Rahim İltihabı – Pelvik inflamatuar hastalık – PID –  Pelvik İnfeksiyon

Konu toplamda 2 sayfadır , sayfa geçişleri en altta bulunan link tıklaması ile yapılabilir.
Geleceğiniz Sizin Elinizde Muğla Kadın Doğum Jinekolog Operatör Doktor Mesut Bayraktar Özel Muayenehanesi Logo Çalışması- işlemci - CPU

Rahim İltihabı – Pelvik inflamatuar hastalık – PID –  Pelvik İnfeksiyon

Rahim İltihabı – Pelvik inflamatuar hastalık – PID –  Pelvik İnfeksiyon 1920 1440 Muğla Kadın Doğum Jinekolog

Rahim İltihabı – PID

Akut pelvik inflamatuar hastalık (PID), nasıl teşhis- tedavi edildiği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bu bilgi tam size göre. Bu duruma sahip birinin akrabası, arkadaşıysanız da yardımcı olabilir.

Anahtar noktalar

 • Pelvik inflamatuar hastalık (PID), pelvik organların ;
  • Vulva
  • Vajen
  • Serviks
  • Uterus
  • Tüpler
  • Yumurtalıklar
  • Rektum
  • Zarlar – Kaslar – Damarlar – Sinirlerin – Bağların
  • Kemik yapının; iltihaplanmasıdır – enflamasyonudur. Bakın dikkat ediniz, bunlarda başlıyor ama geleceği de kapsayacak şekilde tüm bedeninizi etkileyen olaylar başlamaktadır.
 • Tanı genellikle semptomlara, ”muayeneye” +/- test sonuçlarına dayanır.
  • Kesin tanı klinik muayene ile (idrakı önemli olduğundan iyice açıyorum)
   • Vajinal muayene ile,
   • Alttan muayene ile
   • El ile genital bölgeye yapılan muayene ile konur.
 • Akut PID genellikle antibiyotiklerle başarılı olduğu kadar tedavi edilir. Tedavi başarısız olursa cerrahi yaklaşıma geçilebilinir.
 • Nadiren tedavilere dirençli, karın içi apse veya pelvik organlara apse formatına dönüşmüş ise cerrahi tedavi gerekebilir.
 • Siz, eşiniz tedavi – takip sürecini tamamlayana kadar; doktor iyileştiniz diyene kadar herhangi cinsel temastan kaçınmanız tavsiye edilir.
Vajina - Rahim İltihabının İhmali; Sizi Pert Eder !
Vajina – Rahim İltihabının İhmali; Sizi Pert Eder !

Pelvik İnflamatuar hastalık nedir?

PID, pelvik organların iltihaplanmasıdır + inflamasyonudur. Genellikle vajina, serviksten uterusa (rahim), fallop tüplerine, yumurtalıklara – pelvik bölgeye yayılan enfeksiyondan (genellikle vajinal akıntı) kaynaklanır. Şiddetli ise, pelvis içinde (leğen kemiği içinde) apseye (irin toplanması) neden olabilir.

PID = Leğenin içerisinde olan her şeyin kirlenmesi, pis olmasıdır.

PID yani onun parçası olan rahim iltihabının tedavisi leğendeki suyu döküp, leğeni temizlemek kadar kolay değildir.

PID = Leğenin içerisinde olan her şeyin kirlenmesi, pis olmasıdır.

PID yani onun parçası olan rahim iltihabının tedavisi leğendeki suyu döküp, leğeni temizlemek kadar kolay değildir.

PID , şu resimde gördüğün tüm alanları (eti, kemiği, kası, bağı, damarı, siniri, bak her şeyi) tutuyor - etkiliyor - bozuyor - yıpratıyor. Buda tüm bedenini bozmaya başlıyor !
PID , şu resimde gördüğün tüm alanları (eti, kemiği, kası, bağı, damarı, siniri, bak her şeyi) tutuyor – etkiliyor – bozuyor – yıpratıyor. Buda tüm bedenini bozmaya başlıyor !

Akut‘ pelvik İnflamatuar hastalık nedir?

Akut PID, enfeksiyonun neden olduğu uterus , fallop tüpleri, yumurtalıklar, pelvik bölgenin (kasların, sinirlerin, damarların, kemiğin, bağların) beklenmedik, aniden iltihaplanmasıdır. Tedavi edilmezse ileride karın ağrısı, doğurganlık sorunlarına (kısırlık, doğum komplikasyonlarına) , organ fonksiyon bozukluklarına

 • Tüpler bozulursa dış gebeliğe
 • Yumurtalıklar bozulursa kist, abse, erken menopoz
 • Uterus bozulursa polip, miyom, yapışıklıklara
  • .. neden olabilir.

Uzun vadeli etkiler ise daha fazla; kimse hem konuşmuyor hem de bilmiyor!

Östrojen sarhoşluğunun verdiği güç ile önemsenmemiş kronik rahim iltihabının sekeli; keman yayı şeklinde karaciğer ile batın duvarı arasındaki bantlar; Kronik Fitz-Hugh-Curtis Sendromu
Östrojen sarhoşluğunun verdiği güç ile önemsenmemiş kronik rahim iltihabının sekeli; keman yayı şeklinde karaciğer ile batın duvarı arasındaki bantlar; Kronik Fitz-Hugh-Curtis Sendromu 1
Konglomerat formatına, yapışıklıklar nedeniyle gitmekte olan rahim, adneksler. Tüpler şiş - tıkalı, rahimin arkasında kalın yapışıklıklar. Overler gözükmüyor
Konglomerat formatına, yapışıklıklar nedeniyle gitmekte olan rahim, adneksler. Tüpler şiş – tıkalı, rahimin arkasında kalın yapışıklıklar. Overler gözükmüyor
Konglomera; kum, çakılların basınçla birleşmesi, zamanla sertleşmesi sonucu oluşan kütlelerdir (betonlaşma).
Konglomera; kum, çakılların basınçla birleşmesi, zamanla sertleşmesi sonucu oluşan kütlelerdir (betonlaşma).

Bazen iltihaplanma uzun süre devam edebilir, Kronik PID olarak bilinir

Akut PID’ ye ne sebep olur?

Klamidya veya bel soğukluğu gibi tedavi edilmemiş cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE), PID’nin en olası nedenleridir . Akut PID (~ rahim iltihabı ), genç cinsel olarak aktif kadınlarda daha yaygındır. PID, cinsel yolla bulaşan – bulaşmayan daha az yaygın enfeksiyonlardan da kaynaklanabilir. Cerrahi girişimlerden sonra miyomektomi, polipektomi, kürtaj , doğum hasarlarından … işlemlerden sonra da PID gelişebilir.

Nadiren PID (~ rahim iltihabı ), düşük (abortus), hamileliğin sonlandırılması gibi olaylardan sonra, bebek sahibi olduktan sonra rahim içi araç (RİA) – spiral yerleştirilmesi gibi prosedürden sonra gelişebilir.

Akut PID’nin belirtileri nelerdir?

Bazen belirgin semptomlarınız olmayabilir. Hafif ila şiddetli arasında değişebilen aşağıdakilerden daha fazlasına sahip olabilirsiniz:

 • Kokulu – kokusuz , renkli – renksiz olağandışı vajinal akıntı
 • Alt karında genellikle her iki tarafta olan, adet sancıları gibi hissedilebilen ağrı
 • Seks sırasında, sonrasında derinlerde ağrı (cinsel ilişkide ağrı , disparoni)
  • Şimdi böyle ağrı olduğunda ;
   • Kadın; ”partnerimin penisi büyük ondan ağrı olabilir” dediğinde
   • Erkek; ”Penisim büyük , biraz ağrın olabilir”, hurafesi nedeniyle PID (~ rahim iltihabı ) malesef kronikleşmektedir (Türkiye’de ki temel sebep bu !).
 • Dönemler (regl) arasında vajinal kanama, cinsel ilişkiden sonra kanama veya aşırı regl kanaması olan dönemler
 • Mide bulantısı kusma, midede yanma, şişkinlik, hazımsızlık, geğirme , reflü
 • Ateş
 • Alt sırt ağrısı, bel ağrısı, kalça ağrısı, diz ağrısı, kuyruk sokumu ağrısı
 • Cinsel ilişki sonrası kanama olması
 • Ağrılı dışkılama, kabızlık
 • Oturamama, eğilince ağrı
 • Erken doğum, gebelikte kanama, yuvalanma kanaması, düşük riski, ölü doğum,
 • … çok daha fazlası

Bu, PID’nin teşhis edilmesinin zor olabileceği anlamına gelir, bu nedenle, bu semptomlardan herhangi birine ( 1 tanesine ) sahipseniz, mümkün olan en kısa sürede jinekolojik tıbbi yardım almanız önemlidir.

Kadınlarda jinekolojik hastalıkların ağrı olarak kendini gösterdikleri yerler. Özellikle bel ağrısı ! fakat Anadolu kadını bunun bel fıtığından olduğuna inanmış ve asla kadın hastalığı olacağını düşünmüyor. Bazısı ise eşinin penisinin büyük olması nedeniyle seks esnasında bu bölgelerin ağrı olmasını normal olarak kanıksamış durumdadır.
Kadınlarda jinekolojik hastalıkların ağrı olarak kendini gösterdikleri yerler. Özellikle bel ağrısı ! fakat Anadolu kadını bunun bel fıtığından olduğuna inanmış, asla kadın hastalığı olacağını düşünmüyor. Bazısı ise eşinin penisinin büyük olması nedeniyle seks esnasında resimdeki bölgelerin ağrı olmasını normal olarak kanıksamış durumdadır.
Cilt üzerindeki jinekolojik ağrı noktaları genellikle dış genital organlarda veya çevresinde yer alır. İşte bazı cilt üzerindeki jinekolojik ağrı noktaları:

Vulva: Vulva, kadın cinsel organının dış kısmını oluşturan dudaklar, klitoris, vajina açıklığı gibi bölgelerdir. Vulvada yaşanan ağrılar, vulvodynia, vulvar dermatit veya enfeksiyonlar gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Perineum: Perineum, vajina açıklığı ile anüs arasındaki bölgedir. Epizyotomi veya doğum travmaları gibi durumlar perineal ağrıya neden olabilir.

İnguinal bölge: İnguinal bölge, kasık bölgesindeki kaslar, lenf düğümleri, damarları içerir. İnguinal fıtık veya lenfadenit gibi durumlar inguinal bölgede ağrıya sebep olabilir.

Pubis: Pubis, pelvik kemiklerin ön kısmında bulunan kemiksel bir yapıdır. Pubik ağrı, pubik kemikteki enfeksiyon, travma veya inflamasyon nedeniyle ortaya çıkabilir.

Bel, uyluk, ayak tabanı, baldırlar ve kalça gibi bölgelerde de jinekolojik ağrılar hissedilebilir. Ancak resimdeki bölgelerdeki ağrılar genellikle jinekolojik problemlerden kaynaklanmazlar, çünkü jinekolojik ağrılar daha çok pelvik bölgede yoğunlaşır. Bununla birlikte, bazı durumlarda jinekolojik problemler diğer bölgelere yayılabilir, buna bağlı olarak bel, uyluk, ayak tabanı, baldırlar, kalçada ağrı hissedilebilir.

Örneğin, pelvik inflamatuvar hastalık (PID) gibi jinekolojik enfeksiyonlar, bel - kasıklarda ağrıya neden olabilir. Rahimde veya yumurtalıklarda oluşan kistler veya tümörler, baskıya bağlı olarak bel - uylukta ağrıya yol açabilir. Endometriozis, rahim iç tabakasının (endometrium) rahim dışında büyümesi durumunda bel, uyluk, karında şiddetli ağrıya sebep olabilir.

Ancak bel, uyluk, ayak tabanı, baldırlar, kalçada hissedilen ağrıların birçok farklı nedeni olabilir. Resimdeki bölgelerdeki ağrılar her zaman jinekolojik problemlerden kaynaklanmaz, tam değerlendirme yapılması önemlidir. Ağrılarınızın nedenini belirlemek, uygun tedaviyi almak için jinekolog sağlık uzmanına danışmanız önemlidir.
Sol taraf kronik pelvik ağrı, sağ taraf kronik olmayan durumlar için;
Kadınlarda yansıyan ağrı noktaları 2

Akut PID nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz size belirtileriniz, tıbbi cinsel geçmişiniz hakkında sorular soracaktır. Sizin rızanız ile doktorunuz vajinal (iç) muayene de yapabilir. Muayenede, özellikle PID’niz varsa, bazı rahatsızlıklara neden olabilir.

Enfeksiyonu test etmek için vajinanızdan, serviks’inizden sürüntüler alınabilir. Sonuçların geri gelmesi genellikle birkaç gün sürer.

 • Pozitif sürüntü sonucu enfeksiyonunuz olduğunu doğrular
 • Negatif sürüntü sonucu, enfeksiyon kapma olasılığınız olmadığı anlamına gelir, ancak enfeksiyondan kesinlikle kurtulduğunuz anlamına gelmez.

Diğer testler

Enfeksiyonu kontrol etmek için size kan testleri önerilebilir. Sizden idrar örneği istenebilir. HIV testi de önerilebilir.

Hamile kalma şansınız varsa, size hamilelik testi teklif edilecektir. Bunun nedeni, ektopik gebelik (hamilelik rahim dışında geliştiğinde) gibi diğer durumların PID’ye benzer semptomlara neden olabilmesidir.

Doktorunuz ciddi enfeksiyonunuz olduğundan şüphelenirse, daha ileri testler, tedavi için yerel hastanenize yönlendirileceksiniz. Size ultrason taraması önerilebilir. Bu genellikle uterusa (rahim), fallop tüplerine, yumurtalıklara daha yakından bakmak için transvajinal taramadır (vajinanıza nazikçe prob yerleştirilir). Bu, iltihaplı fallop tüplerini, apseyi tespit etmeye yardımcı olabilir.

Akut PID nasıl tedavi edilir?

Doktorunuz size sunulan özel tedavi hakkında size bilgi verebilir; bu, olası yan etkiler hakkında bilgi içermelidir.

Genellikle size antibiyotik enjeksiyonu, ardından anti-mikrobiyal tabletler verilir. Tedavi genellikle doğum kontrolü, hamileliği engellemez. Kendinizi daha iyi hissetseniz bile antibiyotik kürünüzü tamamlamanız çok önemlidir. PID tedavisi aylarca sürebilir. Maalesef kadınlarımız;

 • 1(bir) muayene
 • 1(bir) reçete
 • 1(bir) kutu ilaç
 • 1(bir) tablet
 • 1(bir) günde iyileşmek istiyor (İmkansızın nirvanasının megasını talep ediyor. 3- 5 kişi değil, bunu milyonlarca kadın talep ediyor. Enfekte gezen kadın popülasyonunun büyüklüğü ülke boyutundadır).


Östrojenin Bağımlılık Etkileri – Östrojen Sarhoşluğu

Detaylar için link tık!

İnsan evrimi, binlerce yıllık bir süreçte gerçekleşmiş ve bu süreçte kadın bedeninde önemli değişiklikler ortaya çıkmıştır. Yaklaşık 2000 yıl önce, kadınların ortalama yaşam süresi sadece 28 yıl idi ve menopozu gören kadınlar çok azdı. Bu dönemde, doğum kanamaları, gebelikle ilgili sorunlar, enfeksiyonlar ve kansızlık gibi çeşitli faktörler nedeniyle kadınlar biyolojik olarak zorluklarla karşı karşıya kalmışlardır. Ancak, bu biyolojik açığı kapatmak ve kadınların avantajlı olmalarını sağlamak için bir doping etkisi olan östrojen hormonu ortaya çıkmıştır.

Östrojen hormonunun etkisi altındaki kadınlar, genital enfeksiyonlara karşı daha dirençli hale gelirken, hastalık sırasında bile duygusal olarak daha denge ve öforik olabilirler. Aynı zamanda hastalık döneminde fiziksel olarak daha güçlü hissedebilirler. Östrojen hormonu, kadınlara direnç, sabır ve dayanma gücü vermiştir. Ancak, günümüzde ortalama ömür süresinin 80'lere kadar çıktığı bir dönemde, östrojenin kadınların hastalıkları umursamama etkisi (östrojen sarhoşluğu) artık bir zarar olarak ortaya çıkmaktadır.

Östrojen sarhoşluğu yaşayan ve östrojen hormonunun etkisi altında olan bir kadın, vajinal akıntı, polip, miyom gibi jinekolojik hastalıklara aldırış etmez. Bu dönemde, kadının cinsel market değeri yüksek olduğundan, jinekolojik hastalıkları reddetme eğilimi baskındır. Ancak, kadının ömrü boyunca sabit ve değişmez bir jinekolog doktora sahip olması çok önemlidir. Sabit ve değişmez bir jinekolog doktor, tüm kadınsal sağlık bilgilerini tek bir elde toplar ve erken teşhis ve etkin tedavilerle yaşam kalitesini artırır. Kadınların ve sonraki nesillerin sağlığını sürdürebilmelerinin tek yolu, jinekolojik yapıların sağlıklı olmasından geçer.

Kadınlar genellikle hastaneye gittiklerinde hangi doktorun olduğuna bakarak ona gitme hatasına düşebilirler. Ancak, sabit ve değişmez bir jinekolog doktor edinmek, kadının sağlık durumunu güvence altına almanın en iyi yoludur. Sabit ve değişmez bir jinekolog doktor, günün her anında arayabileceğiniz, korkmadan soru sorabileceğiniz, utanmadan tartışabileceğiniz bir doktordur.

Kadınların jinekolojik sağlığını korumak ve desteklemek için, sabit ve değişmez bir jinekolog doktorla çalışmak çok önemlidir. Bu şekilde, kadınlar sağlık konularında güven ve güvence hissedebilirler. Sabit bir jinekolog doktor, kadının sağlığını takip eder, erken tanı ve etkili tedavi imkanları sunar ve jinekolojik sorunların önlenmesine yardımcı olur.

Unutmayın, sabit ve değişmez bir jinekolog doktor size güven verir ve sağlığınızı korumanız konusunda size yol gösterir. Jinekolojik sağlık, her kadının hak ettiği bir hizmettir ve uzman bir doktor eşliğinde kadınlar sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdürebilirler.
Östrojen sarhoşu olmuş, östrojen etkisi altındaki kadına vajinal akıntı, polip, miyom vız gelir, tırıs gider. Kadının bu dönemde Cinsel Market Değeri De Yüksek Olduğundan, Jinekolojik Hastalıkları Ret Etme Eğilimi baskındır.

İnsan evriminin on binlerce yıl alan süreçte kadın bedeninde östrojen, östrojen reseptörleri gelişti. Bu günden yaklaşık 2000 yıl önce kadınların ortalama yaşam ömrü , ortalama 28 yıl idi. Menopozu gören kadın çok azdı. Doğum kanamaları, doğuma – gebeliğe bağlı sorunlar, enfeksiyonlar, kansızlık, … daha çok sayıda etken nedeniyle kadınlar biyolojik yetersizlik içerisindeydiler. Bu biyolojik açığı kapatıp, üstüne avantajlı çıkmalarını sağlayan doping yani östrojen dediğimiz hormonun korumasına – zırhına sahip oldular. Östrojen etkisi altındaki kadın genital enfeksiyonlara daha dirençli, hastalıkta bile duygusal durumu öforik, hastalık esnasında fizik beden olarak güçlüydü. Östrojen tarih boyunca kadına direnme – sabretme , dayanma gücü vermiştir. 2000 yıl önce bu avantajdı, zaten ortalama ömür 28 yıl idi. Fakat şuan ömür 80 lere dayanmış durumdadır. Östrojenin , kadına hastalıklarına aldırmama – umursamama etkisi ( östrojen sarhoşluğu ) artık kar değil, zarar şeklinde dönmektedir. Östrojen sarhoşluğunun detayları için yukarıdaki linke tıklayabilirsiniz.

 • Bu olmayınca hemen, tedaviyi bırakıp şu aramaları, eylemleri yapmaya başlıyor !
  • Rahim iltihabı söktürücü bitkiler nelerdir? ,
  • Rahim iltihabına maydanoz suyu ,
  • Rahim iltihabı bitkisel tedavi nedir? ,
  • Rahim iltihabı bitkisel kür nedir?,
  • Rahim iltihabi bitkisel çözüm nedir? ,
  • Rahim ağzı iltihabi bitkisel çözüm nedir? ,
  • Rahim iltihabı bitkisel çözüm nedir? ,
  • Rahim iltihabına bitkisel çözümler nelerdir? ,
  • Rahim iltihabı için bitkisel çaylar nelerdir? ,
  • Rahim iltihabı doğal tedavi nedir?,
  • Rahim iltihabı evde tedavisi nedir? ,
  • Rahim iltihabı elma sirkesi,
  • Rahim iltihap giderici bitkiler nelerdir? ,
  • Rahim iltihabı nasıl geçer bitkisel?,
  • Rahim iltihabı hangi bitki iyi gelir? ,
  • Rahim iltihabı maydanoz kürü ,
  • Rahim iltihabı maydanoz suyu ,
  • Rahim iltihabı soğan kürü ,
  • Rahim iltihabı sıcak su ,
  • Rahim iltihabı şifalı bitkilerle tedavi ,
  • Rahim ağzı iltihabı için şifalı bitkiler

Tedavi kürlerini eksiksiz tamamlayan kadınların çoğunda uzun süreli sağlık veya doğurganlık sorunları minimaldir (sıfır değil, çünkü tedaviye başlanana kadar bazı hasarları almış olabilirsiniz, bunlar geri dönmeyebilir).

Ayrıca ağrı kesici ilaçlar da önerilebilir. Belirtileriniz düzelene kadar dinlenmelisiniz. Tedaviden sonraki 48 ila 72 saat içinde kötüleşirlerse – iyileşmezlerse doktorunuzu tekrar görmelisiniz.

Şiddetli enfeksiyonunuz varsa, açık ameliyat veya anahtar deliği ameliyatı olarak da adlandırılan laporoskopi adı verilen genel anestezi altında ameliyata ihtiyacınız olabilir.

Tedaviye ne zaman başlamalıyım?

Test sonuçlarınızı almamış olsanız bile, antibiyotikleri reçete edilir edilmez almaya başlamalısınız. Bunun nedeni, herhangi gecikmenin uzun vadeli sağlık sorunları riskini artırabilmesidir

Neden hastane tedavisine İhtiyacım olabilir?

Aşağıdaki durumlarda doktorunuz hastanede tedavi önerebilir:

 • Teşhisiniz net değilse
 • Çok iyi değilseniz
 • Sık tekrarlamalar oluyorsa
 • Fallop tüpünüzde +/- yumurtalığınızda apse olduğundan şüpheleniyorsa
 • Hamileyseniz
 • Oral antibiyotik kullanmaya başladıktan sonraki birkaç gün içinde iyileşemiyorsanız
 • Antibiyotik tabletleri alamıyorsanız.
 • Hastanedeyken antibiyotikler damardan verilebilir (damar yoluyla doğrudan kan dolaşımına). Bu tedaviye genellikle semptomlarınız düzeldikten sonra 24 saate kadar devam edilir.

Ameliyata İhtiyacım olacak mı?

Fallop tüpünde +/- yumurtalıkta ciddi enfeksiyon, apse varsa genellikle ameliyat olmanız gerekir. Bir laporoskopi sırasında veya ultrason prosedürü sırasında apse boşaltılabilir, hatta yumurtalık, tüp, rahim veya hepsi alınmak zorunda kalınabilir.

Sağ over hiç gözükmüyor, sağ tüp ileri derecede bozulmuş Konglomera tüpler, aynı şekilde sol over gözükmüyor, pert halde Konglomera sol tüpler, rahim yüzeyinde gözüken yapışıklıklar (bantlar), uterus yani rahim ödemli - şişmiş durumda, serviks ödemli. Kronik PID(rahim iltihabı) ye güzel örnek . Günlük hijyenik ped kullanmak, vajinal akıntıyı önemsememek, idrar kaçırarak yaşamayı öğrenmek, umursamamak sizi ameliyat masasına yatırır. Östrojen sarhoşlu bittiğinde (menopoz!) tüm hastalıkların faturası önünüze konulur. Hasta; genital - üreme sisteminin kısmı kesilip alınması ile ciddi rahatladı fakat bu sürede bozduğu - kalıcı olmuş diğer hasarlar ne olacak?
Sağ over hiç gözükmüyor, sağ tüp ileri derecede bozulmuş Konglomera tüpler, aynı şekilde sol over gözükmüyor, pert halde Konglomera sol tüpler, rahim yüzeyinde gözüken yapışıklıklar (bantlar), uterus yani rahim ödemli – şişmiş durumda, serviks ödemli. Kronik PID(rahim iltihabı) ye güzel örnek . Günlük hijyenik ped kullanmak, vajinal akıntıyı önemsememek, idrar kaçırarak yaşamayı öğrenmek, umursamamak sizi ameliyat masasına yatırır. Östrojen sarhoşlu bittiğinde (menopoz!) tüm hastalıkların faturası önünüze konulur. Hasta; genital – üreme sisteminin kısmı kesilip alınması ile ciddi rahatladı fakat bu sürede bozduğu – kalıcı olmuş diğer hasarlar ne olacak?3

Ya hamileysem?

Hamileyken PID geliştirmek nadir değildir! İnsanlar gebeliğin sağlıklı rahimlerde geliştiğini, hasta rahimde gebelik oluşmayacağına müthiş derecede inanmış durumdadırlar.

İyileşme umudunu yitirmiş, normal yoldan çıkmak üzere olan rahim yani kronik enfeksiyon – enflamasyona uzamış maruziyet nedeniyle bazı rahimler kendini son bir gebeliğe odaklayabilmektedir – meyil edebilmektedir ( jinekolojik şıvgın gebelikler ).

Hamile kalma ihtimaliniz varsa, hamilelikte bazı antibiyotiklerden kaçınılması gerektiği için doktorunuza söylemelisiniz. PID için reçete edilen antibiyotik tipiyle ilişkili riskler hem anne hem de bebek için fazla değildir.

İyileşme umudunu yitirmiş, normal yoldan çıkmak üzere olan rahim yani kronik enfeksiyon - enflamasyona uzamış maruziyet nedeniyle bazı rahimler kendini son bir gebeliğe odaklayabilmektedir - meyil edebilmektedir ( jinekolojik şıvgın gebelikler ).
Jinekolojik şıvgın gebelik; iyileşme umudunu yitirmiş rahimin kendini gebeliğe meyillendirmesidir.

Rahim İçi doğum kontrol cihazım (RİA/spiral) varsa ne olur?


Tedaviye başladıktan sonraki birkaç gün içinde PID semptomlarınız düzelmiyorsa, RİA’nız varsa, doktorunuz onu çıkarmanızı önerebilir. Çıkarılmadan önceki 7 gün içinde seks yaptıysanız, hamilelik riski altında olursunuz, acil hormonal kontrasepsiyon (ertesi gün hapı) önerilebilir.

Enfeksiyonlu rahimde miyomu tutmaya devam etmek, spiral translokasyon’una (başka organ – dokulara göç etmesine) neden olabilir.

Eşim tedavi edilmeli mi?

CYBE sonucu PID geliştirdiyseniz, son 6 ay içinde seks yaptığınız herkes iyi olsalar bile, enfeksiyon açısından test edilmelidir. Kendileriyle iletişime geçmeniz iyi olur.

Tekrar ne zaman seks yapabilirim?

Yeniden enfeksiyondan kaçınmak için hem siz hem de eşiniz, tedavi sürecini tamamlayana kadar herhangi bir cinsel temastan kaçınmalısınız.

Peki takip?

Orta ila şiddetli enfeksiyonunuz varsa, doktorunuzun belirtilerin antibiyotiklere yanıt verdiğini görebilmesi için bu muayeneye gelmeniz önemlidir.

 • Belirtileriniz düzelmiyorsa, daha fazla araştırma, tedavi için hastaneye gitmeniz önerilebilir.
 • Belirtileriniz düzeliyorsa, genellikle 2-4 hafta sonra aşağıdakileri kontrol etmek için takip randevusu verilir:
  • Tedavinizin etkili olduğunu enfeksiyonun başarılı şekilde tedavi edildiğini doğrulamak için tekrar sürüntü testinin gerekli olup olmadığı; devam eden semptomlarınız varsa bu özellikle önemlidir
  • PID’nin uzun vadeli etkileri hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olduğunuzu başka hamilelik testinin gerekli olup olmadığı
  • Gelecekteki doğum kontrol seçenekleri hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olduğunuzu
  • Cinsel partnerinizin/partnerlerinizin tedavi görmüş olması.

Akut PID’nin uzun vadeli etkileri var mı?

Akut PID için antibiyotiklerle tedavi genellikle başarılıdır. Tedavi edilmezse, tedavi ertelenirse veya ciddi enfeksiyon varsa uzun süreli sorunlar ortaya çıkabilir.

Uzun vadeli etkiler şunları İçerebilir:

 • Gelecekte ektopik gebelik riskinin artması
 • Hamile kalmanın zorlukları
 • Fallop tüpünde +/- yumurtalıkta apse
 • Alt karnınızda kalıcı ağrı, bel ağrısı, bel fıtığı gelişimi,…
 • … çok daha fazlası !
Gerçekler her zaman çıplak - basittir. SIFIR vajinal akıntı sağlıktır.
Gerçekler her zaman çıplak – basittir. SIFIR vajinal akıntı sağlıktır.

Tekrarlanan PID atakları, gelecekteki doğurganlık sorunları riskini artırır. Daha fazla enfeksiyon riski, prezervatif kullanarak, sizin – cinsel partnerinizin/partnerlerinizin tedavi edildiğinden emin olarak azaltılabilir.

Rahim iltihabı, rahim enfeksiyonu, rahim defluksiyonu yani rahimin mikrop kapması krem çalarak - sürerek geçmez.
Rahim iltihabı, rahim enfeksiyonu, rahim defluksiyonu yani rahimin mikrop kapması krem çalarak – sürerek geçmez.
Hasta olmuş , iyileşmeye çalışan veya iyileşemeyen erkeklerin çevresinde hastalığını bilmeyen, inkar etmiş kadınlar vardır. Kadın hastalığını önemsenmemesi sadece kadında hastalık yapmamaktadır.
Hasta olmuş , iyileşmeye çalışan veya iyileşemeyen erkeklerin çevresinde hastalığını bilmeyen, inkar etmiş kadınlar vardır. Kadın hastalığını önemsenmemesi sadece kadında hastalık yapmamaktadır.
Sağ over hiç gözükmüyor, sağ tüp ileri derecede bozulmuş Konglomera tüpler, aynı şekilde sol overin az kısmı gözüküyor, yine pert halde Konglomera sol tüpler, rahim yüzeyinde gözüken yapışıklıklar (bantlar), uterus yani rahim ödemli - şişmiş durumda, serviks ödemli. Kronik PID - Rahim İltihabına güzel örnek
Sağ over hiç gözükmüyor, sağ tüp ileri derecede bozulmuş Konglomera tüpler, aynı şekilde sol overin az kısmı gözüküyor, yine pert halde Konglomera sol tüpler, rahim yüzeyinde gözüken yapışıklıklar (bantlar), uterus yani rahim ödemli – şişmiş durumda, serviks ödemli. Kronik PID – Rahim İltihabına güzel örnek 4
Genital bölgelerdeki enfeksiyon bir etkiyle yüzde çıksaydı; kimse! yüzüne hijyenik ped koyup gezmezdi. Jinekolojik enfeksiyonların görmezden gelinmesinde, göz ardı edilmesinde; östrojen sarhoşluğu, toplumsal kanıt kuramı, jinekolojik ponzi, yüksek cinsel market değeri vardır.
Genital bölgelerdeki enfeksiyon bir etkiyle yüzde çıksaydı; kimse! yüzüne hijyenik ped koyup gezmezdi. Jinekolojik enfeksiyonların görmezden gelinmesinde, göz ardı edilmesinde; östrojen sarhoşluğu, toplumsal kanıt kuramı, jinekolojik ponzi, yüksek cinsel market değeri vardır.
Tertemiz prıl pırıl akvaryum gibi kimse yok. Deniz hemen enfeksiyon yapıyor mu?

Denizin pırıl pırıl olması steril - mikropsuz olduğunu göstermez.
Tertemiz prıl pırıl akvaryum gibi kimse yok. Deniz hemen enfeksiyon yapıyor mu?
Denizin pırıl pırıl olması steril – mikropsuz olduğunu göstermez.
PID yani rahim iltihabı nedeniyle yumurtalıkta ki kistin apseye dönüşmesi
PID yani rahim iltihabı nedeniyle yumurtalıkta ki kistin apseye dönüşmesi 5
Hocam her regl mantar oluyorum, geçmiyor, geçmiyor, fitil yazıp gönderiyorlar, perişan oldum !
Hocam her regl mantar oluyorum, geçmiyor, geçmiyor, fitil yazıp gönderiyorlar, perişan oldum !
Sen bedenine iyi baksan bile o sana iyi bakmayabilir. Çünkü anne rahminde mikroba, iltihaba, kansızlığa maruz kalmış isen yani rahimde örselenmiş isen BAKMAZ! 

İŞTE BU YÜZDEN 

GEBELİKTE TASARRUF (KISINTI) YAPILMAZ.
Sen bedenine iyi baksan bile o sana iyi bakmayabilir. Çünkü anne rahminde mikroba, iltihaba, kansızlığa maruz kalmış isen yani rahimde örselenmiş isen BAKMAZ!

İŞTE BU YÜZDEN

GEBELİKTE TASARRUF (KISINTI) YAPILMAZ.
Tüplerin kronik enfeksiyonla kapanmış olması, şişmesi, tubaovarian abse, uterus yüzeyinde yapışıklıklar , pert olmuş üreme sistemi , pelvik enfeksiyon .
Tüplerin kronik enfeksiyonla kapanmış olması, şişmesi, tubaovarian abse, uterus yüzeyinde yapışıklıklar , pert olmuş üreme sistemi , pelvik enfeksiyon .6
PID nedeniyle tuboovarian apse oluşmuş genital sistem , rahim yumurtalıklar pert halde, östrojen sarhoşluğuna bağlı aşırı ihmal edilmiş jinekolojik sistem
PID nedeniyle tuboovarian apse oluşmuş genital sistem , rahim yumurtalıklar pert halde, östrojen sarhoşluğuna bağlı aşırı ihmal edilmiş jinekolojik sistem 7
Doktor bey çok fitil kullandım, hep fitil yazıp gönderiyorlar.
Doktor bey çok fitil kullandım, hep fitil yazıp gönderiyorlar.
Doktor bey çıldırtan vajinal kaşıntı, vajinal sızlamalar, vajinal yırtılmalar var... geçmiyor geçmiyor
Doktor bey çıldırtan vajinal kaşıntı, vajinal sızlamalar, vajinal yırtılmalar var… geçmiyor geçmiyor
Karın içinde yapışıklık (brit);jinekolojik kök sebep çözülene kadar engellenemez.
Rahim iltihabı adet sancılarına, cinsel ilişkide ağrıya, adet düzensizliğine, gebelik komplikasyonlarına yani yaşam kalitenizde bozulmaya neden olmaktadır.
Rahim iltihabı adet sancılarına, cinsel ilişkide ağrıya, adet düzensizliğine, gebelik komplikasyonlarına yani yaşam kalitenizde bozulmaya neden olmaktadır.
Nirvana seviyesinde Kronik Rahim İltihabına yani ileri düzeyde jinekolojik ihmal nedeniyle pert olmuş rahim, tüp - yumurlıklar . Bu kadar ağır şekilde hasar almış genital sistem uzun vade de mutlaka başka sistemleri bozmuştur !
Nirvana seviyesinde Kronik Rahim İltihabına yani ileri düzeyde jinekolojik ihmal nedeniyle pert olmuş rahim, tüp – yumurlıklar . Bu kadar ağır şekilde hasar almış genital sistem uzun vade de mutlaka başka sistemleri bozmuştur ! 8
Doktor Mesut Bayraktar

Doktor Mesut Bayraktar

Ortaca/Muğla

Hayatın olağan akışı gereği iyileşmek için hasta olan kişi çabalamalıdır yani aktif rol oynamalıdırlar. Görüldüğü üzere tedavi hunisinin büyük kısmında vakit kaybeden, hastalığını ret eden, iyileşemeyen, bahane, bedava - ucuz yöntemlere yönelen, körü körüne bel bağlayan hastalar pasif iyileşmeyi yani iyileşememeyi seçenler bulunmaktadır.

Tedavi süreci, hastaların sağlık sorunlarıyla başa çıkabilmeleri, iyileşme sağlayabilmelerinde önemli adımdır. Ancak, tedavi hunisi sürecinde Hekimlerin bazı zorluklarla karşılaşması mümkündür. Resimde, hastaların farklı farklı tutumlarından kaynaklanan zorlukları ele alarak, hekim-hasta ilişkisinde zorlukların üstesinden gelirken zedelenebileceğini, tedavi hunisinin önemini vurgulayacağız. Tedavi süreci, hasta sağlığını iyileştirmek amaçlı yapılan serüven düşünülebilir. Tedaviler, sağlık sorunlarına farklı yaklaşımlar gerektirebilir, bazen beklenmedik zorluklarla karşılaşılabilir. Bundan dolayı, tedavi hunisi sürecinde hekimlerin, hastaların farklı tutumlarına uygun şekilde davranması, etkili iletişim becerilerini kullanması önemlidir. Hekimlerin mesleklerini icra ederken , hasta kaynaklı zorlukları aşarken, hekim-hasta ilişkisinin zarar görmemesinde hastaların dikkatli olmaları gerekmektedir. Çünkü hekim sonsuza kadar sabredebilen, her uygunsuzluğa pozitif, sorun çözme şeklinde yaklaşan canlılar gibi düşünmeyiniz.

*** Hastalığını Kabul Etmeyenler: Hastalığını kabul etmeyen bireyler, sağlık sorunlarını inkar ederek tedaviye direnç gösterebilirler. Bunlar , tedavi sürecinin başarıyla ilerlemesini engelleyebilir. Hastalığını kabul etmeyen kişiler, genellikle hastalıklarının ciddiyetini ya da varlığını reddederler. Buda, hem kendileri hem de doktora sorun çıkmaktadır. Hastalığın kabul edilmemesi, tedavi sürecinin etkinliğini azaltabilir, tamamen durdurabilir.Hastalığını kabul etme evresi, hasta olduğunu kabul etme; tedavi sürecinin önemli parçasıdır. Hastalığın kabul edilmesi, kişinin gerçek durumuyla yüzleşmesine, gereken tedaviye tam uyum sağlamasına yardımcı olabilir. Böylece tedavi süreci daha etkili başarılı olabilir. Hastalığını kabul etmeyen bireylerin, kendi sağlık durumlarını gerçekçi şekilde değerlendirmeleri, tedaviye açık olmaları önemlidir.

Hastalığını kabul etmeyen, ret eden; Doktoru rakip , düşman bilmektedir.

*** Hastalığını Kabul Edenler: Hastalığını kabul eden kişiler, tedavi sürecine daha olumlu yaklaşabilirler. Hastaların tedaviye uyum sağlamasını kolaylaştırır, iyileşme sürecini hızlandırabilir. Fakat çoğunlukta bazı insanlar hastalığını kabul etsede hekim yerine başka yollara başvurabilerek, hastalıkların ilerlemesine, kronikleşmesine neden olmaktadır.

*** Bir Ara Hallederizciler - Google Aramacılar: Bazı hastalar, sağlık sorunlarıyla ilgili hafife alıcı, savsaklayıcı tutum sergileyebilirler. “Bir ara hallederizciler”, sağlık sorunlarını erteleme, önemsememe eğilimindedir. Google aramacıları ise kendi kendini teşhis etme, tedavi etme çabasına, akıllılığına girebilirler. Yanlış bilgilendirme, yanlış tedavi seçeneklerine yol açabilir.

*** Doğal Tedavi Yöntemlerine Körü Körüne İnananlar: Doğal tedavi yöntemlerine inanan hastalar, alternatif çözümler arayışında olabilirler. Maydanoz, soğan suyu içiciler gibi, doğal yöntemlere güvenerek, körü körüne bel bağlayarak etkisiz, tedavi sürecini yürütebilirler. Bazen bilimsel kanıtlanmamış, etkinliği sınırlı olan yöntemlere yönelmelerine neden olabilir. Maalesef tüm iletişim mecraları tedavilerin etkin olmadığını söylese de böyle yönelimler artarak devam etmektedir.

*** Sahte Doktor Bulucular - Maddi Zorluk Çıkarıcılar: Sahte doktor bulucular, maddi zorluk yaratanlar - bulanlar, yani tedaviye gereksiz yere maddi kısıntı uygulayanlar, tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Ev, araba kredisi ödemesi, oğlanı evlendirme gibi maddi yükler altında olan hastalar, tedaviye uyum sağlamakta, iyileşmekte güçlük çekebilirler. İnsanlar sağlıklı kalmanın, mal mülk edinmeden değerli olduğunu maalesef kavrayamamaktadırlar.

Hasta olmuş ama evi var
Hasta olmuş ama oğlu evlenmiş.

Kendini, sağlığını feda ederek yaşamda hedefleri başarmak maalesef artan hızda devam etmektedir. Günümüzde oldukça yaygın durumdur. İnsanlar, zamanı, varlıklarını daha verimli kullanmak amacıyla sağlıklarını tehlikeye atabilmektedirler. Ancak, sağlığın önemi göz ardı edilmemelidir. Kaliteli yaşam sürerken sağlıklı olmak şarttır. Hayatta hedefleri başarmak önemli olsa da, sağlığımıza dikkat etmekten asla vazgeçmemeliyiz.

Tedavi hunisi süreci, hastaların sağlık sorunlarını çözmek, iyileşmede önemli adımdır. Ancak, bazı hastalar, kendilerine gereksiz yere maddi zorluklar yaratarak (3. evinin kredisini bahane göstermek, 4. çocuğunu davul zurna - yemekli evlendirmeye çalışması) tedavi sürecini olumsuz etkilemektedir (tedavi olmamaktadırlar!). Makaleyle maddi gücü – imkanı olduğu halde “ev aldık, araba aldık kredi ödüyoruzcular” şeklinde adlandırılan, doktoru gereksiz yere maddi zorluklar ile meslek icrasına sürükleyen hastaların yeteri kadar iyileşemediklerini vurgulamak istiyorum.

*** Profesöre Gidenler - İyi Doktor Deyiciler: Bazı hastalar, tedavide ünlü/ünsüz profesöre başvurma eğilimindedirler. Bunlar, “normal” doktorları, diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarını göz ardı edebilir, hatta küçümseyebilir. Aynı şekilde, bazı hastalar, tedavi - meslek icrasının masrafları nedeniyle para talep eden doktorlardan da uzak durma eğiliminde olup tedavi sürecini menfi etkileyebilir. Uygun tedavi seçeneklerinin kaçırılmasına, hastalığın artmasına neden olabilir. Hastalar kaçırılan, kaybolan sağlığın %100 geri gelmediği konusunda yeteri kadar ikna edilmelidirler. Mümkün ise hastalar, tedavinin tamamen geri gelmeme, başarılı olmama riski olduğuna ilişkin yeterli bilgilendirme yapılarak ikna edilmelidirler.

Maalesef bazı insanlar maddi varlıklarının korunmasını sağlıklarından önemli görmektedir.

Servete Mala Mülke Yaşayanlar Sağlıklarını Feda Ediyorlar.

*** Ego, Kişisel Çıkar Çatışmaları: Hekim-hasta ilişkisindeki ego, kişisel çıkar çatışmaları, tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Doktorun , hekim hasta bağı kurulmamış hastaya “sen” demesi gibi durumlar, iletişim sorunlarına yol açabilir. Aynı şekilde, bazı hastalar da doktorlarla kişisel, duygusal çıkar çatışması içine girebilirler , tedavi sürecinin etkinliğini azaltabilir. Hastalar , empati, anlayışla Hekimleri karşılamalı, iletişimde açıklık, saygıyı korumalı, kişisel çıkar çatışmalarından uzak durmalıdır. Hekim-hasta bağı, tedavi sürecinin başarısında önemli faktördür. Hastaların hekimle güven, destek temelinde ilişki kurması, tedaviye uyumlarını artırır, iyileşme motivasyonunu yükseltir. Hekimler de, hastaların duygusal ihtiyaçlarını anlamalı, hastalarla işbirliği yaparak tedavi sürecini yönetmelidir. Hasta, hekimin yönlendirmelerine uyum sağladıkça, hastada, hekimi destekleyici rol üstlendikçe, iyileşme süreci olumlu yönde etkilenecektir.

Tedavi sürecindeki zorluklarla başa çıkan, iyileşen hastalar, motivasyon kaynağı olabilirler. İyileşenlerin başarı hikayeleri, diğer hastalara umut ilham verebilir. Hekimlerin iyileşme sürecini desteklemek , başarı hikayelerini paylaşmaları önemlidir. Tedavi sürecinde karşılaşılan zorluklar, hastaların tutumları, hekim-hasta ilişkisi etrafında yoğunlaşır. Hastaların hastalıklarını kabul etme, doğru bilgilere ulaşma, maddi zorluklarla başa çıkma, kendince maddi zorluk varlığı yaratmama, doğru tedavi seçeneklerini değerlendirme konularında Hekim destek vermesi önemlidir. Tekrardan, hastaların 1001 zorlukla meslek icrası yapan Hekime empati, anlayış - etkin iletişim becerileriyle Hekimleri benimsemeleri, işlerini kolaylaştırmaları, hastanın, tedavi sürecinin etkinliğini artırır, hastaların moralini yükseltebilir, motivasyonlarını artırabilir, tedaviye olan uyumlarını iyileştirebilir.

Hekim-hasta bağı, güvene dayalı ortamda kurulmalı, hastaların iyileşme sürecine aktif katılımları teşvik edilmelidir. Etkili tedavi sürecinde, hem hastaların hem de hekimlerin sorunların üstesinden gelmede birlikte çalışmaları, destekleyici ortam oluşturmaları gerekmektedir.

Tedavi Hunisi

nde

pasif iyileşme

ye
çalışanlardan olmayın.
SIFIR vajinal akıntı sağlıktır
Vajina; 
Akan ,
Kokan, 
Sızdıran,
İmtiyazlı, 
Bir organ değildir.

Şunu unutmayınız vajina akan, kokan, aksıran, tıksıran ucube – başa bela organ değildir. Vajina akmaz. Sıfır vajinalakıntı sağlıktır. Vajinal sağlık, sağlıklı vajina amacıyla yapmanız gerekenler kolay değildir. Şunlar eniyi başlangıçtır; Kadın vajinası, kadının bedenindeki enözel, hassas bölgelerden biridir. Vajinanın harekete geçirici etkisi, doğal şekilde cinsel dürtüleri uyandırır. Vajina, sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda duygusal olarak da dikkate alınmayı hak eder. Kadının iç dünyasının yansıması olarak, vajinaya; sevgi, şefkat, anlayışla , kendisine değer verilerek yaklaşıldığında, ilişkilerin derinlik kazanmasına katkıda bulunur. Partnerinin hassaslığı karşısında açılan vajina, özgüveni yükselterek ilişkilerin sağlam temeller üzerine kurulmasını sağlar. Hijyenik vajinanın romantikliği ise başka hiçbir şeye benzemez. İki insanın bedenlerinin birleştiği o an, duygusal, fiziksel bağın yoğun yaşandığı andır. Vajina, romantizmin ateşini körükleyen kavanozdur. İçinde barındırdığı sıcaklık, nem, feromonlar romantik anları daha da özel kılar, duygusal yakınlık hissi yaratır. Ancak kadın vajinasının büyük gücü, feromonal güç uyandırma, feromonal baskı altına alma potansiyelidir. Doğurganlık simgesi olarak, yeni hayatın başlangıcına ev sahipliği yapar. Kadının bedeninde gücün sembolüdür. Kendine olan inancı, kendini keşfetme yolculuğunda, vajina kadına güç, özgürlük hissi verir. İçindeki enerjiyi uyandıran kadın, dünyayı değiştirebilecek potansiyele sahip olabilir. Sonuç olarak, kadın vajinası, harekete geçirici etkisi, dikkate alınmayı sağlayan hassasiyeti, romantikliği, güç uyandırma potansiyeliyle harikulade organdır. Bu özellikleriyle, insan ilişkilerinde derin bağlar kurmamıza, sevgi, tutkuyu paylaşmamıza yardımcı olur. Kadının bedenindeki bu mucizevi organı keşfetmek, kadının kendini tam anlamıyla ifade etmesine, gerçek potansiyelini ortaya çıkarmasına yardımcı olabilir. Bazen kadın bu güç karşısında zehirlenerek vajinal hastalıkları görmezden gelebilir. Vajina mahrem organdır, ömür boyu kadın tarafından gizleniyor, hatta gizlemediğinizde hapis cezası bile var. Yani öğretilmiş gizleme dürtüsü, vajina hastalıklarını görmemeye, ihmal etmeye yatkınlık yaratıyor; buda tedavi sürecini imkansız şekle sokmaktadır. Kendinize sabit Jinekolog Hekim edinirseniz vajinanızla başınız belaya girmez. Halen vajinayı öğrenmeye devam eden profesyonelim, vajinalakıntı muazzam derecede kompleks nedenlerin bir araya gelerek oluşturduğu karmaşık denklemin sonucu olup; kendi kendine bitki börtü kullanarak basit yöntemler ile şifa arayanları okudukça içim gerçekten tabiri caiz ise cızz etmektedir. SIFIR VajinalAkıntı sağlıktır.
Sıfır vajinal akıntı sağlıktır
Kadın bedeninde kronik enflamasyonun büyük kaynağı vajinal akıntıdır. Kronik enflamasyon, vücudun bağışıklık sisteminin sürekli olarak aktif olması durumunda ortaya çıkan durumdur. Akut enflamasyon, genellikle enfeksiyon, doku hasarı gibi belirli tetikleyici faktöre yanıt olarak gelişen kısa süreli yanıtken, kronik enflamasyon ise uzun süreli, sürekli devam eden durumdur.

Kronik enflamasyon, çeşitli faktörler tarafından tetiklenebilir. Bunlar arasında tekrarlayan enfeksiyonlar (vajinal akıntı, vajinit, servisit, rahim iltihapları), otoimmün hastalıklar, obezite, stres, sigara içmek, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam tarzı gibi etkenler yer alabilir. Kronik enflamasyon, vücutta inflamatuar yanıtı sürekli hale getirerek dokuların zamanla zarar görmesine, sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kronik enflamasyon, çeşitli hastalıkların gelişimine katkıda bulunabilir. Bunlar arasında kalp hastalıkları, diyabet, kanser, Alzheimer hastalığı, romatoid artrit, inflamatuar bağırsak hastalığı gibi durumlar yer alır. Kronik enflamasyonun hastalıklarla ilişkili olması, uzun vadede vücudun bağışıklık sistemi, dokuları üzerinde olumsuz etkileri olduğunu göstermektedir.

Kronik enflamasyonun belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bunlar arasında sürekli yorgunluk, halsizlik, ateş, eklem ağrıları, kas ağrıları, sindirim sorunları, cilt problemleri, kilo değişiklikleri yer alabilir. Belirtiler, vücuttaki inflamatuar sürecin uzun süreli etkilerini yansıtabilir.

Kronik enflamasyonun tedavisi, temel olarak altta yatan nedenin belirlenmesi, tedavi edilmesini gerektirir. Sağlıklı yaşam tarzı benimsemek, dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, stresten uzak durmak, uyku düzenine dikkat etmek, kronik enflamasyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, ilaç tedavisi, diğer tıbbi müdahaleler de gerekebilir.

Kronik enflamasyonun önlenmesi, yönetimi, bireylerin genel sağlık durumuna dikkat etmelerini, sağlıklı yaşam alışkanlıklarını sürdürmelerini gerektirir. Düzenli olarak jinekolog doktor kontrollerine gitmek, uygun tıbbi tedaviyi almak, stres yönetimi gibi önlemler, kronik enflamasyonun olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.
Kadın bedeninde kronik enflamasyonun en büyük kaynağı vajinal akıntıdır.
Tetkikler hekimin kanaatinden üstün değildir
Tetkikler hekimin kanaatinden üstün değildir
Hastane Stresinden Uzaklık
✓ 
Özel Etkileşim
✓ 
Süre Sınırlamasız Muayene
✓ 
Mahremiyet – Gizlilik
✓ 
Hijyenik Ortam
✓ 
Teknoloji Kullanımı
✓ 
Konfor – Ferah Ortam
✓ 

Online Randevu

✓ 
3. Şahıslarla Temassızlık
✓ 
Güven – Nezaket – Zarafet
✓ 
Etik
✓ 
Tecrübe
✓ 
Profesyonel Destek
✓ 
Hasta Memnuniyeti & Sağlığı
✓ 
Fethiye’den 45′ uzaklıkta
✓ 
Dalaman’dan 10′ Uzaklıkta
✓ 
Köyceğizden 15′ Uzaklıkta
✓ 
Marmaris’den 40′ Uzaklıkta
✓ 
Muğla’dan 45′ Uzaklıkta
✓ 
Para değil

Mal mülk değil

En iyi eğitim , öğretmen değil !

Çocuğunuza bırakılacak en büyük miras şudur:

Sağlıklı

10 numara
☆☆☆☆☆ 
olacak şekilde “gebelik öncesi hazırlık + gebelik takibi + doğumunu” sağlayarak maksimum potansiyel IQ & EQ ya FETUSUN ulaştırılmasıdır.

Yani fetusu hayata 5/0 önde başlatmaktır. 

Eğer bunu sağlarsanız; sağlamak 15 – 30 bin USD civarı para harcamaktan geçer. O zeki, ahlaklı, yetenekli çocuk başarı sarmalında zirveye hemen çıkar, müthiş gelir elde eder; emekli olduğunuzda size ev araba aldığı gibi, dünyayı gezmenizde size tatil hediyeleri ayarlar. Eğer bunu yapmak yerine, 15 – 30 bin USD’ye ev, araba alabilirsiniz ama, çocugunuz sizin ölmenizi, mirasın kendisine kalmasını bekler, sonrada onu tüketerek yer yada üzerinizdeki evi ipotek göstererek iş kurar , batırır yada sürekli sizden para ister, sizde sürekli kaçar , bahane uydurursunuz…

Çıkar çatışmalarıyla berbat olmuş hayat yaşamamak için süper kaliteli bebekler doğurun.

Rahimde mikrop kaparak bitik, pert olmuş, erken doğmuş, kansızlığa, kötü rahim şartlarına ( urlu, vajinal akıntılı, kistli, varisli ) yani haşat rahimlerden eksik – vasat doğan bebeklerinizle, büyüdüklerinde “çıkar çatışmasına” girmemesi; doğmadan önce, gebelik süreci & doğumuna maddi kaynak harcanmasından geçer.
AGAÇ YAŞ İKEN, İNSAN RAHİMDE İKEN EĞİLİR.

Bebek;

Zeki doğarsa ahlaklı olur.
Zeki + ahlaklı olursa zengin olur. 
Zeki + ahlaklı + zengin olursa sana ev araba almayı bırak toplumun tamamı müreffeh olur, zenginleşir.

İnsana yani kendi kanına – canına yatırım yapmalısın yada çıkar çatışmalarıyla bomboş hayat yaşamak durumunda kalırsın.
Sana göre yatırım nedir?
Muğla Jinekolog Doktor Muayenehane

Kadın

ın,
Sonraki Nesil
lerinin (

Fetus

,

Bebek

,

Çocuk

,

Torun

) Sağlıklarını
Mutlu Huzurlu
Devam Edebilmesinin Yegane yolu,
jinekolojik Organ
ların

Rahim

,

Yumurtalık

,

Tuba Uterina Tüpler

,

Rahim Ağzı

,

Vajina

,

Vulva

gibi
organ
ların

Topyekün Sağlık

Şekil
de

Nesilden Nesile Aktarılma

sından
Geçmek
tedir.

İhmal

Edilen Her

Kadın Hastalığı

,
Zaman
İçerisinde
Çeşit Çeşit
Hastalıkların;

Romatolojik

,

Nörolojik

,

Psikiyatrik

,

Onkolojik

Hatta

Odontojenik

Problem
lerin
Gelişim
i İçin
Tetik
(

Tetiklemek

) Olabilir.

Sebep

,

Müsebbip

Olanın;
Kadınsal Şikayet
ler Olduğu,
Gizliden Gizliye
İşlediği Yani
Kök
enin Jinekolojik Hastalık Olduğu

Akıl

ınıza Bile Gelmeyebilir.

Tahlil

lere
%100 İnanmak
Size
Ciddi
Vakit
Para
Yaşam Süresi
Kaybettirebilir.
Basit Yöntem
+
Kolaya Kaçmak
Olan Sayfalar Dolusu
Tetkik Sonuçları
na Sakın Aldanmayın,
Tetikler Normal Çıktı
; Sağlıklıyım Diye
Körü Körüne Bel Bağlama
yın. Hekim Dışında
Hiç Bir Şey
e

%100 Güven

meyin. Özellikle Jinekolojik Hastalıkları; Kan – İdrar Tetkikleri

Başarılı

, Oranda

Tespit

Edememektedir.
Kronikleşmiş
İlgi
siz Gibi Gözüken Hastalıkların

Kök Sebep

lerinin Jinekolojik Olması Size,
Çevre
nize
Alaka
sız, Saçma Bile Gelebilir.

Dikkat

Ediniz! Jinekolojik Hastalığı Bekleterek;

Kendi Kendine

,
Zaman Tanımak
la
Vakit Geçirmek
le
İyileşme
si

Mümkün

Değildir.
Dişi
Bireyler, jinekolojik Şikayetlere;

Semptom

lara Hızlı

Adaptasyon

Evrim
i Sergilediğinden, Bunda

Toplumsal Kanıt Kuramı

da Etkin Olup

Kadınlara Özgü Hastalık

Hızlı İvmeyle

Kronik>

Olabilmektedir. Adaptasyon + Kronikleşme İnsan

Psikoloji

siyle Birleşince
Kadınsal Şikayetleri Normalleştirme
Kaçınılmaz Olmaktadır.
Baş Edilmesi Zor
Psikoloji
ye Giren
Kadınlar
Jinekolojik Hastalıkların Sebep Olduğu

Komplikasyon

ları , Hastalıkları Taşıyabildiği

Ömür

e Kadar Kendine , Ailesine Yük Edebilmektedir (Birliktelik; Adaptasyon + Kronikleşme Hastalık İçin Bulunmaz Nimettir). Sizi,

Ailenizi

, Gelecek Nesilleri Tnımladığım

Patolojik

Birliktelik

Kıskaç
lanmasından;

Hastalıklara Hamal

Durumundan Koruyacak

Tek Güç

Tecrübeli Jinekolog

İle

Yaşam Boyu

nca Sürecek

İş Birliği

Yapmaktır.

Hayat Boyu

nca Sabit Değişmez

jinekolog

Doktorunuz Olmalıdır. Böylece Tüm Kadınsal

Sağlık Bilgileri

niz Tek Elde ,

“Tek Beyinde”

Toplanacağından Size

Erken Tanı

,

Etkin Tedavi

ler Tarzında Geri Dönecektir. Sabit Değişmez Muğla Jinekolog Doktor Edinmek Başta Jinekolojik Olmak Üzere

Topyekün

Hayat Kalitesi

ni Yükseltir. Kadın

Hastane

de Hangi Jinekolog Doktor Bulunuyorsa, Rastgele

Randevu

Alma

Hatası

ndan Vakit Kaybetmeden Uzaklaşmalıdır,

Ucuz

cu Yaklaşımlar
Canınızı Sıkan
Hastalık
,
Düşkünlük
Tarzında

Bela

Olmadan; Hastanede Hangi Doktor Varsa Ona Gitme

Öğretilmiş Dürtü

sünden

Acil

iyet İle Sıyrılıp; Kendinize Sabit

Kadın Doğum

jinekolog

Doktor

Bulmanız – Edinmeniz Gerekmektedir. Ayrıca

Sabit Değişmez

jinekolog Doktor

, Günün

Önemli

Anında
Ara
yabileceğiniz,

Korku

Olmadan

Soru

Sorabileceğiniz

Utanma

Yaşam
adan

Tartışma

,

Fikir Alış Verişi

Yapabileceğiniz Muğla

Jinekolog Hekim

Mesut Bayraktar Her Daim

Telefon Arması Kadar Uzakta

Olacaktır.

Kadın Rahatsızlığı

nıza

Şifa

Çare

Deva

Bulamıyorsanız,

Esas Temel Kök Sebep

; Aksi
İspat
Edilene Kadar jinekolojik Olabileceğini

Hiç Ama Hiç

Unutma
yınız.

Sağlık

Değerli
dir,
Önemse
yin

Kadınsal Sorun

larınızı

Göz Ardı Etmek

Büyük Hata
dır; Masrafsız Görünen

Alışmak

,

Normalleştirmek

Basitleştirmek

Tuzak
lanmasına Kapılmayınız.

Doğru

Teşhis

Gerçek

Tedavi

için Muğla

Enİyi

Jinekologlar Arasında Olan

Kadın Doğum Uzmanı

Mesut Bayraktar

Özel Muayenehane De
Kadirşinas
Hastalarını Bekler;

Klinik

İçerisinde
Ultrason
Kolposkopi İncelemesi
Sıvı Bazlı Servikal Smear
Yapılmaktadır.

Muayene Olmak

İyi
Başlangıçtır.
Bugün

Tedavi Olmak

İçin
Adım At
ın. Ömür Boyu Devam Edecek

Hekim Hasta Bağı

Geliştirmek
amacıyla

WhatsApp: 05467740159

Vasıta
sıyla
İletişim
e Geçerek

Jinekoloji

Bilim

Dalına

Kendini Adamış

Meslek Ustası

Olan jinekolog
Operatör
Dr. Mesut Bayraktar’a Muayene Olarak
Tanış
abilirsiniz.

Özel

Muayenehane

m

Otele En Yakın

Kadın Doğum Doktor
Konum
undadır.

Vajinal Ultrason

Miyom

Polip

Kist

Kürtaj

Rahim Kanaması

Vulvar Distrofi

Mantar

Vajinal Akıntı

Kolposkop

HPV Siğil

Gebelik Bulantı Kusması

Muğla Kadın Doğum

Düşük Riski

Kısırlık İnfertilite

Orgazm Bozukluğu

Enİyi Jinekolog

EnYakın Kadın Doğum Doktor

Jinekolog Mesut Bayraktar

Riskli Gebelik Takibi

ayrıntılı ultrason

detaylı ultrason

Yumurtalık Kisti

liken planus skleroz Vulva distrofi

Gizli Evlilik Dışı

İstenmeyen Gebelik kürtaj

Rahim İltihabı

PID

Sürekli

Tekrar Eden

vajinal kaşıntı mantar

vajinal kötü koku

Menopoz Renovasyon Gençleşme

orgazm Aşısı

Vajina Sıkılaştırma

Vajina Genişlemesi

Vajinadan Ses Gelmesi

Rahim Sarkması

idrar kaçırma

Kolposkop

HSV

LSIL

HSIL

Konizasyon

HPV

Rahim Ağzı Yırtığı

Vajinal Kanama

Servikal Ektropiyon

Bel Ağrısı

Kronik Mantar

Sorunlarınızda
Tedaviye Giden Yol
u 1 (Bir)

muayene

Başlat
ır.

Kadın sağlığını koruma

,

hastalıkları iyileştirme

misyon

una Sahibim ;

Rahatlık güvenlik önceliğimdir

.
Hastayla bireysel ilgilenmek
,
hastaya uygun tedavi
plan
ları sunarım. Muğla ‘da bulunan
modern özel muayenehane
m
konforlu ortam
sunar.

Ortaca

Göcek

Dalyan

Dalaman

Köyceğiz

Marmaris

Fethiye

Muğla

Muğla Kadın Doğum Özel Muayenehane

Beşköprü Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No:62 Kat: 3 Daire:5, Muğla, 48600, Türkiye

Jinekolog Doktor Mesut Bayraktar

Beşköprü Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No:62 Kat: 3 Daire:5 Ortaca, Muğla, 48600, Türkiye
+905467740159
* 
Genital Hijyen
sizlik
Genetik Hijyen
i Bozar. 2023 * Herkes Hasta Olur; Herkes
En İyi Hekim
İster. 2022 *
Kadın Hasta İse Evde Huzur Yoktur.
2020 *
Jinekolojik Hastalık Başka Hastalığı Tetiklemiş İse Buna Yüksek Riskli Jinekolojik Hastalık Denir.
2020 *
Kadın Hastalığını Kabul Etmiyorsa Evde Dirlik Yoktur.
*
Gebelikte Tasarruf(Kısıntı) Olmaz. Gebelikte Mal - Mülk Feda Edilir.
*
Kadın Hasta İse Kök Sebep Aksi İspat Edilene Kadar Jinekolojiktir.
*
Gebelik Fizyolojik Dönem DEĞİLDİR. Gebelik Hastalık – Ölüm Riski Barındıran Olağanüstü Dönemdir. Tecrübeli , Öngörüsü Açık Hekime Teslimiyet Gerektirir.
2018 *
Gebelik Hastalıkları, İhmal Edilmiş Jinekolojik Hastalıkların Komplikasyonudur.
*
Gebelik Hastalıkları; Tanısı Konulmamış Jinekolojik Hastalıklardır.
MB, 2016) *
Gebelikte Kazanılacak 1 Puan IQ, Bebeğinizi Başarı Sarmalında Üstlere Taşır.
*
Enfeksiyonla Gezmeyi ''Sorun Görmeyen'' Gebeyi En Mükemmel Sağlık Sistemi Bile Koruyamaz.
* Rahim; Dayanan - Sabreden - Kolaylık Gösteren - Halden Anlayan Organ Değildir.
* Sıfır Vajinal Akıntı Sağlıktır.
Mesut Bayraktar, 2016
Mesut Bayraktar

“Hayatımı yeniden yaşayabilseydim mikropların hastalıklı dokunun nedeni olmak yerine; Mikropların doğal yaşam alanları olan hastalıklı dokuyu aradıklarını kanıtlamaya adardım” 

Rudolf Virchow (Louis Pasteur, Robert KsavKochundukları gibi hastalıkların mikrop teorisine inanmıyordu. Hastalıkların, dış patojenlerden değil, hücrelerin içindeki anormal faaliyetlerden kaynaklandığını öne sürdü)
rahim iltihabını kronikleştirerek, rahimin iyileşme umudunu tüketmeyiniz.
rahim iltihabını kronikleştirerek, rahimin iyileşme umudunu tüketmeyiniz.
Çok ağrım, sancım, bulantım, kanamam var, ilaç aldım yaramadı, ne yapayım şeklinde mesaj atma ile iyileşmek imkansızdır. Bizatihi şahsım muayene etmeden tedavinize başlayamam.
Çok ağrım, sancım, bulantım, kanamam var, ilaç aldım yaramadı, ne yapayım şeklinde mesaj atma ile iyileşmek imkansızdır. Bizatihi şahsım muayene etmeden tedavinize başlayamam.

Kadın Hasta İse Evde Huzur Yoktur

Referanslar

 1. https://emedicine.medscape.com/article/256448-overview
 2. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0119542
 3. https://brooksidepress.org/Products/OBGYN_101/MyDocuments4/Text/10Problems/PID.htm
 4. https://brooksidepress.org/Products/OBGYN_101/MyDocuments4/Text/10Problems/PID.htm
 5. https://doctorlib.info/gynecology/hacker-moore-essentials-obstetrics-gynecology/hacker-moore-essentials-obstetrics-gynecology.files/image170.jpg
 6. https://www.flickr.com/photos/93711768@N08/8529051870/
 7. https://www.pathologyoutlines.com/topic/ovarynontumorabscess.html
 8. https://doctorlib.info/gynecology/hacker-moore-essentials-obstetrics-gynecology/hacker-moore-essentials-obstetrics-gynecology.files/image169.jpg
Web sitemdeki makalelerin büyük kısmının içeriklerinin telif hakkı Jinekolog Op. Dr. Mesut Bayraktar’a aittir. Makalelerin büyük kısmı hak sahipliğinin tescili amacıyla elektronik imzalı zaman damgalıdır. Sitemdeki makalelerin kopyalanarak veya özetlenerek izinsiz şekilde başka web sitelerinde yayınlanması halinde hukuki ve cezai işlem yapılacaktır. Kişisel Verilerin Korunması Kanununu Sınırlı Sorumluluk Beyanı Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.
Gizlilik Tercihleri