Gizemli Sır: Asemptomatik Vajinal Akıntı

Asemptomatik vajinal akıntı, bazen fark edilmeden, herhangi belirti olmaksızın ortaya çıkabilen bir durumdur. Bu yazıda, asemptomatik vajinal akıntının nedenlerini ve yönetimini ele alıyoruz.

Muğla Kadın Doğum Jinekolog

Vajina, kadının en mahrem, en değerli organlarından biridir. Vajina, ömür boyu gizlenerek korunur, bazı toplumlarda açıkça göstermek bile suç sayılabilir, hatta hapis cezasıyla sonuçlanabilir. Sosyal baskılar, vajinanın göz ardı edilmesine – ihmal edilmesine yol açan “gizleme dürtüsü” oluşturur. Ancak, gizleme dürtüsü tedavi sürecini zorlaştırabilir, sağlığımızı riske atabilir. Gizleme dürtüsünün etkisiyle; vajinanın hastalıkları da gizlenir. Gizlenen normalleştirilir ve kronikleşir.

Neyse ki, sabit jinekolog hekimle çalışarak vajinal sağlıksızlık sorunlarından kaçınmak mümkündür. Ben, sürekli olarak vajina konusunda bilgi edinmeye, uzmanlaşmaya devam eden profesyonelim. Vajinal akıntı, muazzam derecede karmaşık nedenlerin toplanarak oluştuğu; karmaşık denklemin sonucudur. Basit bitkisel çözümlerle vajinal akıntıyı aşmak, kendine şifa arayanların çabalarını gördükçe içimde huzursuzluk oluşuyor.

Unutmayın, sizin için buradayım, vajinal sağlığınızı önemseyen jinekolog olarak, size en iyi teşhis – tedavi yöntemlerini sunmak için elimden gelenin en iyisini yapacağım. Size sağlıklı jinekolojik yaşam sunmak için sürekli olarak güncel gelişmeleri takip ediyor, en son teknikleri kullanıyorum.

Vajinal sağlık”; hayati öneme sahip konudur, sizin içinVajinal sağlık” muazzam derecede değerli hazine olarak kabul edilmelidir. Kendinizle sevdiklerinizle mutlu huzurlu yaşayabilmek için sabit değişmez jinekolog hekimle düzenli iletişimde olmanız”Vajinal sağlık” nedeniyle önemlidir. Unutmayın, vajina sağlığı; mutluluğunuzun, huzurunuzun, konforunuzun temel parçasıdır. Vajina sadece cinsel ilişkide fonksiyonu olan + regl sırasında, doğum esnasında transport görevi olan basit organ değildir. Vajina 65 ile maksimum 100cm2 yüzey alanına sahip organ olup; 70kg, 170cm boyunda ki kadının; 1,81m2 vücut yüzey alanının 1/181 idir.

1/181 olmasına karşın ihmal edilen vajinal sağlık canınızı 181 defa sıkacak kuvvettedir. Vajinal flora hızlı şekilde patojenik floraya evrilip kronikleşebilmektedir. Unutmayınız patojene kaymış vajinalar; şeffaf, beyaz, yumurta akı gibi akabilir, hatta kokmayabilir de!

Kısacası, vajinal sağlığınızı önemseyin, sabit değişmez jinekolog hekimle çalışın, hayatınızı, genital sağlığınızı güvence altına alın. Kendi sağlığınıza verdiğiniz değer, sizin için en değerli olanın korunmasına yol açacaktır.

Adet döngüsü sırasındaki vajinal akıntı türleri şunları İçerir

Adet döneminiz boyunca

: Adet sırasında kırmızı veya kahverengi kanlı deşarj (akış) normaldir – rahminizin iç astarı olması gerektiği gibi dökülüyor. Bazı kadınlar ayrıca düzensiz adet dönemleri veya dönemleri arasında lekelenme yaşayabilir. Yedi günden fazla aralıksız kanamanız varsa veya her saat başı ped – tampon değiştirmeniz gerekiyorsa tecrübeli jinekolog tarafından kontrol edilmesi gereken anormal derecede aşırı kanamadır.

Adet sonrası

: Adetinizden hemen sonra bir miktar lekelenme olabilir fakat bu her zaman doğru değildir. Uzamış lekelenmeniz varken, yavaş yavaş akıntı miktarı artıyorsa; sarı, bulutlu veya yapışkan kıvamda beyaz şekle geliyor ise , eşlik eden koku belirmeye başlamış ise (koku olmayabilir de) vajinal flora bozulmaya başlamış ve tecrübeli jinekolog tarafından kontrol edilmesi gereken durum oluşmuş demektir. Asemtomatik vajinal akıntı konusunu okumanızı tavsiye ederim.

Yumurtlama öncesi

: Vücudunuz daha fazla östrojen ürettiği için servikal mukusun kimyasal yapısı değişir, hafif sulu olmaya , servikal mukusun tiksotropizmi artmaya başlar. Çünkü östojen hormonu damarlanmayı artırmaktadır. Yumurtlama döneminde servikal mukus genellikle ince – elastiktir, genellikle -gebe kalmaya müsait anda olduğunuzu gösterir. Eğer olması gereken servikal mukus yumuşaması olması gerekenden fazla ise, vajina içerisine fazla miktarda mukus deşarj oluyor ise sizde servikal kanal yetmezliği yani servikal mukus kaçağı olduğunu da gösterir. Fazla servikal mukusun vajina içerisinde olması vajinal florayı bozacak; vajinal nemliliği çeşitli renk renk vajinal akıntıya evriltecektir. Yine tecrübeli jinekolog tarafından kontrol edilmesi gereken durum oluşmuş demektir.

Yumurtlama

: Yumurtlama, adet döngünüzün tam ortasındaki aşamadır. Yumurtalığınızdan genellikle bir yumurtalıktan bir tane yumurta salınır, salınan folikül fallop tüplerinizden aşağı doğru ilerlemeye başlar. Yumurtlama sırasında artan östrojen düzeylerinin neden olduğu etkiyle vajina içerisine transüdasyon ile damarlardan sıvı sızmasıyla (transüdasyon) nedeniyle vajinal nemlilik daha fazla olur; berrak + sulu + bol miktarda bulunur, ama vajina dışarısına akacak şekilde asla değildir. Vajina sızdıran, akan bir organ değildir. Bazı kişilerde yumurtlama döneminde pembe veya kahverengi gibi görünen lekelenmeler görülür. Bu subklinik (asemptomatik) enfeksiyonun yani vajinal flora bozulmasının işareti olabilir. Yine tecrübeli jinekolog tarafından kontrol edilmesi gereken durum oluşmuş demektir. Vajina ne kadar hassas değil mi!, Unutmayın! vajinadan bir şeyler dışarı akıyorsa vajinal floranız bozulmuş, hasta olmuşsunuz demektir. Asemtomatik vajinal akıntı konusunu okumanızı tavsiye ederim.

Yumurtlama sonrası

: Yumurtlamadan sonra vajina epitelinin üzerindeki nemliliğin rengi değişebilir, kıvamı daha yoğun olabilir. Hafif yapışkan hale gelir, bunda daha fazla yapışkan sürüntü varsa yani vajina epiteli üzerinde biyofilm oluşmuş ise vajinal floranız yine bozulmuş, hasta olmuşsunuz demektir. Asemtomatik vajinal akıntı konusunu okumanızı tavsiye ederim.

Menstrüasyondan bir veya iki gün öncesinde

, azalmış östrojen düzeylerine bağlı olarak, damarlardan geçen transüdasyon azaldığı için + kısmi hipoksi oluştuğu için vajinal otofaji artar, eğer bu otofajinin baş edebileceğinden fazla mikroorganizma yükü var ise vajinal flora içerisinde genellikle çok az bir flora bozukluğu şeklinde akıntı olabilir. Eğer vajinal biyofilm taşması iç çamaşırınızı kirletmeye başlamış ise, koku oluşmaya başlamış ise, beliniz ağrıyor ise yine tecrübeli jinekolog tarafından kontrol edilmesi gereken durum yani aşikar vajinal flora bozukluğu oluşmuş demektir. Yapacak bir şey yok, vajinal flora çok hassas !

Kahverengi Vajinal Akıntının Renkleri ve Tutarlılığı

Açık kahverengi vajinal akıntı

Bu, regl kanına karışan vajinal akıntıdan (yani vajinal flora bozukluğundan) kaynaklanır. Unutmayın regl kanamasının az az gelip, geç başlaması vajinal florayı bozmakta, vajinal nemliliği; vajinal biyofilme, devamında vajinal akıntıya evriltmektedir. Bundan dolayı tecrübeli jinekolog tarafından kontrol edilmeniz gereklidir.

Koyu kahverengi vajinal akıntı

Bu, büyük ihtimalle regl döneminde meydana gelir. Tam – yoğun şekliyle gelen regl kanı ile vajinal akıntı (bozulmuş – hasta olmuş vajinal flora) birleştiğinde; bu iki karışım vajinanızdan çıkıp açık hava ile temas ettiğinde oksitlenen kan nedeniyle koyu kahverengi akıntı görülür.

Siyah vajinal akıntı

Vajinadan akan – sızan kanın rengi siyahsa, özellikle aşırı adet kanamasının işareti olabilir. Ancak keskin koku varsa veya aşırı ağrı veya rahatsızlık hissediyorsanız (normal adet sancılarınızın dışında), bu cinsel yolla bulaşan enfeksiyonun (STI), kronik rahim iltihabı, doğum hasarı, emmet yırtığı, servikal ektropiyon, veya kanser gibi nadir fakat ciddi sağlık sorununun işareti olabilir.

İnce, Kalın ve Topaklı Kahverengi Vajinal Akıntı

Menstrüasyon sırasında vücudunuz, uterus iç zarını atar – döker ve sonuçta, kan, mukus, endometriyal servikal hücrelerin karışımı oluşur. Bunun anlamı, adetinizin her günü regl olma kıvamınızın biraz değişebileceğidir. Bazı günlerde ince ve sulu, bazılarında ise kalın – topaklı olabilir. Parça parça regl olma, ciğer gibi parçaların gelmesi, löp löp büyük parçaların düşmesi hem vajinal floranızın bozulduğunu (hasta olduğunuzu) hem de üst kısımların yani rahiminde hasta olduğunu düşündürür. Bundan dolayı tecrübeli Muğla jinekolog tarafından kontrol edilmeniz gereklidir.

Asemptomatik (Sinsi – Gizli) Vajinal Akıntı


Asemptomatik terimi, hastalığın belirgin semptomlar – işaretler göstermeksizin var olduğunu ifade eder.

 • Asemptomatik vajinal akıntı, kadınlarda ortaya çıkan vajinal akıntının belirgin şekilde belirti, semptom göstermeksizin meydana gelmesidir.
 • Genellikle vajinadan gelen akıntı miktarı, görünümü kadınlara; şikayet , rahatsızlık, huzursuzluk yapmadığı için normal gelebilmektedir .

Asemptomatik vajinal akıntı, çoğu klasik kaynakta, klasik tıp kitabında normal fizyolojik süreç olarak kabul edilebilir. Vajinanın doğal florası, hormonal değişiklikler, ovulasyon dönemleri gibi faktörler nedeniyle vajinadan akıntı gelebileceği yazılmaktadır. Bunlara bağlı olarak hafif , berrak, şeffaf, yumurta akı gibi, kokmayan, kaşıntı yapmayan akıntı ortaya çıkabilir şeklinde cümleler liberal şekilde kullanılmaktadır. Böyle durumlarda, vajinal akıntı; berrak, beyaz, yumurta akı kıvamı renginde olabilir, hoş olmayan koku veya kaşıntı gibi belirtiler eşlik etmez. Fakat asemptomatik vajinal akıntının normal kabul edilmesi, önemli bilgilere sahip olmadan sağlığınızı riske atabilir.

Biraz fizyolojiyi olması gereken şekilde açalım, açıklayalım.

 • Ovulasyon sırasında servikal mukusun viskositesi, pik yapan östrojen nedeniyle azalmaktadır. Buda mukusun yumuşamasına, sağlıklı spermler için kanallar oluşmasına neden olur. Fakat kanalların sayısı fazla değildir, amaç sperm rekabetini öne çıkarmak; anomalili, verimsiz spermleri kör kanallara (çıkmaz sokaklara) yönlendirmektir. Yani ovulasyonda eğer servikal mukusun vajina içerisine, vajinal akıntı yapacak (vajina flora dengesizliğine neden olacak) kaçış (servikal kanal yetmezliği, servikal kanal reflüsü ) varsa, işte bu fizyolojik olaya dayanarak, patolojik silsileleri önemsememek, kronikleştirmek tıbbın içine düştüğü derin kuyudur.
 • Ek olarak servikal mukus östrojen tarafından direkt akan, akıcı formata gelmemektedir. Pik düzeydeki östrojen tarafından mukusun yumuşaması, gerçekten akışkan olması için yeterli değildir. Cinsel ilişkiye de ihtiyaç vardır. Penisin koit esnasında belirli frekanslar ile serviksi uyarması, titreştirmesi servikal mukusun tiksotropik özelliğini aktive etmektedir.
 • Yani pik östrojen + ovulasyon + koite sekonder servikal tiksotropizm nedeniyle çok kısa süreliğine, vajinal flora PH değeriyle uyumsuz olacak olan servikal mukus üst vajinaya taşar (akar demiyorum taşar ama akma yok!). Serviks uteri vajinayı besleyen, nemlendiren, yağlandıran amaçta – görevde değildir. Bazı hastalarda, ki bunların azımsanmayacak kısmında servikal anatomide deformasyonlar – bozulmalar vardır, belirttiğim taşma olayı “akma – akış” şeklinde olursa, işte kadınların başına bela olmaktadır.
 • Çünkü vajina; servikal mukusu sevmiyor. Hatta vajina regl kanamasını da sevmiyor, vajinanın en güçsüz, hastalıklara meyilli oldğu dönem regl esnasndaki kan pasajıdır. Buradan aleni şekilde belirtiyorum; vajina içerisinde fazladan bulunacak 1 damla (ki bunun içinde 10 milyona varacak kadar mikroorganizma olabilir) fazla kan , 1 damla fazla servikal orjinli mukus, beyin parankimine olacak kanamadan daha tehlikelidir.
  • Vajinanın en asidik bölgesi, serviks veya rahim ağzı etrafındaki bezler tarafından üretilen bazik nitelikteki servikal mukusun biriktiği sülük kutusu (servikal kanala verilen isim, leech box) olarak adlandırılan bölgedir. Buradaki pH değeri, vajinanın geri kalan kısmına göre daha düşüktür, yaklaşık 3.8 ila 4.5 arasındadır. Bu asidik ortam, zararlı bakterilerin çoğalmasını önlemeye ve doğal bakteriyel floranın korunmasına ve de serviksden gelen bazik sekresyonu tamponlamaya yardımcı olur. Böylelikle “vajinal flora hemostazı” dengede kalır. Fakat vajinal floranın, vajinofilik laktobasil dominansının (D-laktik asit üreten floradır) bozulmaya, instabiliteye aşırı meyilli, hassas , nazlı olduğunu da vurgularım.
 • Dünya üzerinde birçok farklı Lactobacillus türü vardır .İsimleri lactobasil ama birbirlerinden farklıdır. Tam sayıları kesin olarak belirlemek zordur, ancak araştırmacılar tarafından şimdiye kadar tanımlanmış yaklaşık 400’den fazla Lactobacillus türü olduğu tahmin edilmektedir. Bunların çoğu, insan ve hayvan bağırsakları, süt ürünleri ve fermente gıdalar gibi birçok farklı ortamda bulunabilir. İnsanlarda yaklaşık 10-12 farklı Lactobacillus türü bulunmaktadır. Bunların arasında en sık rastlananlar L. crispatus, L. jensenii, L. gasseri, ve L. iners‘tir. Ancak sayı değişkenlik gösterebilir, kadınlar arasında da farklılık gösterebilir. Kadın vajinasında bunlardan 1 -2 tanesi baskındır. Yoğurt, sirke yapımında kullanılan laktobasil farklıdır; bunları vajinaya sürerseniz maalesef vajinal akıntı yaşayacaksınız. Çünkü bunlar D değil, L laktik asit üreten laktobasillerdir. Aynı şekilde rektumda bulunan laktobasillerde farklıdır, eğer vajinal floranızdaki laktobasil kalitesini yitirir iseniz, rektal laktobasiller vajinanızı domine etmeye başlayacaktır (rektovajinal shift). Jinekolojik problemler dışında diğer problemleriniz artacaktır.
  • Laktik asit, birçok canlıda mevcut olan organik asittir. Laktik asit birçok metabolik süreçte ortaya çıkar, özellikle vücutta glikozun enerjiye dönüştürülmesi sırasında üretilir. Laktik asit, en yaygın olarak L(+) laktik asit olarak adlandırılan izomerdir.
  • D-laktik asit, D(+) sterioisomerik yapıdaki laktik asittir. Bu izomer, bazı bakteri türleri tarafından üretilir ve vajina, bağırsak florasında bulunur. İnsan vücudu D-laktik asit üretmez.
  • L-laktik asit ise, L-laktik asit olarak da bilinir, en yaygın olarak insan vücudunda üretilen izomerdir. Spor yaparken kaslar tarafından üretilir, kan dolaşımına karışır. Ayrıca bazı gıdalarda, özellikle yoğurt, turşuda, L-laktik asit fermantasyonu yoluyla da üretilebilir.
  • Vajina yapısal yüksek yoğunluğu nedeniyle nemliliğini sürekli şekilde kandan transüdasyon ile sağlar.(kan az yoğun, vajina lümeni çok yoğun)
   • Osmolarite, 1 litre solüsyon içerisindeki çözünmüş partiküllerin miktarı olarak tanımlanır.
   • Vajinanın osmolarite değeri 370±40mOsm/kg olarak bildirilmiştir. 1 kadın siklusunda vajinanın osmolarite değeri 300–480 mOsm/kg arasında dalgalanabilir. Progesteronun arttığı dönemlerde yükselmekte ve mensin başlaması ile düşmektedir. Normal serum osmolaritesi 275-295 arasıdır. Görüldüğü üzere vajina kandan daha yoğun formdadır. Bu yüksekliğe ortamda bulunan laktik asitin (110 mOsm/kg) neden olduğu ifade edilmektedir. Yani vajinadan laktobasiller çekilirse vajinanın osmalaritesi düşeceğinden hem kuruması artar hem de patojenik flora dominant olur.
   • Vajina çeşitli hipoosmolar (300 ün altı) veya hiperosmolar(1200 ün üstü) nemlendiriciler veya kayganlaştırıcılara maruz kaldığında mukoza bütünlüğünü 24 saat içerisinde kaybetmeye başlayabilmektedir. Hiperozmolal kayganlaştırıcılar – nemlendiriciler daha fazla epitel hasarına neden olmaktadır. Özellikle gliserol ve propilen glikol içerikli olanlar vajinal epiteli daha fazla hasarlamaktadırlar.

Sağlıklı vajinal floradaki Lactobacil türlerinin %96’sı H2O2 üretir (L. jensenii , L. vaginalis’in en yüksek H2O2 seviyelerini üretir).

Ayrıca Katalaz enzimi asidik çevrede çalışmaz, katalaz enziminin çalışabilmesi için pH nın 6,8 – 7,0 ler de olması lazımdır. Asidik ortam katalaz üreten bakteriler için otomatikman uygunsuzdur. Yani vajinal flora bozulduğunda; Laktobasiller dışında, Katalaz üreten bakteriler baskın olduğunda, H2O2 üretimi olmayacağından, üretilenlerde yıkılacağından , ortamda oksijen , CO2, … fazlaca birikeceğinden enfeksiyonlar baskınlık kazanacaktır.

Katalaz(+) enfeksiyon etkenleri;

 • Kandida albikans
 • E.coli
 • H.pylori başta olup bunlar kadınlarda sıklıkla hastalıklara neden olan , vajinal flora bozukluğunda florada baskınlığı artan mikroorganizmalardır

Diğer vajinal Lactobacillus türlerinden farklı L. iners‘in bakteriyel vajinoza duyarlı disbiyotik vajinal topluluklarda baskın olduğu gözlemlenmiştir.

 • BV’li kadınlardan ( vajinal florası bozulmuş kadınlarda) elde edilen laktobasillerin %’6 si H2O2 üretiyor.
 • Bununla uyumlu , en sık bozulmuş vajinal mikroflora ile ilişkilendirilen Lactobacillus iners zayıf H2O2 üreticisidir. dolayısı ile patojenler vajinal florada baskınlık kazanır.
Vajina Bu şekilde Akmaz. Bu Vajinanın Kendi Kendini Akarak Temizlemesi Şeklinde Bir Mekanizması Olmayıp; Yukarıda Görülen Durum Temizleme Mekanizmasının Aşılması Durumudur. Vajinal Epitel Mukus Üretemez !, Öyle Bir Yeteneği - Organeli Yok !

Vajina Bu Şekilde Akmaz. Bu Vajinanın Kendi Kendini Akarak Temizlemesi Şeklinde Bir Mekanizması Olmayıp; Yukarıda Görülen Durum Temizleme Mekanizmasının Aşılması Durumudur. Vajinal Epitel Mukus Üretemez !, Öyle Bir Yeteneği – Organeli Yok !

vajina mukus üretmez, goblet hücresi İçermediğinden mukus üretemez.

Eğer vajinada goblet hücresi olsaydı aynı sindirim sistemindeki gibi metaplazik olayları görürdük. Vajinal mukus (aslında nemlenme), vajina duvarında yer alan epitel tarafından, kan damarlarından geçerek sızan film şeklinde sıvıdır. Östrojen hormonunun etkisiyle vajina duvarının üst tabakasında bulunur. Bu sızıntı, vajinayı nemlendirir, bakteri ve diğer mikroorganizmaların vajinaya invazyonunu önleyen mekanik bariyer görevi görür. Vajinal nemlenme ayrıca cinsel uyarılma sırasında vajina içindeki kayganlığı arttırarak cinsel ilişkiyi daha rahat hale getirir.

Vajinal epitel üzerindeki ince nemlenme veya film (biyofilm değil!) tabakanın parçalanması ve epitelin restorasyonu, L-laktik asit tarafından sağlanır. L-laktik asit, vajinadaki doğal floranın ürünüdür. Asiditenin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca zararlı bakteri ve mantarların büyümesini engelleyerek vajinal enfeksiyonlara karşı koruyucu rol oynar. Bu vajinal epitel üzerindeki film tabaka ( biyofilm değil !) , D-laktik asit üreten bakteriler için bir besin kaynağıdır. Laktobasillerin bir kısmı bunu fermente ederek L-laktik asit üretirler.

Dolayısıyla, vajinal nemlilik – transüdasyon filminin, servikal mukusun parçalanması L-laktik asit ile ilişkilidir. Epitelin ürettiği L-laktik asit vajinal mukozasın reperasyonunu sağlarken; bakterilerin ürettiği L-laktik asit asiditeyi sağlar. D-laktik asit ise dengeyi sağlıyor gibi görünmektedir.

Logo tasarımında kadın genital sistemi sembolü olan uterus ortada yer almaktadır. Uterus sembolünün kırmızı renkte olması, önemli olduğuna yönelik vurgu yapmak için tercih edilmiştir.

Rahim içinin, rahim kanalının dış ortamla bağlantısı, beyaz zeminle entegre olması, çevremizin, kendimizin, ailemizin temizlik + hijyenik durumunun rahimimize de etki ettiğini vurgulamak içindir.

İki adet elin avuç içinde olması, avuçlarda kadın genital sisteminin yer alması, jinekolojiye olan ilgi - alakayı, geleceğimizi etkileyen faktörleri temsil eder. Aynı zamanda tasarım, sonraki nesillerin kaderini, sağlığını - kendi sağlığımızı belirleme gücünün bizde olduğunu vurgular.

Tasarım, jinekolojik sistemin önemli rol oynadığına dikkat çekmektedir.
Geleceğiniz Sizin Elinizde; Muğla Kadın Doğum Jinekolog Operatör Doktor Mesut Bayraktar Özel Muayenehanesi

Vajinal florada bulunan mikroorganizmalar şunlardır:

 1. Laktobasil
 2. Staphylococcus
 3. Streptococcus
 4. Gardnerella
 5. Bacteroides
 6. Escherichia coli
 7. Candida
 8. Mobiluncus
 9. Peptostreptococcus
 10. Prevotella
 11. Mycoplasma
 12. Ureaplasma
 13. Fusobacterium
 14. Porphyromonas
 15. Atopobium
 16. Dialister
 17. Eubacterium
 18. Finegoldia
 19. Leptotrichia
 20. Megasphaera
 21. Shuttleworthia
 22. Anaerococcus
 23. Aerococcus
 24. Gemella
 25. Corynebacterium
 26. Actinomyces
 27. Mobiluncus
 28. Varibaculum
 29. Parvimonas
 30. Sneathia
 31. Myroides
 32. Rothia
 33. Capnocytophaga
 34. Veillonella
 35. Lachnospiraceae
 36. Ruminococcaceae
 37. Christensenella
 38. Streptomyces
 39. Microbacterium
 40. Rothia
 41. Actinomycetospora
 42. Propionibacterium
 43. Clostridium
 44. Megasphaera
 45. Selenomonas
 46. Pseudomonas
 47. Comamonas
 48. Chryseobacterium
 49. Sphingomonas
 50. Acinetobacter.

Bu liste, vajinal florada bulunan mikroorganizmaların sadece bir kısmını içermektedir ve her kadında farklı olabilir. Vajinal mikrobiyomda, 1 gram vajina örneğinde yaklaşık 107 – 109 mikroorganizma hücresi bulunabilir.

Genital hijyensizlik, genetik hijyeni bozar.
Laktik asit ve laktobasiller ile daha fazla bilgi için burayı da okumalısınız.
Kadın bedeninde asidik alanlar sınırlıdır; Vajina, Cilt, Safra kesesi, Mide. En önemlisi Vajinadır. Vajinal pH çok önemlidir.
Kadın bedeninde asidik alanlar sınırlıdır; Vajina, Cilt, Safra kesesi, Mide. En önemlisi Vajinadır.

Erkekler tarafından bildirilmiş, yazılmış ve de meslek hayatımda tespit ettiğim vajinal koku çeşitleri genellikle şu şekildedir (vajina ne kadar kötü kokarsa koksun, malasef cinsel market değeri, östrojen sarhoşluğu, toplumsal kanıt kuramı, gencim güzelim hastalıksız süperim genital inkar durumu nedeniyle kadınlar bunu, aşağıdaki listeyi kabul etmemektedirler );

 1. Paslı balkon demiri kokusu
 2. Çürük soğan kokusu
 3. Ölü fare kokusu
 4. Çürük peynir kokusu
 5. Peynirli cips kokusu
 6. Çürümüş balık kokusu
 7. Çürük yumurta kokusu
 8. Kesif yanık kablo kokusu
 9. Yanık balata kokusu
 10. Ekşimiş turşu kokusu
 11. Mayalı ekşimsi koku
 12. Rutubetli hamam kokusu
 13. Beyazlatıcı veya klor kokusu
 14. İdrar kokusu
 15. Dışkı kokusu
Vajinal kötü koku, kişinin cinsel çekiciliğini, partner üzerindeki etkisini olumsuz yönde etkileyebilir. Vajinal kötü koku genellikle bakteriyel enfeksiyonlar, hormonal değişiklikler veya hijyen eksikliği gibi faktörlerden kaynaklanır. Bu durum, sağlıklı vajinal floranın dengesinin bozulduğunu gösterebilir. Kötü koku, cinsel ilişki sırasında veya günlük aktivitelerde rahatsızlık verici olabilir, partnerler arasında iletişim sorunlarına yol açabilir.
Konu sağlıksa; gerisi teferruattır, tüm gerçekleri tarafsız – yansız yazarız. Vajinal kötü koku; afrodizyak feromonların partnerdeki etkisini yok eder

Minimum 15 adet vajina koku şekli yazdım. Peki bunlardan hangisi vajinanın gerçek kokusudur?

Bunlardan hiç biri vajinanın olması gereken , gerçekte olan doğal kokusu değildir.

Vajina epiteli, L-laktik asit üretir. L-laktik asit, D-laktik asitten farklı olarak, insan vücudunda daha yaygın olarak bulunur ve biyolojik olarak daha aktiftir. Vajinal pH seviyesinin düşük kalmasını , epitelin restoratif sürecinin stimulasyonunu sağlayarak, zararlı bakterilerin üremesini engelleyerek, vajinal sağlığı koruyarak önemli role sahiptir.

Laktik asit, D ve L izomerlerinden oluşan karışımdır. Vajina epiteli, L izomeri üretir.

Vajinada bulunan bakteriler arasında en fazla D-laktik asit üreten bakteriler, üreme koşullarına bağlı olarak değişebilir. Ancak genellikle Lactobacillus crispatus türü bakterilerin D-laktik asit üretiminde diğer türlere göre daha etkin oldukları bilinmektedir.

L -laktik asit üretimi fazla olan laktobasil dominant vajina florasına sahip kadınlarda MMP’lardan MMP (Matrix Metalloproteinases) – 6 nın daha fazla aktive olduğunu, bunun hem servikal mukusun intabil olmasını (parçalanmasını artırdığını) hem de vajina lümenindeki nemlilik katmanının dejenere olduğu literatürde yazılmıştır. Özellikle gebelik komplikasyonları ile ilişkilendirilmiştir. Vajina için en iyi laktobasil florası D-laktik asit dominant (vajinofilik) üretendir. Vajinaya yoğurt – sirke tatbik edilmesinde L-laktik asit dominansı yüksek olan fekofilik laktobasil bakterilerin artırıldığını vurgulamak isterim

Vajina, östrojen ve progestojen hormonlarının etkisiyle ürettiği maddelerle kendini koruyan ve nemli tutan yapıya sahiptir.

Vajinanın ürettiği bazı maddeler kabaca şunlardır:

 • Glikojen: Vajina içindeki epitel hücreleri tarafından salgılanan glikojen, laktobasiller tarafından asit üretimi için kullanılır ve vajinanın doğal pH seviyesini korumaya yardımcı olur.
 • Laktik asit: Vajinadaki laktobasiller tarafından üretilen laktik asit, vajinanın asidik pH seviyesini koruyarak zararlı bakteri ve mantarların üremesini engeller.
 • Amino asitler: Vajinadaki bazı amino asitler, zararlı bakteri ve mantarların büyümesini engelleyici özelliklere sahiptir.
 • Spermidin: Spermidin, insan spermi tarafından da üretilen bir poliamindir ve vajinada doğal antibiyotik görevi görebilir.
 • Skualen: Skualen, vajinadaki nemliliği korumaya yardımcı olan bir yağ asididir.
 • Fosfatidilglicerol: Fosfatidilglicerol, vajinal epitel hücrelerinin hücre zarı bileşeni olan bir fosfolipittir ve vajinadaki nemliliği korumaya yardımcı olur.
 • Hiyaluronik asit: Hiyaluronik asit, vajinanın doğal nemliliğini koruyan bir polisakkarittir. Vajina içindeki hyaluronik asitin molekül ağırlığı farklı çalışmalarda farklı sonuçlar vermekle birlikte, genellikle ortalama 2,5 – 4 milyon dalton olarak bildirilmektedir. Vajinada bulunan hyaluronik asitin toplam miktarı kadınlardan kadınlara değişebilir ve tam olarak belirlenmemiştir. Ancak, bazı çalışmalar vajinada yaklaşık 10-20 mg/g kuru ağırlık hyaluronik asit bulunabileceğini göstermektedir. Yine de, bu değerler farklı kadınlarda farklılık gösterebilir.

Vajina çok çeşitli maddeler üretebilir, sadece yukarıdakileri üretmez. Sadece yukarıdakileri üretir diyemeyiz.

Vajinal ıslaklığı – Nemliliği belirleyen faktörler nelerdir ?

Vajinal ıslaklığı – Nemliliği Artıran faktörler:

 • Östrojen hormonu: Vajinal mukozanın sağlıklı kalması ve nemli kalması için önemlidir. Östrojen seviyesi düşük olduğunda, vajina daha kuru hale gelir ve ıslaklığı azalır.
 • Cinsel uyarılmalar: Cinsel uyarılmalar vajinal kan akışını artırır ve doğal bir kayganlaştırıcı olan vajinal sekresyonların salgılanmasını tetikler.
 • Fiziksel egzersiz: Düzenli fiziksel egzersiz vücuttaki kan dolaşımını artırır ve genital bölgedeki kan akışını da artırabilir, bu da vajina duvarlarının daha nemli kalmasına neden olabilir.
 • Genital bölge hijyeni: Düzenli genital bölge temizliği, vajinal pH dengesini koruyarak vajina sağlığını korur ve vajinal nemliliği artırabilir.
 • Vagal uyarının artması

Vajinal ıslaklığı – Nemliliği Azaltan faktörler:

 • Menopoz: Menopoz sonrasında östrojen seviyeleri düşer ve vajina daha kuru hale gelir.
 • Bazı ilaçlar: Antihistaminikler, antidepresanlar ve doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçlar vajinal kuruluğa neden olabilir.
 • Stres: Stres, vücuttaki hormon seviyelerini etkiler ve bazı durumlarda vajinal nemliliği azaltabilir.
 • Sigara içmek: Sigara içmek, vajinal kuruluğa ve enfeksiyonlara neden olabilecek kan dolaşımını azaltabilir.
 • Vagal tonusun korku gibi bir nedenle azalmasında vajinal nemlilik – ıslaklık azalır.

Vajinal ıslaklık – Nemlilik İle Vagal sinirin İlgisi nedir?

Vagus siniri, genital bölgedeki bezlerin, dokuların işlevini düzenler. Vajinal ıslaklıkla da ilgilidir. Vajina içindeki duvarlar, nemli, kaygan yüzey oluşturmak için üretim yapan vajinal epitelle örtülüdür. Vajinal epitel, cinsel uyarılma sırasında aktive olarak , vajinal ıslaklığı (nemliliği) arttırır. Vagus siniri, vajinal transüdasyonu aktivitesini düzenleyerek vajinal ıslaklığı kontrol eder. Ayrıca vajinal duvarların kan akışını ve düz kas tonusunu da düzenleyebilir, bu da vajinal ıslaklığı etkileyebilir. Esasında Vagus siniri, vajinal ıslaklığı artırarak etkileyebilir. Vagus siniri, parasempatik sinir sisteminin parçasıdır, uyarıldığında, vajinada transüde olan sıvı miktarını artırabilir. Bu nedenle, vagus sinirinin vajina üzerindeki etkisi, vajinal ıslaklığı artırma yönünde olabilir. Ancak, vajinal ıslaklığı etkileyen pek çok faktör olduğu için, vagus sinirinin etkisinin tam olarak ne yönde olduğu kesin olarak söylenemez.

Bu kadar yoğun fizyoloji, anatomiye dokunduktan sonra asemptomatik vajinal akıntıya tekrar dönelim.

Asemptomatik (semptomsuz, şikayet oluşturmayan) vajinal akıntının altında patolojik nedenler de olabilir. Örneğin, enfeksiyonlar (mantar enfeksiyonu, bakteriyel vajinozis veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, ektropiyon, emmet yırtıkları, erken doğum, perineal hasar gibi), alerjik reaksiyonlar veya vajinal pH dengesizlikleri, doğum hasarları, immünolojik problemler gibi faktörler asimptotik vajinal akıntıya neden olabilir. Böyle durumda, profesyonel jinekolog tarafından değerlendirme yapılması önemlidir.

Asemptomatik vajinal akıntı, bazen kişisel hijyen alışkanlıklarının, vajinal ürünlerin yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir. Bu nedenle, uygun hijyen – bakım uygulamalarına dikkat etmek önemlidir.

Her durumda, asemptomatik vajinal akıntıyla YAŞAYAN kadınların TECRÜBELİ jinekoloji uzmanına danışmaları önemlidir. Jinekolog , durumu değerlendirir, gerekirse testler yapabilir, uygun tedavi veya yönetim planı belirleyebilir.

Asemptomatik Vajinal Akıntı Semtomları

 • Vajinal Akıntı: Asemptomatik vajinal akıntının en önemli semptomu vajinal akıntıdır ama semptom yoktur, genellikle şu özelliklere sahip olabilir:
  • Berrak, beyaz renkte, süt gibi olabilir.
  • Yoğunluk kıvam açısından değişkenlik gösterebilir.
  • Yumurta akı kıvamında olabilir.
  • Kokusuz, hafif kokuya sahip olabilir.
  • Kaşıntı, yanma, tahriş gibi rahatsızlık verici belirtiler göstermez.
  • İdrar yaparken, cinsel ilişki sırasında herhangi rahatsızlık hissi uyandırmaz.
 • Bel ağrısı, diş çürükleri, gebelik bulantı kusmaları, gebelik komplikasyonları, … asemptomatik vajinal akıntıyla doğrudan ilişkili semptomlar olarak, kadınlar – çok sayıda Hekim tarafından sorun görülmez. Semptomlar farklı sağlık sorunları veya durumlarla ilişkilendirildiği için asemptomatik vajinal akıntı kronikleşerek devam eder.


Asemptomatik vajinal akıntının, en belirgin semptomu vajinal akıntı olmasına rağmen, şikayet olmayan durum olduğundan, genellikle kadın tarafından normalleştirilerek kronikleştirilir.

 • Asemptomatik vajinal akıntı genellikle kadının normal vajinal florasının parçası veya normal hormonal değişikliklerden kaynaklandığı olarak görülmesi, vajinal akıntıyla yaşayan insan kitlelerinin oluşmasına neden olmuştur.
 • Hatta böyle durumlarda, vajinal akıntının düzenli olarak ortaya çıkabildiği, ancak kadında rahatsızlık – semptomlar meydana getirmiyorsa sağlık göstergesi olarak bile belirtilmektedir.


Oysaki çok basit gerçek vardır: SIFIR vajinal akıntı sağlıktır.

Ancak, asemptomatik vajinal akıntı, altta yatan enfeksiyon, başka sağlık sorunu tarafından tetiklenirse, kronikleşebilir. Rahim iltihabına, nabouth kistlerine, dış gebeliklere, miyomlara, poliplere, diş çürüklerine, … neden olabilmektedir. Ek olarak mantar enfeksiyonu, bakteriyel vajinozis gibi enfeksiyonlar asemptomatik vajinal akıntıya neden olabilir. Eğer asemptomatik vajinal akıntı enfeksiyonları tekrarlayıcı hale gelirse, tedavi edilmezse, asemptomatik vajinal akıntı çok hızlı kronikleşebilir.

Kronikleşmiş Asemptomatik vajinal akıntı durumunda, semptomlar belirgin hale Gelecektir.

 1. Yoğun, kötü kokulu, anormal renkte akıntı.
 2. Kaşıntı, yanma, tahriş.
 3. Vajinal tahriş, kızarıklık.
 4. İdrar yaparken – cinsel ilişki sırasında rahatsızlık, ağrı.

Bu durumda, kronikleşmiş vajinal akıntıya neden olan altta yatan durumu belirlemek, uygun tedaviyi sağlamak için jinekoloji uzmanına başvurmak önemlidir. Jinekolog , doğru teşhis tedavi planını belirleyebilmek için gereken testleri yapacak, uygun ilaçlar, tedavi yöntemlerini önerecektir.

Asemptomatik & Semtomatik” vajinal akıntıyla başa çıkmak İçin kadınlar Çeşitli çabasal davranışlara girmektedirler

Tıbbi mitoloji – toplumsal bilgiler, vulva & vajinanızın narin, saf olduğunu, yalnızca beyaz pamukla sarılabileceğini düşünmenizi ister. Jinekologlar ise, ‘Sevdiğinizi giyin, rahat hissedin‘ der.

Genital bölgenize İyi oturan, fit iç çamaşırı cilt mikro çevresinin; nem – pH dengesi üzerinde fazla etkisi yoktur. Çok terlerseniz, nem cildinize doğru tutulursa, cildiniz teorik olarak tahriş (kızarıklık, pişik) olabilir, bu da maya , mantar enfeksiyonu ile karıştırılabilir.

Çoğu insan terli – ıslak iç çamaşırlarıyla oturmamaya çalışır, ki doğru davranıştır.

Pamuk takıntısı hastalığınızı kronikleştirmenize neden oluyor!
Pamuk takıntısı hastalığınızı kronikleştirmenize neden oluyor!

Konuyu, soruyu; alt başlıklar ile irdelemek önemlidir. Sık kullanılan kalıplaşmış hatalı tanımlamalar üzerinden, gerçeğe sizi ulaştıracak şekilde derdimi anlatmaya çalışacağım.

1-) Hijyen alışkanlıklarına yoğunlaşmak:

 • Vajinal bölgenin ekstradan temiz kuru kalmasını sağlamak için günlük hijyenik ped kullanımı.
 • Sık duş almak veya agresif temizlik ürünleri kullanmak ,
 • Ilık suyla nazikçe genital bölgeyi yıkamak şeklinde davranışlar artmaktadır.

İşte bu davranışlar ve aşağıda sıralayacağım yoğunlaşmalar insanların hastalık ile konforlu şekilde yaşamasını kolaylaştırmaktadır. Sonra malzeme yani bedenimiz, organlarımız, DNA, mitokondrilerimiz bozuluyor.

ed32867005b844b8b5b04 Geleceğiniz Sizin Elinizde Vajina, kadının en mahrem, en değerli organlarından biridir. Vajina, ömür boyu gizlenerek korunur, bazı toplumlarda açıkça göstermek bile suç sayılabilir, hatta hapis cezasıyla sonuçlanabilir. Sosyal baskılar, vajinanın göz ardı edilmesine - ihmal edilmesine yol açan "gizleme dürtüsü" oluşturur. Ancak, gizleme dürtüsü tedavi sürecini zorlaştırabilir, sağlığımızı riske atabilir. Gizleme dürtüsünün etkisiyle; vajinanın hastalıkları da gizlenir. Gizlenen normalleştirilir ve kronikleşir.Portevin Le Chatelier Etkisi;

Yaşlanma deformasyonu kolaylaştırır; Deformasyon Yaşlanmayı kolaylaştırır.

Portevin Le Chatelier Etkisi; Yaşlanma deformasyonu kolaylaştırır. Deformasyon Yaşlanmayı kolaylaştırır.
Köşelenme & Stress Birikimi:
Ardışık & süreğen tamir döngüsü malzemede yorgunluğa, yorgun malzemede köşelenmeye, köşelenmiş alanlar ise yoğun stress noktalarına evriliyor.

Yukarıdaki ucube cümle, iyileşemeyen kadınları, teknik olarak tanımlamaktadır. 
İltihap - enfeksiyon seni mahvediyor.

Köşelenme & Stress Birikimi

:
Ardışık & süreğen tamir döngüsü malzemede yorgunluğa, yorgun malzemede köşelenmeye, köşelenmiş alanlar ise yoğun stress noktalarına evriliyor.
Yukarıdaki ucube cümle, iyileşemeyen kadınları, teknik olarak tanımlamaktadır.
İltihap – enfeksiyon seni mahvediyor.
5133ffe312fd0e869bc04 Geleceğiniz Sizin Elinizde Vajina, kadının en mahrem, en değerli organlarından biridir. Vajina, ömür boyu gizlenerek korunur, bazı toplumlarda açıkça göstermek bile suç sayılabilir, hatta hapis cezasıyla sonuçlanabilir. Sosyal baskılar, vajinanın göz ardı edilmesine - ihmal edilmesine yol açan "gizleme dürtüsü" oluşturur. Ancak, gizleme dürtüsü tedavi sürecini zorlaştırabilir, sağlığımızı riske atabilir. Gizleme dürtüsünün etkisiyle; vajinanın hastalıkları da gizlenir. Gizlenen normalleştirilir ve kronikleşir.Coffin Manson Kanunu;

Düşük döngü yorgunluğu

. Kırık, çatlak, deformasyon, boşluk gibi yapısal kusur içermeyen malzemeler, yaşamış oldukları maksimum – minimum aralıklardaki döngüler nedeniyle yorulur,

malzemede yorgunluk

gelişir.Buna

yaşlanma – yıllanma

denir. Portevin Le Chatelier Etkisine bağlı Yaşlanma deformasyonu kolaylaştırır. Deformasyon Yaşlanmayı kolaylaştırır. “/>
Coffin Manson Kanunu; Düşük döngü yorgunluğu. Kırık, çatlak, deformasyon, boşluk gibi yapısal kusur içermeyen malzemeler, yaşamış oldukları maksimum – minimum aralıklardaki döngüler nedeniyle yorulur, malzemede yorgunluk gelişir.Buna yaşlanma – yıllanma denir. Portevin Le Chatelier Etkisine bağlı Yaşlanma deformasyonu kolaylaştırır. Deformasyon Yaşlanmayı kolaylaştırır.Eğer bukişi bunları öenmsememiş, çevreside aynısı ise duyulan cümleler şunlardır.
Hiç hastalığı yoktu !
Çok sağlıklıydı !
Daha dün çok iyiydi !
Kadın doğumla ne alakası var. Bir kadın hasta olmuş, iyileşemiyorsa kök sebep aksi ispat edilene kadar jinekolojiktir.
Kadın doğumla ne alakası var.

Bir kadın hasta olmuş, İyileşemiyorsa kök sebep aksi ispat edilene kadar jinekolojiktir.

Yorulma sonucu çelik şaftın görünümü. Canlıda buna hastalık denilmektedir.
Yorulma sonucu çelik şaftın görünümü. Canlıda buna hastalık denilmektedir.
Malzemenin yorulması, yorulmuş olması Mutasyonunun gelişmesinde bulunmaz nimettir.
İşleyen demir pas tutmaz
Yuvarlanan taş yosun tutmaz. Ama, Coffin Manson der ki, yorulur, yoruldukça yıpranması artar, yani hastalık kaçınılmazdır. Sorunu devasa yapmadan gel !
İşleyen demir pas tutmaz
Yuvarlanan taş yosun tutmaz. Ama, Coffin Manson der ki, yorulur, yoruldukça yıpranması artar, yani hastalık kaçınılmazdır. Sorunu devasa yapmadan gel !
Kadın doğumla ne alakası var?
Profesöre gittim normal dedi !
Tüm tahlillerim normal çıktı.
Gelini doktor, normalsin dedi.
Oğlum doktor, o iyileştirir.
Ev aldık kredi ödüyoruz, sonra oğlan evlenecek.
Araba aldık kredi ödüyoruz, çocuk okutuyoruz. Benim hiç bir şeyim yok.
Mamografi, kemik taraması, kan tahlillerim normal araştırmaya gittim normalsin dediler.
Kadın doğumla ne alaka?
Artık ben çocuk doğurmam.
Çok şükür kadın doğumla işim kalmadı.
Benim rahim taklavat alındı, kadın doğumla işim kalmadı.

Kadın doğumla ne alakası var, saçma !


Profesöre gittim normal dedi !


Tüm tahlillerim normal çıktı.


Gelinim doktor, normalsin dedi.


Oğlum doktor, o iyileştirir.


Ev aldık kredi ödüyoruz, sonra oğlan evlenecek.


Araba aldık kredi ödüyoruz, çocuk okutuyoruz.

Benim hiç bir şeyim yok.


Mamografi, kemik taraması, kan tahlillerim normal araştırmaya gittim normalsin dediler.


Kadın doğumla ne alakası var?


Artık ben çocuk doğurmam.


Çok şükür kadın doğumla işim kalmadı.


Benim rahim taklavat alındı, kadın doğumla işim kalmadı.


Kadın hastalığı eklemleri- beynini ısırır, kalbini yalar.


2-) Pamuk & İç çamaşırlarına Saplanmak, Medet Ummak

İç Çamaşırları Hijyeni Nasıl Sağlar ? İç Çamaşırı Vajinayı Korur Mu ?

Bazı kadınlar külotları solana veya içlerinde delikler olana kadar kullansa da, çoğu kaliteli iç çamaşırları yerine estetik açıdan çekici iç çamaşırları seçmektedir. Tam da bu süreçte, iç çamaşırının ana rolünün ”genital hijyeni sağlamak” olduğu maalesef unutuluyor.

İç çamaşırların teri emerek (vulva bedenin en fazla terleyen ve teri emen bölgesidir), genital bölgeyi serin tutmasının yanında; bakteri – bakteri birikintilerini , ölü derileri toplayarak hijyene de katkısı olur. Hava alabilen, nemi uzaklaştıran pamuklu iç çamaşırlarını tercih ederek vajinal akıntının semptom vermesini (azmasını) engellemek yaygın kadın inanışı ve davranışıdır.

İç çamaşırı öncelikle vulvamızı ( vajinayı değil!) kuru – temiz tutar, aynı zamanda rahatlık sunar. İç çamaşırı giymenin pek çok faydası olsa da, iç çamaşırı genital hijyeni korumak için önemlidir, çünkü vulva çevresinde herhangi mikrop veya bakteri birikmesini ( depozisyonu ) – iltihaplanmasını, bunun vajina içine geçişini önler. Bu aynı zamanda herhangi kötü koku – kaşıntıyı önlemeye yardımcı olur.

 • İç çamaşırlarınız vücudunuzun içindeki vajinanızı etkileyemez diyebiliriz ama tam da doğru değildir.
 • Şayet kadının kronik vajinal akıntısı varsa, vajinal akıntı %100 pamuklu iç çamaşırına akacak ve orada + %21 lik atmosferik O2 etkisi ile daha patojen formata evrilip tekrardan vajina florasını bozabilir (otoinokülasyon).
 • Çünkü pamuk gözenekli olup mikroorganizmaların barınması için iyi ortam sağlayabilir.
 • %100 pamuklu iç çamaşırı mükemmel nem tutucudur, serinleticidir.
 • Fakat mikrop kırıcı değildir. Hatta vajen içerisinde pamuk – tampon kalması – unutulması ölümcül enfeksiyonlara dahi neden olabilmektedir.
Doğru Malzemeyi Seçmek

“Güzel baskıları, seksi dantelleri, benzersiz kesimli iç çamaşırları ne kadar severseniz sevin, %100 pamuktan yapılmamışsa vulvanız için iyi değildir. O özel akşam için seksi iç çamaşırlarını giymek güzel olsa da, günlük külotlar için naylon, polyester gibi sentetik malzemeleri asla tercih etmeyin, çünkü tahriş, kızarıklığı tetikleyebilir. Cildin nefes almasını sağladığı için günlük olarak sadece pamuklu iç çamaşırı giyilmesi tavsiye edilir. Ayrıca nemi, teri veya akıntıyı herhangi kumaştan daha iyi emmeye yardımcı olur” ; şeklinde cümleler her yerde yazılıdır. Bunun tam doğru olmadığını açıklamak gereklidir;

 • Eğer sizde akut/kronik/yapısal vajinal iltihap, vajinal iltihaplanmayı kolaylaştıran, vajinal akıntı oluşmasını hızlandıran – vajinayı bollaştıran, servila kanal reflüsü yapan, … durum varsa %100 pamuk değil; %1000 pamuktan yapılmış iç çamaşırları dahi enfeksiyonunuzun geçmesini sağlamaz.
 • % 100 pamuklu iç çamaşırları yani pamuk mikrop kırıcı değildir. Hatta pamuklu iç çamaşırınız sizin için rezervuar dahi olabilir.
 • Vajinanız akıntı ürettiği müddetçe %100 pamuklu iç çamaşırınızı çok sık şekilde değiştirmeniz; temizlemeye aldığınız iç çamaşırlarını en güçlü deterjanlarla temizlemeniz, yüksek basınçlı cihazlarla ütülemeniz sizi yorar ve para kaybettirir. Sıkıntınızı geçirmez. İç çamaşırlarını ütüleyerek enfeksiyon olmaktan korunma çabasına girmek; inanın “sıfır vajinal akıntısı” olan birisinin gündeminde yoktur.
 • Sentetik malzemelerden yapılan iç çamaşırlarının hava almadığı şeklinde yaygın yanlış bilgi vardır. Sentetik iç çamaşırlar mükemmel hava alırlar fakat termojenik olmaları nedeniyle, terlemeyi artırırlar buda vulvar – vajinal nem dengesini bozmaktadır.
 • Yapacağınız tek şey vajinal akıntıya sebep olan nedeni bulmak, onun tedavisini almaktır.
 • Elbette böyle durumda %100 pamuklu iç çamaşırı sentetik olanlara göre kısa süreliğine daha iyi gelir ama uzun vadede hepsi aynıdır. Hatta %100 pamuklu iç çamaşırlarına takıntılı kalmak, tedavi almanızı aylar – yıllar – on yıllar arasında uzatabilmektedir.
Kendinizi Kurallar İle Sınırlamayın

Kadınların çoğu günde bir kez iç çamaşırını değiştirir. Bir kereden fazla değiştirme ihtiyacı hissediyorsanız, bunu yapın. Vajinal akıntı varsa, nemi uzak tutmak için değiştirmek her zaman daha iyidir. ‘Spor salonuna gidiyorsanız ve orada çok terliyorsanız, o iç çamaşırını değiştirmelisiniz’ , ayrıca iç çamaşırları kolayca kirlendiği için regl dönemlerinde daha sık değiştirilmesini önerilmektedir ; şeklinde cümleler her yerde yazılıdır. Bunun da tam doğru olmadığını açıklamak gereklidir;

 • Gün içerisinden birden fazla iç çamaşırı değiştirerek enfeksiyonun azmasını geciktirme şeklinde hijyenik yoğunlaşmalar yaygındır. Çünkü kadın çözüm arıyor !
 • İç çamaşırını günlük değiştirmek kişiyi daha fresh + hijyenik hissettirir. Bende tavsiye ediyorum.
 • 3-4 günde veya haftada 1 değiştirip hiç problemi olmayanları da göz ardı etmemek lazım, ki bunların hiç jinekolojik problemleri de yoktur ! Çünkü bunların jinekolojik sistemlerinde görmezden gelinen, önemsenmeyen, atlanmış hasar yoktur.
 • Vajinal akıntısı olan kadının tedavi olmak yerine iç çamaşırını günde 3-5 defa değiştirmesi, altta yatan jinekolojik hastalığını kronikleştirecek, sağlık problemlerini artıracaktır.
 • Vajinal akıntı varsa iç çamaşırı sürekli – ardışık değiştirerek; su – deterjan – elektrik – ütü maliyeti devasa yapılmadan, tedavi olmak için tecrübeli jinekolog ile görüşmeye gidilir.
 • Regl, spor, aşırı terlemede elbette iç çamaşırını değiştir ama günde 3 den fazla oluyorsa dikkatli olmak, sinsi / gizlide kalmış hastalık için kuşkulanmak, tecrübeli jinekologla görüşmeye gitmek iyidir.
Gece Yatarken Külot Giymemek !

Külotsuz yatağa gitmek, düzenli maya (mantar) enfeksiyonlarıyla uğraşan kadınlar için çok şey fark edebilir. Bölgenin gece boyunca nefes almasını ve nem birikmesini önlemesini sağlar. Dezavantajı olmasa da tamamen özneldir. Biri külotsuz daha rahat hissedebilirken, başka kadın kendini rahatsız hissedebilir ; şeklinde cümleler her yerde yazılıdır. Bunun da doğru olmadığını açıklamak gereklidir;

 • Kadın gece ; jinekolojik problemin konforsuzluğu nedeniyle külotsuz yatmayı tercih ediyorsa, çözülmemiş – tespit edilmemiş jinekolojik hastalık var demektir. Derhal durumun çözümü için kişi tecrübeli jinekolog ile görüşme ayarlamalıdır.
 • Külotsuz , çıplak yatmakla yani çıplaklık ile mantar = maya enfeksiyonlarından kurtulamazsınızÇıplaklık mikrop kırıcı değildir.
 • Genital bölgenin gece boyunca nefes almasını sağlamak, nem birikmesini önlemek için çıplak olmak, külotsuz olmak mantıklı değildir. Çünkü %100 pamuklu absorban külotun yapamadığını, edemediğini; atmosferik havanın yapmasını beklemek saçmalamaktır, taassuptur..
 • Tecrübeli jinekolog hekime muayene olmak iyi başlangıçtır!
Hassas Çamaşırlarınıza Dikkat Edin

İç çamaşırı hassastır ve gardırobunuzun geri kalanından daha dikkatli kullanılmalıdır. Mümkünse, gerekli olmasa da ayrı olarak yıkamayı deneyin. Ancak iç çamaşırları hassas cilt bölgenize uzun süre yapıştığından, diğer giysilerden onlara bakteri bulaşmasını önlemek için ayrı olarak yıkamanız önerilir. Daima hem yumuşak hem de güçlü deterjan kullanın. Yıkadıktan sonra, güneş doğal dezenfektan görevi gördüğü için kuruması için doğrudan güneş altında dışarıda asın. Güneşin ultraviyole ışınları bakterileri öldürmeye yardımcı olacaktır ; şeklinde cümleler her yerde yazılıdır. Bunun da doğru olmadığını açıklamak gereklidir;

 • İç çamaşırları kutsal ve önemli değildir !
 • Asla hassas değildir. Hassas olan vajinadır !
 • Senin ! çözülmemiş jinekolojik sıkıntıların varsa, vajinal akıntıyı normal kadınsal durum olarak görüyorsan, her kadında olur zannediyorsan, vajinal akıntıyı +/- kadınsal hastalıklarını normalleştirmiş isen; ayrı yıkamak, deterjanla yıkamak, UV güneş ışınlarına maruz bırakarak mikrop – bakterilerden arındırmak hiç bir işe yaramaz, çünkü sorunların kök sebebini çözmedin !
 • Lütfen kendinize iş yükü, maliyet( elektrik, ütü, su, deterjan,…) çıkarmayın !
 • Tecrübeli jinekolog hekime muayene olmak iyi başlangıçtır!
Vajinal Akıntı & Vajinal Kaşıntı Probleminin, Genital Bölgeye Krem Sürmek Şeklinde Algılanması - Görülmesi - Popüler Olmasının Sebepleri;
Dini baskılar nedeniyle jinekolojik muayeneden kaçınma
Kültürel taassup kaynaklı jinekolojik muayeneden kaçınma
Gimnofobi (çıplaklık korkusu)
Vajinafobi
Vajinusmus
Jinekolojik Muayeneyi Cinsiyetleştirme & Jinekolog'a Cinsel Kimlik - Erotizm Yükleme Saplantısı
Tek kutu ilaç ; onunda ilk tabletiyle iyi olma isteğinden asla vaz geçmemek
Kendisinde sadece vajinal kaşıntı, vajinal akıntının olduğu, başka problemin olmadığı şeklinde basitleştirme, buna sebep olanları yok sayma, kendini inandırma saplantısı
Genital inkar ( jinekolojik uzuv sisteminin hasta olamayacağına inanmak, gencim güzelim inkar hastalığı )
Vajinal inkar ( genital sisteminin hasta olmayacağına inanmak, gencim güzelim inkar hastalığı )
Hastalığın, biz hekimler tarafından basitleştirilmesi ( kremi yaz gönder , talep olmazsa yapılmaz ! )
Ben jinekolojik muayene olmak istemiyorum, ilaç yaz gideyim geleneğinin başarıya ulaşmış olması
Hijyen eksikliğini sonuna , dibine kadar inkar; Hijyenik olduğunu sanmak, bundan vaz geçmemek!
Besin eksikliği, sigara , uyuşturucu, alkol bağımlılığı ...
Vajinal akıntıyı, vajinal kaşıntıyı gibi jinekolojik problemleri normalleştirip, kronikleştirmek, son noktada mecburiyet hali olması nedeniyle Hekime gitmek, orada da krem talep etmek!
Günlük ped koyup gezmek, normalleştirmek !, basitleştirmek, bunu akıllılık, özgürlük, konfor zannetmek!
Vajinal Akıntının Temelinde Olan Sorunu , Maliyetsiz Halletme ( Bedavacılık Hastalığı ) Dürtünüzün Olduğunu da Biliyorum... Limbik Sistem Dürtülerinin Etkisiyle; Vajinayı masrafsız, masrafı olmayan uzuv olarak görmek; vajinal sağlığa harcama yapmayı aptallık, lüzumsuz görmek, ...
Vajenin Hastalıklarını Adi - Basit Görme
Vajenin Hastalıklarını Aşağılık Görme durumları maalesef çok yaygındır.
İnsanlar ( Kadınlar ) Hastalıklarını ( Özellikle Vajinal Akıntıyı ), Ayyuka Çıkmadan , Aşikar Olmadan, Çok Fazla Rahatsızlık Vermemiş İse; Tedavi Sürecine Girmek İstemiyor.
Tedavi Sürecine Giren İse, Minimal İyileşmeyi Elde Edince, Yalancı İyilik Halini Görünce, Tedaviyi Bırakarak ( Paradan Tasarruf Etme Dürtüsü ), ''İyileştim Ben'' Diyerek, Kısır Döngüsüne Geri Dönmektedir ( Toplumsal Rezerv Vajinal Akıntı Havuzu )...
Toplumsal Rezerv Vajinal Akıntı Havuzundan Tecrübeli Jinekoloji Hekiminin Muayenesi & Tedavileriyle Şanslı Azınlık Kurtularak Hayatına Devam Edebilmektedir.
... binlerce sebep, neden yazılabilir....
Tedavi candır, krem heyecandır. Vulva cildine kaşıntı önleyici kremler sürerek hasta edip, başınıza bela almayın.

İç Çamaşırı,

Pamuk;

Kutsal Değildir.

Mucize Değildir
.

Vajina;

Akan ,

Kokan,

Sızdıran

Menfi Olaylara İmtiyazlı;

Etkileyenmeyen, Dirençli, Hastalanmaz

Bir Organ Değildir.Vajinal Akıntı
Biyolojik Sel BaskınıdırVajinal Kaşıntı
Biyolojik Sel Baskının YayılmasıdırSIFIR VAJİNAL AKINTI SAĞLIKTIR !

VAJİNA; Akan, kokan, kanayan , acıyan, çatlayan, aksıran, tıksıran, kuruyan BİR ORGAN DEĞİLDİR.

Vajinal Akıntının Tedavisi; Hasta Disiplini & Hekime Uyum Gerektirir !

*** Hekime Gidip
*** 1 Muayene Olup
*** 1 Reçete Alıp
*** 1 Kutu Kullanıp
*** 1 Kür Tedavi İle İYİLEŞMEYE ÇALIŞMAK HASTALIĞINIZI KRONİKLEŞTİRİR

Fitil Bağımlılığı, Krem Kullanmak, Günlük Ped Alışkanlığı Sizi İyileştirmez.

Güzelliğine ve gençliğine hastalık yapışmasını kabullenememek, östrojen sarhoşluğu ve yüksek cinsel market değeri gibi etkenlerle birleştiğinde, jinekolojik hastalığı kronikleştiren inkar durumuna dönüşebilir. İşte buna "gencim güzelim inkar hastalığı" diyorum. 

Bu inkar hastalığı, gençlik ve güzellik dönemlerinde kadınların jinekolojik sağlıklarını ihmal etmelerine ve belirtileri göz ardı etmelerine yol açar. Östrojen sarhoşluğuyla birlikte, hastalıkları aldırmama ve umursamama eğilimi artar. Bu durumda, sağlık sorunları sessizce ilerler ve kronik hale gelir.

Ancak önemli olan, sağlığın her yaşta önemli olduğunu unutmamaktır. Genç ve güzel olmanın, hastalıkları yok sayma anlamına gelmediğini bilmek gerekir. Sağlıklı yaşam için düzenli kontroller yapmak, belirtileri hafife almamak ve ihtiyaç duyulan tedavileri zamanında almaktır.

"Gencim güzelim inkar hastalığına yakalanmamak için bilinçli olmalı, sağlığımızı önemsemeli ve kendimize değer vermeliyiz. Sağlıklı yaşam tarzı benimseyerek, düzenli olarak jinekolojik kontrollerimize gitmeli, bedenimizin bize verdiği sinyalleri dinlemeliyiz. Unutmayalım ki, sağlıklı ve mutlu geleceğin anahtarı, sağlıklı bedende yatar.

Kendimize, gençliğimize ve güzelliğimize sahip çıkmak, hastalıkları önlemek ve sağlığımızı korumak için önemlidir. Güzelliğimizi ve gençliğimizi yaşarken, sağlıkla iç içe olmanın önemini hiçbir zaman unutmayalım. "Gencim güzelim inkar hastalığına karşı bilinçli olalım ve sağlıklı yaşamın tadını çıkaralım.

Sabit değişmez jinekolog, güzelliğinize ve gençliğinize olan hassasiyetinizi anlar ve sizinle aynı hedefe ulaşmak için çalışır. Onun rehberliğinde, gençlik ve güzellik dönemlerinizde hastalıkları önlemek ve sağlığınızı korumak için gerekli adımları atabilirsiniz.

"Gencim güzelim inkar hastalığından kurtulmak sağlıklı yaşam sürdürmek için sabit değişmez jinekoloğun önemini unutmayalım. Sağlığınızı önemseyin, düzenli kontrollerinizi aksatmayın sabit jinekologla sağlıklı işbirliği içinde olun. Böylece, gençlik ve güzellik dönemlerinizde sağlığınızı korurken, ileri yaşlarda da mutlu ve sağlıklı şekilde yaşayabilirsiniz.
Güzelliğine & gençliğine hastalık yapışmasını kabullenememek (Östrojen sarhoşluğu + Yüksek cinsel market değeri nedeniyle) hastalığını kronikleştiriyor. Buna gencim güzelim inkar hastalığı diyorum.
Sentetik İç Çamaşırları Mantar Yapar Mı?

Bazı eski, düşük kaliteli araştırmalar maya enfeksiyonları ile sentetik iç çamaşırı arasında ilişki olduğunu öne sürdü, ancak daha yüksek kaliteli veriler bize sentetik iç çamaşırı giyen kadınların maya ile kolonize olma olasılığının diğer iç çamaşırı seçimlerini yapan kadınlara göre daha fazla olmadığını söylüyor.

 • İç çamaşırı mantar yapmaz !
 • Sende mantar varsa, vajina içerisinde hazırda bekliyorsa, vajinal akıntıya eğiliminde varsa, mantar, bakteri mikrobu kendisine senin dokularını yurt olarak seçiyorsa, daha farklı düşünmek zorundasın, sentetik iç çamaşırları bunu hızlandırabilir ama çamaşıra saplantı geliştirmeyin.
 • Unutma ki %100 pamuklu iç çamaşırları da; er yada geç sinsi sinsi bekleyen mantarı sende tetikleyecektir !

Bununla birlikte sentetik iç çamaşırları serinletici değildir, terletebilir yani termobariyer görevi görürler ama mikroorganizma için mükemmel gözenekli yapısı yoktur. İnsanlar sentetik iç çamaşırlarının hava almadığını düşünür ama yanlıştır, çok iyi düzeyde hava alırlar ama ısıyı hapsederek terlemeyi artırırlar. Yaratmış olduğu terleme + ısı artışı vajinal akıntı şikayeti olan kadın için katlanılması kolay olmayan komforsuzluktur.

3-) İdrar Kaçırma Ve İç Çamaşırı !

İnkontinansı olan kadınlar için ıslaklık gerçek sorun olabilir. Bazen çok fazla idrar kaçması olabilir. Özellikle hareketlilik sorunları varsa hızlı değişim zor olabilir. İnkontinansı olan kadında idrar hacmi ve idrarın varlığı cilt tahrişine, hatta cildin bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle üriner inkontinans için özel korumalı giyinme önemlidir, çünkü idrarın deriden, vajinadan uzaklaştırılması zaruridir.. İnkontinans pedleri, özel emici iç çamaşırları vardır. Yeterince emici olmadıkları için adet pedleri kullanmak uzun sürede ciddi problemlere neden olur. Unutmayın idrar vajina için toksiktir !, İdrarın vajene temas etmesi, vajende, pelvis bölgesinde enfeksiyona; er yada geç neden olmaktadır.

 • Tecrübeli jinekolog hekime muayene olmak iyi başlangıçtır!
 • Böyle idrar kaçırma şeklinde ciddi problemi olan bayanların külotla, pedle, süper emiciler ile vakit kaybetmesi mantıklı değildir. Jinekolog Hekimden kalıcı, küratif tedaviler alması önemlidir.

4-) Parfüm veya kimyasal İçeren ürünlerden kaçınmak:

Vajinal bölgeyi parfümlü sabunlar, duş jelleri veya kokulu losyonlarla yıkamaktan kaçınma ile asemptomatik vajinal akıntının böyle devam etmesi, semptom üretmesi kadın tarafından geciktirilmektedir. Yani kadın semptomatik vajinal akıntıdan kaçıp, asemptomatik vajinal akıntıya razı olmaktadır.

Asemptomatik vajinal akıntısı olanlara bu ürünler hiç iyi gelmemektedir.

5-) Antibiyotik kullanımına dikkat etmek:

Antibiyotikler, vajinal flora dengesini etkileyebilir asemptomatik akıntıya neden olabilir. Antibiyotik kullanımı gerektiğinde, doktorunuzun talimatlarını takip etmek, probiyotik takviyeleri almak, flora dengesini korumaya yardımcı olabilir. Asemtomatik vajinal akıntı oluştuğunda tecrübeli jinekolog tarafından tedavi almanız gerekmektedir. Çünkü vajina; akan kokan, sızdıran aksıran, kaçıran organ değildir.

Seksüel İlişkide kondom kullanmak:

Cinsel aktivite sırasında kondom kullanarak, asemptomatik vajinal akıntının , belirgin (semptomatik) enfeksiyon oluşturan forma dönüşünü azaltmak amacıyla bazı kadınlar tarafından kondom kullanımı denenmektedir. Böyle yöntemler bozulmuş ama semptom vermeyen vajinal floranın , aynı şekilde (iyi durum zannedilerek) idamesi, mevcut semptomsuz vajinal akıntılı durumun korunması, kronikleşmesi için çaba sarf etmek demektir.

Kılı 40 yarmaya gerek yok, gerçekler basit, çıplaktır. Sıfır vajinal akıntı sağlıktır.

Asemptomatik vajinal akıntıya sahipseniz, herhangi rahatsızlık hissetmiyorsanız ama akıyorsanız genellikle endişe edilecek durum olmayabilir denilmesine aldanmayınız. Vajinal flora patojene kaydığında 1001 çeşitucube hastalık tetikleyebilmektedir. Vajinal sağlığınızı önemseyen jinekoloji uzmanıyla düzenli olarak iletişimde olmanız herhangi değişiklik rahatsızlık hissettiğinizde onlara başvurmanız önemlidir.

Sizi Hasta Eden Durumla İlgili İsnat Etmediğin Jinekolojik Hastalık Olamaz mı?

Kök Sebep , Göz Ardı Ettiğin Kadın Hastalığı Olamaz mı?

Biliyorum Kadın Doğum Doktoruna Gittin… Herşey Normal Dediler….

Hatta Tüm Tahlillerin Sorunsuz Çıktı…

Bunu – Bunları Şimdi Kenara Bırakalım…

Sıhhat Bulmaya Giden Yol , 1 ( Bir ) Muayeneyle Başlar.

İyileşmeye Başlangıç Oluşturmak İsterseniz WhatsApp +90546 774 01 59 Üzerinden Online Muayene İstemi Talep Ediniz.

Kliniğim Tamamen Temiz, Kesinlikle Mahremiyet Tabanlı Hususi Doktorluk Hizmeti Sunmaktadır. Zaman Sınırlaması Olmadan (60 – 180 Dakika) Bire Bir İlgilenme Kişiye Özel Tedavilerle Yanınızdayım. Sağlınızı Gönül Rahatlığıyla Mesut Bayraktar’a Emanet Edebilirsiniz. Jinekolojik Problemlerinizden Derinlemesine, Kalıcı Kurtulmanız Hayat Kalitenizi Artırdığını Vurguluyorum. İyileşmeniz Beni Mutlu Edecektir.

İhmalEdilen Hastalık; Can Sıkan Hastalıkların Tetiğini Çeker. Hastalıklar Yıllara Bırakılarak Çözülmez. Kliniğim Tamamen Hijyenik, Kesinlikle Mahremiyet Tabanlı Özel Doktorluk Hizmeti Sunmaktadır. Zaman Engeli Koymadan, Detaylı İlgilenme, Bireye Hususi Tedavilerle Hekimlik Sanat İcrası Yapmaktayım. Sağlınızı Gönül Rahatlığıyla Mesut Bayraktar’a Emanet Edebilirsiniz. İyileşmeniz Beni Mutlu Ediyor. Kadınsal Sıkıntılarınızdan Derinlemesine Kalıcı Kurtulmanız Yaşam Kalitenizi Artırır.

Kadınların sağlıklı uzunhayat sürmeleri için, kadın sağlığını güçlendirme konusunda tutkuluyum. Hastamın tereddütlerini özenle dinlerim. Tabiplik sanatının bütüncül olması zaruriyetinin farkındayım. Üstün farkındalıkla hastalarımın  fiziksel, zihinsel, duygusal sağlıklarını ele almaktayım. Hedefim, iyileşmek isteyen her kadınla, sağlıklarıyla ilgili bakım hedeflerini tercih etmelerine, önceliklendirmelerine izin verecek şekilde ayrıntılı çalışmaktır. İyileşmek isteyen  her kadınla hayatta oldukları yerde buluşmak amacıyla elimden geleni yapıyorum. Kadın hastanın benimle olan etkileşiminde,  ilk kez ”dinlenildiklerini hissettiklerini” açıklamaları ödüllendiricidir.

Kadın üreme sağlığı & bakımı çok yönlüdür. Üreme danışmanlığı yanında  gebelik takipleri, menopoz, hatta ötesine kadar ; kadınların yaşamları boyunca sağlıklarını yönlendirmelerine profesyonel olarak yardımcı olmak istiyorum. Kadınların yanlarında çalışan güçlü sağlık savunucularına ihtiyacı var. Kendimi (Jinekolog Mesut Bayraktar ) ortak, gereksinimlerin giderilmesinde yardımcı şeklinde görmekteyim. Birey, ailesi, iş arkadaşları için; işe yarayan sağlık & rehabilitasyon planı geliştirmek hastada amacımdır. Uyum sağlayabilen, esnek olabilen (kanıta dayalı & bireye özgü modifiye uygulamalar dahilinde) Doktorluk melaikelerimi  sunabileceğimi hissediyorum, tarzım kadının ihtiyaçlarındaolağan üstü işe yarıyor.

 • Kişiselleştirilmiş , Sadece Size Göre Kurguladığım Tedaviler
 • Hastalarıma Elimden Geldiğince 60 Dakika Vakit Ayırmak
 • Kapsamlı İlgilenmek
 • Sevgi  Saygı  Kibarlık
 • Kadirşinaslık  Mürüvvetlik Tabanında Uzlaşma
 • Hastalık Sebeplerini Dedektif Gibi Sorgulamak
 • kök Sebepleri Öncelikli Olarak Ortadan Kaldırmak Karakterime
 • Gözlem – Düşünce Algıma Uygun Olduğundan; Mevcut Gelişmeleri Kendi Bilimim & Algı Perspektifimde Devam Ettiriyorum.

Tecrübeli Jinekolog DoktorOlarak Mugla İlinde Çalışmaktayım. Tedavi Yeteneklerim Arasında Ayrıntılı Ultrason Var Olmakla Beraber Miyom Polip Kist Gibi Hastalıkların Tedavisi Ameliyatı, Yumurtalıklarda Kist Tedavisini Özel Muayenehanemde Sunmaktayım. Mahremiyet Önceliği Olan Hastalara Muğla Kürtaj Fethiye İstenmeyen Gebelik Yani Dalaman Evlilik Dışı Kurtaj Taleplerinizi Köyceğiz Güvenli Bebek Aldırma Şeklinde Yapılmasını İsteyebilirsiniz. Vajinal ltihap Sürekli Tekrar Eden Mantar Yanında Menopozal Renovasyon Tedavisiyle Birlikte Orgazm Aşısı Vajen Sıkılaştırma Vajinal PRP Tedavisi de Hekim Tarafından Verilmektedir. İdrar Kaçırma Ciddi Problem Olup Kadın Afiyetini Bozmakta ; Uterin Sarkması Durumunda Tecrübeme İtimat Edebilirsiniz. Kolposkopi – Smear ile HPV Tetkik Edilmesi  Serviks Kanserinde Erken Tanıyı Getirir. Geçmeyen Vajinal Akıntı, Tüm Jinekolojik Problemlerinizi Gidermek Beni Ongun Edecektir.

Özel Kliniğim Dalyan Göcek Sarıgerme’de Bulunan Otellere En Yakın Konumdadır.  Uzman Sadece Randevuyla Çalışmakta Olup, Randevularınızı WhatsApp: 05467740159 Üzerinden Online Talep Ediniz.

Kadın Hasta İse Evde Huzur Yoktur
Doktor Mesut Bayraktar

Doktor Mesut Bayraktar

Ortaca/Muğla

Hayatın olağan akışı gereği iyileşmek için hasta olan kişi çabalamalıdır yani aktif rol oynamalıdırlar. Görüldüğü üzere tedavi hunisinin büyük kısmında vakit kaybeden, hastalığını ret eden, iyileşemeyen, bahane, bedava - ucuz yöntemlere yönelen, körü körüne bel bağlayan hastalar pasif iyileşmeyi yani iyileşememeyi seçenler bulunmaktadır.

Tedavi süreci, hastaların sağlık sorunlarıyla başa çıkabilmeleri, iyileşme sağlayabilmelerinde önemli adımdır. Ancak, tedavi hunisi sürecinde Hekimlerin bazı zorluklarla karşılaşması mümkündür. Resimde, hastaların farklı farklı tutumlarından kaynaklanan zorlukları ele alarak, hekim-hasta ilişkisinde zorlukların üstesinden gelirken zedelenebileceğini, tedavi hunisinin önemini vurgulayacağız. Tedavi süreci, hasta sağlığını iyileştirmek amaçlı yapılan serüven düşünülebilir. Tedaviler, sağlık sorunlarına farklı yaklaşımlar gerektirebilir, bazen beklenmedik zorluklarla karşılaşılabilir. Bundan dolayı, tedavi hunisi sürecinde hekimlerin, hastaların farklı tutumlarına uygun şekilde davranması, etkili iletişim becerilerini kullanması önemlidir. Hekimlerin mesleklerini icra ederken , hasta kaynaklı zorlukları aşarken, hekim-hasta ilişkisinin zarar görmemesinde hastaların dikkatli olmaları gerekmektedir. Çünkü hekim sonsuza kadar sabredebilen, her uygunsuzluğa pozitif, sorun çözme şeklinde yaklaşan canlılar gibi düşünmeyiniz.

*** Hastalığını Kabul Etmeyenler: Hastalığını kabul etmeyen bireyler, sağlık sorunlarını inkar ederek tedaviye direnç gösterebilirler. Bunlar , tedavi sürecinin başarıyla ilerlemesini engelleyebilir. Hastalığını kabul etmeyen kişiler, genellikle hastalıklarının ciddiyetini ya da varlığını reddederler. Buda, hem kendileri hem de doktora sorun çıkmaktadır. Hastalığın kabul edilmemesi, tedavi sürecinin etkinliğini azaltabilir, tamamen durdurabilir.Hastalığını kabul etme evresi, hasta olduğunu kabul etme; tedavi sürecinin önemli parçasıdır. Hastalığın kabul edilmesi, kişinin gerçek durumuyla yüzleşmesine, gereken tedaviye tam uyum sağlamasına yardımcı olabilir. Böylece tedavi süreci daha etkili başarılı olabilir. Hastalığını kabul etmeyen bireylerin, kendi sağlık durumlarını gerçekçi şekilde değerlendirmeleri, tedaviye açık olmaları önemlidir.

Hastalığını kabul etmeyen, ret eden; Doktoru rakip , düşman bilmektedir.

*** Hastalığını Kabul Edenler: Hastalığını kabul eden kişiler, tedavi sürecine daha olumlu yaklaşabilirler. Hastaların tedaviye uyum sağlamasını kolaylaştırır, iyileşme sürecini hızlandırabilir. Fakat çoğunlukta bazı insanlar hastalığını kabul etsede hekim yerine başka yollara başvurabilerek, hastalıkların ilerlemesine, kronikleşmesine neden olmaktadır.

*** Bir Ara Hallederizciler - Google Aramacılar: Bazı hastalar, sağlık sorunlarıyla ilgili hafife alıcı, savsaklayıcı tutum sergileyebilirler. “Bir ara hallederizciler”, sağlık sorunlarını erteleme, önemsememe eğilimindedir. Google aramacıları ise kendi kendini teşhis etme, tedavi etme çabasına, akıllılığına girebilirler. Yanlış bilgilendirme, yanlış tedavi seçeneklerine yol açabilir.

*** Doğal Tedavi Yöntemlerine Körü Körüne İnananlar: Doğal tedavi yöntemlerine inanan hastalar, alternatif çözümler arayışında olabilirler. Maydanoz, soğan suyu içiciler gibi, doğal yöntemlere güvenerek, körü körüne bel bağlayarak etkisiz, tedavi sürecini yürütebilirler. Bazen bilimsel kanıtlanmamış, etkinliği sınırlı olan yöntemlere yönelmelerine neden olabilir. Maalesef tüm iletişim mecraları tedavilerin etkin olmadığını söylese de böyle yönelimler artarak devam etmektedir.

*** Sahte Doktor Bulucular - Maddi Zorluk Çıkarıcılar: Sahte doktor bulucular, maddi zorluk yaratanlar - bulanlar, yani tedaviye gereksiz yere maddi kısıntı uygulayanlar, tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Ev, araba kredisi ödemesi, oğlanı evlendirme gibi maddi yükler altında olan hastalar, tedaviye uyum sağlamakta, iyileşmekte güçlük çekebilirler. İnsanlar sağlıklı kalmanın, mal mülk edinmeden değerli olduğunu maalesef kavrayamamaktadırlar.

Hasta olmuş ama evi var
Hasta olmuş ama oğlu evlenmiş.

Kendini, sağlığını feda ederek yaşamda hedefleri başarmak maalesef artan hızda devam etmektedir. Günümüzde oldukça yaygın durumdur. İnsanlar, zamanı, varlıklarını daha verimli kullanmak amacıyla sağlıklarını tehlikeye atabilmektedirler. Ancak, sağlığın önemi göz ardı edilmemelidir. Kaliteli yaşam sürerken sağlıklı olmak şarttır. Hayatta hedefleri başarmak önemli olsa da, sağlığımıza dikkat etmekten asla vazgeçmemeliyiz.

Tedavi hunisi süreci, hastaların sağlık sorunlarını çözmek, iyileşmede önemli adımdır. Ancak, bazı hastalar, kendilerine gereksiz yere maddi zorluklar yaratarak (3. evinin kredisini bahane göstermek, 4. çocuğunu davul zurna - yemekli evlendirmeye çalışması) tedavi sürecini olumsuz etkilemektedir (tedavi olmamaktadırlar!). Makaleyle maddi gücü – imkanı olduğu halde “ev aldık, araba aldık kredi ödüyoruzcular” şeklinde adlandırılan, doktoru gereksiz yere maddi zorluklar ile meslek icrasına sürükleyen hastaların yeteri kadar iyileşemediklerini vurgulamak istiyorum.

*** Profesöre Gidenler - İyi Doktor Deyiciler: Bazı hastalar, tedavide ünlü/ünsüz profesöre başvurma eğilimindedirler. Bunlar, “normal” doktorları, diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarını göz ardı edebilir, hatta küçümseyebilir. Aynı şekilde, bazı hastalar, tedavi - meslek icrasının masrafları nedeniyle para talep eden doktorlardan da uzak durma eğiliminde olup tedavi sürecini menfi etkileyebilir. Uygun tedavi seçeneklerinin kaçırılmasına, hastalığın artmasına neden olabilir. Hastalar kaçırılan, kaybolan sağlığın %100 geri gelmediği konusunda yeteri kadar ikna edilmelidirler. Mümkün ise hastalar, tedavinin tamamen geri gelmeme, başarılı olmama riski olduğuna ilişkin yeterli bilgilendirme yapılarak ikna edilmelidirler.

Maalesef bazı insanlar maddi varlıklarının korunmasını sağlıklarından önemli görmektedir.

Servete Mala Mülke Yaşayanlar Sağlıklarını Feda Ediyorlar.

*** Ego, Kişisel Çıkar Çatışmaları: Hekim-hasta ilişkisindeki ego, kişisel çıkar çatışmaları, tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Doktorun , hekim hasta bağı kurulmamış hastaya “sen” demesi gibi durumlar, iletişim sorunlarına yol açabilir. Aynı şekilde, bazı hastalar da doktorlarla kişisel, duygusal çıkar çatışması içine girebilirler , tedavi sürecinin etkinliğini azaltabilir. Hastalar , empati, anlayışla Hekimleri karşılamalı, iletişimde açıklık, saygıyı korumalı, kişisel çıkar çatışmalarından uzak durmalıdır. Hekim-hasta bağı, tedavi sürecinin başarısında önemli faktördür. Hastaların hekimle güven, destek temelinde ilişki kurması, tedaviye uyumlarını artırır, iyileşme motivasyonunu yükseltir. Hekimler de, hastaların duygusal ihtiyaçlarını anlamalı, hastalarla işbirliği yaparak tedavi sürecini yönetmelidir. Hasta, hekimin yönlendirmelerine uyum sağladıkça, hastada, hekimi destekleyici rol üstlendikçe, iyileşme süreci olumlu yönde etkilenecektir.

Tedavi sürecindeki zorluklarla başa çıkan, iyileşen hastalar, motivasyon kaynağı olabilirler. İyileşenlerin başarı hikayeleri, diğer hastalara umut ilham verebilir. Hekimlerin iyileşme sürecini desteklemek , başarı hikayelerini paylaşmaları önemlidir. Tedavi sürecinde karşılaşılan zorluklar, hastaların tutumları, hekim-hasta ilişkisi etrafında yoğunlaşır. Hastaların hastalıklarını kabul etme, doğru bilgilere ulaşma, maddi zorluklarla başa çıkma, kendince maddi zorluk varlığı yaratmama, doğru tedavi seçeneklerini değerlendirme konularında Hekim destek vermesi önemlidir. Tekrardan, hastaların 1001 zorlukla meslek icrası yapan Hekime empati, anlayış - etkin iletişim becerileriyle Hekimleri benimsemeleri, işlerini kolaylaştırmaları, hastanın, tedavi sürecinin etkinliğini artırır, hastaların moralini yükseltebilir, motivasyonlarını artırabilir, tedaviye olan uyumlarını iyileştirebilir.

Hekim-hasta bağı, güvene dayalı ortamda kurulmalı, hastaların iyileşme sürecine aktif katılımları teşvik edilmelidir. Etkili tedavi sürecinde, hem hastaların hem de hekimlerin sorunların üstesinden gelmede birlikte çalışmaları, destekleyici ortam oluşturmaları gerekmektedir.
Tedavi Hunisi
nde
pasif iyileşme
ye
çalışanlardan olmayın.
SIFIR vajinal akıntı sağlıktır
Vajina; 
Akan ,
Kokan, 
Sızdıran,
İmtiyazlı, 
Bir organ değildir.

Şunu unutmayınız vajina akan, kokan, aksıran, tıksıran ucube – başa bela organ değildir. Vajina akmaz. Sıfır vajinalakıntı sağlıktır. Vajinal sağlık, sağlıklı vajina amacıyla yapmanız gerekenler kolay değildir. Şunlar eniyi başlangıçtır; Kadın vajinası, kadının bedenindeki enözel, hassas bölgelerden biridir. Vajinanın harekete geçirici etkisi, doğal şekilde cinsel dürtüleri uyandırır. Vajina, sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda duygusal olarak da dikkate alınmayı hak eder. Kadının iç dünyasının yansıması olarak, vajinaya; sevgi, şefkat, anlayışla , kendisine değer verilerek yaklaşıldığında, ilişkilerin derinlik kazanmasına katkıda bulunur. Partnerinin hassaslığı karşısında açılan vajina, özgüveni yükselterek ilişkilerin sağlam temeller üzerine kurulmasını sağlar. Hijyenik vajinanın romantikliği ise başka hiçbir şeye benzemez. İki insanın bedenlerinin birleştiği o an, duygusal, fiziksel bağın yoğun yaşandığı andır. Vajina, romantizmin ateşini körükleyen kavanozdur. İçinde barındırdığı sıcaklık, nem, feromonlar romantik anları daha da özel kılar, duygusal yakınlık hissi yaratır. Ancak kadın vajinasının büyük gücü, feromonal güç uyandırma, feromonal baskı altına alma potansiyelidir. Doğurganlık simgesi olarak, yeni hayatın başlangıcına ev sahipliği yapar. Kadının bedeninde gücün sembolüdür. Kendine olan inancı, kendini keşfetme yolculuğunda, vajina kadına güç, özgürlük hissi verir. İçindeki enerjiyi uyandıran kadın, dünyayı değiştirebilecek potansiyele sahip olabilir. Sonuç olarak, kadın vajinası, harekete geçirici etkisi, dikkate alınmayı sağlayan hassasiyeti, romantikliği, güç uyandırma potansiyeliyle harikulade organdır. Bu özellikleriyle, insan ilişkilerinde derin bağlar kurmamıza, sevgi, tutkuyu paylaşmamıza yardımcı olur. Kadının bedenindeki bu mucizevi organı keşfetmek, kadının kendini tam anlamıyla ifade etmesine, gerçek potansiyelini ortaya çıkarmasına yardımcı olabilir. Bazen kadın bu güç karşısında zehirlenerek vajinal hastalıkları görmezden gelebilir. Vajina mahrem organdır, ömür boyu kadın tarafından gizleniyor, hatta gizlemediğinizde hapis cezası bile var. Yani öğretilmiş gizleme dürtüsü, vajina hastalıklarını görmemeye, ihmal etmeye yatkınlık yaratıyor; buda tedavi sürecini imkansız şekle sokmaktadır. Kendinize sabit Jinekolog Hekim edinirseniz vajinanızla başınız belaya girmez. Halen vajinayı öğrenmeye devam eden profesyonelim, vajinalakıntı muazzam derecede kompleks nedenlerin bir araya gelerek oluşturduğu karmaşık denklemin sonucu olup; kendi kendine bitki börtü kullanarak basit yöntemler ile şifa arayanları okudukça içim gerçekten tabiri caiz ise cızz etmektedir. SIFIR VajinalAkıntı sağlıktır.
Sıfır vajinal akıntı sağlıktır
Kadın bedeninde kronik enflamasyonun büyük kaynağı vajinal akıntıdır. Kronik enflamasyon, vücudun bağışıklık sisteminin sürekli olarak aktif olması durumunda ortaya çıkan durumdur. Akut enflamasyon, genellikle enfeksiyon, doku hasarı gibi belirli tetikleyici faktöre yanıt olarak gelişen kısa süreli yanıtken, kronik enflamasyon ise uzun süreli, sürekli devam eden durumdur.

Kronik enflamasyon, çeşitli faktörler tarafından tetiklenebilir. Bunlar arasında tekrarlayan enfeksiyonlar (vajinal akıntı, vajinit, servisit, rahim iltihapları), otoimmün hastalıklar, obezite, stres, sigara içmek, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam tarzı gibi etkenler yer alabilir. Kronik enflamasyon, vücutta inflamatuar yanıtı sürekli hale getirerek dokuların zamanla zarar görmesine, sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kronik enflamasyon, çeşitli hastalıkların gelişimine katkıda bulunabilir. Bunlar arasında kalp hastalıkları, diyabet, kanser, Alzheimer hastalığı, romatoid artrit, inflamatuar bağırsak hastalığı gibi durumlar yer alır. Kronik enflamasyonun hastalıklarla ilişkili olması, uzun vadede vücudun bağışıklık sistemi, dokuları üzerinde olumsuz etkileri olduğunu göstermektedir.

Kronik enflamasyonun belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bunlar arasında sürekli yorgunluk, halsizlik, ateş, eklem ağrıları, kas ağrıları, sindirim sorunları, cilt problemleri, kilo değişiklikleri yer alabilir. Belirtiler, vücuttaki inflamatuar sürecin uzun süreli etkilerini yansıtabilir.

Kronik enflamasyonun tedavisi, temel olarak altta yatan nedenin belirlenmesi, tedavi edilmesini gerektirir. Sağlıklı yaşam tarzı benimsemek, dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, stresten uzak durmak, uyku düzenine dikkat etmek, kronik enflamasyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, ilaç tedavisi, diğer tıbbi müdahaleler de gerekebilir.

Kronik enflamasyonun önlenmesi, yönetimi, bireylerin genel sağlık durumuna dikkat etmelerini, sağlıklı yaşam alışkanlıklarını sürdürmelerini gerektirir. Düzenli olarak jinekolog doktor kontrollerine gitmek, uygun tıbbi tedaviyi almak, stres yönetimi gibi önlemler, kronik enflamasyonun olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.
Kadın bedeninde kronik enflamasyonun en büyük kaynağı vajinal akıntıdır.
Tetkikler hekimin kanaatinden üstün değildir
Tetkikler hekimin kanaatinden üstün değildir
Hastane Stresinden Uzaklık
✓ 
Özel Etkileşim
✓ 
Süre Sınırlamasız Muayene
✓ 
Mahremiyet – Gizlilik
✓ 
Hijyenik Ortam
✓ 
Teknoloji Kullanımı
✓ 
Konfor – Ferah Ortam
✓ 

Online Randevu

✓ 
3. Şahıslarla Temassızlık
✓ 
Güven – Nezaket – Zarafet
✓ 
Etik
✓ 
Tecrübe
✓ 
Profesyonel Destek
✓ 
Hasta Memnuniyeti & Sağlığı
✓ 
Fethiye’den 45′ uzaklıkta
✓ 
Dalaman’dan 10′ Uzaklıkta
✓ 
Köyceğizden 15′ Uzaklıkta
✓ 
Marmaris’den 40′ Uzaklıkta
✓ 
Muğla’dan 45′ Uzaklıkta
✓ 
Para değil

Mal mülk değil

En iyi eğitim , öğretmen değil !

Çocuğunuza bırakılacak en büyük miras şudur:

Sağlıklı

10 numara
☆☆☆☆☆ 
olacak şekilde “gebelik öncesi hazırlık + gebelik takibi + doğumunu” sağlayarak maksimum potansiyel IQ & EQ ya FETUSUN ulaştırılmasıdır.

Yani fetusu hayata 5/0 önde başlatmaktır. 

Eğer bunu sağlarsanız; sağlamak 15 – 30 bin USD civarı para harcamaktan geçer. O zeki, ahlaklı, yetenekli çocuk başarı sarmalında zirveye hemen çıkar, müthiş gelir elde eder; emekli olduğunuzda size ev araba aldığı gibi, dünyayı gezmenizde size tatil hediyeleri ayarlar. Eğer bunu yapmak yerine, 15 – 30 bin USD’ye ev, araba alabilirsiniz ama, çocugunuz sizin ölmenizi, mirasın kendisine kalmasını bekler, sonrada onu tüketerek yer yada üzerinizdeki evi ipotek göstererek iş kurar , batırır yada sürekli sizden para ister, sizde sürekli kaçar , bahane uydurursunuz…

Çıkar çatışmalarıyla berbat olmuş hayat yaşamamak için süper kaliteli bebekler doğurun.

Rahimde mikrop kaparak bitik, pert olmuş, erken doğmuş, kansızlığa, kötü rahim şartlarına ( urlu, vajinal akıntılı, kistli, varisli ) yani haşat rahimlerden eksik – vasat doğan bebeklerinizle, büyüdüklerinde “çıkar çatışmasına” girmemesi; doğmadan önce, gebelik süreci & doğumuna maddi kaynak harcanmasından geçer.
AGAÇ YAŞ İKEN, İNSAN RAHİMDE İKEN EĞİLİR.

Bebek;

Zeki doğarsa ahlaklı olur.
Zeki + ahlaklı olursa zengin olur. 
Zeki + ahlaklı + zengin olursa sana ev araba almayı bırak toplumun tamamı müreffeh olur, zenginleşir.

İnsana yani kendi kanına – canına yatırım yapmalısın yada çıkar çatışmalarıyla bomboş hayat yaşamak durumunda kalırsın.
Sana göre yatırım nedir?
Kokusuz her hangi şikayet yapmayan vajinal akıntı

Kadın

ın,
Sonraki Nesil
lerinin (

Fetus

,

Bebek

,
Çocuk
,
Torun
) Sağlıklarını
Mutlu Huzurlu
Devam Edebilmesinin Yegane yolu,
jinekolojik Organ
ların

Uterus

,

Yumurtalık

,

Tuba Uterina Tüpler

,

Rahim Ağzı

,

Vajina

,

Vulva

gibi
organ
ların
Topyekün Sağlık
Şekil
de
Nesilden Nesile Aktarılma
sından
Geçmek
tedir.
İhmal
Edilen Her

Kadın Hastalığı

,
Zaman
İçerisinde
Çeşit Çeşit
Hastalıkların;
Romatolojik
,
Nörolojik
,
Psikiyatrik
,
Onkolojik
Hatta
Odontojenik
Problem
lerin
Gelişim
i İçin
Tetik
(
Tetiklemek
) Olabilir.
Sebep
,
Müsebbip
Olanın;

Kadınsal Şikayet

ler Olduğu,
Gizliden Gizliye
İşlediği Yani
Kök
enin Jinekolojik Hastalık Olduğu
Akıl
ınıza Bile Gelmeyebilir.
Tahlil
lere
%100 İnanmak
Size
Ciddi
Vakit
Para
Yaşam Süresi
Kaybettirebilir.
Basit Yöntem
+
Kolaya Kaçmak
Olan Sayfalar Dolusu
Tetkik Sonuçları
na Sakın Aldanmayın,
Tetikler Normal Çıktı
; Sağlıklıyım Diye
Körü Körüne Bel Bağlama
yın. Hekim Dışında
Hiç Bir Şey
e
%100 Güven
meyin. Özellikle Jinekolojik Hastalıkları; Kan – İdrar Tetkikleri
Başarılı
, Oranda
Tespit
Edememektedir.
Kronikleşmiş
İlgi
siz Gibi Gözüken Hastalıkların
Kök Sebep
lerinin Jinekolojik Olması Size,
Çevre
nize
Alaka
sız, Saçma Bile Gelebilir.
Dikkat
Ediniz! Jinekolojik Hastalığı Bekleterek;
Kendi Kendine
,
Zaman Tanımak
la
Vakit Geçirmek
le
İyileşme
si
Mümkün
Değildir.
Dişi
Bireyler, jinekolojik Şikayetlere;
Semptom
lara Hızlı
Adaptasyon
Evrim
i Sergilediğinden, Bunda
Toplumsal Kanıt Kuramı
da Etkin Olup

Kadınlara Özgü Hastalık

Hızlı İvmeyle

Kronik

Olabilmektedir.

Adaptasyon + Kronikleşme

İnsan Psikolojisi
yle Birleşince
Kadınsal Şikayetleri Normalleştirme
Kaçınılmaz Olmaktadır. Bu
Baş Edilmesi Zor
Psikoloji
ye Giren
Kadınlar
Jinekolojik Hastalıkların Sebep Olduğu
Komplikasyon
ları , Hastalıkları Taşıyabildiği
Ömür
e Kadar Kendine , Ailesine Yük Edebilmektedir (Bu Birliktelik; Adaptasyon + Kronikleşme Hastalık İçin Bulunmaz Nimettir). Sizi,
Ailenizi
, Gelecek Nesilleri Bu
Patolojik
Birliktelik
Kıskaç
lanmasından;
Hastalıklara Hamal
Durumundan Koruyacak
Tek Güç

Tecrübeli Jinekolog

İle
Yaşam Boyu
nca Sürecek
İş Birliği
Yapmaktır.
Hayat Boyu
nca Sabit Değişmez

jinekolog

Doktorunuz Olmalıdır. Böylece Tüm Kadınsal
Sağlık Bilgileri
niz Tek Elde ,
“Tek Beyinde”
Toplanacağından Size

Erken Tanı

,

Etkin Tedavi

ler Olarak Geri Dönecektir. Sabit Değişmez Muğla Jinekolog Doktor Edinmek Başta Jinekolojik Olmak Üzere
Topyekün
Hayat Kalitesi
ni Yükseltir. Kadın
Hastane
de Hangi Jinekolog Doktor Bulunuyorsa, Rastgele
Randevu
Alma
Hatası
ndan Vakit Kaybetmeden Uzaklaşmalıdır, Bu
Ucuz
cu Yaklaşım
Canınızı Sıkan
Hastalık
,
Düşkünlük
Olarak
Bela
Olmadan; Hastahanede Hangi Doktor Varsa Ona Gitme
Öğretilmiş Dürtü
sünden
Acil
iyet İle Sıyrılıp; Kendinize Sabit
Kadın Doğum
jinekolog
Doktor
Bulmanız – Edinmeniz Gerekmektedir. Ayrıca

Sabit Değişmez

jinekolog Doktor

, Günün
Önemli
Anında
Ara
yabileceğiniz,
Korku
Olmadan
Soru
Sorabileceğiniz
Utanma
Yaşam
adan
Tartışma
,
Fikir Alış Verişi
Yapabileceğiniz Muğla

Jinekolog Hekim

Mesut Bayraktar Her Daim
Bir Telefon Kadar Uzakta
Olacaktır.
Kadın Rahatsızlığı
nıza
Şifa
Çare
Deva
Bulamıyorsanız,
Kök Sebep
; Aksi
İspat
Edilene Kadar jinekolojik Olabileceğini
Hiç Ama Hiç
Unutma
yınız.
Sağlık
Değerli
dir,
Önemse
yin
Kadınsal Sorun
larınızı
Göz Ardı Etmek
Büyük Hata
dır; Masrafsız Görünen
Basitleştirmek Tuzaklanması
na Kapılmayınız.

Doğru Teşhis

Gerçek Tedavi

Sunan

Muğla En İyi Kadın Doğum Doktor

Jinekologlar Arasında Olan

Kadın Doğum Jinekolog

Mesut Bayraktar

Özel Muayenehane De
Kadirşinas
Hastalarını Bekler;
Klinik
İçerisinde
Ultrason
Kolposkopi İncelemesi
Sıvı Bazlı Servikal Smear
Yapılmaktadır.
Muayene Olmak
İyi
Başlangıçtır.
Bugün

Tedavi Olmak

İçin
Adım At
ın. Ömür Boyu Devam Edecek
Hekim Hasta Bağı
Geliştirmek
amacıyla

WhatsApp Online Randevu: 05467740159

Vasıta
sıyla
İletişim
e Geçerek

Jinekoloji

Bilim
Dalına
Kendini Adamış
Meslek Ustası
Olan jinekolog
Operatör
Dr. Mesut Bayraktar’a Muayene Olarak
Tanış
abilirsiniz.
Özel
Muayenehane

Otele En Yakın Kadın Doğum Doktor

Konum
undadır.

Doktorun Tedavi Yetenekleri;

Vajinal Akıntısız Asemptomatik nedir?

Kürtaj (5 Hafta İstenmeyen Gebelik Çocuk Aldırma)

Ayrıntılı Ultrason

Miyom Ameliyatı

Polipektomi

Kist

İltihap

Sürekli Tekrar Eden Mantar

Pelvik Enflamatuar Hastalık

Menopozun Yaşlandırıcı Etkileri

Vajinal PRP

Vajina Sıkılaştırma

Aşırı Aktif Mesane

Vajinal Çatlak

Diz Ağrısı

Amiloidoz

Başta Olmak Üzere Olup; Tüm

Kadınsal Sıkıntı

Durumlarınızı Çözmek Beni Mutlu Edecektir.

Sorunlarınızda
Tedaviye Giden Yol
u 1 (Bir)
muayene
Başlat
ır.
Kadın sağlığını koruma
,
hastalıkları iyileştirme
misyon
una Sahibim ;
Rahatlık güvenlik önceliğimdir
.
Hastayla bireysel ilgilenmek
,
hastaya uygun tedavi
plan
ları sunarım. Muğla ‘da bulunan
modern özel muayenehane
m
konforlu ortam
sunar.
Ortaca
Göcek
Dalyan
Dalaman
Köyceğiz
Muğla

Muğla Kadın Doğum Özel Muayenehane

Jinekolog Doktor Mesut Bayraktar

* 
Genital Hijyen
sizlik
Genetik Hijyen
i Bozar. 2023 * Herkes Hasta Olur; Herkes
En İyi Hekim
İster. 2022 *
Kadın Hasta İse Evde Huzur Yoktur.
2020 *
Jinekolojik Hastalık Başka Hastalığı Tetiklemiş İse Buna Yüksek Riskli Jinekolojik Hastalık Denir.
2020 *
Kadın Hastalığını Kabul Etmiyorsa Evde Dirlik Yoktur.
*
Gebelikte Tasarruf(Kısıntı) Olmaz. Gebelikte Mal - Mülk Feda Edilir.
*
Kadın Hasta İse Kök Sebep Aksi İspat Edilene Kadar Jinekolojiktir.
*
Gebelik Fizyolojik Dönem DEĞİLDİR. Gebelik Hastalık – Ölüm Riski Barındıran Olağanüstü Dönemdir. Tecrübeli , Öngörüsü Açık Hekime Teslimiyet Gerektirir.
2018 *
Gebelik Hastalıkları, İhmal Edilmiş Jinekolojik Hastalıkların Komplikasyonudur.
*
Gebelik Hastalıkları; Tanısı Konulmamış Jinekolojik Hastalıklardır.
MB, 2016) *
Gebelikte Kazanılacak 1 Puan IQ, Bebeğinizi Başarı Sarmalında Üstlere Taşır.
*
Enfeksiyonla Gezmeyi ''Sorun Görmeyen'' Gebeyi En Mükemmel Sağlık Sistemi Bile Koruyamaz.
* Rahim; Dayanan - Sabreden - Kolaylık Gösteren - Halden Anlayan Organ Değildir.
* Sıfır Vajinal Akıntı Sağlıktır.
Mesut Bayraktar, 2016
 • Rudolf Virchow (ouis Pasteur, Robert Koch savundukları;hastalıkların mikrop teorisine inanmıyordu. Hastalıkların, dış patojenlerden değil, hücrelerin içindeki anormal faaliyetlerden kaynaklandığını öne sürdü). Aynı zamanda Max Gerson’da hastalık gelişmeden önce metabolik bozulmanın başladığını kitabında yazmıştır.
 • Mesut Bayraktar ekolleri birleştirerek modifiye ederek meslek icrasında bulunmaktadır. Rudolf Virchow‘unda haklı olduğunu vurgulamaktadır.
Bu dünyada vajina nedeniyle hiç hasta olan kadın yok ama hastaneler kadınlar tarafından doldurulmuş durumdadır.

Vajinanın mahremiyeti, toplumda cinsel organların gizlenmesine yönelik tabuların olduğu bir gerçektir. Bu durum, kadınların vajinal sağlık konularında çekingenlik yaşamasına, ihmal etmelerine neden olabilir. Ancak, sağlık konularında bilinçlenmek ve kendini bilgilendirmek önemlidir.

Jinekolog hekimin desteğini, yönlendirmesini sağlamak, vajinal sağlığı koruma, tedavi süreçlerini kolaylaştırabilir. Jinekolog hekim, uzmanlığı, deneyimiyle vajinal sağlık konularında doğru teşhis & tedavi yöntemlerini sunabilir. Düzenli olarak jinekolojik kontroller yapmak, potansiyel sorunları erken dönemde tespit etmek sağlığı korumak açısından önemlidir.

Vajinal akıntının kompleks nedenlerden kaynaklandığı doğrudur. Birçok faktör, hormonal değişiklikler, enfeksiyonlar, stres, hijyen alışkanlıkları vb. vajinal akıntıyı etkileyebilir. Her bireyin vajinal sağlık deneyimi farklı olabilir, bazıları basit çözümler arayabilir. Ancak, önemli olan, herhangi şüphe veya rahatsızlık durumunda jinekolog uzman doktora başvurmak; doğru teşhis - tedaviyi almak.

Unutmayalım ki, vajinal sağlık her kadının hakkıdır, sağlıklı yaşam için önemlidir. Kendini bilgilendirmek, doğru kaynaklardan bilgi edinmek, jinekolojik sağlık konularında profesyonel yardım almak sağlığımızı korumak için önemli adımlardır.
Bu dünyada vajina nedeniyle hiç hasta olan kadın yok ama hastaneler kadınlar tarafından doldurulmuş durumdadır.
Vajina En Hızlı Kontrol Dışına Çıkarak Hastalık Üreten Organdır.Vajina Hastalıkların Anasıdır.
Vajina En Hızlı Kontrol Dışına Çıkarak Hastalık Üreten Organdır.Vajina Hastalıkların Anasıdır.
Vajinal kötü koku; afrodizyak feromonların partnerdeki etkisini yok eder. Vajina En Hızlı Kontrol Dışına Çıkarak Hastalık Üreten Organdır. Vajina Hastalıkların Anasıdır.
Sağlıklı vajina kokusuzdur.
Vajina kemik - kıkırdak içermeyen, korunmasız uzuvdur. hasar - yırtılma, bollaşma durunda sinir hasarı, bunun uzun vadeli etkileri kaçınılmazdır, kadın konforunu yok etmektedir. Vajina ihmale gelmez, hastalıkların tetiğini çekmektedir.
Vajina kemik – kıkırdak içermeyen, korunmasız uzuvdur. hasar – yırtılma, bollaşma durunda sinir hasarı, bunun uzun vadeli etkileri kaçınılmazdır, kadın konforunu yok etmektedir. Vajina ihmale gelmez, hastalıkların tetiğini çekmektedir.
Vajinal kötü koku, kişinin cinsel çekiciliğini, partner üzerindeki etkisini olumsuz yönde etkileyebilir. Vajinal kötü koku genellikle bakteriyel enfeksiyonlar, hormonal değişiklikler veya hijyen eksikliği gibi faktörlerden kaynaklanır. Bu durum, sağlıklı vajinal floranın dengesinin bozulduğunu gösterebilir. Kötü koku, cinsel ilişki sırasında veya günlük aktivitelerde rahatsızlık verici olabilir, partnerler arasında iletişim sorunlarına yol açabilir.
Vajinal kötü koku; afrodizyak feromonların partnerdeki etkisini yok eder
Genital bölgelerdeki enfeksiyonların yüzde çıkması durumu gerçek olsaydı, toplumda büyük etki yaratacaktır. İnsanlar, yüzlerine ped takarak dolaşmazlar, çünkü yüzdeki enfeksiyonlar daha kolay fark edilebilir, sosyal açıdan daha belirgin olabilir. Ancak, genital bölgelerdeki enfeksiyonlar genellikle gizli kalmakta, dışarıdan görünmez. 

Genital enfeksiyonlar, birçok kadının yaşadığı sorundur, ancak genellikle utanç veya tabular nedeniyle sessizce çekilir. Bilinçsizlik, eksik bilgiye bağlı enfeksiyonların yayılmasına, tedavi edilmemesine yol açabilir.

Resim, toplumda genital enfeksiyonların ciddiyetini, etkisini vurgulamayı amaçlamaktadır. Genital enfeksiyonlar, cinsel sağlık, genel sağlık üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir. Enfeksiyonlar hakkında bilinçlendirme yapmak, erken teşhis, tedavide önemlidir. Ayrıca, toplumda utanma veya tabularla ilgili konuların giderilmesi, açık iletişim ortamının oluşturulması da önemlidir.

Genital enfeksiyonlarla ilgili olarak, bireylerin kendilerini bilinçli şekilde izlemeleri, risk faktörlerini, enfeksiyon belirtilerini tanımaları önemlidir. Erken teşhis & tedavi sağlanabilir, enfeksiyonların yayılması önlenir, sağlıklı bir yaşam sürdürme şansı artar.

Bu düşünceyle, genital enfeksiyonların ciddiyetini, etkisini geniş perspektiften ele almış olmayı umuyorum. Herkesin cinsel sağlık konularında bilinçli olması, kendine özen göstermesi, bireysel, toplumsal sağlığımızı korumak için önemlidir.
Genital bölgelerdeki enfeksiyon bir etki ile yüzde çıksaydı, hiç kimse yüzüne hijyenik ped koyup gezmedi
Jinekolojik hastalığınız (rahim iltihabı, vajinal akıntı, servisit, ... ) çevrenizi rahatsız edebilir, size karşı olumsuz tutuma neden olabilir.
Jinekolojik hastalığınız (rahim iltihabı, vajinal akıntı, servisit, … ) çevrenizi rahatsız edebilir, size karşı olumsuz tutuma neden olabilir.
Cinsel ilişki kokusuzdur. Vajinal kötü koku; afrodizyak feromonların partnerdeki etkisini yok eder. Erkeklerde, alt beyin, limbik sistem kötü vajinal kokuyu unutmuyor.
Cinsel ilişki kokusuzdur. Vajinal kötü koku; afrodizyak feromonların partnerdeki etkisini yok eder. Erkeklerde, alt beyin kötü vajinal kokuyu unutmuyor.
Vajina, kadın üreme sisteminin parçasıdır, özel anatomik yapısı vardır. Normalde vajina içinde bir miktar nem bulunur, vajinal floranın dengesini korumasına yardımcı olur. Vajinal flora, vajinanın içinde bulunan mikroorganizmaların topluluğudur ve sağlıklı vajinada dengeli şekilde bulunması gereken faydalı bakterilerden oluşur.

Vajinanın hava alması veya oksijenle teması normalde kısıtlıdır. Bu, vajinal floranın ve pH dengesinin korunmasına yardımcı olur. Vajinal flora, birçok farklı mikroorganizma türünü içerir ve bu türler arasında laktobasil bakterileri önemlidir. Laktobasil bakterileri, vajinanın asidik pH seviyesini korur ve zararlı mikroorganizmaların büyümesini engeller.

Ancak, bazı durumlarda vajina içindeki dengenin bozulması veya enfeksiyonların gelişmesi söz konusu olabilir. Bu durumlar, vajinal floranın değişmesine ve enfeksiyon semptomlarının ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu enfeksiyonlar genellikle tedavi gerektiren durumlardır, uzman jinekolog sağlık uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Vajinal hijyen konusunda dikkatli olmak ve doğru bakımı yapmak önemlidir. Özellikle antibakteriyel sabunlar veya temizlik ürünleri kullanmamak, sık sık iç çamaşırı değiştirmek, pamuklu iç çamaşırları tercih etmek, hijyenik ped veya tamponları düzenli olarak değiştirmek gibi önlemler vajinanın sağlığını korumaya yardımcı olabilir.

Sonuç olarak, vajina hava almaz ve normalde oksijen seviyeleri düşüktür. Bu, vajinal floranın ve sağlıklı pH seviyesinin korunmasına yardımcı olur. Ancak, vajinal enfeksiyonlar veya dengenin bozulması durumunda, uygun tedavi ve önlemler alınması önemlidir. Bu konuda jinekoloji uzmanından yardım almak önemlidir.
Vajina hava almayan, hava aldığında bozulan organdır. Vajinal flora oksijen sevmemektedir.
Oksijen vajinaya toksiktir
Oksijen vajinaya toksiktir
Oksijen vajinaya toksiktir
Oksijen vajinaya toksiktir
Rahim sarkmasının ilk semptomu vajina genişlemesidir
Rahim sarkmasının ilk semptomu vajina genişlemesidir
Oksijen vajinaya toksiktir
Oksijen vajinaya toksiktir
Vajina hasar almışsa içerisine hava kaçışı olur, fart şeklinde ses çıkarır
Vajina hasar almışsa içerisine hava kaçışı olur, fart şeklinde ses çıkarır
Tedaviye giden yol 1 muayene ile başlar.
Web sitemdeki makalelerin büyük kısmının içeriklerinin telif hakkı Jinekolog Op. Dr. Mesut Bayraktar’a aittir. Makalelerin büyük kısmı hak sahipliğinin tescili amacıyla elektronik imzalı zaman damgalıdır. Sitemdeki makalelerin kopyalanarak veya özetlenerek izinsiz şekilde başka web sitelerinde yayınlanması halinde hukuki ve cezai işlem yapılacaktır. Kişisel Verilerin Korunması Kanununu Sınırlı Sorumluluk Beyanı Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır. Her Ne Amaçla Olursa Olsun, Mesut Bayraktar’ın Yazılı İzni Olmadan, Kişisel & Mesleki Fotograflarının; Kopyalanması, Ekran Görüntüsünün Alınması, Download Edilmesi, Fotografının Çekilmesi ,Saklanması, Yayınlanmasına, İyi – Faydalı, Kötü & Art Niyetli Amaçlar için Kullanılmasına İzin Vermiyorum. İzinsiz Tüm Kullanım, Paylaşım, Kopyalanma, Saklama Ve Benzeri Durumda Suç Duyurusunda Bulunulacak ve de ‘ Telif Hakkı ‘ Talep Edilecektir.
Gizlilik Tercihleri