WhatsApp Search
Muğla kadın doğum doktor Mesut Bayraktar side header logo 165x165px
Kadın Hastalığını Yok Saymak, İnkar Etmek Sadece Size Zarar Vermez !
Sıfır Vajinal Akıntı Sağlıktır
Ömür Hayatı Boyunca Vajinal Akıntı Ile Yaşamış Birisi, Aynı Vajinal Akıntı Ile Yaşayan Bir Jinekolog Doktora Denk Gelince; Vajinal Akıntının Normal Olduğu Artık Kişinin Mutlak Değişmez, Inkar Edilemez Gerçekliği Oluyor.Kadın Hastalıkları Çok Hızlı Kronikleşebilmektedir.

Asherman Sendromu – Rahim İçinde Yapışıklık

Asherman sendromu, rahminizin içinde yara dokusunun (yapışıklıkların, fibrozisin ) oluştuğu edinilmiş bir durumdur. Yara dokusu birikerek rahminizin içindeki açık alan miktarını azaltabilir. Bu durum tıbbi prosedürlerin veya kanser tedavilerinin, tüberkülozun, önemsenmemiş uzamış enfeksiyonun bir komplikasyonu olabilir. Asherman sendromu olan kadınlar, adet görmeme, pelvik ağrı veya kısırlık yaşayabilirler.
rahimde yapışıklık intrauterin sineşi asherman sendromu vajinal akıntı rahim iltihabı kürtaj Muğla kadın doğum doktor 05467740159

Asherman Sendromu – Rahim İçinde Yapışıklık

Asherman Sendromu – Rahim İçinde Yapışıklık 619 403 Muğla Kadın Doğum Doktoru ☎️: 05467740159

Asherman Sendromu , Rahim İçinde Yapışıklık Oluşması

Asherman Sendromu – Rahim İçinde Yapışıklık Oluşması

Asherman sendromu, rahimde yapışıklık rahminizin içinde yara dokusunun (yapışıklıkların, fibrozisin, nebde dokusunun ) oluştuğu edinilmiş bir durumdur. Yara dokusu birikerek rahminizin içindeki açık alan miktarını azaltabilir. Bu durum tıbbi prosedürlerin veya kanser tedavilerinin, tüberkülozun, önemsenmemiş uzamış enfeksiyonun bir komplikasyonu olabilir. Asherman sendromu olan kadınlar, adet görmeme, pelvik ağrı veya kısırlık yaşayabilirler.

asherman sendromu karın içinde yapışıklık
Fitz-Hugh–Curtis sendromu ile Asherman sendromunun tetikleyicileri, sebepleri aynı olabilir.

Asherman sendromu nedir?

Asherman sendromu, adezyonlar veya intrauterin adezyonlar olarak da adlandırılan skar dokusunun rahminizin içinde oluştuğu nadir bir durumdur. Bu ekstra doku rahminizin içinde daha az yer açar. Bir odanın duvarlarının gittikçe kalınlaştığını ve odanın ortasındaki boşluğun giderek küçüldüğünü düşünün.

Bu durum pelvik ağrıya ve anormal uterin kanamaya neden olabilir ve doğurganlık sorunlarına yol açabilir. Asherman sendromu tedavi edilebilir ve tedavi genellikle semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olur.

Asherman sendromu ne kadar yaygındır?

Asherman sendromu nadir görülen bir hastalık olarak kabul edilir. Kaç kişinin Asherman sendromuna sahip olduğunu tam olarak bilmek zordur çünkü teşhis konmadan; bazı insanlar bu durumdan herhangi bir semptom yaşamayabilir. Semptomlar yaşamıyorsanız, asla bir sağlık hizmeti sağlayıcısına kimse başvurmaz.

Asherman sendromu kimlerde görülür?

Asherman sendromu edinilmiş bir durumdur, yani genellikle yara dokusu geliştirmenize neden olan bir şey olur. Asherman sendromunu ameliyat, enfeksiyonlar ve kanser tedavileri , tüberküloz dahil olmak üzere çeşitli şekillerde edinebilirsiniz.

Asherman sendromu geliştirme riskiniz, aşağıdaki durumlarda artabilir:

 • Geçmişte operatif histeroskopi, komplike dilatasyon ve küretaj (D&C) veya sezaryen (c-bölümü) dahil olmak üzere rahminizden ameliyat olduysanız.
 • Pelvik enfeksiyon öyküsü varsa
 • Kanser tedavisi gördüyseniz


Asherman sendromu genetik midir?

Asherman sendromu genellikle genetik bir durum değildir. Bu, bu duruma ailenizden geçmeyen (ameliyat, tedavi veya enfeksiyonun bir yan etkisi olarak) bir şey yoluyla etkilendiğiniz anlamına gelir.

Asherman sendromunun belirtileri nelerdir?

Asherman sendromunuz varsa, çeşitli semptomlar yaşayabilirsiniz. Bu belirtiler şunları içerebilir:

 • Çok hafif dönemlere sahip olmak (hipomenore).
 • Adet görmeme (amenore) veya anormal uterin kanama olması.
 • Şiddetli kramp veya pelvik ağrı hissetmek.
 • Hamile kalamamak veya hamile kalmakta zorluk çekmek.
 • Bazı durumlarda, Asherman sendromunun hiçbir belirtisini yaşamayabilirsiniz. Yine de normal dönemler yaşayabilirsiniz.
 • Pelvisinizde herhangi bir rahatsızlık hissediyorsanız veya olağandışı adet dönemleriniz varsa, sağlık uzmanınıza başvurun.

Asherman sendromuna ne sebep olur?

Asherman sendromu, rahminizin içinde skar dokusu (yapışıklıklar) biriktiğinde, rahminizin içindeki alanı sınırladığında ve bazen serviksinizi tıkadığında, onu eğip büktüğünde ortaya çıkar. Bu birkaç nedenden dolayı olabilir, ancak ana nedenlerden biri genellikle rahim veya serviks ameliyatıdır.

Asherman sendromunun nedenleri şunları içerebilir:

Operatif histeroskopi: 

Doktorunuzun rahminize bir kamera yerleştirdiği ve ardından elektrikli bir alet kullanarak miyomları kesip çıkardığı bir ameliyat.

Dilatasyon ve kürtaj (D&C): 

Rahim ağzınızı açmak (genişletmek) ve ardından rahminizden doku çıkarmak için bir tür cerrahi, dilatasyon ve küretaj (D&C) kullanılır. Bu doku, rahminizin (endometriyum) astarı veya düşük veya kürtajdan kaynaklanan doku olabilir. İşlem sırasında fazla dokuyu kazımak için bir alet kullanılır. Altta yatan bir enfeksiyonunuz olmadığı sürece bu genellikle yara izine, fibrozise, yapışmaya neden olmaz.

Sezaryen : 

Bu ameliyat bir bebeği doğurtmak için kullanılır. Bazı durumlarda, bir sezaryen yara dokusunun oluşmasına neden olabilir. Bu, sezaryen sırasında kanamayı durdurmak için dikişlerin kullanıldığı ve işlem sırasında enfeksiyonunuz varsa gelişecek bir durumdur. Aksi takdirde, bir sezaryanın Asherman sendromuna neden olması çok nadirdir.

Enfeksiyonlar: 

Enfeksiyonlar tek başına tipik olarak Asherman sendromuna neden olmaz(tüberküloz hariç). Ancak, rahim ameliyatı geçirirken D&C veya sezaryen gibi bir enfeksiyonunuz varsa, Asherman sendromu geliştirebilirsiniz. Asherman sendromuna yol açabilecek bazı enfeksiyonlar servisit ve pelvik inflamatuar hastalığı (PID) içerir.

Radyasyon tedavisi:

 Bazen bir tedavi seçeneği rahminizde yara dokusunun gelişmesine neden olabilir. Radyasyon tedavisi rahim ağzı kanseri gibi durumlarda kullanılabilir, ancak bu Asherman sendromuna yol açan yapışıklıklara (skar dokusu) neden olabilir.


RİA Asherman sendromuna neden olabilir mi?

Rahim içi araç (RİA), rahminizin içine yerleştirilen ve bir süre (genellikle birkaç yıl) orada bırakılan bir tür uzun süreli doğum kontrolüdür. Bu cihaz vücudunuza yerleştirildiğinde her zaman enfeksiyon ve yara dokusu geliştirme riski vardır. Ancak bu, Asherman sendromunun kanıtlanmış bir nedeni değildir ve RİA’lar genellikle durumla bağlantılı değildir. Ama yapabilir !

Asherman sendromu nasıl teşhis edilir?

Asherman sendromu tipik olarak, pelvik ağrı, amenore (menstrüasyon azlığı), anormal uterin kanama veya hamile kalma ve hamile kalamama gibi durumun semptomlarını yaşadığınızda teşhis edilir. Tıbbi geçmişiniz ayrıca Asherman sendromu teşhisine de yol açabilir. Dilatasyon ve kürtaj (D&C) prosedürü, sezaryen, radyasyon tedavisi veya pelvik enfeksiyon geçirdiyseniz, Asherman sendromu için test edilebilirsiniz. Tüm bu prosedürler ve koşullar Asherman sendromuna yol açabilir.

Bir muayene sırasında, jinekoloji uzmanınız tıbbi geçmişinizi gözden geçirecektir. Tıbbi geçmişinize dahil olmayan herhangi bir pelvik ameliyat geçirdiyseniz, bunu sağlayıcınıza bildirdiğinizden emin olun. Bu bilgi Asherman sendromunun teşhisinde çok önemli olabilir. Sağlayıcınız daha sonra fizik muayene yapacak, ancak rahminizdeki yara dokusunu tespit etmek için sağlayıcınız bir sonohisterogram yapacaktır. Bir sonohisterogram için, sağlayıcınız küçük bir kateter yoluyla rahim boşluğunuza biraz tuzlu su solüsyonu (SİS) enjekte eder. Ardından, herhangi bir dokunun boşluğu veya serviksi bloke edip etmediğini görmek için transvajinal ultrason kullanırlar.

Özet Korioamnionit (Bebeğinizi Mikroplara Karşı Baltayla Koruyamazsınız)
Nesiller Boyu “Kesintisiz” Sıfır Vajinal Akıntı Sağlıktır.

Asherman sendromunu teşhis etmek için hangi görüntüleme testleri kullanılabilir?

Görüntüleme testleri, sağlık uzmanınızın iç organlarınızı görmesini sağlar. Farklı testler, çeşitli miktarlarda ayrıntı sağlar. Bu testler cildinizin üzerinde yapılabilir ve çok az hazırlık gerektirir veya hiç gerektirmez ya da daha karmaşık prosedürler olabilir.

Asherman sendromunu teşhis etmek için kullanılabilecek görüntüleme testleri şunları içerir:

Ultrason: 

Bu tür görüntüleme testi, iç organlarınızın bir resmini oluşturmak için ses dalgalarını kullanır. Bir ultrason cildinize harici olarak veya bir transvajinal ultrason ile dahili olarak yapılabilir. Testin bu versiyonu sırasında vajinaya ince bir çubuk şeklinde cihaz sokulur.

Histereskopi: 

Bu işlem sırasında doktorunuz rahminizin içine bakmak için ucunda kamera bulunan ince bir alet kullanır. Bu vajinanıza yerleştirilir ve serviksinizden yukarıya ve rahminize taşınır. Histeroskopi, jinekologunuzun rahminizin içine çok ayrıntılı bir şekilde bakmasını sağlar. Asherman sendromunu tedavi etmek için de kullanılabilir.

Salin infüzyon sonografisi: 

Bu görüntüleme testi, rahminizin içinin net bir görüntüsünü oluşturmak için bir salin (tuz ve su karışımı) solüsyonu ile birlikte ultrason kullanır. Sıvı rahminizi genişletir, böylece sağlayıcınız rahim boşluğunuzun şeklinin ve kusurlarının ayrıntılarını görebilir. Bu, sağlayıcınıza üreme organlarınızın içine ve dışına çok ayrıntılı bir bakış sağlar.

Asherman sendromu nasıl tedavi edilir?

Asherman sendromunu tedavi etmenin birkaç yolu vardır. Jinekologunuzla yaptığınız görüşme sırasında, bu durumun size nasıl hissettirdiğini – yaşayabileceğiniz herhangi bir acı da dahil olmak üzere – ve gelecekteki doğurganlık hedeflerinizi tartışmak iyidir. Bir kadının semptom yaşamadığı bazı durumlarda, bir tedavi seçeneği gerekli olmayabilir. Bununla birlikte, planınız gelecekteki gebelikleri içeriyorsa, yara dokusunu kaldırabilecek tedavi seçenekleri vardır. Tedavi, kramp veya pelvik ağrı yaşıyorsanız da yardımcı olabilir.

Tedavinin temel amacı, yara dokusunu çıkarmak ve rahminizi orijinal boyutuna ve şekline getirmektir. Asherman sendromu tedavisine şunlar yardımcı olabilir


Jinekologunuz rahminizdeki yapışıklıkları gidermek için histeroskopi kullanabilir. Histeroskopi sırasında doktorunuz rahminizin içine bakmak için histeroskop adı verilen ince bir alet kullanır. Bu araç aynı zamanda yara dokusunu çıkarmak için de kullanılabilir. Histeroskop vajinanıza, serviksinizden ve rahminize yerleştirilir. Bu işlem sırasında yara dokusu çok dikkatli bir şekilde çıkarılır. Bu prosedürün olası bir riski, skar dokusunu çıkarırken rahminizdeki sağlıklı dokuya zarar vermektir.

Hormonal tedaviler (östrojen), histeroskopiden sonra birkaç gün rahminizin içinde bırakılan küçük bir rahim içi kateter ile eşleştirilebilir. Bu, işlemden sonra tekrarlayan skar dokusu oluşumu riskini azaltacaktır. Aslında, östrojen endometriyumunuzun (boşluğun iç astarı) iyileşmesini destekler ve kateter, ön ve arka uterus duvarlarınız arasında fiziksel bir bariyer sağlar, böylece skar prosedürünü takip eden birkaç gün içinde birbirlerine yapışmazlar. Rahim içi kateter takıldığında, olası enfeksiyonları önlemek için size antibiyotik verilecektir.

Asherman sendromu önlenebilir mi?

Asherman sendromunda bulduğunuz yara dokusu, diğer birkaç tıbbi işlemin olası bir yan etkisi olabilir. Çoğu zaman, tıbbi prosedüre ihtiyacınız olduğu için bu önlenemez. Mümkün olduğunda, tıbbi bir prosedürün olası tüm riskleri hakkında jinekoloji uzmanınızla önceden konuşmanız önemlidir. Jinekologunuz, herhangi bir yara dokusunu kontrol etmek ve Asherman sendromunun olası gelişimine göz kulak olmak için bir prosedürden sonra takip randevuları planlayabilir.

Asherman sendromu tedavi edilebilir mi?

Asherman sendromu tedavisi başarılı olursa semptomlarınız iyileşir. Zamanla, jinekoloji uzmanınız durumunuzu izlemek ve ek skar dokusu oluşmadığından emin olmak isteyecektir.

Asherman sendromu tedavisi gördükten sonra hamile kalabilir miyim?

Çoğu durumda, evet, Asherman sendromu tedavisi gördükten sonra hamile kalabilirsiniz. Kısırlık yanıltıcı olabilir çünkü nedeni belirlemek her zaman kolay değildir. Sağlayıcınız, kısırlığınızın ana nedeni olarak Asherman sendromunu teşhis ettiyse, bunu tedavi etmek, hamileliği doğuma taşıma şansınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Asherman sendromu kısırlığa neden olabilir mi?

Kısırlığın ortaya çıkmasının birçok farklı nedeni vardır. Bazen, aynı anda meydana gelen birçok farklı faktörün sonucu bile olabilir. 12 aylık denemeden sonra (veya 35 yaşın üzerindeyseniz altı ay sonra) hamile kalamazsanız veya hamileliği doğuma taşıyamazsanız, jinekoloji uzmanınız kısırlığı teşhis etmek için birçok test yapabilir. Bu testler sırasında doktorunuz rahminizin içinde yara dokusu keşfedebilir (Asherman sendromu). Rahminizin içinde çok miktarda skar dokusu olması kısırlığa neden olabilir.

Asherman sendromu düşüğe neden olur mu?

Asherman sendromunuz varsa hamile kalabilirsiniz. Asherman sendromu, rahminizin içinde daha az boşluk olmasına neden olur. Bu, hamilelik sırasında sorunlara neden olabilir çünkü rahminizin büyüyen bir bebeğe uyum sağlaması gerekir. Rahminiz hamilelik boyunca genişler ve gerilir. Plasentanın rahminizin duvarına tutunması da gelişmekte olan bebeğinizin büyümesi için çok önemlidir.

Asherman sendromu, hamilelik sırasında düşük, ölü doğum veya plasenta previa gibi sorun riskinizi artırabilecek komplikasyonlar yaratır. Plasenta previa, plasentanın rahminizin duvarına çok düşük bir pozisyonda tutunması durumudur. Rahim ağzınızı tıkayabilir, bebeğinizin rahminizden çıkışını engelleyebilir. Bu durum ağır kanama ve sezaryen doğum ile ilgilidir.

Ağrılı kramplar, pelvik ağrı veya kısırlık sorunları yaşadığınızı fark ederseniz, jinekoloji uzmanınızla görüşmeye başlamak her zaman iyi bir fikirdir. Asherman sendromu tedavi edilebilir bir durumdur. Tedaviden sonra semptomlarınız genellikle iyileşebilir.

bakteriyel biyofilm ile ilgili hastalıklar - Muğla kadın doğum doktor
sıfır vajinal akıntı sağlıktır hayfi seni tedavi edelim muğla kadın doğum

Gizemli Sır: Asemptomatik Vajinal Akıntı Rahi̇m & Vaji̇nal Kanamalar Neden Beklemekle İyi̇leşmi̇yor ? Muğla Kürtaj Pillar Content Ayrıntılı Ultrason Rahim İltihabı Vajinal Akıntı Menopoz nedir? Gebelikte – Hamilelikte Kanama


Muğla Kadın Doğum Doktoru Mesut Bayraktar Jinekolog 331x273

Doktor Mesut Bayraktar

Ortaca/Muğla

Hayatın olağan akışı gereği iyileşmek için hasta olan kişi çabalamalıdır yani aktif rol oynamalıdırlar. Görüldüğü üzere tedavi hunisinin büyük kısmında vakit kaybeden, hastalığını ret eden, iyileşemeyen, bahane, bedava - ucuz yöntemlere yönelen, körü körüne bel bağlayan hastalar pasif iyileşmeyi yani iyileşememeyi seçenler bulunmaktadır.

Tedavi süreci, hastaların sağlık sorunlarıyla başa çıkabilmeleri, iyileşme sağlayabilmelerinde önemli adımdır. Ancak, tedavi hunisi sürecinde Hekimlerin bazı zorluklarla karşılaşması mümkündür. Resimde, hastaların farklı farklı tutumlarından kaynaklanan zorlukları ele alarak, hekim-hasta ilişkisinde zorlukların üstesinden gelirken zedelenebileceğini, tedavi hunisinin önemini vurgulayacağız. Tedavi süreci, hasta sağlığını iyileştirmek amaçlı yapılan serüven düşünülebilir. Tedaviler, sağlık sorunlarına farklı yaklaşımlar gerektirebilir, bazen beklenmedik zorluklarla karşılaşılabilir. Bundan dolayı, tedavi hunisi sürecinde hekimlerin, hastaların farklı tutumlarına uygun şekilde davranması, etkili iletişim becerilerini kullanması önemlidir. Hekimlerin mesleklerini icra ederken , hasta kaynaklı zorlukları aşarken, hekim-hasta ilişkisinin zarar görmemesinde hastaların dikkatli olmaları gerekmektedir. Çünkü hekim sonsuza kadar sabredebilen, her uygunsuzluğa pozitif, sorun çözme şeklinde yaklaşan canlılar gibi düşünmeyiniz.

*** Hastalığını Kabul Etmeyenler: Hastalığını kabul etmeyen bireyler, sağlık sorunlarını inkar ederek tedaviye direnç gösterebilirler. Bunlar , tedavi sürecinin başarıyla ilerlemesini engelleyebilir. Hastalığını kabul etmeyen kişiler, genellikle hastalıklarının ciddiyetini ya da varlığını reddederler. Buda, hem kendileri hem de doktora sorun çıkmaktadır. Hastalığın kabul edilmemesi, tedavi sürecinin etkinliğini azaltabilir, tamamen durdurabilir.Hastalığını kabul etme evresi, hasta olduğunu kabul etme; tedavi sürecinin önemli parçasıdır. Hastalığın kabul edilmesi, kişinin gerçek durumuyla yüzleşmesine, gereken tedaviye tam uyum sağlamasına yardımcı olabilir. Böylece tedavi süreci daha etkili başarılı olabilir. Hastalığını kabul etmeyen bireylerin, kendi sağlık durumlarını gerçekçi şekilde değerlendirmeleri, tedaviye açık olmaları önemlidir.

Hastalığını kabul etmeyen, ret eden; Doktoru rakip , düşman bilmektedir.

*** Hastalığını Kabul Edenler: Hastalığını kabul eden kişiler, tedavi sürecine daha olumlu yaklaşabilirler. Hastaların tedaviye uyum sağlamasını kolaylaştırır, iyileşme sürecini hızlandırabilir. Fakat çoğunlukta bazı insanlar hastalığını kabul etsede hekim yerine başka yollara başvurabilerek, hastalıkların ilerlemesine, kronikleşmesine neden olmaktadır.

*** Bir Ara Hallederizciler - Google Aramacılar: Bazı hastalar, sağlık sorunlarıyla ilgili hafife alıcı, savsaklayıcı tutum sergileyebilirler. “Bir ara hallederizciler”, sağlık sorunlarını erteleme, önemsememe eğilimindedir. Google aramacıları ise kendi kendini teşhis etme, tedavi etme çabasına, akıllılığına girebilirler. Yanlış bilgilendirme, yanlış tedavi seçeneklerine yol açabilir.

*** Doğal Tedavi Yöntemlerine Körü Körüne İnananlar: Doğal tedavi yöntemlerine inanan hastalar, alternatif çözümler arayışında olabilirler. Maydanoz, soğan suyu içiciler gibi, doğal yöntemlere güvenerek, körü körüne bel bağlayarak etkisiz, tedavi sürecini yürütebilirler. Bazen bilimsel kanıtlanmamış, etkinliği sınırlı olan yöntemlere yönelmelerine neden olabilir. Maalesef tüm iletişim mecraları tedavilerin etkin olmadığını söylese de böyle yönelimler artarak devam etmektedir.

*** Sahte Doktor Bulucular - Maddi Zorluk Çıkarıcılar: Sahte doktor bulucular, maddi zorluk yaratanlar - bulanlar, yani tedaviye gereksiz yere maddi kısıntı uygulayanlar, tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Ev, araba kredisi ödemesi, oğlanı evlendirme gibi maddi yükler altında olan hastalar, tedaviye uyum sağlamakta, iyileşmekte güçlük çekebilirler. İnsanlar sağlıklı kalmanın, mal mülk edinmeden değerli olduğunu maalesef kavrayamamaktadırlar.

Hasta olmuş ama evi var
Hasta olmuş ama oğlu evlenmiş.

Kendini, sağlığını feda ederek yaşamda hedefleri başarmak maalesef artan hızda devam etmektedir. Günümüzde oldukça yaygın durumdur. İnsanlar, zamanı, varlıklarını daha verimli kullanmak amacıyla sağlıklarını tehlikeye atabilmektedirler. Ancak, sağlığın önemi göz ardı edilmemelidir. Kaliteli yaşam sürerken sağlıklı olmak şarttır. Hayatta hedefleri başarmak önemli olsa da, sağlığımıza dikkat etmekten asla vazgeçmemeliyiz.

Tedavi hunisi süreci, hastaların sağlık sorunlarını çözmek, iyileşmede önemli adımdır. Ancak, bazı hastalar, kendilerine gereksiz yere maddi zorluklar yaratarak (3. evinin kredisini bahane göstermek, 4. çocuğunu davul zurna - yemekli evlendirmeye çalışması) tedavi sürecini olumsuz etkilemektedir (tedavi olmamaktadırlar!). Makaleyle maddi gücü – imkanı olduğu halde “ev aldık, araba aldık kredi ödüyoruzcular” şeklinde adlandırılan, doktoru gereksiz yere maddi zorluklar ile meslek icrasına sürükleyen hastaların yeteri kadar iyileşemediklerini vurgulamak istiyorum.

*** Profesöre Gidenler - İyi Doktor Deyiciler: Bazı hastalar, tedavide ünlü/ünsüz profesöre başvurma eğilimindedirler. Bunlar, “normal” doktorları, diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarını göz ardı edebilir, hatta küçümseyebilir. Aynı şekilde, bazı hastalar, tedavi - meslek icrasının masrafları nedeniyle para talep eden doktorlardan da uzak durma eğiliminde olup tedavi sürecini menfi etkileyebilir. Uygun tedavi seçeneklerinin kaçırılmasına, hastalığın artmasına neden olabilir. Hastalar kaçırılan, kaybolan sağlığın %100 geri gelmediği konusunda yeteri kadar ikna edilmelidirler. Mümkün ise hastalar, tedavinin tamamen geri gelmeme, başarılı olmama riski olduğuna ilişkin yeterli bilgilendirme yapılarak ikna edilmelidirler.

Maalesef bazı insanlar maddi varlıklarının korunmasını sağlıklarından önemli görmektedir.

Servete Mala Mülke Yaşayanlar Sağlıklarını Feda Ediyorlar.

*** Ego, Kişisel Çıkar Çatışmaları: Hekim-hasta ilişkisindeki ego, kişisel çıkar çatışmaları, tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Doktorun , hekim hasta bağı kurulmamış hastaya “sen” demesi gibi durumlar, iletişim sorunlarına yol açabilir. Aynı şekilde, bazı hastalar da doktorlarla kişisel, duygusal çıkar çatışması içine girebilirler , tedavi sürecinin etkinliğini azaltabilir. Hastalar , empati, anlayışla Hekimleri karşılamalı, iletişimde açıklık, saygıyı korumalı, kişisel çıkar çatışmalarından uzak durmalıdır. Hekim-hasta bağı, tedavi sürecinin başarısında önemli faktördür. Hastaların hekimle güven, destek temelinde ilişki kurması, tedaviye uyumlarını artırır, iyileşme motivasyonunu yükseltir. Hekimler de, hastaların duygusal ihtiyaçlarını anlamalı, hastalarla işbirliği yaparak tedavi sürecini yönetmelidir. Hasta, hekimin yönlendirmelerine uyum sağladıkça, hastada, hekimi destekleyici rol üstlendikçe, iyileşme süreci olumlu yönde etkilenecektir.

Tedavi sürecindeki zorluklarla başa çıkan, iyileşen hastalar, motivasyon kaynağı olabilirler. İyileşenlerin başarı hikayeleri, diğer hastalara umut ilham verebilir. Hekimlerin iyileşme sürecini desteklemek , başarı hikayelerini paylaşmaları önemlidir. Tedavi sürecinde karşılaşılan zorluklar, hastaların tutumları, hekim-hasta ilişkisi etrafında yoğunlaşır. Hastaların hastalıklarını kabul etme, doğru bilgilere ulaşma, maddi zorluklarla başa çıkma, kendince maddi zorluk varlığı yaratmama, doğru tedavi seçeneklerini değerlendirme konularında Hekim destek vermesi önemlidir. Tekrardan, hastaların 1001 zorlukla meslek icrası yapan Hekime empati, anlayış - etkin iletişim becerileriyle Hekimleri benimsemeleri, işlerini kolaylaştırmaları, hastanın, tedavi sürecinin etkinliğini artırır, hastaların moralini yükseltebilir, motivasyonlarını artırabilir, tedaviye olan uyumlarını iyileştirebilir.

Hekim-hasta bağı, güvene dayalı ortamda kurulmalı, hastaların iyileşme sürecine aktif katılımları teşvik edilmelidir. Etkili tedavi sürecinde, hem hastaların hem de hekimlerin sorunların üstesinden gelmede birlikte çalışmaları, destekleyici ortam oluşturmaları gerekmektedir.
Tedavi Hunisinde pasif iyileşmeye çalışanlardan olmayın.


Tetkikler

hekimin kanaatinden

üstün değildir.


Kadın bedeninde

kronik enflamasyonun

en büyük kaynağı

vajinal akıntıdır.


Dinamik Tablo
Hastane Stresinden Uzaklık ✓ 
Özel Etkileşim ✓ 
Süre Sınırlamasız Muayene ✓ 
Mahremiyet – Gizlilik ✓ 
Hijyenik Ortam ✓ 
Teknoloji Kullanımı ✓ 
Konfor – Ferah Ortam ✓ 
Online Randevu ✓ 
3. Şahıslarla Temassızlık ✓ 
Güven – Nezaket – Zarafet ✓ 
Etik ✓ 
Tecrübe ✓ 
Profesyonel Destek ✓ 
Hasta Memnuniyeti & Sağlığı ✓ 
Fethiye’den 45′ uzaklıkta ✓ 
Dalaman’dan 10′ Uzaklıkta ✓ 
Köyceğizden 15′ Uzaklıkta ✓ 
Marmaris’den 40′ Uzaklıkta ✓ 
Muğla’dan 45′ Uzaklıkta ✓ 

Para değil

Mal mülk değil

En iyi eğitim , öğretmen değil !

Çocuğunuza bırakılacak en büyük miras şudur:

Sağlıklı

10 numara
☆☆☆☆☆ 
olacak şekilde “gebelik öncesi hazırlık + gebelik takibi + doğumunu” sağlayarak maksimum potansiyel IQ & EQ ya FETUSUN ulaştırılmasıdır.

Yani fetusu hayata 5/0 önde başlatmaktır. 

Eğer bunu sağlarsanız; sağlamak 15 – 30 bin USD civarı para harcamaktan geçer. O zeki, ahlaklı, yetenekli çocuk başarı sarmalında zirveye hemen çıkar, müthiş gelir elde eder; emekli olduğunuzda size ev araba aldığı gibi, dünyayı gezmenizde size tatil hediyeleri ayarlar. Eğer bunu yapmak yerine, 15 – 30 bin USD’ye ev, araba alabilirsiniz ama, çocugunuz sizin ölmenizi, mirasın kendisine kalmasını bekler, sonrada onu tüketerek yer yada üzerinizdeki evi ipotek göstererek iş kurar , batırır yada sürekli sizden para ister, sizde sürekli kaçar , bahane uydurursunuz…

Çıkar çatışmalarıyla berbat olmuş hayat yaşamamak için süper kaliteli bebekler doğurun.

Rahimde mikrop kaparak bitik, pert olmuş, erken doğmuş, kansızlığa, kötü rahim şartlarına ( urlu, vajinal akıntılı, kistli, varisli ) yani haşat rahimlerden eksik – vasat doğan bebeklerinizle, büyüdüklerinde “çıkar çatışmasına” girmemesi; doğmadan önce, gebelik süreci & doğumuna maddi kaynak harcanmasından geçer.
AGAÇ YAŞ İKEN, İNSAN RAHİMDE İKEN EĞİLİR.

Bebek;

Zeki doğarsa ahlaklı olur.
Zeki + ahlaklı olursa zengin olur. 
Zeki + ahlaklı + zengin olursa sana ev araba almayı bırak toplumun tamamı müreffeh olur, zenginleşir.

İnsana yani kendi kanına – canına yatırım yapmalısın yada çıkar çatışmalarıyla bomboş hayat yaşamak durumunda kalırsın.
Sana göre yatırım nedir?

Kadın Sağlığının, Sonraki Nesillerin ( Fetus, Bebek, Çocuk, Torun) Mutlu Huzurlu Sağlıklı Devam Edebilmesinin Yegane yolu, Dişi Üreme Organlarının;
* Uterus - Rahim
* Yumurtalık - Overler
* Tuba Uterina - Tüpler
* Rahim Ağzı - Serviks Uteri
* Vajina - Hazne
* Vulva - Perine gibi organların Topyekün Sağlık İçerisinde;Genetik Mirasın Nesilden ➞ Nesile Sağlıklı Aktarılmasından Geçmektedir. İşte bu geçiş bozulduğunda; nesilden nesile hastalıklar başlamaktadır. (Devamı İçin Ayrıntılara↓ Tıklayınız)
İhmal Edilen, Çözülmeyen En Basit Kadın Hastalığı, Zaman İçerisinde Birikim Yaparak Çeşitli Hastalıkların;
* Romatolojik
* Nörolojik
* Psikiyatrik
* Onkolojik
* Hatta Odontojenik... Hastalıkların Gelişiminde Tetik Çeken Etken (Tetiklenmiş Hastalık) Olabilir. Aniden Birdenbire Ortaya Çıkan Hastalıklara Sebep - Müsebbip Olanın; İhmal Ederek Alıştığın, Zamanla da Unuttuğun (Hastalıklara Geliştirilen Adaptasyon; İlk Stres Anında Kırılır)) Feminin Şikayetler Ana Sebebiyle Olduğu, Gizliden Gizliye Hastalığın İşlemesini Yani Kök Hastalık'ın Feminin Hastalık Olduğu Aklınıza Gelmeyebilir. Tahlillere %100 İnanmak Size Ciddi Vakit, Para, Yaşam Süresi Kaybettirebilir. Basit Yöntem + Kolaya Kaçmak Olan Sayfalar Dolusu Tetkik Sonuçlarına Sakın Aldanmayın, Tetkikler Normal Çıktı; Sağlıklıyım Diye Boş Tetkiklere Körü Körüne Bel Bağlamayın. Hekim Dışında Hiçbir Şeye %100 Güvenmeyin. Özellikle Nisaiye Hastalıkları; Kan - İdrar Tetkikleri Başarılı Oranda Tespit Edememektedir. Kronikleşmiş İlgi siz Gibi Gözüken Hastalık Hastalık Kök Sebeplerinin Kadınsal Maraz Olması Size, Çevrenize Alakasız,- Saçma Bile Gelebilir. Hatta Sıklıkla Ciddi Hastalığınızla Bağlantı Açısından Genital Bölgeyle Ne Alakası Var Şeklinde Sizi Hataya, Durumu Algılamada Körlük - Konduramamaya Düşürebilir; Dikkat Ediniz! Nisaiye Hastalığı Bekleterek; Kendi Kendine, Zaman Tanımakla, Vakit Geçirmekle İyileşmesi Mümkün Değildir.

Muğla Ayrıntılı Ultrason

Gebelik Takiplerinin & Doğum Öncesi Teşhis İşlemlerinin Önemli Basamağıdır. Minimum 60 dakika Sürmektedir. Kaliteli Gebelik Asla Ucuz, Standart Yaklaşımlarla İdame Ettirilemeyecek, Riske Atılamayacak, Stres Karşısında Frajil Olabilecek Kritik Dönemdir. Mesut Bayraktar Şehrin İçerisinde En Önde Gelen, Vajina Serviks Rahim  Sağlığına Yönelik En İyi Jinekolog Doğum Uzman Doktorlar Arasında Olmasının Yanı Sıra, Özel Muayenehanesinde 18 - 24 Hafta Arası Muğla Ayrıntılı Ultrason Verirken Bütünsel yaklaşımla Geçmeyen Mantar Hastalığı Servikal Smear Polip Ameliyatı Video Kolposkopi HPV Gebelikte Spiral Çıkarma Tıbbi Muğla Kürtaj işlemi Riskli Hamilelik Takipleri Transvajinal Ultrason Rahim İltihabı Tedavisi İdrar Kaçırma Tedavisi Şeffaf Beyaz Kahverengi Sarı Yeşil Kötü Renkte Olabilen Kokulu Kokusuz Vajina Akıntı Yanma Kaşıntı Batma Kanama Tedavilerinin Planını Yapmaktadır. Gereğinde Rahim Alınma Ameliyatı Hakkında Bilgiler Vermektedir. Hatunların Huzur İçerisinde Sağlıklı Mutlu Yaşam Sürmeleri Gerekliliğine İnanmaktayım. Tabip Mesut Bayraktar; Female Üreme Sağlığını Güçlendirme Konusunda Tutkulu Hekimdir. Çünkü Feminin Genital Organların Zindelik İçerisinde Başarıya Ulaşması Küresel Refaha; İnsanlık Barışına Hizmet Ederek, Dünyayı Yaşanılacak Daha Güzel Yer Yapacak Ehemmiyettedir.

Mesut Bayraktar, Hekiminin Muayenehanesi Coğrafik Konumu İtibarıyla Bölgenin Ortasında Kalmaktadır.
 1. Ortaca Kadın Doğum Doktoru

 2. Köyceğiz Kadın Doğum Doktoru

 3. Dalaman Kadın Doğum Doktoru

Yönelik Hekim Aktif Biçimde Ortaca, Dalaman, Köyceğiz Yörelerine Çalışmaktadır.

Kadınlarda Hastalıkların Kronikleşmesi

; Hastalıklara Adaptasyon & Woman Psikolojisiyle Birleşince Şikayetleri Normalleştirmek Kaçınılmaz Olmaktadır. Baş Edilmesi Zor Genital Hastalık İnkar Psikolojisine Giren Hanımefendiler; Yumurtalık Rahim Serviks Vajina Vulva Perine Hastalıklarının → Sebep Olduğu Hastalıkları (Buna

Yüksek Riskli Jinekolojik Hastalık

Diyorum) Taşıyabildiği Ömüre Kadar Kendine + Ailesine Yük Edebilmektedir (Bu Birliktelik; Adaptasyon + Kronikleşme Hastalıklara Bulunmaz Nimettir). Sizi, Ailenizi, Gelecek Nesilleri Patolojik Birliktelik Kıskaçlanmasından; Hastalıklara Hamal Olmak Durumundan Koruyacak Tek Güç
Muğla Tecrübeli Jinekolog Doktor
la Yaşam Boyu Sürecek İş Birliği (Hekim Hasta Bağı) Yapmaktır.

Hayat Boyunca Sabit Değişmez Doktor Jinekolog Yani Muğla Jinekolog Hekim Uzman Doktorunuz Olmalıdır. Böylece Tüm Dişilikle İlgili Sağlık Bilgileriniz, Tek Elde + Tek Beyinde Toplanacağından Size Erken Tanı, Etkin Tedaviler Halinde Geri Dönecektir. Muğla Sabit Jinekolog Doktoru Edinmek Başta Woman Sağlığını İyileştirecek; Topyekün Hayat Kalitesini Yaşam Sürenizi (Ömrünüzü) Yükseltecektir.

Kadın Hastanede Hangi Jinekolog Doktor Varsa; Rastgele Randevu Alma Hatasından Vakit Kaybetmeden Derhal Uzaklaşmalıdır. Kıymeti Ölçülemez Değerde Olan Rahim Vajina Sağlığına Sunulan; Ucuzcu Yaklaşımlar, Basit Öneriler, Hurafe Teşvikler Canınızı Sıkan Hastalıklar Fırtınası, Düşkünlük, ... Nedeni Bilinmez Sağlık Sorunları Başa Bela Olmadan Değişmeniz Gereklidir. Hastanede Hangi Doktor Varsa Ona Gitme Öğretilmiş Dürtüsünden Aciliyetle Sıyrılmak Zaruridir. Kendinize Her Daim Ulaşabileceğiniz, Konuşabileceğiniz
Muğla Kadın Doğum Uzman Doktor
Bulmanız - Edinmeniz Gerekmektedir. Ayrıca Sabit jinekolog Doktor; Günün Önemli Anında Arayabileceğiniz, Korku Olmadan Soru Sorabileceğiniz, Utanma Yaşamadan Tartışma - Fikir Alış Verişi Yapabileceğiniz Muğla Jinekolog Hekim Mesut Bayraktar Her Daim Bir Telefon Kadar Uzakta Olacaktır. Dişi Genital Problemlerinize Deva Bulamıyorsanız, Esas Sebep; Aksi İspat Edilene Kadar "Jinekolojik Hastalık" Olabileceğini Hiç Ama Hiç Unutmayınız.

Kadınlarda Jinekolojik Sağlık; Genel Sağlıktan Daha Değerlidir

. Üreme Organlarının Sağlığı; Sırasıyla Anneyi , Fetusu***, Ailesini, Toplumu, Fetus***'dan Olacak Gelecek Nesilleri Yani Küresel Refaha Etkisi Uzanan Kıymettedir. Hanımların, Kızların Sağlığını Önemsemeyip, Rahim Over Vajina Sorunlarınızı Göz Ardı Etmek Büyük Hatadır. Masrafsız Görünen Normalleştirme - Sıradandaştırma Tuzaklanmasına Kapılmayınız. Doğru Teşhis Gerçek Tedavi Sunan

Muğla En İyi Kadın Doğum Doktoru

Jinekologlar Arasında Olan Doğum Uzmanı Dr. Mesut Bayraktar Özel Muayenehanesinde Kadirşinas Hastalarını Bekler; Doğum Hastalıkları Kliniği İçerisinde Ultrason Kolposkopi İncelemesi Sıvı Bazlı Servikal Smear Yapılmaktadır. Muayene Randevusu Almak İyi Başlangıçtır. Bugün Tedavi - İyileşmek İstiyorsanız Şimdi Adım Atın. Ömür Boyu Devam Edecek Hekim Hasta Bağını Geliştirmek Amacıyla Mesut Bayraktar WhatsApp Online Anında Randevu: 05467740159 Vasıtasıyla İletişime Geçip Jinekoloji Bilim Dalına Kendini Adamış Meslek Ustası Ob&Gyn Operatör Dr Bayraktar'a Muayene Vasıtasıyla Tanışabilirsiniz.

Özel Muayenehane Otele

En Yakın Kadın Doğum Doktoru

Konumundadır. Klinisyen Hekim Burada Çok Sayıda Hastalığın Teşhisini Klinik Yetiletiyle Koyabilmektedir. Başlıklandırmak Gerekir İse; Hekimin Tedavi Yetenekleri;
 • Asherman Sendromu'nun psikolojik etkileri nelerdir ve bu süreçte destek almak önemli midir?

 • Muğla Detaylı Ultrason
 • Muğla Miyom Ameliyatı
 • Muğla Polipektomi
 • Muğla Over Kisti Tedavisi
 • Rahim'de İnflamasyon Tedavileri
 • Tekrar Eden Mantar Tedavisi
 • Endometrit Tedavisi
Muğla Kolposkopi İncelemesi Muğla Servikal Smear Serviks Mikroskopisi Yapıyorum. Çünkü Dişi Bireyler, Üreme Sisteminin Hastalıklarının; Semptomlarına Hızlı Adaptasyon Evrimi Sergilediğinden; Bunda
* Toplumsal Kanıt Kuramı Temelli Jinekolojik Ponzi Kitleleri +/-
* Östrojen Sarhoşluğu +/-
* Yüksek Cinsel Market Değeri +/-
* Gencim Güzelim Kusursuz Süperim Genital İnkar Durumu +/-
* Partnerde Cinsel Feromonal Baskınlığı Kaybetmemek Adına Feminine Hastalıkları İnkar Etmek Etkin Olup Dişilere Özgü Hastalıkları Hızlı İvmeyle Kronik Yapabilmektedir. Kolposkopi, Smear, HPV İncelemeleri Hekime Burada Kompleks Olmuş Durumlarda Yardımcıdır. Kolposkopi (Kolposkopi Rahim Ağzının Adeta Röntgenidir) HPV Rahim Aldırma Ameliyatı Dirençli Geçmeyen Mantar Hastalığı Infertilite Rahim İltihabı Tedavisi Gebelik Takibi Yasal Süresinde Tıbbi Muğla Kürtaj İşlemi Menopoz Gençleştirme Miyom Aldırma Ameliyatı Polipektomi Genital Kaşıntı Akıntı Batma Yanma Kanama Ötesine Kadar; Bayanın Yaşamı Boyunca Sağlıklarını Yönlendirmelerine Yardımcıyım. Hanımefendilerin Yanlarında Çalışan Güçlü Sağlık Savunucularına İhtiyacı Var. Mesut Bayraktar Kendisini İdrar Kaçırma Tedavisi Terapötik Muğla Kürtaj İşlemi Muğla Ayrıntılı Ultrason İncelemesi Servikal Smear Kolposkopi Eşliğinde Biyopsi Doğum Kontrol Danışmanlığı Çocuk İstemi Gebelik Takibi Cerrahi Muğla Kürtaj İşlemi Menopoz Gençleştirme 2. Düzey Ultrason Kolposkopi Eşliğinde Biyopsi Değerlendirmesi Ameliyatı Polipektomi Polip Aldırma Ameliyatı Rahim Sarkması Tedavisi Tanısal Muğla Kürtaj İşlemi Yanında Vajina Sıkılaştırma Rahim Aldırma Ameliyatı Geçmeyen Mantar Hastalığı Rahim İltihabı Tedavisi Vulvar Akıntı Yanma Batma Kaşıntı Kanama Konularında Hastalarımın Yanında Adeta Ortak - Yaver; İhtiyaçların Karşılanmasına, Sorunların Çözülmesinde Profesyonel Yardımcı Konumda Kendimi Görmekteyim.

Muğla Vajina Sıkılaştırma ... Gibi Yaşlanma, Doğumlar , Menopozla İlişkili Hastalıklarla İlgilenmeyim, Tedavilerini de Vermekteyim.

Dahası Vulvar Bölgeyle İlişkili Piloinadal Kist Hastalıklarının Teşhis & Tedavilerini Planlamaktayım. Bu Planlamalarla Beraber Jinekolog Uzm.Dr. Mesut Bayraktar; Doktorluk Sanat & Zanaatının Bütüncül Olması Gerektiğinin Farkında olup; Bu Farkındalıkla Hastalarımın Fiziksel Zihinsel Duygusal Sağlıklarını Ele Almaktadır. Tecrübeli Doğum Doktoru Klinisyenliğin Sağladığı Profesyonellikle Hastanın Endişelerini Dinlerim. Eğip Bükmeden Yaymadan Sadece Gerçekleri Konuşurum. Amacım, Her Hastayla, Jinekolojik Sağlıklarıyla İlgili Bakım - İyileşme - Rehabilitasyon Hedeflerini Seçmelerine Önceliklendirmelerine İzin Verecek Şekilde Detaylı Çalışmaktır. İyileşmek İsteyen Bireyle Hayatta Oldukları Yerde Buluşmak Gayesiyle Elimden Geleni Yapıyorum. Elbette Benim Çabamdan Daha Önemlisi Bireyin İyileşmeyi İstemesi + Doğru Tabiple Temas Etmesidir.

Muğla Kürtaj Yukarılarda Sıraladıklarım Dışında 9 Hafta Gebelik Muğla Kürtaj İşlemi ( Evlilik Dışı Hamilelik); Başta Gelmek Üzere Tüm Rahim Over Vajina Vulva Hastalık Durumlarınızı Çözmek Beni Mutlu Edecektir.

Sorunlarınızda Tedaviye Giden Yolu 1 (Bir) Mayene Başlatır. Kadın sağlığını koruma, hastalıkları iyileştirme misyonuna Sahibim ; Rahatlık güvenlik önceliğimdir. Hastayla bireysel ilgilenmek, hastaya uygun tedavi planları sunarım. Muğla 'da bulunan modern özel muayenehanem konforlu ortam sunar.

Muğla Kadın Doğum Doktorları


Muğla Kadın Doğum Doktoru Özel Muayenehane


Muğla Kadın Doğum Doktoru Jinekolog Mesut Bayraktar


 1. Genital Hijyensizlik Genetik Hijyeni Bozar. 2023
 2. Herkes Hasta Olur; Herkes En İyi Hekim İster. 2022
 3. Kadın Hastaysa Evde Huzur Yoktur. 2020
 4. Jinekolojik Hastalık Başka Hastalığı Tetiklemiş İse Buna Yüksek Riskli Jinekolojik Hastalık Denir. 2020
 5. Kadın Hastalığını Kabul Etmiyorsa Evde Dirlik Yoktur.
 6. Gebelikte Tasarruf(Kısıntı) Olmaz. Gebelikte Mal - Mülk Feda Edilir.
 7. Kadın Hastaysa Kök Sebep Aksi İspat Edilene Kadar Jinekolojiktir.
 8. Gebelik Fizyolojik Dönem DEĞİLDİR. Gebelik Hastalık – Ölüm Riski Barındıran Olağanüstü Dönemdir. Tecrübeli , Öngörüsü Açık Hekime Teslimiyet Gerektirir. 2018
 9. Gebelik Hastalıkları, İhmal Edilmiş Jinekolojik Hastalıkların Komplikasyonudur.
 10. Gebelik Hastalıkları; Tanısı Konulmamış Jinekolojik Hastalıklardır. MB, 2016)
 11. Gebelikte Kazanılacak 1 Puan IQ, Bebeğinizi Başarı Sarmalında Üstlere Taşır.
 12. Enfeksiyonla Gezmeyi ''Sorun Görmeyen'' Gebeyi En Mükemmel Sağlık Sistemi Bile Koruyamaz.
 13. Rahim; Dayanan - Sabreden - Kolaylık Gösteren - Halden Anlayan Organ Değildir.
 14. Sıfır Vajinal Akıntı Sağlıktır. MB, 2016
Muğla İli
Bilgi Değer
Ülke Türkiye
İl Muğla
İlk Yerleşim MÖ 2. binyıl
Koordinatlar 36.838769862880554, 28.76508732000861
En Alçak Nokta 0 m (0 ft)
Zaman Dilimi UTC+03.00 (TRS)
Posta Kodu 48XXX
Alan Kodu 252
ISO 3166 Kodu TR-48
Plaka Kodu 48
Bağlı Olan İlçeler: Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Menteşe, Milas, Ortaca, Seydikemer, Ula İlçesi

Rudolf Virchow; Louis Pasteur, Robert Koch savundukları; hastalıkların mikrop teorisine inanmıyordu. Hastalıkların, dış patojenlerden değil, hücrelerin İçindeki anormal faaliyetlerden kaynaklandığını öne sürdü. Aynı zamanda Max Gerson'da Hastalık gelişmeden önce metabolik bozulmanın başladığını kitabında yazmıştır.

Mesut Bayraktar ekolleri birleştirerek modifiye ederek meslek İcrasında bulunmaktadır. Tıbbın Papa'sı Virchow'unda haklı olduğunu vurgulamaktadır. Her bir Ekol Platon'un Mağara Alegorisinde Bulunan, Zincirlerinden Kurtularak Mağaradaki Ateşin Işığına Alışmış Ama Güneşe Ulaşamamış Mahkumlardır. Güneşe Çıktığınızda Gördüğünüz; Sıfır Vajinal Akıntı sağlıktır.


Sıfır Vajina Akıntısı Sağlıktır. [1]