Vajinada sarı akıntı ve koku neden olur ?

Sarı vajinal akıntı ve koku için doktora danışın, kendi kendinize tedavi etmeyin.

Vajinada sarı akıntı ve koku neden olur ?

Vajinada sarı akıntı ve koku neden olur ? 150 150 Muğla Kadın Doğum

Vajinada sarı akıntı ve koku, çeşitli tıbbi durumların belirtisi olabilir. Aşağıda yaygın nedenlerden bazılarını bulabilirsiniz:

  1. Bakteriyel vajinoz: Vajinada normalde bulunan bakterilerin dengesinin bozulması sonucu oluşan bir durumdur. Sarı veya gri renkte yoğun bir akıntıya ve balık benzeri bir kokuya neden olabilir. Ayrıca cinsel ilişki sırasında veya sonrasında rahatsızlık da hissedebilirsiniz.
  2. Vajinal enfeksiyonlar: Mantar enfeksiyonları veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, vajinada sarı veya beyaz renkte yoğun bir akıntıya ve kötü kokuya neden olabilir. Özellikle kaşıntı, yanma veya idrar yaparken ağrı gibi ek belirtilerle birlikte görülebilir.
  3. Pelvik inflamatuar hastalık (PID): PID, genellikle cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların rahim, yumurtalıklar ve tüpler gibi üreme organlarına yayılması sonucunda oluşan bir enfeksiyondur. Sarı veya yeşil akıntı, aşırı adet ağrısı, pelvik ağrı, ateş, bulantı veya kusma gibi belirtilere neden olabilir.
  4. Rahim içi araç (RİA): RİA kullanımı bazı kadınlarda vajinal akıntıya ve hafif bir koku oluşumuna sebep olabilir. Bu durum genellikle normaldir, ancak akıntıda anormal bir değişiklik veya koku fark ederseniz doktorunuza danışmanız önemlidir.
  5. Menopoz: Menopoz döneminde vajinal dokularda hormonal değişiklikler meydana gelir ve bu da vajinal akıntıda ve koku da dahil olmak üzere bazı değişikliklere yol açabilir.

Bu belirtileri yaşıyorsanız, bir jinekolog doktora başvurmanız önemlidir. Doğru tanıyı koymak için doktorunuz muayene yapabilir veya gerekli testleri isteyebilir. Tedavi, altta yatan nedenlere bağlı olarak değişecektir. Jinekolog doktorunuz, antibiyotikler, antifungal ilaçlar veya cerrahi tedavi yöntemlerini önerebilir. Kendi kendinize tedavi etmeye çalışmak yerine, bir jinekoloji uzmanına danışmak en iyisidir.

Web sitemdeki makalelerin büyük kısmının içeriklerinin telif hakkı Jinekolog Op. Dr. Mesut Bayraktar’a aittir. Makalelerin büyük kısmı hak sahipliğinin tescili amacıyla elektronik imzalı zaman damgalıdır. Sitemdeki makalelerin kopyalanarak veya özetlenerek izinsiz şekilde başka web sitelerinde yayınlanması halinde hukuki ve cezai işlem yapılacaktır. Kişisel Verilerin Korunması Kanununu Sınırlı Sorumluluk Beyanı Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.
Gizlilik Tercihleri