İrritabl barsak sendromu ”NEDEN” kadınlarda fazla

IBS, henüz tam olarak nedeni bilinmeyen , asla jinekolojik bir sebep olabileceği düşünülmeyen bir rahatsızlıktır (Meslek hayatımda İBS olup jinekolojik sebep araştırması için şahsıma gönderilmiş hasta sayısı çok kısıtlıdır!). Ancak, stres, diyet, enfeksiyonlar, hormonal değişiklikler ve genetik faktörlerin rol oynayabileceği düşünülmektedir. Bağırsaklarda kas hareketlerinin normalden hızlı veya yavaş olması, bağırsak duvarlarının hassasiyeti ve bağırsakta bulunan bakterilerin dengesi de semptomların oluşumuna etki edebilir.

İrritabl Barsak Sendromu kısaca nedir ?

Muğla Kürtaj Kadın Doğum Jinekolog Doktoru Mesut Bayraktar

İrritabl Barsak Sendromunun tarihi, antik çağlara kadar uzanmaktadır. MÖ 1500 yıllarında yazılmış olan Ebers papirüsünde, ishal, kabızlık şeklindeki sindirim sorunlarına dair bilgiler yer almaktadır. Daha sonra, 1800’lü yılların ortalarında, İrritabl Barsak Sendromu ile ilgili ilk modern tanımlar yapılmaya başlandı.

1920’lere kadar, İrritabl Barsak Sendromu için farklı terimler kullanılmıştır. Örneğin, spastik kolon, irritabl kolon, mukozal kolit gibi. 1950’lerde ise, “irritabl bağırsak sendromu” terimi kullanılmaya başlandı, günümüzde de en sık kullanılan terim haline geldi.

İrritabl barsak sendromu (IBS), şimdilik sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlık olup, şimdilik bağırsaklarda meydana gelen ağrı, gaz, şişkinlik, kabızlık ishal semptomlarına neden olur. Semptomlar, kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyebilir, ciddi hastalık belirtisi olmadığından, teşhis – tedavi süreci genellikle uzun – zorlu olabilir.

İrritabl Barsak Sendromu, henüz tam olarak nedeni bilinmeyen , asla jinekolojik sebep olabileceği düşünülmeyen rahatsızlıktır (Meslek hayatımda İBS olup jinekolojik sebep araştırması için şahsıma gönderilmiş hasta sayısı çok kısıtlıdır!). Ancak, stres, diyet, enfeksiyonlar, hormonal değişiklikler, genetik faktörlerin rol oynayabileceği düşünülmektedir. Bağırsaklarda kas hareketlerinin normalden hızlı veya yavaş olması, bağırsak duvarlarının hassasiyeti, bağırsakta bulunan bakterilerin dengesi de semptomların oluşumuna etki edebilir.

İrritabl Barsak Sendromu, özellikle genç yetişkinlerde sık görülen rahatsızlıktır. Semptomlar genellikle stres veya yeme alışkanlıklarındaki değişiklikler vb. tetikleyicilerle ortaya çıkabilir. Semptomların şiddeti sıklığı kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

İrritabl Barsak Sendromu, herhangi ciddi hastalık belirtisi olmadığından, tedavisi semptomların hafifletilmesine yöneliktir. Diyet değişiklikleri, stres azaltma teknikleri, egzersiz, ilaçlar semptomların kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Ancak, herhangi tedavi yöntemi IBS semptomlarını tamamen ortadan kaldıramayabilir.

İrritabl Barsak Sendromu çeşitleri nelerdir?

IBS’nin üç ana tipi vardır: İrritabl Barsak Sendromu-D (Dyarreae ishal baskın), İrritabl Barsak Sendromu-C (Constipation kabızlık baskın) ve İrritabl Barsak Sendromu-M (Mix karışık).

 • IBS-D

  :
  Genellikle ishal, karın ağrısı, rahatsızlık hissi ile karakterizedir. Dışkı sıklığı artar, bazen günde üçten fazla olabilir. Dışkı daha az katıdır, bazen sulu görünür.
 • IBS-C

  :
  Kabızlıkla ilişkilidir, genellikle sert, kuru dışkı, nadir – az sayıda dışkılama ile karakterizedir. Bağırsak hareketleri yavaşlar, bağırsak hareketleri ağrıya – rahatsızlığa neden olabilir.
 • IBS-M

  : Böyle tip IBS her ikisinin belirtilerini de içerir. Bu, bazen ishal bazen kabızlık, sık sık değişen karın ağrısı – rahatsızlık hissi ile karakterizedir.

İrritabl Barsak Sendromu ne kadar yaygın?

İrritabl barsak sendromu (IBS), dünya genelinde oldukça yaygın sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Tüm dünya genelinde görülme sıklığı %10-20 arasında değişmektedir. Herhangi millette, özellikle fazla görülmesi konusunda kesin bilgi bulunmamaktadır. Ancak araştırmalar, İrritabl Barsak Sendromu’nun Batı ülkelerinde daha yaygın olduğunu öne sürmektedir. Farklılıkların nedeni tam olarak bilinmemektedir, ancak genetik, çevresel, yaşam tarzı faktörleri, … birçok faktörün rol oynayabileceği düşünülmektedir. Grafik üzerinde de görülebileceği üzerine yaygınlık kesin olarak bilinmemektedir. Hindistan – Afrika benzeri cografyalar da verinin hiç olmaması gerçeğin daha yaygın olduğunu düşündürmektedir.

İrritabl barsak sendromu (IBS), dünya genelinde oldukça yaygın bir sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Tüm dünya genelinde görülme sıklığı %10-20 arasında değişmektedir

doi: 10.1016/j.cgh.2012.02.029

İrritabl Barsak Sendromu hangi cinsiyette çok fazladır?

İrritabl Barsak Sendromu, her iki cinsiyette de görülebilir. Ancak, kadınlarda daha yaygın olarak görülür. Çoğu araştırma, IBS sıklığının kadınlarda erkeklere göre yaklaşık 1,5 – 3 kat daha fazla olduğunu göstermektedir. Kadınlarda hormon dalgalanmalarının İrritabl Barsak Sendromu semptomları üzerinde etkili olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca, kadınların yaşam boyu maruz kaldıkları stres faktörleri, İrritabl Barsak Sendromu gelişiminde etkili olabilecek diğer faktördür. Ancak, IBS’nin cinsiyet açısından dağılımı konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

İBS ‘de barsakların hangi kısımları daha çok etkileniyor?

İrritabl barsak sendromu (IBS), genellikle kalın bağırsak veya kolonun alt kısmını etkiler. IBS semptomları genellikle alt karın bölgesinde hissedilir; bağırsak hareketlerinin sıklığı veya dışkı kıvamı… bağırsak işlevleri ile ilgilidir. Ancak, IBS’nin semptomları kişiden kişiye farklılık gösterir, bazı insanlar, üst gastrointestinal sistem semptomları da yaşayabilirler.

IBS’nin hangi bağırsak kısımlarını daha fazla etkilediği konusunda kesin kanıt yoktur. Ancak, araştırmalar, semptomların çoğunlukla kolonun alt kısmında yoğunlaştığını göstermektedir. Bazen İrritabl Barsak Sendromu semptomları bağırsaklarda inflamasyona neden olmayan inflamatuvar bağırsak hastalıkları (İBH), diğer bağırsak bozuklukları ile karıştırılabilir. İBH, spesifik bağırsak bölgesini etkiler, semptomları genellikle IBS’den daha şiddetlidir.

İrritabl Barsak Sendromu tetikleyicileri – risk faktörleri Nelerdir?

 1. Gıdalar
 2. Stres – duygusal faktörler
 3. Hormonal değişiklikler
 4. Antibiyotik kullanımı
 5. İnflamatuar bağırsak hastalığı (İBH) öyküsü
 6. Genetik yatkınlık
 7. Fiziksel travma
 8. Enfeksiyonlar
 9. Yaş
 10. Cinsiyet
 11. Depresyon
 12. Anksiyete
 13. Yetersiz uyku
 14. Egzersiz eksikliği
 15. Alkol tüketimi
 16. Bağırsaklardaki bakteri dengesizlikleri.
 17. Gastroparezi
 1. Sigara kullanımı
 2. Kafein tüketimi
 3. Gıda intoleransları
 4. Yüksek yağlı, işlenmiş gıdaların tüketimi
 5. İlaç İrritasyonu
 6. Histamin içeren gıdalar
 7. Laktoz intoleransı
 8. Glutensiz diyetler
 9. Şekerli – tatlandırılmış içecekler
 10. Süt ürünleri
 11. Soya ürünleri
 12. Fındık, tohumlar
 13. Kırmızı et
 14. Baharatlı yiyecekler
 15. Yüksek lifli gıdalar
 16. Nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar
 1. Yüksek fruktozlu mısır şurubu içeren gıdalar
 2. Kabızlık, ishal ilaçları
 3. Antibiyotikler
 4. Probiyotikler
 5. Prebiyotikler
 6. Bağırsak enfeksiyonları
 7. Bağırsak parazitleri
 8. Hormon replasman terapisi
 9. Menopoz
 10. Hamilelik
 11. Premenstrüel sendromu (PMS)
 12. Endometriozis
 13. Çölyak hastalığı
 14. Crohn hastalığı
 15. Ülseratif kolit
 16. İshal
 17. Kabızlık

Bu faktörler arasında sadece birkaç tanesi İrritabl Barsak Sendromu semptomlarını tetikleyebilir veya risk faktörü olarak kabul edilebilir. IBS’nin semptomları kişiden kişiye farklılık gösterir. Hangi faktörlerin semptomlara katkıda bulunduğunu belirlemek için bireysel yaklaşım gerekebilir.

Kabızlık – İshal & İrritabl Barsak Sendromu

İrritabl Barsak Sendromu, kabızlık, ishal veya her ikisini de içerebilen karışık semptomlar yelpazesidir. Bununla birlikte, bazı insanlar kabızlık domine eden IBS-C olarak adlandırılan bir tür IBS yaşarken, bazıları ishal domine eden IBS-D olarak adlandırılan başka tür IBS yaşar. Ayrıca, bazı insanlar zaman zaman kabızlık, zaman zaman ishal yaşarken, IBS-M olarak adlandırılan IBS yaşarlar.

Gıdalarla İrritabl Barsak Sendromu arasındaki İlişki nedir?

Gıdalarla İrritabl Barsak Sendromu arasındaki ilişki oldukça karmaşıktır. İBS semptomları, gıdaların çeşitli özelliklerine bağlı olarak değişebilir. Bazen gıdalar semptomları tetikleyebilirken, bazıları semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. İBS semptomlarına yol açabilecek gıdalar, özellikleri şunlardır:

 1. Yüksek yağlı gıdalar: Yağlı gıdalar, sindirim sistemi için zorlayıcı olabilir, İrritabl Barsak Sendromu semptomlarını tetikleyebilir.
 2. Yüksek lifli gıdalar: Lif, İrritabl Barsak Sendromu semptomlarını tetikleyebilir, ancak aynı zamanda diğer semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.
 3. Süt, süt ürünleri: Laktoz intoleransı olan kişilerde, süt – süt ürünleri semptomlara neden olabilir.
 4. Kahve, çay, diğer kafeinli içecekler: Kafein, İrritabl Barsak Sendromu semptomlarını tetikleyebilir.
 5. Alkol: Alkol, sindirim sistemi için zorlayıcı olabilir. İrritabl Barsak Sendromu semptomlarını tetikleyebilir.
 6. Baharatlı yiyecekler: çeşitli baharatlar, İrritabl Barsak Sendromu semptomlarını tetikleyebilir.
 7. Gluten: Gluten intoleransı veya çölyak hastalığı olan kişilerde, glutenli gıdalar semptomlara neden olabilir.
 8. Şekerli, tatlandırılmış içecekler: Şekerli içecekler, sindirim sistemi için zorlayıcı olabilir, İrritabl Barsak Sendromu semptomlarını tetikleyebilir.
 9. Çiğ sebzeler meyveler: İrritabl Barsak Sendromu semptomlarına neden olabilen lifli yapıları nedeniyle, çiğ sebzeler meyveler yatkın kişilerde semptomlara neden olabilir.
 10. Yüksek fruktozlu mısır şurubu içeren gıdalar: Yüksek fruktozlu mısır şurubu, İrritabl Barsak Sendromu semptomlarını tetikleyebilir.

Öte yandan, gıdalar semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Örneğin, probiyotik içeren gıdalar, İrritabl Barsak Sendromu semptomlarını hafifletmede etkili olabilir. Ayrıca, yatkın kişilerde glutensiz diyet semptomları hafifletebilir. Bununla birlikte, İrritabl Barsak Sendromu semptomlarının bireysel olarak farklılık gösterdiği unutulmamalıdır. Semptomları yönetmek için birçok farklı yaklaşım, diyet stratejisi vardır.

Hormonal değişikliklerle İBS arasındaki İlişki nedir

Hormonal değişikliklerin İrritabl Barsak Sendromu semptomları üzerinde önemli etkisi olabilir. Özellikle kadınlar arasında, menstrüasyon döngüsü sırasında hormonal değişiklikler, IBS semptomlarının artmasına neden olabilir.

Progesteron – östrojen hormonları, sindirim sistemi üzerinde etkili olan hormonlardır. Menstrüasyon döngüsü sırasında hormonların seviyeleri dalgalanabilir, İrritabl Barsak Sendromu semptomlarının artmasına neden olabilir. Yatkın, risk faktörleri olan kadınlar, adet döneminde şişkinlik, karın ağrısı, kabızlık veya ishal benzeri semptomlar yaşayabilirler.

Ayrıca, gebelik döneminde hormonal değişiklikler de İrritabl Barsak Sendromu semptomlarını etkileyebilir. Gebelik sırasında progesteron hormonu seviyeleri artar, bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına neden olabilir. Bu, kabızlık semptomlarını artırabilir. Gebelikte diğer hormonal değişiklikler de sindirim sistemi üzerinde etkili olabilir, IBS semptomlarını artırabilir.

Menopoz döneminde hormonal değişiklikler de İrritabl Barsak Sendromu semptomlarını etkileyebilir. Östrojen hormonu seviyelerinin azalması, İrritabl Barsak Sendromu semptomlarının artmasına neden olabilir. Özellikle kabızlık semptomları menopoz döneminde daha sık görülebilir.

Özetle, hormonal değişiklikler İrritabl Barsak Sendromu semptomları üzerinde önemli etkiye sahip olabilir. hormonal değişiklikler, semptomların artmasına veya azalmasına neden olabilir. İrritabl Barsak Sendromu semptomlarını yönetmek için hormonal değişikliklerin farkında olmak, buna uygun olarak tedavi planı geliştirmek önemlidir.

Antibiyotik kullanımı İrritabl Barsak Sendromu arasındaki İlişki nedir?

Antibiyotik kullanımı İrritabl Barsak Sendromu arasındaki ilişki henüz tam olarak anlaşılamamıştır, ancak çalışmalar, antibiyotik kullanımının İrritabl Barsak Sendromu semptomlarının ortaya çıkmasına veya kötüleşmesine neden olabileceğini göstermektedir.

Antibiyotikler, vücuttaki zararlı bakterileri (patojen) öldürmek için kullanılan ilaçlardır. Ancak, antibiyotikler sadece zararlı bakterileri değil, aynı zamanda yararlı bakterileri de öldürebilir. Bağırsak florasında bulunan yararlı bakteriler, sindirim sistemi sağlığı için son derece önemlidir, bağırsak hareketlerini düzenlerler.

Antibiyotik kullanımı, yararlı bakterilerin öldürülmesine neden olarak, sindirim sistemi sağlığı üzerinde olumsuz etki yapabilir.Uzun süreli antibiyotik kullanımının, bağırsak florasında yararlı bakterilerin azalmasına, İrritabl Barsak Sendromu semptomlarının ortaya çıkmasına veya kötüleşmesine neden olabileceğini göstermektedir.

 • Antibiyotik kullanımı sindirim sistemi enfeksiyonlarının tedavisinde gereklidir. Ancak, antibiyotik kullanımının gereksiz yere sınırlandırılması sadece gerekli olduğu durumlarda kullanılması, İrritabl Barsak Sendromu semptomlarının ortaya çıkmasını veya kötüleşmesini önleyebilir.

Özetle, antibiyotik kullanımıyla İrritabl Barsak Sendromu arasındaki ilişki tam olarak anlaşılamamış olsa da, uzun süreli antibiyotik kullanımı bağırsak florasında yararlı bakterilerin azalmasına neden olarak, İrritabl Barsak Sendromu semptomlarının ortaya çıkmasına veya kötüleşmesine neden olabilir. Antibiyotik kullanımının gereksiz yere sınırlandırılması, sadece gerekli olduğu durumlarda kullanılması önemlidir.

İnflamatuar bağırsak hastalığı (İBH) – İBS İlişkisi nedir?

İnflamatuar bağırsak hastalığı (İBH) ve irritabl barsak sendromu (IBS), her ikisi de sindirim sistemi ile ilgili kronik rahatsızlıklar olsa da, farklı nedenlerden kaynaklanır, farklı semptomlara neden olur. İBH, sindirim sistemi iltihaplanması ile karakterize edilirken, İrritabl Barsak Sendromu, bağırsak hareketlerinin kontrolü ile ilgili bozukluk nedeniyle bağırsak semptomlarına neden olur.

IBH, Crohn hastalığı, ülseratif kolit; iki farklı türü içerir. IBH bağırsak duvarını etkileyen iltihaplanmayı içerir. Genellikle şiddetli karın ağrısı, ishal, kanlı dışkı, kilo kaybı, yorgunluk semptomlarıyla ilişkilidir. Ayrıca, İBH’de, vücuttaki bağışıklık sistemi, bağırsaklardaki yararlı bakterilere yanlışlıkla saldırabilir, inflamasyona neden olabilir.

Öte yandan, İrritabl Barsak Sendromu, stres, gıda intoleransı veya hormonal değişikliklerin tetiklemesiyle sindirim sistemi semptomlarına neden olur. Semptomlar arasında karın ağrısı, şişkinlik, kabızlık veya ishal benzeri rahatsızlıklar yer alır.

İBH ve IBS arasında ilişki olmasa da, çeşitli çalışmalar İrritabl Barsak Sendromu semptomlarının İBH hastalarında daha yaygın olduğunu göstermiştir. İBH hastalarının, IBS semptomlarına sahip olma olasılığı daha yüksektir. IBS semptomları olan İBH hastalarının, semptomlarını yönetmek için doktorla çalışması, tedavi edilmesi önemlidir.

 1. Crohn hastalığı – İBS

  : Crohn hastalığı, sindirim sisteminin herhangi yerinde iltihaplı bağırsak hastalığıdır. Crohn hastalığı ile birlikte İrritabl Barsak Sendromu semptomları görülebilir.
 2. Ülseratif kolit – İBS

  :
  Ülseratif kolit, kalın bağırsakta (kolon) iltihaplı bağırsak hastalığıdır. Ülseratif kolit ile birlikte İrritabl Barsak Sendromu semptomları görülebilir.
 3. Mikroskopik kolit – İBS

  :
  Mikroskopik kolit, bağırsakların iç tabakasında iltihaplanma ile karakterize hastalıktır. Bağırsak biyopsisinde mikroskop altında görülebilir. Mikroskopik kolit ile birlikte İrritabl Barsak Sendromu semptomları görülebilir.
 4. Diğer İBH türleri

  :
  İBH’nin diğer türleri de (örneğin indeterminant kolit, çocuklarda IBD, vb.) IBS semptomlarına neden olabilir.

İrritabl Barsak Sendromu , İBH’nın yanı sıra aşağıdaki durumlarda da ortaya çıkabilir:

 1. Romatoid artrit
 2. Fibromiyalji
 3. Kronik yorgunluk sendromu
 4. Endometriozis
 5. İntersitisyel sistit
 6. Gastroparezi
 7. Çölyak hastalığı
 8. Laktoz intoleransı
 9. Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD)
 10. Divertiküler hastalık
IBS tetikleyicileri, sebepleri
IBS tetikleyicileri, sebepleri

İrritabl Barsak Sendromu & İBH arasındaki farklar nelerdir?

IBS (Irritabl Bağırsak Sendromu) IBH (İnflamatuar Bağırsak Hastalığı)
İnflamasyon: IBS’de ise bağırsakta inflamasyon yoktur. İnflamasyon: IBH, bağırsakta inflamasyon (iltihaplanma) ile karakterize hastalıktır.
Hastalığın süresi: IBS, semptomların başlangıcından birkaç ay sonra ortaya çıkan durumlarda daha geçici sorun olarak ortaya çıkabilir. Hastalığın süresi: IBH, genellikle yaşam boyu süren kronik hastalıktır.
Bağırsak hareketleri:IBS’de genellikle kabızlık, ishal veya her ikisi de olabilir. Bağırsak hareketleri: IBH genellikle ishal, kabızlık veya bu ikisi arasında değişen semptomlarla kendini gösterir
Nedenleri:IBS’nin nedeni de tam olarak bilinmemektedir, ancak hormonal değişiklikler, sinir sistemi problemleri, beslenme faktörleri ve stres gibi çeşitli faktörlerle ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Nedenleri: IBH’nin tam nedeni bilinmemekle birlikte, bağışıklık sisteminin aşırı tepkisi sonucu bağırsakta inflamasyon oluştuğu düşünülmektedir.
Teşhis:IBS tanısı, belirtiler, hastanın öyküsü ve fizik muayenelerin sonuçlarına dayanarak konulur. Teşhis: IBH teşhisi genellikle kan testleri, dışkı testleri, endoskopi ve/veya kolonoskopi gibi testler yoluyla yapılır
Tedavi:IBS’nin tedavisi de yaşam tarzı değişiklikleri, diyet değişiklikleri, ilaçlar ve diğer tedavileri içerebilir. Tedavi: IBH tedavisi genellikle ilaçlar, beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri ve cerrahi müdahale gerektirebilir

İrritabl Barsak Sendromu İle İlişkisi olan jinekolojik hastalıklar

 1. Adenomyosis
 2. Endometriosis
 3. Polikistik over sendromu (PCOS)
 4. Pelvik konjesyon sendromu
 5. İnterstisyel sistit (ağrılı mesane sendromu)
 6. Vulvodini (vulva ağrısı sendromu)
 7. Adneksiyal kitle veya tümörler
 8. Pelvik enfeksiyonlar
 9. Rahim fibroidleri
 10. Menopoz sonrası vajinal atrofi
IBS tedavisinde Bağırsak ile üreme sistemini ayrı düşünmek, ilişkilendirmemek; Hiç iyileşmemeye çalışmaktır. Vajen & Serviks mükemmel rezervuar alanlardır.
IBS tedavisinde Bağırsak ile üreme sistemini ayrı düşünmek, ilişkilendirmemek; Hiç iyileşmemeye çalışmaktır. Vajen & Serviks mükemmel rezervuar alanlardır.

Genetik yatkınlıkla İrritabl Barsak Sendromu arasındaki durum nedir?

İrritabl barsak sendromu (IBS) birçok faktörden kaynaklanabilir. Genetik yatkınlık da İrritabl Barsak Sendromu gelişiminde önemli faktör olarak kabul edilir. Yatkın ailelerde IBS daha yaygın görülmekte olduğundan belirli genetik faktörlerin rol oynayabileceği anlamına gelmektedir. Örneğin,

 • Serotonin reseptör genleri,
 • İnflamasyon genleri,
 • Bağırsak hareketlerini kontrol eden genler ve
 • Ağrı algısını etkileyen genler genler, İrritabl Barsak Sendromu semptomlarıyla ilişkili olabilir.

Bununla birlikte, genetik faktörlerin İrritabl Barsak Sendromu gelişimindeki rolü hala net değildir. Çevresel faktörler, psikolojik faktörler, yaşam tarzı faktörleri de IBS gelişiminde önemli rol oynar. Ayrıca, IBS’nin çoğu zaman birden fazla faktörün birleşimi sonucu meydana geldiği düşünülmektedir.

Sonuç olarak, genetik yatkınlık IBS gelişiminde etkili faktördür ancak tek başına yeterli değildir. İrritabl Barsak Sendromu gelişimi, çeşitli faktörlerin bir araya gelmesi sonucu ortaya çıkan karmaşık süreçtir. İrritabl Barsak Sendromu semptomlarından şüphelenen kişilerin doktora danışması, doğru teşhis + tedavi için gereken testleri yaptırması önerilir.

Fiziksel travmayla İrritabl Barsak Sendromu arasındaki İlişki nedir?

Fiziksel travma, kaza, yaralanma veya cerrahi müdahale gibi çeşitli nedenlerle meydana gelebilir. Fiziksel travmanın İrritabl Barsak Sendromu gelişimindeki rolü, travma sonrası stres bozukluğu, inflamasyon, bağırsak mikrobiyotası, bağırsak hareketleri ile ilgili faktörlerle ilişkili olabilir.

Bir çalışmada, İrritabl Barsak Sendromu olan kişilerin %60’ından fazlasının geçmişte fiziksel travma yaşadığı rapor edilmiştir. Ayrıca, çocukluk döneminde yaşanan fiziksel travmaların, yetişkinlerde İrritabl Barsak Sendromu gelişme riskini artırdığı gösterilmiştir.

Fiziksel travma sonrası oluşabilecek stres, hormonal değişiklikler, inflamasyon, bağırsak hareketleri, bağırsak mikrobiyotası değişiklikleri, IBS semptomlarına neden olabilir. Ancak, fiziksel travmanın İrritabl Barsak Sendromu gelişimindeki rolü hala tam olarak anlaşılamamıştır daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Sonuç olarak, fiziksel travma IBS gelişiminde risk faktörü olabilir ancak İrritabl Barsak Sendromu semptomlarına neden olan diğer faktörler de mevcuttur. İrritabl Barsak Sendromu semptomlarından şüphelenen kişilerin doktora danışması, doğru teşhis – tedavi – testleri yaptırması önerilir.

Enfeksiyonlarla İrritabl Barsak Sendromu arasındaki İlişki nedir?

Enfeksiyonlarla İrritabl Barsak Sendromu arasındaki ilişki, araştırmalar tarafından incelenmiştir. Enfeksiyonlar, İrritabl Barsak Sendromu gelişimiyle ilişkili olabilir. İrritabl bağırsak sendromunun alt tipi olan postinfeksiyöz İrritabl Barsak Sendromu , bağırsak enfeksiyonu sonrası ortaya çıkabilir.

Bağırsak enfeksiyonları, bakteri, virüs veya parazitlerin neden olduğu enfeksiyonlardır. Çalışmalar, bağırsak enfeksiyonları sonrası İrritabl Barsak Sendromu gelişiminde artış olduğunu göstermektedir. Postinfeksiyöz İrritabl Barsak Sendromu , enfeksiyon sonrası 1-3 ay içinde ortaya çıkabilen semptomlarla karakterizedir, semptomları genellikle şiddetlidir.

Bağırsak enfeksiyonlarının İrritabl Barsak Sendromu gelişimindeki rolü, enfeksiyon sonrası inflamasyon, bağırsak mikrobiyotasındaki değişiklikler, bağırsak hareketlerindeki değişikliklerle ilgili olabilir. Enfeksiyon sonrası inflamasyon, bağırsak hareketlerindeki değişiklikler, bağırsak mikrobiyotasındaki değişiklikler, IBS semptomlarına neden olabilir. Ancak, enfeksiyonların İrritabl Barsak Sendromu gelişimindeki rolü tam olarak anlaşılamamıştır; daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Sonuç olarak, bağırsak enfeksiyonları, özellikle postinfeksiyöz İrritabl Barsak Sendromu enfeksiyon sonrası semptomlarla ilişkili olabilir. İrritabl Barsak Sendromu semptomlarından şüphelenen kişilerin doktora danışması, teşhis – tedavi – testleri yaptırması önemlidir

Yaş & İrritabl Barsak Sendromu arasındaki İlişki tam olarak nedir?

Yaş – İrritabl Barsak Sendromu arasındaki ilişki hakkında farklı sonuçlar elde edilmiştir. İrritabl bağırsak sendromu (IBS), genellikle 20-30 yaşlarındaki insanlarda ortaya çıkar, ancak herhangi yaşta görülebilir, ancak yaşlı bireylerde semptomlar daha sık + şiddetli olabilir.

Cinsiyet & İrritabl Barsak Sendromu arasındaki İlişki nedir?

Cinsiyetle İrritabl Barsak Sendromu arasında güçlü ilişki vardır. Kadınlar IBS’ye erkeklere göre daha fazla yakalanma eğilimindedir. Kadınlarda İrritabl Barsak Sendromu sıklığı, erkeklerdeki sıklığın yaklaşık 2 katıdır.

Kadınlarda hormonal değişikliklerin İrritabl Barsak Sendromu semptomlarını tetikleyebileceği düşünülmektedir. Adet döngüsü sırasında progesteron seviyelerindeki dalgalanmaların, bağırsak hareketlerini yavaşlatarak semptomların şiddetini artırabileceği bilinmektedir. Gebelik sırasında da hormonal değişiklikler nedeniyle IBS semptomlarının artabileceği gözlemlenmiştir.

Sonuç olarak, kadınların IBS’ye erkeklere göre daha fazla yakalanma eğiliminde olduğu bilinmektedir. Kadınlarda hormonal değişikliklerin İrritabl Barsak Sendromu semptomlarını etkileyebileceği düşünülmektedir, ancak cinsiyet farkının İrritabl Barsak Sendromu semptomları üzerindeki etkisi tam olarak anlaşılamamıştır, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Histamin İntoleransı & İrritabl Barsak Sendromu nedir?

Histamin, doğal olarak gıdalarda bulunan kimyasaldır. Ayrıca gıdaların işlenmesi, saklanması, fermente edilmesi sırasında da oluşabilir. Histamin, bağışıklık sistemi, sinir sistemi üzerinde çeşitli etkilere sahip moleküldür.

İrritabl Barsak Sendromu hastalarının bazıları, histamin içeren gıdaların semptomlarını tetiklediğine inanmaktadır. Bu nedenle, histamin intoleransı olan kişiler, histamin içeren gıdalardan kaçınmak isteyebilirler. Ancak, histamin intoleransıyla İrritabl Barsak Sendromu arasındaki ilişki tam olarak anlaşılamamıştır, çeşitli araştırmalar ilişkiyi doğrulamamaktadır.

Histamin İçeren bazı gıdalar şunlardır

 • Fermente edilmiş gıdalar

  :
  sirke, turşu, kefir, yoğurt, peynir, salam, sosis, jambon
 • Konserve gıdalar

  :
  ton balığı, sardalye, uskumru
 • Baharatlar

  :
  tarçın, kakule, karanfil, kimyon, hardal
 • Meyveler

  :
  çilek, ananas, muz, kivi, çilek, kavun
 • Sebzeler

  :
  domates, patlıcan, patates, kabak, lahana, turp, soğan
 • Diğer gıdalar

  :
  çikolata, balık sosu, soya sosu, bira, şarap

Histamin intoleransı olan kişilerde, histamin yüksek gıdaların tüketilmesi, baş ağrısı, karın ağrısı, ishal, ürtiker, burun tıkanıklığı, kaşıntı benzeri semptomlara neden olabilir. Bununla birlikte, histamin intoleransı ile İrritabl Barsak Sendromu arasındaki ilişki tam olarak anlaşılamamıştır, her iki durum da ayrı ayrı ele alınmalıdır.

Atopik kişiler – İrritabl Barsak Sendromu arasındaki İlişki nedir?

Atopi, genetik yatkınlığa sahip insanlarda alerjik reaksiyonların daha yaygın olduğu durumdur. Atopik kişilerde, alerjik rinit, egzama, astım türevi alerjik hastalıkların semptomları daha sık görülür. Ayrıca, çalışmalar atopik kişilerde İrritabl Barsak Sendromu semptomlarının daha yaygın olduğunu göstermektedir.

Bazı araştırmalar, atopik kişilerde bağırsak mukozasında artmış bağırsak geçirgenliği (intestinal permeabilite) olduğunu, bunun İrritabl Barsak Sendromu semptomlarının gelişiminde rol oynayabileceğini öne sürmektedir. Bağırsak geçirgenliği, bağırsak duvarının hücreleri arasındaki boşlukların artmasıyla meydana gelir, bağırsak içeriğinin kan dolaşımına karışmasına neden olabilir. Alerjik reaksiyonlara neden olan maddeler bağırsaklardan kana geçerek alerjik semptomların artmasına neden olabilir.

Bununla birlikte, atopik kişilerde İrritabl Barsak Sendromu semptomlarının artması nedeni tam olarak anlaşılamamıştır, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Psikiyatrik Durumlar & İrritabl Barsak Sendromu arasındaki İlişki nedir?

Psikiyatrik durumlar, özellikle depresyon + anksiyete bozuklukları, İrritabl Barsak Sendromu semptomlarının gelişiminde, şiddetinde önemli rol oynayabilir.

İrritabl Barsak Sendromu semptomları ile depresyon anksiyete semptomları arasında ilişki olduğu gösterilmiştir. Depresyon anksiyete semptomları olan kişilerde İrritabl Barsak Sendromu semptomları daha sık görülür, şiddetli olabilir. Ayrıca, IBS semptomları olan kişilerde depresyon anksiyete semptomlarının daha sık olduğu da gösterilmiştir. İlaç tedavisi, psikoterapi, stres azaltma tedavilerin birleşimi, hem psikiyatrik semptomların hem de IBS semptomlarının yönetiminde etkili olabilir.

Psikiyatrik durumlar, özellikle depresyon + anksiyete bozuklukları, IBS semptomlarının gelişiminde, şiddetinde önemli rol oynayabilir.

Gluten İntoleransı – İrritabl Barsak Sendromuarasındaki İlişki nedir?

Tahılların tohumlarında bulunan . Glutenin elastik yapısı, ekmek, diğer mayalı ürünlerin kabarmasını, dokusunu iyileştirir. Ekmek yapımında yaygın olarak kullanılır.

Gluten intoleransıyla İrritabl Barsak Sendromu arasındaki ilişki, uzun süredir tartışılan konudur. Gluten intoleransı, glüten adı verilen protein türüne karşı duyarlılığı ifade ederken, IBS ise belirgin organik nedeni olmayan, kronik sindirim sistemi bozukluğudur.

Gluten intoleransı, İrritabl Barsak Sendromu semptomları benzerlik gösterir. Örneğin, karın ağrısı, şişkinlik, gaz, ishal, kabızlık, her iki durumda da sıkça görülen semptomlardır. Yapılan çalışmalar, IBS semptomlarının gluten intoleransıyla ilişkili olabileceğini öne sürmektedir. Ancak, gluten intoleransıyla IBS semptomları arasındaki kesin nedensel ilişki henüz tam olarak açıklığa kavuşturulmamıştır.

Gluten intoleransı olan kişilerde İrritabl Barsak Sendromu semptomlarının sık görüldüğünü, ancak her iki durumun da ayrı ayrı ele alınması gerektiğini öne sürmektedir. Ayrıca, glütensiz diyetin, İrritabl Barsak Sendromu semptomlarını azaltabileceği, ancak iyileşmenin tamamen gluten intoleransı ile ilgili olmayabileceği düşünülmektedir.

Sonuç olarak, gluten intoleransı, İrritabl Barsak Sendromu arasındaki ilişki karmaşık – daha fazla araştırmaya ihtiyaç duymaktadır. İrritabl Barsak Sendromu semptomları olan kadınların öncelikle gastroenteroloji uzmanına, sonra jinekologa başvurarak uygun tanı – tedavi planı alması önemlidir.

Glutenin En sık bulunduğu besinler nelerdir?

 • Gluten, buğday, arpa, çavdar tahıllarında bulunan protein türüdür
 • Glutenin en sık bulunduğu besinler arasında ekmek, makarna, pizza, kek, bisküvi, kurabiye, tahıl gevrekleri, çorba, soslar yer alır.
 • Ayrıca, birçok hazır yiyecek, çikolata, sos, diğer işlenmiş gıdalar da gluten içerebilir.
 • Bununla birlikte, son yıllarda birçok glütensiz alternatif de piyasaya çıkmıştır.

Vajinal Akıntı (Enfeksiyon) & İrritabl Barsak Sendromu arasındaki İlişki Nedir?

Vajinal enfeksiyonlarla İrritabl Barsak Sendromu (İrritabl Barsak Sendromu) arasında doğrudan ilişki olmadığı yazılıdır. Vajinal enfeksiyonlar, genellikle mantar veya bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlardır. Cinsel yolla bulaşabilen hastalıklar da dahil olmak üzere birçok farklı nedeni olabilir. İrritabl Barsak Sendromu ise barsakların işleyişindeki sorunlardan kaynaklanan rahatsızlıktır. İrritabl Barsak Sendromu semptomlarının kadınların bazısında özellikle menstruasyon dönemlerinde kötüleştiğini göstermiştir. Vajinal akıntı, menstrüel dönemde İrritabl Barsak Sendromu tetikleyicisi olabilir. Vajinal floramım en fazla bozulduğu dönem regl sürecidir. Literatür çalışmaları kadınların 5, 10, 15 hatta 30 yıl boyunca vajinal akıntıyla yaşadıklarına, vajinal akıntıyı umursamadıklarına, buna adaptasyon geliştirerek asemptomatik yaşayabildiklerine hiç odaklanmamıştır.

Alkol – sigara İle İrritabl Barsak Sendromu arasındaki İlişki nedir?

Alkol, bağırsaklardaki kas hareketlerini etkileyerek kabızlık veya ishale neden olabilir. Ayrıca, alkol tüketimi, bağırsaklarda iltihaplanmaya şişkinliğe neden olabilir. Sigara içmek, gastrointestinal sistemde kan damarlarını daraltarak kan akışını engelleyebilir, bağırsak hareketlerini yavaşlatabilir. Bunun yanı sıra, sigara içmek, bağırsaklarda iltihaplanmaya ülserasyona neden olabilir, İrritabl Barsak Sendromu semptomlarının şiddetini arttırabilir.

Bu nedenle, İrritabl Barsak Sendromu semptomları olan kişilerin alkol tüketimini sınırlamaları; sigara içmemeleri önerilir.

Hormon replasman terapisi (HRT) & İrritabl Barsak Sendromu

Hormon replasman terapisi (HRT), menopoz dönemindeki kadınlar tarafından kullanılan tedavidir. Östrojen seviyelerini arttırmayı amaçlar. Östrojenin bağırsak hareketlerini düzenlediği, inflamasyonu azalttığı düşünülmektedir. Östrojen seviyelerindeki değişiklikler, İrritabl Barsak Sendromu semptomlarını etkileyebilir. Özellikle, adet döneminde, menopoz dönemindeki kadınlar, östrojen seviyelerindeki dalgalanmalar nedeniyle İrritabl Barsak Sendromu semptomlarında artış yaşayabilirler. HRT, östrojen seviyelerini arttırdığından, İrritabl Barsak Sendromu semptomlarını hafifletebilir veya ortadan kaldırabilir. Ancak, HRT’nin uzun süreli kullanımı riskler taşıyabilir, doktor önerisi olmadan kullanılmamalıdır. Özellikle, meme kanseri, rahim kanseri veya tromboembolik hastalık gelişmiş belirli sağlık sorunları olan kadınlar, HRT kullanmaktan kaçınmalıdır.

Premenstrüel sendromu (PMS) & İrritabl Barsak Sendromu

Premenstrüel sendromu (PMS), kadınların menstrüasyon döngülerinin belirli evresinde yaşadıkları fiziksel, duygusal semptomlardan oluşan durumdur. Semptomlar arasında karın ağrısı, gaz, şişkinlik, ishal, kabızlık, mide bulantısı, baş ağrısı, yorgunluk IBS semptomları da yer alabilir. PMS ayrıca, duygusal semptomlar da içerebilir, örneğin irritabilite, depresyon, anksiyete, sinirlilik. PMS – IBS semptomlarının benzerlikleri, kadınların menstrüasyon döngülerinin farklı aşamalarında IBS semptomlarında artış yaşayabileceği anlamına gelir. Özellikle, adet öncesi dönemde, progesteron – östrojen seviyelerindeki değişiklikler IBS semptomlarını arttırabilir. Kadınlar PMS döneminde daha şiddetli IBS semptomları yaşayabilirler. Ancak, PMS – IBS arasındaki kesin ilişki hala net değildir, daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Hormonlu rahim İçi araç & İBS İlişkisi nedir?

Hormonlu rahim içi araçlar (HRIAs), doğum kontrolünde kullanılan uzun süreli doğum kontrol yöntemidir. HRIAs, progesteron hormonu salgılar, progesteron hormonun insanlarda bağırsak hareketlerini yavaşlatması IBS semptomlarını kötüleştirmesiyle ilişkili olabilir. Ancak yeterli sayıda araştırma yapılmamıştır, HRIAs’nın IBS semptomları üzerindeki etkisi hakkında net sonuç çıkarılamamıştır. Kadınlar, HRIAs kullanmaya başladıktan sonra IBS semptomlarının arttığını, kötüleştiğini bildirmiş olsalar da, bunun kesin nedeni belirsizdir. HRIAs ve IBS arasındaki ilişki hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Probiyotikler – prebiyotiklerle İBS arasındaki İlişki nedir?

Probiyotikler,prebiyotikler, bağırsak sağlığı üzerinde olumlu etkileri nedeniyle IBS semptomlarının yönetiminde kullanılabilir.

Probiyotikler, canlı bakteri + maya türleridir, genellikle sindirim sisteminde bulunurlar. Probiyotikler, bağırsak florasını düzenleyerek, bağırsak fonksiyonlarını düzenleyerek IBS semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olabilirler.

Prebiyotikler ise, vücutta faydalı bakterilerin büyümesini, çoğalmasını sağlayan sindirilemeyen gıdalar olarak tanımlanır. Prebiyotikler, bağırsak sağlığını destekleyerek IBS semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olabilirler.

Ancak, her IBS hastası için probiyotikler + prebiyotiklerin faydaları farklı olabilir. Özellikle IBS-D hastaları, prebiyotikleri sindiremezler, semptomlarını kötüleştirebilirler. Probiyotikler + prebiyotiklerin IBS semptomları üzerindeki etkileri hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kafein – Çay tüketimi & İrritabl Barsak Sendromu

Kafein çay tüketimi, IBS semptomlarını artırabilen tetikleyiciler arasında yer alabilir. Kafein, bağırsaklarda kasların kasılmasına neden olarak ishal, kabızlık veya kramp semptomlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayrıca, çayda bulunan tanenler de bağırsaklarda irritasyona neden olarak IBS semptomlarını artırabilir. Ancak, etkiler herkes için aynı olmayabilir, kişiden kişiye değişebilir. Çeşitli insanlar için kafein çay semptomlara neden olmazken, diğerleri için ciddi semptomlara neden olabilir. Kişinin semptomlarını anlaması, uygun şekilde yönetmesi önemlidir.

Gastroparezi & irritabl barsak sendromu

Gastroparezi, mide kaslarının yeterince iyi çalışmadığı durumdur; mideden ince bağırsağa geçişi yavaştır. IBS ise kalın bağırsak hareketlerinde düzensizlikler, kas spazmları, ağrıya neden olan sindirim bozukluğudur. Gastroparezi ve IBS arasında ilişki olması muhtemeldir, ancak ilişki tam olarak anlaşılmamıştır. Belirli araştırmalar, gastropareziyle IBS’in semptomları arasında benzerlikler olduğunu; gastroparezi olan hastaların aynı zamanda IBS semptomları da yaşadığını göstermiştir. Ancak, konuda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Kırmızı Et & İrritabl Barsak Sendromu

Kırmızı etin IBS ile ilişkisi olduğuna dair belirli bulgular vardır. Kırmızı et, sindirimi zor olan protein kaynağıdır. Ayrıca yağlı, işlenmiş kırmızı etin tüketimi inflamasyona neden olabilir. Müstakil IBS hastaları, kırmızı eti tüketmenin semptomlarını artırabileceğini bildirmektedirler. Ancak, her IBS hastasında aynı olmayabilir. Diyetin her bireye özgü olduğu unutulmamalıdır. IBS hastaları, kırmızı et yerine tavuk, hindi beyaz etleri veya balık içerikli deniz ürünlerini tercih ederler. Bazıları ise vejetaryen ya da vegan beslenmeyi tercih edebilir. IBS hastalarının, diyetleri konusunda diyetisyen veya beslenme uzmanından destek alması önerilir.

Yüksek fruktozlu mısır şurubu İçeren gıdalar & İrritabl Barsak Sendromu

Yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS), mısır nişastasının enzimatik olarak hidrolizi yoluyla elde edilen tatlandırıcıdır. Yüksek fruktozlu mısır şurubu içeren gıdaların aşırı tüketimi, IBS semptomlarını artırabilen birçok faktöre neden olabilir. Yüksek fruktozlu mısır şurubu içeren gıdalar arasında hazır içecekler, şekerlemeler, tatlılar, reçel, ketçap, salata sosları, kekler, bisküviler … birçok gıda bulunmaktadır. Bununla birlikte, müstakil kişilerde yüksek fruktozlu mısır şurubu tüketimi IBS semptomlarını artırmayabilir. Kişisel toleransa bağlı olarak yüksek fruktozlu mısır şurubu içeren gıdaların tüketimi konusunda dikkatli olunması önerilir.

Süt ürünleri & İrritabl Barsak Sendromu

Süt ürünleri bazı IBS hastaları için semptomlara neden olabilir. Bunun nedeni, süt ürünleri içindeki laktoz intoleransıdır. Laktoz intoleransı olan kişiler süt ürünlerini sindiremezlersindirim sisteminde gaz, şişkinlik, karın ağrısı, ishal semptomlar ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, birkaç IBS hastaları süt ürünlerinden rahatsız olmazlar. Bireysel olarak uygun yiyecekleri seçmek önemlidir. Ayrıca, laktoz intoleransı olan birkaç IBS hastaları laktozsuz süt ürünlerini tüketebilirler.

kadınlara yönelik İBS İçin İyi gelen 20 öneri;

 1. Günlük su tüketimini artırın, sıvı alımınızı artırmak için daha fazla sıvı içeriği yüksek yiyecekler tüketin.
 2. Besinlerinizi küçük porsiyonlar halinde yavaş yavaş yiyin.
 3. Yemeklerinizi iyi çiğneyin yavaş yiyin.
 4. Sıcak veya soğuk yiyecekler yerine ılık yiyecekler tüketin.
 5. Kafeinli içeceklerden, alkol , … uyarıcı maddelerden kaçının.
 6. Yüksek yağlı, yağda kızartılmış yiyeceklerden kaçının.
 7. Baharatlı, acılı, turşu benzeri yiyeceklerden kaçının.
 8. Yüksek lifli yiyecekler tüketin.
 9. Tahıl ürünleri tüketin. Tam tahıl ekmekleri, yulaf ezmesi, kepekli makarna, pirinç benzeri tam tahıllar tercih edin.
 10. Taze meyve sebzeler tüketin.
 11. Laktoz intoleransı varsa laktozsuz süt – süt ürünleri tercih edin.
 12. Probiyotik gıdalar tüketin. Yoğurt, kefir, turşu, fermente sebzeler probiyotikler açısından zengindir.
 13. Prebiyotik gıdalar tüketin. Soğan, sarımsak, kuşkonmaz, kepekli tahıllar, muz gibi prebiyotikler açısından zengin gıdaları tercih edin.
 14. Egzersiz yapın. Yürüyüş, yoga, koşu gibi düzenli egzersizler yaparak bağırsak hareketlerini artırın.
 15. Stres yönetim teknikleri uygulayın. Meditasyon, derin nefes alma, yoga veya başka gevşeme teknikleriyle stresi azaltın.
 16. Doktorunuzla tedavi seçenekleri hakkında konuşun. Doktorunuz size uygun tedavi yöntemlerini önerebilir.
 17. İlaçlarınızı düzenli olarak kullanın. İlaçlarınızın dozajını sıklığını doktorunuzun önerdiği şekilde alın.
 18. Kabızlık yaşıyorsanız, kabızlığı önlemek için daha fazla lif tüketin..
 19. İshal yaşamaktan kaçınmak için baharatlı, yağlı, asitli yiyeceklerden kaçının
 20. Doktorunuzun önerdiği diyet, yaşam tarzı değişikliklerini uygulayın.
Sizi Hasta Eden Durum İle İlgili İliştiremediğin Jinekolojik Hastalık Olamaz mı?

Kök Sebep , Göz Ardı Ettiğin Jinekolojik Hastalık Olamaz mı?

Biliyorum Jinekologa Gittin… Normal Dediler….

Hatta Tüm Tahlillerin Sorunsuz Çıktı…

Bunu-Bunları Bir Kenara Bırakalım…

Tedaviye Giden Yol , 1 ( Bir ) Muayene İle Başlar.

Bu Başlangıcı Başlatmak İsterseniz WhatsApp +90546 774 01 59 Üzerinden Online Muayene İstemi Talep Ediniz. Kliniğim Tamamen Hijyenik, Kesinlikle Gizliliğe Önem Veren Hususi Hekimlik Hizmeti Vermektedir. Zaman Sınırlaması Olmadan (60 – 180 Dakika) Bire Bir İlgilenme Kişiye Özel Tedaviler İle Yanınızdayız. Sağlınızı Gönül Rahatlığıyla Mesut Bayraktar’a Emanet Edebilirsiniz. Jinekolojik Problemlerinizden Derinlemesine Ve Kalıcı Kurtulmanız Hayat Kalitenizi Artırdığını Vurguluyorum. İyileşmeniz Beni Mutlu Edecektir. Basite Aldığın Hastalık; DiğerCiddi Hastalıkların Tetiğini Çeker. Hastalıklar Bekletilerek Çözülmez. Muayenehanem Tamamen Hijyenik, Kesinlikle Mahremiyet Tabanlı Özel Sağlık Hizmeti Sunmaktadır. Zaman Sınırlaması Olmadan, Bire Bir Alakadar Olma, Bireye Özel Tedaviler İle Hizmetinizdeyim. Canınızı Gönül Rahatlığıyla Bize Emanet Edebilirsiniz. İyileşmeniz Bizi Mutlu Ediyor. Jinekolojik Sıkıntılarınızdan Derinlemesine Ve Kalıcı Kurtulmanız Yaşam Kalitenizi Artırır. Kadınların sıhhatli ve dolu dolu bir ömür geçirmeleri için, kadın sağlığını güçlendirme konusunda tutkuluyum. Hastamın tereddütlerini dikkatle dinlerim. Hekimlik sanatının bütüncül olması gerektiğinin farkındayım. Bu farkındalık ile hastalarımın  fiziksel, bilişsel ve manevi sağlıklarını ele almaktayım. Amacım, iyileşmek isteyen her kadınla, sağlıklarıyla ilgili bakım hedeflerini seçmelerine ve önceliklendirmelerine izin verecek şekilde detaylı çalışmaktır. İyileşmek arzulayan  her kadın ile hayatta oldukları yerde buluşmak için elimden geleni yapıyorum. Bir kadın hastanın benimle olan etkileşiminde,  ilk kez ”anlaşıldıklarını hissettiklerini” açıklamaları keyif vericidir. Kadın üreme sağlığı & bakımı çok yönlüdür. Doğum kontrol danışmanlığı yanında  gebelik takipleri, menopoz ve ötesine kadar ; kadınların yaşamları süresince sağlıklarını yönlendirmelerine profesyonel olarak yardımcı olmak istiyorum. Kadınların yanlarında çalışan güçlü sağlık savunucularına ihtiyacı var ve kendimi (Jinekolog Mesut Bayraktar ) bir partner olarak ve bu gereksinimlerin karşılanmasında muavin olarak görmekteyim. Birey ve ailesi, iş arkadaşları için; işe yarayan bir sağlık & rehabilitasyon planı geliştirmek her hastada amacımdır. Uyum sağlayabilen ve esnek olabilen (kanıta dayalı & bireye özgü modifiye uygulamalar dahilinde) Hekimlik melaikelerimi  gösterebileceğimi biliyorum, bu yaklaşım kişinin ihtiyaçları için olağan üstü şekilde işe yarıyor.

 • Bireyselleştirilmiş , Sadece Bireye Göre Belirlediğim Tedaviler
 • Hastalarıma Elimden Geldiğince 60 Dakika Vakit Ayırmak
 • Detaylı İlgilenmek
 • Sevgi  Saygı  İncelik
 • Değerbilirlik  Mürüvvetlik Tabanında Mutabakat
 • Hastalık Sebeplerini Bir Dedektif Gibi Takip Etmek
 • kök Sebepleri Öncelikli Olarak Ortadan Kaldırmak Yapıma
 • Bilim Algıma Uygun Olduğundan; Mevcut Gelişmeleri Şahsi Bilimim & Algı Perspektifimde Devam Ettiriyorum.
Deneyimli Jinekolog UzmanOlarak Mugla İlinde Sanatımı İcra Etmekteyim. Tedavi Melaikelerim Arasında Ayrıntılı Ultrason Var Olmakla Beraber Miyom Polip Kist Gibi Hastalıkların Tedavisi ve Ameliyatı, Yumurtalıklarda Kist Tedavisini Özel Muayenehanemde Vermekteyim. Mahremiyet İsteyen Hastalar İçin Muğla Kürtaj Ve Fethiye İstenmeyen Gebelik Yani Dalaman Evlilik Dışı Kurtaj Taleplerinizi Köyceğiz Güvenli Bebek Aldırma Şeklinde Yapılmasını İsteyebilirsiniz. Vajinal ltihap Yani Sürekli Tekrar Eden Mantar Yanında Menopozal Renovasyon Tedavisi İle Birlikte Orgazm Aşısı Vajen Sıkılaştırma Vajinal PRP Tedavisi de Hekim Tarafından Sunulmaktadır. Üriner İnkontinans Önemli Bir Problem Olup Kadın Sıhhatini Bozmakta ; Uterin Sarkması Durumunda Tecrübeme İtimat Edebilirsiniz. Kolposkopi – Smear ile HPV İncelemesi  Serviks Uteri Kanserinde Erken Teşhisi Getirir. Dirençli Vajinal Akıntı ve  Tüm Jinekolojik Problemlerinizi Gidermek Beni Mutlu Edecektir. Özel Muayenehanem Dalyan Otelleri Göcek Otelleri ve de Sarıgerme’de Bulunan Otellere En Yakın Lokasyondadır.  Hekim Sadece Randevuyla Çalışmakta Olup, Randevularınızı WhatsApp: 05467740159 Üzerinden Online Talep Ediniz.
Doktor Mesut Bayraktar

Doktor Mesut Bayraktar

Ortaca/Muğla

Hayatın olağan akışı gereği iyileşmek için hasta olan kişi çabalamalıdır yani aktif rol oynamalıdırlar. Görüldüğü üzere tedavi hunisinin büyük kısmında vakit kaybeden, hastalığını ret eden, iyileşemeyen, bahane, bedava - ucuz yöntemlere yönelen, körü körüne bel bağlayan hastalar pasif iyileşmeyi yani iyileşememeyi seçenler bulunmaktadır.

Tedavi süreci, hastaların sağlık sorunlarıyla başa çıkabilmeleri, iyileşme sağlayabilmelerinde önemli adımdır. Ancak, tedavi hunisi sürecinde Hekimlerin bazı zorluklarla karşılaşması mümkündür. Resimde, hastaların farklı farklı tutumlarından kaynaklanan zorlukları ele alarak, hekim-hasta ilişkisinde zorlukların üstesinden gelirken zedelenebileceğini, tedavi hunisinin önemini vurgulayacağız. Tedavi süreci, hasta sağlığını iyileştirmek amaçlı yapılan serüven düşünülebilir. Tedaviler, sağlık sorunlarına farklı yaklaşımlar gerektirebilir, bazen beklenmedik zorluklarla karşılaşılabilir. Bundan dolayı, tedavi hunisi sürecinde hekimlerin, hastaların farklı tutumlarına uygun şekilde davranması, etkili iletişim becerilerini kullanması önemlidir. Hekimlerin mesleklerini icra ederken , hasta kaynaklı zorlukları aşarken, hekim-hasta ilişkisinin zarar görmemesinde hastaların dikkatli olmaları gerekmektedir. Çünkü hekim sonsuza kadar sabredebilen, her uygunsuzluğa pozitif, sorun çözme şeklinde yaklaşan canlılar gibi düşünmeyiniz.

*** Hastalığını Kabul Etmeyenler: Hastalığını kabul etmeyen bireyler, sağlık sorunlarını inkar ederek tedaviye direnç gösterebilirler. Bunlar , tedavi sürecinin başarıyla ilerlemesini engelleyebilir. Hastalığını kabul etmeyen kişiler, genellikle hastalıklarının ciddiyetini ya da varlığını reddederler. Buda, hem kendileri hem de doktora sorun çıkmaktadır. Hastalığın kabul edilmemesi, tedavi sürecinin etkinliğini azaltabilir, tamamen durdurabilir.Hastalığını kabul etme evresi, hasta olduğunu kabul etme; tedavi sürecinin önemli parçasıdır. Hastalığın kabul edilmesi, kişinin gerçek durumuyla yüzleşmesine, gereken tedaviye tam uyum sağlamasına yardımcı olabilir. Böylece tedavi süreci daha etkili başarılı olabilir. Hastalığını kabul etmeyen bireylerin, kendi sağlık durumlarını gerçekçi şekilde değerlendirmeleri, tedaviye açık olmaları önemlidir.

Hastalığını kabul etmeyen, ret eden; Doktoru rakip , düşman bilmektedir.

*** Hastalığını Kabul Edenler: Hastalığını kabul eden kişiler, tedavi sürecine daha olumlu yaklaşabilirler. Hastaların tedaviye uyum sağlamasını kolaylaştırır, iyileşme sürecini hızlandırabilir. Fakat çoğunlukta bazı insanlar hastalığını kabul etsede hekim yerine başka yollara başvurabilerek, hastalıkların ilerlemesine, kronikleşmesine neden olmaktadır.

*** Bir Ara Hallederizciler - Google Aramacılar: Bazı hastalar, sağlık sorunlarıyla ilgili hafife alıcı, savsaklayıcı tutum sergileyebilirler. “Bir ara hallederizciler”, sağlık sorunlarını erteleme, önemsememe eğilimindedir. Google aramacıları ise kendi kendini teşhis etme, tedavi etme çabasına, akıllılığına girebilirler. Yanlış bilgilendirme, yanlış tedavi seçeneklerine yol açabilir.

*** Doğal Tedavi Yöntemlerine Körü Körüne İnananlar: Doğal tedavi yöntemlerine inanan hastalar, alternatif çözümler arayışında olabilirler. Maydanoz, soğan suyu içiciler gibi, doğal yöntemlere güvenerek, körü körüne bel bağlayarak etkisiz, tedavi sürecini yürütebilirler. Bazen bilimsel kanıtlanmamış, etkinliği sınırlı olan yöntemlere yönelmelerine neden olabilir. Maalesef tüm iletişim mecraları tedavilerin etkin olmadığını söylese de böyle yönelimler artarak devam etmektedir.

*** Sahte Doktor Bulucular - Maddi Zorluk Çıkarıcılar: Sahte doktor bulucular, maddi zorluk yaratanlar - bulanlar, yani tedaviye gereksiz yere maddi kısıntı uygulayanlar, tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Ev, araba kredisi ödemesi, oğlanı evlendirme gibi maddi yükler altında olan hastalar, tedaviye uyum sağlamakta, iyileşmekte güçlük çekebilirler. İnsanlar sağlıklı kalmanın, mal mülk edinmeden değerli olduğunu maalesef kavrayamamaktadırlar.

Hasta olmuş ama evi var
Hasta olmuş ama oğlu evlenmiş.

Kendini, sağlığını feda ederek yaşamda hedefleri başarmak maalesef artan hızda devam etmektedir. Günümüzde oldukça yaygın durumdur. İnsanlar, zamanı, varlıklarını daha verimli kullanmak amacıyla sağlıklarını tehlikeye atabilmektedirler. Ancak, sağlığın önemi göz ardı edilmemelidir. Kaliteli yaşam sürerken sağlıklı olmak şarttır. Hayatta hedefleri başarmak önemli olsa da, sağlığımıza dikkat etmekten asla vazgeçmemeliyiz.

Tedavi hunisi süreci, hastaların sağlık sorunlarını çözmek, iyileşmede önemli adımdır. Ancak, bazı hastalar, kendilerine gereksiz yere maddi zorluklar yaratarak (3. evinin kredisini bahane göstermek, 4. çocuğunu davul zurna - yemekli evlendirmeye çalışması) tedavi sürecini olumsuz etkilemektedir (tedavi olmamaktadırlar!). Makaleyle maddi gücü – imkanı olduğu halde “ev aldık, araba aldık kredi ödüyoruzcular” şeklinde adlandırılan, doktoru gereksiz yere maddi zorluklar ile meslek icrasına sürükleyen hastaların yeteri kadar iyileşemediklerini vurgulamak istiyorum.

*** Profesöre Gidenler - İyi Doktor Deyiciler: Bazı hastalar, tedavide ünlü/ünsüz profesöre başvurma eğilimindedirler. Bunlar, “normal” doktorları, diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarını göz ardı edebilir, hatta küçümseyebilir. Aynı şekilde, bazı hastalar, tedavi - meslek icrasının masrafları nedeniyle para talep eden doktorlardan da uzak durma eğiliminde olup tedavi sürecini menfi etkileyebilir. Uygun tedavi seçeneklerinin kaçırılmasına, hastalığın artmasına neden olabilir. Hastalar kaçırılan, kaybolan sağlığın %100 geri gelmediği konusunda yeteri kadar ikna edilmelidirler. Mümkün ise hastalar, tedavinin tamamen geri gelmeme, başarılı olmama riski olduğuna ilişkin yeterli bilgilendirme yapılarak ikna edilmelidirler.

Maalesef bazı insanlar maddi varlıklarının korunmasını sağlıklarından önemli görmektedir.

Servete Mala Mülke Yaşayanlar Sağlıklarını Feda Ediyorlar.

*** Ego, Kişisel Çıkar Çatışmaları: Hekim-hasta ilişkisindeki ego, kişisel çıkar çatışmaları, tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Doktorun , hekim hasta bağı kurulmamış hastaya “sen” demesi gibi durumlar, iletişim sorunlarına yol açabilir. Aynı şekilde, bazı hastalar da doktorlarla kişisel, duygusal çıkar çatışması içine girebilirler , tedavi sürecinin etkinliğini azaltabilir. Hastalar , empati, anlayışla Hekimleri karşılamalı, iletişimde açıklık, saygıyı korumalı, kişisel çıkar çatışmalarından uzak durmalıdır. Hekim-hasta bağı, tedavi sürecinin başarısında önemli faktördür. Hastaların hekimle güven, destek temelinde ilişki kurması, tedaviye uyumlarını artırır, iyileşme motivasyonunu yükseltir. Hekimler de, hastaların duygusal ihtiyaçlarını anlamalı, hastalarla işbirliği yaparak tedavi sürecini yönetmelidir. Hasta, hekimin yönlendirmelerine uyum sağladıkça, hastada, hekimi destekleyici rol üstlendikçe, iyileşme süreci olumlu yönde etkilenecektir.

Tedavi sürecindeki zorluklarla başa çıkan, iyileşen hastalar, motivasyon kaynağı olabilirler. İyileşenlerin başarı hikayeleri, diğer hastalara umut ilham verebilir. Hekimlerin iyileşme sürecini desteklemek , başarı hikayelerini paylaşmaları önemlidir. Tedavi sürecinde karşılaşılan zorluklar, hastaların tutumları, hekim-hasta ilişkisi etrafında yoğunlaşır. Hastaların hastalıklarını kabul etme, doğru bilgilere ulaşma, maddi zorluklarla başa çıkma, kendince maddi zorluk varlığı yaratmama, doğru tedavi seçeneklerini değerlendirme konularında Hekim destek vermesi önemlidir. Tekrardan, hastaların 1001 zorlukla meslek icrası yapan Hekime empati, anlayış - etkin iletişim becerileriyle Hekimleri benimsemeleri, işlerini kolaylaştırmaları, hastanın, tedavi sürecinin etkinliğini artırır, hastaların moralini yükseltebilir, motivasyonlarını artırabilir, tedaviye olan uyumlarını iyileştirebilir.

Hekim-hasta bağı, güvene dayalı ortamda kurulmalı, hastaların iyileşme sürecine aktif katılımları teşvik edilmelidir. Etkili tedavi sürecinde, hem hastaların hem de hekimlerin sorunların üstesinden gelmede birlikte çalışmaları, destekleyici ortam oluşturmaları gerekmektedir.
Tedavi Hunisi
nde
pasif iyileşme
ye
çalışanlardan olmayın.
SIFIR vajinal akıntı sağlıktır
Vajina; 
Akan ,
Kokan, 
Sızdıran,
İmtiyazlı, 
Bir organ değildir.

Şunu unutmayınız vajina akan, kokan, aksıran, tıksıran ucube – başa bela organ değildir. Vajina akmaz. Sıfır vajinalakıntı sağlıktır. Vajinal sağlık, sağlıklı vajina amacıyla yapmanız gerekenler kolay değildir. Şunlar eniyi başlangıçtır; Kadın vajinası, kadının bedenindeki enözel, hassas bölgelerden biridir. Vajinanın harekete geçirici etkisi, doğal şekilde cinsel dürtüleri uyandırır. Vajina, sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda duygusal olarak da dikkate alınmayı hak eder. Kadının iç dünyasının yansıması olarak, vajinaya; sevgi, şefkat, anlayışla , kendisine değer verilerek yaklaşıldığında, ilişkilerin derinlik kazanmasına katkıda bulunur. Partnerinin hassaslığı karşısında açılan vajina, özgüveni yükselterek ilişkilerin sağlam temeller üzerine kurulmasını sağlar. Hijyenik vajinanın romantikliği ise başka hiçbir şeye benzemez. İki insanın bedenlerinin birleştiği o an, duygusal, fiziksel bağın yoğun yaşandığı andır. Vajina, romantizmin ateşini körükleyen kavanozdur. İçinde barındırdığı sıcaklık, nem, feromonlar romantik anları daha da özel kılar, duygusal yakınlık hissi yaratır. Ancak kadın vajinasının büyük gücü, feromonal güç uyandırma, feromonal baskı altına alma potansiyelidir. Doğurganlık simgesi olarak, yeni hayatın başlangıcına ev sahipliği yapar. Kadının bedeninde gücün sembolüdür. Kendine olan inancı, kendini keşfetme yolculuğunda, vajina kadına güç, özgürlük hissi verir. İçindeki enerjiyi uyandıran kadın, dünyayı değiştirebilecek potansiyele sahip olabilir. Sonuç olarak, kadın vajinası, harekete geçirici etkisi, dikkate alınmayı sağlayan hassasiyeti, romantikliği, güç uyandırma potansiyeliyle harikulade organdır. Bu özellikleriyle, insan ilişkilerinde derin bağlar kurmamıza, sevgi, tutkuyu paylaşmamıza yardımcı olur. Kadının bedenindeki bu mucizevi organı keşfetmek, kadının kendini tam anlamıyla ifade etmesine, gerçek potansiyelini ortaya çıkarmasına yardımcı olabilir. Bazen kadın bu güç karşısında zehirlenerek vajinal hastalıkları görmezden gelebilir. Vajina mahrem organdır, ömür boyu kadın tarafından gizleniyor, hatta gizlemediğinizde hapis cezası bile var. Yani öğretilmiş gizleme dürtüsü, vajina hastalıklarını görmemeye, ihmal etmeye yatkınlık yaratıyor; buda tedavi sürecini imkansız şekle sokmaktadır. Kendinize sabit Jinekolog Hekim edinirseniz vajinanızla başınız belaya girmez. Halen vajinayı öğrenmeye devam eden profesyonelim, vajinalakıntı muazzam derecede kompleks nedenlerin bir araya gelerek oluşturduğu karmaşık denklemin sonucu olup; kendi kendine bitki börtü kullanarak basit yöntemler ile şifa arayanları okudukça içim gerçekten tabiri caiz ise cızz etmektedir. SIFIR VajinalAkıntı sağlıktır.
Sıfır vajinal akıntı sağlıktır
Kadın bedeninde kronik enflamasyonun büyük kaynağı vajinal akıntıdır. Kronik enflamasyon, vücudun bağışıklık sisteminin sürekli olarak aktif olması durumunda ortaya çıkan durumdur. Akut enflamasyon, genellikle enfeksiyon, doku hasarı gibi belirli tetikleyici faktöre yanıt olarak gelişen kısa süreli yanıtken, kronik enflamasyon ise uzun süreli, sürekli devam eden durumdur.

Kronik enflamasyon, çeşitli faktörler tarafından tetiklenebilir. Bunlar arasında tekrarlayan enfeksiyonlar (vajinal akıntı, vajinit, servisit, rahim iltihapları), otoimmün hastalıklar, obezite, stres, sigara içmek, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam tarzı gibi etkenler yer alabilir. Kronik enflamasyon, vücutta inflamatuar yanıtı sürekli hale getirerek dokuların zamanla zarar görmesine, sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kronik enflamasyon, çeşitli hastalıkların gelişimine katkıda bulunabilir. Bunlar arasında kalp hastalıkları, diyabet, kanser, Alzheimer hastalığı, romatoid artrit, inflamatuar bağırsak hastalığı gibi durumlar yer alır. Kronik enflamasyonun hastalıklarla ilişkili olması, uzun vadede vücudun bağışıklık sistemi, dokuları üzerinde olumsuz etkileri olduğunu göstermektedir.

Kronik enflamasyonun belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bunlar arasında sürekli yorgunluk, halsizlik, ateş, eklem ağrıları, kas ağrıları, sindirim sorunları, cilt problemleri, kilo değişiklikleri yer alabilir. Belirtiler, vücuttaki inflamatuar sürecin uzun süreli etkilerini yansıtabilir.

Kronik enflamasyonun tedavisi, temel olarak altta yatan nedenin belirlenmesi, tedavi edilmesini gerektirir. Sağlıklı yaşam tarzı benimsemek, dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, stresten uzak durmak, uyku düzenine dikkat etmek, kronik enflamasyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, ilaç tedavisi, diğer tıbbi müdahaleler de gerekebilir.

Kronik enflamasyonun önlenmesi, yönetimi, bireylerin genel sağlık durumuna dikkat etmelerini, sağlıklı yaşam alışkanlıklarını sürdürmelerini gerektirir. Düzenli olarak jinekolog doktor kontrollerine gitmek, uygun tıbbi tedaviyi almak, stres yönetimi gibi önlemler, kronik enflamasyonun olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.
Kadın bedeninde kronik enflamasyonun en büyük kaynağı vajinal akıntıdır.
Tetkikler hekimin kanaatinden üstün değildir
Tetkikler hekimin kanaatinden üstün değildir
Hastane Stresinden Uzaklık
✓ 
Özel Etkileşim
✓ 
Süre Sınırlamasız Muayene
✓ 
Mahremiyet – Gizlilik
✓ 
Hijyenik Ortam
✓ 
Teknoloji Kullanımı
✓ 
Konfor – Ferah Ortam
✓ 

Online Randevu

✓ 
3. Şahıslarla Temassızlık
✓ 
Güven – Nezaket – Zarafet
✓ 
Etik
✓ 
Tecrübe
✓ 
Profesyonel Destek
✓ 
Hasta Memnuniyeti & Sağlığı
✓ 
Fethiye’den 45′ uzaklıkta
✓ 
Dalaman’dan 10′ Uzaklıkta
✓ 
Köyceğizden 15′ Uzaklıkta
✓ 
Marmaris’den 40′ Uzaklıkta
✓ 
Muğla’dan 45′ Uzaklıkta
✓ 
Para değil

Mal mülk değil

En iyi eğitim , öğretmen değil !

Çocuğunuza bırakılacak en büyük miras şudur:

Sağlıklı

10 numara
☆☆☆☆☆ 
olacak şekilde “gebelik öncesi hazırlık + gebelik takibi + doğumunu” sağlayarak maksimum potansiyel IQ & EQ ya FETUSUN ulaştırılmasıdır.

Yani fetusu hayata 5/0 önde başlatmaktır. 

Eğer bunu sağlarsanız; sağlamak 15 – 30 bin USD civarı para harcamaktan geçer. O zeki, ahlaklı, yetenekli çocuk başarı sarmalında zirveye hemen çıkar, müthiş gelir elde eder; emekli olduğunuzda size ev araba aldığı gibi, dünyayı gezmenizde size tatil hediyeleri ayarlar. Eğer bunu yapmak yerine, 15 – 30 bin USD’ye ev, araba alabilirsiniz ama, çocugunuz sizin ölmenizi, mirasın kendisine kalmasını bekler, sonrada onu tüketerek yer yada üzerinizdeki evi ipotek göstererek iş kurar , batırır yada sürekli sizden para ister, sizde sürekli kaçar , bahane uydurursunuz…

Çıkar çatışmalarıyla berbat olmuş hayat yaşamamak için süper kaliteli bebekler doğurun.

Rahimde mikrop kaparak bitik, pert olmuş, erken doğmuş, kansızlığa, kötü rahim şartlarına ( urlu, vajinal akıntılı, kistli, varisli ) yani haşat rahimlerden eksik – vasat doğan bebeklerinizle, büyüdüklerinde “çıkar çatışmasına” girmemesi; doğmadan önce, gebelik süreci & doğumuna maddi kaynak harcanmasından geçer.
AGAÇ YAŞ İKEN, İNSAN RAHİMDE İKEN EĞİLİR.

Bebek;

Zeki doğarsa ahlaklı olur.
Zeki + ahlaklı olursa zengin olur. 
Zeki + ahlaklı + zengin olursa sana ev araba almayı bırak toplumun tamamı müreffeh olur, zenginleşir.

İnsana yani kendi kanına – canına yatırım yapmalısın yada çıkar çatışmalarıyla bomboş hayat yaşamak durumunda kalırsın.
Sana göre yatırım nedir?
Muğla Jinekolog Doktor Muayenehane
Kadın
ın,
Sonraki Nesil
lerinin (
Fetus
,
Bebek
,
Çocuk
,
Torun
) Sağlıklarını
Mutlu Huzurlu
Devam Edebilmesinin Yegane yolu,
jinekolojik Organ
ların
Rahim
,
Yumurtalık
,
Tuba Uterina Tüpler
,
Rahim Ağzı
,
Vajina
,
Vulva
gibi
organ
ların
Topyekün Sağlık
Şekil
de
Nesilden Nesile Aktarılma
sından
Geçmek
tedir.
İhmal
Edilen Her
Kadın Hastalığı
,
Zaman
İçerisinde
Çeşit Çeşit
Hastalıkların;
Romatolojik
,
Nörolojik
,
Psikiyatrik
,
Onkolojik
Hatta
Odontojenik
Problem
lerin
Gelişim
i İçin
Tetik
(
Tetiklemek
) Olabilir.
Sebep
,
Müsebbip
Olanın;
Kadınsal Şikayet
ler Olduğu,
Gizliden Gizliye
İşlediği Yani
Kök
enin Jinekolojik Hastalık Olduğu
Akıl
ınıza Bile Gelmeyebilir.
Tahlil
lere
%100 İnanmak
Size
Ciddi
Vakit
Para
Yaşam Süresi
Kaybettirebilir.
Basit Yöntem
+
Kolaya Kaçmak
Olan Sayfalar Dolusu
Tetkik Sonuçları
na Sakın Aldanmayın,
Tetikler Normal Çıktı
; Sağlıklıyım Diye
Körü Körüne Bel Bağlama
yın. Hekim Dışında
Hiç Bir Şey
e
%100 Güven
meyin. Özellikle Jinekolojik Hastalıkları; Kan – İdrar Tetkikleri
Başarılı
, Oranda
Tespit
Edememektedir.
Kronikleşmiş
İlgi
siz Gibi Gözüken Hastalıkların
Kök Sebep
lerinin Jinekolojik Olması Size,
Çevre
nize
Alaka
sız, Saçma Bile Gelebilir.
Dikkat
Ediniz! Jinekolojik Hastalığı Bekleterek;
Kendi Kendine
,
Zaman Tanımak
la
Vakit Geçirmek
le
İyileşme
si
Mümkün
Değildir.
Dişi
Bireyler, jinekolojik Şikayetlere;
Semptom
lara Hızlı
Adaptasyon
Evrim
i Sergilediğinden, Bunda
Toplumsal Kanıt Kuramı
da Etkin Olup
Kadınlara Özgü Hastalık
Hızlı İvmeyle
Kronik
Olabilmektedir. Adaptasyon + Kronikleşme İnsan
Psikoloji
siyle Birleşince
Kadınsal Şikayetleri Normalleştirme
Kaçınılmaz Olmaktadır. Bu
Baş Edilmesi Zor
Psikoloji
ye Giren
Kadınlar
Jinekolojik Hastalıkların Sebep Olduğu
Komplikasyon
ları , Hastalıkları Taşıyabildiği
Ömür
e Kadar Kendine , Ailesine Yük Edebilmektedir (Bu Birliktelik; Adaptasyon + Kronikleşme Hastalık İçin Bulunmaz Nimettir). Sizi,
Ailenizi
, Gelecek Nesilleri Bu
Patolojik
Birliktelik
Kıskaç
lanmasından;
Hastalıklara Hamal
Durumundan Koruyacak
Tek Güç

Tecrübeli Jinekolog

İle
Yaşam Boyu
nca Sürecek
İş Birliği
Yapmaktır.
Hayat Boyu
nca Sabit Değişmez

jinekolog

Doktorunuz Olmalıdır. Böylece Tüm Kadınsal
Sağlık Bilgileri
niz Tek Elde ,
“Tek Beyinde”
Toplanacağından Size
Erken Tanı
,
Etkin Tedavi
ler Olarak Geri Dönecektir. Sabit Değişmez Muğla Jinekolog Doktor Edinmek Başta Jinekolojik Olmak Üzere
Topyekün
Hayat Kalitesi
ni Yükseltir. Kadın
Hastane
de Hangi Jinekolog Doktor Bulunuyorsa, Rastgele
Randevu
Alma
Hatası
ndan Vakit Kaybetmeden Uzaklaşmalıdır, Bu
Ucuz
cu Yaklaşım
Canınızı Sıkan
Hastalık
,
Düşkünlük
Olarak
Bela
Olmadan; Hastahanede Hangi Doktor Varsa Ona Gitme
Öğretilmiş Dürtü
sünden
Acil
iyet İle Sıyrılıp; Kendinize Sabit
Kadın Doğum
jinekolog
Doktor
Bulmanız – Edinmeniz Gerekmektedir. Ayrıca
Sabit Değişmez

jinekolog Doktor

, Günün
Önemli
Anında
Ara
yabileceğiniz,
Korku
Olmadan
Soru
Sorabileceğiniz
Utanma
Yaşam
adan
Tartışma
,
Fikir Alış Verişi
Yapabileceğiniz Muğla

Jinekolog Hekim

Mesut Bayraktar Her Daim
Bir Telefon Kadar Uzakta
Olacaktır.
Kadın Rahatsızlığı
nıza
Şifa
Çare
Deva
Bulamıyorsanız, “
Esas Temel Kök Sebep
“; Aksi
İspat
Edilene Kadar jinekolojik Olabileceğini
Hiç Ama Hiç
Unutma
yınız.
Sağlık
Değerli
dir,
Önemse
yin
Kadınsal Sorun
larınızı
Göz Ardı Etmek
Büyük Hata
dır; Masrafsız Görünen
Alışmak
,
Normalleştirmek
Basitleştirmek
Tuzak
lanmasına Kapılmayınız.
Doğru Teşhis
Gerçek Tedavi
Arayanlara
Muğla En İyi Jinekolog
lar Arasında Olan
Muğla Kadın Doğum Doktoru

Mesut Bayraktar

Özel Muayenehanesinde
Kadirşinas
Hastalarını Bekler;
Klinik
İçerisinde
Ultrason
Kolposkopi İncelemesi
Sıvı Bazlı Servikal Smear
Yapılmaktadır.
Muayene Olmak
İyi
Başlangıçtır.
Bugün
Tedavi Olmak
İçin
Adım At
ın. Ömür Boyu Devam Edecek
Hekim Hasta Bağı
Geliştirmek
amacıyla

WhatsApp Online Randevu: 05467740159

Vasıta
sıyla
İletişim
e Geçerek

Jinekoloji

Bilim
Dalına
Kendini Adamış
Meslek Ustası
Olan jinekolog
Operatör
Dr. Mesut Bayraktar’a Muayene Olarak
Tanış
abilirsiniz.
Özel
Muayenehane
m
Otele En Yakın Kadın Doğum Doktor
Konum
undadır.

Vajinal Ultrason

Miyom

Polip

Kist

Muğla Kürtaj Doktoru

Rahim Kanaması

Vulvar Distrofi

Mantar

Vajinal Akıntı

Kolposkop

HPV Siğil

Gebelik Bulantı Kusması

Muğla Kadın Doğum

Düşük Riski

Kısırlık İnfertilite

Orgazm Bozukluğu

En İyi Jinekolog

En Yakın Kadın Doğum Doktor

Jinekolog Mesut Bayraktar

Riskli Gebelik Takibi

Ayrıntılı Ultrason

Detaylı ultrason

Yumurtalık Kisti

liken planus skleroz Vulva distrofi

Gizli Evlilik Dışı

İstenmeyen Gebelik kürtaj

Rahim İltihabı

PID

Sürekli

Tekrar Eden

vajinal kaşıntı mantar

vajinal kötü koku

Menopoz Renovasyon Gençleşme

orgazm Aşısı

Vajina Sıkılaştırma

Vajina Genişlemesi

Vajinadan Ses Gelmesi

Rahim Sarkması

idrar kaçırma

Rahim

Vajinal

Akıntı

Yanma

Kaşıntı

Acıma

Sancı

Batma

Kanama

Lekelenme

Gebelik Şüphesi

PCOS

Kolposkop

HSV

LSIL

HSIL

Konizasyon

HPV

Rahim Ağzı Yırtığı

Vajinal Kanama

Servikal Ektropiyon

Bel Ağrısı

Kronik Mantar

Sorunlarınızda
Tedaviye Giden Yol
u 1 (Bir)
muayene
Başlat
ır.
Kadın sağlığını koruma
,
hastalıkları iyileştirme
misyon
una Sahibim ;
Rahatlık güvenlik önceliğimdir
.
Hastayla bireysel ilgilenmek
,
hastaya uygun tedavi
plan
ları sunarım. Muğla ‘da bulunan
modern özel muayenehane
m
konforlu ortam
sunar.
Ortaca
Göcek
Dalyan
Dalaman
Köyceğiz
Marmaris
Fethiye
Muğla

Muğla Kadın Doğum Özel Muayenehane

Beşköprü Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No:62 Kat: 3 Daire:5, Muğla, 48600, Türkiye

Jinekolog Doktor Mesut Bayraktar

Beşköprü Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No:62 Kat: 3 Daire:5 Ortaca, Muğla, 48600, Türkiye
+905467740159
* 
Genital Hijyen
sizlik
Genetik Hijyen
i Bozar. 2023 * Herkes Hasta Olur; Herkes
En İyi Hekim
İster. 2022 *
Kadın Hasta İse Evde Huzur Yoktur.
2020 *
Jinekolojik Hastalık Başka Hastalığı Tetiklemiş İse Buna Yüksek Riskli Jinekolojik Hastalık Denir.
2020 *
Kadın Hastalığını Kabul Etmiyorsa Evde Dirlik Yoktur.
*
Gebelikte Tasarruf(Kısıntı) Olmaz. Gebelikte Mal - Mülk Feda Edilir.
*
Kadın Hasta İse Kök Sebep Aksi İspat Edilene Kadar Jinekolojiktir.
*
Gebelik Fizyolojik Dönem DEĞİLDİR. Gebelik Hastalık – Ölüm Riski Barındıran Olağanüstü Dönemdir. Tecrübeli , Öngörüsü Açık Hekime Teslimiyet Gerektirir.
2018 *
Gebelik Hastalıkları, İhmal Edilmiş Jinekolojik Hastalıkların Komplikasyonudur.
*
Gebelik Hastalıkları; Tanısı Konulmamış Jinekolojik Hastalıklardır.
MB, 2016) *
Gebelikte Kazanılacak 1 Puan IQ, Bebeğinizi Başarı Sarmalında Üstlere Taşır.
*
Enfeksiyonla Gezmeyi ''Sorun Görmeyen'' Gebeyi En Mükemmel Sağlık Sistemi Bile Koruyamaz.
* Rahim; Dayanan - Sabreden - Kolaylık Gösteren - Halden Anlayan Organ Değildir.
* Sıfır Vajinal Akıntı Sağlıktır.
Mesut Bayraktar, 2016
Mesut Bayraktar
Rudolf Virchow (Louis Pasteur, Robert Koch savundukları;hastalıkların mikrop teorisine inanmıyordu. Hastalıkların, dış patojenlerden değil, hücrelerin içindeki anormal faaliyetlerden kaynaklandığını öne sürdü). Aynı zamanda Max Gerson’da hastalık gelişmeden önce metabolik bozulmanın başladığını kitabında yazmıştır.

Mesut Bayraktar ekolleri birleştirerek modifiye ederek meslek icrasında bulunmaktadır. Rudolf Virchow‘unda haklı olduğunu vurgulamaktadır.

48040 48375 48770 48803 48840 dalaman doğum dalaman kadin dogum doktoru numarasi dalaman kadın doğum dalaman kadın doğum hastalıkları dalaman kadın doğum randevu dalaman kadın doğum uzmanı numarası Dalaman Kadın Hastalıkları dalaman kadın hastalıkları doktorları dalaman kadın hastalıkları doğum Fethiye Kadın Doğum Gebelik Jinekolog Köyceğiz doğum köyceğiz kadin dogum doktoru numarasi Köyceğiz kadin hastaliklari köyceğiz kadın doğum Köyceğiz kadın doğum hastalıkları köyceğiz kadın doğum randevu köyceğiz kadın doğum uzmanı numarası Köyceğiz kadın hastalıkları doktorları Köyceğiz Kadın Hastalıkları Doğum MESUT BAYRAKTAR Muğla doğum Muğla eniyi kadın doğum Muğla kadın doğum Muğla kadın doğum doktorları Muğla kadın doğum doktoru numarası Muğla kadın doğum hastalıkları Muğla kadın doğum randevu muğla kadın doğum uzmanları Muğla kadın doğum uzmanı numarası Muğla Kadın Hastalıkları Muğla kadın hastalıkları doktorları Muğla Kadın Hastalıkları Doğum Muğla özel kadın doğum doktorları Ortaca doğum ortaca kadın doğum Ortaca kadın doğum uzmanı numarası Ortaca Kadın Hastalıkları Ortaca kadın hastalıkları doktorları

Kadın Hasta İse Evde Huzur Yoktur
Web sitemdeki makalelerin büyük kısmının içeriklerinin telif hakkı Jinekolog Op. Dr. Mesut Bayraktar’a aittir. Makalelerin büyük kısmı hak sahipliğinin tescili amacıyla elektronik imzalı zaman damgalıdır. Sitemdeki makalelerin kopyalanarak veya özetlenerek izinsiz şekilde başka web sitelerinde yayınlanması halinde hukuki ve cezai işlem yapılacaktır. Kişisel Verilerin Korunması Kanununu Sınırlı Sorumluluk Beyanı Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.
Gizlilik Tercihleri