Asherman Sendromu

Asherman sendromu, rahminizin içinde yara dokusunun (yapışıklıkların, fibrozisin ) oluştuğu edinilmiş bir durumdur. Yara dokusu birikerek rahminizin içindeki açık alan miktarını azaltabilir. Bu durum tıbbi prosedürlerin veya kanser tedavilerinin, tüberkülozun, önemsenmemiş uzamış enfeksiyonun bir komplikasyonu olabilir. Asherman sendromu olan kadınlar, adet görmeme, pelvik ağrı veya kısırlık yaşayabilirler.

Asherman Sendromu

Asherman Sendromu 150 150 Muğla Kadın Doğum Jinekolog

Asherman Sendromu , Rahim İçinde Yapışıklık Oluşması

Asherman Sendromu – Rahim İçinde Yapışıklık Oluşması

Asherman sendromu, rahminizin içinde yara dokusunun (yapışıklıkların, fibrozisin ) oluştuğu edinilmiş bir durumdur. Yara dokusu birikerek rahminizin içindeki açık alan miktarını azaltabilir. Bu durum tıbbi prosedürlerin veya kanser tedavilerinin, tüberkülozun, önemsenmemiş uzamış enfeksiyonun bir komplikasyonu olabilir. Asherman sendromu olan kadınlar, adet görmeme, pelvik ağrı veya kısırlık yaşayabilirler.

Asherman sendromu nedir?

Asherman sendromu, adezyonlar veya intrauterin adezyonlar olarak da adlandırılan skar dokusunun rahminizin içinde oluştuğu nadir bir durumdur. Bu ekstra doku rahminizin içinde daha az yer açar. Bir odanın duvarlarının gittikçe kalınlaştığını ve odanın ortasındaki boşluğun giderek küçüldüğünü düşünün.

Bu durum pelvik ağrıya ve anormal uterin kanamaya neden olabilir ve doğurganlık sorunlarına yol açabilir. Asherman sendromu tedavi edilebilir ve tedavi genellikle semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olur.

Asherman sendromu ne kadar yaygındır?

Asherman sendromu nadir görülen bir hastalık olarak kabul edilir. Kaç kişinin Asherman sendromuna sahip olduğunu tam olarak bilmek zordur çünkü teşhis konmadan; bazı insanlar bu durumdan herhangi bir semptom yaşamayabilir. Semptomlar yaşamıyorsanız, asla bir sağlık hizmeti sağlayıcısına kimse başvurmaz.

Asherman sendromu kimlerde görülür?

Asherman sendromu edinilmiş bir durumdur, yani genellikle yara dokusu geliştirmenize neden olan bir şey olur. Asherman sendromunu ameliyat, enfeksiyonlar ve kanser tedavileri , tüberküloz dahil olmak üzere çeşitli şekillerde edinebilirsiniz.

Asherman sendromu geliştirme riskiniz, aşağıdaki durumlarda artabilir:

 • Geçmişte operatif histeroskopi, komplike dilatasyon ve küretaj (D&C) veya sezaryen (c-bölümü) dahil olmak üzere rahminizden ameliyat olduysanız.
 • Pelvik enfeksiyon öyküsü varsa
 • Kanser tedavisi gördüyseniz


Asherman sendromu genetik midir?

Asherman sendromu genellikle genetik bir durum değildir. Bu, bu duruma ailenizden geçmeyen (ameliyat, tedavi veya enfeksiyonun bir yan etkisi olarak) bir şey yoluyla etkilendiğiniz anlamına gelir.

Asherman sendromunun belirtileri nelerdir?

Asherman sendromunuz varsa, çeşitli semptomlar yaşayabilirsiniz. Bu belirtiler şunları içerebilir:

 • Çok hafif dönemlere sahip olmak (hipomenore).
 • Adet görmeme (amenore) veya anormal uterin kanama olması.
 • Şiddetli kramp veya pelvik ağrı hissetmek.
 • Hamile kalamamak veya hamile kalmakta zorluk çekmek.
 • Bazı durumlarda, Asherman sendromunun hiçbir belirtisini yaşamayabilirsiniz. Yine de normal dönemler yaşayabilirsiniz.
 • Pelvisinizde herhangi bir rahatsızlık hissediyorsanız veya olağandışı adet dönemleriniz varsa, sağlık uzmanınıza başvurun.

Asherman sendromuna ne sebep olur?

Asherman sendromu, rahminizin içinde skar dokusu (yapışıklıklar) biriktiğinde, rahminizin içindeki alanı sınırladığında ve bazen serviksinizi tıkadığında, onu eğip büktüğünde ortaya çıkar. Bu birkaç nedenden dolayı olabilir, ancak ana nedenlerden biri genellikle rahim veya serviks ameliyatıdır.

Asherman sendromunun nedenleri şunları içerebilir:

 • Operatif histeroskopi: Doktorunuzun rahminize bir kamera yerleştirdiği ve ardından elektrikli bir alet kullanarak miyomları kesip çıkardığı bir ameliyat.
 • Dilatasyon ve kürtaj (D&C): Rahim ağzınızı açmak (genişletmek) ve ardından rahminizden doku çıkarmak için bir tür cerrahi, dilatasyon ve küretaj (D&C) kullanılır. Bu doku, rahminizin (endometriyum) astarı veya düşük veya kürtajdan kaynaklanan doku olabilir. İşlem sırasında fazla dokuyu kazımak için bir alet kullanılır. Altta yatan bir enfeksiyonunuz olmadığı sürece bu genellikle yara izine, fibrozise, yapışmaya neden olmaz.
 • Sezaryen : Bu ameliyat bir bebeği doğurtmak için kullanılır. Bazı durumlarda, bir sezaryen yara dokusunun oluşmasına neden olabilir. Bu, sezaryen sırasında kanamayı durdurmak için dikişlerin kullanıldığı ve işlem sırasında enfeksiyonunuz varsa gelişecek bir durumdur. Aksi takdirde, bir sezaryanın Asherman sendromuna neden olması çok nadirdir.
 • Enfeksiyonlar: Enfeksiyonlar tek başına tipik olarak Asherman sendromuna neden olmaz(tüberküloz hariç). Ancak, rahim ameliyatı geçirirken D&C veya sezaryen gibi bir enfeksiyonunuz varsa, Asherman sendromu geliştirebilirsiniz. Asherman sendromuna yol açabilecek bazı enfeksiyonlar servisit ve pelvik inflamatuar hastalığı (PID) içerir.
 • Radyasyon tedavisi: Bazen bir tedavi seçeneği rahminizde yara dokusunun gelişmesine neden olabilir. Radyasyon tedavisi rahim ağzı kanseri gibi durumlarda kullanılabilir, ancak bu Asherman sendromuna yol açan yapışıklıklara (skar dokusu) neden olabilir.


RİA Asherman sendromuna neden olabilir mi?

Rahim içi araç (RİA), rahminizin içine yerleştirilen ve bir süre (genellikle birkaç yıl) orada bırakılan bir tür uzun süreli doğum kontrolüdür. Bu cihaz vücudunuza yerleştirildiğinde her zaman enfeksiyon ve yara dokusu geliştirme riski vardır. Ancak bu, Asherman sendromunun kanıtlanmış bir nedeni değildir ve RİA’lar genellikle durumla bağlantılı değildir. Ama yapabilir !

Asherman sendromu nasıl teşhis edilir?

Asherman sendromu tipik olarak, pelvik ağrı, amenore (menstrüasyon azlığı), anormal uterin kanama veya hamile kalma ve hamile kalamama gibi durumun semptomlarını yaşadığınızda teşhis edilir. Tıbbi geçmişiniz ayrıca Asherman sendromu teşhisine de yol açabilir. Dilatasyon ve kürtaj (D&C) prosedürü, sezaryen, radyasyon tedavisi veya pelvik enfeksiyon geçirdiyseniz, Asherman sendromu için test edilebilirsiniz. Tüm bu prosedürler ve koşullar Asherman sendromuna yol açabilir.

Bir muayene sırasında, jinekoloji uzmanınız tıbbi geçmişinizi gözden geçirecektir. Tıbbi geçmişinize dahil olmayan herhangi bir pelvik ameliyat geçirdiyseniz, bunu sağlayıcınıza bildirdiğinizden emin olun. Bu bilgi Asherman sendromunun teşhisinde çok önemli olabilir. Sağlayıcınız daha sonra fizik muayene yapacak, ancak rahminizdeki yara dokusunu tespit etmek için sağlayıcınız bir sonohisterogram yapacaktır. Bir sonohisterogram için, sağlayıcınız küçük bir kateter yoluyla rahim boşluğunuza biraz tuzlu su solüsyonu (SİS) enjekte eder. Ardından, herhangi bir dokunun boşluğu veya serviksi bloke edip etmediğini görmek için transvajinal ultrason kullanırlar.

Asherman sendromunu teşhis etmek için hangi görüntüleme testleri kullanılabilir?

Görüntüleme testleri, sağlık uzmanınızın iç organlarınızı görmesini sağlar. Farklı testler, çeşitli miktarlarda ayrıntı sağlar. Bu testler cildinizin üzerinde yapılabilir ve çok az hazırlık gerektirir veya hiç gerektirmez ya da daha karmaşık prosedürler olabilir.

Asherman sendromunu teşhis etmek için kullanılabilecek görüntüleme testleri şunları içerir:

 • Ultrason: Bu tür görüntüleme testi, iç organlarınızın bir resmini oluşturmak için ses dalgalarını kullanır. Bir ultrason cildinize harici olarak veya bir transvajinal ultrason ile dahili olarak yapılabilir. Testin bu versiyonu sırasında vajinaya ince bir çubuk şeklinde cihaz sokulur.
 • Histereskopi: Bu işlem sırasında doktorunuz rahminizin içine bakmak için ucunda kamera bulunan ince bir alet kullanır. Bu vajinanıza yerleştirilir ve serviksinizden yukarıya ve rahminize taşınır. Histeroskopi, jinekologunuzun rahminizin içine çok ayrıntılı bir şekilde bakmasını sağlar. Asherman sendromunu tedavi etmek için de kullanılabilir.
 • Salin infüzyon sonografisi: Bu görüntüleme testi, rahminizin içinin net bir görüntüsünü oluşturmak için bir salin (tuz ve su karışımı) solüsyonu ile birlikte ultrason kullanır. Sıvı rahminizi genişletir, böylece sağlayıcınız rahim boşluğunuzun şeklinin ve kusurlarının ayrıntılarını görebilir. Bu, sağlayıcınıza üreme organlarınızın içine ve dışına çok ayrıntılı bir bakış sağlar.

Asherman sendromu nasıl tedavi edilir?

Asherman sendromunu tedavi etmenin birkaç yolu vardır. Jinekologunuzla yaptığınız görüşme sırasında, bu durumun size nasıl hissettirdiğini – yaşayabileceğiniz herhangi bir acı da dahil olmak üzere – ve gelecekteki doğurganlık hedeflerinizi tartışmak iyidir. Bir kadının semptom yaşamadığı bazı durumlarda, bir tedavi seçeneği gerekli olmayabilir. Bununla birlikte, planınız gelecekteki gebelikleri içeriyorsa, yara dokusunu kaldırabilecek tedavi seçenekleri vardır. Tedavi, kramp veya pelvik ağrı yaşıyorsanız da yardımcı olabilir.

Tedavinin temel amacı, yara dokusunu çıkarmak ve rahminizi orijinal boyutuna ve şekline getirmektir. Asherman sendromu tedavisine şunlar yardımcı olabilir


Jinekologunuz rahminizdeki yapışıklıkları gidermek için histeroskopi kullanabilir. Histeroskopi sırasında doktorunuz rahminizin içine bakmak için histeroskop adı verilen ince bir alet kullanır. Bu araç aynı zamanda yara dokusunu çıkarmak için de kullanılabilir. Histeroskop vajinanıza, serviksinizden ve rahminize yerleştirilir. Bu işlem sırasında yara dokusu çok dikkatli bir şekilde çıkarılır. Bu prosedürün olası bir riski, skar dokusunu çıkarırken rahminizdeki sağlıklı dokuya zarar vermektir.

Hormonal tedaviler (östrojen), histeroskopiden sonra birkaç gün rahminizin içinde bırakılan küçük bir rahim içi kateter ile eşleştirilebilir. Bu, işlemden sonra tekrarlayan skar dokusu oluşumu riskini azaltacaktır. Aslında, östrojen endometriyumunuzun (boşluğun iç astarı) iyileşmesini destekler ve kateter, ön ve arka uterus duvarlarınız arasında fiziksel bir bariyer sağlar, böylece skar prosedürünü takip eden birkaç gün içinde birbirlerine yapışmazlar. Rahim içi kateter takıldığında, olası enfeksiyonları önlemek için size antibiyotik verilecektir.

Asherman sendromu önlenebilir mi?

Asherman sendromunda bulduğunuz yara dokusu, diğer birkaç tıbbi işlemin olası bir yan etkisi olabilir. Çoğu zaman, tıbbi prosedüre ihtiyacınız olduğu için bu önlenemez. Mümkün olduğunda, tıbbi bir prosedürün olası tüm riskleri hakkında jinekoloji uzmanınızla önceden konuşmanız önemlidir. Jinekologunuz, herhangi bir yara dokusunu kontrol etmek ve Asherman sendromunun olası gelişimine göz kulak olmak için bir prosedürden sonra takip randevuları planlayabilir.

Asherman sendromu tedavi edilebilir mi?

Asherman sendromu tedavisi başarılı olursa semptomlarınız iyileşir. Zamanla, jinekoloji uzmanınız durumunuzu izlemek ve ek skar dokusu oluşmadığından emin olmak isteyecektir.

Asherman sendromu tedavisi gördükten sonra hamile kalabilir miyim?

Çoğu durumda, evet, Asherman sendromu tedavisi gördükten sonra hamile kalabilirsiniz. Kısırlık yanıltıcı olabilir çünkü nedeni belirlemek her zaman kolay değildir. Sağlayıcınız, kısırlığınızın ana nedeni olarak Asherman sendromunu teşhis ettiyse, bunu tedavi etmek, hamileliği doğuma taşıma şansınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Asherman sendromu kısırlığa neden olabilir mi?

Kısırlığın ortaya çıkmasının birçok farklı nedeni vardır. Bazen, aynı anda meydana gelen birçok farklı faktörün sonucu bile olabilir. 12 aylık denemeden sonra (veya 35 yaşın üzerindeyseniz altı ay sonra) hamile kalamazsanız veya hamileliği doğuma taşıyamazsanız, jinekoloji uzmanınız kısırlığı teşhis etmek için birçok test yapabilir. Bu testler sırasında doktorunuz rahminizin içinde yara dokusu keşfedebilir (Asherman sendromu). Rahminizin içinde çok miktarda skar dokusu olması kısırlığa neden olabilir.

Asherman sendromu düşüğe neden olur mu?

Asherman sendromunuz varsa hamile kalabilirsiniz. Asherman sendromu, rahminizin içinde daha az boşluk olmasına neden olur. Bu, hamilelik sırasında sorunlara neden olabilir çünkü rahminizin büyüyen bir bebeğe uyum sağlaması gerekir. Rahminiz hamilelik boyunca genişler ve gerilir. Plasentanın rahminizin duvarına tutunması da gelişmekte olan bebeğinizin büyümesi için çok önemlidir.

Asherman sendromu, hamilelik sırasında düşük, ölü doğum veya plasenta previa gibi sorun riskinizi artırabilecek komplikasyonlar yaratır. Plasenta previa, plasentanın rahminizin duvarına çok düşük bir pozisyonda tutunması durumudur. Rahim ağzınızı tıkayabilir, bebeğinizin rahminizden çıkışını engelleyebilir. Bu durum ağır kanama ve sezaryen doğum ile ilgilidir.

Ağrılı kramplar, pelvik ağrı veya kısırlık sorunları yaşadığınızı fark ederseniz, jinekoloji uzmanınızla görüşmeye başlamak her zaman iyi bir fikirdir. Asherman sendromu tedavi edilebilir bir durumdur. Tedaviden sonra semptomlarınız genellikle iyileşebilir.


Doktor Mesut Bayraktar

Doktor Mesut Bayraktar

Ortaca/Muğla

Hayatın olağan akışı gereği iyileşmek için hasta olan kişi çabalamalıdır yani aktif rol oynamalıdırlar. Görüldüğü üzere tedavi hunisinin büyük kısmında vakit kaybeden, hastalığını ret eden, iyileşemeyen, bahane, bedava - ucuz yöntemlere yönelen, körü körüne bel bağlayan hastalar pasif iyileşmeyi yani iyileşememeyi seçenler bulunmaktadır.

Tedavi süreci, hastaların sağlık sorunlarıyla başa çıkabilmeleri, iyileşme sağlayabilmelerinde önemli adımdır. Ancak, tedavi hunisi sürecinde Hekimlerin bazı zorluklarla karşılaşması mümkündür. Resimde, hastaların farklı farklı tutumlarından kaynaklanan zorlukları ele alarak, hekim-hasta ilişkisinde zorlukların üstesinden gelirken zedelenebileceğini, tedavi hunisinin önemini vurgulayacağız. Tedavi süreci, hasta sağlığını iyileştirmek amaçlı yapılan serüven düşünülebilir. Tedaviler, sağlık sorunlarına farklı yaklaşımlar gerektirebilir, bazen beklenmedik zorluklarla karşılaşılabilir. Bundan dolayı, tedavi hunisi sürecinde hekimlerin, hastaların farklı tutumlarına uygun şekilde davranması, etkili iletişim becerilerini kullanması önemlidir. Hekimlerin mesleklerini icra ederken , hasta kaynaklı zorlukları aşarken, hekim-hasta ilişkisinin zarar görmemesinde hastaların dikkatli olmaları gerekmektedir. Çünkü hekim sonsuza kadar sabredebilen, her uygunsuzluğa pozitif, sorun çözme şeklinde yaklaşan canlılar gibi düşünmeyiniz.

*** Hastalığını Kabul Etmeyenler: Hastalığını kabul etmeyen bireyler, sağlık sorunlarını inkar ederek tedaviye direnç gösterebilirler. Bunlar , tedavi sürecinin başarıyla ilerlemesini engelleyebilir. Hastalığını kabul etmeyen kişiler, genellikle hastalıklarının ciddiyetini ya da varlığını reddederler. Buda, hem kendileri hem de doktora sorun çıkmaktadır. Hastalığın kabul edilmemesi, tedavi sürecinin etkinliğini azaltabilir, tamamen durdurabilir.Hastalığını kabul etme evresi, hasta olduğunu kabul etme; tedavi sürecinin önemli parçasıdır. Hastalığın kabul edilmesi, kişinin gerçek durumuyla yüzleşmesine, gereken tedaviye tam uyum sağlamasına yardımcı olabilir. Böylece tedavi süreci daha etkili başarılı olabilir. Hastalığını kabul etmeyen bireylerin, kendi sağlık durumlarını gerçekçi şekilde değerlendirmeleri, tedaviye açık olmaları önemlidir.

Hastalığını kabul etmeyen, ret eden; Doktoru rakip , düşman bilmektedir.

*** Hastalığını Kabul Edenler: Hastalığını kabul eden kişiler, tedavi sürecine daha olumlu yaklaşabilirler. Hastaların tedaviye uyum sağlamasını kolaylaştırır, iyileşme sürecini hızlandırabilir. Fakat çoğunlukta bazı insanlar hastalığını kabul etsede hekim yerine başka yollara başvurabilerek, hastalıkların ilerlemesine, kronikleşmesine neden olmaktadır.

*** Bir Ara Hallederizciler - Google Aramacılar: Bazı hastalar, sağlık sorunlarıyla ilgili hafife alıcı, savsaklayıcı tutum sergileyebilirler. “Bir ara hallederizciler”, sağlık sorunlarını erteleme, önemsememe eğilimindedir. Google aramacıları ise kendi kendini teşhis etme, tedavi etme çabasına, akıllılığına girebilirler. Yanlış bilgilendirme, yanlış tedavi seçeneklerine yol açabilir.

*** Doğal Tedavi Yöntemlerine Körü Körüne İnananlar: Doğal tedavi yöntemlerine inanan hastalar, alternatif çözümler arayışında olabilirler. Maydanoz, soğan suyu içiciler gibi, doğal yöntemlere güvenerek, körü körüne bel bağlayarak etkisiz, tedavi sürecini yürütebilirler. Bazen bilimsel kanıtlanmamış, etkinliği sınırlı olan yöntemlere yönelmelerine neden olabilir. Maalesef tüm iletişim mecraları tedavilerin etkin olmadığını söylese de böyle yönelimler artarak devam etmektedir.

*** Sahte Doktor Bulucular - Maddi Zorluk Çıkarıcılar: Sahte doktor bulucular, maddi zorluk yaratanlar - bulanlar, yani tedaviye gereksiz yere maddi kısıntı uygulayanlar, tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Ev, araba kredisi ödemesi, oğlanı evlendirme gibi maddi yükler altında olan hastalar, tedaviye uyum sağlamakta, iyileşmekte güçlük çekebilirler. İnsanlar sağlıklı kalmanın, mal mülk edinmeden değerli olduğunu maalesef kavrayamamaktadırlar.

Hasta olmuş ama evi var
Hasta olmuş ama oğlu evlenmiş.

Kendini, sağlığını feda ederek yaşamda hedefleri başarmak maalesef artan hızda devam etmektedir. Günümüzde oldukça yaygın durumdur. İnsanlar, zamanı, varlıklarını daha verimli kullanmak amacıyla sağlıklarını tehlikeye atabilmektedirler. Ancak, sağlığın önemi göz ardı edilmemelidir. Kaliteli yaşam sürerken sağlıklı olmak şarttır. Hayatta hedefleri başarmak önemli olsa da, sağlığımıza dikkat etmekten asla vazgeçmemeliyiz.

Tedavi hunisi süreci, hastaların sağlık sorunlarını çözmek, iyileşmede önemli adımdır. Ancak, bazı hastalar, kendilerine gereksiz yere maddi zorluklar yaratarak (3. evinin kredisini bahane göstermek, 4. çocuğunu davul zurna - yemekli evlendirmeye çalışması) tedavi sürecini olumsuz etkilemektedir (tedavi olmamaktadırlar!). Makaleyle maddi gücü – imkanı olduğu halde “ev aldık, araba aldık kredi ödüyoruzcular” şeklinde adlandırılan, doktoru gereksiz yere maddi zorluklar ile meslek icrasına sürükleyen hastaların yeteri kadar iyileşemediklerini vurgulamak istiyorum.

*** Profesöre Gidenler - İyi Doktor Deyiciler: Bazı hastalar, tedavide ünlü/ünsüz profesöre başvurma eğilimindedirler. Bunlar, “normal” doktorları, diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarını göz ardı edebilir, hatta küçümseyebilir. Aynı şekilde, bazı hastalar, tedavi - meslek icrasının masrafları nedeniyle para talep eden doktorlardan da uzak durma eğiliminde olup tedavi sürecini menfi etkileyebilir. Uygun tedavi seçeneklerinin kaçırılmasına, hastalığın artmasına neden olabilir. Hastalar kaçırılan, kaybolan sağlığın %100 geri gelmediği konusunda yeteri kadar ikna edilmelidirler. Mümkün ise hastalar, tedavinin tamamen geri gelmeme, başarılı olmama riski olduğuna ilişkin yeterli bilgilendirme yapılarak ikna edilmelidirler.

Maalesef bazı insanlar maddi varlıklarının korunmasını sağlıklarından önemli görmektedir.

Servete Mala Mülke Yaşayanlar Sağlıklarını Feda Ediyorlar.

*** Ego, Kişisel Çıkar Çatışmaları: Hekim-hasta ilişkisindeki ego, kişisel çıkar çatışmaları, tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Doktorun , hekim hasta bağı kurulmamış hastaya “sen” demesi gibi durumlar, iletişim sorunlarına yol açabilir. Aynı şekilde, bazı hastalar da doktorlarla kişisel, duygusal çıkar çatışması içine girebilirler , tedavi sürecinin etkinliğini azaltabilir. Hastalar , empati, anlayışla Hekimleri karşılamalı, iletişimde açıklık, saygıyı korumalı, kişisel çıkar çatışmalarından uzak durmalıdır. Hekim-hasta bağı, tedavi sürecinin başarısında önemli faktördür. Hastaların hekimle güven, destek temelinde ilişki kurması, tedaviye uyumlarını artırır, iyileşme motivasyonunu yükseltir. Hekimler de, hastaların duygusal ihtiyaçlarını anlamalı, hastalarla işbirliği yaparak tedavi sürecini yönetmelidir. Hasta, hekimin yönlendirmelerine uyum sağladıkça, hastada, hekimi destekleyici rol üstlendikçe, iyileşme süreci olumlu yönde etkilenecektir.

Tedavi sürecindeki zorluklarla başa çıkan, iyileşen hastalar, motivasyon kaynağı olabilirler. İyileşenlerin başarı hikayeleri, diğer hastalara umut ilham verebilir. Hekimlerin iyileşme sürecini desteklemek , başarı hikayelerini paylaşmaları önemlidir. Tedavi sürecinde karşılaşılan zorluklar, hastaların tutumları, hekim-hasta ilişkisi etrafında yoğunlaşır. Hastaların hastalıklarını kabul etme, doğru bilgilere ulaşma, maddi zorluklarla başa çıkma, kendince maddi zorluk varlığı yaratmama, doğru tedavi seçeneklerini değerlendirme konularında Hekim destek vermesi önemlidir. Tekrardan, hastaların 1001 zorlukla meslek icrası yapan Hekime empati, anlayış - etkin iletişim becerileriyle Hekimleri benimsemeleri, işlerini kolaylaştırmaları, hastanın, tedavi sürecinin etkinliğini artırır, hastaların moralini yükseltebilir, motivasyonlarını artırabilir, tedaviye olan uyumlarını iyileştirebilir.

Hekim-hasta bağı, güvene dayalı ortamda kurulmalı, hastaların iyileşme sürecine aktif katılımları teşvik edilmelidir. Etkili tedavi sürecinde, hem hastaların hem de hekimlerin sorunların üstesinden gelmede birlikte çalışmaları, destekleyici ortam oluşturmaları gerekmektedir.
Tedavi Hunisi
nde
pasif iyileşme
ye
çalışanlardan olmayın.
SIFIR vajinal akıntı sağlıktır
Vajina; 
Akan ,
Kokan, 
Sızdıran,
İmtiyazlı, 
Bir organ değildir.

Şunu unutmayınız vajina akan, kokan, aksıran, tıksıran ucube – başa bela organ değildir. Vajina akmaz. Sıfır vajinalakıntı sağlıktır. Vajinal sağlık, sağlıklı vajina amacıyla yapmanız gerekenler kolay değildir. Şunlar eniyi başlangıçtır; Kadın vajinası, kadının bedenindeki enözel, hassas bölgelerden biridir. Vajinanın harekete geçirici etkisi, doğal şekilde cinsel dürtüleri uyandırır. Vajina, sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda duygusal olarak da dikkate alınmayı hak eder. Kadının iç dünyasının yansıması olarak, vajinaya; sevgi, şefkat, anlayışla , kendisine değer verilerek yaklaşıldığında, ilişkilerin derinlik kazanmasına katkıda bulunur. Partnerinin hassaslığı karşısında açılan vajina, özgüveni yükselterek ilişkilerin sağlam temeller üzerine kurulmasını sağlar. Hijyenik vajinanın romantikliği ise başka hiçbir şeye benzemez. İki insanın bedenlerinin birleştiği o an, duygusal, fiziksel bağın yoğun yaşandığı andır. Vajina, romantizmin ateşini körükleyen kavanozdur. İçinde barındırdığı sıcaklık, nem, feromonlar romantik anları daha da özel kılar, duygusal yakınlık hissi yaratır. Ancak kadın vajinasının büyük gücü, feromonal güç uyandırma, feromonal baskı altına alma potansiyelidir. Doğurganlık simgesi olarak, yeni hayatın başlangıcına ev sahipliği yapar. Kadının bedeninde gücün sembolüdür. Kendine olan inancı, kendini keşfetme yolculuğunda, vajina kadına güç, özgürlük hissi verir. İçindeki enerjiyi uyandıran kadın, dünyayı değiştirebilecek potansiyele sahip olabilir. Sonuç olarak, kadın vajinası, harekete geçirici etkisi, dikkate alınmayı sağlayan hassasiyeti, romantikliği, güç uyandırma potansiyeliyle harikulade organdır. Bu özellikleriyle, insan ilişkilerinde derin bağlar kurmamıza, sevgi, tutkuyu paylaşmamıza yardımcı olur. Kadının bedenindeki bu mucizevi organı keşfetmek, kadının kendini tam anlamıyla ifade etmesine, gerçek potansiyelini ortaya çıkarmasına yardımcı olabilir. Bazen kadın bu güç karşısında zehirlenerek vajinal hastalıkları görmezden gelebilir. Vajina mahrem organdır, ömür boyu kadın tarafından gizleniyor, hatta gizlemediğinizde hapis cezası bile var. Yani öğretilmiş gizleme dürtüsü, vajina hastalıklarını görmemeye, ihmal etmeye yatkınlık yaratıyor; buda tedavi sürecini imkansız şekle sokmaktadır. Kendinize sabit Jinekolog Hekim edinirseniz vajinanızla başınız belaya girmez. Halen vajinayı öğrenmeye devam eden profesyonelim, vajinalakıntı muazzam derecede kompleks nedenlerin bir araya gelerek oluşturduğu karmaşık denklemin sonucu olup; kendi kendine bitki börtü kullanarak basit yöntemler ile şifa arayanları okudukça içim gerçekten tabiri caiz ise cızz etmektedir. SIFIR VajinalAkıntı sağlıktır.
Sıfır vajinal akıntı sağlıktır
Kadın bedeninde kronik enflamasyonun büyük kaynağı vajinal akıntıdır. Kronik enflamasyon, vücudun bağışıklık sisteminin sürekli olarak aktif olması durumunda ortaya çıkan durumdur. Akut enflamasyon, genellikle enfeksiyon, doku hasarı gibi belirli tetikleyici faktöre yanıt olarak gelişen kısa süreli yanıtken, kronik enflamasyon ise uzun süreli, sürekli devam eden durumdur.

Kronik enflamasyon, çeşitli faktörler tarafından tetiklenebilir. Bunlar arasında tekrarlayan enfeksiyonlar (vajinal akıntı, vajinit, servisit, rahim iltihapları), otoimmün hastalıklar, obezite, stres, sigara içmek, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam tarzı gibi etkenler yer alabilir. Kronik enflamasyon, vücutta inflamatuar yanıtı sürekli hale getirerek dokuların zamanla zarar görmesine, sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kronik enflamasyon, çeşitli hastalıkların gelişimine katkıda bulunabilir. Bunlar arasında kalp hastalıkları, diyabet, kanser, Alzheimer hastalığı, romatoid artrit, inflamatuar bağırsak hastalığı gibi durumlar yer alır. Kronik enflamasyonun hastalıklarla ilişkili olması, uzun vadede vücudun bağışıklık sistemi, dokuları üzerinde olumsuz etkileri olduğunu göstermektedir.

Kronik enflamasyonun belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bunlar arasında sürekli yorgunluk, halsizlik, ateş, eklem ağrıları, kas ağrıları, sindirim sorunları, cilt problemleri, kilo değişiklikleri yer alabilir. Belirtiler, vücuttaki inflamatuar sürecin uzun süreli etkilerini yansıtabilir.

Kronik enflamasyonun tedavisi, temel olarak altta yatan nedenin belirlenmesi, tedavi edilmesini gerektirir. Sağlıklı yaşam tarzı benimsemek, dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, stresten uzak durmak, uyku düzenine dikkat etmek, kronik enflamasyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, ilaç tedavisi, diğer tıbbi müdahaleler de gerekebilir.

Kronik enflamasyonun önlenmesi, yönetimi, bireylerin genel sağlık durumuna dikkat etmelerini, sağlıklı yaşam alışkanlıklarını sürdürmelerini gerektirir. Düzenli olarak jinekolog doktor kontrollerine gitmek, uygun tıbbi tedaviyi almak, stres yönetimi gibi önlemler, kronik enflamasyonun olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.
Kadın bedeninde kronik enflamasyonun en büyük kaynağı vajinal akıntıdır.
Tetkikler hekimin kanaatinden üstün değildir
Tetkikler hekimin kanaatinden üstün değildir
Hastane Stresinden Uzaklık
✓ 
Özel Etkileşim
✓ 
Süre Sınırlamasız Muayene
✓ 
Mahremiyet – Gizlilik
✓ 
Hijyenik Ortam
✓ 
Teknoloji Kullanımı
✓ 
Konfor – Ferah Ortam
✓ 

Online Randevu

✓ 
3. Şahıslarla Temassızlık
✓ 
Güven – Nezaket – Zarafet
✓ 
Etik
✓ 
Tecrübe
✓ 
Profesyonel Destek
✓ 
Hasta Memnuniyeti & Sağlığı
✓ 
Fethiye’den 45′ uzaklıkta
✓ 
Dalaman’dan 10′ Uzaklıkta
✓ 
Köyceğizden 15′ Uzaklıkta
✓ 
Marmaris’den 40′ Uzaklıkta
✓ 
Muğla’dan 45′ Uzaklıkta
✓ 
Para değil

Mal mülk değil

En iyi eğitim , öğretmen değil !

Çocuğunuza bırakılacak en büyük miras şudur:

Sağlıklı

10 numara
☆☆☆☆☆ 
olacak şekilde “gebelik öncesi hazırlık + gebelik takibi + doğumunu” sağlayarak maksimum potansiyel IQ & EQ ya FETUSUN ulaştırılmasıdır.

Yani fetusu hayata 5/0 önde başlatmaktır. 

Eğer bunu sağlarsanız; sağlamak 15 – 30 bin USD civarı para harcamaktan geçer. O zeki, ahlaklı, yetenekli çocuk başarı sarmalında zirveye hemen çıkar, müthiş gelir elde eder; emekli olduğunuzda size ev araba aldığı gibi, dünyayı gezmenizde size tatil hediyeleri ayarlar. Eğer bunu yapmak yerine, 15 – 30 bin USD’ye ev, araba alabilirsiniz ama, çocugunuz sizin ölmenizi, mirasın kendisine kalmasını bekler, sonrada onu tüketerek yer yada üzerinizdeki evi ipotek göstererek iş kurar , batırır yada sürekli sizden para ister, sizde sürekli kaçar , bahane uydurursunuz…

Çıkar çatışmalarıyla berbat olmuş hayat yaşamamak için süper kaliteli bebekler doğurun.

Rahimde mikrop kaparak bitik, pert olmuş, erken doğmuş, kansızlığa, kötü rahim şartlarına ( urlu, vajinal akıntılı, kistli, varisli ) yani haşat rahimlerden eksik – vasat doğan bebeklerinizle, büyüdüklerinde “çıkar çatışmasına” girmemesi; doğmadan önce, gebelik süreci & doğumuna maddi kaynak harcanmasından geçer.
AGAÇ YAŞ İKEN, İNSAN RAHİMDE İKEN EĞİLİR.

Bebek;

Zeki doğarsa ahlaklı olur.
Zeki + ahlaklı olursa zengin olur. 
Zeki + ahlaklı + zengin olursa sana ev araba almayı bırak toplumun tamamı müreffeh olur, zenginleşir.

İnsana yani kendi kanına – canına yatırım yapmalısın yada çıkar çatışmalarıyla bomboş hayat yaşamak durumunda kalırsın.
Sana göre yatırım nedir?
Muğla Kadın Doğum Doktor Dalaman Köyceğiz Ortaca Kürtaj

Kadın

ın,
Sonraki Nesil
lerinin (

Fetus

,

Bebek

,
Çocuk
,
Torun
) Sağlıklarını
Mutlu Huzurlu
Devam Edebilmesinin Yegane yolu,
jinekolojik Organ
ların

Uterus

,

Yumurtalık

,

Tuba Uterina Tüpler

,

Rahim Ağzı

,

Vajina

,

Vulva

gibi
organ
ların
Topyekün Sağlık
Şekil
de
Nesilden Nesile Aktarılma
sından
Geçmek
tedir.
İhmal
Edilen Her

Kadın Hastalığı

,
Zaman
İçerisinde
Çeşit Çeşit
Hastalıkların;
Romatolojik
,
Nörolojik
,
Psikiyatrik
,
Onkolojik
Hatta
Odontojenik
Problem
lerin
Gelişim
i İçin
Tetik
(
Tetiklemek
) Olabilir.
Sebep
,
Müsebbip
Olanın;

Kadınsal Şikayet

ler Olduğu,
Gizliden Gizliye
İşlediği Yani
Kök
enin Jinekolojik Hastalık Olduğu
Akıl
ınıza Bile Gelmeyebilir.
Tahlil
lere
%100 İnanmak
Size
Ciddi
Vakit
Para
Yaşam Süresi
Kaybettirebilir.
Basit Yöntem
+
Kolaya Kaçmak
Olan Sayfalar Dolusu
Tetkik Sonuçları
na Sakın Aldanmayın,
Tetikler Normal Çıktı
; Sağlıklıyım Diye
Körü Körüne Bel Bağlama
yın. Hekim Dışında
Hiç Bir Şey
e
%100 Güven
meyin. Özellikle Jinekolojik Hastalıkları; Kan – İdrar Tetkikleri
Başarılı
, Oranda
Tespit
Edememektedir.
Kronikleşmiş
İlgi
siz Gibi Gözüken Hastalıkların
Kök Sebep
lerinin Jinekolojik Olması Size,
Çevre
nize
Alaka
sız, Saçma Bile Gelebilir.
Dikkat
Ediniz! Jinekolojik Hastalığı Bekleterek;
Kendi Kendine
,
Zaman Tanımak
la
Vakit Geçirmek
le
İyileşme
si
Mümkün
Değildir.
Dişi
Bireyler, jinekolojik Şikayetlere;
Semptom
lara Hızlı
Adaptasyon
Evrim
i Sergilediğinden, Bunda
Toplumsal Kanıt Kuramı
da Etkin Olup

Kadınlara Özgü Hastalık

Hızlı İvmeyle

Kronik

Olabilmektedir.

Adaptasyon + Kronikleşme

İnsan Psikolojisi
yle Birleşince
Kadınsal Şikayetleri Normalleştirme
Kaçınılmaz Olmaktadır. Bu
Baş Edilmesi Zor
Psikoloji
ye Giren
Kadınlar
Jinekolojik Hastalıkların Sebep Olduğu
Komplikasyon
ları , Hastalıkları Taşıyabildiği
Ömür
e Kadar Kendine , Ailesine Yük Edebilmektedir (Bu Birliktelik; Adaptasyon + Kronikleşme Hastalık İçin Bulunmaz Nimettir). Sizi,
Ailenizi
, Gelecek Nesilleri Bu
Patolojik
Birliktelik
Kıskaç
lanmasından;
Hastalıklara Hamal
Durumundan Koruyacak
Tek Güç

Tecrübeli Jinekolog

İle
Yaşam Boyu
nca Sürecek
İş Birliği
Yapmaktır.
Hayat Boyu
nca Sabit Değişmez

jinekolog

Doktorunuz Olmalıdır. Böylece Tüm Kadınsal
Sağlık Bilgileri
niz Tek Elde ,
“Tek Beyinde”
Toplanacağından Size

Erken Tanı

,

Etkin Tedavi

ler Olarak Geri Dönecektir. Sabit Değişmez Muğla Jinekolog Doktor Edinmek Başta Jinekolojik Olmak Üzere
Topyekün
Hayat Kalitesi
ni Yükseltir. Kadın
Hastane
de Hangi Jinekolog Doktor Bulunuyorsa, Rastgele
Randevu
Alma
Hatası
ndan Vakit Kaybetmeden Uzaklaşmalıdır, Bu
Ucuz
cu Yaklaşım
Canınızı Sıkan
Hastalık
,
Düşkünlük
Olarak
Bela
Olmadan; Hastahanede Hangi Doktor Varsa Ona Gitme
Öğretilmiş Dürtü
sünden
Acil
iyet İle Sıyrılıp; Kendinize Sabit
Kadın Doğum
jinekolog
Doktor
Bulmanız – Edinmeniz Gerekmektedir. Ayrıca

Sabit Değişmez

jinekolog Doktor

, Günün
Önemli
Anında
Ara
yabileceğiniz,
Korku
Olmadan
Soru
Sorabileceğiniz
Utanma
Yaşam
adan
Tartışma
,
Fikir Alış Verişi
Yapabileceğiniz Muğla

Jinekolog Hekim

Mesut Bayraktar Her Daim
Bir Telefon Kadar Uzakta
Olacaktır.
Kadın Rahatsızlığı
nıza
Şifa
Çare
Deva
Bulamıyorsanız, “
Esas Temel Kök Sebep
“; Aksi
İspat
Edilene Kadar jinekolojik Olabileceğini
Hiç Ama Hiç
Unutma
yınız.
Sağlık
Değerli
dir,
Önemse
yin
Kadınsal Sorun
larınızı
Göz Ardı Etmek
Büyük Hata
dır; Masrafsız Görünen
Alışmak
,
Normalleştirmek
Basitleştirmek
Tuzak
lanmasına Kapılmayınız.

Doğru Teşhis

Gerçek Tedavi

Sunan

Muğla En İyi Kadın Doğum Doktor

Jinekologlar Arasında Olan

Kadın Doğum Jinekolog

Mesut Bayraktar

Özel Muayenehane De
Kadirşinas
Hastalarını Bekler;
Klinik
İçerisinde
Ultrason
Kolposkopi İncelemesi
Sıvı Bazlı Servikal Smear
Yapılmaktadır.
Muayene Olmak
İyi
Başlangıçtır.
Bugün

Tedavi Olmak

İçin
Adım At
ın. Ömür Boyu Devam Edecek
Hekim Hasta Bağı
Geliştirmek
amacıyla

WhatsApp Online Randevu: 05467740159

Vasıta
sıyla
İletişim
e Geçerek

Jinekoloji

Bilim
Dalına
Kendini Adamış
Meslek Ustası
Olan jinekolog
Operatör
Dr. Mesut Bayraktar’a Muayene Olarak
Tanış
abilirsiniz.
Özel
Muayenehane

Otele En Yakın Kadın Doğum Doktor

Konum
undadır.

Vajinal Ultrason

Miyom

Polip

Kist

Muğla Kürtaj

Rahim Kanaması

Vulvar Distrofi

Mantar

Vajinal Akıntı

HPV Siğil

Gebelik Bulantı Kusması

Muğla Kadın Doğum

Düşük Riski

Kısırlık İnfertilite

Orgazm Bozukluğu

Enİyi Jinekolog

EnYakın Kadın Doğum Doktor

Jinekolog Mesut Bayraktar

Riskli Gebelik Takibi

Muğla Ayrıntılı Ultrason

Detaylı ultrason

Yumurtalık Kisti

liken planus skleroz Vulva distrofi

Gizli Evlilik Dışı

İstenmeyen Gebelik kürtaj

Rahim İltihabı

PID

Sürekli
Tekrar Eden

vajinal kaşıntı mantar

vajinal kötü koku

Menopoz Renovasyon Gençleşme

orgazm Aşısı

Vajina Sıkılaştırma

Vajina Genişlemesi

Vajinadan Ses Gelmesi

Rahim Sarkması

idrar kaçırma

Kolposkop

HSV

LSIL

HSIL

Konizasyon

HPV

Rahim Ağzı Yırtığı

Vajinal Kanama

Servikal Ektropiyon

Bel Ağrısı

Kronik Mantar

Sorunlarınızda
Tedaviye Giden Yol
u 1 (Bir)
muayene
Başlat
ır.
Kadın sağlığını koruma
,
hastalıkları iyileştirme
misyon
una Sahibim ;
Rahatlık güvenlik önceliğimdir
.
Hastayla bireysel ilgilenmek
,
hastaya uygun tedavi
plan
ları sunarım. Muğla ‘da bulunan
modern özel muayenehane
m
konforlu ortam
sunar.
Ortaca
Göcek
Dalyan
Dalaman
Köyceğiz
Muğla

Muğla Kadın Doğum Özel Muayenehane

Jinekolog Doktor Mesut Bayraktar

* 
Genital Hijyen
sizlik
Genetik Hijyen
i Bozar. 2023 * Herkes Hasta Olur; Herkes
En İyi Hekim
İster. 2022 *
Kadın Hasta İse Evde Huzur Yoktur.
2020 *
Jinekolojik Hastalık Başka Hastalığı Tetiklemiş İse Buna Yüksek Riskli Jinekolojik Hastalık Denir.
2020 *
Kadın Hastalığını Kabul Etmiyorsa Evde Dirlik Yoktur.
*
Gebelikte Tasarruf(Kısıntı) Olmaz. Gebelikte Mal - Mülk Feda Edilir.
*
Kadın Hasta İse Kök Sebep Aksi İspat Edilene Kadar Jinekolojiktir.
*
Gebelik Fizyolojik Dönem DEĞİLDİR. Gebelik Hastalık – Ölüm Riski Barındıran Olağanüstü Dönemdir. Tecrübeli , Öngörüsü Açık Hekime Teslimiyet Gerektirir.
2018 *
Gebelik Hastalıkları, İhmal Edilmiş Jinekolojik Hastalıkların Komplikasyonudur.
*
Gebelik Hastalıkları; Tanısı Konulmamış Jinekolojik Hastalıklardır.
MB, 2016) *
Gebelikte Kazanılacak 1 Puan IQ, Bebeğinizi Başarı Sarmalında Üstlere Taşır.
*
Enfeksiyonla Gezmeyi ''Sorun Görmeyen'' Gebeyi En Mükemmel Sağlık Sistemi Bile Koruyamaz.
* Rahim; Dayanan - Sabreden - Kolaylık Gösteren - Halden Anlayan Organ Değildir.
* Sıfır Vajinal Akıntı Sağlıktır.
Mesut Bayraktar, 2016
Mesut Bayraktar
Rudolf Virchow (Louis Pasteur, Robert Koch savundukları;hastalıkların mikrop teorisine inanmıyordu. Hastalıkların, dış patojenlerden değil, hücrelerin içindeki anormal faaliyetlerden kaynaklandığını öne sürdü). Aynı zamanda Max Gerson’da hastalık gelişmeden önce metabolik bozulmanın başladığını kitabında yazmıştır.

Mesut Bayraktar ekolleri birleştirerek modifiye ederek meslek icrasında bulunmaktadır. Rudolf Virchow‘unda haklı olduğunu vurgulamaktadır.

Kadın Hasta İse Evde Huzur Yoktur

Web sitemdeki makalelerin büyük kısmının içeriklerinin telif hakkı Jinekolog Op. Dr. Mesut Bayraktar’a aittir. Makalelerin büyük kısmı hak sahipliğinin tescili amacıyla elektronik imzalı zaman damgalıdır. Sitemdeki makalelerin kopyalanarak veya özetlenerek izinsiz şekilde başka web sitelerinde yayınlanması halinde hukuki ve cezai işlem yapılacaktır. Kişisel Verilerin Korunması Kanununu Sınırlı Sorumluluk Beyanı Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.
Gizlilik Tercihleri