WhatsApp Search

Mittelschmerz – Yumurtlama Ağrısı

Mittelschmerz ağrısı, Almanca'da "orta ağrı" anlamına gelir ve kadınların adet döngüsünün ortasında oluşan ağrıyı tanımlar. Bu belirti genellikle yumurtlamadan hemen önce olur ve bir kadının karın alt kısmında sancı veya keskin ağrı hissetmesine neden olabilir. Mittelschmerz genellikle hafif veya orta şiddette olup tedavi gerektirmez, ancak ağrı kronikleşirse veya rahatsızlık artarsa jinekoloji uzmanına danışılması önemlidir. Tedavi seçenekleri genellikle ağrı kesiciler, hormonal tedaviler veya alternatif tıp yöntemlerini içerebilir.
Muğla kadın doğum doktoru kadın sağlığı

Mittelschmerz – Yumurtlama Ağrısı

Mittelschmerz – Yumurtlama Ağrısı 331 211 Muğla Kadın Doğum Doktoru ☎️: 05467740159

Mittelschmerz – Yumurtlama Ağrısı

Kadınlarda Mittelschmerz, ovulasyona bağlı yumurtlama ağrısını ifade eden terimdir. Adet döngüsünün ortasında (7-24 günler arasında) ortaya çıkan bu ağrı, dakikalarca veya birkaç gün boyunca sürebilir ve genellikle alt karının bir tarafını etkileyen donuk veya keskin bir karaktere sahiptir. Bazı ek belirtiler arasında lekelenme de yer alabilir.

Bu ağrı genellikle aylık periyotlarla gelir ve yer değiştirebilir. Altta yatan mekanizması net değil olsa da, folikülden salınan kan ve sıvının tahrişi veya yüksek seviyedeki luteinize edici hormonun düz kasları kasmasıyla ilişkilendirilmektedir. Mittelschmerz teşhisi yapılırken apandisit, endometriozis, yumurtalık kistleri, dış gebelik ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, klinik veya subklinik gibi diğer olası nedenlerin dışlanması önemlidir. Tedavi yöntemleri arasında asetaminofen veya ibuprofen kullanımı önerilebilirken, doğum kontrol hapları da özellikle korunma amacıyla tercih edilebilir. Mittelschmerz, genellikle ciddi bir durum olmamakla birlikte tekrarlayabilir ve kadınların yaklaşık %20 – 40’ını etkileyebilir. Bu durum kadının doğurganlıkföneminde olur, çocukluk – menopoz dönemlerinde olmaz.

Belirtiler ve semptomlar


Mittelschmerz, kadının adet döngüsünün ortasında meydana gelen alt karın ve pelvik ağrıyla karakterizedir.

  • Ağrı aniden ortaya çıkabilir ve genellikle birkaç saat içinde azalır, ancak bazen iki-üç gün sürebilir.
  • Bazı kadınlar, hangi yumurtalığın yumurta sağladığını ayırt edebilirler.
  • Yumurtlama rastgele bir yumurtalıkta gerçekleştiği için ağrı bir döngüden diğerine taraf değiştirebilir.
  • Yumurtlamadan önceki günlerde doğurganlığı teşvike den servikal mukusun viskositesinin azalması görünebilir.
  • Döngü ortası veya yumurtlama kanaması, yumurtlamadan hemen önce meydana gelen ani östrojen düşüşünden kaynaklandığı düşünülür. Yumurtlamadan sonra meydana gelen hormon artışı, bu döngü ortası lekelenmenin tipik bir adet kadar ağır veya uzun sürmesini önler. Lekelenme daha uzun döngülerde daha yaygındır.
  • Yumurtlamadan hemen önce bir kadının vulvası şişebilir, özellikle yumurtlamanın gerçekleşeceği taraf. Yumurtlamanın gerçekleşeceği taraftaki kasık lenf düğümlerinden biri, bezelye büyüklüğünde şişebilir ve hassas olabilir.
  • Basit bir yumurtlama ağrısının altında kronik jinekolojik hastalık olabilir.

Mittelschmerz’in çeşitli nedenleri olduğu düşünülmektedir:

Foliküler şişme:

Yumurtlamadan önce yumurtalıklarda foliküllerin şişmesi. Sadece bir veya iki yumurta serbest bırakılacak kadar olgunlaşsa da, menstrual döngünün foliküler fazında bir dizi folikül büyür. Foliküller her iki tarafta da geliştiği için bu teori, her iki taraflı ağrıyı açıklar.

Yumurtalık duvarı yırtılması:

Yumurtalıkların açıklığı yoktur; yumurtlama sırasında yumurta yumurtalığın duvarını (tunica albuginea) kırar. Bu, bazı kadınlar için yumurtlamayı ağrılı hale getirebilir.

Fallop tüpü kasılması:

Yumurtlamadan sonra fallop tüpleri kasılır, bu bazı kadınlarda ağrıya neden olabilir.

Düz kas hücresi kasılması:

Bu ağrı, yumurtlamada yumurtalıktaki ve bağlarındaki düz kas hücrelerinin kasılmasıyla ilgili olabilir. Bu kasılmalar, luteinize edici hormonun artışıyla aracılık edilen prostaglandin F2-alfa seviyesinin artışına yanıt olarak meydana gelir.

Tahriş – İrritasyon:

Yumurtlama sırasında, yırtılan yumurta folikülünden kan veya başka sıvı salınır. Bu sıvı, karın zarının tahriş olmasına neden olabilir.

Mittelschmerz teşhisi

Mittelschmerz teşhisi genellikle bir kadının döngüsünün ortasında olduğu ve pelvik muayenenin anormallik göstermediği durumlarda konur. Ağrı uzun süreli ve/veya şiddetliyse, apandisit gibi diğer nedenleri dışlamak için karın ultrasonu gibi diğer teşhis işlemleri yapılabilir.

Mittelschmerz ağrısı bazen apandisit ile karıştırılır ve doğurganlık çağındaki kadınlarda apandisit için ayırıcı tanılardan biridir.

Mittelschmerz Tedavi

Ağrı zararsızdır ve hastalık belirtisi değildir. Genellikle tedavi gerekli değildir. Uzun süreli veya şiddetli ağrı durumlarında ağrı kesiciler (NSAİİ’ler) gerekebilir. Hormonal doğum kontrol yöntemleri ovulasyonu ve dolayısıyla ovulatuar ağrıyı önlemek için alınabilir, ancak bilinen başka bir önleme yöntemi yoktur.

Rudolf Virchow; Louis Pasteur, Robert Koch savundukları; hastalıkların mikrop teorisine inanmıyordu. Hastalıkların, dış patojenlerden değil, hücrelerin İçindeki anormal faaliyetlerden kaynaklandığını öne sürdü. Aynı zamanda Max Gerson‘da Hastalık gelişmeden önce metabolik bozulmanın başladığını kitabında yazmıştır.

Mesut Bayraktar ekolleri birleştirerek modifiye ederek meslek İcrasında bulunmaktadır. Tıbbın Papa’sı Virchow’unda haklı olduğunu vurgulamaktadır. Her bir Ekol Platon’un Mağara Alegorisinde Bulunan, Zincirlerinden Kurtularak Mağaradaki Ateşin Işığına Alışmış Ama Güneşe Ulaşamamış Mahkumlardır. Güneşe Çıktığınızda Gördüğünüz; Sıfır Vajinal Akıntı sağlıktır.


Sıfır Vajina Akıntısı Sağlıktır. [1]

Gizemli Sır: Asemptomatik Vajinal Akıntı Rahi̇m & Vaji̇nal Kanamalar Neden Beklemekle İyi̇leşmi̇yor ? Muğla Kürtaj Pillar Content Ayrıntılı Ultrason Rahim İltihabı Vajinal Akıntı Menopoz nedir? Gebelikte – Hamilelikte Kanama