WhatsApp Search

Dismenore – Ağrılı Regl ☎️ 05467740159

Dismenore, yaygın olarak adet sancısı olarak da bilinen kronik pelvik ağrının bir türüdür. Etyolojisi genellikle rahmin kaslarının aşırı şekilde kasılmasıyla ilişkilidir ve rahmin iç tabakasının sıkılaşmasına neden olabilir. Prevalansı oldukça yüksektir ve genellikle genç kadınlarda daha sık görülür. Dismenorenin potansiyel komplikasyonları arasında kronik ağrı, günlük aktivitelerin kısıtlanması ve hatta depresyon gibi psikolojik etkiler yer almaktadır. Tanı genellikle kadının kendi yaşadığı belirtilere dayanır ve jinekolog tarafından pelvik muayene ve bazen ultrason eşliğinde yapılır. Tedavi seçenekleri arasında ağrı kesiciler, doğum kontrol hapları, kas gevşeticiler ve egzersiz programları bulunmaktadır. Bununla birlikte, bazı vakalarda cerrahi girişim gerekebilir. Bu nedenle, dismenore hastalarının düzenli kontrol ve tedavi süreçlerini takip etmeleri önerilir.
Mesut Bayraktar özel muayenehane giriş tabelası 05467740159 - 2

Dismenore – Ağrılı Regl ☎️ 05467740159

Dismenore – Ağrılı Regl ☎️ 05467740159 331 163 Muğla Kadın Doğum Doktoru ☎️: 05467740159

Dismenore – Ağrılı Regl nedir?

Menstrüasyonla ilişkili ağrılı regl olmaya dismenore denir. Adet gören kadınların yarısından fazlasının her ay 1 ila 2 gün arasında ağrıları olur. Genellikle ağrı hafiftir. Ancak bazı kadınlar için ağrı o kadar şiddetlidir ki ayda birkaç gün normal aktivitelerini yapmalarını engeller.

Jinekolojik Anotomist Dr. Thomas, (Kadın Hastalıkları, s. 45.) 'sinir sisteminde aşırı bir gelişme olduğunda, yumurtlamaya katılan pelvik organların fizyolojik tıkanıklığının nevraljik dismenore olarak bilinen ağrı ürettiğini;' yumurtlamanın düzensiz ve anormal hale gelerek subakut ovarit - ooforit gelişimini desteklediğini; Rahim - gebeliğe bağlı olarak normal hipertrofisinin yavaş ve kusurlu bir şekilde ilerlediğini, sonrasında yetersiz involüsyonda sıklıkla kaldığını; ağırlaşmış organın vede zayıflamış kas desteklerine bağlı, normal konumundan kaymasına ve fleksiyon veya versiyona geçmesine sebep olduğunu' belirtmektedir.
Jinekolojik Anotomist Dr. Thomas, (Kadın Hastalıkları, s. 45.) ‘sinir sisteminde aşırı bir gelişme olduğunda, yumurtlamaya katılan pelvik organların fizyolojik tıkanıklığının nevraljik dismenore olarak bilinen ağrı ürettiğini;’ yumurtlamanın düzensiz ve anormal hale gelerek subakut ovaritooforit gelişimini desteklediğini; Rahim – gebeliğe bağlı olarak normal hipertrofisinin yavaş ve kusurlu bir şekilde ilerlediğini, sonrasında yetersiz involüsyonda sıklıkla kaldığını; ağırlaşmış organın vede zayıflamış kas desteklerine bağlı, normal konumundan kaymasına ve fleksiyon veya versiyona geçmesine sebep olduğunu’ belirtmektedir.
 

Dismenore belirtileri nelerdir?

Çoğu kadın adet dönemlerinde biraz ağrı yaşar. Bazı kadınlar için şiddetli ağrı, ishal, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi başka semptomlarla birlikte gelir.

Dismenore türleri nelerdir?

İki tür dismenore vardır: birincil ve ikincil.

Primer dismenore nedir?

Primer dismenore, adet öncesi veya adet sırasında ortaya çıkan kramp şeklinde ağrıdır. Bu ağrıya rahmin astarında yapılan prostaglandinler adı verilen doğal kimyasallar neden olur. Prostaglandinler, uterusun kaslarının ve kan damarlarının kasılmasına neden olur. Adetin ilk gününde prostaglandin düzeyi yüksektir.
Kanama devam ettikçe ve rahmin iç astarı döküldükçe seviye düşer. Bu nedenle adetin ilk birkaç gününden sonra ağrı azalma eğilimindedir.

Adet ağrısı kaç yaşında başlar?

Birincil dismenore, bir kızın adet dönemlerine başlamasından hemen sonra başlar. Primer dismenoreli birçok kadında, adetler, kadın yaşlandıkça daha az ağrılı hale gelir. Bu tür regl ağrıları doğumdan sonra da iyileşebilir.

İkincil dismenore nedir?

İkincil dismenore, üreme organlarındaki bir bozukluktan kaynaklanır. Ağrı zamanla kötüleşme eğilimindedir ve genellikle normal adet kramplarından daha uzun sürer. Örneğin, ağrı, adet başlamadan birkaç gün önce başlayabilir. Ağrı, dönem devam ettikçe daha da kötüleşebilir ve bittikten sonra geçmeyebilir.

Sekonder dismenorenin bazı nedenleri nelerdir?

Sekonder dismenoreye neden olabilecek durumlardan bazıları şunlardır:
Endometriozis—Endometriozis, yumurtalıklar ve fallop tüpleri gibi vücudun diğer bölgelerinde, uterusun arkasında ve mesanede uterus astarına benzer doku büyüdüğünde meydana gelir. Rahim astarı gibi, bu doku da hormonlardaki değişikliklere tepki olarak parçalanır ve kanar. Bu kanama ağrıya neden olabilir, özellikle bir dönemin etrafında. Kanamanın meydana geldiği pelvis içinde yapışıklık adı verilen skar dokusu oluşabilir. Yapışmalar organların birbirine yapışmasına ve ayrıca ağrıya neden olabilir.

Fibroidler: Fibroidler, rahmin dışında, içinde veya duvarlarında oluşan büyümelerdir. Rahim duvarında bulunan miyomlar ağrıya neden olabilir. Küçük miyomlar genellikle ağrıya neden olmaz.

Adenomyozis—Adenomyoz, normalde rahmi kaplayan doku rahmin kas duvarında büyümeye başladığında gelişir. Bu durum, çocuğu olan yaşlı kadınlarda daha yaygındır.

Rahim ile ilgili sorunlar

fallop tüpleri ve diğer üreme organları—Bir kadının doğuştan sahip olduğu bazı kusurlar adet sırasında ağrıya neden olabilir.

Diğer durumlar—Bazı tıbbi durumlar bir dönem içinde alevlenebilir ve ağrıya neden olabilir. Bu koşullar, Crohn hastalığı ve idrar bozukluklarını içerir.

Kadın doğum uzmanıma adet ağrımdan bahsetmeli miyim?

Evet, ağrılı dönemleriniz varsa, siz ve kadın doğum uzmanınız (ob-gyn) belirtileriniz ve adet döngünüz hakkında konuşmalısınız. Gerekirse, kadın doğum doktorunuz bir pelvik muayene önerebilir. Tedavide ilk adım ilaçlar olabilir. İlaçlar ağrınızı gidermiyorsa, Tedavi, ağrınızın nedenini bulmaya odaklanmalıdır.

Dismenore nedenini bulmak için hangi testler yapılır?

Ağrı ilaçlarla geçmediğinde ultrason muayenesi yapılabilir. Bazı durumlarda, bir kadın doğum uzmanı laparoskopi önerebilir. Bu, bir kadın doğum uzmanının pelvisteki organları görmesini sağlayan bir prosedürdür. Laparoskopi ile, göbek deliğinin yanında küçük bir kesi (kesik) yapılır. Karın içine ince, ışıklı bir kamera (laparoskop) yerleştirilir. Laparoskopi genellikle bir ameliyat merkezinde veya hastanede genel anestezi ile yapılır.

Ağrılı dönemler nasıl tedavi edilir?

Ağrılı dönemleri tedavi ederken ilaçlar genellikle ilk adımdır.
Bazı ağrı kesiciler prostaglandinleri hedefler. Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) olarak adlandırılan bu ilaçlar, vücut tarafından üretilen prostaglandinleri azaltır ve etkilerini azaltır. Bu da adet kramplarını daha az şiddetli hale getirir. İbuprofen ve naproksen gibi çoğu NSAID, eczaneden reçete ile satın alınabilir.

NSAID’ler nasıl kullanılır?

NSAID’ler, döneminizin veya ağrınızın ilk belirtisinde alındığında en iyi sonucu verir. Genellikle onları sadece 1 veya 2 gün için alırsınız. Kanama bozuklukları, astım, aspirin alerjisi, karaciğer hasarı, mide rahatsızlıkları veya ülseri olan kadınlar NSAID kullanmamalıdır.

Ağrılı dönemlere başka hangi tıbbi yaklaşımlar yardımcı olabilir?

Ağrılı dönemleri tedavi etmek için hap, yama ve vajinal halka gibi östrojen ve progestin içeren doğum kontrol yöntemleri kullanılabilir. Doğum kontrol implantı ve enjeksiyon gibi sadece progestin içeren doğum kontrol yöntemleri de adet ağrısını azaltabilir.

RİA ağrılı dönemler için kullanılabilir mi?

Evet, hormonal rahim içi araç (RİA) ağrılı dönemleri tedavi etmek için de kullanılabilir. RİA’lı birçok kadın için, adet kanaması RİA yerinde ne kadar uzun süre hafiflerse o kadar hafifler. Bazı durumlarda, RİA olan kadınlarda kanama durur. Hamile kalmaya çalışmıyorsanız, siz ve ob-gyn bir tedavi şekli olarak hormonal doğum kontrol yöntemlerinden bahsedebilir.

Adet ağrısını hafifletmek için hangi alternatif tedaviler kullanılabilir?

Akupunktur, akupresür ve sinir stimülasyonu tedavileri ağrılı dönemlerin tedavisinde faydalı olabilir. Tetik noktalarını kolaylaştıran fizik tedavi de ağrıya yardımcı olabilir.

DİSMENORE
(Sancılı Regl)

Yüksek Riskli Gebelik
ERKEN SİNYALİ
Olabilir.

Dip Not: “O Kadar Acillere Gittim, Kimse Bir şey Demedicilere”
Duyurulur

regl ağrısızdır ağrı varsa problem vardır Muğla kadın doğum doktor

Dismenore - Ağrılı Regl
Rahim Şekil Bozukluğu
MÜKEMMEL ŞEKiLE SAHİP RAHİM ÇOK ÇOK AZDIR
Bel Ağrısı
Tekrarlayan Düşükler
Sancılı Adet
Kısırlık
Zor Doğum

Dismenore - Ağrılı Regl

Vajina kan’a dayanıksızdır.

Vajinada 1 damla fazla kan;

** rahim kanaması,
** uzamış regl,
** ekstra kan şeklinde

her 1 damla fazla kan fiziksel – psikiyatrik hastalık olarak geri dönüyor.


Adet ağrısına yardımcı olabilecek başka fizik tedaviler var mı?

Bazı fizik tedavi türleri, ağrıyla başa çıkmak için zihinsel teknikleri öğretir. Bu türler arasında gevşeme egzersizleri ve biofeedback bulunur.

Vitaminler ağrılı dönemlere yardımcı olabilir mi?

B1 vitamini veya magnezyum takviyeleri yardımcı olabilir,
ancak bunları dönem ağrısı için etkili tedaviler olarak önermek için yeterli araştırma yapılmamıştır.

Regl ağrımı geçirmek için evde ne yapabilirim?

Egzersiz—Haftanın çoğu günü egzersiz yapmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Yürüme, koşma, bisiklete binme veya yüzme gibi aerobik egzersizler, ağrıyı engelleyen kimyasalların üretilmesine yardımcı olur.
Isı uygulayın—Ilık bir banyo yapmak veya karnınıza bir ısıtma yastığı ya da sıcak su şişesi koymak yatıştırıcı olabilir.

Uyku— Regl öncesi ve sırasında yeterince uyumak önemlidir. İyi dinlenmiş olmak, rahatsızlıkla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Rahatlayın—Meditasyon yapmak veya yoga yapmak da ağrıyla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Ya ağrıma endometriozis neden oluyorsa?

Semptomlarınız veya laparoskopi, adet ağrınızın nedeni olarak endometriozise işaret ediyorsa, kadın doğum doktorunuz bir doğum kontrol yöntemi denemenizi önerebilir: hap, implant, enjeksiyon veya hormonal RİA. Gonadotropin adı verilen ilaçlar salgılayan hormon (GnRH) agonistleri de endometriozis ağrısını hafifletebilir. GnRH agonistleri, kemik kaybı, sıcak basması ve vajinal kuruluk gibi yan etkilere neden olabilir. Genellikle kısa bir süre için kullanılırlar.

Ya ağrım miyomlardan kaynaklanıyorsa?

Ağrınıza miyomlar neden oluyorsa ilk adım NSAID’leri denemek olabilir.
bir doğum kontrol yöntemi veya GnRH agonistleri. Bunlar işe yaramazsa uterin arter embolizasyonu (UAE) adı verilen bir tedavi önerilebilir.

Bu prosedürde uterusa giden kan damarları küçük parçacıklarla tıkanır. Bu, miyomların büyümesine izin veren kan akışını durdurur. Çoğu kadının UAE’den sonra normal adet dönemleri vardır. Bazı kadınlarda,
regl düzeni geri gelmez.

Ya ağrım adenomyozdan kaynaklanıyorsa?

Ağrınıza adenomyozis neden oluyorsa, NSAID’ler, doğum kontrol yöntemi veya başka ilaçlar önerilebilir. BAE ayrıca adenomyozis tedavisi için de yapılabilir.

Ameliyat ne zaman bir seçenektir?

Diğer tedaviler ağrıyı gidermiyorsa, ameliyat önerilebilir. Ameliyat türü ağrınızın nedenine bağlıdır:

Fibroidler bazen ameliyatla alınabilir.

Endometriozis dokusu ameliyatla alınabilir. Bazı durumlarda ameliyattan sonra doku geri gelir, ancak çıkarılması kısa vadede ağrıyı azaltabilir.
Endometriozis ameliyatından sonra hormonal doğum kontrolü veya diğer ilaçları almak ağrının geri dönmesini geciktirebilir veya önleyebilir.

Diğer tedaviler işe yaramadıysa adenomiyoz için histerektomi yapılabilir. Histerektomi, şiddetli ağrıya neden olduklarında diğer durumlar için de önerilebilir. Bu ameliyat genellikle son çaredir.


Muğla Kadın Doğum Doktoru Mesut Bayraktar Jinekolog 331x273

Doktor Mesut Bayraktar

Ortaca/Muğla

Hayatın olağan akışı gereği iyileşmek için hasta olan kişi çabalamalıdır yani aktif rol oynamalıdırlar. Görüldüğü üzere tedavi hunisinin büyük kısmında vakit kaybeden, hastalığını ret eden, iyileşemeyen, bahane, bedava - ucuz yöntemlere yönelen, körü körüne bel bağlayan hastalar pasif iyileşmeyi yani iyileşememeyi seçenler bulunmaktadır.

Tedavi süreci, hastaların sağlık sorunlarıyla başa çıkabilmeleri, iyileşme sağlayabilmelerinde önemli adımdır. Ancak, tedavi hunisi sürecinde Hekimlerin bazı zorluklarla karşılaşması mümkündür. Resimde, hastaların farklı farklı tutumlarından kaynaklanan zorlukları ele alarak, hekim-hasta ilişkisinde zorlukların üstesinden gelirken zedelenebileceğini, tedavi hunisinin önemini vurgulayacağız. Tedavi süreci, hasta sağlığını iyileştirmek amaçlı yapılan serüven düşünülebilir. Tedaviler, sağlık sorunlarına farklı yaklaşımlar gerektirebilir, bazen beklenmedik zorluklarla karşılaşılabilir. Bundan dolayı, tedavi hunisi sürecinde hekimlerin, hastaların farklı tutumlarına uygun şekilde davranması, etkili iletişim becerilerini kullanması önemlidir. Hekimlerin mesleklerini icra ederken , hasta kaynaklı zorlukları aşarken, hekim-hasta ilişkisinin zarar görmemesinde hastaların dikkatli olmaları gerekmektedir. Çünkü hekim sonsuza kadar sabredebilen, her uygunsuzluğa pozitif, sorun çözme şeklinde yaklaşan canlılar gibi düşünmeyiniz.

*** Hastalığını Kabul Etmeyenler: Hastalığını kabul etmeyen bireyler, sağlık sorunlarını inkar ederek tedaviye direnç gösterebilirler. Bunlar , tedavi sürecinin başarıyla ilerlemesini engelleyebilir. Hastalığını kabul etmeyen kişiler, genellikle hastalıklarının ciddiyetini ya da varlığını reddederler. Buda, hem kendileri hem de doktora sorun çıkmaktadır. Hastalığın kabul edilmemesi, tedavi sürecinin etkinliğini azaltabilir, tamamen durdurabilir.Hastalığını kabul etme evresi, hasta olduğunu kabul etme; tedavi sürecinin önemli parçasıdır. Hastalığın kabul edilmesi, kişinin gerçek durumuyla yüzleşmesine, gereken tedaviye tam uyum sağlamasına yardımcı olabilir. Böylece tedavi süreci daha etkili başarılı olabilir. Hastalığını kabul etmeyen bireylerin, kendi sağlık durumlarını gerçekçi şekilde değerlendirmeleri, tedaviye açık olmaları önemlidir.

Hastalığını kabul etmeyen, ret eden; Doktoru rakip , düşman bilmektedir.

*** Hastalığını Kabul Edenler: Hastalığını kabul eden kişiler, tedavi sürecine daha olumlu yaklaşabilirler. Hastaların tedaviye uyum sağlamasını kolaylaştırır, iyileşme sürecini hızlandırabilir. Fakat çoğunlukta bazı insanlar hastalığını kabul etsede hekim yerine başka yollara başvurabilerek, hastalıkların ilerlemesine, kronikleşmesine neden olmaktadır.

*** Bir Ara Hallederizciler - Google Aramacılar: Bazı hastalar, sağlık sorunlarıyla ilgili hafife alıcı, savsaklayıcı tutum sergileyebilirler. “Bir ara hallederizciler”, sağlık sorunlarını erteleme, önemsememe eğilimindedir. Google aramacıları ise kendi kendini teşhis etme, tedavi etme çabasına, akıllılığına girebilirler. Yanlış bilgilendirme, yanlış tedavi seçeneklerine yol açabilir.

*** Doğal Tedavi Yöntemlerine Körü Körüne İnananlar: Doğal tedavi yöntemlerine inanan hastalar, alternatif çözümler arayışında olabilirler. Maydanoz, soğan suyu içiciler gibi, doğal yöntemlere güvenerek, körü körüne bel bağlayarak etkisiz, tedavi sürecini yürütebilirler. Bazen bilimsel kanıtlanmamış, etkinliği sınırlı olan yöntemlere yönelmelerine neden olabilir. Maalesef tüm iletişim mecraları tedavilerin etkin olmadığını söylese de böyle yönelimler artarak devam etmektedir.

*** Sahte Doktor Bulucular - Maddi Zorluk Çıkarıcılar: Sahte doktor bulucular, maddi zorluk yaratanlar - bulanlar, yani tedaviye gereksiz yere maddi kısıntı uygulayanlar, tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Ev, araba kredisi ödemesi, oğlanı evlendirme gibi maddi yükler altında olan hastalar, tedaviye uyum sağlamakta, iyileşmekte güçlük çekebilirler. İnsanlar sağlıklı kalmanın, mal mülk edinmeden değerli olduğunu maalesef kavrayamamaktadırlar.

Hasta olmuş ama evi var
Hasta olmuş ama oğlu evlenmiş.

Kendini, sağlığını feda ederek yaşamda hedefleri başarmak maalesef artan hızda devam etmektedir. Günümüzde oldukça yaygın durumdur. İnsanlar, zamanı, varlıklarını daha verimli kullanmak amacıyla sağlıklarını tehlikeye atabilmektedirler. Ancak, sağlığın önemi göz ardı edilmemelidir. Kaliteli yaşam sürerken sağlıklı olmak şarttır. Hayatta hedefleri başarmak önemli olsa da, sağlığımıza dikkat etmekten asla vazgeçmemeliyiz.

Tedavi hunisi süreci, hastaların sağlık sorunlarını çözmek, iyileşmede önemli adımdır. Ancak, bazı hastalar, kendilerine gereksiz yere maddi zorluklar yaratarak (3. evinin kredisini bahane göstermek, 4. çocuğunu davul zurna - yemekli evlendirmeye çalışması) tedavi sürecini olumsuz etkilemektedir (tedavi olmamaktadırlar!). Makaleyle maddi gücü – imkanı olduğu halde “ev aldık, araba aldık kredi ödüyoruzcular” şeklinde adlandırılan, doktoru gereksiz yere maddi zorluklar ile meslek icrasına sürükleyen hastaların yeteri kadar iyileşemediklerini vurgulamak istiyorum.

*** Profesöre Gidenler - İyi Doktor Deyiciler: Bazı hastalar, tedavide ünlü/ünsüz profesöre başvurma eğilimindedirler. Bunlar, “normal” doktorları, diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarını göz ardı edebilir, hatta küçümseyebilir. Aynı şekilde, bazı hastalar, tedavi - meslek icrasının masrafları nedeniyle para talep eden doktorlardan da uzak durma eğiliminde olup tedavi sürecini menfi etkileyebilir. Uygun tedavi seçeneklerinin kaçırılmasına, hastalığın artmasına neden olabilir. Hastalar kaçırılan, kaybolan sağlığın %100 geri gelmediği konusunda yeteri kadar ikna edilmelidirler. Mümkün ise hastalar, tedavinin tamamen geri gelmeme, başarılı olmama riski olduğuna ilişkin yeterli bilgilendirme yapılarak ikna edilmelidirler.

Maalesef bazı insanlar maddi varlıklarının korunmasını sağlıklarından önemli görmektedir.

Servete Mala Mülke Yaşayanlar Sağlıklarını Feda Ediyorlar.

*** Ego, Kişisel Çıkar Çatışmaları: Hekim-hasta ilişkisindeki ego, kişisel çıkar çatışmaları, tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Doktorun , hekim hasta bağı kurulmamış hastaya “sen” demesi gibi durumlar, iletişim sorunlarına yol açabilir. Aynı şekilde, bazı hastalar da doktorlarla kişisel, duygusal çıkar çatışması içine girebilirler , tedavi sürecinin etkinliğini azaltabilir. Hastalar , empati, anlayışla Hekimleri karşılamalı, iletişimde açıklık, saygıyı korumalı, kişisel çıkar çatışmalarından uzak durmalıdır. Hekim-hasta bağı, tedavi sürecinin başarısında önemli faktördür. Hastaların hekimle güven, destek temelinde ilişki kurması, tedaviye uyumlarını artırır, iyileşme motivasyonunu yükseltir. Hekimler de, hastaların duygusal ihtiyaçlarını anlamalı, hastalarla işbirliği yaparak tedavi sürecini yönetmelidir. Hasta, hekimin yönlendirmelerine uyum sağladıkça, hastada, hekimi destekleyici rol üstlendikçe, iyileşme süreci olumlu yönde etkilenecektir.

Tedavi sürecindeki zorluklarla başa çıkan, iyileşen hastalar, motivasyon kaynağı olabilirler. İyileşenlerin başarı hikayeleri, diğer hastalara umut ilham verebilir. Hekimlerin iyileşme sürecini desteklemek , başarı hikayelerini paylaşmaları önemlidir. Tedavi sürecinde karşılaşılan zorluklar, hastaların tutumları, hekim-hasta ilişkisi etrafında yoğunlaşır. Hastaların hastalıklarını kabul etme, doğru bilgilere ulaşma, maddi zorluklarla başa çıkma, kendince maddi zorluk varlığı yaratmama, doğru tedavi seçeneklerini değerlendirme konularında Hekim destek vermesi önemlidir. Tekrardan, hastaların 1001 zorlukla meslek icrası yapan Hekime empati, anlayış - etkin iletişim becerileriyle Hekimleri benimsemeleri, işlerini kolaylaştırmaları, hastanın, tedavi sürecinin etkinliğini artırır, hastaların moralini yükseltebilir, motivasyonlarını artırabilir, tedaviye olan uyumlarını iyileştirebilir.

Hekim-hasta bağı, güvene dayalı ortamda kurulmalı, hastaların iyileşme sürecine aktif katılımları teşvik edilmelidir. Etkili tedavi sürecinde, hem hastaların hem de hekimlerin sorunların üstesinden gelmede birlikte çalışmaları, destekleyici ortam oluşturmaları gerekmektedir.
Tedavi Hunisinde pasif iyileşmeye çalışanlardan olmayın.


Tetkikler

hekimin kanaatinden

üstün değildir.


Kadın bedeninde

kronik enflamasyonun

en büyük kaynağı

vajinal akıntıdır.


Dinamik Tablo
Hastane Stresinden Uzaklık ✓ 
Özel Etkileşim ✓ 
Süre Sınırlamasız Muayene ✓ 
Mahremiyet – Gizlilik ✓ 
Hijyenik Ortam ✓ 
Teknoloji Kullanımı ✓ 
Konfor – Ferah Ortam ✓ 
Online Randevu ✓ 
3. Şahıslarla Temassızlık ✓ 
Güven – Nezaket – Zarafet ✓ 
Etik ✓ 
Tecrübe ✓ 
Profesyonel Destek ✓ 
Hasta Memnuniyeti & Sağlığı ✓ 
Fethiye’den 45′ uzaklıkta ✓ 
Dalaman’dan 10′ Uzaklıkta ✓ 
Köyceğizden 15′ Uzaklıkta ✓ 
Marmaris’den 40′ Uzaklıkta ✓ 
Muğla’dan 45′ Uzaklıkta ✓ 

Para değil

Mal mülk değil

En iyi eğitim , öğretmen değil !

Çocuğunuza bırakılacak en büyük miras şudur:

Sağlıklı

10 numara
☆☆☆☆☆ 
olacak şekilde “gebelik öncesi hazırlık + gebelik takibi + doğumunu” sağlayarak maksimum potansiyel IQ & EQ ya FETUSUN ulaştırılmasıdır.

Yani fetusu hayata 5/0 önde başlatmaktır. 

Eğer bunu sağlarsanız; sağlamak 15 – 30 bin USD civarı para harcamaktan geçer. O zeki, ahlaklı, yetenekli çocuk başarı sarmalında zirveye hemen çıkar, müthiş gelir elde eder; emekli olduğunuzda size ev araba aldığı gibi, dünyayı gezmenizde size tatil hediyeleri ayarlar. Eğer bunu yapmak yerine, 15 – 30 bin USD’ye ev, araba alabilirsiniz ama, çocugunuz sizin ölmenizi, mirasın kendisine kalmasını bekler, sonrada onu tüketerek yer yada üzerinizdeki evi ipotek göstererek iş kurar , batırır yada sürekli sizden para ister, sizde sürekli kaçar , bahane uydurursunuz…

Çıkar çatışmalarıyla berbat olmuş hayat yaşamamak için süper kaliteli bebekler doğurun.

Rahimde mikrop kaparak bitik, pert olmuş, erken doğmuş, kansızlığa, kötü rahim şartlarına ( urlu, vajinal akıntılı, kistli, varisli ) yani haşat rahimlerden eksik – vasat doğan bebeklerinizle, büyüdüklerinde “çıkar çatışmasına” girmemesi; doğmadan önce, gebelik süreci & doğumuna maddi kaynak harcanmasından geçer.
AGAÇ YAŞ İKEN, İNSAN RAHİMDE İKEN EĞİLİR.

Bebek;

Zeki doğarsa ahlaklı olur.
Zeki + ahlaklı olursa zengin olur. 
Zeki + ahlaklı + zengin olursa sana ev araba almayı bırak toplumun tamamı müreffeh olur, zenginleşir.

İnsana yani kendi kanına – canına yatırım yapmalısın yada çıkar çatışmalarıyla bomboş hayat yaşamak durumunda kalırsın.
Sana göre yatırım nedir?

Kadın Sağlığının, Sonraki Nesillerin ( Fetus, Bebek, Çocuk, Torun) Mutlu Huzurlu Sağlıklı Devam Edebilmesinin Yegane yolu, Dişi Üreme Organlarının;
* Uterus - Rahim
* Yumurtalık - Overler
* Tuba Uterina - Tüpler
* Rahim Ağzı - Serviks Uteri
* Vajina - Hazne
* Vulva - Perine gibi organların Topyekün Sağlık İçerisinde;Genetik Mirasın Nesilden ➞ Nesile Sağlıklı Aktarılmasından Geçmektedir. İşte bu geçiş bozulduğunda; nesilden nesile hastalıklar başlamaktadır. (Devamı İçin Ayrıntılara↓ Tıklayınız)
İhmal Edilen, Çözülmeyen En Basit Kadın Hastalığı, Zaman İçerisinde Birikim Yaparak Çeşitli Hastalıkların;
* Romatolojik
* Nörolojik
* Psikiyatrik
* Onkolojik
* Hatta Odontojenik... Hastalıkların Gelişiminde Tetik Çeken Etken (Tetiklenmiş Hastalık) Olabilir. Aniden Birdenbire Ortaya Çıkan Hastalıklara Sebep - Müsebbip Olanın; İhmal Ederek Alıştığın, Zamanla da Unuttuğun (Hastalıklara Geliştirilen Adaptasyon; İlk Stres Anında Kırılır)) Feminin Şikayetler Ana Sebebiyle Olduğu, Gizliden Gizliye Hastalığın İşlemesini Yani Kök Hastalık'ın Feminin Hastalık Olduğu Aklınıza Gelmeyebilir. Tahlillere %100 İnanmak Size Ciddi Vakit, Para, Yaşam Süresi Kaybettirebilir. Basit Yöntem + Kolaya Kaçmak Olan Sayfalar Dolusu Tetkik Sonuçlarına Sakın Aldanmayın, Tetkikler Normal Çıktı; Sağlıklıyım Diye Boş Tetkiklere Körü Körüne Bel Bağlamayın. Hekim Dışında Hiçbir Şeye %100 Güvenmeyin. Özellikle Nisaiye Hastalıkları; Kan - İdrar Tetkikleri Başarılı Oranda Tespit Edememektedir. Kronikleşmiş İlgi siz Gibi Gözüken Hastalık Hastalık Kök Sebeplerinin Kadınsal Maraz Olması Size, Çevrenize Alakasız,- Saçma Bile Gelebilir. Hatta Sıklıkla Ciddi Hastalığınızla Bağlantı Açısından Genital Bölgeyle Ne Alakası Var Şeklinde Sizi Hataya, Durumu Algılamada Körlük - Konduramamaya Düşürebilir; Dikkat Ediniz! Nisaiye Hastalığı Bekleterek; Kendi Kendine, Zaman Tanımakla, Vakit Geçirmekle İyileşmesi Mümkün Değildir.

Muğla Ayrıntılı Ultrason

Gebelik Takiplerinin & Doğum Öncesi Teşhis İşlemlerinin Önemli Basamağıdır. Minimum 60 dakika Sürmektedir. Kaliteli Gebelik Asla Ucuz, Standart Yaklaşımlarla İdame Ettirilemeyecek, Riske Atılamayacak, Stres Karşısında Frajil Olabilecek Kritik Dönemdir. Mesut Bayraktar Şehrin İçerisinde En Önde Gelen, Vajina Serviks Rahim  Sağlığına Yönelik En İyi Jinekolog Doğum Uzman Doktorlar Arasında Olmasının Yanı Sıra, Özel Muayenehanesinde 18 - 24 Hafta Arası Muğla Ayrıntılı Ultrason Verirken Bütünsel yaklaşımla Geçmeyen Mantar Hastalığı Servikal Smear Polip Ameliyatı Video Kolposkopi HPV Gebelikte Spiral Çıkarma Tıbbi Muğla Kürtaj işlemi Riskli Hamilelik Takipleri Transvajinal Ultrason Rahim İltihabı Tedavisi İdrar Kaçırma Tedavisi Şeffaf Beyaz Kahverengi Sarı Yeşil Kötü Renkte Olabilen Kokulu Kokusuz Vajina Akıntı Yanma Kaşıntı Batma Kanama Tedavilerinin Planını Yapmaktadır. Gereğinde Rahim Alınma Ameliyatı Hakkında Bilgiler Vermektedir. Hatunların Huzur İçerisinde Sağlıklı Mutlu Yaşam Sürmeleri Gerekliliğine İnanmaktayım. Tabip Mesut Bayraktar; Female Üreme Sağlığını Güçlendirme Konusunda Tutkulu Hekimdir. Çünkü Feminin Genital Organların Zindelik İçerisinde Başarıya Ulaşması Küresel Refaha; İnsanlık Barışına Hizmet Ederek, Dünyayı Yaşanılacak Daha Güzel Yer Yapacak Ehemmiyettedir.

Mesut Bayraktar, Hekiminin Muayenehanesi Coğrafik Konumu İtibarıyla Bölgenin Ortasında Kalmaktadır.
 1. Ortaca Kadın Doğum Doktoru

 2. Köyceğiz Kadın Doğum Doktoru

 3. Dalaman Kadın Doğum Doktoru

Yönelik Hekim Aktif Biçimde Ortaca, Dalaman, Köyceğiz Yörelerine Çalışmaktadır.

Kadınlarda Hastalıkların Kronikleşmesi

; Hastalıklara Adaptasyon & Woman Psikolojisiyle Birleşince Şikayetleri Normalleştirmek Kaçınılmaz Olmaktadır. Baş Edilmesi Zor Genital Hastalık İnkar Psikolojisine Giren Hanımefendiler; Yumurtalık Rahim Serviks Vajina Vulva Perine Hastalıklarının → Sebep Olduğu Hastalıkları (Buna

Yüksek Riskli Jinekolojik Hastalık

Diyorum) Taşıyabildiği Ömüre Kadar Kendine + Ailesine Yük Edebilmektedir (Bu Birliktelik; Adaptasyon + Kronikleşme Hastalıklara Bulunmaz Nimettir). Sizi, Ailenizi, Gelecek Nesilleri Patolojik Birliktelik Kıskaçlanmasından; Hastalıklara Hamal Olmak Durumundan Koruyacak Tek Güç
Muğla Tecrübeli Jinekolog Doktor
la Yaşam Boyu Sürecek İş Birliği (Hekim Hasta Bağı) Yapmaktır.

Hayat Boyunca Sabit Değişmez Doktor Jinekolog Yani Muğla Jinekolog Hekim Uzman Doktorunuz Olmalıdır. Böylece Tüm Dişilikle İlgili Sağlık Bilgileriniz, Tek Elde + Tek Beyinde Toplanacağından Size Erken Tanı, Etkin Tedaviler Halinde Geri Dönecektir. Muğla Sabit Jinekolog Doktoru Edinmek Başta Woman Sağlığını İyileştirecek; Topyekün Hayat Kalitesini Yaşam Sürenizi (Ömrünüzü) Yükseltecektir.

Kadın Hastanede Hangi Jinekolog Doktor Varsa; Rastgele Randevu Alma Hatasından Vakit Kaybetmeden Derhal Uzaklaşmalıdır. Kıymeti Ölçülemez Değerde Olan Rahim Vajina Sağlığına Sunulan; Ucuzcu Yaklaşımlar, Basit Öneriler, Hurafe Teşvikler Canınızı Sıkan Hastalıklar Fırtınası, Düşkünlük, ... Nedeni Bilinmez Sağlık Sorunları Başa Bela Olmadan Değişmeniz Gereklidir. Hastanede Hangi Doktor Varsa Ona Gitme Öğretilmiş Dürtüsünden Aciliyetle Sıyrılmak Zaruridir. Kendinize Her Daim Ulaşabileceğiniz, Konuşabileceğiniz
Muğla Kadın Doğum Uzman Doktor
Bulmanız - Edinmeniz Gerekmektedir. Ayrıca Sabit jinekolog Doktor; Günün Önemli Anında Arayabileceğiniz, Korku Olmadan Soru Sorabileceğiniz, Utanma Yaşamadan Tartışma - Fikir Alış Verişi Yapabileceğiniz Muğla Jinekolog Hekim Mesut Bayraktar Her Daim Bir Telefon Kadar Uzakta Olacaktır. Dişi Genital Problemlerinize Deva Bulamıyorsanız, Temel Sebep; Aksi İspat Edilene Kadar "Jinekolojik Hastalık" Olabileceğini Hiç Ama Hiç Unutmayınız.

Kadınlarda Jinekolojik Sağlık; Genel Sağlıktan Daha Değerlidir

. Üreme Organlarının Sağlığı; Sırasıyla Anneyi , Fetusu***, Ailesini, Toplumu, Fetus***'dan Olacak Gelecek Nesilleri Yani Küresel Refaha Etkisi Uzanan Kıymettedir. Hanımların, Kızların Sağlığını Önemsemeyip, Rahim Over Vajina Sorunlarınızı Göz Ardı Etmek Büyük Hatadır. Masrafsız Görünen Alışmak - Duyarsızlaşmak Tuzaklanmasına Kapılmayınız. Doğru Teşhis Gerçek Tedavi Sunan

Muğla En İyi Kadın Doğum Doktoru

Jinekologlar Arasında Olan Doğum Uzmanı Dr. Mesut Bayraktar Özel Muayenehanesinde Kadirşinas Hastalarını Bekler; Doğum Hastalıkları Kliniği İçerisinde Ultrason Kolposkopi İncelemesi Sıvı Bazlı Servikal Smear Yapılmaktadır. Muayene Randevusu Almak İyi Başlangıçtır. Bugün Tedavi - İyileşmek İstiyorsanız Şimdi Adım Atın. Ömür Boyu Devam Edecek Hekim Hasta Bağını Geliştirmek Amacıyla Mesut Bayraktar WhatsApp Online Anında Randevu: 05467740159 Vasıtasıyla İletişime Geçip Jinekoloji Bilim Dalına Kendini Adamış Meslek Ustası Ob&Gyn Operatör Dr Bayraktar'a Muayene Vasıtasıyla Tanışabilirsiniz.

Özel Muayenehane Otele

En Yakın Kadın Doğum Doktoru

Konumundadır. Klinisyen Hekim Burada Çok Sayıda Hastalığın Teşhisini Klinik Yetiletiyle Koyabilmektedir. Başlıklandırmak Gerekir İse; Doktorun Tedavi Yetenekleri;
 • Dismenore semptomlarının periyodu boyunca yönetimi için pratik ipuçları nelerdir?

 • Muğla Detaylı Ultrason
 • Muğla Miyom Ameliyatı
 • Muğla Polipektomi
 • Muğla Polikistik Over Tedavisi
 • Genital Bölgede İnfeksiyon Tedavileri
 • Tekrar Eden Mantar Tedavisi
 • Pelvik Selülit Tedavisi
Muğla Kolposkopi İncelemesi Muğla Kolposkopi Yapıyorum. Çünkü Dişi Bireyler, Üreme Sisteminin Hastalıklarının; Semptomlarına Hızlı Adaptasyon Evrimi Sergilediğinden; Bunda
* Toplumsal Kanıt Kuramı Temelli Jinekolojik Ponzi Kitleleri +/-
* Östrojen Sarhoşluğu +/-
* Yüksek Cinsel Market Değeri +/-
* Gencim Güzelim Kusursuz Süperim Genital İnkar Durumu +/-
* Partnerde Cinsel Feromonal Baskınlığı Kaybetmemek Adına Feminine Hastalıkları İnkar Etmek Etkin Olup Dişilere Özgü Hastalıkları Hızlı İvmeyle Kronik Yapabilmektedir. Kolposkopi, Smear, HPV İncelemeleri Hekime Burada Kompleks Olmuş Durumlarda Yardımcıdır. Kolposkopi (Kolposkopi Rahim Ağzının Adeta Röntgenidir) HPV Rahim Aldırma Ameliyatı Dirençli Geçmeyen Mantar Hastalığı Infertilite Rahim İltihabı Tedavisi Gebelik Takibi Yasal Süresinde Tıbbi Muğla Kürtaj İşlemi Menopoz Gençleştirme Miyom Aldırma Ameliyatı Polipektomi Genital Kaşıntı Akıntı Batma Yanma Kanama Ötesine Kadar; Bayanın Yaşamı Boyunca Sağlıklarını Yönlendirmelerine Yardımcıyım. Hanımefendilerin Yanlarında Çalışan Güçlü Sağlık Savunucularına İhtiyacı Var. Mesut Bayraktar Kendisini İdrar Kaçırma Tedavisi Terapötik Muğla Kürtaj İşlemi Muğla Ayrıntılı Ultrason İncelemesi Servikal Smear Kolposkopi Eşliğinde Biyopsi Doğum Kontrol Danışmanlığı Çocuk İstemi Gebelik Takibi Cerrahi Muğla Kürtaj İşlemi Menopoz Gençleştirme 2. Düzey Ultrason Kolposkopi Eşliğinde Biyopsi Değerlendirmesi Ameliyatı Polipektomi Polip Aldırma Ameliyatı Rahim Sarkması Tedavisi Tanısal Muğla Kürtaj İşlemi Yanında Vajina Sıkılaştırma Rahim Aldırma Ameliyatı Geçmeyen Mantar Hastalığı Rahim İltihabı Tedavisi Vulvar Akıntı Yanma Batma Kaşıntı Kanama Konularında Hastalarımın Yanında Adeta Ortak - Yaver; İhtiyaçların Karşılanmasına, Sorunların Çözülmesinde Profesyonel Yardımcı Konumda Kendimi Görmekteyim.

Menopozda Boyun Terlemesi ... Gibi Yaşlanma, Doğumlar , Menopozla İlişkili Hastalıklarla İlgilenmeyim, Tedavilerini de Vermekteyim.

Dahası Vulvar Bölgeyle İlişkili Filariazis – Elefantiazis – Wuchereria Bancrofti Hastalıklarının Teşhis & Tedavilerini Planlamaktayım. Bu Planlamalarla Beraber Jinekolog Uzm.Dr. Mesut Bayraktar; Doktorluk Sanat & Zanaatının Bütüncül Olması Gerektiğinin Farkında olup; Bu Farkındalıkla Hastalarımın Fiziksel Zihinsel Duygusal Sağlıklarını Ele Almaktadır. Tecrübeli Doğum Doktoru Klinisyenliğin Sağladığı Profesyonellikle Hastanın Endişelerini Dinlerim. Eğip Bükmeden Yaymadan Sadece Gerçekleri Konuşurum. Amacım, Her Hastayla, Jinekolojik Sağlıklarıyla İlgili Bakım - İyileşme - Rehabilitasyon Hedeflerini Seçmelerine Önceliklendirmelerine İzin Verecek Şekilde Detaylı Çalışmaktır. İyileşmek İsteyen Bireyle Hayatta Oldukları Yerde Buluşmak Gayesiyle Elimden Geleni Yapıyorum. Elbette Benim Çabamdan Daha Önemlisi Bireyin İyileşmeyi İstemesi + Doğru Tabiple Temas Etmesidir.

Muğla Kürtaj Yukarılarda Sıraladıklarım Dışında 4 Hafta Gebelik Muğla Çocuk Aldırma İşlemi ( Evlilik Dışı Hamilelik); Başta Gelmek Üzere Tüm Rahim Over Vajina Vulva Hastalık Durumlarınızı Çözmek Beni Mutlu Edecektir.

Sorunlarınızda Tedaviye Giden Yolu 1 (Bir) Mayene Başlatır. Kadın sağlığını koruma, hastalıkları iyileştirme misyonuna Sahibim ; Rahatlık güvenlik önceliğimdir. Hastayla bireysel ilgilenmek, hastaya uygun tedavi planları sunarım. Muğla 'da bulunan modern özel muayenehanem konforlu ortam sunar.

Muğla Kadın Doğum Doktorları


Muğla Kadın Doğum Doktoru Özel Muayenehane


Muğla Kadın Doğum Doktoru Jinekolog Mesut Bayraktar


 1. Genital Hijyensizlik Genetik Hijyeni Bozar. 2023
 2. Herkes Hasta Olur; Herkes En İyi Hekim İster. 2022
 3. Kadın Hastaysa Evde Huzur Yoktur. 2020
 4. Jinekolojik Hastalık Başka Hastalığı Tetiklemiş İse Buna Yüksek Riskli Jinekolojik Hastalık Denir. 2020
 5. Kadın Hastalığını Kabul Etmiyorsa Evde Dirlik Yoktur.
 6. Gebelikte Tasarruf(Kısıntı) Olmaz. Gebelikte Mal - Mülk Feda Edilir.
 7. Kadın Hastaysa Kök Sebep Aksi İspat Edilene Kadar Jinekolojiktir.
 8. Gebelik Fizyolojik Dönem DEĞİLDİR. Gebelik Hastalık – Ölüm Riski Barındıran Olağanüstü Dönemdir. Tecrübeli , Öngörüsü Açık Hekime Teslimiyet Gerektirir. 2018
 9. Gebelik Hastalıkları, İhmal Edilmiş Jinekolojik Hastalıkların Komplikasyonudur.
 10. Gebelik Hastalıkları; Tanısı Konulmamış Jinekolojik Hastalıklardır. MB, 2016)
 11. Gebelikte Kazanılacak 1 Puan IQ, Bebeğinizi Başarı Sarmalında Üstlere Taşır.
 12. Enfeksiyonla Gezmeyi ''Sorun Görmeyen'' Gebeyi En Mükemmel Sağlık Sistemi Bile Koruyamaz.
 13. Rahim; Dayanan - Sabreden - Kolaylık Gösteren - Halden Anlayan Organ Değildir.
 14. Sıfır Vajinal Akıntı Sağlıktır. MB, 2016
Muğla İli
Bilgi Değer
Ülke Türkiye
İl Muğla
İlk Yerleşim MÖ 2. binyıl
Koordinatlar 36.838769862880554, 28.76508732000861
En Alçak Nokta 0 m (0 ft)
Zaman Dilimi UTC+03.00 (TRS)
Posta Kodu 48XXX
Alan Kodu 252
ISO 3166 Kodu TR-48
Plaka Kodu 48
Bağlı Olan İlçeler: Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Menteşe, Milas, Ortaca, Seydikemer, Ula İlçesi

Rudolf Virchow; Louis Pasteur, Robert Koch savundukları; hastalıkların mikrop teorisine inanmıyordu. Hastalıkların, dış patojenlerden değil, hücrelerin İçindeki anormal faaliyetlerden kaynaklandığını öne sürdü. Aynı zamanda Max Gerson'da Hastalık gelişmeden önce metabolik bozulmanın başladığını kitabında yazmıştır.

Mesut Bayraktar ekolleri birleştirerek modifiye ederek meslek İcrasında bulunmaktadır. Tıbbın Papa'sı Virchow'unda haklı olduğunu vurgulamaktadır.

Sıfır Vajina Akıntısı Sağlıktır. [1]

Kadın Hasta İse Evde Huzur Yoktur