Stres inkontinans

İşemek Hasta Etmez; İdrar Kaçırmak Hasta Eder.

Stres inkontinans – ÖKSÜRME HAPŞIRMA GÜLME İLE İDRAR KAÇIRMAK

Öksürme, hapşırma, gülme ve ağır kaldırma gibi karın basıncını artıran aktivitelerle az miktarda idrar kaçırma ile karakterizedir.

Bu, sfinkterin kendisindeki veya çevresindeki dokudaki hasar nedeniyle üretral sfinkter tamamen kapanamadığında olur.

Ek olarak, yüksek etkili aktivitelerde sık egzersiz yapmak atletik inkontinansın gelişmesine neden olabilir.

STRESS İNKONTİNANS Patofizyoloji

Üretra normalde fasya ve pelvik taban kasları tarafından desteklenir. Bu destek herhangi bir nedenle yetersiz kalırsa, karın basıncının arttığı zamanlarda üretra düzgün kapanmaz ve idrarın istem dışı geçmesine izin verir.
Öksürme, gülme, hapşırma, egzersiz yapma veya karın içi basıncını artıran ve dolayısıyla mesane üzerindeki basıncı artıran diğer hareketlerle ilişkili olarak az miktarda idrarın kaybedilmesidir.

İdrar analizi, sistometri ve işeme sonrası rezidüel hacim gibi çoğu laboratuvar sonucu normaldir.

Bazı kaynaklar üretral hipermobilite ile intrinsik sfinkter eksikliği arasında ayrım yapar. İkincisi daha nadirdir ve farklı cerrahi yaklaşımlar gerektirir.

Kadınlarda hamilelik, doğum, obezite ve menopoz sıklıkla pelvik tabanda zayıflığa neden olarak veya üretral sfinktere zarar vererek yetersiz kapanmasına ve dolayısıyla idrarın sızmasına neden olarak stres inkontinansa katkıda bulunur.

Stres inkontinans REGL döneminden önce kötüleşebilir.

 • O zaman, düşük östrojen seviyeleri, üretra çevresinde daha düşük kas basıncına yol açarak sızıntı olasılığını artırabilir. 
 • Stres inkontinans insidansı, benzer şekilde düşük östrojen seviyeleri nedeniyle menopozdan sonra artar. 
 • Kadın sporcularda, karın içi basıncında ani tekrarlayan artışları içeren herhangi bir spor; efor inkontinansını ortaya çıkabilir.

TEDAVİ

Davranış değişiklikleri (Muhafazakar tedaviler)

Bazı davranış değişiklikleri stres inkontinansını iyileştirebilir.

 • Mesaneyi tahriş ettikleri için genel sıvı tüketimini azaltmanız ve kafeinli içecekler içmekten kaçınmanız önerilir.
 • Baharatlı yiyecekler, gazlı içecekler, alkol ve narenciye de mesaneyi tahriş eder ve bundan kaçınılmalıdır.
 • Sigarayı bırakmak stres inkontinansını da iyileştirebilir, çünkü sigara mesaneyi tahriş eder ve öksürüğe neden olabilir .

Egzersiz

En yaygın tedavi önerilerinden biri, pelvis kaslarını çalıştırmayı içerir. Pelvik taban kaslarını ve sfinkter kaslarını güçlendirmek veya yeniden eğitmek için yapılan Kegel egzersizleri stres sızıntısını azaltabilir. Amerikalı jinekolog Arnold Kegel ilk olarak 1948’de bu tür egzersizlerin bir tanımını yayınladı.

 • En çok 60 yaşın altındaki hastalar yarar sağlar.
 • Hasta en az 4 – 6 hafta süreyle en az 20 günlük kasılma yapmalıdır.
 • Bir Kegel perineometre kullanarak pelvik taban kas gücünü değerlendirmek mümkündür.
 • Twerk Egzersizleride faydalıdır.

Pelvik taban egzersizi olarak da bilinen Kegel egzersizi, pelvik tabanın bir parçasını oluşturan kasları tekrar tekrar kasmayı ve gevşetmeyi içerir, şimdi bazen halk arasında ‘Kegel kasları’ olarak anılır. Egzersiz günde birçok kez, bir seferde birkaç dakika yapılabilir ancak etki göstermeye başlaması 1-3 ay sürer.

Kegel egzersizleri pelvik taban kaslarını güçlendirmeyi amaçlar. Bu kaslar kadınlarda: Mesaneyi düz tutmaktan, üriner stres inkontinansının (özellikle doğumdan sonra), vajinal ve uterus sarkmasının önlenmesinden sorumludurlar.

Kegel egzersizleri, pelvik tabanın pubokoksigeus kaslarını güçlendirerek kas tonusunu iyileştirmeyi amaçlar. Kegel, hamile kadınların pelvik tabanını hamileliğin ve doğumun sonraki aşamalarındaki fizyolojik streslere hazırlaması için önerilen popüler bir egzersizdir. Çeşitli hekimler , kadınlarda vajinal prolapsus ve uterin prolapsusu önlemek için Kegel egzersizlerini önermektedir.

Kegel – Twerk

Kegel egzersizlerinin hem erkeklerde hem de kadınlarda idrar kaçırma tedavisinde faydaları olabilir. Kegel egzersizleri ayrıca cinsel tatmini artırabilir, kadınların pompoir’i uygulamasına ( twerk hareketi ) izin verir ve erkeklerin erken boşalmasını azaltmalarına yardımcı olur.

 • Pompoir, kadının erkeğin penisini uyarmak için vajina kaslarını kullandığı cinsel bir tekniktir. Kadın erkeğin ereksiyonunu pubokoksigeus kaslarının ritmik, dalgalı nabızları kullanarak okşarken her iki partner de hareketsiz kalır, bu nedenle bu uygulama en iyi kadın en üst pozisyondayken yapılır.
 • Kegel veya pelvik taban egzersizleri yapmak, bir kadının ilgili kasları güçlendirerek pompoir becerisini (twerk becerisini) artırabilir ve bireysel kasları tanımlamasına ve izole etmesine, sırayla dalgalanma hissini(orgazm) sağlamak için onları kasmasına izin verebilir.

Kegel kasları tarafından gerçekleştirilen birçok eylem, idrarda tutma ve dışkı kaçırmamayı içerir. Bu tür kas hareketlerini iyice öğrenmek Kegel kaslarını güçlendirebilir. İdrar akışını yavaşlatma veya durdurma eylemi, doğru pelvik taban egzersiz tekniğinin bir testi olarak kullanılabilir.

Levator ani’nin (pelvik diyafram) bileşenleri olan;

 • pubococcygeus,
 • puborectalis ve
 • iliococcygeus tek bir kas olarak kasılır ve gevşer.

Bu nedenle pelvik taban egzersizleri tek başına pubokoksigeus yerine tüm levator ani’yi içerir. Pelvik taban egzersizleri fekal inkontinans vakalarında ve pelvik organ prolapsusu durumlarında güçlendirmek için kegel egzersizleri kullanılır.

Mesane eğitimi

Mesane eğitimi, insanları işeme alışkanlıklarını değiştirmeye (işeme arasındaki süreyi uzatmaya) teşvik eden bir tekniktir. Bu tür bir müdahalenin öğrenilmesi bir kişinin aylarını alabilir ve fiziksel veya zihinsel olarak işemelerini kontrol edemeyen kişiler için bir terapi seçeneği olmayacaktır.

İnkontinans pedleri

Bir inkontinans pedi, üriner inkontinanstan kaynaklanan idrarı toplayan çok katmanlı, emici bir tabakadır. Benzer çözümler arasında

 • Emici iç çamaşırları ve
 • Yetişkin bezleri bulunur.

Emici ürünler sızıntı, koku, cilt bozulması ve İYE gibi yan etkilere neden olabilir.

İnkontinans pedleri, hastanın bebek bezi takmasının pratik olmadığı durumlar için hastanede hastanın altına yerleştirilen küçük bir çarşaf şeklinde de olabilir. Ayrıca inkontinans pedlerinin etkinliği de kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Huzurevinde kalan kadınlar için geceleri çocuk bezi tercih edilmektedir. Yıkanabilir çocuk bezleri uygun maliyetlidir.

Peserler

Peser, vajinaya yerleştirilen tıbbi bir cihazdır. En yaygın tür halka şeklindedir ve tipik olarak vajinal prolapsusu düzeltmek için önerilir.

Terapötik peserler

Terapötik peserler uterus, vajina, mesane veya rektumu desteklemek için kullanılır. Peserler en yaygın olarak pelvik organ prolapsusu için kullanılır ve cerrahi olmayan tedaviye veya gelecekteki hamileliğe ihtiyacı olan veya bunu arzulayan kadınlar için iyi bir tedavi seçeneği olarak kabul edilir. Rahim, vajina duvarı (vajinal kubbe), mesane (sistosel), rektum (rektosel) veya ince bağırsak (enterosel) prolapsusu tedavisinde kullanılır. Ayrıca stres üriner inkontinans tedavisinde de kullanılır.

Peserlerin farklı türleri vardır ancak çoğu zararsız ve dayanıklı bir malzeme olan silikondan yapılmıştır.

Peserler temel olarak iki türe ayrılır:

 • Destekleyici peserler prolapsusu
 • Yer kaplayan peserler vajinal boşluğu doldurarak destekleyerek işlev görür.
 • Gellhorn peserleri, bir tür destekleyici ve yer kaplayan peser olarak kabul edilir. Bunlar mantar şeklini andırır ve daha ileri pelvik organ prolapsusu için kullanılır. Kendiliğinden çıkarma ve yerleştirme güçlüğü nedeniyle destek peserli halkaya göre daha az tercih edilirler.
 • Marland peserleri başka bir destekleyici peser türüdür. Bunlar pelvik organ prolapsusu ve stres üriner inkontinansı tedavi etmek için kullanılır. Bu peserlerin tabanında bir halka ve bir yanda kama şeklinde bir çıkıntı bulunur. Bu peserlerin standart halka destekli peserlere göre düşme olasılığı daha düşük olsa da, bireyler bunları kendi başlarına takmayı veya çıkarmayı zor bulmaktadır.
 • Donut peserleri yer kaplayan peserler olarak kabul edilir. Bunlar, sistosel veya rektosel dahil olmak üzere daha ileri pelvik organ prolapsusu ile ikinci veya üçüncü derece uterus prolapsusu için kullanılır. Şekli ve boyutu nedeniyle takılması ve çıkarılması en zor olanlardan biridir.
 • Küp peserler, 7 boyda mevcut olan küp şeklinde yer kaplayan peserlerdir. Peser vajinaya yerleştirilir ve 6 yüzeyinin vajina duvarına emilmesiyle yerinde tutulur. Küp peserler cinsel ilişkiden önce çıkarılmalı ve günlük olarak değiştirilmelidir. Küp peserler bireylerin başka peserleri alamamaları durumunda son çare olarak kullanılır. Bunun nedeni vajinal akıntı ve vajinal duvarın aşınması gibi istenmeyen yan etkilerdir.
 • Gehrung peserleri, Gellhorn peserlerine benzeyen, yer kaplayan peserlerdir. Vajina içine yerleştirilen ve ikinci veya üçüncü derece (daha şiddetli) rahim sarkması için kullanılan silikon cihazlardır. Bu tür peserlerin, uygun boyutun sağlanması için bir sağlık uzmanı tarafından takılması gerekir. Yerleştirildikten sonra ayakta, otururken veya çömelirken hareket etmemelidir. Her iki günde bir yumuşak sabun ve ılık su ile temizlenmelidir.
 • Hodge peserleri bir tür kaldıraçlı peserdir. Bunlar hafif sistosel ve stres üriner inkontinans için kullanılabilse de yaygın olarak kullanılmazlar.
 • Farmasötik peserler
  Vajinal mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek, farmasötik peserlerin en yaygın kullanımlarından biridir. Vajinaya sokulan ve vücut sıcaklığında erimek üzere tasarlanmış vajinal fitiller olarak da bilinirler. Genellikle klotrimazol gibi tek kullanımlık bir mantar önleyici madde içerirler.
 • Peserler, beklenen doğum tarihleri ​​​​geçmiş veya erken membran rüptürü yaşayan kadınlar için doğumu teşvik etmeye yardımcı olmak için benzer bir şekilde kullanılabilir. Prostaglandinler genellikle bu tür peserlerde rahim ağzını gevşetmek ve kasılmaları teşvik etmek için kullanılan ilaçlardır.

Ameliyat

Doktorlar genellikle inkontinansı hafifletmek için ameliyatı ancak diğer tedaviler denendikten sonra önerir. Birçok cerrahi seçeneğin yüksek başarı oranları vardır.

Askı Ameliyatları

Kadınlarda stres üriner inkontinans için tercih edilen prosedür, askı prosedürü olarak adlandırılan şeydir. Bir askı implantı genellikle dar bir şerit şeklinde sentetik bir ağ malzemesinden oluşur, ancak bazen bir biyomateryalden (sığır veya domuz) veya hastanın üretra altına bir vajinal insizyon ve iki küçük abdominal insizyon yoluyla yerleştirilen kendi dokusundan oluşur.

Buradaki fikir, yetersiz pelvik taban kaslarını değiştirmek ve üretranın altında bir destek tahtası sağlamaktır. Hastalar, implante edilen meşin bir sonucu olarak uzun süreli zarar ve ıstırap çektiklerini iddia ettikleri için; FDA, 2008’de bir güvenlik bildirimi yayınladı ve Ocak 2016’da cerrahi mesh’in yüksek riskli bir cihaz olarak yeniden sınıflandırılmasına yol açtı. Vajinadan bir askı yerleştirilmesi, intravajinal slingoplasti (IVS) olarak adlandırılır.

Transobturator bant

Transobturator bant (TOT ) askı prosedürü, üretra altında destek sağlayarak stres üriner inkontinansı ortadan kaldırmayı amaçlar. Minimal invaziv prosedür, retropubik iğne geçişini ortadan kaldırır ve kasık bölgesindeki üç küçük insizyon yoluyla üretranın altına bir ağ bant yerleştirilmesini içerir.

Midüretral bant

Stres inkontinansı iyileştirmek için mesane çıkışının altına polipropilen bant yerleştirmeyi içeren bir prosedür.

Mesane yeniden konumlandırma

Kadınlarda stres inkontinansının çoğu üretranın vajinaya doğru aşağı düşmesinden kaynaklanır. Bu nedenle, stres inkontinans için yaygın cerrahi, üretranın daha normal bir konuma çekilmesini içerir. Cerrah vajina veya karında bir kesi yaparak üretrayı kaldırır ve kas, bağ veya kemiğe bağlı bir iple sabitler. Şiddetli stres inkontinans vakalarında, cerrah üretrayı geniş bir askı ile sabitleyebilir. Bu sadece mesaneyi tutmakla kalmaz, aynı zamanda mesanenin altını ve üretranın üstünü de sıkıştırarak sızıntıyı daha da önler.

Peri/trans üretral enjeksiyonlar

Üretraya hacim kazandırmak ve böylece çıkış direncini artırmak için tarihsel olarak çeşitli materyaller kullanılmıştır. Bu, nispeten sabit bir üretraya sahip hastalarda en etkilidir. Tedavinin ana düşüş sebebi, prosedürü zaman içinde tekrar etme ihtiyacıydı.

Sağlıklı kadının idrar kaçırması, yaygın durum değildir. Sürekli idrar kaçıran kadının rahim iltihabı olmaması imkansız olup, rahim iltihabı nedeniyle tedavi almamaları ise dikkate değer durumdur. İdrar kaçırmayla birlikte kronik rahim iltihabının başka hastalıkları tetiklememesi ayrıca önemlidir. Kadının sağlığıyla ilgili trajik olaylara zemin hazırlamaktadır.

İdrar kaçırma, pelvik taban kaslarının zayıflığı veya stres nedeniyle idrarın kontrolünü kaybetmesi, doğum hasarı, menopoz sonucunda ortaya çıkabilir. Kadınlar, günlük aktivitelerini etkileyen durumla mücadele etmek zorunda kalabilirler. Ancak, idrar kaçırma sorunu yaşayan kadının aynı zamanda rahim iltihabı olduğu halde tedavi için gelmemesi; idrar kaçırma trajik olayının ne kadar büyük problem olduğunu, rahim iltihabını gölgede bırakarak, ötelenmesine sebep olduğunu hekimlere göstermektedir.

Rahim iltihabı, rahim iç yüzeyindeki iltihaplanmadır, kadınların yaşadığı ciddi sağlık sorunudur. Kronik rahim iltihabı, vajinal enfeksiyonlara, diğer jinekolojik sorunlara neden olabilir. Kronik İdrar kaçırmayla ilişkili olan kadında gelişmiş kronik rahim iltihabının başka hastalıkları tetiklememesi, mucizedir. Gerçek hayatta mucizeler olmadığından dolayı idrar kaçırma + PID birlikteliği kadınlarda başka başka hastalıkları tetiklemektedir.

Kadınların sağlık durumlarını göz önünde bulundurmaları, idrar kaçırma, rahim iltihabı gibi sorunlarla ilgili olarak uzman sağlık profesyonellerinden yardım almaları gerektiğini vurgular. Kadınlar sağlık sorunlarının tedavi edilebileceğini, mucizevi sonuçlara yol açabileceğini bilmelidirler.
Kadının idrar kaçırması mucize değildir. İdrar kaçıran kadının rahim iltihabı olmaması da mucizedir. İdrar kaçırma ile beraber kronik rahim iltihabının başka hastalıkları tetiklememesi de mucizedir.
Kadın bedeninde kronik enflamasyonun en büyük kaynağı vajinal akıntıdır. Kronik enflamasyon, vücudun bağışıklık sisteminin sürekli olarak aktif olması durumunda ortaya çıkan durumdur. Akut enflamasyon, genellikle enfeksiyon, doku hasarı gibi belirli tetikleyici faktöre yanıt olarak gelişen kısa süreli yanıtken, kronik enflamasyon ise uzun süreli, sürekli devam eden durumdur.

Kronik enflamasyon, çeşitli faktörler tarafından tetiklenebilir. Bunlar arasında tekrarlayan enfeksiyonlar (vajinal akıntı, vajinit, servisit, rahim iltihapları), otoimmün hastalıklar, obezite, stres, sigara içmek, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam tarzı gibi etkenler yer alabilir. Kronik enflamasyon, vücutta inflamatuar yanıtı sürekli hale getirerek dokuların zamanla zarar görmesine, sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kronik enflamasyon, çeşitli hastalıkların gelişimine katkıda bulunabilir. Bunlar arasında kalp hastalıkları, diyabet, kanser, Alzheimer hastalığı, romatoid artrit, inflamatuar bağırsak hastalığı gibi durumlar yer alır. Kronik enflamasyonun hastalıklarla ilişkili olması, uzun vadede vücudun bağışıklık sistemi dokuları üzerinde olumsuz etkileri olduğunu göstermektedir.

Kronik enflamasyonun belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bunlar arasında sürekli yorgunluk, halsizlik, ateş, eklem ağrıları, kas ağrıları, sindirim sorunları, cilt problemleri ve kilo değişiklikleri yer alabilir. Vücuttaki inflamatuar sürecin uzun süreli etkilerini yansıtabilir.

Kronik enflamasyonun tedavisi, temel olarak altta yatan nedenin belirlenmesi ve tedavi edilmesini gerektirir. Sağlıklı yaşam tarzı benimsemek, dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, stresten uzak durmak, uyku düzenine dikkat etmek, kronik enflamasyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, ilaç tedavisi, diğer tıbbi müdahaleler de gerekebilir.

Kronik enflamasyonun önlenmesi, yönetimi, bireylerin genel sağlık durumuna dikkat etmelerini sağlıklı yaşam alışkanlıklarını sürdürmelerini gerektirir. Düzenli olarak jinekolog doktor kontrollerine gitmek, uygun tıbbi tedaviyi almak stres yönetimi gibi önlemler, kronik enflamasyonun olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.
Kadın bedeninde kronik enflamasyonun en büyük kaynağı vajinal akıntıdır.
Kronik idrar kaçıran bir kadında rahim iltihabının olmaması gerçekten de nadir bir durumdur ve genellikle bu iki durumun birbirine bağlantılı olduğu bilinir. İdrar kaçırma genellikle pelvik taban kaslarının zayıflığı, doğum hasarı veya hormonal değişiklikler gibi nedenlerle ortaya çıkar. Bu durumda idrarın kontrolünü sağlayan kaslar etkilenir ve idrar kaçırma meydana gelir.

Öte yandan, rahim iltihabı rahim iç yüzeyinin iltihaplanmasıdır ve genellikle bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanır. Rahim iltihabı, kadınların yaşadığı ciddi bir sağlık sorunudur ve tedavi edilmezse komplikasyonlara yol açabilir. Kronik idrar kaçırma ile ilişkili olan bir kadında rahim iltihabının olmaması gerçekten de istisnai bir durumdur, çünkü idrar kaçırma durumu genellikle pelvik bölgedeki enfeksiyonlarla ilişkilendirilir ve rahim iltihabı da bu enfeksiyonlardan biridir.

Ancak, her kadında durum farklı olabilir ve bazı kadınlarda idrar kaçırma ile rahim iltihabı arasında net bir ilişki olmayabilir. Her iki durumun birlikte görülmesi ise nadir bir durumdur. Bu nedenle, bir kadında idrar kaçırma sorunu varsa ve rahim iltihabı gibi diğer jinekolojik sorunları da düşünüyorsa, uzman bir jinekoloji profesyoneline başvurması ve uygun tedaviyi alması önemlidir. Kadınlar, sağlık durumları hakkında bilinçli olmalı ve bu tür sorunları ihmal etmeden tedavi olmalıdırlar.
Kronik idrar kaçıran kadında rahim iltihabı olmaması imkansızdır (mucizedir).
 İdrar vajina için toksik maddedir. Vajina doğal olarak asidik ortamda bulunurken, idrar ise genellikle bazik özelliktedir. Sürekli idrar kaçırma durumunda vajinanın sürekli olarak idrarla temas etmesi, vajinal pH dengesinin bozulmasına, genital enfeksiyonlara neden olabilir.

Vajinanın asidik pH seviyesi, vajinanın kendi kendini temizleme, koruma mekanizmasıdır. Asidik ortam, zararlı bakterilerin, diğer patojenlerin üremesini engelleyerek vajinanın sağlığını korur. Ancak, sürekli idrar kaçırma durumunda, idrarın vajina içerisinde birikmesi, asidik pH seviyesini bozması mümkündür. Vajinanın doğal koruyucu bariyerini zayıflatır, enfeksiyon riskini artırır.

Genital enfeksiyonlar, vajinal akıntı, kaşıntı, yanma hissi, kötü koku, idrar yaparken, cinsel ilişki sırasında ağrı gibi belirtilerle kendini gösterebilir. İdrar kaçırma sorunu yaşayan kadının derhal jinekolojik muayeneye gitmesi gereklidir. . Ayrıca, düzenli olarak jinekolojik muayeneler yapılması, enfeksiyon belirtileri oluştuğunda hemen jinekoloji uzmanına başvurulması gerekmektedir.

Kadınların idrar kaçırma sorunuyla başa çıkmak için uygun tedavi yönetim yöntemlerini uygulamaları önemlidir. Vajinal enfeksiyonlara, diğer jinekolojik sorunlara bağlı komplikasyonların riski azaltılabilir, genel vajinal sağlık korunabilir.
İdrar vajina için toksiktir. Çünkü vajina asidik, idrar bazik özelliktedir. Bir kadın sürekli idrar kaçırdığında, vajinanın sürekli idrar ile temas etmesi hatta vajinada idrar birikmesi genital enfeksiyonlara neden olacaktır.
kadının idrar kaçırması devam ederken, bununla yaşamayı öğrenmiş iken rahim iltihabı olmaması, idrar kaçırmayla beraber diğer hastalıkların tetiklenmemesini görmemek için gerçekten kör olmak gereklidir. Peki kadınlar bunu neden görmüyorlar? İdrar kaçıran kadın büyük trajedi içerisindedir, yaşadığı büyük trajedi (utanma, stres, tedirginlik, panik,...) diğer jinekolojik şikayetlerini gözünden gizlemektedir. Zaten kadın hastalıkları hızlı şekilde kronikleştiğinden; unutma - göz önüne almama idrar kaçıran kadınlarda çok belirgindir.

İdrar kaçırmanın tedrici yani sürekli ilerleyici süreç olduğunu unutmamak önemlidir. İdrar kaçırma sorununu ihmal etmek, hem mevcut hasarın ilerlemesine hem de başka hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. İrar kaçırma problemini ciddiye almak, zamanında müdahale etmek önemlidir. 

İdrar, vajinaya toksiktir. Vajinanın asidik ortama sahip olduğu göz önüne alındığında, idrarın bazik özellikte olması vajinada istenmeyen etkilere yol açabilir. Özellikle sürekli idrar kaçırma durumunda, vajinanın sürekli olarak idrarla temas etmesi, hatta idrarın birikmesi, genital enfeksiyonlara neden olabilir. Kadınların vajinal sağlığına dikkat etmeleri gerektiğini, idrar kaçırma sorununu ihmal etmemeleri gerektiğini göstermektedir.

İdrar kaçırma sorunu yaşayan kadınlar, zamanında tıbbi yardım almalı, gerekli tedbirleri almalıdır. Uzman sağlık profesyonelleri, idrar kaçırma problemini değerlendirerek uygun tedavi yöntemlerini belirleyebilir, hastaları enfeksiyon riski gibi olumsuz sonuçlardan koruyabilir.
İdrar kaçırmak tedricidir. İdrar kaçırmayı oluruna, zamana bırakman hem mevcut hasarın artmasına hem de başka hastalıkların belirmesine neden olur. İdrar vajinaya toksiktir.
Kadınların idrar kaçırma sorununu göz ardı etmelerinin birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerden bazıları utanma, stres, tedirginlik, panik gibi duygusal faktörler olabilir. İdrar kaçıran kadınlar büyük trajedi yaşamaktadıR, yaşanılan trajedi diğer jinekolojik şikayetlerini göz ardı etmelerine yol açabilir. Ayrıca, kadın hastalıklarının hızla kronikleşme eğiliminde olması, idrar kaçıran kadınlarda unutma, göz ardı etme durumunun daha belirgin hale gelmesine neden olabilir.

İdrar kaçırma sürecinin tedrici, sürekli ilerleyici olduğunu unutmamak önemlidir. İdrar kaçırma sorununu ihmal etmek, mevcut hasarın ilerlemesine, başka hastalıkların ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir. İdrar kaçırma problemini ciddiye almak, zamanında müdahale etmek büyük önem taşır.

İdrar, vajinaya toksik madde olarak kabul edilir. Vajinanın asidik ortamda bulunduğu düşünüldüğünde, idrarın bazik özellikte olması vajinada istenmeyen etkilere neden olabilir. Özellikle sürekli idrar kaçırma durumunda, vajina sürekli olarak idrarla temas halinde olabilir, idrarın birikmesi genital enfeksiyonlara yol açabilir. Kadınların vajinal sağlığına dikkat etmeleri gerektiğini, idrar kaçırma sorununu ihmal etmemeleri gerektiğini vurgular.

İdrar kaçıran kadının tedavi olmadan gebe kalması, işeme mekanizmasındaki mevcut hasarı artırabilir, yaşanan kronik enfeksiyonların fetus üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Bebeğin potansiyel IQ , EQ değerinden uzaklaşmasına, sağlıklı şekilde gelişememesine yol açabilir.

İdrar kaçırma sorunu yaşayan kadınlar, zamanında tıbbi yardım almalı, gerekli tedbirleri almalıdır. Uzman jinekoloji profesyonelleri, idrar kaçırma problemini değerlendirerek uygun tedavi yöntemlerini belirleyebilir, hastaları enfeksiyon riski gibi olumsuz sonuçlardan koruyabilir. Kadınlar, vajinal sağlıklarını önemseyerek yaşamlarını daha sağlıklı şekilde sürdürebilirler.
İdrar kaçıran kadının (sen diye anla) tedavi olmadan; gebe kalması hem işeme mekanizmasındaki mevcut hasarı büyütür hem de yaşadığın – yaşanılacak kronik enfeksiyonların fetusu (mirascını, yatırımını, temsilcini) maksimum potansiyel IQ + EQ değerinden uzaklaştırır.
Küçük - minicik gibi görünen jinekolojik problemler, zaman içinde büyük sorunlara dönüşebilir. problemlerin ihmal edilmesi, normalleştirilmesi, tasarruf edilmesi veya ötelenmesi, ilerleyen dönemlerde daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Hallederiz veya basitleştirme yaklaşımı, problemleri ciddiye almadan, uygun tedavi yöntemlerini uygulamadan geçiştirmeye çalışmak anlamına gelebilir.

Jinekolojik problemler genellikle kadın sağlığıyla ilgili önemli konuları kapsar. Bu problemler zamanla ilerleyebilir, daha karmaşık hale gelebilir. Örneğin, 
enfeksiyon , vajinal akıntı gibi küçük sorunlar, tedavi edilmediğinde pelvik inflamatuar hastalık gibi daha ciddi duruma dönüşebilir. Miyomlar kistler gibi jinekolojik kitleler, büyüme eğilimi göstererek rahatsızlığa, komplikasyonlara neden olabilir.

Jinekolojik problemleri hafife almamak, zamanında tıbbi yardım almak önemlidir. Erken teşhis tedavi, büyük problemlerin önlenmesinde büyük rol oynar. Kadınlar, kendi sağlıklarına dikkat etmeli, jinekolojik kontrolleri aksatmamalı, herhangi belirti şikayet olduğunda hemen uzman jinekoloji profesyoneline başvurmalıdır.

Jinekolojik problemlerin zaman içinde büyük sorunlara yol açtığı gerçeği, kadınların bilinçlenmesi, kendi sağlıklarını önemsemeleri gerektiğini vurgular. Küçük sorunların dahi ciddiye alınması, uygun tedavi yöntemlerinin uygulanması, daha sağlıklı gelecek için önemlidir.
Küçük, minicik, ufacık bir ey olmaz denilen jinekolojik problemler (ihmal, normalleştirme, tasarruf etme, öteleme, hallederiz, basitleştirme,…) kesinlikle zaman içerisinde büyük problemlere neden oluyor.
Doktor Mesut Bayraktar

Doktor Mesut Bayraktar

Ortaca/Muğla

Hayatın olağan akışı gereği iyileşmek için hasta olan kişi çabalamalıdır yani aktif rol oynamalıdırlar. Görüldüğü üzere tedavi hunisinin büyük kısmında vakit kaybeden, hastalığını ret eden, iyileşemeyen, bahane, bedava - ucuz yöntemlere yönelen, körü körüne bel bağlayan hastalar pasif iyileşmeyi yani iyileşememeyi seçenler bulunmaktadır.

Tedavi süreci, hastaların sağlık sorunlarıyla başa çıkabilmeleri, iyileşme sağlayabilmelerinde önemli adımdır. Ancak, tedavi hunisi sürecinde Hekimlerin bazı zorluklarla karşılaşması mümkündür. Resimde, hastaların farklı farklı tutumlarından kaynaklanan zorlukları ele alarak, hekim-hasta ilişkisinde zorlukların üstesinden gelirken zedelenebileceğini, tedavi hunisinin önemini vurgulayacağız. Tedavi süreci, hasta sağlığını iyileştirmek amaçlı yapılan serüven düşünülebilir. Tedaviler, sağlık sorunlarına farklı yaklaşımlar gerektirebilir, bazen beklenmedik zorluklarla karşılaşılabilir. Bundan dolayı, tedavi hunisi sürecinde hekimlerin, hastaların farklı tutumlarına uygun şekilde davranması, etkili iletişim becerilerini kullanması önemlidir. Hekimlerin mesleklerini icra ederken , hasta kaynaklı zorlukları aşarken, hekim-hasta ilişkisinin zarar görmemesinde hastaların dikkatli olmaları gerekmektedir. Çünkü hekim sonsuza kadar sabredebilen, her uygunsuzluğa pozitif, sorun çözme şeklinde yaklaşan canlılar gibi düşünmeyiniz.

*** Hastalığını Kabul Etmeyenler: Hastalığını kabul etmeyen bireyler, sağlık sorunlarını inkar ederek tedaviye direnç gösterebilirler. Bunlar , tedavi sürecinin başarıyla ilerlemesini engelleyebilir. Hastalığını kabul etmeyen kişiler, genellikle hastalıklarının ciddiyetini ya da varlığını reddederler. Buda, hem kendileri hem de doktora sorun çıkmaktadır. Hastalığın kabul edilmemesi, tedavi sürecinin etkinliğini azaltabilir, tamamen durdurabilir.Hastalığını kabul etme evresi, hasta olduğunu kabul etme; tedavi sürecinin önemli parçasıdır. Hastalığın kabul edilmesi, kişinin gerçek durumuyla yüzleşmesine, gereken tedaviye tam uyum sağlamasına yardımcı olabilir. Böylece tedavi süreci daha etkili başarılı olabilir. Hastalığını kabul etmeyen bireylerin, kendi sağlık durumlarını gerçekçi şekilde değerlendirmeleri, tedaviye açık olmaları önemlidir.

Hastalığını kabul etmeyen, ret eden; Doktoru rakip , düşman bilmektedir.

*** Hastalığını Kabul Edenler: Hastalığını kabul eden kişiler, tedavi sürecine daha olumlu yaklaşabilirler. Hastaların tedaviye uyum sağlamasını kolaylaştırır, iyileşme sürecini hızlandırabilir. Fakat çoğunlukta bazı insanlar hastalığını kabul etsede hekim yerine başka yollara başvurabilerek, hastalıkların ilerlemesine, kronikleşmesine neden olmaktadır.

*** Bir Ara Hallederizciler - Google Aramacılar: Bazı hastalar, sağlık sorunlarıyla ilgili hafife alıcı, savsaklayıcı tutum sergileyebilirler. “Bir ara hallederizciler”, sağlık sorunlarını erteleme, önemsememe eğilimindedir. Google aramacıları ise kendi kendini teşhis etme, tedavi etme çabasına, akıllılığına girebilirler. Yanlış bilgilendirme, yanlış tedavi seçeneklerine yol açabilir.

*** Doğal Tedavi Yöntemlerine Körü Körüne İnananlar: Doğal tedavi yöntemlerine inanan hastalar, alternatif çözümler arayışında olabilirler. Maydanoz, soğan suyu içiciler gibi, doğal yöntemlere güvenerek, körü körüne bel bağlayarak etkisiz, tedavi sürecini yürütebilirler. Bazen bilimsel kanıtlanmamış, etkinliği sınırlı olan yöntemlere yönelmelerine neden olabilir. Maalesef tüm iletişim mecraları tedavilerin etkin olmadığını söylese de böyle yönelimler artarak devam etmektedir.

*** Sahte Doktor Bulucular - Maddi Zorluk Çıkarıcılar: Sahte doktor bulucular, maddi zorluk yaratanlar - bulanlar, yani tedaviye gereksiz yere maddi kısıntı uygulayanlar, tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Ev, araba kredisi ödemesi, oğlanı evlendirme gibi maddi yükler altında olan hastalar, tedaviye uyum sağlamakta, iyileşmekte güçlük çekebilirler. İnsanlar sağlıklı kalmanın, mal mülk edinmeden değerli olduğunu maalesef kavrayamamaktadırlar.

Hasta olmuş ama evi var
Hasta olmuş ama oğlu evlenmiş.

Kendini, sağlığını feda ederek yaşamda hedefleri başarmak maalesef artan hızda devam etmektedir. Günümüzde oldukça yaygın durumdur. İnsanlar, zamanı, varlıklarını daha verimli kullanmak amacıyla sağlıklarını tehlikeye atabilmektedirler. Ancak, sağlığın önemi göz ardı edilmemelidir. Kaliteli yaşam sürerken sağlıklı olmak şarttır. Hayatta hedefleri başarmak önemli olsa da, sağlığımıza dikkat etmekten asla vazgeçmemeliyiz.

Tedavi hunisi süreci, hastaların sağlık sorunlarını çözmek, iyileşmede önemli adımdır. Ancak, bazı hastalar, kendilerine gereksiz yere maddi zorluklar yaratarak (3. evinin kredisini bahane göstermek, 4. çocuğunu davul zurna - yemekli evlendirmeye çalışması) tedavi sürecini olumsuz etkilemektedir (tedavi olmamaktadırlar!). Makaleyle maddi gücü – imkanı olduğu halde “ev aldık, araba aldık kredi ödüyoruzcular” şeklinde adlandırılan, doktoru gereksiz yere maddi zorluklar ile meslek icrasına sürükleyen hastaların yeteri kadar iyileşemediklerini vurgulamak istiyorum.

*** Profesöre Gidenler - İyi Doktor Deyiciler: Bazı hastalar, tedavide ünlü/ünsüz profesöre başvurma eğilimindedirler. Bunlar, “normal” doktorları, diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarını göz ardı edebilir, hatta küçümseyebilir. Aynı şekilde, bazı hastalar, tedavi - meslek icrasının masrafları nedeniyle para talep eden doktorlardan da uzak durma eğiliminde olup tedavi sürecini menfi etkileyebilir. Uygun tedavi seçeneklerinin kaçırılmasına, hastalığın artmasına neden olabilir. Hastalar kaçırılan, kaybolan sağlığın %100 geri gelmediği konusunda yeteri kadar ikna edilmelidirler. Mümkün ise hastalar, tedavinin tamamen geri gelmeme, başarılı olmama riski olduğuna ilişkin yeterli bilgilendirme yapılarak ikna edilmelidirler.

Maalesef bazı insanlar maddi varlıklarının korunmasını sağlıklarından önemli görmektedir.

Servete Mala Mülke Yaşayanlar Sağlıklarını Feda Ediyorlar.

*** Ego, Kişisel Çıkar Çatışmaları: Hekim-hasta ilişkisindeki ego, kişisel çıkar çatışmaları, tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Doktorun , hekim hasta bağı kurulmamış hastaya “sen” demesi gibi durumlar, iletişim sorunlarına yol açabilir. Aynı şekilde, bazı hastalar da doktorlarla kişisel, duygusal çıkar çatışması içine girebilirler , tedavi sürecinin etkinliğini azaltabilir. Hastalar , empati, anlayışla Hekimleri karşılamalı, iletişimde açıklık, saygıyı korumalı, kişisel çıkar çatışmalarından uzak durmalıdır. Hekim-hasta bağı, tedavi sürecinin başarısında önemli faktördür. Hastaların hekimle güven, destek temelinde ilişki kurması, tedaviye uyumlarını artırır, iyileşme motivasyonunu yükseltir. Hekimler de, hastaların duygusal ihtiyaçlarını anlamalı, hastalarla işbirliği yaparak tedavi sürecini yönetmelidir. Hasta, hekimin yönlendirmelerine uyum sağladıkça, hastada, hekimi destekleyici rol üstlendikçe, iyileşme süreci olumlu yönde etkilenecektir.

Tedavi sürecindeki zorluklarla başa çıkan, iyileşen hastalar, motivasyon kaynağı olabilirler. İyileşenlerin başarı hikayeleri, diğer hastalara umut ilham verebilir. Hekimlerin iyileşme sürecini desteklemek , başarı hikayelerini paylaşmaları önemlidir. Tedavi sürecinde karşılaşılan zorluklar, hastaların tutumları, hekim-hasta ilişkisi etrafında yoğunlaşır. Hastaların hastalıklarını kabul etme, doğru bilgilere ulaşma, maddi zorluklarla başa çıkma, kendince maddi zorluk varlığı yaratmama, doğru tedavi seçeneklerini değerlendirme konularında Hekim destek vermesi önemlidir. Tekrardan, hastaların 1001 zorlukla meslek icrası yapan Hekime empati, anlayış - etkin iletişim becerileriyle Hekimleri benimsemeleri, işlerini kolaylaştırmaları, hastanın, tedavi sürecinin etkinliğini artırır, hastaların moralini yükseltebilir, motivasyonlarını artırabilir, tedaviye olan uyumlarını iyileştirebilir.

Hekim-hasta bağı, güvene dayalı ortamda kurulmalı, hastaların iyileşme sürecine aktif katılımları teşvik edilmelidir. Etkili tedavi sürecinde, hem hastaların hem de hekimlerin sorunların üstesinden gelmede birlikte çalışmaları, destekleyici ortam oluşturmaları gerekmektedir.
Tedavi Hunisi
nde
pasif iyileşme
ye
çalışanlardan olmayın.
SIFIR vajinal akıntı sağlıktır
Vajina; 
Akan ,
Kokan, 
Sızdıran,
İmtiyazlı, 
Bir organ değildir.

Şunu unutmayınız vajina akan, kokan, aksıran, tıksıran ucube – başa bela organ değildir. Vajina akmaz. Sıfır vajinalakıntı sağlıktır. Vajinal sağlık, sağlıklı vajina amacıyla yapmanız gerekenler kolay değildir. Şunlar eniyi başlangıçtır; Kadın vajinası, kadının bedenindeki enözel, hassas bölgelerden biridir. Vajinanın harekete geçirici etkisi, doğal şekilde cinsel dürtüleri uyandırır. Vajina, sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda duygusal olarak da dikkate alınmayı hak eder. Kadının iç dünyasının yansıması olarak, vajinaya; sevgi, şefkat, anlayışla , kendisine değer verilerek yaklaşıldığında, ilişkilerin derinlik kazanmasına katkıda bulunur. Partnerinin hassaslığı karşısında açılan vajina, özgüveni yükselterek ilişkilerin sağlam temeller üzerine kurulmasını sağlar. Hijyenik vajinanın romantikliği ise başka hiçbir şeye benzemez. İki insanın bedenlerinin birleştiği o an, duygusal, fiziksel bağın yoğun yaşandığı andır. Vajina, romantizmin ateşini körükleyen kavanozdur. İçinde barındırdığı sıcaklık, nem, feromonlar romantik anları daha da özel kılar, duygusal yakınlık hissi yaratır. Ancak kadın vajinasının büyük gücü, feromonal güç uyandırma, feromonal baskı altına alma potansiyelidir. Doğurganlık simgesi olarak, yeni hayatın başlangıcına ev sahipliği yapar. Kadının bedeninde gücün sembolüdür. Kendine olan inancı, kendini keşfetme yolculuğunda, vajina kadına güç, özgürlük hissi verir. İçindeki enerjiyi uyandıran kadın, dünyayı değiştirebilecek potansiyele sahip olabilir. Sonuç olarak, kadın vajinası, harekete geçirici etkisi, dikkate alınmayı sağlayan hassasiyeti, romantikliği, güç uyandırma potansiyeliyle harikulade organdır. Bu özellikleriyle, insan ilişkilerinde derin bağlar kurmamıza, sevgi, tutkuyu paylaşmamıza yardımcı olur. Kadının bedenindeki bu mucizevi organı keşfetmek, kadının kendini tam anlamıyla ifade etmesine, gerçek potansiyelini ortaya çıkarmasına yardımcı olabilir. Bazen kadın bu güç karşısında zehirlenerek vajinal hastalıkları görmezden gelebilir. Vajina mahrem organdır, ömür boyu kadın tarafından gizleniyor, hatta gizlemediğinizde hapis cezası bile var. Yani öğretilmiş gizleme dürtüsü, vajina hastalıklarını görmemeye, ihmal etmeye yatkınlık yaratıyor; buda tedavi sürecini imkansız şekle sokmaktadır. Kendinize sabit Jinekolog Hekim edinirseniz vajinanızla başınız belaya girmez. Halen vajinayı öğrenmeye devam eden profesyonelim, vajinalakıntı muazzam derecede kompleks nedenlerin bir araya gelerek oluşturduğu karmaşık denklemin sonucu olup; kendi kendine bitki börtü kullanarak basit yöntemler ile şifa arayanları okudukça içim gerçekten tabiri caiz ise cızz etmektedir. SIFIR VajinalAkıntı sağlıktır.
Sıfır vajinal akıntı sağlıktır
Kadın bedeninde kronik enflamasyonun büyük kaynağı vajinal akıntıdır. Kronik enflamasyon, vücudun bağışıklık sisteminin sürekli olarak aktif olması durumunda ortaya çıkan durumdur. Akut enflamasyon, genellikle enfeksiyon, doku hasarı gibi belirli tetikleyici faktöre yanıt olarak gelişen kısa süreli yanıtken, kronik enflamasyon ise uzun süreli, sürekli devam eden durumdur.

Kronik enflamasyon, çeşitli faktörler tarafından tetiklenebilir. Bunlar arasında tekrarlayan enfeksiyonlar (vajinal akıntı, vajinit, servisit, rahim iltihapları), otoimmün hastalıklar, obezite, stres, sigara içmek, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam tarzı gibi etkenler yer alabilir. Kronik enflamasyon, vücutta inflamatuar yanıtı sürekli hale getirerek dokuların zamanla zarar görmesine, sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kronik enflamasyon, çeşitli hastalıkların gelişimine katkıda bulunabilir. Bunlar arasında kalp hastalıkları, diyabet, kanser, Alzheimer hastalığı, romatoid artrit, inflamatuar bağırsak hastalığı gibi durumlar yer alır. Kronik enflamasyonun hastalıklarla ilişkili olması, uzun vadede vücudun bağışıklık sistemi, dokuları üzerinde olumsuz etkileri olduğunu göstermektedir.

Kronik enflamasyonun belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bunlar arasında sürekli yorgunluk, halsizlik, ateş, eklem ağrıları, kas ağrıları, sindirim sorunları, cilt problemleri, kilo değişiklikleri yer alabilir. Belirtiler, vücuttaki inflamatuar sürecin uzun süreli etkilerini yansıtabilir.

Kronik enflamasyonun tedavisi, temel olarak altta yatan nedenin belirlenmesi, tedavi edilmesini gerektirir. Sağlıklı yaşam tarzı benimsemek, dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, stresten uzak durmak, uyku düzenine dikkat etmek, kronik enflamasyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, ilaç tedavisi, diğer tıbbi müdahaleler de gerekebilir.

Kronik enflamasyonun önlenmesi, yönetimi, bireylerin genel sağlık durumuna dikkat etmelerini, sağlıklı yaşam alışkanlıklarını sürdürmelerini gerektirir. Düzenli olarak jinekolog doktor kontrollerine gitmek, uygun tıbbi tedaviyi almak, stres yönetimi gibi önlemler, kronik enflamasyonun olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.
Kadın bedeninde kronik enflamasyonun en büyük kaynağı vajinal akıntıdır.
Tetkikler hekimin kanaatinden üstün değildir
Tetkikler hekimin kanaatinden üstün değildir
Hastane Stresinden Uzaklık
✓ 
Özel Etkileşim
✓ 
Süre Sınırlamasız Muayene
✓ 
Mahremiyet – Gizlilik
✓ 
Hijyenik Ortam
✓ 
Teknoloji Kullanımı
✓ 
Konfor – Ferah Ortam
✓ 

Online Randevu

✓ 
3. Şahıslarla Temassızlık
✓ 
Güven – Nezaket – Zarafet
✓ 
Etik
✓ 
Tecrübe
✓ 
Profesyonel Destek
✓ 
Hasta Memnuniyeti & Sağlığı
✓ 
Fethiye’den 45′ uzaklıkta
✓ 
Dalaman’dan 10′ Uzaklıkta
✓ 
Köyceğizden 15′ Uzaklıkta
✓ 
Marmaris’den 40′ Uzaklıkta
✓ 
Muğla’dan 45′ Uzaklıkta
✓ 
Para değil

Mal mülk değil

En iyi eğitim , öğretmen değil !

Çocuğunuza bırakılacak en büyük miras şudur:

Sağlıklı

10 numara
☆☆☆☆☆ 
olacak şekilde “gebelik öncesi hazırlık + gebelik takibi + doğumunu” sağlayarak maksimum potansiyel IQ & EQ ya FETUSUN ulaştırılmasıdır.

Yani fetusu hayata 5/0 önde başlatmaktır. 

Eğer bunu sağlarsanız; sağlamak 15 – 30 bin USD civarı para harcamaktan geçer. O zeki, ahlaklı, yetenekli çocuk başarı sarmalında zirveye hemen çıkar, müthiş gelir elde eder; emekli olduğunuzda size ev araba aldığı gibi, dünyayı gezmenizde size tatil hediyeleri ayarlar. Eğer bunu yapmak yerine, 15 – 30 bin USD’ye ev, araba alabilirsiniz ama, çocugunuz sizin ölmenizi, mirasın kendisine kalmasını bekler, sonrada onu tüketerek yer yada üzerinizdeki evi ipotek göstererek iş kurar , batırır yada sürekli sizden para ister, sizde sürekli kaçar , bahane uydurursunuz…

Çıkar çatışmalarıyla berbat olmuş hayat yaşamamak için süper kaliteli bebekler doğurun.

Rahimde mikrop kaparak bitik, pert olmuş, erken doğmuş, kansızlığa, kötü rahim şartlarına ( urlu, vajinal akıntılı, kistli, varisli ) yani haşat rahimlerden eksik – vasat doğan bebeklerinizle, büyüdüklerinde “çıkar çatışmasına” girmemesi; doğmadan önce, gebelik süreci & doğumuna maddi kaynak harcanmasından geçer.
AGAÇ YAŞ İKEN, İNSAN RAHİMDE İKEN EĞİLİR.

Bebek;

Zeki doğarsa ahlaklı olur.
Zeki + ahlaklı olursa zengin olur. 
Zeki + ahlaklı + zengin olursa sana ev araba almayı bırak toplumun tamamı müreffeh olur, zenginleşir.

İnsana yani kendi kanına – canına yatırım yapmalısın yada çıkar çatışmalarıyla bomboş hayat yaşamak durumunda kalırsın.
Sana göre yatırım nedir?
Muğla Jinekolog Doktor Muayenehane
Kadın
ın,
Sonraki Nesil
lerinin (
Fetus
,
Bebek
,
Çocuk
,
Torun
) Sağlıklarını
Mutlu Huzurlu
Devam Edebilmesinin Yegane yolu,
jinekolojik Organ
ların
Rahim
,
Yumurtalık
,
Tuba Uterina Tüpler
,
Rahim Ağzı
,
Vajina
,
Vulva
gibi
organ
ların
Topyekün Sağlık
Şekil
de
Nesilden Nesile Aktarılma
sından
Geçmek
tedir.
İhmal
Edilen Her
Kadın Hastalığı
,
Zaman
İçerisinde
Çeşit Çeşit
Hastalıkların;
Romatolojik
,
Nörolojik
,
Psikiyatrik
,
Onkolojik
Hatta
Odontojenik
Problem
lerin
Gelişim
i İçin
Tetik
(
Tetiklemek
) Olabilir.
Sebep
,
Müsebbip
Olanın;
Kadınsal Şikayet
ler Olduğu,
Gizliden Gizliye
İşlediği Yani
Kök
enin Jinekolojik Hastalık Olduğu
Akıl
ınıza Bile Gelmeyebilir.
Tahlil
lere
%100 İnanmak
Size
Ciddi
Vakit
Para
Yaşam Süresi
Kaybettirebilir.
Basit Yöntem
+
Kolaya Kaçmak
Olan Sayfalar Dolusu
Tetkik Sonuçları
na Sakın Aldanmayın,
Tetikler Normal Çıktı
; Sağlıklıyım Diye
Körü Körüne Bel Bağlama
yın. Hekim Dışında
Hiç Bir Şey
e
%100 Güven
meyin. Özellikle Jinekolojik Hastalıkları; Kan – İdrar Tetkikleri
Başarılı
, Oranda
Tespit
Edememektedir.
Kronikleşmiş
İlgi
siz Gibi Gözüken Hastalıkların
Kök Sebep
lerinin Jinekolojik Olması Size,
Çevre
nize
Alaka
sız, Saçma Bile Gelebilir.
Dikkat
Ediniz! Jinekolojik Hastalığı Bekleterek;
Kendi Kendine
,
Zaman Tanımak
la
Vakit Geçirmek
le
İyileşme
si
Mümkün
Değildir.
Dişi
Bireyler, jinekolojik Şikayetlere;
Semptom
lara Hızlı
Adaptasyon
Evrim
i Sergilediğinden, Bunda
Toplumsal Kanıt Kuramı
da Etkin Olup
Kadınlara Özgü Hastalık
Hızlı İvmeyle
Kronik
Olabilmektedir. Adaptasyon + Kronikleşme İnsan
Psikoloji
siyle Birleşince
Kadınsal Şikayetleri Normalleştirme
Kaçınılmaz Olmaktadır. Bu
Baş Edilmesi Zor
Psikoloji
ye Giren
Kadınlar
Jinekolojik Hastalıkların Sebep Olduğu
Komplikasyon
ları , Hastalıkları Taşıyabildiği
Ömür
e Kadar Kendine , Ailesine Yük Edebilmektedir (Bu Birliktelik; Adaptasyon + Kronikleşme Hastalık İçin Bulunmaz Nimettir). Sizi,
Ailenizi
, Gelecek Nesilleri Bu
Patolojik
Birliktelik
Kıskaç
lanmasından;
Hastalıklara Hamal
Durumundan Koruyacak
Tek Güç

Tecrübeli Jinekolog

İle
Yaşam Boyu
nca Sürecek
İş Birliği
Yapmaktır.
Hayat Boyu
nca Sabit Değişmez

jinekolog

Doktorunuz Olmalıdır. Böylece Tüm Kadınsal
Sağlık Bilgileri
niz Tek Elde ,
“Tek Beyinde”
Toplanacağından Size
Erken Tanı
,
Etkin Tedavi
ler Olarak Geri Dönecektir. Sabit Değişmez Muğla Jinekolog Doktor Edinmek Başta Jinekolojik Olmak Üzere
Topyekün
Hayat Kalitesi
ni Yükseltir. Kadın
Hastane
de Hangi Jinekolog Doktor Bulunuyorsa, Rastgele
Randevu
Alma
Hatası
ndan Vakit Kaybetmeden Uzaklaşmalıdır, Bu
Ucuz
cu Yaklaşım
Canınızı Sıkan
Hastalık
,
Düşkünlük
Olarak
Bela
Olmadan; Hastahanede Hangi Doktor Varsa Ona Gitme
Öğretilmiş Dürtü
sünden
Acil
iyet İle Sıyrılıp; Kendinize Sabit
Kadın Doğum
jinekolog
Doktor
Bulmanız – Edinmeniz Gerekmektedir. Ayrıca
Sabit Değişmez

jinekolog Doktor

, Günün
Önemli
Anında
Ara
yabileceğiniz,
Korku
Olmadan
Soru
Sorabileceğiniz
Utanma
Yaşam
adan
Tartışma
,
Fikir Alış Verişi
Yapabileceğiniz Muğla

Jinekolog Hekim

Mesut Bayraktar Her Daim
Bir Telefon Kadar Uzakta
Olacaktır.
Kadın Rahatsızlığı
nıza
Şifa
Çare
Deva
Bulamıyorsanız, “
Esas Temel Kök Sebep
“; Aksi
İspat
Edilene Kadar jinekolojik Olabileceğini
Hiç Ama Hiç
Unutma
yınız.
Sağlık
Değerli
dir,
Önemse
yin
Kadınsal Sorun
larınızı
Göz Ardı Etmek
Büyük Hata
dır; Masrafsız Görünen
Alışmak
,
Normalleştirmek
Basitleştirmek
Tuzak
lanmasına Kapılmayınız.
Doğru Teşhis
Gerçek Tedavi
Arayanlara
Muğla En İyi Jinekolog
lar Arasında Olan
Muğla Kadın Doğum Doktoru

Mesut Bayraktar

Özel Muayenehanesinde
Kadirşinas
Hastalarını Bekler;
Klinik
İçerisinde
Ultrason
Kolposkopi İncelemesi
Sıvı Bazlı Servikal Smear
Yapılmaktadır.
Muayene Olmak
İyi
Başlangıçtır.
Bugün
Tedavi Olmak
İçin
Adım At
ın. Ömür Boyu Devam Edecek
Hekim Hasta Bağı
Geliştirmek
amacıyla

WhatsApp Online Randevu: 05467740159

Vasıta
sıyla
İletişim
e Geçerek

Jinekoloji

Bilim
Dalına
Kendini Adamış
Meslek Ustası
Olan jinekolog
Operatör
Dr. Mesut Bayraktar’a Muayene Olarak
Tanış
abilirsiniz.
Özel
Muayenehane
m
Otele En Yakın Kadın Doğum Doktor
Konum
undadır.

Vajinal Ultrason

Miyom

Polip

Kist

Muğla Kürtaj Doktoru

Rahim Kanaması

Vulvar Distrofi

Mantar

Vajinal Akıntı

Kolposkop

HPV Siğil

Gebelik Bulantı Kusması

Muğla Kadın Doğum

Düşük Riski

Kısırlık İnfertilite

Orgazm Bozukluğu

En İyi Jinekolog

En Yakın Kadın Doğum Doktor

Jinekolog Mesut Bayraktar

Riskli Gebelik Takibi

Ayrıntılı Ultrason

Detaylı ultrason

Yumurtalık Kisti

liken planus skleroz Vulva distrofi

Gizli Evlilik Dışı

İstenmeyen Gebelik kürtaj

Rahim İltihabı

PID

Sürekli

Tekrar Eden

vajinal kaşıntı mantar

vajinal kötü koku

Menopoz Renovasyon Gençleşme

orgazm Aşısı

Vajina Sıkılaştırma

Vajina Genişlemesi

Vajinadan Ses Gelmesi

Rahim Sarkması

idrar kaçırma

Rahim

Vajinal

Akıntı

Yanma

Kaşıntı

Acıma

Sancı

Batma

Kanama

Lekelenme

Gebelik Şüphesi

PCOS

Kolposkop

HSV

LSIL

HSIL

Konizasyon

HPV

Rahim Ağzı Yırtığı

Vajinal Kanama

Servikal Ektropiyon

Bel Ağrısı

Kronik Mantar

Sorunlarınızda
Tedaviye Giden Yol
u 1 (Bir)
muayene
Başlat
ır.
Kadın sağlığını koruma
,
hastalıkları iyileştirme
misyon
una Sahibim ;
Rahatlık güvenlik önceliğimdir
.
Hastayla bireysel ilgilenmek
,
hastaya uygun tedavi
plan
ları sunarım. Muğla ‘da bulunan
modern özel muayenehane
m
konforlu ortam
sunar.
Ortaca
Göcek
Dalyan
Dalaman
Köyceğiz
Marmaris
Fethiye
Muğla

Muğla Kadın Doğum Özel Muayenehane

Beşköprü Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No:62 Kat: 3 Daire:5, Muğla, 48600, Türkiye

Jinekolog Doktor Mesut Bayraktar

Beşköprü Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No:62 Kat: 3 Daire:5 Ortaca, Muğla, 48600, Türkiye
+905467740159
* 
Genital Hijyen
sizlik
Genetik Hijyen
i Bozar. 2023 * Herkes Hasta Olur; Herkes
En İyi Hekim
İster. 2022 *
Kadın Hasta İse Evde Huzur Yoktur.
2020 *
Jinekolojik Hastalık Başka Hastalığı Tetiklemiş İse Buna Yüksek Riskli Jinekolojik Hastalık Denir.
2020 *
Kadın Hastalığını Kabul Etmiyorsa Evde Dirlik Yoktur.
*
Gebelikte Tasarruf(Kısıntı) Olmaz. Gebelikte Mal - Mülk Feda Edilir.
*
Kadın Hasta İse Kök Sebep Aksi İspat Edilene Kadar Jinekolojiktir.
*
Gebelik Fizyolojik Dönem DEĞİLDİR. Gebelik Hastalık – Ölüm Riski Barındıran Olağanüstü Dönemdir. Tecrübeli , Öngörüsü Açık Hekime Teslimiyet Gerektirir.
2018 *
Gebelik Hastalıkları, İhmal Edilmiş Jinekolojik Hastalıkların Komplikasyonudur.
*
Gebelik Hastalıkları; Tanısı Konulmamış Jinekolojik Hastalıklardır.
MB, 2016) *
Gebelikte Kazanılacak 1 Puan IQ, Bebeğinizi Başarı Sarmalında Üstlere Taşır.
*
Enfeksiyonla Gezmeyi ''Sorun Görmeyen'' Gebeyi En Mükemmel Sağlık Sistemi Bile Koruyamaz.
* Rahim; Dayanan - Sabreden - Kolaylık Gösteren - Halden Anlayan Organ Değildir.
* Sıfır Vajinal Akıntı Sağlıktır.
Mesut Bayraktar, 2016
Mesut Bayraktar
Rudolf Virchow (Louis Pasteur, Robert Koch savundukları;hastalıkların mikrop teorisine inanmıyordu. Hastalıkların, dış patojenlerden değil, hücrelerin içindeki anormal faaliyetlerden kaynaklandığını öne sürdü). Aynı zamanda Max Gerson’da hastalık gelişmeden önce metabolik bozulmanın başladığını kitabında yazmıştır.

Mesut Bayraktar ekolleri birleştirerek modifiye ederek meslek icrasında bulunmaktadır. Rudolf Virchow‘unda haklı olduğunu vurgulamaktadır.
Yüksek riskli jinekolojide; jinekolojik hastalık başka hastalığın sebebi olmaktadır
Yüksek riskli jinekolojide; jinekolojik hastalık başka hastalığın sebebi olmaktadır
Antioksidan kapasite, vücudun oksidatif stresle mücadele etme yeteneğini ifade eder. Oksidatif stres, vücutta serbest radikallerin birikmesi ve hücrelere zarar vermesi durumudur. Antioksidanlar, serbest radikalleri etkisiz hale getirerek ve hücreleri koruyarak oksidatif stresi azaltırlar.

Antioksidan kapasite, sağlıklı bir vücutta hastalıklara karşı koruma sağlar. Ancak, antioksidan kapasitenin aşıldığı durumlar da olabilir. Bunun nedeni, serbest radikal üretiminin artması veya antioksidan sistemlerin yetersiz kalması olabilir. Bu durumda, hücreler oksidatif strese daha duyarlı hale gelir ve hastalıkların ortaya çıkma riski artar.

Antioksidan kapasitenin aşıldığı durumlar, genellikle yaşam tarzı faktörleri, beslenme alışkanlıkları, çevresel faktörler ve genetik etmenlerle ilişkilendirilebilir. Sigara içmek, yetersiz beslenme, aşırı alkol tüketimi, stres, çevresel toksinlere maruz kalma gibi faktörler antioksidan kapasiteyi azaltabilir.

Bununla birlikte, kadın bedenindeki antioksidan kapasitenin kronik şekilde aşıldığı durumlarda her hastalığın ortaya çıkacağını söylemek yanlış değildir. Antioksidan kapasitenin aşılması sadece bir risk faktörü olabilir ve diğer faktörlerle birlikte hastalık gelişimini etkileyebilir.

Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek, düzenli egzersiz yapmak, stresi yönetmek ve çevresel toksinlerden uzak durmak gibi önlemler, antioksidan kapasitenin korunmasına ve oksidatif stresin azaltılmasına yardımcı olabilir. Bununla birlikte, herhangi bir sağlık sorunu veya hastalık belirtisi varsa, uygun bir tıbbi değerlendirme için bir jinekoloji uzmanına danışmak önemlidir.
Kadın bedeninde anti-oksidan kapasite yani mukavemet durumunuz aşıldığında (temizleme kapasiteniz geçildiğinde) her hastalık çıkabilir.
Standart sağlık hizmeti eşitlik temelinde sunulan temel (standart) sağlık hizmetidir.
Standart sağlık hizmeti eşitlik temelinde sunulan temel (standart) sağlık hizmetidir.
Web sitemdeki makalelerin büyük kısmının içeriklerinin telif hakkı Jinekolog Op. Dr. Mesut Bayraktar’a aittir. Makalelerin büyük kısmı hak sahipliğinin tescili amacıyla elektronik imzalı zaman damgalıdır. Sitemdeki makalelerin kopyalanarak veya özetlenerek izinsiz şekilde başka web sitelerinde yayınlanması halinde hukuki ve cezai işlem yapılacaktır. Kişisel Verilerin Korunması Kanununu Sınırlı Sorumluluk Beyanı Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.
Gizlilik Tercihleri