükler altında olan hastalar, tedaviye uyum sağlamakta, iyileşmekte güçlük çekebilirler. İnsanlar sağlıklı kalmanın, mal mülk edinmeden değerli olduğunu maalesef kavrayamamaktadırlar.

Hasta olmuş ama evi var
Hasta olmuş ama oğlu evlenmiş.

Kendini, sağlığını feda ederek yaşamda hedefleri başarmak maalesef artan hızda devam etmektedir. Günümüzde oldukça yaygın durumdur. İnsanlar, zamanı, varlıklarını daha verimli kullanmak amacıyla sağlıklarını tehlikeye atabilmektedirler. Ancak, sağlığın önemi göz ardı edilmemelidir. Kaliteli yaşam sürerken sağlıklı olmak şarttır. Hayatta hedefleri başarmak önemli olsa da, sağlığımıza dikkat etmekten asla vazgeçmemeliyiz.

Tedavi hunisi süreci, hastaların sağlık sorunlarını çözmek, iyileşmede önemli adımdır. Ancak, bazı hastalar, kendilerine gereksiz yere maddi zorluklar yaratarak (3. evinin kredisini bahane göstermek, 4. çocuğunu davul zurna - yemekli evlendirmeye çalışması) tedavi sürecini olumsuz etkilemektedir (tedavi olmamaktadırlar!). Makaleyle maddi gücü – imkanı olduğu halde “ev aldık, araba aldık kredi ödüyoruzcular” şeklinde adlandırılan, doktoru gereksiz yere maddi zorluklar ile meslek icrasına sürükleyen hastaların yeteri kadar iyileşemediklerini vurgulamak istiyorum.

*** Profesöre Gidenler - İyi Doktor Deyiciler: Bazı hastalar, tedavide ünlü/ünsüz profesöre başvurma eğilimindedirler. Bunlar, “normal” doktorları, diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarını göz ardı edebilir, hatta küçümseyebilir. Aynı şekilde, bazı hastalar, tedavi - meslek icrasının masrafları nedeniyle para talep eden doktorlardan da uzak durma eğiliminde olup tedavi sürecini menfi etkileyebilir. Uygun tedavi seçeneklerinin kaçırılmasına, hastalığın artmasına neden olabilir. Hastalar kaçırılan, kaybolan sağlığın %100 geri gelmediği konusunda yeteri kadar ikna edilmelidirler. Mümkün ise hastalar, tedavinin tamamen geri gelmeme, başarılı olmama riski olduğuna ilişkin yeterli bilgilendirme yapılarak ikna edilmelidirler.

Maalesef bazı insanlar maddi varlıklarının korunmasını sağlıklarından önemli görmektedir.

Servete Mala Mülke Yaşayanlar Sağlıklarını Feda Ediyorlar.

*** Ego, Kişisel Çıkar Çatışmaları: Hekim-hasta ilişkisindeki ego, kişisel çıkar çatışmaları, tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Doktorun , hekim hasta bağı kurulmamış hastaya “sen” demesi gibi durumlar, iletişim sorunlarına yol açabilir. Aynı şekilde, bazı hastalar da doktorlarla kişisel, duygusal çıkar çatışması içine girebilirler , tedavi sürecinin etkinliğini azaltabilir. Hastalar , empati, anlayışla Hekimleri karşılamalı, iletişimde açıklık, saygıyı korumalı, kişisel çıkar çatışmalarından uzak durmalıdır. Hekim-hasta bağı, tedavi sürecinin başarısında önemli faktördür. Hastaların hekimle güven, destek temelinde ilişki kurması, tedaviye uyumlarını artırır, iyileşme motivasyonunu yükseltir. Hekimler de, hastaların duygusal ihtiyaçlarını anlamalı, hastalarla işbirliği yaparak tedavi sürecini yönetmelidir. Hasta, hekimin yönlendirmelerine uyum sağladıkça, hastada, hekimi destekleyici rol üstlendikçe, iyileşme süreci olumlu yönde etkilenecektir.

Tedavi sürecindeki zorluklarla başa çıkan, iyileşen hastalar, motivasyon kaynağı olabilirler. İyileşenlerin başarı hikayeleri, diğer hastalara umut ilham verebilir. Hekimlerin iyileşme sürecini desteklemek , başarı hikayelerini paylaşmaları önemlidir. Tedavi sürecinde karşılaşılan zorluklar, hastaların tutumları, hekim-hasta ilişkisi etrafında yoğunlaşır. Hastaların hastalıklarını kabul etme, doğru bilgilere ulaşma, maddi zorluklarla başa çıkma, kendince maddi zorluk varlığı yaratmama, doğru tedavi seçeneklerini değerlendirme konularında Hekim destek vermesi önemlidir. Tekrardan, hastaların 1001 zorlukla meslek icrası yapan Hekime empati, anlayış - etkin iletişim becerileriyle Hekimleri benimsemeleri, işlerini kolaylaştırmaları, hastanın, tedavi sürecinin etkinliğini artırır, hastaların moralini yükseltebilir, motivasyonlarını artırabilir, tedaviye olan uyumlarını iyileştirebilir.

Hekim-hasta bağı, güvene dayalı ortamda kurulmalı, hastaların iyileşme sürecine aktif katılımları teşvik edilmelidir. Etkili tedavi sürecinde, hem hastaların hem de hekimlerin sorunların üstesinden gelmede birlikte çalışmaları, destekleyici ortam oluşturmaları gerekmektedir.
Tedavi Hunisi
nde
pasif iyileşme
ye
çalışanlardan olmayın.
SIFIR vajinal akıntı sağlıktır
Vajina; 
Akan ,
Kokan, 
Sızdıran,
İmtiyazlı, 
Bir organ değildir.

Şunu unutmayınız vajina akan, kokan, aksıran, tıksıran ucube – başa bela organ değildir. Vajina akmaz. Sıfır vajinalakıntı sağlıktır. Vajinal sağlık, sağlıklı vajina amacıyla yapmanız gerekenler kolay değildir. Şunlar eniyi başlangıçtır; Kadın vajinası, kadının bedenindeki enözel, hassas bölgelerden biridir. Vajinanın harekete geçirici etkisi, doğal şekilde cinsel dürtüleri uyandırır. Vajina, sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda duygusal olarak da dikkate alınmayı hak eder. Kadının iç dünyasının yansıması olarak, vajinaya; sevgi, şefkat, anlayışla , kendisine değer verilerek yaklaşıldığında, ilişkilerin derinlik kazanmasına katkıda bulunur. Partnerinin hassaslığı karşısında açılan vajina, özgüveni yükselterek ilişkilerin sağlam temeller üzerine kurulmasını sağlar. Hijyenik vajinanın romantikliği ise başka hiçbir şeye benzemez. İki insanın bedenlerinin birleştiği o an, duygusal, fiziksel bağın yoğun yaşandığı andır. Vajina, romantizmin ateşini körükleyen kavanozdur. İçinde barındırdığı sıcaklık, nem, feromonlar romantik anları daha da özel kılar, duygusal yakınlık hissi yaratır. Ancak kadın vajinasının büyük gücü, feromonal güç uyandırma, feromonal baskı altına alma potansiyelidir. Doğurganlık simgesi olarak, yeni hayatın başlangıcına ev sahipliği yapar. Kadının bedeninde gücün sembolüdür. Kendine olan inancı, kendini keşfetme yolculuğunda, vajina kadına güç, özgürlük hissi verir. İçindeki enerjiyi uyandıran kadın, dünyayı değiştirebilecek potansiyele sahip olabilir. Sonuç olarak, kadın vajinası, harekete geçirici etkisi, dikkate alınmayı sağlayan hassasiyeti, romantikliği, güç uyandırma potansiyeliyle harikulade organdır. Bu özellikleriyle, insan ilişkilerinde derin bağlar kurmamıza, sevgi, tutkuyu paylaşmamıza yardımcı olur. Kadının bedenindeki bu mucizevi organı keşfetmek, kadının kendini tam anlamıyla ifade etmesine, gerçek potansiyelini ortaya çıkarmasına yardımcı olabilir. Bazen kadın bu güç karşısında zehirlenerek vajinal hastalıkları görmezden gelebilir. Vajina mahrem organdır, ömür boyu kadın tarafından gizleniyor, hatta gizlemediğinizde hapis cezası bile var. Yani öğretilmiş gizleme dürtüsü, vajina hastalıklarını görmemeye, ihmal etmeye yatkınlık yaratıyor; buda tedavi sürecini imkansız şekle sokmaktadır. Kendinize sabit Jinekolog Hekim edinirseniz vajinanızla başınız belaya girmez. Halen vajinayı öğrenmeye devam eden profesyonelim, vajinalakıntı muazzam derecede kompleks nedenlerin bir araya gelerek oluşturduğu karmaşık denklemin sonucu olup; kendi kendine bitki börtü kullanarak basit yöntemler ile şifa arayanları okudukça içim gerçekten tabiri caiz ise cızz etmektedir. SIFIR VajinalAkıntı sağlıktır.
Sıfır vajinal akıntı sağlıktır
Kadın bedeninde kronik enflamasyonun büyük kaynağı vajinal akıntıdır. Kronik enflamasyon, vücudun bağışıklık sisteminin sürekli olarak aktif olması durumunda ortaya çıkan durumdur. Akut enflamasyon, genellikle enfeksiyon, doku hasarı gibi belirli tetikleyici faktöre yanıt olarak gelişen kısa süreli yanıtken, kronik enflamasyon ise uzun süreli, sürekli devam eden durumdur.

Kronik enflamasyon, çeşitli faktörler tarafından tetiklenebilir. Bunlar arasında tekrarlayan enfeksiyonlar (vajinal akıntı, vajinit, servisit, rahim iltihapları), otoimmün hastalıklar, obezite, stres, sigara içmek, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam tarzı gibi etkenler yer alabilir. Kronik enflamasyon, vücutta inflamatuar yanıtı sürekli hale getirerek dokuların zamanla zarar görmesine, sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kronik enflamasyon, çeşitli hastalıkların gelişimine katkıda bulunabilir. Bunlar arasında kalp hastalıkları, diyabet, kanser, Alzheimer hastalığı, romatoid artrit, inflamatuar bağırsak hastalığı gibi durumlar yer alır. Kronik enflamasyonun hastalıklarla ilişkili olması, uzun vadede vücudun bağışıklık sistemi, dokuları üzerinde olumsuz etkileri olduğunu göstermektedir.

Kronik enflamasyonun belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bunlar arasında sürekli yorgunluk, halsizlik, ateş, eklem ağrıları, kas ağrıları, sindirim sorunları, cilt problemleri, kilo değişiklikleri yer alabilir. Belirtiler, vücuttaki inflamatuar sürecin uzun süreli etkilerini yansıtabilir.

Kronik enflamasyonun tedavisi, temel olarak altta yatan nedenin belirlenmesi, tedavi edilmesini gerektirir. Sağlıklı yaşam tarzı benimsemek, dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, stresten uzak durmak, uyku düzenine dikkat etmek, kronik enflamasyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, ilaç tedavisi, diğer tıbbi müdahaleler de gerekebilir.

Kronik enflamasyonun önlenmesi, yönetimi, bireylerin genel sağlık durumuna dikkat etmelerini, sağlıklı yaşam alışkanlıklarını sürdürmelerini gerektirir. Düzenli olarak jinekolog doktor kontrollerine gitmek, uygun tıbbi tedaviyi almak, stres yönetimi gibi önlemler, kronik enflamasyonun olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.
Kadın bedeninde kronik enflamasyonun en büyük kaynağı vajinal akıntıdır.
Tetkikler hekimin kanaatinden üstün değildir
Tetkikler hekimin kanaatinden üstün değildir
Hastane Stresinden Uzaklık
✓ 
Özel Etkileşim
✓ 
Süre Sınırlamasız Muayene
✓ 
Mahremiyet – Gizlilik
✓ 
Hijyenik Ortam
✓ 
Teknoloji Kullanımı
✓ 
Konfor – Ferah Ortam
✓ 

Online Randevu

✓ 
3. Şahıslarla Temassızlık
✓ 
Güven – Nezaket – Zarafet
✓ 
Etik
✓ 
Tecrübe
✓ 
Profesyonel Destek
✓ 
Hasta Memnuniyeti & Sağlığı
✓ 
Fethiye’den 45′ uzaklıkta
✓ 
Dalaman’dan 10′ Uzaklıkta
✓ 
Köyceğizden 15′ Uzaklıkta
✓ 
Marmaris’den 40′ Uzaklıkta
✓ 
Muğla’dan 45′ Uzaklıkta
✓ 
Para değil

Mal mülk değil

En iyi eğitim , öğretmen değil !

Çocuğunuza bırakılacak en büyük miras şudur:

Sağlıklı

10 numara
☆☆☆☆☆ 
olacak şekilde “gebelik öncesi hazırlık + gebelik takibi + doğumunu” sağlayarak maksimum potansiyel IQ & EQ ya FETUSUN ulaştırılmasıdır.

Yani fetusu hayata 5/0 önde başlatmaktır. 

Eğer bunu sağlarsanız; sağlamak 15 – 30 bin USD civarı para harcamaktan geçer. O zeki, ahlaklı, yetenekli çocuk başarı sarmalında zirveye hemen çıkar, müthiş gelir elde eder; emekli olduğunuzda size ev araba aldığı gibi, dünyayı gezmenizde size tatil hediyeleri ayarlar. Eğer bunu yapmak yerine, 15 – 30 bin USD’ye ev, araba alabilirsiniz ama, çocugunuz sizin ölmenizi, mirasın kendisine kalmasını bekler, sonrada onu tüketerek yer yada üzerinizdeki evi ipotek göstererek iş kurar , batırır yada sürekli sizden para ister, sizde sürekli kaçar , bahane uydurursunuz…

Çıkar çatışmalarıyla berbat olmuş hayat yaşamamak için süper kaliteli bebekler doğurun.

Rahimde mikrop kaparak bitik, pert olmuş, erken doğmuş, kansızlığa, kötü rahim şartlarına ( urlu, vajinal akıntılı, kistli, varisli ) yani haşat rahimlerden eksik – vasat doğan bebeklerinizle, büyüdüklerinde “çıkar çatışmasına” girmemesi; doğmadan önce, gebelik süreci & doğumuna maddi kaynak harcanmasından geçer.
AGAÇ YAŞ İKEN, İNSAN RAHİMDE İKEN EĞİLİR.

Bebek;

Zeki doğarsa ahlaklı olur.
Zeki + ahlaklı olursa zengin olur. 
Zeki + ahlaklı + zengin olursa sana ev araba almayı bırak toplumun tamamı müreffeh olur, zenginleşir.

İnsana yani kendi kanına – canına yatırım yapmalısın yada çıkar çatışmalarıyla bomboş hayat yaşamak durumunda kalırsın.
Sana göre yatırım nedir?
Muğla Jinekolog Doktor Muayenehane
Kadın
ın,
Sonraki Nesil
lerinin (
Fetus
,
Bebek
,
Çocuk
,
Torun
) Sağlıklarını
Mutlu Huzurlu
Devam Edebilmesinin Yegane yolu,
jinekolojik Organ
ların
Rahim
,
Yumurtalık
,
Tuba Uterina Tüpler
,
Rahim Ağzı
,
Vajina
,
Vulva
gibi
organ
ların
Topyekün Sağlık
Şekil
de
Nesilden Nesile Aktarılma
sından
Geçmek
tedir.
İhmal
Edilen Her
Kadın Hastalığı
,
Zaman
İçerisinde
Çeşit Çeşit
Hastalıkların;
Romatolojik
,
Nörolojik
,
Psikiyatrik
,
Onkolojik
Hatta
Odontojenik
Problem
lerin
Gelişim
i İçin
Tetik
(
Tetiklemek
) Olabilir.
Sebep
,
Müsebbip
Olanın;
Kadınsal Şikayet
ler Olduğu,
Gizliden Gizliye
İşlediği Yani
Kök
enin Jinekolojik Hastalık Olduğu
Akıl
ınıza Bile Gelmeyebilir.
Tahlil
lere
%100 İnanmak
Size
Ciddi
Vakit
Para
Yaşam Süresi
Kaybettirebilir.
Basit Yöntem
+
Kolaya Kaçmak
Olan Sayfalar Dolusu
Tetkik Sonuçları
na Sakın Aldanmayın,
Tetikler Normal Çıktı
; Sağlıklıyım Diye
Körü Körüne Bel Bağlama
yın. Hekim Dışında
Hiç Bir Şey
e
%100 Güven
meyin. Özellikle Jinekolojik Hastalıkları; Kan – İdrar Tetkikleri
Başarılı
, Oranda
Tespit
Edememektedir.
Kronikleşmiş
İlgi
siz Gibi Gözüken Hastalıkların
Kök Sebep
lerinin Jinekolojik Olması Size,
Çevre
nize
Alaka
sız, Saçma Bile Gelebilir.
Dikkat
Ediniz! Jinekolojik Hastalığı Bekleterek;
Kendi Kendine
,
Zaman Tanımak
la
Vakit Geçirmek
le
İyileşme
si
Mümkün
Değildir.
Dişi
Bireyler, jinekolojik Şikayetlere;
Semptom
lara Hızlı
Adaptasyon
Evrim
i Sergilediğinden, Bunda
Toplumsal Kanıt Kuramı
da Etkin Olup
Kadınlara Özgü Hastalık
Hızlı İvmeyle
Kronik
Olabilmektedir. Adaptasyon + Kronikleşme İnsan
Psikoloji
siyle Birleşince
Kadınsal Şikayetleri Normalleştirme
Kaçınılmaz Olmaktadır. Bu
Baş Edilmesi Zor
Psikoloji
ye Giren
Kadınlar
Jinekolojik Hastalıkların Sebep Olduğu
Komplikasyon
ları , Hastalıkları Taşıyabildiği
Ömür
e Kadar Kendine , Ailesine Yük Edebilmektedir (Bu Birliktelik; Adaptasyon + Kronikleşme Hastalık İçin Bulunmaz Nimettir). Sizi,
Ailenizi
, Gelecek Nesilleri Bu
Patolojik
Birliktelik
Kıskaç
lanmasından;
Hastalıklara Hamal
Durumundan Koruyacak
Tek Güç

Tecrübeli Jinekolog

İle
Yaşam Boyu
nca Sürecek
İş Birliği
Yapmaktır.
Hayat Boyu
nca Sabit Değişmez

jinekolog

Doktorunuz Olmalıdır. Böylece Tüm Kadınsal
Sağlık Bilgileri
niz Tek Elde ,
“Tek Beyinde”
Toplanacağından Size
Erken Tanı
,
Etkin Tedavi
ler Olarak Geri Dönecektir. Sabit Değişmez Muğla Jinekolog Doktor Edinmek Başta Jinekolojik Olmak Üzere
Topyekün
Hayat Kalitesi
ni Yükseltir. Kadın
Hastane
de Hangi Jinekolog Doktor Bulunuyorsa, Rastgele
Randevu
Alma
Hatası
ndan Vakit Kaybetmeden Uzaklaşmalıdır, Bu
Ucuz
cu Yaklaşım
Canınızı Sıkan
Hastalık
,
Düşkünlük
Olarak
Bela
Olmadan; Hastahanede Hangi Doktor Varsa Ona Gitme
Öğretilmiş Dürtü
sünden
Acil
iyet İle Sıyrılıp; Kendinize Sabit
Kadın Doğum
jinekolog
Doktor
Bulmanız – Edinmeniz Gerekmektedir. Ayrıca
Sabit Değişmez

jinekolog Doktor

, Günün
Önemli
Anında
Ara
yabileceğiniz,
Korku
Olmadan
Soru
Sorabileceğiniz
Utanma
Yaşam
adan
Tartışma
,
Fikir Alış Verişi
Yapabileceğiniz Muğla

Jinekolog Hekim

Mesut Bayraktar Her Daim
Bir Telefon Kadar Uzakta
Olacaktır.
Kadın Rahatsızlığı
nıza
Şifa
Çare
Deva
Bulamıyorsanız, “
Esas Temel Kök Sebep
“; Aksi
İspat
Edilene Kadar jinekolojik Olabileceğini
Hiç Ama Hiç
Unutma
yınız.
Sağlık
Değerli
dir,
Önemse
yin
Kadınsal Sorun
larınızı
Göz Ardı Etmek
Büyük Hata
dır; Masrafsız Görünen
Alışmak
,
Normalleştirmek
Basitleştirmek
Tuzak
lanmasına Kapılmayınız.
Doğru Teşhis
Gerçek Tedavi
Arayanlara
Muğla En İyi Jinekolog
lar Arasında Olan
Muğla Kadın Doğum Doktoru

Mesut Bayraktar

Özel Muayenehanesinde
Kadirşinas
Hastalarını Bekler;
Klinik
İçerisinde
Ultrason
Kolposkopi İncelemesi
Sıvı Bazlı Servikal Smear
Yapılmaktadır.
Muayene Olmak
İyi
Başlangıçtır.
Bugün
Tedavi Olmak
İçin
Adım At
ın. Ömür Boyu Devam Edecek
Hekim Hasta Bağı
Geliştirmek
amacıyla

WhatsApp Online Randevu: 05467740159

Vasıta
sıyla
İletişim
e Geçerek

Jinekoloji

Bilim
Dalına
Kendini Adamış
Meslek Ustası
Olan jinekolog
Operatör
Dr. Mesut Bayraktar’a Muayene Olarak
Tanış
abilirsiniz.
Özel
Muayenehane
m
Otele En Yakın Kadın Doğum Doktor
Konum
undadır.

Vajinal Ultrason

Miyom

Polip

Kist

Muğla Kürtaj Doktoru

Rahim Kanaması

Vulvar Distrofi

Mantar

Vajinal Akıntı

Kolposkop

HPV Siğil

Gebelik Bulantı Kusması

Muğla Kadın Doğum

Düşük Riski

Kısırlık İnfertilite

Orgazm Bozukluğu

En İyi Jinekolog

En Yakın Kadın Doğum Doktor

Jinekolog Mesut Bayraktar

Riskli Gebelik Takibi

Ayrıntılı Ultrason

Detaylı ultrason

Yumurtalık Kisti

liken planus skleroz Vulva distrofi

Gizli Evlilik Dışı

İstenmeyen Gebelik kürtaj

Rahim İltihabı

PID

Sürekli

Tekrar Eden

vajinal kaşıntı mantar

vajinal kötü koku

Menopoz Renovasyon Gençleşme

orgazm Aşısı

Vajina Sıkılaştırma

Vajina Genişlemesi

Vajinadan Ses Gelmesi

Rahim Sarkması

idrar kaçırma

Rahim

Vajinal

Akıntı

Yanma

Kaşıntı

Acıma

Sancı

Batma

Kanama

Lekelenme

Gebelik Şüphesi

PCOS

Kolposkop

HSV

LSIL

HSIL

Konizasyon

HPV

Rahim Ağzı Yırtığı

Vajinal Kanama

Servikal Ektropiyon

Bel Ağrısı

Kronik Mantar

Sorunlarınızda
Tedaviye Giden Yol
u 1 (Bir)
muayene
Başlat
ır.
Kadın sağlığını koruma
,
hastalıkları iyileştirme
misyon
una Sahibim ;
Rahatlık güvenlik önceliğimdir
.
Hastayla bireysel ilgilenmek
,
hastaya uygun tedavi
plan
ları sunarım. Muğla ‘da bulunan
modern özel muayenehane
m
konforlu ortam
sunar.
Ortaca
Göcek
Dalyan
Dalaman
Köyceğiz
Marmaris
Fethiye
Muğla

Muğla Kadın Doğum Özel Muayenehane

Beşköprü Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No:62 Kat: 3 Daire:5, Muğla, 48600, Türkiye

Jinekolog Doktor Mesut Bayraktar

Beşköprü Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No:62 Kat: 3 Daire:5 Ortaca, Muğla, 48600, Türkiye
+905467740159
* 
Genital Hijyen
sizlik
Genetik Hijyen
i Bozar. 2023 * Herkes Hasta Olur; Herkes
En İyi Hekim
İster. 2022 *
Kadın Hasta İse Evde Huzur Yoktur.
2020 *
Jinekolojik Hastalık Başka Hastalığı Tetiklemiş İse Buna Yüksek Riskli Jinekolojik Hastalık Denir.
2020 *
Kadın Hastalığını Kabul Etmiyorsa Evde Dirlik Yoktur.
*
Gebelikte Tasarruf(Kısıntı) Olmaz. Gebelikte Mal - Mülk Feda Edilir.
*
Kadın Hasta İse Kök Sebep Aksi İspat Edilene Kadar Jinekolojiktir.
*
Gebelik Fizyolojik Dönem DEĞİLDİR. Gebelik Hastalık – Ölüm Riski Barındıran Olağanüstü Dönemdir. Tecrübeli , Öngörüsü Açık Hekime Teslimiyet Gerektirir.
2018 *
Gebelik Hastalıkları, İhmal Edilmiş Jinekolojik Hastalıkların Komplikasyonudur.
*
Gebelik Hastalıkları; Tanısı Konulmamış Jinekolojik Hastalıklardır.
MB, 2016) *
Gebelikte Kazanılacak 1 Puan IQ, Bebeğinizi Başarı Sarmalında Üstlere Taşır.
*
Enfeksiyonla Gezmeyi ''Sorun Görmeyen'' Gebeyi En Mükemmel Sağlık Sistemi Bile Koruyamaz.
* Rahim; Dayanan - Sabreden - Kolaylık Gösteren - Halden Anlayan Organ Değildir.
* Sıfır Vajinal Akıntı Sağlıktır.
Mesut Bayraktar, 2016
Mesut Bayraktar
Rudolf Virchow (Louis Pasteur, Robert Koch savundukları;hastalıkların mikrop teorisine inanmıyordu. Hastalıkların, dış patojenlerden değil, hücrelerin içindeki anormal faaliyetlerden kaynaklandığını öne sürdü). Aynı zamanda Max Gerson’da hastalık gelişmeden önce metabolik bozulmanın başladığını kitabında yazmıştır.

Mesut Bayraktar ekolleri birleştirerek modifiye ederek meslek icrasında bulunmaktadır. Rudolf Virchow‘unda haklı olduğunu vurgulamaktadır.
Tedaviye giden yol 1 muayene ile başlar.
Doktor Mesut Bayraktar

Doktor Mesut Bayraktar

Ortaca/Muğla

Hayatın olağan akışı gereği iyileşmek için hasta olan kişi çabalamalıdır yani aktif rol oynamalıdırlar. Görüldüğü üzere tedavi hunisinin büyük kısmında vakit kaybeden, hastalığını ret eden, iyileşemeyen, bahane, bedava - ucuz yöntemlere yönelen, körü körüne bel bağlayan hastalar pasif iyileşmeyi yani iyileşememeyi seçenler bulunmaktadır.

Tedavi süreci, hastaların sağlık sorunlarıyla başa çıkabilmeleri, iyileşme sağlayabilmelerinde önemli adımdır. Ancak, tedavi hunisi sürecinde Hekimlerin bazı zorluklarla karşılaşması mümkündür. Resimde, hastaların farklı farklı tutumlarından kaynaklanan zorlukları ele alarak, hekim-hasta ilişkisinde zorlukların üstesinden gelirken zedelenebileceğini, tedavi hunisinin önemini vurgulayacağız. Tedavi süreci, hasta sağlığını iyileştirmek amaçlı yapılan serüven düşünülebilir. Tedaviler, sağlık sorunlarına farklı yaklaşımlar gerektirebilir, bazen beklenmedik zorluklarla karşılaşılabilir. Bundan dolayı, tedavi hunisi sürecinde hekimlerin, hastaların farklı tutumlarına uygun şekilde davranması, etkili iletişim becerilerini kullanması önemlidir. Hekimlerin mesleklerini icra ederken , hasta kaynaklı zorlukları aşarken, hekim-hasta ilişkisinin zarar görmemesinde hastaların dikkatli olmaları gerekmektedir. Çünkü hekim sonsuza kadar sabredebilen, her uygunsuzluğa pozitif, sorun çözme şeklinde yaklaşan canlılar gibi düşünmeyiniz.

*** Hastalığını Kabul Etmeyenler: Hastalığını kabul etmeyen bireyler, sağlık sorunlarını inkar ederek tedaviye direnç gösterebilirler. Bunlar , tedavi sürecinin başarıyla ilerlemesini engelleyebilir. Hastalığını kabul etmeyen kişiler, genellikle hastalıklarının ciddiyetini ya da varlığını reddederler. Buda, hem kendileri hem de doktora sorun çıkmaktadır. Hastalığın kabul edilmemesi, tedavi sürecinin etkinliğini azaltabilir, tamamen durdurabilir.Hastalığını kabul etme evresi, hasta olduğunu kabul etme; tedavi sürecinin önemli parçasıdır. Hastalığın kabul edilmesi, kişinin gerçek durumuyla yüzleşmesine, gereken tedaviye tam uyum sağlamasına yardımcı olabilir. Böylece tedavi süreci daha etkili başarılı olabilir. Hastalığını kabul etmeyen bireylerin, kendi sağlık durumlarını gerçekçi şekilde değerlendirmeleri, tedaviye açık olmaları önemlidir.

Hastalığını kabul etmeyen, ret eden; Doktoru rakip , düşman bilmektedir.

*** Hastalığını Kabul Edenler: Hastalığını kabul eden kişiler, tedavi sürecine daha olumlu yaklaşabilirler. Hastaların tedaviye uyum sağlamasını kolaylaştırır, iyileşme sürecini hızlandırabilir. Fakat çoğunlukta bazı insanlar hastalığını kabul etsede hekim yerine başka yollara başvurabilerek, hastalıkların ilerlemesine, kronikleşmesine neden olmaktadır.

*** Bir Ara Hallederizciler - Google Aramacılar: Bazı hastalar, sağlık sorunlarıyla ilgili hafife alıcı, savsaklayıcı tutum sergileyebilirler. “Bir ara hallederizciler”, sağlık sorunlarını erteleme, önemsememe eğilimindedir. Google aramacıları ise kendi kendini teşhis etme, tedavi etme çabasına, akıllılığına girebilirler. Yanlış bilgilendirme, yanlış tedavi seçeneklerine yol açabilir.

*** Doğal Tedavi Yöntemlerine Körü Körüne İnananlar: Doğal tedavi yöntemlerine inanan hastalar, alternatif çözümler arayışında olabilirler. Maydanoz, soğan suyu içiciler gibi, doğal yöntemlere güvenerek, körü körüne bel bağlayarak etkisiz, tedavi sürecini yürütebilirler. Bazen bilimsel kanıtlanmamış, etkinliği sınırlı olan yöntemlere yönelmelerine neden olabilir. Maalesef tüm iletişim mecraları tedavilerin etkin olmadığını söylese de böyle yönelimler artarak devam etmektedir.

*** Sahte Doktor Bulucular - Maddi Zorluk Çıkarıcılar: Sahte doktor bulucular, maddi zorluk yaratanlar - bulanlar, yani tedaviye gereksiz yere maddi kısıntı uygulayanlar, tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Ev, araba kredisi ödemesi, oğlanı evlendirme gibi maddi yükler altında olan hastalar, tedaviye uyum sağlamakta, iyileşmekte güçlük çekebilirler. İnsanlar sağlıklı kalmanın, mal mülk edinmeden değerli olduğunu maalesef kavrayamamaktadırlar.

Hasta olmuş ama evi var
Hasta olmuş ama oğlu evlenmiş.

Kendini, sağlığını feda ederek yaşamda hedefleri başarmak maalesef artan hızda devam etmektedir. Günümüzde oldukça yaygın durumdur. İnsanlar, zamanı, varlıklarını daha verimli kullanmak amacıyla sağlıklarını tehlikeye atabilmektedirler. Ancak, sağlığın önemi göz ardı edilmemelidir. Kaliteli yaşam sürerken sağlıklı olmak şarttır. Hayatta hedefleri başarmak önemli olsa da, sağlığımıza dikkat etmekten asla vazgeçmemeliyiz.

Tedavi hunisi süreci, hastaların sağlık sorunlarını çözmek, iyileşmede önemli adımdır. Ancak, bazı hastalar, kendilerine gereksiz yere maddi zorluklar yaratarak (3. evinin kredisini bahane göstermek, 4. çocuğunu davul zurna - yemekli evlendirmeye çalışması) tedavi sürecini olumsuz etkilemektedir (tedavi olmamaktadırlar!). Makaleyle maddi gücü – imkanı olduğu halde “ev aldık, araba aldık kredi ödüyoruzcular” şeklinde adlandırılan, doktoru gereksiz yere maddi zorluklar ile meslek icrasına sürükleyen hastaların yeteri kadar iyileşemediklerini vurgulamak istiyorum.

*** Profesöre Gidenler - İyi Doktor Deyiciler: Bazı hastalar, tedavide ünlü/ünsüz profesöre başvurma eğilimindedirler. Bunlar, “normal” doktorları, diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarını göz ardı edebilir, hatta küçümseyebilir. Aynı şekilde, bazı hastalar, tedavi - meslek icrasının masrafları nedeniyle para talep eden doktorlardan da uzak durma eğiliminde olup tedavi sürecini menfi etkileyebilir. Uygun tedavi seçeneklerinin kaçırılmasına, hastalığın artmasına neden olabilir. Hastalar kaçırılan, kaybolan sağlığın %100 geri gelmediği konusunda yeteri kadar ikna edilmelidirler. Mümkün ise hastalar, tedavinin tamamen geri gelmeme, başarılı olmama riski olduğuna ilişkin yeterli bilgilendirme yapılarak ikna edilmelidirler.

Maalesef bazı insanlar maddi varlıklarının korunmasını sağlıklarından önemli görmektedir.

Servete Mala Mülke Yaşayanlar Sağlıklarını Feda Ediyorlar.

*** Ego, Kişisel Çıkar Çatışmaları: Hekim-hasta ilişkisindeki ego, kişisel çıkar çatışmaları, tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Doktorun , hekim hasta bağı kurulmamış hastaya “sen” demesi gibi durumlar, iletişim sorunlarına yol açabilir. Aynı şekilde, bazı hastalar da doktorlarla kişisel, duygusal çıkar çatışması içine girebilirler , tedavi sürecinin etkinliğini azaltabilir. Hastalar , empati, anlayışla Hekimleri karşılamalı, iletişimde açıklık, saygıyı korumalı, kişisel çıkar çatışmalarından uzak durmalıdır. Hekim-hasta bağı, tedavi sürecinin başarısında önemli faktördür. Hastaların hekimle güven, destek temelinde ilişki kurması, tedaviye uyumlarını artırır, iyileşme motivasyonunu yükseltir. Hekimler de, hastaların duygusal ihtiyaçlarını anlamalı, hastalarla işbirliği yaparak tedavi sürecini yönetmelidir. Hasta, hekimin yönlendirmelerine uyum sağladıkça, hastada, hekimi destekleyici rol üstlendikçe, iyileşme süreci olumlu yönde etkilenecektir.

Tedavi sürecindeki zorluklarla başa çıkan, iyileşen hastalar, motivasyon kaynağı olabilirler. İyileşenlerin başarı hikayeleri, diğer hastalara umut ilham verebilir. Hekimlerin iyileşme sürecini desteklemek , başarı hikayelerini paylaşmaları önemlidir. Tedavi sürecinde karşılaşılan zorluklar, hastaların tutumları, hekim-hasta ilişkisi etrafında yoğunlaşır. Hastaların hastalıklarını kabul etme, doğru bilgilere ulaşma, maddi zorluklarla başa çıkma, kendince maddi zorluk varlığı yaratmama, doğru tedavi seçeneklerini değerlendirme konularında Hekim destek vermesi önemlidir. Tekrardan, hastaların 1001 zorlukla meslek icrası yapan Hekime empati, anlayış - etkin iletişim becerileriyle Hekimleri benimsemeleri, işlerini kolaylaştırmaları, hastanın, tedavi sürecinin etkinliğini artırır, hastaların moralini yükseltebilir, motivasyonlarını artırabilir, tedaviye olan uyumlarını iyileştirebilir.

Hekim-hasta bağı, güvene dayalı ortamda kurulmalı, hastaların iyileşme sürecine aktif katılımları teşvik edilmelidir. Etkili tedavi sürecinde, hem hastaların hem de hekimlerin sorunların üstesinden gelmede birlikte çalışmaları, destekleyici ortam oluşturmaları gerekmektedir.
Tedavi Hunisi
nde
pasif iyileşme
ye
çalışanlardan olmayın.
SIFIR vajinal akıntı sağlıktır
Vajina; 
Akan ,
Kokan, 
Sızdıran,
İmtiyazlı, 
Bir organ değildir.

Şunu unutmayınız vajina akan, kokan, aksıran, tıksıran ucube – başa bela organ değildir. Vajina akmaz. Sıfır vajinalakıntı sağlıktır. Vajinal sağlık, sağlıklı vajina amacıyla yapmanız gerekenler kolay değildir. Şunlar eniyi başlangıçtır; Kadın vajinası, kadının bedenindeki enözel, hassas bölgelerden biridir. Vajinanın harekete geçirici etkisi, doğal şekilde cinsel dürtüleri uyandırır. Vajina, sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda duygusal olarak da dikkate alınmayı hak eder. Kadının iç dünyasının yansıması olarak, vajinaya; sevgi, şefkat, anlayışla , kendisine değer verilerek yaklaşıldığında, ilişkilerin derinlik kazanmasına katkıda bulunur. Partnerinin hassaslığı karşısında açılan vajina, özgüveni yükselterek ilişkilerin sağlam temeller üzerine kurulmasını sağlar. Hijyenik vajinanın romantikliği ise başka hiçbir şeye benzemez. İki insanın bedenlerinin birleştiği o an, duygusal, fiziksel bağın yoğun yaşandığı andır. Vajina, romantizmin ateşini körükleyen kavanozdur. İçinde barındırdığı sıcaklık, nem, feromonlar romantik anları daha da özel kılar, duygusal yakınlık hissi yaratır. Ancak kadın vajinasının büyük gücü, feromonal güç uyandırma, feromonal baskı altına alma potansiyelidir. Doğurganlık simgesi olarak, yeni hayatın başlangıcına ev sahipliği yapar. Kadının bedeninde gücün sembolüdür. Kendine olan inancı, kendini keşfetme yolculuğunda, vajina kadına güç, özgürlük hissi verir. İçindeki enerjiyi uyandıran kadın, dünyayı değiştirebilecek potansiyele sahip olabilir. Sonuç olarak, kadın vajinası, harekete geçirici etkisi, dikkate alınmayı sağlayan hassasiyeti, romantikliği, güç uyandırma potansiyeliyle harikulade organdır. Bu özellikleriyle, insan ilişkilerinde derin bağlar kurmamıza, sevgi, tutkuyu paylaşmamıza yardımcı olur. Kadının bedenindeki bu mucizevi organı keşfetmek, kadının kendini tam anlamıyla ifade etmesine, gerçek potansiyelini ortaya çıkarmasına yardımcı olabilir. Bazen kadın bu güç karşısında zehirlenerek vajinal hastalıkları görmezden gelebilir. Vajina mahrem organdır, ömür boyu kadın tarafından gizleniyor, hatta gizlemediğinizde hapis cezası bile var. Yani öğretilmiş gizleme dürtüsü, vajina hastalıklarını görmemeye, ihmal etmeye yatkınlık yaratıyor; buda tedavi sürecini imkansız şekle sokmaktadır. Kendinize sabit Jinekolog Hekim edinirseniz vajinanızla başınız belaya girmez. Halen vajinayı öğrenmeye devam eden profesyonelim, vajinalakıntı muazzam derecede kompleks nedenlerin bir araya gelerek oluşturduğu karmaşık denklemin sonucu olup; kendi kendine bitki börtü kullanarak basit yöntemler ile şifa arayanları okudukça içim gerçekten tabiri caiz ise cızz etmektedir. SIFIR VajinalAkıntı sağlıktır.
Sıfır vajinal akıntı sağlıktır
Kadın bedeninde kronik enflamasyonun büyük kaynağı vajinal akıntıdır. Kronik enflamasyon, vücudun bağışıklık sisteminin sürekli olarak aktif olması durumunda ortaya çıkan durumdur. Akut enflamasyon, genellikle enfeksiyon, doku hasarı gibi belirli tetikleyici faktöre yanıt olarak gelişen kısa süreli yanıtken, kronik enflamasyon ise uzun süreli, sürekli devam eden durumdur.

Kronik enflamasyon, çeşitli faktörler tarafından tetiklenebilir. Bunlar arasında tekrarlayan enfeksiyonlar (vajinal akıntı, vajinit, servisit, rahim iltihapları), otoimmün hastalıklar, obezite, stres, sigara içmek, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam tarzı gibi etkenler yer alabilir. Kronik enflamasyon, vücutta inflamatuar yanıtı sürekli hale getirerek dokuların zamanla zarar görmesine, sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kronik enflamasyon, çeşitli hastalıkların gelişimine katkıda bulunabilir. Bunlar arasında kalp hastalıkları, diyabet, kanser, Alzheimer hastalığı, romatoid artrit, inflamatuar bağırsak hastalığı gibi durumlar yer alır. Kronik enflamasyonun hastalıklarla ilişkili olması, uzun vadede vücudun bağışıklık sistemi, dokuları üzerinde olumsuz etkileri olduğunu göstermektedir.

Kronik enflamasyonun belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bunlar arasında sürekli yorgunluk, halsizlik, ateş, eklem ağrıları, kas ağrıları, sindirim sorunları, cilt problemleri, kilo değişiklikleri yer alabilir. Belirtiler, vücuttaki inflamatuar sürecin uzun süreli etkilerini yansıtabilir.

Kronik enflamasyonun tedavisi, temel olarak altta yatan nedenin belirlenmesi, tedavi edilmesini gerektirir. Sağlıklı yaşam tarzı benimsemek, dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, stresten uzak durmak, uyku düzenine dikkat etmek, kronik enflamasyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, ilaç tedavisi, diğer tıbbi müdahaleler de gerekebilir.

Kronik enflamasyonun önlenmesi, yönetimi, bireylerin genel sağlık durumuna dikkat etmelerini, sağlıklı yaşam alışkanlıklarını sürdürmelerini gerektirir. Düzenli olarak jinekolog doktor kontrollerine gitmek, uygun tıbbi tedaviyi almak, stres yönetimi gibi önlemler, kronik enflamasyonun olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.
Kadın bedeninde kronik enflamasyonun en büyük kaynağı vajinal akıntıdır.
Tetkikler hekimin kanaatinden üstün değildir
Tetkikler hekimin kanaatinden üstün değildir
Hastane Stresinden Uzaklık
✓ 
Özel Etkileşim
✓ 
Süre Sınırlamasız Muayene
✓ 
Mahremiyet – Gizlilik
✓ 
Hijyenik Ortam
✓ 
Teknoloji Kullanımı
✓ 
Konfor – Ferah Ortam
✓ 

Online Randevu

✓ 
3. Şahıslarla Temassızlık
✓ 
Güven – Nezaket – Zarafet
✓ 
Etik
✓ 
Tecrübe
✓ 
Profesyonel Destek
✓ 
Hasta Memnuniyeti & Sağlığı
✓ 
Fethiye’den 45′ uzaklıkta
✓ 
Dalaman’dan 10′ Uzaklıkta
✓ 
Köyceğizden 15′ Uzaklıkta
✓ 
Marmaris’den 40′ Uzaklıkta
✓ 
Muğla’dan 45′ Uzaklıkta
✓ 
Para değil

Mal mülk değil

En iyi eğitim , öğretmen değil !

Çocuğunuza bırakılacak en büyük miras şudur:

Sağlıklı

10 numara
☆☆☆☆☆ 
olacak şekilde “gebelik öncesi hazırlık + gebelik takibi + doğumunu” sağlayarak maksimum potansiyel IQ & EQ ya FETUSUN ulaştırılmasıdır.

Yani fetusu hayata 5/0 önde başlatmaktır. 

Eğer bunu sağlarsanız; sağlamak 15 – 30 bin USD civarı para harcamaktan geçer. O zeki, ahlaklı, yetenekli çocuk başarı sarmalında zirveye hemen çıkar, müthiş gelir elde eder; emekli olduğunuzda size ev araba aldığı gibi, dünyayı gezmenizde size tatil hediyeleri ayarlar. Eğer bunu yapmak yerine, 15 – 30 bin USD’ye ev, araba alabilirsiniz ama, çocugunuz sizin ölmenizi, mirasın kendisine kalmasını bekler, sonrada onu tüketerek yer yada üzerinizdeki evi ipotek göstererek iş kurar , batırır yada sürekli sizden para ister, sizde sürekli kaçar , bahane uydurursunuz…

Çıkar çatışmalarıyla berbat olmuş hayat yaşamamak için süper kaliteli bebekler doğurun.

Rahimde mikrop kaparak bitik, pert olmuş, erken doğmuş, kansızlığa, kötü rahim şartlarına ( urlu, vajinal akıntılı, kistli, varisli ) yani haşat rahimlerden eksik – vasat doğan bebeklerinizle, büyüdüklerinde “çıkar çatışmasına” girmemesi; doğmadan önce, gebelik süreci & doğumuna maddi kaynak harcanmasından geçer.
AGAÇ YAŞ İKEN, İNSAN RAHİMDE İKEN EĞİLİR.

Bebek;

Zeki doğarsa ahlaklı olur.
Zeki + ahlaklı olursa zengin olur. 
Zeki + ahlaklı + zengin olursa sana ev araba almayı bırak toplumun tamamı müreffeh olur, zenginleşir.

İnsana yani kendi kanına – canına yatırım yapmalısın yada çıkar çatışmalarıyla bomboş hayat yaşamak durumunda kalırsın.
Sana göre yatırım nedir?
Muğla Jinekolog Doktor Muayenehane
Kadın
ın,
Sonraki Nesil
lerinin (
Fetus
,
Bebek
,
Çocuk
,
Torun
) Sağlıklarını
Mutlu Huzurlu
Devam Edebilmesinin Yegane yolu,
jinekolojik Organ
ların
Rahim
,
Yumurtalık
,
Tuba Uterina Tüpler
,
Rahim Ağzı
,
Vajina
,
Vulva
gibi
organ
ların
Topyekün Sağlık
Şekil
de
Nesilden Nesile Aktarılma
sından
Geçmek
tedir.
İhmal
Edilen Her
Kadın Hastalığı
,
Zaman
İçerisinde
Çeşit Çeşit
Hastalıkların;
Romatolojik
,
Nörolojik
,
Psikiyatrik
,
Onkolojik
Hatta
Odontojenik
Problem
lerin
Gelişim
i İçin
Tetik
(
Tetiklemek
) Olabilir.
Sebep
,
Müsebbip
Olanın;
Kadınsal Şikayet
ler Olduğu,
Gizliden Gizliye
İşlediği Yani
Kök
enin Jinekolojik Hastalık Olduğu
Akıl
ınıza Bile Gelmeyebilir.
Tahlil
lere
%100 İnanmak
Size
Ciddi
Vakit
Para
Yaşam Süresi
Kaybettirebilir.
Basit Yöntem
+
Kolaya Kaçmak
Olan Sayfalar Dolusu
Tetkik Sonuçları
na Sakın Aldanmayın,
Tetikler Normal Çıktı
; Sağlıklıyım Diye
Körü Körüne Bel Bağlama
yın. Hekim Dışında
Hiç Bir Şey
e
%100 Güven
meyin. Özellikle Jinekolojik Hastalıkları; Kan – İdrar Tetkikleri
Başarılı
, Oranda
Tespit
Edememektedir.
Kronikleşmiş
İlgi
siz Gibi Gözüken Hastalıkların
Kök Sebep
lerinin Jinekolojik Olması Size,
Çevre
nize
Alaka
sız, Saçma Bile Gelebilir.
Dikkat
Ediniz! Jinekolojik Hastalığı Bekleterek;
Kendi Kendine
,
Zaman Tanımak
la
Vakit Geçirmek
le
İyileşme
si
Mümkün
Değildir.
Dişi
Bireyler, jinekolojik Şikayetlere;
Semptom
lara Hızlı
Adaptasyon
Evrim
i Sergilediğinden, Bunda
Toplumsal Kanıt Kuramı
da Etkin Olup
Kadınlara Özgü Hastalık
Hızlı İvmeyle
Kronik
Olabilmektedir. Adaptasyon + Kronikleşme İnsan
Psikoloji
siyle Birleşince
Kadınsal Şikayetleri Normalleştirme
Kaçınılmaz Olmaktadır. Bu
Baş Edilmesi Zor
Psikoloji
ye Giren
Kadınlar
Jinekolojik Hastalıkların Sebep Olduğu
Komplikasyon
ları , Hastalıkları Taşıyabildiği
Ömür
e Kadar Kendine , Ailesine Yük Edebilmektedir (Bu Birliktelik; Adaptasyon + Kronikleşme Hastalık İçin Bulunmaz Nimettir). Sizi,
Ailenizi
, Gelecek Nesilleri Bu
Patolojik
Birliktelik
Kıskaç
lanmasından;
Hastalıklara Hamal
Durumundan Koruyacak
Tek Güç

Tecrübeli Jinekolog

İle
Yaşam Boyu
nca Sürecek
İş Birliği
Yapmaktır.
Hayat Boyu
nca Sabit Değişmez

jinekolog

Doktorunuz Olmalıdır. Böylece Tüm Kadınsal
Sağlık Bilgileri
niz Tek Elde ,
“Tek Beyinde”
Toplanacağından Size
Erken Tanı
,
Etkin Tedavi
ler Olarak Geri Dönecektir. Sabit Değişmez Muğla Jinekolog Doktor Edinmek Başta Jinekolojik Olmak Üzere
Topyekün
Hayat Kalitesi
ni Yükseltir. Kadın
Hastane
de Hangi Jinekolog Doktor Bulunuyorsa, Rastgele
Randevu
Alma
Hatası
ndan Vakit Kaybetmeden Uzaklaşmalıdır, Bu
Ucuz
cu Yaklaşım
Canınızı Sıkan
Hastalık
,
Düşkünlük
Olarak
Bela
Olmadan; Hastahanede Hangi Doktor Varsa Ona Gitme
Öğretilmiş Dürtü
sünden
Acil
iyet İle Sıyrılıp; Kendinize Sabit
Kadın Doğum
jinekolog
Doktor
Bulmanız – Edinmeniz Gerekmektedir. Ayrıca
Sabit Değişmez

jinekolog Doktor

, Günün
Önemli
Anında
Ara
yabileceğiniz,
Korku
Olmadan
Soru
Sorabileceğiniz
Utanma
Yaşam
adan
Tartışma
,
Fikir Alış Verişi
Yapabileceğiniz Muğla

Jinekolog Hekim

Mesut Bayraktar Her Daim
Bir Telefon Kadar Uzakta
Olacaktır.
Kadın Rahatsızlığı
nıza
Şifa
Çare
Deva
Bulamıyorsanız, “
Esas Temel Kök Sebep
“; Aksi
İspat
Edilene Kadar jinekolojik Olabileceğini
Hiç Ama Hiç
Unutma
yınız.
Sağlık
Değerli
dir,
Önemse
yin
Kadınsal Sorun
larınızı
Göz Ardı Etmek
Büyük Hata
dır; Masrafsız Görünen
Alışmak
,
Normalleştirmek
Basitleştirmek
Tuzak
lanmasına Kapılmayınız.
Doğru Teşhis
Gerçek Tedavi
Arayanlara
Muğla En İyi Jinekolog
lar Arasında Olan
Muğla Kadın Doğum Doktoru

Mesut Bayraktar

Özel Muayenehanesinde
Kadirşinas
Hastalarını Bekler;
Klinik
İçerisinde
Ultrason
Kolposkopi İncelemesi
Sıvı Bazlı Servikal Smear
Yapılmaktadır.
Muayene Olmak
İyi
Başlangıçtır.
Bugün
Tedavi Olmak
İçin
Adım At
ın. Ömür Boyu Devam Edecek
Hekim Hasta Bağı
Geliştirmek
amacıyla

WhatsApp Online Randevu: 05467740159

Vasıta
sıyla
İletişim
e Geçerek

Jinekoloji

Bilim
Dalına
Kendini Adamış
Meslek Ustası
Olan jinekolog
Operatör
Dr. Mesut Bayraktar’a Muayene Olarak
Tanış
abilirsiniz.
Özel
Muayenehane
m
Otele En Yakın Kadın Doğum Doktor
Konum
undadır.

Vajinal Ultrason

Miyom

Polip

Kist

Muğla Kürtaj Doktoru

Rahim Kanaması

Vulvar Distrofi

Mantar

Vajinal Akıntı

Kolposkop

HPV Siğil

Gebelik Bulantı Kusması

Muğla Kadın Doğum

Düşük Riski

Kısırlık İnfertilite

Orgazm Bozukluğu

En İyi Jinekolog

En Yakın Kadın Doğum Doktor

Jinekolog Mesut Bayraktar

Riskli Gebelik Takibi

Ayrıntılı Ultrason

Detaylı ultrason

Yumurtalık Kisti

liken planus skleroz Vulva distrofi

Gizli Evlilik Dışı

İstenmeyen Gebelik kürtaj

Rahim İltihabı

PID

Sürekli

Tekrar Eden

vajinal kaşıntı mantar

vajinal kötü koku

Menopoz Renovasyon Gençleşme

orgazm Aşısı

Vajina Sıkılaştırma

Vajina Genişlemesi

Vajinadan Ses Gelmesi

Rahim Sarkması

idrar kaçırma

Rahim

Vajinal

Akıntı

Yanma

Kaşıntı

Acıma

Sancı

Batma

Kanama

Lekelenme

Gebelik Şüphesi

PCOS

Kolposkop

HSV

LSIL

HSIL

Konizasyon

HPV

Rahim Ağzı Yırtığı

Vajinal Kanama

Servikal Ektropiyon

Bel Ağrısı

Kronik Mantar

Sorunlarınızda
Tedaviye Giden Yol
u 1 (Bir)
muayene
Başlat
ır.
Kadın sağlığını koruma
,
hastalıkları iyileştirme
misyon
una Sahibim ;
Rahatlık güvenlik önceliğimdir
.
Hastayla bireysel ilgilenmek
,
hastaya uygun tedavi
plan
ları sunarım. Muğla ‘da bulunan
modern özel muayenehane
m
konforlu ortam
sunar.
Ortaca
Göcek
Dalyan
Dalaman
Köyceğiz
Marmaris
Fethiye
Muğla

Muğla Kadın Doğum Özel Muayenehane

Beşköprü Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No:62 Kat: 3 Daire:5, Muğla, 48600, Türkiye

Jinekolog Doktor Mesut Bayraktar

Beşköprü Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No:62 Kat: 3 Daire:5 Ortaca, Muğla, 48600, Türkiye
+905467740159
* 
Genital Hijyen
sizlik
Genetik Hijyen
i Bozar. 2023 * Herkes Hasta Olur; Herkes
En İyi Hekim
İster. 2022 *
Kadın Hasta İse Evde Huzur Yoktur.
2020 *
Jinekolojik Hastalık Başka Hastalığı Tetiklemiş İse Buna Yüksek Riskli Jinekolojik Hastalık Denir.
2020 *
Kadın Hastalığını Kabul Etmiyorsa Evde Dirlik Yoktur.
*
Gebelikte Tasarruf(Kısıntı) Olmaz. Gebelikte Mal - Mülk Feda Edilir.
*
Kadın Hasta İse Kök Sebep Aksi İspat Edilene Kadar Jinekolojiktir.
*
Gebelik Fizyolojik Dönem DEĞİLDİR. Gebelik Hastalık – Ölüm Riski Barındıran Olağanüstü Dönemdir. Tecrübeli , Öngörüsü Açık Hekime Teslimiyet Gerektirir.
2018 *
Gebelik Hastalıkları, İhmal Edilmiş Jinekolojik Hastalıkların Komplikasyonudur.
*
Gebelik Hastalıkları; Tanısı Konulmamış Jinekolojik Hastalıklardır.
MB, 2016) *
Gebelikte Kazanılacak 1 Puan IQ, Bebeğinizi Başarı Sarmalında Üstlere Taşır.
*
Enfeksiyonla Gezmeyi ''Sorun Görmeyen'' Gebeyi En Mükemmel Sağlık Sistemi Bile Koruyamaz.
* Rahim; Dayanan - Sabreden - Kolaylık Gösteren - Halden Anlayan Organ Değildir.
* Sıfır Vajinal Akıntı Sağlıktır.
Mesut Bayraktar, 2016
Mesut Bayraktar
Rudolf Virchow (Louis Pasteur, Robert Koch savundukları;hastalıkların mikrop teorisine inanmıyordu. Hastalıkların, dış patojenlerden değil, hücrelerin içindeki anormal faaliyetlerden kaynaklandığını öne sürdü). Aynı zamanda Max Gerson’da hastalık gelişmeden önce metabolik bozulmanın başladığını kitabında yazmıştır.

Mesut Bayraktar ekolleri birleştirerek modifiye ederek meslek icrasında bulunmaktadır. Rudolf Virchow‘unda haklı olduğunu vurgulamaktadır.

Kadın Hasta İse Evde Huzur Yoktur

Referanslar

 1. https://synevo.com.tr/tr/Ostrojen-Metabolitleri
 2. https://doi.org/10.3390/ijms21010116
 3. https://doi.org/10.3390/ijms21010116
Web sitemdeki makalelerin büyük kısmının içeriklerinin telif hakkı Jinekolog Op. Dr. Mesut Bayraktar’a aittir. Makalelerin büyük kısmı hak sahipliğinin tescili amacıyla elektronik imzalı zaman damgalıdır. Sitemdeki makalelerin kopyalanarak veya özetlenerek izinsiz şekilde başka web sitelerinde yayınlanması halinde hukuki ve cezai işlem yapılacaktır. Kişisel Verilerin Korunması Kanununu Sınırlı Sorumluluk Beyanı Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.
Gizlilik Tercihleri