Mitokondri – Kadın – Fetus – Jinekoloji – Mitokondri Donasyonu

Bu konu toplamda 8 sayfadır ve sayfaların altındaki sayılara tıklayarak sonraki sayfaya geçmeniz gereklidir.

Mitokondri – Kadın – Fetus – Jinekoloji – Mitokondri Donasyonu

Mitokondri – Kadın – Fetus – Jinekoloji – Mitokondri Donasyonu 985 613 Muğla Kadın Doğum

Mitokondri – Kadın – Fetus – Jinekoloji – Mitokondri Donasyonu

Mitokondriyal Hastalıklar, Mutasyonlar, Disfonksiyon; Kadın, Gebelik , Epigenetik , Donasyon

Enerjiye ihtiyacı olan her hücremizde mitokondri bulunmaktadır. Mitokondri bir hücrenin ortalama %20-30 lık kısmını oluşturmaktadır.

  • 1 adet karaciğer hücresi 2000 civarında mitokondri içerebilir.
  • 1 adet kalp hücresinde 5000 civarında mitokondri vardır.
  • 1 adet aksonlu nöronda ise 1-2 milyon mitokondri bulunabilir. Yani hücrelerde çok yoğun mitokondri vardır.

Canlılar, organel adı verilen son derece küçük fonksiyonel parçalardan oluşan hücre adı verilen milyonlarca küçük yaşam biriminden oluşur. Mitokondri, hücrenin düzgün işleyişinde son derece önemli bir rolü olan bir hücre organelidir.

Hücrenin güç merkezi’ olarak da bilinen, mitokondri, vücuttaki tüm biyolojik süreçlerin gerçekleşmesi için gerekli olan ATP (adenosin trifosfat) adı verilen kimyasal enerjinin üretilmesinden sorumludur.

ATP (adenosin trifosfat)

Mitokondri ayrıca kalsiyumun depolanmasına, metabolizmanın düzenlenmesine, hücre ölümünün(apopitoz) ve hücre sinyallerinin kontrol edilmesine ve çeşitli diğer işlevlerin yerine getirilmesine yardımcı olur.

1 Glukoz’dan 38 ATP Üretildi

Mitokondrial Genom

  • Mitokondri kendi genomuna; mtDNA ya sahiptir.
  • Her biri 13 protein kodlayan gen, 22 tRNA ve 2 rRNA içerir.
  • Her hücrede çok sayıda bulunurlar.
  • Nükleer DNA’dan daha yüksek bir oranda, yaklaşık 15 kat (bir nükleotidin diğeriyle değiştirildiği) mutasyonlara sahip olabilir.
  • Sadece anneden kalıtılırlar.
  • Mitokondriyal DNA yeniden rekombine omaz, hepsi anneden gelir. Fakat nükleer DNA; anne ve babadan gelenler ile rekombine olabilir.
Mitokondrial DNA sadece ve sadece anne kaynaklıdır.
Tüm çocukların mitokondrisi anne kaynaklıdır.

MtDNA’da taşınan 37 genin 13’ü enzim üretiminde yer alır.

MtDNA’ya özgü olan bu şey, DNA’nın anne tarafından kalıtsal olmasıdır. Erkekler ve kadınlar MtDNA’nın bir kopyasını annelerinden %100 alırlar.

Nükleer DNA ise her iki ebeveynden eşit %50 – %50 olarak miras alınır (bir çocuk nükleer DNA’sının %50’sini annesinden ve diğer %50’sini babasından alacaktır).

Kadın vücudunda kronik enflamasyonun en büyük kaynağı vajinal akıntıdır.
Sıfır vajinal akıntı sağlıktır.

İnsan kromozomlarındaki genler mitokondriyi baştan üretme yeteneğine sahip değildir. Mitokondri, kendi özel DNA’sına sahip olan ve kendi kendine çoğalan bir organeldir. Mitokondri, neredeyse tüm hücrelerde bulunur ve hücrede enerji üretimi için gereklidir.

Basitçe anlatmak gerekir ise; İnsanlar 1 kromozom paketi ve ~ 10 adet mitokondriden oluşur.

Mitokondriyal DNA (mtDNA), insan kromozomlarındaki DNA’dan farklıdır ve yalnızca anneden çocuğa aktarılır. Mitokondri, doğal yollarla yenilenemez veya onarılamaz. Bununla birlikte, bazı araştırmalar, mitokondriyal hastalıkları olan insanların mitokondriyal replasman terapisi (MRT) olarak adlandırılan bir prosedürle sağlıklı mitokondri donöründen sağlıklı mitokondri nakli yaparak sağlıklı bir çocuk sahibi olabileceklerini göstermiştir. Ancak, MRT birçok etik ve hukuki soru işareti taşıdığı için henüz tüm dünyada uygulanmamaktadır.

mitokondri 1

mitokondri genom 3

mitokondri genom 8

mitokondri genom 4

mitokondri genom 7

mitokondri genom 6

mitokondri genom 9

Bu galeri incelendiğinde metilasyon eksikliğinde yani folik asit eksikliğinde ; PGC (primordial germ cell,ilk ham kök hücreler) yateri kadar metile olup, durmayacaklarından , mayoza devam edeceğinden, mtDNA da heteroplazmi birikimi, mutasyon birikim riski artacaktır. Kişinin PGC =’lerinin heteroplazmik mutasyonlara maruz kalması, her dönemde ”kesintisiz” olabilir.

Botteleneck etkisi ile bu heteroplazmik mutasyondan etkilenen mitokondrilerin oluşması azaltılmakta – engellenmektedir. Heteroplazmik mtDNA arttıkça yani ATP üretim süreci bozuldukça Jinekolojik & Obstetrik sıkıntılar – hastalıklar başlayacaktır. PGC(ilk ham kök hücreler) de heteroplazmik mtDNA varlığı bunun zaman içerinde artacağını düşündürmelidir. İşte bu yüzden jinekolojik hastalıklar derhal tedavi edilmeli ve gebelikten tasarruf etmekten kaçınılmalıdır. Bir MtDNA kopyası, maternal hat boyunca tamamen değişmeden aktarılması gerekmektedir. Eğer aktarım öncesinde annenin MtDNA içeriği mutasyona uğramış ve/veya birikimsel mutasyon (heteroplazmi) mevcudu artmış ise bu fetus da çeşitli hastalıkların belirmesine neden olabilmektedir.

Web sitemdeki makalelerin büyük kısmının içeriklerinin telif hakkı Jinekolog Op. Dr. Mesut Bayraktar’a aittir. Makalelerin büyük kısmı hak sahipliğinin tescili amacıyla elektronik imzalı zaman damgalıdır. Sitemdeki makalelerin kopyalanarak veya özetlenerek izinsiz şekilde başka web sitelerinde yayınlanması halinde hukuki ve cezai işlem yapılacaktır. Kişisel Verilerin Korunması Kanununu Sınırlı Sorumluluk Beyanı Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.
Gizlilik Tercihleri