WhatsApp Search
Muğla kadın doğum doktor Mesut Bayraktar side header logo 165x165px
Kadın Hastalığını Yok Saymak, İnkar Etmek Sadece Size Zarar Vermez !
Sizi Hasta Eden Durum; Atfetmediğin, Konduramadığın Jinekolojik Hastalık Olabilir. Çözümü Bahaneler Engeller.
Kadın hastalığını yok saymak, inkar etmek sadece size zarar vermez! Çünkü sizi hasta eden durum, atfetmediğiniz, konduramadığınız jinekolojik hastalık olabilir. Bu bahaneler ve engellerin çözümünü bulmanız önemlidir. Eğer belirtileri yok sayar veya ciddiyetini inkar ederseniz, hastalığınız ilerleyebilir ve daha büyük sorunlara yol açabilir. Cesaretli olmalı, kendinizi önemsemeli ve bu önemli konuda eğitmeli ve bilinçlenmelisiniz. Kendinizi sağlıklı bir yaşama hak kazanan bir kadın olarak görmeli ve jinekolojik sağlığınızı koruma yolunda adımlar atmalısınız. En iyi çözüm, bu konuda uzman bir doktora başvurmak ve gerektiğinde testler yaptırmak olacaktır. Unutmayın, sağlıklı bir vücut için bahanelere değil, çözümlere odaklanmanız gereklidir.

Anne Karnında Mikrop Kapmak Ve Tifolu Marry Mallon

Bireylerin, özellikle de kadınların, hem bir hastalığın varlığını hem de zararlı bakteri taşıyıcısı olduklarını inkar etmeleri yaygın bir olgudur. Bu düşünce, ünlü Tifo Mary olarak bilinen Marry Mallon vakasında çarpıcı bir şekilde örneklenmektedir. Tifo ateşinin yayılması nedeniyle tahminen 50 ila 200 kişinin ölümünden sorumlu olan Mallon, kendisi ile hastalık arasında herhangi bir suç veya bağlantı olduğunu kabul etmeyi kararlı bir şekilde reddetti. Mallon, enfeksiyonların kaynağının kendisi olduğunu gösteren açık delillere rağmen, taşıyıcı olma veya salgına katkıda bulunan bir faktör olma fikrini inatla reddetti. Bu, inkarın ve farkındalık eksikliğinin nasıl geniş kapsamlı sonuçlara yol açabileceğinin, sayısız bireyin yaşamını ve sağlığını nasıl etkileyebileceğinin çarpıcı bir hatırlatıcısıdır.
marry mallon tifolu marry anne karnınfa bebeğe mikrop bulaşması

Anne Karnında Mikrop Kapmak Ve Tifolu Marry Mallon

Anne Karnında Mikrop Kapmak Ve Tifolu Marry Mallon 300 225 Muğla Kadın Doğum Doktoru ☎️: 05467740159

Anne Karnında Mikrop Kapmak Ve Tifolu Marry Mallon

Korioamnionit yani anne karnında mikrop kapmak ile hiç ilişkilendirilmemiş bir tarihsel olguyu ele alalım. Genellikle Tifoid Mary olarak bilinen Tifolu Mary Mallon (23 Eylül 1869 – 11 Kasım 1938), İrlanda doğumlu Amerikalı bir aşçıydı. Tifo taşıyıcısı olması nedeniyle neden olduğu Enfeksiyonlara bağlı 50’ye varan doğrulanmamış , doğrulanmış 3 ölüme neden oldu. Mary Mallon Amerika Birleşik Devletleri’nde patojenik bakteri Salmonella typhi’nin asemptomatik taşıyıcısı olarak tanımlanan ilk kişiydi.

 • Aşçı olarak çalışmaya devam etti ve böylece başkalarını hastalığa maruz bıraktı.
 • Bu nedenle, hayatının son yirmi yılı boyunca mahkeme tarafından 2 kez zorla karantinaya alındı.
 • Mallon, toplamda yaklaşık 30 yıl tecrit edildikten sonra öldü.
Anne Karnında Mikrop Kapmak Ve Tifolu Marry Mallon

Muhtemelen, annesi hamilelik sırasında enfekte olduğu için tifo ile doğdu ( Konjenital Tifo ). 15 yaşında İrlanda’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. Bir süre teyzesi ve amcasıyla yaşadı ve hizmetçi olarak çalıştı, ancak sonunda varlıklı ailelerin aşçısı oldu.

1900’den 1907’ye kadar 7 Yıl Boyunca Marry Mallon, New York City bölgesinde yedisi tifoya yakalanan sekiz aile için aşçı olarak çalıştı.

1900 yılında Mamaroneck, New York’ta çalıştı ve iki hafta içinde ev sakinlerinin tifo ateşi geliştirdiği görüldü.

1901’de, çalıştığı aile üyelerinin ateş ve ishal geliştirdiği ve çamaşırcının öldüğü Manhattan’a taşındı.

Haziran 1904’te zengin bir avukat olan Henry Gilsey tarafından işe alındı. Hanedeki sekiz kişiden yedisinin hastalanmasından sonra ayrıldı.

Bir hafta içinde çamaşırhaneye tifo bulaştı ve kısa süre sonra yedi hizmetçiden dördü hastalandı.

Gilsey’nin ailesinin hiçbir üyesine bulaşmamıştı çünkü ayrı yaşıyorlardı ve hizmetçiler kendi evlerinde yaşıyorlardı.

Salgın başladıktan hemen sonra Marry Mallon ayrıldı.

George Kessler tarafından işe alındığı Tuxedo Park’a taşındı. İki hafta sonra, evindeki çamaşırcıya hastalık bulaştı ve uzun zamandır ilk kez tifo vakasının görüldüğü St. Joseph Bölgesel Tıp Merkezi’ne Marry Mallon götürüldü. Araştırmacı Dr. R. L. Wilson, salgına çamaşırhanenin neden olduğu sonucuna vardı, ancak bunu kanıtlayamadı. Çünkü çamaşırhane işçisi öldü.

Ağustos 1906’da Mallon, zengin bir New York bankacısı Charles Henry da işe başladı . 27 Ağustos’tan 3 Eylül’e kadar, ailedeki 11 kişiden altısı tifo hastalığına yakalandı. Charles Henry ; Oyster Bay’de çalışan üç tıp doktorunu müfettiş olarak işe aldı ve, müfettişlere göre o sırada hastalık ‘olağandışı’ idi.

Tifo negatif olan borulardan, musluklardan, tuvaletlerden ve lağım havuzundan su örnekleri aldılar.

Müfettişlerden biri olan George Soper (Sanitasyon Mühendisi, Atık Yönetim Uzmanı) Mallon’un bir tifo taşıyıcısı olduğunu fark ederek New York Şehri Sağlık Departmanına bildirdi.

Anne Karnında Mikrop Kapmak Ve Tifolu Marry Mallon

George Soper Kendisine verilen fiziksel tanıma uyan bir kadın İrlandalı aşçının tüm salgınlarda yer aldığını keşfetti. Fakat onu bulamadı. Çünkü bir salgın başladıktan sonra hiç bir adres vermeden Marry Mallon ayrılmıştı.

1906’nın sonlarında Mallon, Park Avenue’de yaşayan Walter Bowen tarafından işe alındı ve 23 Ocak 1907’de hizmetçilerinden ikisi hastaneye kaldırıldı ve evin kızı tifoya yakalandı ve öldü. Park Avenue salgını, Mallon’un enfeksiyonların kaynağı olduğunu belirlemeye yardımcı oldu.

George Soper salgını öğrendi ve Marry Mallon’un aşçı olduğunu keşfetti. Marry Mallon, halk sağlığı tehdidi olarak tutuklandı. Beş polis memuru ve Dr. Josephine Baker tarafından Mallon zorla ambulansa bindirildi. Marry Mallon, Willard Parker Hastanesine nakledildi ve orada tutuldu ve numune vermeye zorlandı. 19 Mart 1907’de Mallon, North Brother Adası’nda karantinaya alındı.


Erişkin İnsan (Sen, Ben, O) mikroba dayanıklı değil.

fetus direkt dayanıksız.

rahim bebeği %100 korumaz.

gebelikte anne ve bebek sağlığı İçin mal mülk feda edilir.


Fetus Her Şeye Dayanıklı Değil.

Sen, Siz, Hepinizin Dayandığına sabrettiğine fetus dayanmaz.

Sen bebeğini İyi bilirken, bebek etkilenmiş olabilir.

Rahimde alınmış çoğu hasar 40 lı yaşlardan sonra canınızı sıkmaya başlamaktadır.

Vajinal akıntı, vajinal balgam

korioamnionit yapar.

** Bebeğe,
** zarına,
** suyuna,
** plasentaya
** Kordonuna

mikrop bulaştırmamalısın!

Gebelikte;

** re – start,
** cancel,
** try again,
** ignore
** Shut – Down

yoktur.

Karantinadayken haftada üç kez dışkı ve idrar örneği verdi. Dışkı örneklerinde keşfedilen çok sayıda tifo bakterisi enfeksiyon merkezinin safra kesesinde olduğunu gösterdi. Sorgulanan Mallon, ellerini neredeyse hiç yıkamadığını itiraf etti. Yetkililer safra kesesinin alınmasını önerdiler, ancak o, hastalığı taşıdığına inanmadığı için reddetti. O zamanlar safra kesesinin alınması tehlikeliydi veve bu işlemden dolayı insanlar ölmüştü. Mallon ayrıca, daha fazla para kazandıran bir iş olan aşçılıktan vazgeçmeye de isteksizdi. Kendine ait bir evi olmadığı için her zaman yoksulluğun eşiğindeydi.

Mallon’u zorla karantinaya alınma kararını tüm tıp uzmanları desteklemedi. Örneğin, Milton J. Rosenau ve Charles V. Chapin, yalnızca durumunu dikkatli bir şekilde tedavi etmesinin ve tifoyu başkalarına bulaştırmamasını sağlamanın kendisine öğretilmesi gerektiğini savundu. Her ikisi de tecridi gereksiz, aşırı katı bir ceza olarak görüyordu.

Mallon, tutuklanması ve hastaneye zorla götürülmesinin ardından sinir krizi geçirdi. 1909’da New York Sağlık Departmanına dava açmaya çalıştı, ancak şikayeti reddedildi ve dava New York Yüksek Mahkemesi tarafından kapatıldı.

Avukatına yazdığı bir mektupta kendisine ‘kobay’ muamelesi yapıldığından şikayet etti.

Tıbbi tedavisi yoğundu: Bir yıl boyunca üç aylık kürlerle böbreklerini yok etme riski bulunan ürotropin verildi. Önce bağırsaklarında, sonra bağırsak kaslarında, sonra safra kesesinde tifo olduğu söylendi.

Mallon’un kendisinin asla bir taşıyıcı olduğuna inanmadı.

Bir arkadaşının yardımıyla bağımsız bir New York laboratuvarına birkaç örnek gönderdi.

Hepsi tifo için negatif çıktı.

North Brother Adası’nda, Mart 1907’den Haziran 1909’a kadar yaptığı analizlerin neredeyse dörtte biri de tifo çıkmıştı.

Mallon’un 2 yıl 11 aylık karantinasının ardından, New York Eyaleti Sağlık Komiseri Eugene H. Porter, hastalık taşıyıcılarının artık tecrit altında tutulmaması gerektiğine ve Mallon’un aşçı olarak çalışmayı bırakmayı kabul etmesi ve serbest bırakılması halinde serbest bırakılabileceğine karar verdi.

19 Şubat 1910’da Mallon, ‘mesleğini değiştirmeye hazır olduğunu ve serbest bırakıldığında temas ettiği kişileri koruyacak hijyenik önlemleri alacağına dair yeminli beyanda bulunacağını’ söyledi.

Karantinadan serbest bırakıldı ve anakaraya geri döndü.

Serbest bırakıldıktan sonra Mallon’a çamaşırhanede bir iş verildi, burada yemek pişirmekten daha az kazandı ( 50 dolar yerine 20 dolar)

Kolunu yaraladı ve yara enfeksiyon kaptı, 6 ay boyunca hiç çalışamadı.

Birkaç başarısız yıldan sonra tekrar yemek yapmaya başladı.

Breshof veya Brown gibi sahte soyadları kullandı ve sağlık yetkililerinin açık talimatlarına aykırı olarak aşçılık yaptı. Restoranlarda, otellerde ve spa merkezlerinde çeşitli mutfaklarda çalıştı. Çalıştığı hemen her yerde tifo salgınları oluyordu.

Ancak salgınlar başlar başlamaz sık sık iş değiştirdi ve George Soper onu bulamadı.

1915’te Mallon, New York’taki Sloane Kadın Hastanesinde çalışmaya başladı. Hemen 25 kişi enfekte oldu ve ikisi öldü. Kadın doğum uzmanı Dr. Edward B. Cragin, George Soper’i aradı ve ondan yardım etmesini istedi.

George Soper, Marry Mallon’u hizmetçilerin sözlü açıklamalarından ve ayrıca el yazısından teşhis etti.

Mallon tekrar kaçtı, ancak Long Island’daki bir arkadaşına yemek götürdüğünde polis onu bulup tutukladı. Mallon, 27 Mart 1915’te North Brother Adası’nda karantinaya alındı.

İkinci karantina sırasındaki hayatı hakkında çok az şey biliniyor. 23 yıldan fazla bir süre North Brother’da kaldı ve yetkililer ona tek katlı özel bir kulübe verdi.

1918 itibariyle, anakaraya günübirlik geziler yapmasına izin verildi.

1925 yılında Dr. Alexandra Plavska adaya staj için geldi. Şapelin ikinci katında bir laboratuvar kurdu ve Mallon’a teknisyen olarak iş teklif etti.

Mallon şişeleri yıkadı, kayıtlar yaptı ve patologlar için bardaklar hazırladı.

Mallon, hayatının geri kalanını North Brother Island’daki Riverside Hastanesinde karantinada geçirdi.

Mallon, 1932’de felç geçirene kadar oldukça aktifti; daha sonra hastaneye kapatıldı.

Hiçbir zaman tamamen iyileşmedi ve vücudunun yarısı felçli kaldı.

11 Kasım 1938’de 69 yaşında zatürreden öldü.

Mallon’un cesedi yakıldı ve külleri Bronx’taki Saint Raymond Mezarlığı’na gömüldü.

Cenazeye dokuz kişi katıldı.

Bazı kaynaklar, otopsi sonucu Mallon’un safra kesesinde canlı tifo bakterisi kanıtı bulunduğunu iddia ediyor. Ancak Soper, başka araştırmacılar tarafından, ölümünden sonra kamuoyunu sakinleştirmek için bir otopsi olmadığını yazdı.

 • Gebelik önemlidir, gebelikte Marry Mallon’un annesinin Tifo geçirmesi nedeniyle; Konjenital Tifo kendisinde gelişmişti, taşıyıcı olmuştu ve bu taşıyıcılık nedeniyle;
  • Minimum 50 Kişi ölmüştür.
  • Çok sayıda salgın çıkmıştır.
 • Marry Mallon hiç evlenmedi ve çocuğuda olmadı, muhtemelen partnerleri ölmüş dahi olabilir. Burası bilinmeyen bir konudur.
 • Ellerini hiç yıkamıyordu ve başarılı bir aşçıydı!
 • Her salgında kaçtı, kimliğini bile gizledi, ismini değiştirdi.
 • Ömrünün Sonuna kadar hastalığını ve hasta olduğunu hep ret etti.
 • Muhtemelen yine tifo mikrobunun etkisiyle felç geçirdi.
 • Lütfen Gebelikleri Önemseyelim Ve Gebeliklerde Tasarruf Yapmayalım.
 • Gebeliğin Masrafı Helaldir.
 • UNUTMAYIN ! Salmonella typhi plasentayı geçerek;
  • Koryoamniyonit,
  • Düşük ve
  • Fetal ve neonatal enfeksiyona neden olabilir.
 • Organizma, plasenta, sağlam amniyotik sıvı ve yenidoğanın dışkı kültürlerinde tanımlanmıştır.

Kadın Hasta İse Kök Sebep Aksi İspat Edilene Kadar Jinekolojiktir.

Kadın Hasta İse Evde Huzur Yoktur.


Muğla Kadın Doğum Doktoru Mesut Bayraktar Jinekolog 331x273

Doktor Mesut Bayraktar

Ortaca/Muğla

Hayatın olağan akışı gereği iyileşmek için hasta olan kişi çabalamalıdır yani aktif rol oynamalıdırlar. Görüldüğü üzere tedavi hunisinin büyük kısmında vakit kaybeden, hastalığını ret eden, iyileşemeyen, bahane, bedava - ucuz yöntemlere yönelen, körü körüne bel bağlayan hastalar pasif iyileşmeyi yani iyileşememeyi seçenler bulunmaktadır.

Tedavi süreci, hastaların sağlık sorunlarıyla başa çıkabilmeleri, iyileşme sağlayabilmelerinde önemli adımdır. Ancak, tedavi hunisi sürecinde Hekimlerin bazı zorluklarla karşılaşması mümkündür. Resimde, hastaların farklı farklı tutumlarından kaynaklanan zorlukları ele alarak, hekim-hasta ilişkisinde zorlukların üstesinden gelirken zedelenebileceğini, tedavi hunisinin önemini vurgulayacağız. Tedavi süreci, hasta sağlığını iyileştirmek amaçlı yapılan serüven düşünülebilir. Tedaviler, sağlık sorunlarına farklı yaklaşımlar gerektirebilir, bazen beklenmedik zorluklarla karşılaşılabilir. Bundan dolayı, tedavi hunisi sürecinde hekimlerin, hastaların farklı tutumlarına uygun şekilde davranması, etkili iletişim becerilerini kullanması önemlidir. Hekimlerin mesleklerini icra ederken , hasta kaynaklı zorlukları aşarken, hekim-hasta ilişkisinin zarar görmemesinde hastaların dikkatli olmaları gerekmektedir. Çünkü hekim sonsuza kadar sabredebilen, her uygunsuzluğa pozitif, sorun çözme şeklinde yaklaşan canlılar gibi düşünmeyiniz.

*** Hastalığını Kabul Etmeyenler: Hastalığını kabul etmeyen bireyler, sağlık sorunlarını inkar ederek tedaviye direnç gösterebilirler. Bunlar , tedavi sürecinin başarıyla ilerlemesini engelleyebilir. Hastalığını kabul etmeyen kişiler, genellikle hastalıklarının ciddiyetini ya da varlığını reddederler. Buda, hem kendileri hem de doktora sorun çıkmaktadır. Hastalığın kabul edilmemesi, tedavi sürecinin etkinliğini azaltabilir, tamamen durdurabilir.Hastalığını kabul etme evresi, hasta olduğunu kabul etme; tedavi sürecinin önemli parçasıdır. Hastalığın kabul edilmesi, kişinin gerçek durumuyla yüzleşmesine, gereken tedaviye tam uyum sağlamasına yardımcı olabilir. Böylece tedavi süreci daha etkili başarılı olabilir. Hastalığını kabul etmeyen bireylerin, kendi sağlık durumlarını gerçekçi şekilde değerlendirmeleri, tedaviye açık olmaları önemlidir.

Hastalığını kabul etmeyen, ret eden; Doktoru rakip , düşman bilmektedir.

*** Hastalığını Kabul Edenler: Hastalığını kabul eden kişiler, tedavi sürecine daha olumlu yaklaşabilirler. Hastaların tedaviye uyum sağlamasını kolaylaştırır, iyileşme sürecini hızlandırabilir. Fakat çoğunlukta bazı insanlar hastalığını kabul etsede hekim yerine başka yollara başvurabilerek, hastalıkların ilerlemesine, kronikleşmesine neden olmaktadır.

*** Bir Ara Hallederizciler - Google Aramacılar: Bazı hastalar, sağlık sorunlarıyla ilgili hafife alıcı, savsaklayıcı tutum sergileyebilirler. “Bir ara hallederizciler”, sağlık sorunlarını erteleme, önemsememe eğilimindedir. Google aramacıları ise kendi kendini teşhis etme, tedavi etme çabasına, akıllılığına girebilirler. Yanlış bilgilendirme, yanlış tedavi seçeneklerine yol açabilir.

*** Doğal Tedavi Yöntemlerine Körü Körüne İnananlar: Doğal tedavi yöntemlerine inanan hastalar, alternatif çözümler arayışında olabilirler. Maydanoz, soğan suyu içiciler gibi, doğal yöntemlere güvenerek, körü körüne bel bağlayarak etkisiz, tedavi sürecini yürütebilirler. Bazen bilimsel kanıtlanmamış, etkinliği sınırlı olan yöntemlere yönelmelerine neden olabilir. Maalesef tüm iletişim mecraları tedavilerin etkin olmadığını söylese de böyle yönelimler artarak devam etmektedir.

*** Sahte Doktor Bulucular - Maddi Zorluk Çıkarıcılar: Sahte doktor bulucular, maddi zorluk yaratanlar - bulanlar, yani tedaviye gereksiz yere maddi kısıntı uygulayanlar, tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Ev, araba kredisi ödemesi, oğlanı evlendirme gibi maddi yükler altında olan hastalar, tedaviye uyum sağlamakta, iyileşmekte güçlük çekebilirler. İnsanlar sağlıklı kalmanın, mal mülk edinmeden değerli olduğunu maalesef kavrayamamaktadırlar.

Hasta olmuş ama evi var
Hasta olmuş ama oğlu evlenmiş.

Kendini, sağlığını feda ederek yaşamda hedefleri başarmak maalesef artan hızda devam etmektedir. Günümüzde oldukça yaygın durumdur. İnsanlar, zamanı, varlıklarını daha verimli kullanmak amacıyla sağlıklarını tehlikeye atabilmektedirler. Ancak, sağlığın önemi göz ardı edilmemelidir. Kaliteli yaşam sürerken sağlıklı olmak şarttır. Hayatta hedefleri başarmak önemli olsa da, sağlığımıza dikkat etmekten asla vazgeçmemeliyiz.

Tedavi hunisi süreci, hastaların sağlık sorunlarını çözmek, iyileşmede önemli adımdır. Ancak, bazı hastalar, kendilerine gereksiz yere maddi zorluklar yaratarak (3. evinin kredisini bahane göstermek, 4. çocuğunu davul zurna - yemekli evlendirmeye çalışması) tedavi sürecini olumsuz etkilemektedir (tedavi olmamaktadırlar!). Makaleyle maddi gücü – imkanı olduğu halde “ev aldık, araba aldık kredi ödüyoruzcular” şeklinde adlandırılan, doktoru gereksiz yere maddi zorluklar ile meslek icrasına sürükleyen hastaların yeteri kadar iyileşemediklerini vurgulamak istiyorum.

*** Profesöre Gidenler - İyi Doktor Deyiciler: Bazı hastalar, tedavide ünlü/ünsüz profesöre başvurma eğilimindedirler. Bunlar, “normal” doktorları, diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarını göz ardı edebilir, hatta küçümseyebilir. Aynı şekilde, bazı hastalar, tedavi - meslek icrasının masrafları nedeniyle para talep eden doktorlardan da uzak durma eğiliminde olup tedavi sürecini menfi etkileyebilir. Uygun tedavi seçeneklerinin kaçırılmasına, hastalığın artmasına neden olabilir. Hastalar kaçırılan, kaybolan sağlığın %100 geri gelmediği konusunda yeteri kadar ikna edilmelidirler. Mümkün ise hastalar, tedavinin tamamen geri gelmeme, başarılı olmama riski olduğuna ilişkin yeterli bilgilendirme yapılarak ikna edilmelidirler.

Maalesef bazı insanlar maddi varlıklarının korunmasını sağlıklarından önemli görmektedir.

Servete Mala Mülke Yaşayanlar Sağlıklarını Feda Ediyorlar.

*** Ego, Kişisel Çıkar Çatışmaları: Hekim-hasta ilişkisindeki ego, kişisel çıkar çatışmaları, tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Doktorun , hekim hasta bağı kurulmamış hastaya “sen” demesi gibi durumlar, iletişim sorunlarına yol açabilir. Aynı şekilde, bazı hastalar da doktorlarla kişisel, duygusal çıkar çatışması içine girebilirler , tedavi sürecinin etkinliğini azaltabilir. Hastalar , empati, anlayışla Hekimleri karşılamalı, iletişimde açıklık, saygıyı korumalı, kişisel çıkar çatışmalarından uzak durmalıdır. Hekim-hasta bağı, tedavi sürecinin başarısında önemli faktördür. Hastaların hekimle güven, destek temelinde ilişki kurması, tedaviye uyumlarını artırır, iyileşme motivasyonunu yükseltir. Hekimler de, hastaların duygusal ihtiyaçlarını anlamalı, hastalarla işbirliği yaparak tedavi sürecini yönetmelidir. Hasta, hekimin yönlendirmelerine uyum sağladıkça, hastada, hekimi destekleyici rol üstlendikçe, iyileşme süreci olumlu yönde etkilenecektir.

Tedavi sürecindeki zorluklarla başa çıkan, iyileşen hastalar, motivasyon kaynağı olabilirler. İyileşenlerin başarı hikayeleri, diğer hastalara umut ilham verebilir. Hekimlerin iyileşme sürecini desteklemek , başarı hikayelerini paylaşmaları önemlidir. Tedavi sürecinde karşılaşılan zorluklar, hastaların tutumları, hekim-hasta ilişkisi etrafında yoğunlaşır. Hastaların hastalıklarını kabul etme, doğru bilgilere ulaşma, maddi zorluklarla başa çıkma, kendince maddi zorluk varlığı yaratmama, doğru tedavi seçeneklerini değerlendirme konularında Hekim destek vermesi önemlidir. Tekrardan, hastaların 1001 zorlukla meslek icrası yapan Hekime empati, anlayış - etkin iletişim becerileriyle Hekimleri benimsemeleri, işlerini kolaylaştırmaları, hastanın, tedavi sürecinin etkinliğini artırır, hastaların moralini yükseltebilir, motivasyonlarını artırabilir, tedaviye olan uyumlarını iyileştirebilir.

Hekim-hasta bağı, güvene dayalı ortamda kurulmalı, hastaların iyileşme sürecine aktif katılımları teşvik edilmelidir. Etkili tedavi sürecinde, hem hastaların hem de hekimlerin sorunların üstesinden gelmede birlikte çalışmaları, destekleyici ortam oluşturmaları gerekmektedir.
Tedavi Hunisinde pasif iyileşmeye çalışanlardan olmayın.


Tetkikler

hekimin kanaatinden

üstün değildir.


Kadın bedeninde

kronik enflamasyonun

en büyük kaynağı

vajinal akıntıdır.


Dinamik Tablo
Hastane Stresinden Uzaklık ✓ 
Özel Etkileşim ✓ 
Süre Sınırlamasız Muayene ✓ 
Mahremiyet – Gizlilik ✓ 
Hijyenik Ortam ✓ 
Teknoloji Kullanımı ✓ 
Konfor – Ferah Ortam ✓ 
Online Randevu ✓ 
3. Şahıslarla Temassızlık ✓ 
Güven – Nezaket – Zarafet ✓ 
Etik ✓ 
Tecrübe ✓ 
Profesyonel Destek ✓ 
Hasta Memnuniyeti & Sağlığı ✓ 
Fethiye’den 45′ uzaklıkta ✓ 
Dalaman’dan 10′ Uzaklıkta ✓ 
Köyceğizden 15′ Uzaklıkta ✓ 
Marmaris’den 40′ Uzaklıkta ✓ 
Muğla’dan 45′ Uzaklıkta ✓ 

Para değil

Mal mülk değil

En iyi eğitim , öğretmen değil !

Çocuğunuza bırakılacak en büyük miras şudur:

Sağlıklı

10 numara
☆☆☆☆☆ 
olacak şekilde “gebelik öncesi hazırlık + gebelik takibi + doğumunu” sağlayarak maksimum potansiyel IQ & EQ ya FETUSUN ulaştırılmasıdır.

Yani fetusu hayata 5/0 önde başlatmaktır. 

Eğer bunu sağlarsanız; sağlamak 15 – 30 bin USD civarı para harcamaktan geçer. O zeki, ahlaklı, yetenekli çocuk başarı sarmalında zirveye hemen çıkar, müthiş gelir elde eder; emekli olduğunuzda size ev araba aldığı gibi, dünyayı gezmenizde size tatil hediyeleri ayarlar. Eğer bunu yapmak yerine, 15 – 30 bin USD’ye ev, araba alabilirsiniz ama, çocugunuz sizin ölmenizi, mirasın kendisine kalmasını bekler, sonrada onu tüketerek yer yada üzerinizdeki evi ipotek göstererek iş kurar , batırır yada sürekli sizden para ister, sizde sürekli kaçar , bahane uydurursunuz…

Çıkar çatışmalarıyla berbat olmuş hayat yaşamamak için süper kaliteli bebekler doğurun.

Rahimde mikrop kaparak bitik, pert olmuş, erken doğmuş, kansızlığa, kötü rahim şartlarına ( urlu, vajinal akıntılı, kistli, varisli ) yani haşat rahimlerden eksik – vasat doğan bebeklerinizle, büyüdüklerinde “çıkar çatışmasına” girmemesi; doğmadan önce, gebelik süreci & doğumuna maddi kaynak harcanmasından geçer.
AGAÇ YAŞ İKEN, İNSAN RAHİMDE İKEN EĞİLİR.

Bebek;

Zeki doğarsa ahlaklı olur.
Zeki + ahlaklı olursa zengin olur. 
Zeki + ahlaklı + zengin olursa sana ev araba almayı bırak toplumun tamamı müreffeh olur, zenginleşir.

İnsana yani kendi kanına – canına yatırım yapmalısın yada çıkar çatışmalarıyla bomboş hayat yaşamak durumunda kalırsın.
Sana göre yatırım nedir?

Kadın Sağlığının, Sonraki Nesillerin ( Fetus, Bebek, Çocuk, Torun) Mutlu Huzurlu Sağlıklı Devam Edebilmesinin Yegane yolu, Dişi Üreme Organlarının;
* Uterus - Rahim
* Yumurtalık - Overler
* Tuba Uterina - Tüpler
* Rahim Ağzı - Serviks Uteri
* Vajina - Hazne
* Vulva - Perine gibi organların Topyekün Sağlık İçerisinde;Genetik Mirasın Nesilden ➞ Nesile Sağlıklı Aktarılmasından Geçmektedir. İşte bu geçiş bozulduğunda; nesilden nesile hastalıklar başlamaktadır. (Devamı İçin Ayrıntılara↓ Tıklayınız)
İhmal Edilen, Çözülmeyen En Basit Kadın Hastalığı, Zaman İçerisinde Birikim Yaparak Çeşitli Hastalıkların;
* Romatolojik
* Nörolojik
* Psikiyatrik
* Onkolojik
* Hatta Odontojenik... Hastalıkların Gelişiminde Tetik Çeken Etken (Tetiklenmiş Hastalık) Olabilir. Aniden Birdenbire Ortaya Çıkan Hastalıklara Sebep - Müsebbip Olanın; İhmal Ederek Alıştığın, Zamanla da Unuttuğun (Hastalıklara Geliştirilen Adaptasyon; İlk Stres Anında Kırılır)) Feminin Şikayetler Ana Sebebiyle Olduğu, Gizliden Gizliye Hastalığın İşlemesini Yani Kök Hastalık'ın Feminin Hastalık Olduğu Aklınıza Gelmeyebilir. Tahlillere %100 İnanmak Size Ciddi Vakit, Para, Yaşam Süresi Kaybettirebilir. Basit Yöntem + Kolaya Kaçmak Olan Sayfalar Dolusu Tetkik Sonuçlarına Sakın Aldanmayın, Tetkikler Normal Çıktı; Sağlıklıyım Diye Boş Tetkiklere Körü Körüne Bel Bağlamayın. Hekim Dışında Hiçbir Şeye %100 Güvenmeyin. Özellikle Nisaiye Hastalıkları; Kan - İdrar Tetkikleri Başarılı Oranda Tespit Edememektedir. Kronikleşmiş İlgi siz Gibi Gözüken Hastalık Hastalık Kök Sebeplerinin Kadınsal Maraz Olması Size, Çevrenize Alakasız,- Saçma Bile Gelebilir. Hatta Sıklıkla Ciddi Hastalığınızla Bağlantı Açısından Genital Bölgeyle Ne Alakası Var Şeklinde Sizi Hataya, Durumu Algılamada Körlük - Konduramamaya Düşürebilir; Dikkat Ediniz! Nisaiye Hastalığı Bekleterek; Kendi Kendine, Zaman Tanımakla, Vakit Geçirmekle İyileşmesi Mümkün Değildir.

Muğla Ayrıntılı Ultrason

Gebelik Takiplerinin & Doğum Öncesi Teşhis İşlemlerinin Önemli Basamağıdır. Minimum 60 dakika Sürmektedir. Kaliteli Gebelik Asla Ucuz, Standart Yaklaşımlarla İdame Ettirilemeyecek, Riske Atılamayacak, Stres Karşısında Frajil Olabilecek Kritik Dönemdir. Mesut Bayraktar Şehrin İçerisinde En Önde Gelen, Vajina Serviks Rahim  Sağlığına Yönelik En İyi Jinekolog Doğum Uzman Doktorlar Arasında Olmasının Yanı Sıra, Özel Muayenehanesinde 18 - 24 Hafta Arası Muğla Ayrıntılı Ultrason Verirken Bütünsel yaklaşımla Geçmeyen Mantar Hastalığı Servikal Smear Polip Ameliyatı Video Kolposkopi HPV Gebelikte Spiral Çıkarma Tıbbi Muğla Kürtaj işlemi Riskli Hamilelik Takipleri Transvajinal Ultrason Rahim İltihabı Tedavisi İdrar Kaçırma Tedavisi Şeffaf Beyaz Kahverengi Sarı Yeşil Kötü Renkte Olabilen Kokulu Kokusuz Vajina Akıntı Yanma Kaşıntı Batma Kanama Tedavilerinin Planını Yapmaktadır. Gereğinde Rahim Alınma Ameliyatı Hakkında Bilgiler Vermektedir. Hatunların Huzur İçerisinde Sağlıklı Mutlu Yaşam Sürmeleri Gerekliliğine İnanmaktayım. Tabip Mesut Bayraktar; Female Üreme Sağlığını Güçlendirme Konusunda Tutkulu Hekimdir. Çünkü Feminin Genital Organların Zindelik İçerisinde Başarıya Ulaşması Küresel Refaha; İnsanlık Barışına Hizmet Ederek, Dünyayı Yaşanılacak Daha Güzel Yer Yapacak Ehemmiyettedir.

Mesut Bayraktar, Hekiminin Muayenehanesi Coğrafik Konumu İtibarıyla Bölgenin Ortasında Kalmaktadır.
 1. Ortaca Kadın Doğum Doktoru

 2. Köyceğiz Kadın Doğum Doktoru

 3. Dalaman Kadın Doğum Doktoru

Yönelik Hekim Aktif Biçimde Ortaca, Dalaman, Köyceğiz Yörelerine Çalışmaktadır.

Kadınlarda Hastalıkların Kronikleşmesi

; Hastalıklara Adaptasyon & Woman Psikolojisiyle Birleşince Şikayetleri Normalleştirmek Kaçınılmaz Olmaktadır. Baş Edilmesi Zor Genital Hastalık İnkar Psikolojisine Giren Hanımefendiler; Yumurtalık Rahim Serviks Vajina Vulva Perine Hastalıklarının → Sebep Olduğu Hastalıkları (Buna

Yüksek Riskli Jinekolojik Hastalık

Diyorum) Taşıyabildiği Ömüre Kadar Kendine + Ailesine Yük Edebilmektedir (Bu Birliktelik; Adaptasyon + Kronikleşme Hastalıklara Bulunmaz Nimettir). Sizi, Ailenizi, Gelecek Nesilleri Patolojik Birliktelik Kıskaçlanmasından; Hastalıklara Hamal Olmak Durumundan Koruyacak Tek Güç
Muğla Tecrübeli Jinekolog Doktor
la Yaşam Boyu Sürecek İş Birliği (Hekim Hasta Bağı) Yapmaktır.

Hayat Boyunca Sabit Değişmez Doktor Jinekolog Yani Muğla Jinekolog Hekim Uzman Doktorunuz Olmalıdır. Böylece Tüm Dişilikle İlgili Sağlık Bilgileriniz, Tek Elde + Tek Beyinde Toplanacağından Size Erken Tanı, Etkin Tedaviler Halinde Geri Dönecektir. Muğla Sabit Jinekolog Doktoru Edinmek Başta Woman Sağlığını İyileştirecek; Topyekün Hayat Kalitesini Yaşam Sürenizi (Ömrünüzü) Yükseltecektir.

Kadın Hastanede Hangi Jinekolog Doktor Varsa; Rastgele Randevu Alma Hatasından Vakit Kaybetmeden Derhal Uzaklaşmalıdır. Kıymeti Ölçülemez Değerde Olan Rahim Vajina Sağlığına Sunulan; Ucuzcu Yaklaşımlar, Basit Öneriler, Hurafe Teşvikler Canınızı Sıkan Hastalıklar Fırtınası, Düşkünlük, ... Nedeni Bilinmez Sağlık Sorunları Başa Bela Olmadan Değişmeniz Gereklidir. Hastanede Hangi Doktor Varsa Ona Gitme Öğretilmiş Dürtüsünden Aciliyetle Sıyrılmak Zaruridir. Kendinize Her Daim Ulaşabileceğiniz, Konuşabileceğiniz
Muğla Kadın Doğum Uzman Doktor
Bulmanız - Edinmeniz Gerekmektedir. Ayrıca Sabit jinekolog Doktor; Günün Önemli Anında Arayabileceğiniz, Korku Olmadan Soru Sorabileceğiniz, Utanma Yaşamadan Tartışma - Fikir Alış Verişi Yapabileceğiniz Muğla Jinekolog Hekim Mesut Bayraktar Her Daim Bir Telefon Kadar Uzakta Olacaktır. Dişi Genital Problemlerinize Deva Bulamıyorsanız, Esas Sebep; Aksi İspat Edilene Kadar "Jinekolojik Hastalık" Olabileceğini Hiç Ama Hiç Unutmayınız.

Kadınlarda Jinekolojik Sağlık; Genel Sağlıktan Daha Değerlidir

. Üreme Organlarının Sağlığı; Sırasıyla Anneyi , Fetusu***, Ailesini, Toplumu, Fetus***'dan Olacak Gelecek Nesilleri Yani Küresel Refaha Etkisi Uzanan Kıymettedir. Hanımların, Kızların Sağlığını Önemsemeyip, Rahim Over Vajina Sorunlarınızı Göz Ardı Etmek Büyük Hatadır. Masrafsız Görünen Alışmak - Duyarsızlaşmak Tuzaklanmasına Kapılmayınız. Doğru Teşhis Gerçek Tedavi Sunan

Muğla En İyi Kadın Doğum Doktoru

Jinekologlar Arasında Olan Doğum Uzmanı Dr. Mesut Bayraktar Özel Muayenehanesinde Kadirşinas Hastalarını Bekler; Doğum Hastalıkları Kliniği İçerisinde Ultrason Kolposkopi İncelemesi Sıvı Bazlı Servikal Smear Yapılmaktadır. Muayene Randevusu Almak İyi Başlangıçtır. Bugün Tedavi - İyileşmek İstiyorsanız Şimdi Adım Atın. Ömür Boyu Devam Edecek Hekim Hasta Bağını Geliştirmek Amacıyla Mesut Bayraktar WhatsApp Online Anında Randevu: 05467740159 Vasıtasıyla İletişime Geçip Jinekoloji Bilim Dalına Kendini Adamış Meslek Ustası Ob&Gyn Operatör Dr Bayraktar'a Muayene Vasıtasıyla Tanışabilirsiniz.

Özel Muayenehane Otele

En Yakın Kadın Doğum Doktoru

Konumundadır. Klinisyen Hekim Burada Çok Sayıda Hastalığın Teşhisini Klinik Yetiletiyle Koyabilmektedir. Başlıklandırmak Gerekir İse; Doktorun Tedavi Yetenekleri;
 • Tifus hastalığının hamilelik üzerindeki spesifik etkileri nelerdir?

 • Muğla II. Düzey Ultrason
 • Muğla Miyom Ameliyatı
 • Muğla Polipektomi
 • Muğla Kist Tedavisi
 • Yumurtalık'ta Enflamasyon Tedavileri
 • Geçmeyen Mantar Tedavisi
 • Vestibulit Tedavisi
Muğla Kolposkopi İncelemesi Muğla Serviks CA Yapıyorum. Çünkü Dişi Bireyler, Üreme Sisteminin Hastalıklarının; Semptomlarına Hızlı Adaptasyon Evrimi Sergilediğinden; Bunda
* Toplumsal Kanıt Kuramı Temelli Jinekolojik Ponzi Kitleleri +/-
* Östrojen Sarhoşluğu +/-
* Yüksek Cinsel Market Değeri +/-
* Gencim Güzelim Kusursuz Süperim Genital İnkar Durumu +/-
* Partnerde Cinsel Feromonal Baskınlığı Kaybetmemek Adına Feminine Hastalıkları İnkar Etmek Etkin Olup Dişilere Özgü Hastalıkları Hızlı İvmeyle Kronik Yapabilmektedir. Kolposkopi, Smear, HPV İncelemeleri Hekime Burada Kompleks Olmuş Durumlarda Yardımcıdır. Kolposkopi (Kolposkopi Rahim Ağzının Adeta Röntgenidir) HPV Rahim Aldırma Ameliyatı Dirençli Geçmeyen Mantar Hastalığı Infertilite Rahim İltihabı Tedavisi Gebelik Takibi Yasal Süresinde Tıbbi Muğla Kürtaj İşlemi Menopoz Gençleştirme Miyom Aldırma Ameliyatı Polipektomi Genital Kaşıntı Akıntı Batma Yanma Kanama Ötesine Kadar; Bayanın Yaşamı Boyunca Sağlıklarını Yönlendirmelerine Yardımcıyım. Hanımefendilerin Yanlarında Çalışan Güçlü Sağlık Savunucularına İhtiyacı Var. Mesut Bayraktar Kendisini İdrar Kaçırma Tedavisi Terapötik Muğla Kürtaj İşlemi Muğla Ayrıntılı Ultrason İncelemesi Servikal Smear Kolposkopi Eşliğinde Biyopsi Doğum Kontrol Danışmanlığı Çocuk İstemi Gebelik Takibi Cerrahi Muğla Kürtaj İşlemi Menopoz Gençleştirme 2. Düzey Ultrason Kolposkopi Eşliğinde Biyopsi Değerlendirmesi Ameliyatı Polipektomi Polip Aldırma Ameliyatı Rahim Sarkması Tedavisi Tanısal Muğla Kürtaj İşlemi Yanında Vajina Sıkılaştırma Rahim Aldırma Ameliyatı Geçmeyen Mantar Hastalığı Rahim İltihabı Tedavisi Vulvar Akıntı Yanma Batma Kaşıntı Kanama Konularında Hastalarımın Yanında Adeta Ortak - Yaver; İhtiyaçların Karşılanmasına, Sorunların Çözülmesinde Profesyonel Yardımcı Konumda Kendimi Görmekteyim.

Muğla Orgazm Aşısı ... Gibi Yaşlanma, Doğumlar , Menopozla İlişkili Hastalıklarla İlgilenmeyim, Tedavilerini de Vermekteyim.

Dahası Vulvar Bölgeyle İlişkili Pemphigus On The Vulva – Pemfıgoid Hastalıklarının Teşhis & Tedavilerini Planlamaktayım. Bu Planlamalarla Beraber Jinekolog Uzm.Dr. Mesut Bayraktar; Doktorluk Sanat & Zanaatının Bütüncül Olması Gerektiğinin Farkında olup; Bu Farkındalıkla Hastalarımın Fiziksel Zihinsel Duygusal Sağlıklarını Ele Almaktadır. Tecrübeli Doğum Doktoru Klinisyenliğin Sağladığı Profesyonellikle Hastanın Endişelerini Dinlerim. Eğip Bükmeden Yaymadan Sadece Gerçekleri Konuşurum. Amacım, Her Hastayla, Jinekolojik Sağlıklarıyla İlgili Bakım - İyileşme - Rehabilitasyon Hedeflerini Seçmelerine Önceliklendirmelerine İzin Verecek Şekilde Detaylı Çalışmaktır. İyileşmek İsteyen Bireyle Hayatta Oldukları Yerde Buluşmak Gayesiyle Elimden Geleni Yapıyorum. Elbette Benim Çabamdan Daha Önemlisi Bireyin İyileşmeyi İstemesi + Doğru Tabiple Temas Etmesidir.

Muğla Kürtaj Yukarılarda Sıraladıklarım Dışında 5 Hafta Gebelik Muğla Bebek Aldırma İşlemi ( Evlilik Dışı Hamilelik); Başta Gelmek Üzere Tüm Rahim Over Vajina Vulva Hastalık Durumlarınızı Çözmek Beni Mutlu Edecektir.

Sorunlarınızda Tedaviye Giden Yolu 1 (Bir) Mayene Başlatır. Kadın sağlığını koruma, hastalıkları iyileştirme misyonuna Sahibim ; Rahatlık güvenlik önceliğimdir. Hastayla bireysel ilgilenmek, hastaya uygun tedavi planları sunarım. Muğla 'da bulunan modern özel muayenehanem konforlu ortam sunar.

Muğla Kadın Doğum Doktorları


Muğla Kadın Doğum Doktoru Özel Muayenehane


Muğla Kadın Doğum Doktoru Jinekolog Mesut Bayraktar


 1. Genital Hijyensizlik Genetik Hijyeni Bozar. 2023
 2. Herkes Hasta Olur; Herkes En İyi Hekim İster. 2022
 3. Kadın Hastaysa Evde Huzur Yoktur. 2020
 4. Jinekolojik Hastalık Başka Hastalığı Tetiklemiş İse Buna Yüksek Riskli Jinekolojik Hastalık Denir. 2020
 5. Kadın Hastalığını Kabul Etmiyorsa Evde Dirlik Yoktur.
 6. Gebelikte Tasarruf(Kısıntı) Olmaz. Gebelikte Mal - Mülk Feda Edilir.
 7. Kadın Hastaysa Kök Sebep Aksi İspat Edilene Kadar Jinekolojiktir.
 8. Gebelik Fizyolojik Dönem DEĞİLDİR. Gebelik Hastalık – Ölüm Riski Barındıran Olağanüstü Dönemdir. Tecrübeli , Öngörüsü Açık Hekime Teslimiyet Gerektirir. 2018
 9. Gebelik Hastalıkları, İhmal Edilmiş Jinekolojik Hastalıkların Komplikasyonudur.
 10. Gebelik Hastalıkları; Tanısı Konulmamış Jinekolojik Hastalıklardır. MB, 2016)
 11. Gebelikte Kazanılacak 1 Puan IQ, Bebeğinizi Başarı Sarmalında Üstlere Taşır.
 12. Enfeksiyonla Gezmeyi ''Sorun Görmeyen'' Gebeyi En Mükemmel Sağlık Sistemi Bile Koruyamaz.
 13. Rahim; Dayanan - Sabreden - Kolaylık Gösteren - Halden Anlayan Organ Değildir.
 14. Sıfır Vajinal Akıntı Sağlıktır. MB, 2016
Muğla İli
Bilgi Değer
Ülke Türkiye
İl Muğla
İlk Yerleşim MÖ 2. binyıl
Koordinatlar 36.838769862880554, 28.76508732000861
En Alçak Nokta 0 m (0 ft)
Zaman Dilimi UTC+03.00 (TRS)
Posta Kodu 48XXX
Alan Kodu 252
ISO 3166 Kodu TR-48
Plaka Kodu 48
Bağlı Olan İlçeler: Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Menteşe, Milas, Ortaca, Seydikemer, Ula İlçesi

Rudolf Virchow; Louis Pasteur, Robert Koch savundukları; hastalıkların mikrop teorisine inanmıyordu. Hastalıkların, dış patojenlerden değil, hücrelerin İçindeki anormal faaliyetlerden kaynaklandığını öne sürdü. Aynı zamanda Max Gerson'da Hastalık gelişmeden önce metabolik bozulmanın başladığını kitabında yazmıştır.

Mesut Bayraktar ekolleri birleştirerek modifiye ederek meslek İcrasında bulunmaktadır. Tıbbın Papa'sı Virchow'unda haklı olduğunu vurgulamaktadır. Her bir Ekol Platon'un Mağara Alegorisinde Bulunan, Zincirlerinden Kurtularak Mağaradaki Ateşin Işığına Alışmış Ama Güneşe Ulaşamamış Mahkumlardır. Güneşe Çıktığınızda Gördüğünüz; Sıfır Vajinal Akıntı sağlıktır.


Sıfır Vajina Akıntısı Sağlıktır. [1]

Kadın Hasta İse Evde Huzur Yoktur