WhatsApp Search
Mesut Bayraktar - Muğla Kadın Doğum beyaz logo
Kadın Hastalığını Yok Saymak, İnkar Etmek Sadece Size Zarar Vermez !
Sizi Hasta Eden Durum; Atfetmediğin, Konduramadığın Jinekolojik Hastalık Olabilir. Çözümü Bahaneler Engeller.
Kronik Emmet Yırtığı tam anlamıyla salgındır, çok fazladır. Rahim ağzı gözünüzle, direkt görmediğiniz organdır; insanlar görmediklerini sağlam - hasarsız - sağlıklı bilme eğilimindedirler. Sizde, kızınızda, annenizde dahi bu doğum hasarı olabilir. Kadınlar 1- 50 yıl boyunca bu hasarla, çaresizce yaşayabilmektedirler (kalitesiz sağlık durumuyla) ve bunun hasar olduğunu ihmal etmektedirler (bu enteresan kadın davranışıdır).

Rahim Ağzı Yırtığı – Emmet yırtığı – Gizli tehlike

Bir kez doğum yaptıktan sonra serviks düzleşir, dış delik biraz daha geniştir, artık eskisi gibi yuvarlak değildir ve yoğunluğu daha yumuşaktır. Çoklu doğumlarda serviksin dış açıklığı yatay olarak genişleyecektir. Bu işin doğasında olan genişleme dahi kadın sağlığını bozmakta ve hastalıklara neden olmaktadır. Kadınları ciddi şekilde rahatsız edebilmektedir. Bunun tecrübeli jinekolojik doktor tarafından tanınması ve onarılması en iyi olanıdır.
emmet yırtığı rahim ağzı yırtığı serviks göz ilişkisi – Muğla kadın doğum doktoru

Rahim Ağzı Yırtığı – Emmet yırtığı – Servikal Laserasyon

Uterus , muhteşem doğa harikası olan female vucudunun içinde yer alan, hayatın başlangıcına ev sahipliği yapan organdır. Bu hayati organ, döllenmiş yumurtanın tutunarak kök saldığı, mucizevi şekilde fetüsün geliştiği yuva görevi görür. Döl yatağı, kalın düz kas katmanlarından oluşan yapısıyla, önemli süreci sorunsuz şekilde destekler. Uterus, görsel olarak kesik koni şekline benzer. Tabanı geniş yukarıda bulunan uterus, sanat eseri gibi tasarlanmıştır. Apeks, yani tepe noktası ise aşağı doğru eğimli şekilde yönelir, bu da uterusun özgün etkileyici yapısını ortaya koyar.
 • Normal serviks ( uterus boynu) ise zarif anatomik yapının örneğidir. İki ila beş santimetre uzunluğunda, 2 -3 santimetre genişliğindedir. Doğal – hassas denge içinde bulunan bu bölge, üreme sisteminin önemli parçasıdır. Serviks, her kadının benzersizliğini, doğurganlık potansiyelini simgeler.
 • Tüm detaylar, kadın vücudunun karmaşıklığını, mükemmelliğini gözler önüne serer. Uterus, serviks, hayatın en büyülü yolculuğunu mümkün kılarak, gelecek nesillerin doğuşuna izin verir. Bu organların zarafeti, işlevi, inanılmaz şekilde bir araya gelerek doğanın harikalarından birini oluşturur

histerektomi rahim alma ameliyatı tipleri Muğla kadın doğum doktor
Rahim alınma ameliyatı (histerektomi) tipleri
Pembe Çizgili alan alındığında subtotal histerektomi; Turuncu alan alındığında basit histerektomi; Kırmızı alan alındığında radikal histerektomi ameliyatı olur.
normal rahim ağzı ve emmet yırtığı olan rahim ağzı

Doğurganlık sürecinde serviks, inanılmaz adaptasyon ve değişim sergileyebilen organdır. Doğum öncesinde serviksin dış ağız kısmı, sağlam ve neredeyse kusursuz yuvarlaklıkla karakterizedir. Bu kısım, doğumun başladığı anı bekleyerek koruma sağlar, doğumun güvenli şekilde gerçekleşmesine yardımcı olur.

Ancak kadın, vajina yol ile doğum yaptıktan sonra, serviks üzerinde istenilmeyen dönüşümler gerçekleşebilir. Doğum süreci, serviksin yapısında belirgin düzleşmeye – değişime, bozulmalara, deformitelere neden olur. Dış delik biraz veya belirgin şekilde genişler, artık o eski yuvarlak şeklini kaybeder, hata serviks parçalanmış dahi olabilir. Serviksi doğumda hasar almış çok nadir kadın, eski formatına(haline) geri gelebilmektedir.

Bu değişimle birlikte, serviksin yoğunluğu da daha yumuşak hale gelir, esneklik kazanır ve doğum için gereken geçişe hazır hale gelir.
 • Çoklu doğumlarda, yani birden fazla çocuğun aynı anda dünyaya gelmesi durumunda, serviksin dış açıklığı daha fazla genişleyecektir, yırtılacaktır.
 • Bu, doğumun daha karmaşık süreç olduğunu gösterir.

Bu işin doğasında olan minimal genişleme dahi kadın sağlığını bozmakta ve hastalıklara neden olmaktadır.

Neyse ki, jinekolojik alanda uzmanlaşmış deneyimli doktorlar, bu tür sorunları tanımak ve tedavi etmek konusunda önemli bir rol oynar. Kadınların yaşadığı rahatsızlıkları dikkate alan ve sorunun kök nedenini anlayan jinekologlar, uygun tedavi yöntemlerini belirleyebilir, kadınların sağlıklarını en iyi şekilde geri kazanmalarına yardımcı olabilir.

normal rahim ağzı ve emmet yırtığı olan rahim ağzı
Doğum sırasında, uterus kasılmalarının etkisiyle serviks, etkileyici değişim sürecine girer. Bu süreçte, serviks silindir şeklinden ince tabakaya dönüşür. Bu dönüşüm, servikal silinme olarak adlandırılır ve serviksin açılmasıyla birleşerek alt uterin segmenti oluşturur. Bu değişiklikler, fetüsün doğum kanalından kolayca dışarı atılması için uygun koşulların oluşmasını sağlar.
 • Doğum sürecinde perinenin aşırı genişlemesine neden olan durumlar veya doğum sırasında cerrahi müdahaleler, servikal yırtıklar gibi komplikasyonlara yol açabilir. Bu durumlar, serviksin beklenenden daha fazla hasar görmesine (Emmet Yırtığı), potansiyel olarak ciddi sorunlara yol açabilen komplikasyonlara neden olabilir.
 • Bu nedenle, doğum sürecinde uzman hekimler tarafından dikkatli yaklaşım benimsenmelidir. Doğumda perinenin, serviksin kontrollü şekilde genişlemesi, doğumun doğal ilerlemesi için gerekli olan koşullar sağlanmalıdır. Ayrıca, doğum sırasında cerrahi müdahalelerin dikkatlice değerlendirilmesi ve gerektiğinde gerçekleştirilmesi önemlidir.
 • Doğum sürecinde servikal yırtıkların ve komplikasyonların önlenmesi, uzman doğum uzmanları tarafından takip edilen hedef olmalıdır. Bu şekilde, doğumun güvenli ve sağlıklı şekilde gerçekleşmesi sağlanır, annenin ve bebeğin sağlığı en üst düzeyde korunur.
Servikal yırtık (Emmet yırtığı) tek veya çoklu lezyon olabilir veya vajina, perine, uterus, periton yırtıkları ile de ilişkili olabilir. Ek olarak, servikal yırtığın sınıflandırılması, yırtığın serviksten geçen dairesel düzlemdeki konumuna veya vajina kanalına uzanması nedeniyle, yüksek veya düşük pozisyonlu yırtık şeklinde de tanımlanabilir..
 • Bu yırtık vajinal doğum ( normal doğum, doğal doğum) sırasında meydana gelir ve servikal ödem, büyük fetüs veya enstrümantal ekstraksiyon (forseps veya vakum çıkarıcı) , hızlı doğum, uzamış doğum, enfeksiyonlu genital sisteme sahip kadınlarda daha sık görülür. Doğumun kolay olması , çabuk olması, güzel olması bu hasarın olmayacağını göstermez.
 • Servikal yırtık (Emmet Yırtığı) bölgesi, vajina duvarına tutunmanın altında veya üstündeyse, hasar genellikle hafiftir ve çok az kanama olur. Aksine yırtık serviksin üzerindeyse, uterusa doğru uzanıyor ise hasar genellikle şiddetlidir, çok kanar, hatta bazen şoka neden olur, damar içi kan hacmini azaltır ve kadının yaşamını tehdit edebilir.
 • Servikse yönelik tecrübesi olan uzman jinekolog tarafından onarılmalıdır. Bu tür yırtıklar yoğun ve geçmeyen iltihaplara (vajina akıntısı , vajina balgamına) neden olmaktadır.
 • Serviks, uterus boşluğuna girmeden önce açılan kısımdır ve ayrıca özellikle doğum ve vajinal doğum sırasında işlem nedeniyle travmaya oldukça duyarlı yerdir. Buna göre, komplikasyonları önlemek ve gelecekteki sonuçları sınırlamak için servikal yırtığın (Emmet yırtığının) doğumun bitiminden hemen sonra spekulum muayenesi ile tanısının konulması, tedavi edilmesi gerekir.
 • Emmet yırtığı, kadının cinsel market değerini inanılmaz derecede azaltan sağlık sorunlarına zaman içerisinde evirilebildiğinden dikkate alınmalıdır. Kadınlar bu Emmet yırtığı hasarı nedeniyle gelişen vajina akıntısı, bel ağrısı, kasık ağrısı, cinsel ilişkide ağrı, vajina kanamaları gibi problemleri görmezden gelmeye veya bunlara adapte olarak yaşamaya çalışabilmektedirler.
 • Derin servikal ve vajina yırtıklarının araştırılması (Allen Masters Sendromu) ve tedavisi için her doğumhanede vajina ekartörleri, uzun aletler içeren özel steril set bulunmalıdır. Derin vajina – serviks yırtıklarda Allen Masters Sendromu akılda tutulmalıdır.
 • Allen Masters Sendromu” durumu yaşayan ama tanısı konulamayan kadınlar genellikle uzun süre boyunca doktordan doktora dolaşırlar, semptomları genellikle psikosomatik olarak yorumlanır, “duygusal dengesizlik” bazen felç edici kronik ağrıların; normal cinsel ilişki yaşayamama sonucu ortaya çıkan hayal kırıklığı ifadesi olarak kabul edilebilir.

Emmet Yırtığının nedenleri

Anatomik anormallikler ( dar pelvis, miyomlu polipli, yorgun döl yatağı, …) ve doğum fizyolojisindeki uyumsuzluk, servikal yırtılma riskinden sorumludur. Özellikle bebeğin başının boyutunun servikse baskı yapamayacak kadar büyük & küçük olması, annenin serviksi tam açılmadığında, doğumun çok uzun sürmesinde, öncesinde vajinada iltihap bulunmasında(vajina akıntısı, vajina balgamı, kronik subklinik veya klinik korioamnionit)… gibi çok fazla nedenden dolayı serviks yumuşar, savunmasız, deformasyona yatkın hale gelir, uterusun kasılma kuvveti çok güçlü olmasa bile serviks çatlar, yırtılır, çok fazla gerilir – esner.

Normal doğum sonrası, uterus kasılmalarına bağlı ağrı ve yüksek konsantrasyondaki lokal anesteziklerin etkisi, yapılan narkotik ağrı kesiciler, spinal anestezi, hastanın servikal yırtılmayla ilgili neredeyse hiçbir şey hissetmemesine neden olur. Bazen hastalar içinde bir şeylerin yırtıldığının feryadını söyler ama genelde bu doğum olayının karmaşıklığı nedeniyle araya kaynar yada dikkat çekmez.
 • Ayrıca, fetüsün kafasını hızlı şekilde çıkarmaya yardımcı olmak için vakum aletinin kullanılması da serviksin travmasını – yırtılmasını (Emmet Yırtığını) kolaylaştırmaktadır.
 • Zorlu, uzamış veya çok hızlı doğumlarda bu hasara (Emmet Yırtığına) neden olabilmektedir.
 • Doku kaliteniz (etinizin kalitesi) hasarın oluşmasını kolaylaştırmaktadır. Karnınızda, bacaklarınızda çatlakların oluşması, varislerinizin olması, … vb belirtiler dokunuzun (etinizin) kaliteli olmadığının sinyalini verir.
 • Ek olarak, doğal doğum, kadında enfeksiyon, skleroz (doku sertliği = nebde dokusu) gibi servikal hastalık öyküsü varsa, daha yüksek servikal yırtılma (Emmet Yırtığı) riski ile ilişkilidir.
 • Ayrıca uterus boynunun eski yara izleri, eski yırtıkların varlığı, amputasyon veya elektrokoter, LEEP müdahaleleri nedeniyle serviks daha fazla yırtılmaya meyillidir.
 • Sigara içmek, ardışık – peşi peşine doğal doğumlar yapmak, besin eksikliği, kötü genital hijyenik durum, uyuşturucu kullanımı, çok eşliliğin getirdiği kronik enfeksiyonlar .. vb durumlar nedeniyle de servikal yırtıklar (Emmet Yırtığı) olabilir.
 • Servikal ektropiyon nedeniyle de olabilir(kronik enfeksiyon – iyileşme döngülerin çok olması nedeniyle serviks deforme olabilir).
 • Büyük bebek (4kg üzeri) bebek doğurmak nedeniyle de olabilir.
 • Evde, otobüste, trende, uçakta, takside,…vb gibi doğumlarda da oluşabilir.
 • Daha önce servikal emmet yırtığı yaşamış olan kadınlar, tekrarlayan doğumlarda genişlemiş, büyümüş Emmet yırtıklarına daha yatkın olabilirler.
 • Uzun süren doğumlar, özellikle de açılması yavaş olan doğumlar, servikal emmet yırtığı riskini artırabilir.
 • İkiz veya daha fazla sayıda bebek taşıyan kadınlar, servikal emmet yırtığı riski altındadır.
 • Daha önce yapılan servikal cerrahi işlemler (LEEP, Konizasyon, Koterizasyon), uterus boynunun yapısını ve dayanıklılığını etkileyerek servikal emet yırtığı riskini artırabilir.
 • Genç yaşta gebelik, servikal emmet yırtığı riskini artırabilir. 20 yaş altı doğum yapan kadınların neredeyse tamamı doğumlardan hasarlı çıkmaktadır.
 • Sigara içmek, servikal dokunun yapısını etkileyerek servikal emmet yırtığı riskini artırabilir.
 • Uterin anomalileri, serviksin yapısını etkileyerek servikal emmet yırtığı riskini artırabilir.
 • Kronik / Akut Enfeksiyonlu – iltihaplı genital sistem varlığında serviks daha kolay ve daha fazla yırtılmaktadır.
Thomas Addis Emmet (Emmet yırtığını Tanımlayan Amerikalı Doktor)
Thomas Addis Emmet (Emmet yırtığını Tanımlayan Amerikalı Doktor)
Thomas Addis Emmet (Emmet yırtığını Tanımlayan Amerikalı Doktor)

Kronik Emmet Yırtığı

 • Akut oluşan yırtığın onarımı güzel olsa, güzel yapılsa bile; zaman içerisinde kendini güzel şekilde iyileştirememesinden kaynaklanabilir.
 • Her doğumdan sonra, servikste oluşan hasar artmaktadır, yaşlanmayla da kadın daha çok hasta olmaktadır.
 • Ülkemizde neredeyse kadınların tamamı doğum sonrası servikal iyilik hallerinin , kontrolü için jinekologa gelmemektedir.
  • Doğum yapınca (Lohusa olunca) kadın doğumla işlerinin bittiğini düşünmektedirler.
  • Zaten kadın doğum bölümüne de tekrar yeniden hamile kalırsa gelecek, bunun dışında gelmesi mümkün değildir !

Kronik Emmet Yırtığı tam anlamıyla salgındır, çok fazladır.

Rahim ağzı gözünüzle, direkt görmediğiniz organdır; insanlar görmediklerini sağlam – hasarsız – sağlıklı bilme eğilimindedirler.

Sizde, kızınızda, annenizde dahi bu doğum hasarı olabilir.

Kadınlar 1- 50 yıl boyunca bu hasarla, çaresizce yaşayabilmektedirler (kalitesiz sağlık durumuyla) ve bunun hasar olduğunu ihmal etmektedirler (bu enteresan kadın davranışıdır).


Doğurdum;

oldu – bitti,

geçti – gitti.

En küçük doğum hasarı ömrün boyunca peşini bırakmıyor, bela oluyor. ömrün boyunca seni takip edior !

gebeliğiniz oldu – bitti, geçti – gitti zannetmeyiniz.

Gebeliğini başınıza bela ettiğinden, haberi olmayanlardan, gebeliğin sebep olduğu hastalıklara hamal olmaktan sizi koruyacak tek şey sabit değişmez jinekolog doktordur.Thomas Addis Emmet (1828-1919), Amerikalı bir jinekolog ve cerrahtır. Jinekoloji alanında önemli katkılarda bulunmuş ve özellikle servikal emmet yırtığı ve ürolojik hastalıklarla ilgilenmiştir. Emmet, servikal emmet yırtığı tedavisinde kullanılan cerrahi teknikler geliştirmesiyle tanınır. Aynı zamanda pelvik cerrahi konusunda öncü bir isim olarak kabul edilir ve jinekolojik cerrahi eğitimine büyük katkılarda bulunmuştur.

Serviks, gözünüzden daha değerlidir. İyi bakmazsanız canınızı çok yakar.
Serviks, gözünüzden daha değerlidir.
İyi bakmazsanız canınızı çok yakar.

Sekonder Emmet Yırtığı

Burada doğum neticesinde oluşmuş hasar yoktur.

 • Sekonder Emmet Yırtığı kronik servikal enfeksiyonlar nedeniyle oluşmaktadır.
  • Erozyon – İyileşme döngüsü tekrarlamaları
  • Ektropiyon – İyileşme döngüsü tekrarlamaları
  • Kronik PID durumu
  • Kötü genital hijyen ile yaşamayı sorun olarak görmeyen karakter yapısı
  • Cerrahi girişimler nedeniyle servikal yapı değişikliği nedeniyle serviksin orjinal yapısı, yuvarlaklığı bozulmakta, köşelenme başlamaktadır.
 • Servikste köşelenme başladığında genelde tedricidir. Kronik enfeksiyonlar gelişmektedir.

Kronik enfeksiyonlar servikal dokuda minik minik lizise neden olarak peyderpey deformasyona neden olabilmektedir.

Rahim ağzı yırtılması (Emmet Yırtığı) nasıl teşhis edilir?

Şüphe ! birinci en önemli teşhis aracıdır

İyi bir uterus retraksiyonunun olduğu (doğumdan sonra uterusun kasılarak eski boyutlarına geri dönmesi uterus dokusunun sıkışma süreci), uterus rüptürünün ( ciddi uterus parankim yırtılmasının) ekarte edildiği doğum sonu kanama vakalarında servikal yırtık şüphesi vardır.

Göz ! ikinci en önemli teşhis aracıdır

Kanamanın kaynağı, doğum kanalının incelenmesi sırasında vajina ve serviksin vajinal ekartör kullanılarak dikkatlice incelenmesiyle keşfedilir.

Semptom ! üçüncü en önemli teşhis aracıdır

Servikal yırtık ancak doğum sonrası sürekli kanama, sürekli vajinal akıntı, geçmeyen vajinal akıntı belirtileri sayesinde fark edilebilir. Kanamanın miktarı yırtık hasarının az ya da çok olmasına, konumuna, derinliğine, çevre organlarla ilişkisine bağlıdır.

Ayrıca servikal yırtığın, uterin kanamadan ayırt edilmesi gerekir, çünkü kan hala sürekli akıyor olsa da, uterus hala elastik ve palpe edilebilirdir.
 • Servikal smear bu hasarı göstermez.
 • Kan – idrar tahlillerinde çıkmaz.
 • Ultrasonla bilinemez.


Tecrübeli jinekolog Hekime; jinekolojik muayene olmanız gerekmektedir.

emmet yırtığı belirtileri

Detalı Liste
 • Şiddetli Kanama: Emmet Yırtığı nedeniyle rahim ağzında kan damarları hasar görebilir ve bu da şiddetli kanamalara yol açabilir. Kanamanın miktarı ve şiddeti bireyden bireye değişebilir.
 • Ağrı: Emmet Yırtığı bölgesindeki dokuların tahriş olması veya iltihaplanması ağrıya neden olabilir. Ağrı genellikle pelvik bölgede, belde hissedilir ve yoğun olabilir.
 • Düzensiz Menstrüel Döngü: Servikal emmet yırtığı, menstrüel döngünün düzensizleşmesine neden olabilir. Kanamanın miktarı ve süresi değişebilir, adetler arasındaki süre değişebilir ve ara kanamalar görülebilir.
 • Enfeksiyon Belirtileri: Servikal Emmet yırtığı, enfeksiyon riskini artırabilir. Enfeksiyon belirtileri arasında tekrarlayan vajinal akıntı, kötü koku, ateş, vajinal kaşıntı ve idrar yaparken yanma veya ağrı gibi belirtiler yer alabilir.
 • Cinsel İlişki Sırasında Ağrı: Servikal emmet yırtığı olan kadınlar, cinsel ilişki sırasında ağrı veya rahatsızlık yaşayabilirler. Yırtık bölgesindeki dokuların hassas olması ve tahriş olması nedeniyle cinsel ilişki ağrılı hale gelebilir.
 • Servikal Açıklıkta Artış: Servikal Emmet yırtığı geliştikçe, rahim ağzında açıklıkta artış görülebilir. Normalde sıkı ve kapalı olan servikal kanal, yırtık nedeniyle genişleyebilir. Bu durum, servikal muayeneler sırasında fark edilebilir ve bir jinekolog tarafından teşhis edilebilir.
 • Yırtık Bölgesinde Görsel Değişiklikler: Servikal emmet yırtığı olan kadınlarda, rahim ağzında görsel değişiklikler meydana gelebilir. Yırtık bölgesinde yüzeyde yara izleri veya doku bozulması görülebilir. Jinekologlar genellikle kolposkopi adı verilen bir prosedür kullanarak bu değişiklikleri değerlendirir.
 • Kronik Vajinal Enfeksiyonlar: Servikal Emmet yırtığı, vajinada tekrarlayan enfeksiyonlara yatkınlığı artırabilir. Yırtık bölgesi, bakterilerin veya mantarların kolayca yerleşebileceği bir alan olabilir. Bu durum, sürekli vajinal enfeksiyonlara, kaşıntıya, kötü kokulu vajinal akıntıya neden olabilir.
 • İdrar Yolu Sorunları: Servikal Emmet yırtığı, idrar yoluna menfi etki yapabilir, bazı idrar yolu sorunlarına neden olabilir. İdrar yaparken yanma veya ağrı, sık idrara çıkma, idrar kaçırma veya idrar tutamama gibi belirtiler görülebilir.
 • İnfertilite (Kısırlık): Servikal Emmet yırtığı, bazı durumlarda infertiliteye neden olabilir. Servikal yırtık, sperm hücrelerinin rahme geçişini engelleyebilir veya zorlaştırabilir. Bu durum, gebelik şansını azaltabilir. Eğer servikal emmet yırtığına sahipseniz, hamile kalmakta zorluk yaşıyorsanız, bu durumun nedeni olarak servikal yırtık göz önünde bulundurulabilir.
 • Gebelik Kayıpları: Servikal emmet yırtığı, tekrarlayan gebelik kayıplarına da yol açabilir. Yırtık nedeniyle rahim ağzı zayıflayabilir, gebelik sırasında tutunma sorunları (tutunma kanaması) ortaya çıkabilir. Bu durum, düşük yapma riskini artırabilir.
 • Dismenore (Ağrılı Adet Dönemi): Servikal emmet yırtığı, bazı kadınlarda dismenore olarak bilinen ağrılı adet dönemine neden olabilir. Yırtık bölgesindeki dokuların tahriş olması ve inflamasyon, adet sırasında ağrıya ve rahatsızlığa yol açabilir.
 • Endometriozis: Servikal emmet yırtığı, endometriozis adı verilen bir durumun gelişimini tetikleyebilir. Endometriozis, uterus iç tabakasının (endometrium) uterus dışında büyümesi durumudur. Yırtık bölgesindeki inflamasyon ve doku hasarı, endometriozis riskini artırabilir.
 • Disparoni (Ağrılı Cinsel İlişki): Servikal emmet yırtığı olan kadınlarda disparoni olarak adlandırılan ağrılı cinsel ilişki görülebilir. Yırtık bölgesi hassaslaşabilir ve penetrasyon sırasında ağrıya neden olabilir. Bu durum, kadının cinsel ilişkiden kaçınmasına ve cinsel isteksizlik yaşamasına yol açabilir.
 • Duygusal ve Psikolojik Etkiler: Servikal emmet yırtığı, kadında duygusal ve psikolojik etkilere neden olabilir. Bu durumun uzun süre devam etmesi, kadının özgüvenini ve cinsel benlik saygısını etkileyebilir. Partneriyle olan ilişkisinde sorunlar ortaya çıkabilir ve kadın depresyon, anksiyete veya stres yaşayabilir.
 • Partner İlişkilerinde Sorunlar: Servikal emmet yırtığı, partner ilişkilerinde sorunlara yol açabilir. Ağrılı cinsel ilişki, kötü vajinal koku, partnerin hoşnutsuzluğuna ve ilişkideki tatminsizliğe neden olabilir. Bu durum, iletişim eksikliği, güvensizlik, ilişkinin genel olarak zorlu bir hal almasına yol açabilir. Partnere mikrop bulaşması ve hastalıkların tetiklenmesi.
 • Yaşam Kalitesinde Azalma: Servikal emmet yırtığı olan kadınlar, yaşam kalitesinde azalma yaşayabilir. Sürekli ağrı, enfeksiyonlar, kanamalar ve diğer semptomlar günlük aktiviteleri etkileyebilir, enerji seviyelerini düşürebilir ve yaşam zevkini azaltabilir.
 • ….

Akut Emmet Yırtığında Yönetim

Vajinal (doğal) doğumu takiben görülen yırtıktır. Çok kanayabilir.

Buna servikal emmet yırtığına müdahale etmeden önce;
 • Bir IV damar hattı (16-18G kateter) yerleştirin ve Ringer laktat veya %0,9 sodyum klorür uygulayın.
 • Kan kaybı > 500 ml olabilir.
 • Mümkünse, iyi bir müdahale, görüş elde edebilmek için spinal veya genel anestezi uygulayınır.
 • Dokuları ekartör kullanarak görüp onarmak için genellikle bir asistana ihtiyaç duyulur.
 • İyi aydınlatma esastır.
 • Perine %10 povidon iyot ile silinir.
 • Atravmatik forseps (örneğin halka forseps) kullanarak serviksi nazikçe dışa doğru çekin ve yırtıkların boyutunu değerlendirilir.
 • Küçük servikal yırtık (Emmet Yırtığı), minimum kanama: dikiş atılmadan ve komplikasyon olmadan kendiliğinden iyileşmelidir.
 • Daha büyük servikal yırtılma, ağır kanama:Yırtılmaya bağlı kanama durumunda hasarlı vajinal duvarlar da dikilmelidir. Sütür atıldığında yırtılan gevrek dokulu çoklu vajinal yırtıklar için bir vajinal tampon yerleştirin ve 6 – 8 saat sonra çıkarılır. Tampon yerindeyken bir Foley kateteri takılır. Yırtık uterusa kadar uzanıyorsa (Allen Masters Aendromu), hastayı laparotomi için cerrahi bir ortama aktarılır.
Allen Masters Sendromu bu doğum yırtıkları nedeniyle yaşanılan kronik pelvik ağrı ile karakterizedir. Peritonda,broad ligamanında, uterus kas katmanlarında, hatta kardinal ligamanında bile yırtılmalar olabilir.
 • Emmet yırtığından emin olmak için doktorun tüm vajina duvarını ve serviksi ortaya çıkaran bir spekulum muayenesi yapması gerekir. Zamanında ve etkili tedavi için yırtılma özelliklerini gözlemlemek ve net bir şekilde değerlendirmek için kanama, akıntı – iltihap güzelce tedavi et-ti-ril-me-li-dir.

 • Kanama görülürse veya kanama durmuşsa hasta uyuşturulmalı ve eriyen dikişlerle dikilerek lokal olarak müdahale edilmelidir. Bunu yapmak için deneyimli bir kadın doğum uzmanı ve bir veya iki ebenin asistan desteğini almak, annenin genel durumun için yeterli ekipman sağlamak ve desteklemek için gereklidir. İlişkili organlarla komplike servikal laserasyon nedeniyle kanama ağır ise ve hamile kadın hipovolemik şok, kan kaybı şoku belirtileri gösteriyorsa, şok resüsitasyonuna, izotonik sıvı resüsitasyonuna, önce kan resüsitasyonuna öncelik verilmelidir; Bundan sonra, ameliyathanede tam izleme olanakları, anestezi – resüsitasyon ile müdahale yapılabilir.
Müdahaleden sonra hamile kadın, göstergeler stabil olana kadar doğum odasında veya uyanma odasında vajina kanaması ve vital bulguların durumunu izlemeye devam etmelidir. Kanama devam ederse, doktorun tekrar muayene etmesi ve bazen dikiş atması gerekecektir.
 • Kan kaybı yakinen izlenir, kırmızı kan hücresi sayısı, hemoglobin konsantrasyonunu test edilir ve gerekirse kan nakli yapılır.
 • Ayrıca cerrahi müdahale sırasında enfeksiyon riski nedeniyle kadınlara minimum 5 gün boyunca geniş spektrumlu sistemik antibiyotik verilmeli ve hastaneden taburcu olduktan sonra vajinal akıntının nasıl takip edileceği anlatılmalıdır.
 • Özetle servikal yırtık, normal doğumdan sonra görülen bir komplikasyondur.
 • Servikal laserasyon gelişmiş hamile kadınlar da ağrı ve kan kaybını en aza indirmek için müdahale bir an önce yapılmalıdır.
 • Ancak hepsinden önemlisi yine de servikal yırtıkların önlenmesi, şartlar sağlandığında normal doğum için yol gösterici olması ve özellikle sonrasında annenin izlenebilmesi ve güvenli doğumun sağlanması için deneyim ve becerinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.
Karın İçi Zarlarının Yırtılması !

Rahim Ağzı Yırtılması (Emmet Yırtığı) Nasıl Teşhis Edilir?

Rahim ağzındaki yırtık; oluşumundan yıllar sonra tecrübeli bir jinekolojik hekim tarafından ortaya konarak size söylenebilir.

O zamana kadar, jinekolojik konforun olmadığı, kötü – kalitesiz bir yaşam sürmüş olabilirsiniz.

Williams Obstetrics’in 2. baskısında, J. Whitridge Williams (1911) şunları gözlemledi:

“Hafif derecelerde servikal laserasyon, doğumun kaçınılmaz eşlikçisi olarak görülmelidir. Bununla birlikte, bu tür yırtıklar hızla iyileşir, nadiren semptomlara yol açar. İyileşmede, dış os görünümünde maddi değişikliğe neden olurlar, böylece bize kadının çocuk doğurup doğurmadığını belirleme aracı sağlar.”

Williams bu gözlemleri yaptığından beri, doğum sırasında servikal yırtılmalar hakkında çok az şey yayınlandı.

Gerçekten de, hemen hemen her obstetrik ders kitabı servikal laserasyonların tartışmasını içeriyor olsa da, kanama ile ilişkili lezyonların insidansını bildiren referanslı çalışma yoktur.


İşte bu J. Whitridge Williams‘ ın yanlış ve hatalar ile dolu düşüncesi 100 yılın üzerinde halen devam etmektedir ve bir 100 yıl daha etkisini göstereceğe benziyor !

Fahmy ve arkadaşları 189 gebede yapılan bir dizi kolposkopik muayeneyi rapor ettiler.
 • Gebelerin üçte ikisinde, yüzde 79’unda erozyon,
 • Vakaların yaklaşık üçte ikisinde servikal erozyonun çapı veya laserasyonun uzunluğu 5 mm’yi geçmedi ve laserasyonların yüzde 80’i sadece mukozayı içeriyordu.
 • Yaralanma, primiparalarda, ön servikal dudakta, oksiput posterior pozisyonlarda ve erken membran rüptürü ile daha sıktı.
 • Takip kolposkopik muayenesi 6-8 haftada yapılan 117 kadının yüzde 8’inde rezidüel servikal hasar bildirildi, denmekle beraber bu bir iyimser çalışmadır ve kendi pratiğim ile uyumsuzdur. Gerçekte kronik emmet yırtığı çok fazladır.
Doğumdan sonra, vajinayı ve serviksi incelemek rutindir.
 • Genellikle hem saat 3 hem de 9 hizasında servikal laserasyonlar görülür.
 • Daha parçalı , ve komplike yırtıklarda mevcuttur.
 • Onarım gerçekleştirilirken, göz önünde bulundurulması gereken önemli faktörler arasında, laserasyonlar vajina forniksinin saat 3 veya 9 hizasında uzandığında uterin arterin inen dalının tutulumu ile uzama olasılığını içerir. Vajinal doğum sonrası oluşan yırtık, onarılsa bile bu tam olması gereken bir onarım olmayabilir, kadının kronik vajina akıntısının olması, besin eksikliği yaşaması, sigara içmesi,… nedenler ile iyileşme yetersizliği sıklıkla görülebilmektedir.
 John Whitridge Williams; Johns Hopkins Hastanesi Obstetri bölümününün şefi ve Williams Obstetri kitabının ilk yazarıdır. ACOG başkanlığı da yapmış , Obstetri biliminin babalarından olup, Thomas Addis Emmet'in çalışmalarını değerlendirmemesi, Tıp Bilimindeki vahşi rekabetin, doğruyu nasıl yok ettiğini, önemsizleştirebildiğini ispat etmektedir. Keşke bu kitabı başka biri yazsaydı !, Mesela Emmet !
 John Whitridge Williams; Johns Hopkins Hastanesi Obstetri bölümününün şefi ve Williams Obstetri kitabının ilk yazarıdır. ACOG başkanlığı da yapmış , Obstetri biliminin babalarından olup, Thomas Addis Emmet’in çalışmalarını değerlendirmemesi, Tıp Bilimindeki vahşi rekabetin, doğruyu nasıl yok ettiğini, önemsizleştirebildiğini ispat etmektedir. Keşke bu kitabı başka biri yazsaydı !, Mesela Emmet !

Belirgin yırtılmalar, forseps veya vakum doğum dahil olmak üzere girişimsel doğumda ve ikinci bir ikiz veya makat bebeğin doğumunda olduğu gibi intrauterin manipülasyonda daha yaygındır

Kraliçe II.Elizabeth’in ilk doğumu forceps ile olmuştur, sonrakiler sezeryan olup, kraliçe de bile servikal yırtık olma ihtimali vardır !

Soru: Hangi kadındaki doğum hasarı sizce daha fazla ?

*** Kraliçede mi?

*** Yeşil kazaklı kadında mı?


Kraliçe bile olsanız, tecrübeli Hekimle temasınız yoksa, acılar çekersiniz.

Kraliçe Vakumla doğurmuş, 

Hasarlı olduğu kesin ama 

Yanındaki ondan daha hasta !
Kraliçe Vakumla doğurmuş,

Hasarlı olduğu kesin ama

Yanındaki ondan daha hasta !

Uterus tonusunun iyi olmasına rağmen parlak kırmızı kanamanın devam etmesi durumunda servikal ve/veya vajinal laserasyonlar ve hatta uterin rüptürden şüphelenilmelidir.

Allen masters sendromu bu yırtılmalar nedeniyle gelişen kronik pelvik ağrı sekelidir, peritonda (karın iç zarında) bile yırtık alanlar olabilir.

Nadir durumlarda, Fetus başı ile simfizis pubis arasında ödemli bir ön servikal dudak yakalanır. Bu tespit edilmezse ve ödemli dudak manuel olarak azaltılamıyorsa, tekrarlayan uterusun kasılmalarıyla birlikte düşük doku perfüzyonu, servikal dudağın nekroz ve ayrılmaya maruz kalmasına neden olacak kadar şiddetli iskemiye neden olabilir. Daha da nadiren, tüm serviksin açısal veya dairesel bir dekolmanı – yırtılmasına neden olabilir.

Kanama olmadığında, servikal laserasyonlar genellikle tamir edilmez şeklinde bir Obstetrik gelenek , doğru olmasa bile devam etmektedir.

Böyle bir durumda imdadınıza tecrübeli bir jinekolog yetişmesini sağlamalısınız.

İşte bu yazı bu amaçla yazılmıştır !

Laserasyonun kapsamı hakkında daha fazla değerlendirme bimanuel muayenede (doktorun eliyle yaptığı muayenede) elde edilebilir. Broad ligament hematom gelişimi ile uterin arterde yaralanma olasılığı göz önünde bulundurulmalı ve hasta bu gelişme için gözlenmelidir. Ayrıca üreterin cerrahi onarım alanına yakınlığı da dikkate alınmalıdır. Dikiş atma ile onarım yapıldığında serviksin yakını ile sınırlı kalınmalı, broad ligamanın, kardinal ligamanların içine doğru yaklaşılmamalıdır.

Vajina forniksinin üzerine uzanan laserasyonlar kanıyorsa ve kapsamlı onarım gerektiriyorsa, yeterli görüntüyü sağlamak ve üreterin hasar görmemesini sağlamak için laparotomi (açık ameliyat) gerekebilir. Foley kateterin yerleştirilmesi ve idrar çıkışının izlenmesi güven verici olsa da üreterin bir onarıma dahil edilmediğine dair kesin kanıt değildir. Üreter hasarı olasılığı hakkında herhangi bir şüphe varsa, sistoskopi yapılmalı ve ilgili üreterden mesaneye idrar drenajı görüntülenmeli ve/veya üretere stent yerleştirilmelidir.

Derin servikal laserasyonun tepesi , vajina kubbesinin üzerindeyse belirgin olmayabilir. Bu gibi durumlarda laserasyonun en uç kısımdan kapatılmasına başlanması ve birbirini izleyen her bir sütürün traksiyon aracı olarak kullanılması görselleştirmeyi kolaylaştırabilir. Yüksek sütürler yırtığın üst ucunun üzerine doğru ve güvenli bir şekilde yerleştirilemiyorsa, bağlanmamış bir damardan geniş kanama meydana gelebileceğinden laparotomi düşünülmelidir. Servikal laserasyon (emmet yırtığı) vajinaya da uzanıyorsa vajinal laserasyon da onarılmalıdır.

Rahim ağzının hasarlanarak yırtılması; yıllar sonra tanısının konulması nadir durum değildir.

Kadınlar evde doğum veya standart veya standart altı jinekolojik sağlık hizmeti aldıklarında, doğumlarımaliyet odaklı ucuza yapmaya çalıştıklarında veya doğumdan sonraki jinekolojik muayeneleri önemsemeyen tabiata haiz ise, doğumdan doğuma jinekologa geliyor ise tanısı yıllar (5-10-20-40 yıl ) sonra konulabilir.

Tabi ki bu yıllar süren ve tedavisi yapılmamış doğum hasarının etkileri nedeniyle yaşam konforunu bozan jinekolojik hastalık hali , başka hastalıklar ile yaşamış olmanız üzüntü vericidir.

Bu kronikleşmiş rahim ağzı hasarının deneyimli jinekoloji doktoru tarafından tedavisinin yapılması gerekmektedir.


EN İYİSİ RAHİM AĞZININ HİÇ YIRTILMAMASIDIR.

RAHİM AĞZINIZA GÖZÜNÜZ GİBİ BAKMALISINIZ.

Rahim ağzı gözden bile daha önemli ve komplekstir

Göz 2 tane; Serviks TEK !

Sizi Hasta Eden Durumla İlgili Konduramadığın Jinekolojik Hastalık Olamaz mı? Kök Sebep , Gizlide Kalmış Kadın Hastalığı Olamaz mı?

Biliyorum Jinekologa Gittin… Herşey Normal Dediler….

Hatta Tüm Tahlillerin Sorunsuz Çıktı…

Bunu – Bunları Şimdi Kenara Bırakalım…

Tedaviye Giden Yol , 1 ( Bir ) Muayeneyle Başlar.

İyileşmeye Başlangıç Oluşturmak İsterseniz WhatsApp +90546 774 01 59 Üzerinden Online Muayene İstemi Talep Ediniz.

Muayenehanem Tamamen Temiz, Kesinlikle Mahremiyet Tabanlı Özel Doktorluk Hizmeti Vermektedir. Zaman Sınırlaması Olmadan (60 – 180 Dakika) Bire Bir İlgilenme Kişiye Özel Tedavilerle Yanınızdayım. Sağlınızı Gönül Rahatlığıyla Mesut Bayraktar’a Emanet Edebilirsiniz. Jinekolojik Problemlerinizden Derinlemesine, Kalıcı Kurtulmanız Hayat Kalitenizi Artırdığını Vurguluyorum. İyileşmeniz Beni Mutlu Edecektir.
İhmalEdilen Hastalık; Önemli Hastalıkların Tetiğini Çeker. Hastalıklar Yıllara Bırakılarak Çözülmez. Muayenehanem Tamamen Hijyenik, Kesinlikle Mahremiyet Tabanlı Özel Sağlık Hizmeti Vermektedir. Zaman Engeli Koymadan, Detaylı İlgilenme, Kişiye Hususi Tedavilerle Hekimlik Sanat İcrası Yapmaktayım. Canınızı Gönül Rahatlığıyla Mesut Bayraktar’a Emanet Edebilirsiniz. İyileşmeniz Beni Mutlu Ediyor. Kadınsal Sıkıntılarınızdan Derinlemesine Kalıcı Kurtulmanız Yaşam Kalitenizi Yükseltir.
Kadınların sıhhatli uzunyaşam geçirmeleri için, kadın sağlığını güçlendirme konusunda tutkuluyum. Hastamın tereddütlerini dikkatle dinlerim. Hekimlik sanat icrasının bütüncül olması gerektiğinin farkındayım. Üstün farkındalıkla hastalarımın  fiziksel, zihinsel, duygusal sağlıklarını ele almaktayım. Amacım, iyileşmek isteyen her kadınla, sağlıklarıyla ilgili rehabilitasyon hedeflerini seçmelerine, önceliklendirmelerine izin verecek şekilde ayrıntılı çalışmaktır. İyileşmek isteyen  her kadınla hayatta oldukları yerde buluşmak amacıyla elimden geleni yapıyorum. Kadın hastanın benimle olan etkileşiminde,  ilk kez ”anlaşıldıklarını hissettiklerini” açıklamaları keyif vericidir.
Kadın üreme sağlığı & rehabilitasyonu çok yönlüdür. Üreme danışmanlığı yanında  gebelik takipleri, menopoz, hatta ötesine kadar ; kadınların yaşamları boyunca sağlıklarını yönlendirmelerine profesyonel olarak yardımcı olmak istiyorum. Kadınların yanlarında çalışan güçlü sağlık savunucularına ihtiyacı var. Kendimi (Jinekolog Mesut Bayraktar ) ortak, ihtiyaçların giderilmesinde muavin şeklinde görmekteyim. Birey, ailesi, iş arkadaşları için; işe yarayan sağlık & rehabilitasyon planı geliştirmek hastada amacımdır. Uyum sağlayabilen, esnek olabilen (kanıta dayalı & kişiye özgü modifiye uygulamalar dahilinde) Tabiplik melaikelerimi  gösterebileceğimi biliyorum, tarzım kadının ihtiyaçlarındamuhteşem işe yarıyor.
 • Kişiselleştirilmiş , Sadece Bireye Göre Belirlediğim Tedaviler
 • Hastalarıma En Az 60 Dakika Vakit Sunmak
 • Kapsamlı Özen Göstermek
 • Sevgi  Saygı  İncelik
 • Kadirşinaslık  Mürüvvetlik Tabanında Mutabakat
 • Hastalık Sebeplerini Dedektif Gibi Takip Etmek
 • Sebep Olucuları Öncelikli Yaklaşımla Ortadan Kaldırmak Yapıma
 • Sanat İcra Algıma Uygun Olduğundan; Mevcut Gelişmeleri Kendi Bilimim & Algı Perspektifimde Sürdürüyorum.
Tecrübeli Jinekolog DoktorOlarak Mugla İlinde Çalışmaktayım. Tedavi Melaikelerim Arasında Ayrıntılı Ultrason Bulunmakla Beraber Miyom Polip Kist Gibi Hastalıkların Tedavisi Ameliyatı, Yumurtalıklarda Kist Tedavisini Özel Muayenehanemde Sunmaktayım. Mahremiyet talep Eden Hastalara Muğla Kürtaj Fethiye İstenmeyen Gebelik Yani Dalaman Evlilik Dışı Kurtaj Taleplerinizi Köyceğiz Güvenli Bebek Aldırma Şeklinde Yapılmasını İsteyebilirsiniz. Vajinal ltihap Sürekli Tekrar Eden Mantar Yanında Menopozal Renovasyon Tedavisiyle Birlikte Orgazm Aşısı Vajen Sıkılaştırma Vajinal PRP Tedavisi de Doktor Tarafından Sunulmaktadır. İdrar Kaçırma Ciddi Problem Olup Kadın Sıhhatini Bozmakta ; Döl Yatağı Sarkması Durumunda Deneyimime İtimat Edebilirsiniz. Kolposkopi – Smear ile HPV Tetkik Edilmesi  Serviks Kanserinde Erken Tanıyı Getirir. Dirençli Vajinal Akıntı, Tüm Jinekolojik Problemlerinizi Gidermek Beni Ongun Edecektir.
Özel Muayenehanem Dalyan Göcek Sarıgerme’de Bulunan Otellere En Yakın Konumdadır.  Hekim Sadece Randevuyla Çalışmakta Olup, Randevularınızı WhatsApp: 05467740159 Üzerinden Online Talep Ediniz.

Kadın Hasta İse Evde Huzur Yoktur


tedaviye giden yol 1 muayene ile başlar Muğla kadın doğum
Online Randevu: 05467740159


Muğla Kadın Doğum Doktoru Mesut Bayraktar Jinekolog 331x273

Doktor Mesut Bayraktar

Ortaca/Muğla

Hayatın olağan akışı gereği iyileşmek için hasta olan kişi çabalamalıdır yani aktif rol oynamalıdırlar. Görüldüğü üzere tedavi hunisinin büyük kısmında vakit kaybeden, hastalığını ret eden, iyileşemeyen, bahane, bedava - ucuz yöntemlere yönelen, körü körüne bel bağlayan hastalar pasif iyileşmeyi yani iyileşememeyi seçenler bulunmaktadır.

Tedavi süreci, hastaların sağlık sorunlarıyla başa çıkabilmeleri, iyileşme sağlayabilmelerinde önemli adımdır. Ancak, tedavi hunisi sürecinde Hekimlerin bazı zorluklarla karşılaşması mümkündür. Resimde, hastaların farklı farklı tutumlarından kaynaklanan zorlukları ele alarak, hekim-hasta ilişkisinde zorlukların üstesinden gelirken zedelenebileceğini, tedavi hunisinin önemini vurgulayacağız. Tedavi süreci, hasta sağlığını iyileştirmek amaçlı yapılan serüven düşünülebilir. Tedaviler, sağlık sorunlarına farklı yaklaşımlar gerektirebilir, bazen beklenmedik zorluklarla karşılaşılabilir. Bundan dolayı, tedavi hunisi sürecinde hekimlerin, hastaların farklı tutumlarına uygun şekilde davranması, etkili iletişim becerilerini kullanması önemlidir. Hekimlerin mesleklerini icra ederken , hasta kaynaklı zorlukları aşarken, hekim-hasta ilişkisinin zarar görmemesinde hastaların dikkatli olmaları gerekmektedir. Çünkü hekim sonsuza kadar sabredebilen, her uygunsuzluğa pozitif, sorun çözme şeklinde yaklaşan canlılar gibi düşünmeyiniz.

*** Hastalığını Kabul Etmeyenler: Hastalığını kabul etmeyen bireyler, sağlık sorunlarını inkar ederek tedaviye direnç gösterebilirler. Bunlar , tedavi sürecinin başarıyla ilerlemesini engelleyebilir. Hastalığını kabul etmeyen kişiler, genellikle hastalıklarının ciddiyetini ya da varlığını reddederler. Buda, hem kendileri hem de doktora sorun çıkmaktadır. Hastalığın kabul edilmemesi, tedavi sürecinin etkinliğini azaltabilir, tamamen durdurabilir.Hastalığını kabul etme evresi, hasta olduğunu kabul etme; tedavi sürecinin önemli parçasıdır. Hastalığın kabul edilmesi, kişinin gerçek durumuyla yüzleşmesine, gereken tedaviye tam uyum sağlamasına yardımcı olabilir. Böylece tedavi süreci daha etkili başarılı olabilir. Hastalığını kabul etmeyen bireylerin, kendi sağlık durumlarını gerçekçi şekilde değerlendirmeleri, tedaviye açık olmaları önemlidir.

Hastalığını kabul etmeyen, ret eden; Doktoru rakip , düşman bilmektedir.

*** Hastalığını Kabul Edenler: Hastalığını kabul eden kişiler, tedavi sürecine daha olumlu yaklaşabilirler. Hastaların tedaviye uyum sağlamasını kolaylaştırır, iyileşme sürecini hızlandırabilir. Fakat çoğunlukta bazı insanlar hastalığını kabul etsede hekim yerine başka yollara başvurabilerek, hastalıkların ilerlemesine, kronikleşmesine neden olmaktadır.

*** Bir Ara Hallederizciler - Google Aramacılar: Bazı hastalar, sağlık sorunlarıyla ilgili hafife alıcı, savsaklayıcı tutum sergileyebilirler. “Bir ara hallederizciler”, sağlık sorunlarını erteleme, önemsememe eğilimindedir. Google aramacıları ise kendi kendini teşhis etme, tedavi etme çabasına, akıllılığına girebilirler. Yanlış bilgilendirme, yanlış tedavi seçeneklerine yol açabilir.

*** Doğal Tedavi Yöntemlerine Körü Körüne İnananlar: Doğal tedavi yöntemlerine inanan hastalar, alternatif çözümler arayışında olabilirler. Maydanoz, soğan suyu içiciler gibi, doğal yöntemlere güvenerek, körü körüne bel bağlayarak etkisiz, tedavi sürecini yürütebilirler. Bazen bilimsel kanıtlanmamış, etkinliği sınırlı olan yöntemlere yönelmelerine neden olabilir. Maalesef tüm iletişim mecraları tedavilerin etkin olmadığını söylese de böyle yönelimler artarak devam etmektedir.

*** Sahte Doktor Bulucular - Maddi Zorluk Çıkarıcılar: Sahte doktor bulucular, maddi zorluk yaratanlar - bulanlar, yani tedaviye gereksiz yere maddi kısıntı uygulayanlar, tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Ev, araba kredisi ödemesi, oğlanı evlendirme gibi maddi yükler altında olan hastalar, tedaviye uyum sağlamakta, iyileşmekte güçlük çekebilirler. İnsanlar sağlıklı kalmanın, mal mülk edinmeden değerli olduğunu maalesef kavrayamamaktadırlar.

Hasta olmuş ama evi var
Hasta olmuş ama oğlu evlenmiş.

Kendini, sağlığını feda ederek yaşamda hedefleri başarmak maalesef artan hızda devam etmektedir. Günümüzde oldukça yaygın durumdur. İnsanlar, zamanı, varlıklarını daha verimli kullanmak amacıyla sağlıklarını tehlikeye atabilmektedirler. Ancak, sağlığın önemi göz ardı edilmemelidir. Kaliteli yaşam sürerken sağlıklı olmak şarttır. Hayatta hedefleri başarmak önemli olsa da, sağlığımıza dikkat etmekten asla vazgeçmemeliyiz.

Tedavi hunisi süreci, hastaların sağlık sorunlarını çözmek, iyileşmede önemli adımdır. Ancak, bazı hastalar, kendilerine gereksiz yere maddi zorluklar yaratarak (3. evinin kredisini bahane göstermek, 4. çocuğunu davul zurna - yemekli evlendirmeye çalışması) tedavi sürecini olumsuz etkilemektedir (tedavi olmamaktadırlar!). Makaleyle maddi gücü – imkanı olduğu halde “ev aldık, araba aldık kredi ödüyoruzcular” şeklinde adlandırılan, doktoru gereksiz yere maddi zorluklar ile meslek icrasına sürükleyen hastaların yeteri kadar iyileşemediklerini vurgulamak istiyorum.

*** Profesöre Gidenler - İyi Doktor Deyiciler: Bazı hastalar, tedavide ünlü/ünsüz profesöre başvurma eğilimindedirler. Bunlar, “normal” doktorları, diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarını göz ardı edebilir, hatta küçümseyebilir. Aynı şekilde, bazı hastalar, tedavi - meslek icrasının masrafları nedeniyle para talep eden doktorlardan da uzak durma eğiliminde olup tedavi sürecini menfi etkileyebilir. Uygun tedavi seçeneklerinin kaçırılmasına, hastalığın artmasına neden olabilir. Hastalar kaçırılan, kaybolan sağlığın %100 geri gelmediği konusunda yeteri kadar ikna edilmelidirler. Mümkün ise hastalar, tedavinin tamamen geri gelmeme, başarılı olmama riski olduğuna ilişkin yeterli bilgilendirme yapılarak ikna edilmelidirler.

Maalesef bazı insanlar maddi varlıklarının korunmasını sağlıklarından önemli görmektedir.

Servete Mala Mülke Yaşayanlar Sağlıklarını Feda Ediyorlar.

*** Ego, Kişisel Çıkar Çatışmaları: Hekim-hasta ilişkisindeki ego, kişisel çıkar çatışmaları, tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Doktorun , hekim hasta bağı kurulmamış hastaya “sen” demesi gibi durumlar, iletişim sorunlarına yol açabilir. Aynı şekilde, bazı hastalar da doktorlarla kişisel, duygusal çıkar çatışması içine girebilirler , tedavi sürecinin etkinliğini azaltabilir. Hastalar , empati, anlayışla Hekimleri karşılamalı, iletişimde açıklık, saygıyı korumalı, kişisel çıkar çatışmalarından uzak durmalıdır. Hekim-hasta bağı, tedavi sürecinin başarısında önemli faktördür. Hastaların hekimle güven, destek temelinde ilişki kurması, tedaviye uyumlarını artırır, iyileşme motivasyonunu yükseltir. Hekimler de, hastaların duygusal ihtiyaçlarını anlamalı, hastalarla işbirliği yaparak tedavi sürecini yönetmelidir. Hasta, hekimin yönlendirmelerine uyum sağladıkça, hastada, hekimi destekleyici rol üstlendikçe, iyileşme süreci olumlu yönde etkilenecektir.

Tedavi sürecindeki zorluklarla başa çıkan, iyileşen hastalar, motivasyon kaynağı olabilirler. İyileşenlerin başarı hikayeleri, diğer hastalara umut ilham verebilir. Hekimlerin iyileşme sürecini desteklemek , başarı hikayelerini paylaşmaları önemlidir. Tedavi sürecinde karşılaşılan zorluklar, hastaların tutumları, hekim-hasta ilişkisi etrafında yoğunlaşır. Hastaların hastalıklarını kabul etme, doğru bilgilere ulaşma, maddi zorluklarla başa çıkma, kendince maddi zorluk varlığı yaratmama, doğru tedavi seçeneklerini değerlendirme konularında Hekim destek vermesi önemlidir. Tekrardan, hastaların 1001 zorlukla meslek icrası yapan Hekime empati, anlayış - etkin iletişim becerileriyle Hekimleri benimsemeleri, işlerini kolaylaştırmaları, hastanın, tedavi sürecinin etkinliğini artırır, hastaların moralini yükseltebilir, motivasyonlarını artırabilir, tedaviye olan uyumlarını iyileştirebilir.

Hekim-hasta bağı, güvene dayalı ortamda kurulmalı, hastaların iyileşme sürecine aktif katılımları teşvik edilmelidir. Etkili tedavi sürecinde, hem hastaların hem de hekimlerin sorunların üstesinden gelmede birlikte çalışmaları, destekleyici ortam oluşturmaları gerekmektedir.
Tedavi Hunisinde pasif iyileşmeye çalışanlardan olmayın.


Tetkikler

hekimin kanaatinden

üstün değildir.


Kadın bedeninde

kronik enflamasyonun

en büyük kaynağı

vajinal akıntıdır.


Dinamik Tablo
Hastane Stresinden Uzaklık ✓ 
Özel Etkileşim ✓ 
Süre Sınırlamasız Muayene ✓ 
Mahremiyet – Gizlilik ✓ 
Hijyenik Ortam ✓ 
Teknoloji Kullanımı ✓ 
Konfor – Ferah Ortam ✓ 
Online Randevu ✓ 
3. Şahıslarla Temassızlık ✓ 
Güven – Nezaket – Zarafet ✓ 
Etik ✓ 
Tecrübe ✓ 
Profesyonel Destek ✓ 
Hasta Memnuniyeti & Sağlığı ✓ 
Fethiye’den 45′ uzaklıkta ✓ 
Dalaman’dan 10′ Uzaklıkta ✓ 
Köyceğizden 15′ Uzaklıkta ✓ 
Marmaris’den 40′ Uzaklıkta ✓ 
Muğla’dan 45′ Uzaklıkta ✓ 

Para değil

Mal mülk değil

En iyi eğitim , öğretmen değil !

Çocuğunuza bırakılacak en büyük miras şudur:

Sağlıklı

10 numara
☆☆☆☆☆ 
olacak şekilde “gebelik öncesi hazırlık + gebelik takibi + doğumunu” sağlayarak maksimum potansiyel IQ & EQ ya FETUSUN ulaştırılmasıdır.

Yani fetusu hayata 5/0 önde başlatmaktır. 

Eğer bunu sağlarsanız; sağlamak 15 – 30 bin USD civarı para harcamaktan geçer. O zeki, ahlaklı, yetenekli çocuk başarı sarmalında zirveye hemen çıkar, müthiş gelir elde eder; emekli olduğunuzda size ev araba aldığı gibi, dünyayı gezmenizde size tatil hediyeleri ayarlar. Eğer bunu yapmak yerine, 15 – 30 bin USD’ye ev, araba alabilirsiniz ama, çocugunuz sizin ölmenizi, mirasın kendisine kalmasını bekler, sonrada onu tüketerek yer yada üzerinizdeki evi ipotek göstererek iş kurar , batırır yada sürekli sizden para ister, sizde sürekli kaçar , bahane uydurursunuz…

Çıkar çatışmalarıyla berbat olmuş hayat yaşamamak için süper kaliteli bebekler doğurun.

Rahimde mikrop kaparak bitik, pert olmuş, erken doğmuş, kansızlığa, kötü rahim şartlarına ( urlu, vajinal akıntılı, kistli, varisli ) yani haşat rahimlerden eksik – vasat doğan bebeklerinizle, büyüdüklerinde “çıkar çatışmasına” girmemesi; doğmadan önce, gebelik süreci & doğumuna maddi kaynak harcanmasından geçer.
AGAÇ YAŞ İKEN, İNSAN RAHİMDE İKEN EĞİLİR.

Bebek;

Zeki doğarsa ahlaklı olur.
Zeki + ahlaklı olursa zengin olur. 
Zeki + ahlaklı + zengin olursa sana ev araba almayı bırak toplumun tamamı müreffeh olur, zenginleşir.

İnsana yani kendi kanına – canına yatırım yapmalısın yada çıkar çatışmalarıyla bomboş hayat yaşamak durumunda kalırsın.
Sana göre yatırım nedir?

Kadın Sağlığının, Sonraki Nesillerin ( Fetus, Bebek, Çocuk, Torun) Mutlu Huzurlu Sağlıklı Devam Edebilmesinin Yegane yolu, Dişi Üreme Organlarının;
 1. Uterus
 2. Yumurtalık - Overler
 3. Tuba Uterina - Tüpler
 4. Serviks Uteri
 5. Vajina - Hazne
 6. Vulva - Perine gibi organların Topyekün Sağlık İçerisinde; Genetik Mirasın Nesilden Nesile Sağlıklı Şekilde Aktarılmasından Geçmektedir. İşte bu geçiş bozulduğunda; nesilden nesile hastalıklar başlamaktadır. (Devamı İçin Ayrıntılara↓ Tıklayınız)
İhmal Edilen, Çözülmeyen En Basit Kadın Hastalığı, Zaman İçerisinde Birikim Yaparak Çeşit Çeşit Hastalıkların; Romatolojik Nörolojik Psikiyatrik Onkolojik Hatta Odontojenik... Hastalıkların Gelişiminde Tetik Çeken Etken ( Tetiklenmiş Hastalık) Olabilir. Aniden Birdenbire Ortaya Çıkan Hastalıklara Sebep - Müsebbip Olanın; İhmal Ederek Alıştığın, Zamanla da Unuttuğun (Hastalıklara Geliştirilen Adaptasyon; İlk Stres Anında Kırılır)) Feminin Şikayetler Ana Sebebiyle Olduğu, Gizliden Gizliye Hastalığın İşlemesini Yani Kök Hastalık'ın Feminin Hastalık Olduğu Aklınıza Bile Gelmeyebilir. Tahlillere %100 İnanmak Size Ciddi Vakit, Para, Yaşam Süresi Kaybettirebilir. Basit Yöntem + Kolaya Kaçmak Olan Sayfalar Dolusu Tetkik Sonuçlarına Sakın Aldanmayın, Tetkikler Normal Çıktı; Sağlıklıyım Diye Boş Tetkiklere Körü Körüne Bel Bağlamayın. Hekim Dışında Hiçbir Şeye %100 Güvenmeyin. Özellikle Nisaiye Hastalıkları; Kan - İdrar Tetkikleri Başarılı Oranda Tespit Edememektedir. Kronikleşmiş İlgisiz Gibi Gözüken Hastalık Hastalık Kök Sebeplerinin Kadınsal Maraz Olması Size, Çevrenize Alakasız,- Saçma Bile Gelebilir. Hatta Sıklıkla Ciddi Hastalığınızla Bağlantı Açısından Genital Bölgeyle Ne Alakası Var Şeklinde Sizi Hataya, Durumu Algılamada Körlük - Konduramamaya Düşürebilir; Dikkat Ediniz! Nisaiye Hastalığı Bekleterek; Kendi Kendine, Zaman Tanımakla, Vakit Geçirmekle İyileşmesi Mümkün Değildir.

Muğla Ayrıntılı Ultrason Gebelik Takiplerinin & Doğum Öncesi Teşhis İşlemlerinin Önemli Basamağıdır. Minimum 60 dakika Sürmektedir. Kaliteli Gebelik Asla Ucuz, Standart Yaklaşımlarla İdame Ettirilemeyecek, Riske Atılamayacak, Stres Karşısında Frajil Olabilecek Kritik Dönemdir. Mesut Bayraktar Şehrin İçerisinde En Önde Gelen, Vajina Serviks Uterus Sağlığına Yönelik En İyi Jinekolog Doğum Uzman Doktorlar Arasında Olmasının Yanı Sıra, Özel Muayenehanesinde 18 - 24 Hafta Arası Muğla Ayrıntılı Ultrason Verirken Bütünsel yaklaşımla Geçmeyen  Mantar Hastalığı Servikal Smear Polip Ameliyatı Video Kolposkopi HPV Gebelikte Spiral Çıkarma Tıbbi Muğla Kürtaj işlemi Riskli Hamilelik Takipleri Transvajinal Ultrason Rahim İltihabı Tedavisi İdrar Kaçırma Tedavisi Şeffaf Beyaz Kahverengi Sarı Yeşil Kötü Renkte Olabilen Kokulu Kokusuz Vajina Akıntı Yanma Kaşıntı Batma Kanama Tedavilerinin Planını Yapmaktadır. Gereğinde Rahim Alınma Ameliyatı Hakkında Bilgiler Vermektedir. Hatunların Huzur İçerisinde Sağlıklı Mutlu Yaşam Sürmeleri Gerekliliğine İnanmaktayım.  Tabip Mesut Bayraktar; Female Üreme Sağlığını Güçlendirme Konusunda Tutkulu Hekimdir. Çünkü Feminin Genital Organların Zindelik İçerisinde Başarıya Ulaşması Küresel Refaha; İnsanlık Barışına Hizmet Ederek, Dünyayı Yaşanılacak Daha Güzel Yer Yapacak Ehemmiyettedir.

Mesut Bayraktar, Hekiminin Muayenehanesi Coğrafik Konumu İtibarıyla Bölgenin Ortasında Kalmaktadır.
 • Ortaca Kadın Doğum Doktoru

 • Köyceğiz Kadın Doğum Doktoru

 • Dalaman Kadın Doğum Doktoru

Şeklinde Hekim Aktif Olarak Ortaca, Dalaman, Köyceğiz Yörelerine Çalışmaktadır.

Kadınlarda Hastalıkların Kronikleşmesi

; Hastalıklara Adaptasyon & Woman Psikolojisiyle Birleşince Şikayetleri Normalleştirmek Kaçınılmaz Olmaktadır. Baş Edilmesi Zor Genital Hastalık İnkar Psikolojisine Giren Hanımefendiler; Yumurtalık Uterus Serviks Vajina Vulva Perine Hastalıklarının → Sebep Olduğu Hastalıkları (Buna

Yüksek Riskli Jinekolojik Hastalık

Diyorum) Taşıyabildiği Ömüre Kadar Kendine + Ailesine Yük Edebilmektedir (Bu Birliktelik; Adaptasyon + Kronikleşme Hastalıklara Bulunmaz Nimettir). Sizi, Ailenizi, Gelecek Nesilleri Patolojik Birliktelik Kıskaçlanmasından; Hastalıklara Hamal Olmak Durumundan Koruyacak Tek Güç
Muğla Tecrübeli Jinekolog Doktor
la Yaşam Boyu Sürecek İş Birliği (Hekim Hasta Bağı) Yapmaktır.

Hayat Boyunca Sabit Değişmez Doktor Jinekolog Yani Muğla Jinekolog Hekim Uzman Doktorunuz Olmalıdır. Böylece Tüm Dişilikle İlgili Sağlık Bilgileriniz, Tek Elde + Tek Beyinde Toplanacağından Size Erken Tanı, Etkin Tedaviler Olarak Geri Dönecektir. Muğla Sabit Jinekolog Doktoru Edinmek Başta Woman Sağlığını İyileştirecek; Topyekün Hayat Kalitesini Yaşam Sürenizi (Ömrünüzü) Yükseltecektir.

Kadın Hastanede Hangi Jinekolog Doktor Varsa; Rastgele Randevu Alma Hatasından Vakit Kaybetmeden Derhal Uzaklaşmalıdır. Kıymeti Ölçülemez Değerde Olan Uterus Vajina Sağlığına Sunulan; Ucuzcu Yaklaşımlar, Basit Öneriler, Hurafe Teşvikler Canınızı Sıkan Hastalıklar Fırtınası, Düşkünlük, ... Nedeni Bilinmez Sağlık Sorunları Başa Bela Olmadan Değişmeniz Gereklidir. Hastanede Hangi Doktor Varsa Ona Gitme Öğretilmiş Dürtüsünden Aciliyetle Sıyrılmak Zaruridir. Kendinize Her Daim Ulaşabileceğiniz, Konuşabileceğiniz
Muğla Kadın Doğum Uzman Doktor
Bulmanız - Edinmeniz Gerekmektedir. Ayrıca Sabit jinekolog Doktor; Günün Önemli Anında Arayabileceğiniz, Korku Olmadan Soru Sorabileceğiniz, Utanma Yaşamadan Tartışma - Fikir Alış Verişi Yapabileceğiniz Muğla Jinekolog Hekim Mesut Bayraktar Her Daim Bir Telefon Kadar Uzakta Olacaktır. Dişi Genital Problemlerinize Deva Bulamıyorsanız, Esas Sebep; Aksi İspat Edilene Kadar "Jinekolojik Hastalık" Olabileceğini Hiç Ama Hiç Unutmayınız.

Kadınlarda Jinekolojik Sağlık; Genel Sağlıktan Daha Değerlidir

. Üreme Organlarının Sağlığı; Sırasıyla Anneyi , Fetusu***, Ailesini, Toplumu, Fetus***'dan Olacak Gelecek Nesilleri Yani Küresel Refaha Etkisi Uzanan Kıymettedir. Hanımların, Kızların Sağlığını Önemsemeyip, uterus Over Vajina Sorunlarınızı Göz Ardı Etmek Büyük Hatadır. Masrafsız Görünen Basitleştirme - Öteleme Tuzaklanmasına Kapılmayınız. Doğru Teşhis Gerçek Tedavi Sunan

Muğla En İyi Kadın Doğum Doktoru

Jinekologlar Arasında Olan Doğum Uzmanı Dr. Mesut Bayraktar Özel Muayenehanesinde Kadirşinas Hastalarını Bekler; Doğum Hastalıkları Kliniği İçerisinde Ultrason Kolposkopi İncelemesi Sıvı Bazlı Servikal Smear Yapılmaktadır. Muayene Randevusu Almak İyi Başlangıçtır. Bugün Tedavi - İyileşmek İstiyorsanız Şimdi Adım Atın. Ömür Boyu Devam Edecek Hekim Hasta BağıGeliştirmek Amacıyla Mesut Bayraktar WhatsApp Online Anında Randevu: 05467740159 Vasıtasıyla İletişime Geçip Jinekoloji Bilim Dalına Kendini Adamış Meslek Ustası Ob&Gyn Operatör Dr Mesut Bayraktar'a Muayene Olarak Tanışabilirsiniz.

Özel Muayenehane Otele

En Yakın Kadın Doğum Doktoru

Konumundadır.

Hekim Burada Çok Sayıda Hastalığın Teşhisini Klinik Olarak Koyabilmektedir. Başlıklandırmak Gerekir İse; Doktorun Tedavi Yetenekleri;

 • Emmet Yırtığı Vajina Akıntısı Kaynağıdır

 • Muğla II. Düzey Ultrason
 • Muğla Myoma Uteri
 • Muğla Polip Alınması
 • Muğla Yumurtalık Kisti Tedavisi
 • Vajina'da İltihap Tedavileri
 • Geçmeyen Mantar Tedavisi
 • Pelvik Enflamatuar Hastalık Tedavisi
Muğla Kolposkopi İncelemesi Muğla Yapıyorum. Çünkü Dişi Bireyler, Üreme Sisteminin Hastalıklarının; Semptomlarına Hızlı Adaptasyon Evrimi Sergilediğinden; Bunda
 • Toplumsal Kanıt Kuramı Temelli Jinekolojik Ponzi Kitleleri +/-
 • Östrojen Sarhoşluğu +/-
 • Yüksek Cinsel Market Değeri +/-
 • Gencim Güzelim Kusursuz Süperim Genital İnkar Durumu +/-
 • Partnerde Cinsel Feromonal Baskınlığı Kaybetmemek Adına Feminine Hastalıkları İnkar Etmek
Etkin Olup Dişilere Özgü Hastalıkları Hızlı İvmeyle Kronik Yapabilmektedir. Kolposkopi, Smear, HPV İncelemeleri Hekime Burada Kompleks Olmuş Durumlarda Yardımcıdır. Kolposkopi (Kolposkopi Rahim Ağzının Adeta Röntgenidir) HPV Rahim Aldırma Ameliyatı Dirençli Geçmeyen Mantar Hastalığı Infertilite Rahim İltihabı Tedavisi Gebelik Takibi Yasal Süresinde Tıbbi Muğla Kürtaj İşlemi  Menopoz Gençleştirme Miyom Aldırma Ameliyatı Polipektomi Genital Kaşıntı Akıntı Batma Yanma Kanama Ötesine Kadar; Bayanın Yaşamı Boyunca Sağlıklarını Yönlendirmelerine Yardımcıyım. Hanımefendilerin Yanlarında Çalışan Güçlü Sağlık Savunucularına İhtiyacı Var. Mesut Bayraktar Kendisini İdrar Kaçırma Tedavisi Terapötik Muğla Kürtaj İşlemi Muğla Ayrıntılı Ultrason İncelemesi Servikal Smear Kolposkopi Eşliğinde Biyopsi Doğum Kontrol Danışmanlığı Çocuk İstemi Gebelik Takibi  Cerrahi Muğla Kürtaj İşlemi Menopoz Gençleştirme 2. Düzey Ultrason Kolposkopi Eşliğinde Biyopsi Değerlendirmesi Ameliyatı Polipektomi Polip Aldırma Ameliyatı Rahim Sarkması Tedavisi Tanısal Muğla Kürtaj İşlemi Yanında Vajina Sıkılaştırma Rahim Aldırma Ameliyatı Geçmeyen Mantar Hastalığı Rahim İltihabı Tedavisi Vulvar Akıntı Yanma Batma Kaşıntı Kanama Konularında Hastalarımın Yanında Adeta Ortak - Yaver; İhtiyaçların Karşılanmasına, Sorunların Çözülmesinde Profesyonel Yardımcı  Konumda Kendimi Görmekteyim.

Muğla Orgazm Aşısı ... Gibi Yaşlanma, Doğumlar , Menopozla İlişkili Hastalıklarla İlgilenmeyim, Tedavilerini de Vermekteyim.

Ek Olarak Sıklıkla Vulvar Bölgeyle İlişkili Olan Toxic Epidermal Necrolysis And Stevens-Johnson Syndrome Hastalıklarının Teşhis & Tedavilerini Planlamaktayım. Bu Planlamalarla Beraber Jinekolog Uzm.Dr. Mesut Bayraktar; Doktorluk Sanat & Zanaatının Bütüncül Olması Gerektiğinin Farkında olup; Bu Farkındalıkla Hastalarımın  Fiziksel Zihinsel Duygusal Sağlıklarını Ele Almaktadır. Tecrübeli Doğum Doktoru Olarak Hastanın Endişelerini Dinlerim. Eğip Bükmeden Yaymadan Sadece Gerçekleri Konuşurum.  Amacım, Her Hastayla, Jinekolojik Sağlıklarıyla İlgili Bakım - İyileşme - Rehabilitasyon Hedeflerini Seçmelerine Önceliklendirmelerine İzin Verecek Şekilde Detaylı Çalışmaktır. İyileşmek İsteyen Bireyle Hayatta Oldukları Yerde Buluşmak Gayesiyle Elimden Geleni Yapıyorum. Elbette Benim Çabamdan Daha Önemlisi Bireyin İyileşmeyi İstemesi + Doğru Tabiple Temas Etmesidir.

Muğla Kürtaj Yukarılarda Sıraladıklarım Dışında 8 Hafta Gebelik Muğla Kürtaj İşlemi ( İstenmeyen Hamilelik); Başta Gelmek Üzere Tüm Rahim Over Vajina Vulva Hastalık Durumlarınızı Çözmek Beni Mutlu Edecektir.

Sorunlarınızda Tedaviye Giden Yolu 1 (Bir) Muayene Başlatır. Kadın sağlığını koruma, hastalıkları iyileştirme misyonuna Sahibim ; Rahatlık güvenlik önceliğimdir. Hastayla bireysel ilgilenmek, hastaya uygun tedavi planları sunarım. Muğla 'da bulunan modern özel muayenehanem konforlu ortam sunar.

Muğla Kadın Doğum Doktorları


Muğla Kadın Doğum Doktoru Özel Muayenehane


Muğla Kadın Doğum Doktoru Jinekolog Mesut Bayraktar

Sıfır Vajinal Akıntı sağlıktır. [1]

 1. Genital Hijyensizlik Genetik Hijyeni Bozar. 2023
 2. Herkes Hasta Olur; Herkes En İyi Hekim İster. 2022
 3. Kadın Hastaysa Evde Huzur Yoktur. 2020
 4. Jinekolojik Hastalık Başka Hastalığı Tetiklemiş İse Buna Yüksek Riskli Jinekolojik Hastalık Denir. 2020
 5. Kadın Hastalığını Kabul Etmiyorsa Evde Dirlik Yoktur.
 6. Gebelikte Tasarruf(Kısıntı) Olmaz. Gebelikte Mal - Mülk Feda Edilir.
 7. Kadın Hastaysa Kök Sebep Aksi İspat Edilene Kadar Jinekolojiktir.
 8. Gebelik Fizyolojik Dönem DEĞİLDİR. Gebelik Hastalık – Ölüm Riski Barındıran Olağanüstü Dönemdir. Tecrübeli , Öngörüsü Açık Hekime Teslimiyet Gerektirir. 2018
 9. Gebelik Hastalıkları, İhmal Edilmiş Jinekolojik Hastalıkların Komplikasyonudur.
 10. Gebelik Hastalıkları; Tanısı Konulmamış Jinekolojik Hastalıklardır. MB, 2016)
 11. Gebelikte Kazanılacak 1 Puan IQ, Bebeğinizi Başarı Sarmalında Üstlere Taşır.
 12. Enfeksiyonla Gezmeyi ''Sorun Görmeyen'' Gebeyi En Mükemmel Sağlık Sistemi Bile Koruyamaz.
 13. Rahim; Dayanan - Sabreden - Kolaylık Gösteren - Halden Anlayan Organ Değildir.
 14. Sıfır Vajinal Akıntı Sağlıktır. MB, 2016
Muğla İli
Bilgi Değer
Ülke Türkiye
İl Muğla
İlk Yerleşim MÖ 2. binyıl
Koordinatlar 36.838769862880554, 28.76508732000861
En Alçak Nokta 0 m (0 ft)
Zaman Dilimi UTC+03.00 (TRS)
Posta Kodu 48XXX
Alan Kodu 252
ISO 3166 Kodu TR-48
Plaka Kodu 48
Bağlı Olan İlçeler: Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Menteşe, Milas, Ortaca, Seydikemer, Ula İlçesi

Rudolf Virchow; Louis Pasteur, Robert Koch savundukları; hastalıkların mikrop teorisine inanmıyordu. Hastalıkların, dış patojenlerden değil, hücrelerin İçindeki anormal faaliyetlerden kaynaklandığını öne sürdü. Aynı zamanda Max Gerson'da Hastalık gelişmeden önce metabolik bozulmanın başladığını kitabında yazmıştır.

Mesut Bayraktar ekolleri birleştirerek modifiye ederek meslek İcrasında bulunmaktadır. Tıbbın Papa'sı Virchow'unda haklı olduğunu vurgulamaktadır. Her bir Ekol Platon'un Mağara Alegorisinde Bulunan, Zincirlerinden Kurtularak Mağaradaki Ateşin Işığına Alışmış Ama Güneşe Ulaşamamış Mahkumlardır. Güneşe Çıktığınızda Gördüğünüz; Sıfır Vajinal Akıntı sağlıktır.


Sıfır Vajina Akıntısı Sağlıktır. [1]

Çok Ağrım Var
çok Sancım Var
Çok Bulantım Var
Çok Kanamam Var
… İlaç Aldım İşe Yaramadı

Ne Yapmalıyim Şeklinde Mesaj Atma İle
İyileşmek İmkansızdır.

Şahsım Bizatihi Muayene Etmeden Tedavinize Başlayamam.

Bunun Karın içinde Olması ! Allen Masters Sendromu Gözünün Görmüyor Olması; Sorun Olmadığını Farz Etmesi, Kadınların En Büyük Yanılgısıdır. Vajina gevşemesi vajina bollaşması vajina sıkılaştırma allen masters sendromu doğum hasarı Muğla kadın doğum doktor -3
Allen Masters Sendromu
Bunun Karın İçinde Olması !
Allen Masters Sendromu
Gözünün Görmüyor Olması;
Sorun Olmadığını Farz Etmesi,
Kadınların En Büyük Yanılgısıdır.

Kadın Hasta İse Evde Huzur Yoktur

#RahimAğzıYırtığı #EmmetYırtığı

#ZorDoğum #KronikPID #DoğumHasarı #Rahimİltihabı #VajinalAkıntı #Vajinit #Servisit #ServikalLaserasyon #ServikalEktropiyon #<meta name="keywords" content="Ortaca ÖZel Muayenehane Uzamış Doğum ">