Artrit, Eklem İltihabi ve Kadın, Jinekoloji

Artrit için bir tedavi olmadığından, çoğu insan hayatlarının geri kalanında artriti yönetmeye ihtiyaç duyar. Kadınsanız Jinekoloji uzmanınız, semptomları azaltmak için doğru tedavi kombinasyonunu bulmanıza yardımcı olabilir. Artrit ile ilişkili en büyük sağlık risklerinden biri hareketsizliktir. Eklem ağrısı nedeniyle hareketsiz kalırsanız, kanser, kalp hastalığı, diyabet ve diğer ciddi durumlar için daha büyük bir riskle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Artrit, Eklem İltihabi ve Kadın, Jinekoloji

Artrit, Eklem İltihabi ve Kadın, Jinekoloji 150 150 Muğla Kadın Doğum Jinekolog

Artrit, Eklem İltihabi ve Kadın, Jinekoloji

Artrit nedir?

Artrit, eklemlerinizi (kemiklerinizin buluştuğu ve hareket ettiği alanlar) etkileyen bir hastalıktır. Artrit genellikle eklemlerinizin iltihaplanmasını veya dejenerasyonunu (yıkımını, bozulmasını) içerir. Bu değişiklikler eklemi kullandığınızda ağrıya neden olabilir.

Artrit, eklemlerinizi etkileyen yaygın bir hastalıktır. Ağrı ve iltihaplanmaya neden olarak hareket etmeyi veya aktif kalmayı zorlaştırabilir. Birçok artrit türü vardır. Her form farklı semptomlara neden olur ve farklı tedavilere ihtiyaç duyabilir. Artrit genellikle yaşlı yetişkinleri etkilerken, her yaştaki erkek, kadın ve çocuklarda gelişebilir.

Artrit, vücudun şu bölgelerinde en yaygındır

 • Ayak.
 • Eller.
 • Kalçalar.
 • Dizler.
 • Bel


Eklemin bölümleri nelerdir?

Eklemler yastıklanır ve kemiklerinizin birbirine sürtünmesini önleyen yumuşak dokularla desteklenir.

Eklem kıkırdağı adı verilen bağ dokusu önemli bir rol oynar. Eklemlerinizin sürtünme veya ağrı olmadan sorunsuz hareket etmesine yardımcı olur.

Bazı eklemlerde, eklemleri yağlayan yastıklı bir sıvı cebi olan sinovyal bir zar bulunur. Dizleriniz gibi birçok eklem tendonlar ve bağlar tarafından desteklenir. Tendonlar kasları kemiklerinize bağlarken, bağlar kemikleri diğer kemiklere bağlar.

Farklı artrit türleri nelerdir?

Artrit, 100’den fazla farklı eklem durumunu tanımlayan geniş bir terimdir. En yaygın artrit türleri şunlardır:

Osteoartrit . Eklem kıkırdağının tekrarlanan stresten parçalanmasıyla gelişen osteoartrit veya ‘aşınma ve yıpranma’ artriti. Artritin en yaygın şeklidir.

Ankilozan spondilit veya omurganın artriti (genellikle alt sırtınız).

Juvenil artrit (JA), bağışıklık sisteminin eklem çevresindeki dokuya saldırdığı bir bozukluk. JA tipik olarak 16 veya daha küçük çocukları etkiler.

Gut, eklemlerinizde sert ürik asit kristallerinin oluşmasına neden olan bir hastalıktır.

Psoriatik artrit, sedef hastalığı olan kişilerde gelişen eklem iltihabı (cilt tahrişine neden olan otoimmün bozukluk).

Romatoid artrit, bağışıklık sisteminin eklemlerinizdeki sinovyal zarlara saldırmasına neden olan bir hastalık.

Artrit neden olur?

Farklı artrit türlerinin farklı nedenleri vardır. Örneğin gut, vücudunuzdaki çok fazla ürik asidin sonucudur. Ancak diğer artrit türleri için kesin neden bilinmemektedir. Aşağıdaki durumlarda artrit gelişebilir:

 • Ailede artrit öyküsü varsa.
 • Eklemlerinize tekrar tekrar baskı uygulayan bir işiniz varsa veya bir spor yapmak.
 • Bazı otoimmün hastalıklarınız veya viral enfeksiyonlarınız varsa.
Artrit için risk faktörleri nelerdir?

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı faktörler artrit geliştirme olasılığınızı artırır:

Yaş: Yaşlandıkça artrit riski artar.

Yaşam tarzı: Sigara içmek veya egzersiz yapmamak artrit riskinizi artırabilir.

Cinsiyet: Çoğu artrit tipi kadınlarda daha yaygındır.

Kilo: 
Obezite eklemlerinize fazladan yük bindirir ve bu da artrite yol açabilir.

Artrit belirtileri nelerdir?

Farklı artrit türlerinin farklı semptomları vardır. Bazı insanlarda hafif, bazılarında şiddetli olabilir. Ortak rahatsızlık gelip gidebilir veya sabit kalabilir. Yaygın semptomlar şunları içerir:

 • Ağrı.
 • Kırmızılık.
 • Sertlik.
 • Şişme.
 • hassasiyet
 • Sıcaklık.
Artrit nasıl teşhis edilir?

Artritiniz olabileceğini düşünüyorsanız ve kadınsanız ilk başvuru yapacağınız kişi Jinekolog olmalıdır.

Jinekolog belirtilerinizi soracak ve eklem ağrısının hayatınızı nasıl etkilediğini öğrenecektir. Jinekolog aşağıdakileri içerebilecek bir fiziksel muayene yapacaktır:

 • Eklemlerinizdeki hareketliliği ve hareket aralığını değerlendirmek.
 • Eklemlerinizin çevresinde hassasiyet veya şişme olup olmadığını kontrol etmek.
 • Belirtilerinize farklı bir durumun neden olup olmadığını belirlemek için genel sağlığınızı değerlendirmek.

Görüntüleme muayeneleri artriti tespit edebilir mi?

Görüntüleme muayeneleri, sağlık uzmanınızın kemikleriniz, eklemleriniz ve yumuşak dokularınız hakkında net bir resim elde etmesine yardımcı olabilir. Bir röntgen, MRI veya ultrason şunları ortaya çıkarabilir:

 • Eklem ağrısına neden olabilecek kemik kırıkları veya çıkıkları.
 • Eklemlerinizin etrafındaki kıkırdak yıkımı.
 • Eklemlerinizin yakınında kas, bağ veya tendon yaralanmaları.
 • Yumuşak doku iltihabı.

Bir kan testi artriti tespit edebilir mi?

Artriti doğrudan tespit edebilecek bir kan testi yoktur. Ancak sağlık uzmanınız gut veya romatoid artritten şüpheleniyorsa kan tahlili isteyebilir. Ürik asit veya inflamatuar proteinler artar.

Artrit nasıl tedavi edilir?

Artritin tedavisi yoktur, ancak durumu yönetmenize yardımcı olabilecek tedaviler vardır. Tedavi planınız artritin ciddiyetine, semptomlarına ve genel sağlığınıza bağlı olacaktır.

Konservatif (cerrahi olmayan) tedaviler şunları içerir:

İlaç tedavisi: Anti-inflamatuar ve ağrı kesici ilaçlar, artrit semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. Biyolojik olarak adlandırılan bazı ilaçlar, bağışıklık sisteminizin inflamatuar yanıtını hedefler. Bir sağlık hizmeti sağlayıcısı, romatoid veya psoriatik artritiniz için biyolojik ürünler önerebilir.

Fizik tedavi: Rehabilitasyon, gücü, hareket aralığını ve genel hareketliliği geliştirmeye yardımcı olabilir. Terapistler, artritik ağrıyı azaltmak için günlük aktivitelerinizi nasıl ayarlayacağınızı size öğretebilir.

Terapötik enjeksiyonlar: Kortizon iğneleri, eklemlerinizdeki ağrı ve iltihabı geçici olarak gidermeye yardımcı olabilir. Diziniz gibi belirli eklemlerdeki artrit, viskosuplementasyon adı verilen bir tedavi ile düzelebilir. Eklemlerin sorunsuz hareket etmesine yardımcı olmak için yağlayıcı enjekte eder.

Artrit için ameliyata ihtiyacım olacak mı?

Sağlık hizmeti sağlayıcıları genellikle yalnızca belirli ciddi artrit vakaları için ameliyat önermektedir. Bunlar konservatif tedavilerle düzelmeyen vakalardır. Cerrahi seçenekler şunları içerir:

 • Füzyon: İki veya daha fazla kemiğin kalıcı olarak kaynaşması. Füzyon bir eklemi hareketsizleştirir ve hareketin neden olduğu ağrıyı azaltır.
 • Eklem değiştirme: Hasar görmüş, artritik bir eklem, yapay bir eklemle değiştirilir. Eklem replasmanı eklem fonksiyonunu ve hareketini korur. Örnekler arasında ayak bileği replasmanı, kalça replasmanı, diz replasmanı ve omuz replasmanı sayılabilir.

Artrit nasıl önlenebilir?


Artrit geliştirme şansınızı şu şekilde azaltabilirsiniz:

 • Kadınsanız jinekolojik enfeksiyon ve hastalıkları göz ardı etmeyiniz.
 • Tütün ürünlerinden kaçınmak.
 • Düşük etkili, ağırlık taşımayan egzersiz yapmak.
 • Sağlıklı bir vücut ağırlığının korunması.
 • Eklem yaralanmaları riskinizi azaltmak.

Artrit ile yaşayan biri için gidişat nedir?

Artrit için bir tedavi olmadığından, çoğu insan hayatlarının geri kalanında artriti yönetmeye ihtiyaç duyar. Kadınsanız Jinekoloji uzmanınız, semptomları azaltmak için doğru tedavi kombinasyonunu bulmanıza yardımcı olabilir. Artrit ile ilişkili en büyük sağlık risklerinden biri hareketsizliktir. Eklem ağrısı nedeniyle hareketsiz kalırsanız, kanser, kalp hastalığı, diyabet ve diğer ciddi durumlar için daha büyük bir riskle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Artritle yaşamayı kolaylaştırmak için ne yapabilirim?

Rutininizi değiştirmek, artritle yaşamayı kolaylaştırabilir. Eklem ağrısını azaltmak için aktivitelerinizi ayarlayın. Bir Fizyoterapist ile çalışmak yardımcı olabilir.

Belirli hava türleri artriti daha da kötüleştirir mi?

Bazı insanlar, belirli hava türlerinde artritin daha kötü hissettiğini fark eder. Nem ve soğuk, eklem ağrısının iki yaygın tetikleyicisidir.

Bunun olmasının çeşitli nedenleri vardır. İnsanlar yağışlı mevsimlerde ve kış mevsiminde daha az aktif olma eğilimindedir. Soğuk ve nemli ayrıca eklemleri sertleştirebilir ve artriti şiddetlendirebilir. Diğer teoriler, barometrik basıncın veya etrafımızdaki hava basıncının artrit üzerinde bir miktar etkisi olabileceğini öne sürüyor. Belirli hava türlerinin artritinizi daha da kötüleştirdiğini fark ederseniz, belirtilerinizi yönetmenin yolları hakkında sağlık uzmanınızla görüşün. Sıcak giyinmek, içeride egzersiz yapmak veya ısı tedavisi kullanmak ağrınızı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Artrit eklemleri etkileyen bir hastalıktır. Hepsi ağrıya neden olabilen ve hareketliliği azaltabilen birçok artrit türü vardır. Bazı artrit türleri doğal aşınma ve yıpranmadan kaynaklanır. Diğer tipler otoimmün hastalıklardan veya inflamatuar durumlardan gelir. Artrit için fiziksel veya fizyoterapiden eklem cerrahisine kadar çeşitli tedaviler vardır. Jinekoloji uzmanınız semptomlarınızı değerlendirecek ve ihtiyaçlarınız için doğru tedavi planını önerecektir. Çoğu insan artriti başarılı bir şekilde yönetebilir ve yine de istedikleri aktiviteleri yapabilir.

Kadın Hasta İse Kök Sebep Aksi İspat Edilene Kadar Jinekolojiktir.

Kadın Hasta İse Evde Huzur Yoktur

Web sitemdeki makalelerin büyük kısmının içeriklerinin telif hakkı Jinekolog Op. Dr. Mesut Bayraktar’a aittir. Makalelerin büyük kısmı hak sahipliğinin tescili amacıyla elektronik imzalı zaman damgalıdır. Sitemdeki makalelerin kopyalanarak veya özetlenerek izinsiz şekilde başka web sitelerinde yayınlanması halinde hukuki ve cezai işlem yapılacaktır. Kişisel Verilerin Korunması Kanununu Sınırlı Sorumluluk Beyanı Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.
Gizlilik Tercihleri