WhatsApp Search
Mesut Bayraktar - Muğla Kadın Doğum beyaz logo
Kadın Hastalığını Yok Saymak, İnkar Etmek Sadece Size Zarar Vermez !
Sizi Hasta Eden Durum; Atfetmediğin, Konduramadığın Jinekolojik Hastalık Olabilir. Çözümü Bahaneler Engeller.
Bilgi ve deneyim açısından yeterli olgunluğa ulaşmamış bireyler, kadınların sağlık sorunlarını ve mücadelelerini sıklıkla hormonal değişikliklere veya dengesizliklere bağlama eğilimindedir. Hormonları suçlamak veya 'hormonalizm, hormonculuk' olarak bilinen bu kadar basit bir bakış açısını benimsemek, kadın sağlığı ve zihinsel refahının karmaşıklığını zayıflatabilir. Kadın sağlığını anlamak sadece hormonal dalgalanmalara odaklanmanın ötesine geçer. Psikolojik, sosyal, çevresel, genetik ve jinekolojik etkiler gibi çok çeşitli faktörleri kapsar. Kadınlarla ilgili konuları yalnızca hormonal açıdan göz ardı ederek, bütünsel jinekolojik yaklaşımların hayati yönlerini gözden kaçırma ve doğru tanı ve tedaviyi engelleyebilecek mitleri sürdürme riskiyle karşı karşıya bırakmaktadır. Kadınların kapsamlı ve etkili jinekolojik tedavi ve yaklaşımlara erişimini sınırlayabilecek aşırı basitleştirmelerden uzaklaşmak büyük önem taşıyor. Bireyleri, kadın sağlığına ilişkin bakış açılarını, insan bedeninin ve zihninin çok boyutlu doğasını kapsayacak şekilde genişletmeye teşvik etmek çok önemlidir. Kadınlar rahim, rahim ağzı ya da vajina hastalıklarını duymak yerine hormonal bir değişiklik ya da hormonlarla ilgili bir durum yaşandığını duymayı maalesef tercih ediyor. Birisi hormonalizmle, hormonculuk ile uğraşırken, bir diğeri evet-efendimcilik yapabilir. Böylece hastalıkların başlangıcına ilişkin daha kapsamlı bir temel oluşturulabilir.

İnsan Maksi̇mum Yaşam Süresi̇ 104 Yıl ?

Listeye giren tüm kadınları incelediğim de; tamamın da jnekolojik sağlıkları ile ilgili en ufak bilgilerin olmaması; yazılarımda hep bahsettiğim genital inkar olayının tüm medeniyetlerde çok yaygın olduğunu , jinekolojik problemlerin görmezden gelindiğini tekrardan göstermektedir. Mesela Chiyo Miyako solunum yetmezliğinden öldü deniyor ama; kısa boylu oması ve 2 çocuk doğurması nedeniyle doğum hasarı aldığını ve bunun uzun vadede menopozun kronik etkileriyle birleşince solunum yetmezliğini kolaylaştıran etkenlere zemin hazırladığını düşünüyorum. Misao Okawa içinde aynı şeyleri düşünüyorum.

Uzun Yaşam & Jinekoloji

Doktor Mugla Kadın Dogum Mesut Bayraktar Kadin Hastaysa Evde Huzur Yoktur

Bizlere en yakın atalarımız olan Homo saphiens , Homo neanderthalis , Homo Denisovansın

ortalama yaşam ömrü

38 yıl olduğu düşünülmektedir.

Kadın bedeninde en hızlı yaşlanan organ vajinadır. Overlerin rezervi azalmaya başladığında en fazla vajina bundan etkilenmektedir.

Malzemenin doğası gereği yaşlanma engellenememektedir. Hatta malzeme yaşlandıkça deformasyon gelişmekte; gelişen deformasyonda yaşlanmayı artırmaktadır. Uzun yaşama konusuna birde jinekolog açısından bakmanızı tavsiye ederim.

Kan hücrelerinin tükenimine göre yapılan hesaplamalarda; insan vücudunun 120 - 150 yıla kadar yaşamak için yeterli kaynağa sahip olabileceğini öne sürmektedir.

İnsan Maksi̇mum Yaşam Süresi̇ 104 Yıl ?
Kan hücrelerinin tükenimine göre yapılan hesaplamalarda; insan vücudunun 120 – 150 yıla kadar yaşamaya yeterli kaynağa sahip olabileceğini öne sürmektedir.1

Malzemenin

** yorulması,
** yorulmuş olması

Mutasyonunun gelişmesinde bulunmaz nimettir.

Köşelenme & Stress Birikimi:

Ardışık & süreğen tamir döngüsü;
** malzemede yorgunluğa,
** yorgun malzemede köşelenmeye,
** köşelenmiş alanlar İse yoğun stress noktalarına evriliyor.

Yukarıdaki ucube cümle, iyileşemeyen kadınları, teknik olarak tanımlamaktadır.

İltihap – enfeksiyon seni mahvediyor.


Portevin Le Chatelier Etkisi
(dinamik gerinim yaşlanması)

** Yaşlanma → Deformasyonu ↑
** Deformasyon → Yaşlanmayı ↑

Roket Kadın - Kadın doğumla ne alakası var - Muğla kadın doğum doktoru
Kadın doğumla ne alakası var.
Bir kadın hasta olmuş, İyileşemiyorsa kök sebep aksi ispat edilene kadar jinekolojiktir.

Coffin Manson Kanunu; 
(Düşük Döngü Yorgunluğu)

Kırık, çatlak, deformasyon, boşluk gibi yapısal kusur İçermeyen malzemeler, yaşamış oldukları maksimum – minimum aralıklardaki döngüler nedeniyle yorulur,  Malzemede Yorgunluk gelişir. Buna Yaşlanma – Yıllanma denir.

Portevin Le Chatelier Etkisine bağlıda
** Yaşlanma → deformasyonu ↑.
** Deformasyon → Yaşlanmayı ↑.

Eğer kişi bunları öenemsememiş, çevreside aynısı İse duyulan cümleler şunlardır.
** Hiç hastalığı yoktu !
** Çok sağlıklıydı !

malzemede yorulma kronik enfeksiyon ve iyileşme döngüsü Muğla kadın doğum doktor
Yorulma sonucu çelik şaftın görünümü. Canlıda buna hastalık denilmektedir.


İşleyen demir pas tutmaz

Yuvarlanan taş yosun tutmaz.

Ama, Coffin Manson der ki,
**yorulur,
yoruldukça yıpranması ↑

yani hastalık kaçınılmazdır.

Sorunu devasa yapmadan gel !

Doğal ömrümüz 100 yıl ve ötesine uzanacak

Yaşam beklentisi sadece son 100 yılda büyük hızla arttı. Geçen yüzyılın başında insanlar Dünya gezegenin de sadece 45 ila 50 yıl yolcu olarak bekleyebilirdi. Bugün, dünyanın birçok yerinde 75 – 80 lere ulaşmış ortalama insan ömrü vardır. İlerlemenin hızı, gelecek teknolojilerin vaatleri göz önüne alındığında, eğilimin devam etmesini beklemek mantıklı görünüyor. Bugün çoğumuzu öldüren kalp hastalığı, kanser, nörodejeneratifü, romatolojik gibi hastalıklar büyük oranda azalacak yada ortadan kaldırılacak.

Özellikle ~104 yaş civarında plato oluşmakta; şuan insan yaşam ömrünün üst sınırı gibi durmaktadır. Bazı bilim adamları ihtiyatlı şekilde insan vücudunun 120 – 150 yıla kadar yaşamaya yeterli kaynağa (kan hücresi lökositlerin kendisini tüketme – bitirme istatistiği yapılmış) sahip olabileceğini öne sürmektedir. Bunu maksimum 115 yıl ile sınırlayanlar da vardır.

Şimdi 100 lü yaşları konuşuyoruz ama Roma İmparatorluğu vatandaşı yaklaşık 25 yaşına kadar yaşamayı bekleyebilirdi. Ortalama yaşam sürelerinin kısa olmasının nedenleri birçok insanın bebeklik veya çocukluk döneminde ölmesi, salgın hastalıklar, besin eksiklikleridir.

Louis Pasteur, 1880 dolaylarında Paris'teki laboratuvarında. Pastorizasyon ömrün uzamasında önemli etken olmuştur
Louis Pasteur, 1880 dolaylarında Paris’teki laboratuvarında. Pastorizasyon ömrün uzamasında önemli etken olmuştur
Osmanlı zamanında minyatürize edilmiş çiçek hastalığı , salgınlar aşılar ile kontrol edilmiştir
Osmanlı zamanında minyatürize edilmiş çiçek hastalığı , salgınlar aşılar ile kontrol edilmiştir
Babası da doktor olan John Laing Leal geçirmiş olduğu dizanteri nedeniyle çok acılar çekmişti.
Babası da doktor olan John Laing Leal geçirmiş olduğu dizanteri nedeniyle çok acılar çekmişti.

John Laing Leal 1908’de ABD içme suyu kaynağının (baraj!) klor kullanarak ilk dezenfeksiyonunu tasarlamaktan, uygulamaktan sorumlu olan Amerikalı doktor + su arıtma uzmanıdır. Klorlama ile tifo vakalarını bitirmiştir. Çalışmış olduğu şirketin sorumluluğundaki barajı gizlice klorlaması ile kimyasal dezenfeksiyonun yaygınlaşmasını sağlamıştır. Yaptığı işin faydaları görülünce mahkeme hakimi tarafından sembolik ceza ile cezalandırılmış ama yaptığı çığır acıcıydı. İçme sularının dezenfekte edilmesi; insan ömrünü uzatan önemli adımlardan birisidir.

Klorlama & Tifo
1960'tan beri dünyanın bazı büyük ülkelerinde yaşam beklentisi gelişimi
1960’tan beri dünyanın bazı büyük ülkelerinde yaşam beklentisi gelişimi2
Son 200 yıldaki yaşam süresinin bazı ülkelerdeki gelişimi + 100 yaşın üzerindeki insan sayısının yoğunluğuna (104 barajına ) dikkat etmek gereklidir. (Australia, Canada, Denmark, France, Germany, Japan, Netherlands, Norway, Sweden, Scotland and USA)
Son 200 yıldaki yaşam süresinin bazı ülkelerdeki gelişimi + 100 yaşın üzerindeki insan sayısının yoğunluğuna (104 barajına ) dikkat etmek gereklidir. (Australia, Canada, Denmark, France, Germany, Japan, Netherlands, Norway, Sweden, Scotland and USA)

Jeanne Calment adlı Fransız kadın 122 yıl 164 günlük yaşam süresiyle yaşı belgelenen en yaşlı insandır. Dördüncü sırada, en küçük çocuk olarak doğmuştur. Tek çocuğu vardır. Eğer yeterli menopozal destek alsaydı 122yaşın üzerine çok rahat şekilde çıkacağını düşünmekteyim, çünkü osteoartrit, osteoporoz, femur kırığı gibi jinekolojik bağlantıları olabilen hastalıklar ile mücadele ettiğini , yapılan muayenelerinde her zamanki gibi jinekolojik durumunu gösterir 1 tane tespit yapılmadığını gördüm. Ölüm nedeninin belli olmadığı yazılmakla beraber jinekolojik kaynağın yine göz ardı edildiği ortadadır.

Jeanne Calment ; az doğum sayısı , 45kg olması (kalori kısıtlı diyete sürekli devam etmesi), kullanmış olduğu kırmızı şarap (resveratrol etkisi de var), sigaranın Hormesis etkisi göstermesi; zengin müreffeh toplumun içinde yaşamış olması, genetik ömür potansiyelini iyi şekilde kullandığını düşündürmüştür.

En uzun süre yaşamış insanlar listesi nin ilk 10 sıranın tamamını kadınlar oluşturmaktadır. İlk 10 içerisinde 4 adet japon olması ilgi çekicidir.

İnanırsan hiç jinekolojik problem yok = İHJPY

Jeanne Calment, 117. doğum günü vesilesiyle günlük sigarasını ve bir kadeh kırmızı şarabın tadını çıkarıyor. 1997 yılında 122 yaşında öldü ve hala en uzun ömürlü insan rekorunu elinde tutuyor.
Jeanne Calment, 117. doğum günü vesilesiyle günlük sigarasını, 1 kadeh kırmızı şarabın tadını çıkarıyor. 1997 yılında 122 yaşında öldü, hala en uzun ömürlü insan rekorunu elinde tutuyor.
1Jeanne CalmentKadın1 çocukİnanırsan hiç jinekolojik problem yok (İHJPY)
2Kane TanakaKadın5 çocuk, pankreas ve
kolorektal kanserler cerrahi tedavisini almış, Prematür doğmuş
İHJPY
3Sarah KnaussKadın1 çocukİHJPY
4Lucile RandonKadın0 çocukİHJPY
5Nabi TajimaKadın9 çocukİHJPY
6Marie-Louise MeilleurKadın12 çocuk, trombüs nedeniyle ölüyorİHJPY
7Violet BrownKadın6 çocukİHJPY
8Emma MoranoKadın1 çocukİHJPY
9Chiyo MiyakoKadın2 çocuk, solunum yetmezliğinden ölüyorİHJPY
10 Misao OkawaKadın2 çocukİHJPY
Kayıtlı en uzun yaşamış 10 insan kadındır; 10 kadının hiç birinde ölüm sebebi olarak jinekolojik hastalık yok, hatta bunların hiç jinekolojik hastalığı da yok. İ-NA-NIR-SAN -!

İ-NA-NIR-SAN -!

Kane Tanaka‘nın prematür olması ve çoklu doğum öyküsü kanser durumunu tetiklemiş olabilir fakat geçirmiş olduğu tedavi amaçlı radikal cerrahilere mükemmel adaptasyon sergilediğini; adaptasyonun doğal kalori kısıtlaması yaratarak (obesite cerrahisi gibi düşünün) kendisine uzamış ömür olarak döndüğünü düşünüyorum. Daha fazla ömür süresine rahatlıkla erişebileceğini de düşünüyorum; mükemmel jinekolojik konfor alanına sahip olsaydı ( jinekolojik bakım, menopozal renovasyon)!, fakat jinekolojik komfor alanı ile ilgili veri yoktur.

Kadın Ölüm Sebeplerinde
… Var
… Var
… Varda Var

İnanırsan Kadın ölüm Nedenleri Arasında, Hiç Ama Hiç
Vajinal Hastalıklar Yok.

S I F I R !

Neredeyse Çoğu Kadın Ölüm Sebepleri Arkasında
Vajina Varken;

İnanırsan, Vajina Hiç Hasta Etmiyor, “Öldürmüyor”.

Marie-Louise Meilleur' un 12 doğuma rağmen sıralamada kendisine yer bulması muhteşem başarıdır. Buradaki asıl etmenin yumurtalık rezervinin doğumlar ve bitmek bilmeyen (12 adet) bebek emzirme süreleri nedeniyle korunmasıdır. Her çocuğu 38 haftada doğursa, minimum 6 ay emzirse ömrünün 15 yılında (minimum , bu 25-30 yıla çıkabilir) yumurtalık rezervini korumuştur, korunmuş over rezervini muhtemelen geç menopoz evresinde kullanmıştır. Ek olarak zayıf olması nedeniyle kalori kısıtlı diyete riayet ettiğini de düşündürmektedir. Trombüs nedeniyle ölmüş olması, 12 doğum öyküsü; kendisinde ömrünü sonlandıran jinekolojik enfeksiyöz - enflamatuar sürecin olduğunu bende düşündürmüştür. Ellerinde romatolojik bulguların olması ölümünde tetiği çeken yerin; genital bölge olduğunu tekrardan düşündürmüştür.

Marie-Louise Meilleur‘ un 12 doğuma rağmen sıralamada kendisine yer bulması muhteşem başarıdır. Buradaki asıl etmenin yumurtalık rezervinin doğumlar, bitmek bilmeyen (12 adet) bebek emzirme süreleri nedeniyle korunmasıdır. Her çocuğu 38 haftada doğursa, minimum 6 ay emzirse ömrünün 15 yılında (minimum , 12 ay emzirse 25-30 yıla çıkabilir) yumurtalık rezervini korumuştur, korunmuş over rezervini muhtemelen geç menopoz evresinde kullanmıştır. Ek olarak zayıf olması nedeniyle kalori kısıtlı diyete riayet ettiğini de düşündürmektedir. Trombüs nedeniyle ölmüş olması, 12 doğum öyküsü; kendisinde ömrünü sonlandıran jinekolojik enfeksiyöz – enflamatuar sürecin olduğunu bende düşündürmüştür. Ellerinde romatolojik bulguların olması ölümünde tetiği çeken yerin; genital bölge olduğunu tekrardan düşündürmüştür.

Listeye giren tüm kadınları incelediğim de; tamamın da jnekolojik sağlıkları ile ilgili en ufak bilgilerin olmaması; yazılarımda hep bahsettiğim genital inkar olayının tüm medeniyetlerde çok yaygın olduğunu , jinekolojik problemlerin görmezden gelindiğini tekrardan göstermektedir. Mesela Chiyo Miyako solunum yetmezliğinden öldü deniyor ama; kısa boylu olması, 2 çocuk doğurması nedeniyle doğum hasarı aldığını, bunun uzun vadede menopozun kronik etkileriyle birleşince solunum yetmezliğini kolaylaştıran etkenlere zemin hazırladığını düşünüyorum.

Misao Okawa içinde aynı şeyleri düşünüyorum.

Listeye girmiş kadınların tamamınında, mükemmel kalori kısıtlaması içerecek yaşam sürmüş olmaları ( zayıflıklarından belli olmaktadır.) yadsınamaz.

Listenin %40 ında 0 – 1 arasında doğum var, %40 ında 5 den fazla doğum var

Esasında listeye girmesini beklediğim insanlardan bir tanesi de 96 yaşında vefat eden Kraliçe II. Elizabeth idi.

Kraliçenin mükemmel bakım – konfor alanında olduğu yadsınamaz. Kilosunu daimi şekilde koruması mükemmel kalori kısıtlaması uyguladığını gösteriyor. Fakat şunu hiç unutmayın ! kadınlar ne olursa olsun, kraliçe bile olsa her zaman genital inkara meyillidirler. Kraliçenin ilk doğumunun travmatik olması (alaca karanlık anestezisi eşliğinde vakum doğum) kendisini her izlediğimde jinekolojik hastalığa sahip olduğunu hissetmişimdir. Zaten sonraki doğum sezaryanla olmuştur. Yani kraliçenin canı yanmıştır. Menopozun ilerlemesi ile postür bozukluğunun, hareket yavaşlamasını herkes gibi bende ekranlardan gözlemledim, kraliçenin potansiyel ömrüne neden varamadığına emin oldum.

Sadece kraliçe mi hastaydı ?
Sadece kraliçe mi hastaydı ?

İyi belgelenmemiş Ama en sık alıntılanan uzun yaşayan vakaların üçü şunlardır:

 • Kasım 1635’te iddia edilen 152 yaşında ölen Thomas Parr;
 • Aralık 1670’te iddia edilen 169 yaşında ölen Henry Jenkins;
 • 1604’te iddia edilen 140 yaşında ölen Desmond Kontesi Catherine
Li Ching-Yuen' nin 256 yıl yaşadığı iddia edilmektedir. Elinde ginseng görülmektedir
Li Ching-Yuen’ nin 256 yıl yaşadığı iddia edilmektedir. Elinde ginseng görülmektedir

Reynoutria multiflora - he shou wu

Çoban Değneği - Madıma
Reynoutria multiflora – he shou wu

Çoban Değneği – Madımak

Konu uzun ömür ise Li Ching-Yuen olmazsa olmazdır, kesinlikle bahsedilmelidir.

Kaplumbağa – Güvercin – Köpek stratejisi

Time dergisinde kendine yer bulmuş, sıra dışı ömre sahip çinli bitki uzmanıdır. Kendisi 130 yaşında iken 500 yaşında tek başına inzivada yaşayan başka uzun ömürlü kişi tarafından esneme – nefes alma egzersizleri (Baguazhang ve Qigong); bunlarla koordineli ses çıkarma, beslenme eğitimleri alarak; bunları da 120 yıl boyunca düzenli – günlük yaptığı, Li Ching-Yuen ‘in disiplinini uygulayanlar tarafından belirtilmektedir.

Kalbinizi sakin tutun, kaplumbağa gibi oturun, güvercin gibi neşeli yürüyün ve köpek gibi uyuyun.

Uzun Ömrün Sırrı- Li Ching-Yuen

Li Ching-Yuen, diğer Çin bitkilerinin yanı sıra lingzhi, goji berry, yabani ginseng, he shou wu, gotu kola satan şifalı bitki uzmanı olarak çalıştı. Otlar ve pirinç şarabıyla beslendi.

Reishi mantarı (lingzhi)
Reishi mantarı (lingzhi)
Goji berry (kurt üzümü)
Goji berry (kurt üzümü)
Ginseng
Ginseng
Gotu Kola
Gotu Kola
Bagua Zhang
Çikong

Uzun ömürlülüğün kalıtımı ile ilgili pek çok bilgi, soyluların, toprak sahibi eşrafın soy kütüğü kayıtlarının incelenmesinden elde edilmiştir. Bunlardan yola çıkılarak şu sonuç görülmüştür;

uzun ömürlü birisinin çocuğunun yaşam beklentisi; kısa ömürlü başkasının çocuğunun yaşam beklentisinden daha uzundur. Mevcut örüntüyü hayat sigortası kayıtları da destekler; poliçe yazıldığında anne – babası hayatta olan sigortalıların, poliçe yazıldığında anne – babası ölmüş olanlara göre daha uzun yaşadığını göstermiştir

İnsanlarda Yaşam Süresini Etkileyen faktörler

 • Sağlık faktörü (özellikle obstetrik jinekolojik sağlık faktörleri )
 • Beslenme
 • Yaşam tarzı
 • Aşılama
 • Bebek, çocukluk ölüm oranı
 • Kazalar
 • Hastalıkların prevalansı
 • Salgın/pandemi, öngörülemeyen felaketler vb. ile ilgili olabilecek diğer bazı faktörler.

Dünyadaki bazı ölüm nedenleri

 • Kalp rahatsızlıkları
 • Kanser
 • Serebrovasküler hastalıklar
 • Alt solunum yolu hastalıkları (kronik)
 • Kazalar
 • Diyabet
 • Zatürre/Grip
 • Alzheimer hastalığı bunama
 • Kronik böbrek yetmezliği
 • Ölüm sebeplerinde neredeyse jinekolojik hastalıklar hiç yoktur, yazılmaz !

İnanırsan Vajina
** Hiç Hasta Etmiyor

VAJİNA Hiç Ama Hiç;
** Beyin Kanaması Yapmıyor
** Kalp Krizi Yapmıyor
** Eklem Hasarı Yapmıyor
** Nörolojik Hastalık Yapmıyor
** Psikiyatrik Hastalık Yapmıyor
** Şeker Hastalığı Yapmıyor
** Hızlanmış Yaşlanma Yapmıyor
** Kısırlık Yapmıyor
** …………. Yapmıyor

Vajinaya Bağlı Hiç Ölende Yok !

Gompertz – Makeham ölüm yasası

1825’te Benjamin Gompertz, yaşla birlikte ölüm oranlarında üstel artış olduğunu öne sürdü.

Gompertz-Makeham ölümlülük yasası, insan ölümlülüğünün yaş dinamiklerini, yaklaşık 30 ila 80 yaş arasındaki yaş penceresinde oldukça doğru şekilde tanımlar. Daha ileri yaşlarda, bazı çalışmalar ölüm oranlarının daha yavaş arttığını bulmuştur – bu, yaşamın ileri dönemindeki ölümlerde yavaşlama olarak bilinen olgudur.

İnsan Gelişim Dönemleri

 • Doğum öncesi dönem – Gebe kalmayla başlar, embriyo tarafından rahim duvarlarına implantasyon (yuvalanma) yoluyla devam eder, doğumda sona erer. En önemli, en kırılgan dönemdir.
2003'te ABD için her hangi yaştaki kişinin ölmesinin tahmini olasılığı. Ölüm oranları 30 yaşından sonra katlanarak artar.
2003’te ABD de her hangi yaştaki kişinin ölmesinin tahmini olasılığı. Ölüm oranları 30 yaşından sonra katlanarak artar.
 • Bebeklik – yürümeye başlayan çocukluk dönemi – Doğumla başlar, 2 yaşına kadar devam eder.
 • Erken çocukluk dönemi – İki yaşında başlar, 6 yaşına kadar uzanır.
 • Orta – geç çocukluk dönemi – 6 yaşında başlar, ergenliğin başlangıcına kadar devam eder.
 • Ergenlik Dönemi – Ergenliğin başlangıcından 18 yaşına kadar başlar.
 • Beliren yetişkinlik dönemi – 18’de başlar, 25’e kadar sürer.
 • Erken yetişkinlik dönemi – 25 yaşında başlar, 40 ila 45 yaşına kadar sürer.
 • Orta yetişkinlik dönemi – 40-45 yaşında başlar, 65 yaşına kadar sürer.
 • Geç yetişkinlik dönemi – 65 yaşında başlar

Uzun Yaşamda Hücre Kalitesinin Önemi & Mitokondri – Mitofaji – Otofaji Nedir ?

Bak burası en zor yer, burayı anlarsan, canavar gibi mitokondrilerin var demektir.

Uzun yaşamın sırrı kadında (annende ) gizlidir. Kadının overleri yani yumurtalıkları – genital sistemi mükemmel sağlıklı olmalıdır çünkü yumurtaların içlerinde enerji fabrikalarımız yani mitokondriler depolanmıştır. Daha fazla oku.

Kadın Yumurtalığı Neden Karın İçinde ?

Amaç Neyi Korumak ? Uzun Ömür’e Etkisi Nedir ?

Mitokondri; somatik hücrelere göre 10-15 kat daha fazla hasara yatkındır.

 • Mitokondriler de güçlü tamir mekanizması yok + histon yok + ROS sızması var.
 • Yaşlanmayla/streslerle/enflamasyonla heteroplazmi (mitokondriyal disfonksiyon , mtDNA mutasyonları=yaşlanma) artıyor.
 • Aynı mitokondride çoklu kopya olması da heteroplazmi durumunu artırıyor.

Metillenme Genomik Frendir.

 • Folik asit eksikliğinde, kronik enfeksiyon inflamasyon ( kronik PID, kronik vajinal akıntı, endometriozis,…) mevcudiyetinde folik asit rezervlerinin aşırı kullanımı nedeniyle folik asit daha da azalacaktır.
 • Bundan dolayı PGC lerinin(overlerdeki yumurtaların) yetersiz metilasyonu (frenlenememesi , hasara – mutasyona açık kalması) nedeniyle, PGC de heteroplazmik mtDNA birikmesi, siz daha doğmadan, annenizin overlerinde bulunan PGC lerde başlayabilir. Yani yaşlı yumurtadan oluşmuş olabilirsiniz.

Anneniz gibi sizde kronik enfeksiyon inflamasyon ( kronik PID, kronik vajinal akıntı, endometriozis,…) yaşama döngüsüne siz de aynen devam ettiğinizde; mitokondriyal kalıtım nedeniyle, kümülatif eşik (%50, kmilerine göre %80) heteroplazmi seviye aşıldığında hastalıklar, erken yaşlanma başlayacaktır.

Sperm mitokondrisi fetusa hiç ama hiç geçmiyor; testislerin ekstra korumaya ihtiyacı yok, o yüzden dışarıdalar. Yumurtalıkların karın içerisinde olması; çoğalma hücrelerinin içerisindeki mitokondrileri korumaktadır. Çünkü mitokondriler normal hücrelere göre 10 – 15 kat daha hızlı mutasyona uğrayabiliyor. Daha fazla bilgi.

Mitofaji

Mitofaji ise özellikle mitokondri adı verilen hücre içi organellerin seçici otofaji yoluyla ortadan kaldırılmasını ifade eder.

Mitofaji süreci, genellikle hücredeki mitokondri hasarının tanınması, seçici bozulması, sonra geri dönüşümüyle karakterizedir. Aşağıda mitofaji sürecinin temel adımları verilmiştir:

 1. Hasarın Tanınması: Hücre içindeki mitokondrilerde hasar veya disfonksiyon meydana geldiğinde, hasarlı mitokondrilerin tanınması başlar.Genellikle mitokondriyal DNA (mtDNA) hasarını veya mitokondriyal içeriğin değişikliklerini algılayan özelleşmiş proteinler, mekanizmalar tarafından gerçekleştirilir.
 2. Mitofagozom Oluşumu: Hasarlı mitokondriler, otofagozomlara benzer şekilde otofagozomlarla çevrili mitofagozom adı verilen yapılarla hapsedilir. Mitofagozomlar, özelleşmiş mitofagozom proteinleri, membranları aracılığıyla hasarlı mitokondriyi sarar.
 3. Füzyon – İzolasyon: Mitofagozomlar, otofagozomlardan farklı, hedef mitokondriyi izole etmek, sağlıklı mitokondrilerden ayırmakta füzyon adı verilen adımı içerir. Füzyon adımı, hasarlı mitokondriyi sağlıklı mitokondrilerden ayrı yapıya dönüştürür. Bottle neck etkisi
 4. Sindirim – Geri Dönüşüm: Mitofagozomlar, izole edilen hasarlı mitokondri içeriğini lizozomlarla birleştirir. Hasarlı mitokondrinin içeriği, lizozomlar tarafından sindirilir, moleküler bileşenleri temel yapı taşlarına ayrılır. Temel yapı taşları sonra hücre tarafından enerji üretimine, yeni mitokondrilere geri dönüştürülür.

Mitofaji, hücrelerde mitokondriyal kalite kontrolünün sağlanmasında önemli rol oynar. Hasarlı, disfonksiyonel mitokondrilerin (heteroplazmik olanların) seçici ortadan kaldırılması, hücrelerin enerji üretimi, hücresel homeostazının sürdürülmesinde kritik öneme sahiptir. Ayrıca, mitofaji sürecinin bozulması, mitokondriyal hastalıklar, diğer hücresel bozukluklarla ilişkilendirilebilir.

Mitokondri elektron mikroskopisi
Mitokondri elektron mikroskopisi
Mitokondriyal hasar nedeniyle gelişebilecek hastalıklar, Mitokondriyel heteroplazmilerin hiç jinekolojik hastalık yapmamasına dikkat ediniz. İ-NA-NIR-SAN -!
Mitokondriyal hasar nedeniyle gelişebilecek hastalıklar, Mitokondriyel heteroplazmilerin hiç jinekolojik hastalık yapmamasına dikkat ediniz. İ-NA-NIR-SAN -!

Mitokondri – yumurta – yaşam konusunda biraz teknik bilgiye girelim…

PGC: Primordiyal germ hücresi= İlk ham kök hücreler

Yaşlanmayla mitokondri azalması, mitokondri rezervi, mitokondriyel disfonsiyon, heteroplazmi birikimi, bottle neck etkisi, mitofaji, primordiyal germ cell, maternal mitokondri
Yaşlanmayla mitokondri azalması, mitokondri rezervi, mitokondriyel disfonsiyon, heteroplazmi birikimi, bottle neck etkisi, mitofaji, primordiyal germ cell, maternal mitokondri
primordiyal hücre sayısı ve mitokondri

Kalori Azaltarak Ömrü Uzatmak ?

Besin gereksinimlerini karşılarken kalori alımını %20-30 oranında azaltmanın insanlarda kanser, kardiyovasküler hastalık, bunama, diyabet gibi yaşlanma hastalıklarını iyileştirdiği bulunmuştur. Kalori kısıtlaması ile mitokondriyal disfonksiyona sebep olan heteroplazmik mitokondrilerin yok olduğu veya sayılarının azaldığı düşünülmektedir (mitofaji).

Bir laboratuvarda farelerin aç kalmasıyla başlamakta. 1934’te, Cornell Üniversitesi’ndeki bilim adamları, laboratuvar farelerini neredeyse açlıktan ölmeye yakın, diyete sokarak yaşam sürelerini kabaca iki katına çıkardıklarını duyurdular. Bulgu, geleneksel tıbbi bilgeliğin karşısında uçuyor gibiydi. Ne de olsa doktorlar, iskorbütten raşitizme kadar bir dizi hastalığın nedeni olarak beslenme yetersizliklerini parmakla göstermişti. Ancak takip eden yıllarda, kısa süre sonra ‘kalori kısıtlaması’ olarak adlandırılan benzer deneylerin, maya hücreleri, meyve sineklerinden hamster – köpeklere kadar diğer organizmaların ortalama yaşam sürelerini uzattığı gösterildi.

Wisconsin Ulusal Primat Araştırma Merkezinde laboratuvar farelerine benzer şekilde; insana benzer özellikleri olan rehesus maymunlarına yaklaşık 27 yıl süren %30 kalori kısıtlaması yapılmış , şunlar bulunmuştur;

 • Yaşlanmaya bağlı ortaya çıkan hastalıkların daha az görüldüğü
 • Kanser, diyabet, kalp hastalığı normal diyet alanlara göre da az olması
 • Kalorik kısıtlama deneyleri sadece yaşam süresini uzattığını değil , sağlıklı yaşam süresini uzattığını göstermesi de önemlidir. Yapılan çalışmaya alternatif olarak yapılan bazı çalışmalarda yaşam süresinin artmadığını ama sağlıklı yaşam süresinin arttığının tekrardan gösterilmesi önemli olmuştur.

Naziler tarafından 2. dünya savaşında, kamplarda kalori kısıtlaması yapılan insanlarda; kanser, nörolojik hastalık, immünolojik hastalıkların görülmemiş olması da diyette kalori kısıtlamanın sağlıklı yaşam süresinde önem arz ettiğini akla tekrar getirmektedir.

Fransız Paradoksu – Taklit Kalori Kısıtlaması

Kalori kısıtlamasını taklit etmenin anahtarı olabilecek madde; üzüm, bitter çikolata, antep fıstığında, diğer bazı bitkilerin kabuklarında bulunan bileşik olan resveratrol‘dür. Bazı bilim adamları, ‘Fransız paradoksu’ olarak bilinen, düzenli ölçülü miktarda kırmızı şarap içmenin kişinin sağlığına iyi olabileceğine dair çokça söylenen kanıtın arkasında resveratrol olduğuna inanıyor.

DNA yapısının animasyonu. Bazlar, iki sarmal şerit arasında yatay olarak uzanır. Azot: mavi, oksijen: kırmızı, karbon: yeşil, hidrojen: beyaz, fosfor: turuncu
DNA yapısının animasyonu. Bazlar, iki sarmal şerit arasında yatay olarak uzanır. Azot: mavi, oksijen: kırmızı, karbon: yeşil, hidrojen: beyaz, fosfor: turuncu
Telomerler (5'-TTAGGG-3' tekrarları) ile( beyaz) kaplı insan kromozomları (gri)
Telomerler (yani 5′-TTAGGG-3′ tekrarları) ile ( beyaz) kaplı insan kromozomları (gri)

Telomerler & Hayflick Sınırı

Hayflick limiti , Amerikalı anatomist Leonard Hayflick tarafından ortaya atılmıştır.

Hayflick 1 fetustan, 25 adet fibroblast hücre zincirini alıyor (dışarıdan hiç yeni hücre eklemeden) + laboratuvar ortamında sınırsız kaynak sunarak bölünmesini teşvik ederek izliyor. 50 bölünmeden sonra (yaklaşık 1 yıllık zaman içerisinde ) bölünmenin olmadığını – durduğunu tespit etmiştir. Ayrıca hücredeki bölünme sayısının artıkça diğer bölünmelerinde yavaşladığını (= yaşlandığını) tespit etmiştir. Muhtemelen her bölünme olayı hücrede kritik olmayan mutasyonlara neden oluyor (neticede hücre ortadan 2 ye yarılıyor).

Hayflick, normal insan fetusundaki hücre topluluğunun, yaşlanma sürecine (mutasyonlara yatkın evreye) girmeden önce hücre kültüründe  50 ±10 (40 ila 60) kez bölüneceğini göstermiştir. Hayflick, normal hücrelerin ölümsüz olduğunu iddia eden Nobel ödüllü Fransız biyolog Alexis Carrel’ın iddiasını çürütmüştür. Normal insan hücresi topluluğunun hücre bölünmesi durmadan önce bölünebileceği maksimum sayısına Hayflick limiti denir.

Bir hücre her mitoz geçirdiğinde yani her bölünmede, her kromozomun ucundaki telomerler (DNA nın bozunmasını önleyen 75 -300 adet nükleotid tekrarları) hafifçe kısalır. DNA replikasyonu sırasında yani her hücre bölünmesinde yaklaşık 20-50 baz çifti kademeli olarak kaybolur. Telomerler, kromozomun uç kısımlarını DNA hasarından veya komşu kromozomlarla ile füzyon (birleşme – yapışma) yapmasından korur. Telomerler (Sovyet teorisyen Alexei Olovnikov tarafından ilk olarak tanımlanmış olup) kritik kısalığa ulaştığında hücre bölünmesi duracaktır. Hayflick, keşfini hücresel düzeyde yaşlanma olarak yorumlamıştır. Hücre popülasyonlarının yaşlanması, organizmanın genel fiziksel yaşlanmasıyla ilişkili görünmektedir. Hücre daha fazla bölündükçe mutasyonlar çoğaldığından, hücreyi mutasyondan koruma mekanizmasıdır.

Ortalama hücre, hücre ölümünden önce 40-60 kez bölünür. Hücre bölünürken kromozomun ucundaki 
Telomerler (yani 5'-TTAGGG-3' tekrarları) küçülür. Hayflick Limiti, her bölünmede kromozom üzerinde artık telomer bulunmayacağını teorize eder. Son aşama, yaşlanma olarak bilinir, telomerlerin bozulması ile yaşlanmayı birbirine bağlayan kavramı kanıtlar.
Ortalama hücre, hücre ölümünden önce 40-60 kez bölünür. Hücre bölünürken kromozomun ucundaki
Telomerler (yani 5′-TTAGGG-3′ tekrarları) küçülür. Hayflick Limiti, her bölünmede kromozom üzerinde artık telomer bulunmayacağını teorize eder. Son aşama, yaşlanma olarak bilinir, telomerlerin bozulması ile yaşlanmayı birbirine bağlayan kavramı kanıtlar.

Bir hücre, belirli bir sayıda bölünmeyle sınırlıdır ve bu durum, hücre yaşlanması ve bölünme hızının azalmasıyla sonuçlanır. Her bölünme olayı hücrede kritik olmayan mutasyonlara neden olabilir, çünkü hücre bölündükçe DNA kopyalanır ve hatalar meydana gelebilir. Bu, hücrelerin çoğalma yeteneğinin sınırlı olduğunu ve yaşlanma sürecinde rol oynayan bir faktör olduğunu gösterir.

Bölünme sırasında, sitoplazmanın ve organelin adil bir şekilde dağıtılması sağlanırken, bazı hücre bileşenlerinin eşit bir şekilde paylaşılması mümkün olmayabilir. Bu nedenle, her iki yeni hücre de bir miktar genetik materyal ve hücre içi bileşen kaybı yaşayabilir. Ancak, bu kayıplar genellikle bölünme sonucu küçük ve tolere edilebilir düzeydedir. Belirli bir derecede tolerans olsa da, kümülatif olarak hücrede deformasyona veya işlev bozukluğuna neden olabilir. Her bölünme sırasında, hücre içindeki bileşenlerin eşit bir şekilde dağıtılması zor olabilir ve zamanla bu küçük kayıplar hücre işlevini etkileyebilir. Örneğin, belirli bir organelin eşit olarak bölünmemesi, hücre içindeki metabolik süreçlerde dengesizliklere yol açabilir. Bu nedenle, kümülatif kayıplar, hücre yaşlanması ve işlev bozukluğuyla sonuçlanabilir.

Telomerazın olmadığı normal koşullarda, eğer hücre yinelemeli olarak bölünürse, hücre mitozu bir noktada , 40 – 70 hücre bölünmesi arasında olduğuna inanılan Hayflick sınırına ulaşır. Sınırda hücreler yaşlanır, hücre bölünmesi durur. Telomeraz, her yavrunun kaybolan DNA parçasını değiştirmesine izin vererek, uçlara tekrarlayan DNA dizilerini ekleyerek hücre popülasyonunun sınıra ulaşmadan bölünmesine izin verir. Aynı sınırsız büyüme, kanserli büyümenin özelliğidir.

Telomeraz adlı enzimler; hücrenin mitoz yoluyla tekrar tekrar bölünmesinden sonra kısaltılan telomerler olarak bilinen kısa DNA parçalarını (TTAGGG nükleotid tekrarlarını) geri yükler.

 • Germ (Eşey) hücreler,
 • Bazı kök hücreler
 • Çoğu kanser hücresi, ardışık 5′-TTAGGG-3′ tekrarları ekleyerek yani kromozomları kısalan, telomerleri uzatan (telomeraz enzimini kullanarak ) kısalmayı önler. Bununla birlikte, çoğu insan somatik hücresinde telomeraz yoktur, telomerler kritik derecede kısa uzunluğa ulaştığında, artık ikinci önemli işlevi – kromozom uç korumasını – gerçekleştiremezler. Mutasyonlar artmaya başlar.

Her şey var ama jinekolojik hastalıklar yine yok !, Dünya üzerinde yapılmış çalışmaların neredeyse tamamı jinekolojik hastalıkların devasa etkilerine tam anlamıyla kör bakış , yok sayma sergilemektedir.
Her şey var ama jinekolojik hastalıklar yine yok !, Dünya üzerinde yapılmış çalışmaların neredeyse tamamı jinekolojik hastalıkların devasa etkilerine tam anlamıyla kör bakış , yok sayma sergilemektedir.

Oksidatif stres telomerleri hızlı kısaltır.

Enflamasyon, içsel hücre faktörleri veya çevresel maruziyetlerin neden olduğu oksidatif stres, birçok dejeneratif hastalık, kanserin patogenezine katkıda bulunur.

İnsanın en kırılgan dönemi rahim içindeki fetal hayattır. Rahim içerisinde geçen fetal dönemde telomerleri kısaltacak streslere (in utero sıkıntıya) maruz kalmak; yaşlanmayı – deformasyonu hızlandıracak telomer kısalmasının penceresini açabilir.

Erken yaşlanma ile ilişkili bazı hastalıklar

 • Werner sendromu, 
 • Progeria, 
 • Ataxia telangiectasia,
 • Ataxia-telangiectasia benzeri hastalık, 
 • Bloom sendromu, 
 • Fanconi anemisi
 • Nijmegen breakage sendromu ; kısa telomerler ile ilişkilidirler. Esasında mitokondri + enerji üretimini etkileyen her hastalık yaşlanmayı hızlandırır.

DNA’ Da İşleyen Biyolojik Saat

DNA, her canlıyı benzersiz kılan biyolojik plandır. Kişinin boyundan – göz renginden, palyaço balığı üzerindeki cazibeli turuncu pullara kadar her şey DNA tarafından verilecek talimatlara göre belirlenir.

Ömürlerin belirlenmesi söz konusu olduğunda, DNA da alakalı olabilir. Daha spesifik olarak, hücrelerin içindeki biyolojik süreç olan metilasyon, insanlarda, hayvanlarda yaşam süresi – yaşlanma süreci hakkında ipuçları içerebilir.

Palyaço balığı
Palyaço balığı
Metil grupların farklı gösterimi
Metil grupların farklı gösterimi

Yaşam döngümüz boyunca, genler kapanır – açılır. Bu, sağlıklı büyüme gelişmede önemlidir, metilasyon, gen ifadesini yöneten önemli süreçtir. Metilasyon sırasında, enzimler bir gene, kopyalanmasını engelleyen metil grubu ekler. Gene geçici olarak kelepçe takmak gibidir; gen hâlâ oradadır, ancak hücrenin mekanizması onu okuyamaz veya onu proteine ​​dönüştüremez. Yani metilasyon genleri kapatır, demetilasyon (aynı metil grubunun çıkarılması) ise genleri açar. Uzun süre açılan – açık kalan genler hasara – mutasyona, yaşlanmaya gebedir.

Metilasyonun nasıl düzenlendiği tam olarak anlaşılamamış olsa da araştırmalar, metilasyonun yaşla birlikte azaldığını, 100 yaşını aşmış kişilerde en az olduğunu göstermiştir. Uzamış yaş nedeniyle metilasyonun azalması ile kardiyovasküler hastalıklar , otoimmün hastalıklar, nörolojik bozukluklar, kanser daha fazla görülmesi kromozomal instabilitenin artmasındandır. Yani metillenmenin fazla olması (genlerin kapalı kalması) ömrü uzatan etkendir.

Çalışmalar, egzersiz yapan, daha fazla meyve sebze yiyen kişilerin genellikle daha yüksek metilasyon seviyelerine sahip olduğunu bildirmiştir, çünkü sebze meyve içeren beslenemde fazla miktarda folik asit, metionin içerdiğinden, bilinen en güçlü metil transferi yapan vitamin de folik asit olduğundan; metillenme beslenmeyle artırılabilir. Anne karnında ve yetişkinlerde folik asit ve metioninin besin takviyesi olarak almak DNA metilasyonu nu azaltabilir.

Zigot oluşumu sırasında DNA metilasyonu baskılanır (yani genler açılır), gelişim sırasında artmış metilasyon görülür. Yaşlanma sırasında DNA metilasyonun da kayıp vardır. Buda hastalıkları tetiklemekte, ömrü azaltmaktadır.

Senolitikler :

uzun ömür Teşvik Eden – Anti-ageing İlaçlar

 • Sirolimus

  (rapamisin) özünde antibiyotik olup, immunsupresyon etkilidir, mitokondriyal disfonksiyona iyi geliyor. Zaten mitokondriyal işlevi – dinamikleri korumak, hücresel sağlıkta çok önemlidir.
 • Metformin

  esasında kalori kısıtlaması yapmaktadır ( Artmış metformin konsantrasyonu mitokondride solunum zincir kompleks 1’i durdurarak, AMP konsantrasyonunun artmasına; artış adenil siklazın azalmasına; azalış da c-AMP konsantrasyonunun düşmesine sebep olmaktadır. Artmış AMP konsantrasyonu da doğrudan AMPK aktivasyonunu uyarmaktadır. Portal damar içerisinde artmış metformin konsantrasyonu AMPK’nın aktivasyonuna ve glikoneogenez gen ekspresyonunun baskılanmasına (glukoz üretiminin azalmasına) neden olmaktadır.)
 • Rosiglitazon

  (PPAR inhibitörü) anti-diyabetik ilaçtır
 • Sirtuin

  polifenolleri (antioksidan maddeler; flavanoidler, curcumin, tannin, kateşinler, Quercetin, fisetin, oleik asit, lipoik asit …) aktive ediyor
 • Resveratrol

  ; iyi fermente olmuş, iyi seçilmiş üzümlerden yapılmış kırmızı şarapta, bitter çikolata, antep fıstığında bol miktarda bulunur, mitokondrinin enerji kullanımını kolaylaştırır.
 • Flavonoidler

  antioksidan olup ayrıca mitokondriyal disfonksiyona iyi gelmektedir. Çok sayıda alt tipi vardır
 • Stilbenoid

  ‘ler ( alt tipi Resveratrol‘ dür)
 • Lipoik asit

  organik sülfür kaynağıdır , mitokondriyal disfonksiyonunda, antioksidasyon da önemlidir. Mitokondri içinde gerekli olan demir maddesinin prekürsördür. Mitokondri içindeki heme miktarı arttığında;

  Aminolevulinic acid

  üzerinden kreps döngüsü ve mitokondriyal oksidasyon artmakta, enerji sunumu fazlalaşmaktadır. Yani kansızlık mitokondriyal disfonksiyona neden olmaktadır.
Lipoik asit
Lipoik asit
Aminolevulinic acid
Aminolevulinic acid

 • Okzoloasetat

  alımı (krebs döngüsü desteklenir, dolayısı ile NAD üretimi arttığından mitokondriyal enerji üretimi artar)
 • Koenzim Q10

  (ubikinon) ; Elektron taşıma zincirinin bileşenidir ve ATP şeklinde enerji üreten aerobik hücresel solunuma katılır. Kalp, karaciğer, böbrek gibi en yüksek enerji gereksinimlerine sahip organlar en yüksek CoQ10 konsantrasyonlarına sahiptir. Sığır kalbinde, zeytinde yoğun olarak bulunur.
 • Rimonabant

   
  kanobinoid reseptörler yani esrar reseptörlerini, adiponektini bloklayarak iştahı azaltır. Psikiyatrik semptomlara neden olduğundan kullanılmamaktadır. Kalori ksıtlayıcı etkileri vardır.
 • Nöropeptid Y

 • Düşük doz alkol

  (toksik düzeye çıkmadan hormonal (özellikle östrojen) üretimi teşvik eden,

  Hormesis

  ), aynı şey sigara içiciliği içinde vardır.
 • Fizyoloji ve beslenmede hormesis;
  • Eksiklik,
  • Homeostaz
  • Toksisite bölgeleri ile hormetik eğri olarak görselleştirilebilir.

Homeostaz konsantrasyonlarının altında veya üstünde sapan fizyolojik konsantrasyonlar organizmayı olumsuz etkiler, bu nedenle hormetik bölge eşanlamlı olarak homeostaz bölgesi olarak bilinir. Farmakolojide hormetik bölge terapötik pencereye benzer. Olumlu tepkiler üretecek gibi görünen bazı psikolojik veya çevresel faktörler de ‘eustress‘ olarak adlandırılmıştır.

Hormesis;Düşük dozda alınan kimyasal madde, organizmada çok yüksek doza zıt tepkiyi ( hızlanmış iyileşmeyi - onarımı) tetikleyebilir. Fransız paradoksu
Hormesis;Düşük dozda alınan kimyasal madde, organizmada çok yüksek doza zıt tepkiyi ( hızlanmış iyileşmeyi – onarımı) tetikleyebilir. Fransız paradoksu

Yaşlanmayı engelleyemiyoruz

uzun yaşamak İstiyorum ne yapmalım ?

 • Yaşlanmayı engelleyemeyiz ama geciktirebiliriz !
 • Deformasyonu yani hastalanmayı azaltmamız gereklidir.
 • Yaşam alanımızın + bedenimizin + çevremizdeki canlıların temiz – hijyenik olması çok önemlidir.
  • Temiz Su
  • Temiz Besin
  • Temiz Hava
  • Sağlıklı uyku
  • Stressiz yaşam koşulları
  • Sağlıklı eş + sağlıklı anne + sağlıklı aile ! (kadın hasta ise evde huzur yoktur !)
 • Mikrobik hastalıkları Hekimlerin reçete ettiği anti-mikrobiyalleri zamanında etkili şekilde kullanmak önemlidir. Nezle – grip gibi basit bilinen viral enfeksiyonlar uzun vadede ömrü kısaltmaktadır, bu nedenle toplu yaşamdan kaynaklı bulaşan viral enfeksiyonlardan korunmak için daha dikkatli olunmalıdır.
 • Çevrenizde bulunan kadınların sağlıklı olmasını sağlamak, eğer onların mikrobiyotası bozuk ise sizin mikrobiyotanız kısa sürede bozulacak, hastalanmaya başlayacaksınız. Dişleri çürük , vajinal akıntısı olan yani mikrobiyotası bozulmuş kadının problemlerini çözmeyen erkeklerin ; hasta olduklarını görmek artık bana şaşırtıcı olmamaktadır. Ki bu durum gebelik performansını, uzun vadeli etkilerini de kötü etkilemektedir.
 • Siz doğmadan önce olması – yapılması gerekenler (telomer + mitokondri kaliteniz açısından gerekli) ;
  • Ömrünüzün en kritik + kırılgan dönemi in utero fetal peryottur.
  • Annenizin yumurtalıkları genç – diri olmalıdır.
  • Annenizin kesinlikle jinekolojik konforunda eksiklik olmamalıdır ( sıfır vajinal akıntı sağlıktır, rahmi eksik, eğri, varisli infekte olmayacak)
  • 20 – 30 yaş arasında bulunan yani mitokondriyal rezervi maksimum olan rahimden doğmuş olmak büyük avantajdır. Hem uzun yaşam hem de sağlıklı ömür sürebilmede önemli detaylardan bahsediyorum.
  • Travmatik gebelik (kanamalı, infekte, hipoksik, yani olaylı) sürecine + doğuma maruz kalmadan doğmak; uzun ömür – sağlıklı yaşam arzulayanlara elzemdir.
 • Senolitikler yani uzun ömür teşvik edici anti-ageing ilaçlar ve önerileri yukarılarda sundum. Hekim önerisiyle ( eczacı , komşu tavsiyesi değil !) bunlar alınabilir.
 • Omega-3 tüketimi
 • Taurin, sistein, metionin, glutatyon içeren besin tüketimi
 • DNA metilasyonunu artıran folik asit zengin gıdalar, takviyeler
 • İşlenmiş gıdalardan sakınma
 • Tam tahıl tüketimi, buradan mikrobiota alımı
 • H2S zengin gıda tüketimi
 • Mitokondriyal disfonksiyonda, mitokondrinin üretmiş olduğu 13 adet protein (Humanin‘ler) ve onun metabolitleri eksilir. Bunların eksikliği erken yaşlanmaya, çeşitli nörolojik hastalıklara neden olabilir.
 • Mitokondriyal transplantasyon
Reaktif oksijen türleri ve oksijen
Reaktif oksijen türleri – oksijen
 • Telomeraz enzimlerinin aktive edilmesi (fakat kanserleşebilecek hücrelere iyi tercih olmayabilir)
 • Hormon repasman tedavisi almak (kadınlar için)
 • Menopozu geciktirmek amaçlı over dokusunun dondurulması (kadınlar için)
 • Genç kan nakli – Terapötik Plazma Değişimi (Plazmaferez)
 • Mikrobiota restorasyonu (özellikle vajinal flora restorasyonu pelvik enflamasyonu, genel enflamasyonu azaltmada çok etkilidir)
 • Spermidinler (semen içerisinde bulunan alifatik poliaminler,putrescin, feromonlar) memelilerde ömrü uzatan maddelerdir. Düzenli seks ile bunlara maruziyet önemlidir. Besinlerde de bulunur ve gıdalardaki, bitki kaynaklı spermidinlerde önemlidir (özellikle mantar tüketimi)
 • Süt ürünlerinin pastörizasyonu, suların dezenfeksiyonu, enfeksiyonlarda anti-mikrobiyal kullanımı
 • Bu engellememiz gerekenlere daha iyi idrak etmek; yaşlanmayla ilgili bilgimizi artırmak; yukarılarda yazmış olduğum sıkıcı, önemli bilgilere vakıf olmak gereklidir.
Sizi Hasta Eden Durumla İlgili Konduramadığın Jinekolojik Hastalık Olamaz mı? Kök Sebep , Gizlide Kalmış Jinekolojik Hastalık Olamaz mı?

Biliyorum Kadın Doğum Doktoruna Gittin… Herşey Normal Dediler….

Hatta Tüm Tetkiklerin Sorunsuz Çıktı…

Bunu – Bunları Şimdi Kenara Bırakalım Artık Düşünmeyelim…

İyileşmeye Giden Yol , 1 ( Bir ) Muayeneyle Başlar.

İyileşmeye Başlangıç Yapmak İsterseniz WhatsApp +90546 774 01 59 Üzerinden Online Muayene İstemi Talep Ediniz.

Muayenehanem Tamamen Temiz, Kesinlikle Mahremiyet Tabanlı Özel Hekimlik Hizmeti Vermektedir. Zaman Sınırlaması Olmadan (60 – 180 Dakika) Bire Bir İlgilenme Kişiye Özel Tedavilerle Yanınızdayım. Sağlınızı Gönül Rahatlığıyla Mesut Bayraktar’a Emanet Edebilirsiniz. Jinekolojik Problemlerinizden Derinlemesine, Kalıcı Kurtulmanız Hayat Kalitenizi Artırdığını Vurguluyorum. İyileşmeniz Beni Mutlu Edecektir.
Basite Aldığın Hastalık; DiğerCiddi Hastalıkların Tetiğini Çeker. Hastalıklar Bekletilerek Çözülmez. Kliniğim Tamamen Hijyenik, Kesinlikle Mahremiyet Tabanlı Özel Sağlık Hizmeti Sunmaktadır. Zaman Engeli Olmadan, Detaylı Alakadar Olma, Bireye Hususi Tedavilerle Hekimlik Sanat İcrası Yapmaktayım. Canınızı Gönül Rahatlığıyla Mesut Bayraktar’a Emanet Edebilirsiniz. İyileşmeniz Beni Mutlu Ediyor. Jinekolojik Hastalıklarınızdan Derinlemesine Kalıcı Kurtulmanız Yaşam Kalitenizi Artırır.
Kadınların sağlıklı konforluömür geçirmeleri için, kadın sağlığını güçlendirme konusunda tutkuluyum. Hastamın tereddütlerini dikkatle dinlerim. Hekimlik sanatının bütüncül olması gerektiğinin farkındayım. Üstün farkındalıkla hastalarımın  fiziksel, bilişsel, duygusal sağlıklarını ele almaktayım. Hedefim, iyileşmek isteyen her kadınla, sağlıklarıyla ilgili rehabilitasyon hedeflerini seçmelerine, önceliklendirmelerine izin verecek şekilde ayrıntılı çalışmaktır. İyileşmek arzulayan  her kadınla hayatta oldukları yerde buluşmak amacıyla elimden geleni yapıyorum. Kadın hastanın benimle olan etkileşiminde,  ilk kez ”dinlenildiklerini hissettiklerini” açıklamaları keyif vericidir.
Kadın üreme sağlığı & bakımı çok yönlüdür. Doğum kontrol danışmanlığı yanında  gebelik takipleri, menopoz, hatta ötesine kadar ; kadınların yaşamları boyunca sağlıklarını yönlendirmelerine profesyonel olarak yardımcı olmak istiyorum. Kadınların yanlarında çalışan güçlü sağlık savunucularına ihtiyacı var. Kendimi (Jinekolog Mesut Bayraktar ) partner, gereksinimlerin giderilmesinde yaver şeklinde görmekteyim. Birey, ailesi, iş arkadaşları için; işe yarayan sağlık & bakım planı geliştirmek hastada amacımdır. Uyum sağlayabilen, esnek olabilen (kanıta dayalı & kişiye özgü modifiye uygulamalar dahilinde) Hekimlik yeteneklerimi  gösterebileceğimi hissediyorum, yaklaşım kadının ihtiyaçlarındaolağan üstü işe yarıyor.
 • Bireyselleştirilmiş , Sadece Bireye Göre Tasarladığım Tedaviler
 • Hastalarıma En Az 60 Dakika Vakit Sunmak
 • Detaylı Özen Göstermek
 • Sevgi  Hürmet  Kibarlık
 • Değerbilirlik  Mürüvvetlik Tabanında Mutabakat
 • Hastalık Sebeplerini Dedektif Gibi Aramak
 • Tetikleyicileri Öncelikli Yaklaşımla Ortadan Kaldırmak Karakterime
 • Epistomolojik Algıma Uygun Olduğundan; Mevcut Gelişmeleri Şahsi Bilimim & Algı Perspektifimde Sürdürüyorum.
Tecrübeli Jinekolog DoktorOlarak Mugla İlinde Çalışmaktayım. Tedavi Melaikelerim Arasında Ayrıntılı Ultrason Bulunmakla Beraber Miyom Polip Kist Gibi Hastalıkların Tedavisi Ameliyatı, Yumurtalıklarda Kist Tedavisini Özel Muayenehanemde Sunmaktayım. Mahremiyet talep Eden Hastalara Muğla Kürtaj Fethiye İstenmeyen Gebelik Yani Dalaman Evlilik Dışı Kurtaj Taleplerinizi Köyceğiz Güvenli Bebek Aldırma Şeklinde Yapılmasını İsteyebilirsiniz. Vajinal ltihap Sürekli Tekrar Eden Mantar Yanında Menopozal Renovasyon Tedavisiyle Birlikte Orgazm Aşısı Vajen Sıkılaştırma Vajinal PRP Tedavisi de Hekim Tarafından Verilmektedir. İdrar Kaçırma Önemli Sıkıntı Olup Kadın Sağlığını Bozmakta ; Uterin Sarkması Durumunda Tecrübeme Güvenebilirsiniz. Kolposkopi – Smear ile HPV İncelemesi  rahim Boynu Kanserinde Erken Teşhisi Getirir. Geçmeyen Vajinal Akıntı, Tüm Jinekolojik Sıkıntılarınızı Gidermek Beni Mutlu Edecektir.
Özel Muayenehanem Dalyan Göcek Sarıgerme’de Bulunan Otellere En Yakın Lokasyondadır.  Tabip Sadece Randevuyla Çalışmakta Olup, Randevularınızı WhatsApp: 05467740159 Üzerinden Online Talep Ediniz.

Kadın Hasta İse Evde Huzur Yoktur


tedaviye giden yol 1 muayene ile başlar Muğla kadın doğum
Online Randevu: 05467740159

Muğla Kadın Doğum Doktoru Mesut Bayraktar Jinekolog 331x273

Doktor Mesut Bayraktar

Ortaca/Muğla

Hayatın olağan akışı gereği iyileşmek için hasta olan kişi çabalamalıdır yani aktif rol oynamalıdırlar. Görüldüğü üzere tedavi hunisinin büyük kısmında vakit kaybeden, hastalığını ret eden, iyileşemeyen, bahane, bedava - ucuz yöntemlere yönelen, körü körüne bel bağlayan hastalar pasif iyileşmeyi yani iyileşememeyi seçenler bulunmaktadır.

Tedavi süreci, hastaların sağlık sorunlarıyla başa çıkabilmeleri, iyileşme sağlayabilmelerinde önemli adımdır. Ancak, tedavi hunisi sürecinde Hekimlerin bazı zorluklarla karşılaşması mümkündür. Resimde, hastaların farklı farklı tutumlarından kaynaklanan zorlukları ele alarak, hekim-hasta ilişkisinde zorlukların üstesinden gelirken zedelenebileceğini, tedavi hunisinin önemini vurgulayacağız. Tedavi süreci, hasta sağlığını iyileştirmek amaçlı yapılan serüven düşünülebilir. Tedaviler, sağlık sorunlarına farklı yaklaşımlar gerektirebilir, bazen beklenmedik zorluklarla karşılaşılabilir. Bundan dolayı, tedavi hunisi sürecinde hekimlerin, hastaların farklı tutumlarına uygun şekilde davranması, etkili iletişim becerilerini kullanması önemlidir. Hekimlerin mesleklerini icra ederken , hasta kaynaklı zorlukları aşarken, hekim-hasta ilişkisinin zarar görmemesinde hastaların dikkatli olmaları gerekmektedir. Çünkü hekim sonsuza kadar sabredebilen, her uygunsuzluğa pozitif, sorun çözme şeklinde yaklaşan canlılar gibi düşünmeyiniz.

*** Hastalığını Kabul Etmeyenler: Hastalığını kabul etmeyen bireyler, sağlık sorunlarını inkar ederek tedaviye direnç gösterebilirler. Bunlar , tedavi sürecinin başarıyla ilerlemesini engelleyebilir. Hastalığını kabul etmeyen kişiler, genellikle hastalıklarının ciddiyetini ya da varlığını reddederler. Buda, hem kendileri hem de doktora sorun çıkmaktadır. Hastalığın kabul edilmemesi, tedavi sürecinin etkinliğini azaltabilir, tamamen durdurabilir.Hastalığını kabul etme evresi, hasta olduğunu kabul etme; tedavi sürecinin önemli parçasıdır. Hastalığın kabul edilmesi, kişinin gerçek durumuyla yüzleşmesine, gereken tedaviye tam uyum sağlamasına yardımcı olabilir. Böylece tedavi süreci daha etkili başarılı olabilir. Hastalığını kabul etmeyen bireylerin, kendi sağlık durumlarını gerçekçi şekilde değerlendirmeleri, tedaviye açık olmaları önemlidir.

Hastalığını kabul etmeyen, ret eden; Doktoru rakip , düşman bilmektedir.

*** Hastalığını Kabul Edenler: Hastalığını kabul eden kişiler, tedavi sürecine daha olumlu yaklaşabilirler. Hastaların tedaviye uyum sağlamasını kolaylaştırır, iyileşme sürecini hızlandırabilir. Fakat çoğunlukta bazı insanlar hastalığını kabul etsede hekim yerine başka yollara başvurabilerek, hastalıkların ilerlemesine, kronikleşmesine neden olmaktadır.

*** Bir Ara Hallederizciler - Google Aramacılar: Bazı hastalar, sağlık sorunlarıyla ilgili hafife alıcı, savsaklayıcı tutum sergileyebilirler. “Bir ara hallederizciler”, sağlık sorunlarını erteleme, önemsememe eğilimindedir. Google aramacıları ise kendi kendini teşhis etme, tedavi etme çabasına, akıllılığına girebilirler. Yanlış bilgilendirme, yanlış tedavi seçeneklerine yol açabilir.

*** Doğal Tedavi Yöntemlerine Körü Körüne İnananlar: Doğal tedavi yöntemlerine inanan hastalar, alternatif çözümler arayışında olabilirler. Maydanoz, soğan suyu içiciler gibi, doğal yöntemlere güvenerek, körü körüne bel bağlayarak etkisiz, tedavi sürecini yürütebilirler. Bazen bilimsel kanıtlanmamış, etkinliği sınırlı olan yöntemlere yönelmelerine neden olabilir. Maalesef tüm iletişim mecraları tedavilerin etkin olmadığını söylese de böyle yönelimler artarak devam etmektedir.

*** Sahte Doktor Bulucular - Maddi Zorluk Çıkarıcılar: Sahte doktor bulucular, maddi zorluk yaratanlar - bulanlar, yani tedaviye gereksiz yere maddi kısıntı uygulayanlar, tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Ev, araba kredisi ödemesi, oğlanı evlendirme gibi maddi yükler altında olan hastalar, tedaviye uyum sağlamakta, iyileşmekte güçlük çekebilirler. İnsanlar sağlıklı kalmanın, mal mülk edinmeden değerli olduğunu maalesef kavrayamamaktadırlar.

Hasta olmuş ama evi var
Hasta olmuş ama oğlu evlenmiş.

Kendini, sağlığını feda ederek yaşamda hedefleri başarmak maalesef artan hızda devam etmektedir. Günümüzde oldukça yaygın durumdur. İnsanlar, zamanı, varlıklarını daha verimli kullanmak amacıyla sağlıklarını tehlikeye atabilmektedirler. Ancak, sağlığın önemi göz ardı edilmemelidir. Kaliteli yaşam sürerken sağlıklı olmak şarttır. Hayatta hedefleri başarmak önemli olsa da, sağlığımıza dikkat etmekten asla vazgeçmemeliyiz.

Tedavi hunisi süreci, hastaların sağlık sorunlarını çözmek, iyileşmede önemli adımdır. Ancak, bazı hastalar, kendilerine gereksiz yere maddi zorluklar yaratarak (3. evinin kredisini bahane göstermek, 4. çocuğunu davul zurna - yemekli evlendirmeye çalışması) tedavi sürecini olumsuz etkilemektedir (tedavi olmamaktadırlar!). Makaleyle maddi gücü – imkanı olduğu halde “ev aldık, araba aldık kredi ödüyoruzcular” şeklinde adlandırılan, doktoru gereksiz yere maddi zorluklar ile meslek icrasına sürükleyen hastaların yeteri kadar iyileşemediklerini vurgulamak istiyorum.

*** Profesöre Gidenler - İyi Doktor Deyiciler: Bazı hastalar, tedavide ünlü/ünsüz profesöre başvurma eğilimindedirler. Bunlar, “normal” doktorları, diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarını göz ardı edebilir, hatta küçümseyebilir. Aynı şekilde, bazı hastalar, tedavi - meslek icrasının masrafları nedeniyle para talep eden doktorlardan da uzak durma eğiliminde olup tedavi sürecini menfi etkileyebilir. Uygun tedavi seçeneklerinin kaçırılmasına, hastalığın artmasına neden olabilir. Hastalar kaçırılan, kaybolan sağlığın %100 geri gelmediği konusunda yeteri kadar ikna edilmelidirler. Mümkün ise hastalar, tedavinin tamamen geri gelmeme, başarılı olmama riski olduğuna ilişkin yeterli bilgilendirme yapılarak ikna edilmelidirler.

Maalesef bazı insanlar maddi varlıklarının korunmasını sağlıklarından önemli görmektedir.

Servete Mala Mülke Yaşayanlar Sağlıklarını Feda Ediyorlar.

*** Ego, Kişisel Çıkar Çatışmaları: Hekim-hasta ilişkisindeki ego, kişisel çıkar çatışmaları, tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir. Doktorun , hekim hasta bağı kurulmamış hastaya “sen” demesi gibi durumlar, iletişim sorunlarına yol açabilir. Aynı şekilde, bazı hastalar da doktorlarla kişisel, duygusal çıkar çatışması içine girebilirler , tedavi sürecinin etkinliğini azaltabilir. Hastalar , empati, anlayışla Hekimleri karşılamalı, iletişimde açıklık, saygıyı korumalı, kişisel çıkar çatışmalarından uzak durmalıdır. Hekim-hasta bağı, tedavi sürecinin başarısında önemli faktördür. Hastaların hekimle güven, destek temelinde ilişki kurması, tedaviye uyumlarını artırır, iyileşme motivasyonunu yükseltir. Hekimler de, hastaların duygusal ihtiyaçlarını anlamalı, hastalarla işbirliği yaparak tedavi sürecini yönetmelidir. Hasta, hekimin yönlendirmelerine uyum sağladıkça, hastada, hekimi destekleyici rol üstlendikçe, iyileşme süreci olumlu yönde etkilenecektir.

Tedavi sürecindeki zorluklarla başa çıkan, iyileşen hastalar, motivasyon kaynağı olabilirler. İyileşenlerin başarı hikayeleri, diğer hastalara umut ilham verebilir. Hekimlerin iyileşme sürecini desteklemek , başarı hikayelerini paylaşmaları önemlidir. Tedavi sürecinde karşılaşılan zorluklar, hastaların tutumları, hekim-hasta ilişkisi etrafında yoğunlaşır. Hastaların hastalıklarını kabul etme, doğru bilgilere ulaşma, maddi zorluklarla başa çıkma, kendince maddi zorluk varlığı yaratmama, doğru tedavi seçeneklerini değerlendirme konularında Hekim destek vermesi önemlidir. Tekrardan, hastaların 1001 zorlukla meslek icrası yapan Hekime empati, anlayış - etkin iletişim becerileriyle Hekimleri benimsemeleri, işlerini kolaylaştırmaları, hastanın, tedavi sürecinin etkinliğini artırır, hastaların moralini yükseltebilir, motivasyonlarını artırabilir, tedaviye olan uyumlarını iyileştirebilir.

Hekim-hasta bağı, güvene dayalı ortamda kurulmalı, hastaların iyileşme sürecine aktif katılımları teşvik edilmelidir. Etkili tedavi sürecinde, hem hastaların hem de hekimlerin sorunların üstesinden gelmede birlikte çalışmaları, destekleyici ortam oluşturmaları gerekmektedir.
Tedavi Hunisi
nde
pasif iyileşme
ye
çalışanlardan olmayın.


Tetkikler

hekimin kanaatinden

üstün değildir.


Kadın bedeninde

kronik enflamasyonun

en büyük kaynağı

vajinal akıntıdır.

Dinamik Tablo
Hastane Stresinden Uzaklık ✓ 
Özel Etkileşim ✓ 
Süre Sınırlamasız Muayene ✓ 
Mahremiyet – Gizlilik ✓ 
Hijyenik Ortam ✓ 
Teknoloji Kullanımı ✓ 
Konfor – Ferah Ortam ✓ 
Online Randevu ✓ 
3. Şahıslarla Temassızlık ✓ 
Güven – Nezaket – Zarafet ✓ 
Etik ✓ 
Tecrübe ✓ 
Profesyonel Destek ✓ 
Hasta Memnuniyeti & Sağlığı ✓ 
Fethiye’den 45′ uzaklıkta ✓ 
Dalaman’dan 10′ Uzaklıkta ✓ 
Köyceğizden 15′ Uzaklıkta ✓ 
Marmaris’den 40′ Uzaklıkta ✓ 
Muğla’dan 45′ Uzaklıkta ✓ 
Para değil

Mal mülk değil

En iyi eğitim , öğretmen değil !

Çocuğunuza bırakılacak en büyük miras şudur:

Sağlıklı

10 numara
☆☆☆☆☆ 
olacak şekilde “gebelik öncesi hazırlık + gebelik takibi + doğumunu” sağlayarak maksimum potansiyel IQ & EQ ya FETUSUN ulaştırılmasıdır.

Yani fetusu hayata 5/0 önde başlatmaktır. 

Eğer bunu sağlarsanız; sağlamak 15 – 30 bin USD civarı para harcamaktan geçer. O zeki, ahlaklı, yetenekli çocuk başarı sarmalında zirveye hemen çıkar, müthiş gelir elde eder; emekli olduğunuzda size ev araba aldığı gibi, dünyayı gezmenizde size tatil hediyeleri ayarlar. Eğer bunu yapmak yerine, 15 – 30 bin USD’ye ev, araba alabilirsiniz ama, çocugunuz sizin ölmenizi, mirasın kendisine kalmasını bekler, sonrada onu tüketerek yer yada üzerinizdeki evi ipotek göstererek iş kurar , batırır yada sürekli sizden para ister, sizde sürekli kaçar , bahane uydurursunuz…

Çıkar çatışmalarıyla berbat olmuş hayat yaşamamak için süper kaliteli bebekler doğurun.

Rahimde mikrop kaparak bitik, pert olmuş, erken doğmuş, kansızlığa, kötü rahim şartlarına ( urlu, vajinal akıntılı, kistli, varisli ) yani haşat rahimlerden eksik – vasat doğan bebeklerinizle, büyüdüklerinde “çıkar çatışmasına” girmemesi; doğmadan önce, gebelik süreci & doğumuna maddi kaynak harcanmasından geçer.
AGAÇ YAŞ İKEN, İNSAN RAHİMDE İKEN EĞİLİR.

Bebek;

Zeki doğarsa ahlaklı olur.
Zeki + ahlaklı olursa zengin olur. 
Zeki + ahlaklı + zengin olursa sana ev araba almayı bırak toplumun tamamı müreffeh olur, zenginleşir.

İnsana yani kendi kanına – canına yatırım yapmalısın yada çıkar çatışmalarıyla bomboş hayat yaşamak durumunda kalırsın.
Sana göre yatırım nedir?
Kadın Sağlığının, Sonraki Nesillerin ( Fetus, Bebek, Çocuk, Torun) Mutlu Huzurlu Sağlıklı Devam Edebilmesinin Yegane yolu, Dişi Üreme Organlarının;
* Uterus - Rahim
* Yumurtalık - Overler
* Tuba Uterina - Tüpler
* Rahim Ağzı - Serviks Uteri
* Vajina - Hazne
* Vulva - Perine gibi organların Topyekün Sağlık İçerisinde;Genetik Mirasın Nesilden ➞ Nesile Sağlıklı Aktarılmasından Geçmektedir. İşte bu geçiş bozulduğunda; nesilden nesile hastalıklar başlamaktadır. (Devamı İçin Ayrıntılara↓ Tıklayınız)
İhmal Edilen, Çözülmeyen En Basit Kadın Hastalığı, Zaman İçerisinde Birikim Yaparak Çeşitli Hastalıkların;
* Romatolojik
* Nörolojik
* Psikiyatrik
* Onkolojik
* Hatta Odontojenik... Hastalıkların Gelişiminde Tetik Çeken Etken (Tetiklenmiş Hastalık) Olabilir. Aniden Birdenbire Ortaya Çıkan Hastalıklara Sebep - Müsebbip Olanın; İhmal Ederek Alıştığın, Zamanla da Unuttuğun (Hastalıklara Geliştirilen Adaptasyon; İlk Stres Anında Kırılır)) Feminin Şikayetler Ana Sebebiyle Olduğu, Gizliden Gizliye Hastalığın İşlemesini Yani Kök Hastalık'ın Feminin Hastalık Olduğu Aklınıza Gelmeyebilir. Tahlillere %100 İnanmak Size Ciddi Vakit, Para, Yaşam Süresi Kaybettirebilir. Basit Yöntem + Kolaya Kaçmak Olan Sayfalar Dolusu Tetkik Sonuçlarına Sakın Aldanmayın, Tetkikler Normal Çıktı; Sağlıklıyım Diye Boş Tetkiklere Körü Körüne Bel Bağlamayın. Hekim Dışında Hiçbir Şeye %100 Güvenmeyin. Özellikle Nisaiye Hastalıkları; Kan - İdrar Tetkikleri Başarılı Oranda Tespit Edememektedir. Kronikleşmiş İlgi siz Gibi Gözüken Hastalık Hastalık Kök Sebeplerinin Kadınsal Maraz Olması Size, Çevrenize Alakasız,- Saçma Bile Gelebilir. Hatta Sıklıkla Ciddi Hastalığınızla Bağlantı Açısından Genital Bölgeyle Ne Alakası Var Şeklinde Sizi Hataya, Durumu Algılamada Körlük - Konduramamaya Düşürebilir; Dikkat Ediniz! Nisaiye Hastalığı Bekleterek; Kendi Kendine, Zaman Tanımakla, Vakit Geçirmekle İyileşmesi Mümkün Değildir.

Muğla Ayrıntılı Ultrason

Gebelik Takiplerinin & Doğum Öncesi Teşhis İşlemlerinin Önemli Basamağıdır. Minimum 60 dakika Sürmektedir. Kaliteli Gebelik Asla Ucuz, Standart Yaklaşımlarla İdame Ettirilemeyecek, Riske Atılamayacak, Stres Karşısında Frajil Olabilecek Kritik Dönemdir. Mesut Bayraktar Şehrin İçerisinde En Önde Gelen, Vajina Serviks Rahim  Sağlığına Yönelik En İyi Jinekolog Doğum Uzman Doktorlar Arasında Olmasının Yanı Sıra, Özel Muayenehanesinde 18 - 24 Hafta Arası Muğla Ayrıntılı Ultrason Verirken Bütünsel yaklaşımla Geçmeyen Mantar Hastalığı Servikal Smear Polip Ameliyatı Video Kolposkopi HPV Gebelikte Spiral Çıkarma Tıbbi Muğla Kürtaj işlemi Riskli Hamilelik Takipleri Transvajinal Ultrason Rahim İltihabı Tedavisi İdrar Kaçırma Tedavisi Şeffaf Beyaz Kahverengi Sarı Yeşil Kötü Renkte Olabilen Kokulu Kokusuz Vajina Akıntı Yanma Kaşıntı Batma Kanama Tedavilerinin Planını Yapmaktadır. Gereğinde Rahim Alınma Ameliyatı Hakkında Bilgiler Vermektedir. Hatunların Huzur İçerisinde Sağlıklı Mutlu Yaşam Sürmeleri Gerekliliğine İnanmaktayım. Tabip Mesut Bayraktar; Female Üreme Sağlığını Güçlendirme Konusunda Tutkulu Hekimdir. Çünkü Feminin Genital Organların Zindelik İçerisinde Başarıya Ulaşması Küresel Refaha; İnsanlık Barışına Hizmet Ederek, Dünyayı Yaşanılacak Daha Güzel Yer Yapacak Ehemmiyettedir.

Mesut Bayraktar, Hekiminin Muayenehanesi Coğrafik Konumu İtibarıyla Bölgenin Ortasında Kalmaktadır.
 1. Ortaca Kadın Doğum Doktoru

 2. Köyceğiz Kadın Doğum Doktoru

 3. Dalaman Kadın Doğum Doktoru

Yönelik Hekim Aktif Biçimde Ortaca, Dalaman, Köyceğiz Yörelerine Çalışmaktadır.

Kadınlarda Hastalıkların Kronikleşmesi

; Hastalıklara Adaptasyon & Woman Psikolojisiyle Birleşince Şikayetleri Normalleştirmek Kaçınılmaz Olmaktadır. Baş Edilmesi Zor Genital Hastalık İnkar Psikolojisine Giren Hanımefendiler; Yumurtalık Rahim Serviks Vajina Vulva Perine Hastalıklarının → Sebep Olduğu Hastalıkları (Buna

Yüksek Riskli Jinekolojik Hastalık

Diyorum) Taşıyabildiği Ömüre Kadar Kendine + Ailesine Yük Edebilmektedir (Bu Birliktelik; Adaptasyon + Kronikleşme Hastalıklara Bulunmaz Nimettir). Sizi, Ailenizi, Gelecek Nesilleri Patolojik Birliktelik Kıskaçlanmasından; Hastalıklara Hamal Olmak Durumundan Koruyacak Tek Güç
Muğla Tecrübeli Jinekolog Doktor
la Yaşam Boyu Sürecek İş Birliği (Hekim Hasta Bağı) Yapmaktır.

Hayat Boyunca Sabit Değişmez Doktor Jinekolog Yani Muğla Jinekolog Hekim Uzman Doktorunuz Olmalıdır. Böylece Tüm Dişilikle İlgili Sağlık Bilgileriniz, Tek Elde + Tek Beyinde Toplanacağından Size Erken Tanı, Etkin Tedaviler Halinde Geri Dönecektir. Muğla Sabit Jinekolog Doktoru Edinmek Başta Woman Sağlığını İyileştirecek; Topyekün Hayat Kalitesini Yaşam Sürenizi (Ömrünüzü) Yükseltecektir.

Kadın Hastanede Hangi Jinekolog Doktor Varsa; Rastgele Randevu Alma Hatasından Vakit Kaybetmeden Derhal Uzaklaşmalıdır. Kıymeti Ölçülemez Değerde Olan Rahim Vajina Sağlığına Sunulan; Ucuzcu Yaklaşımlar, Basit Öneriler, Hurafe Teşvikler Canınızı Sıkan Hastalıklar Fırtınası, Düşkünlük, ... Nedeni Bilinmez Sağlık Sorunları Başa Bela Olmadan Değişmeniz Gereklidir. Hastanede Hangi Doktor Varsa Ona Gitme Öğretilmiş Dürtüsünden Aciliyetle Sıyrılmak Zaruridir. Kendinize Her Daim Ulaşabileceğiniz, Konuşabileceğiniz
Muğla Kadın Doğum Uzman Doktor
Bulmanız - Edinmeniz Gerekmektedir. Ayrıca Sabit jinekolog Doktor; Günün Önemli Anında Arayabileceğiniz, Korku Olmadan Soru Sorabileceğiniz, Utanma Yaşamadan Tartışma - Fikir Alış Verişi Yapabileceğiniz Muğla Jinekolog Hekim Mesut Bayraktar Her Daim Bir Telefon Kadar Uzakta Olacaktır. Dişi Genital Problemlerinize Şifa Bulamıyorsanız, Temel Sebep; Aksi İspat Edilene Kadar "Jinekolojik Hastalık" Olabileceğini Hiç Ama Hiç Unutmayınız.

Kadınlarda Jinekolojik Sağlık; Genel Sağlıktan Daha Değerlidir

. Üreme Organlarının Sağlığı; Sırasıyla Anneyi , Fetusu***, Ailesini, Toplumu, Fetus***'dan Olacak Gelecek Nesilleri Yani Küresel Refaha Etkisi Uzanan Kıymettedir. Hanımların, Kızların Sağlığını Önemsemeyip, Rahim Over Vajina Sorunlarınızı Göz Ardı Etmek Büyük Hatadır. Masrafsız Görünen Alışmak - Duyarsızlaşmak Tuzaklanmasına Kapılmayınız. Doğru Teşhis Gerçek Tedavi Sunan

Muğla En İyi Kadın Doğum Doktoru

Jinekologlar Arasında Olan Doğum Uzmanı Dr. Mesut Bayraktar Özel Muayenehanesinde Kadirşinas Hastalarını Bekler; Doğum Hastalıkları Kliniği İçerisinde Ultrason Kolposkopi İncelemesi Sıvı Bazlı Servikal Smear Yapılmaktadır. Muayene Randevusu Almak İyi Başlangıçtır. Bugün Tedavi - İyileşmek İstiyorsanız Şimdi Adım Atın. Ömür Boyu Devam Edecek Hekim Hasta Bağını Geliştirmek Amacıyla Mesut Bayraktar WhatsApp Online Anında Randevu: 05467740159 Vasıtasıyla İletişime Geçip Jinekoloji Bilim Dalına Kendini Adamış Meslek Ustası Ob&Gyn Operatör Dr Bayraktar'a Muayene Vasıtasıyla Tanışabilirsiniz.

Özel Muayenehane Otele

En Yakın Kadın Doğum Doktoru

Konumundadır. Klinisyen Hekim Burada Çok Sayıda Hastalığın Teşhisini Klinik Yetiletiyle Koyabilmektedir. Başlıklandırmak Gerekir İse; Doktorun Tedavi Yetenekleri;
 • Menopozun Insan Ömrü Üzerindeki Etkisi Nedir?

 • Muğla Detaylı Ultrason
 • Muğla Miyom Ameliyatı
 • Muğla Polipektomi
 • Muğla Kist Tedavisi
 • Rahim'de İnfeksiyon Tedavileri
 • Tekrar Eden Mantar Tedavisi
 • Vajinit Tedavisi
Muğla Kolposkopi İncelemesi Muğla Kolposkopi Eşliğinde Biyopsi Yapıyorum. Çünkü Dişi Bireyler, Üreme Sisteminin Hastalıklarının; Semptomlarına Hızlı Adaptasyon Evrimi Sergilediğinden; Bunda
* Toplumsal Kanıt Kuramı Temelli Jinekolojik Ponzi Kitleleri +/-
* Östrojen Sarhoşluğu +/-
* Yüksek Cinsel Market Değeri +/-
* Gencim Güzelim Kusursuz Süperim Genital İnkar Durumu +/-
* Partnerde Cinsel Feromonal Baskınlığı Kaybetmemek Adına Feminine Hastalıkları İnkar Etmek Etkin Olup Dişilere Özgü Hastalıkları Hızlı İvmeyle Kronik Yapabilmektedir. Kolposkopi, Smear, HPV İncelemeleri Hekime Burada Kompleks Olmuş Durumlarda Yardımcıdır. Kolposkopi (Kolposkopi Rahim Ağzının Adeta Röntgenidir) HPV Rahim Aldırma Ameliyatı Dirençli Geçmeyen Mantar Hastalığı Infertilite Rahim İltihabı Tedavisi Gebelik Takibi Yasal Süresinde Tıbbi Muğla Kürtaj İşlemi Menopoz Gençleştirme Miyom Aldırma Ameliyatı Polipektomi Genital Kaşıntı Akıntı Batma Yanma Kanama Ötesine Kadar; Bayanın Yaşamı Boyunca Sağlıklarını Yönlendirmelerine Yardımcıyım. Hanımefendilerin Yanlarında Çalışan Güçlü Sağlık Savunucularına İhtiyacı Var. Mesut Bayraktar Kendisini İdrar Kaçırma Tedavisi Terapötik Muğla Kürtaj İşlemi Muğla Ayrıntılı Ultrason İncelemesi Servikal Smear Kolposkopi Eşliğinde Biyopsi Doğum Kontrol Danışmanlığı Çocuk İstemi Gebelik Takibi Cerrahi Muğla Kürtaj İşlemi Menopoz Gençleştirme 2. Düzey Ultrason Kolposkopi Eşliğinde Biyopsi Değerlendirmesi Ameliyatı Polipektomi Polip Aldırma Ameliyatı Rahim Sarkması Tedavisi Tanısal Muğla Kürtaj İşlemi Yanında Vajina Sıkılaştırma Rahim Aldırma Ameliyatı Geçmeyen Mantar Hastalığı Rahim İltihabı Tedavisi Vulvar Akıntı Yanma Batma Kaşıntı Kanama Konularında Hastalarımın Yanında Adeta Ortak - Yaver; İhtiyaçların Karşılanmasına, Sorunların Çözülmesinde Profesyonel Yardımcı Konumda Kendimi Görmekteyim.

Menopozda Menisküs Hasarlanması Tedavisi ... Gibi Yaşlanma, Doğumlar , Menopozla İlişkili Hastalıklarla İlgilenmeyim, Tedavilerini de Vermekteyim.

Dahası Vulvar Bölgeyle İlişkili Amiloidoz Hastalıklarının Teşhis & Tedavilerini Planlamaktayım. Bu Planlamalarla Beraber Jinekolog Uzm.Dr. Mesut Bayraktar; Doktorluk Sanat & Zanaatının Bütüncül Olması Gerektiğinin Farkında olup; Bu Farkındalıkla Hastalarımın Fiziksel Zihinsel Duygusal Sağlıklarını Ele Almaktadır. Tecrübeli Doğum Doktoru Klinisyenliğin Sağladığı Profesyonellikle Hastanın Endişelerini Dinlerim. Eğip Bükmeden Yaymadan Sadece Gerçekleri Konuşurum. Amacım, Her Hastayla, Jinekolojik Sağlıklarıyla İlgili Bakım - İyileşme - Rehabilitasyon Hedeflerini Seçmelerine Önceliklendirmelerine İzin Verecek Şekilde Detaylı Çalışmaktır. İyileşmek İsteyen Bireyle Hayatta Oldukları Yerde Buluşmak Gayesiyle Elimden Geleni Yapıyorum. Elbette Benim Çabamdan Daha Önemlisi Bireyin İyileşmeyi İstemesi + Doğru Tabiple Temas Etmesidir.

Muğla Kürtaj Yukarılarda Sıraladıklarım Dışında 9 Hafta Gebelik Muğla Kürtaj İşlemi ( İstenmeyen Hamilelik); Başta Gelmek Üzere Tüm Genital Sistem Hastalık Durumlarınızı Çözmek Beni Mutlu Edecektir.

Sorunlarınızda Tedaviye Giden Yolu 1 (Bir) Mayene Başlatır. Kadın sağlığını koruma, hastalıkları iyileştirme misyonuna Sahibim ; Rahatlık güvenlik önceliğimdir. Hastayla bireysel ilgilenmek, hastaya uygun tedavi planları sunarım. Muğla 'da bulunan modern özel muayenehanem konforlu ortam sunar.

Muğla Kadın Doğum Doktorları


Muğla Kadın Doğum Doktoru Özel Muayenehane


Muğla Kadın Doğum Doktoru Jinekolog Mesut Bayraktar

 1. Genital Hijyensizlik Genetik Hijyeni Bozar. 2023
 2. Herkes Hasta Olur; Herkes En İyi Hekim İster. 2022
 3. Kadın Hastaysa Evde Huzur Yoktur. 2020
 4. Jinekolojik Hastalık Başka Hastalığı Tetiklemiş İse Buna Yüksek Riskli Jinekolojik Hastalık Denir. 2020
 5. Kadın Hastalığını Kabul Etmiyorsa Evde Dirlik Yoktur.
 6. Gebelikte Tasarruf(Kısıntı) Olmaz. Gebelikte Mal - Mülk Feda Edilir.
 7. Kadın Hastaysa Kök Sebep Aksi İspat Edilene Kadar Jinekolojiktir.
 8. Gebelik Fizyolojik Dönem DEĞİLDİR. Gebelik Hastalık – Ölüm Riski Barındıran Olağanüstü Dönemdir. Tecrübeli , Öngörüsü Açık Hekime Teslimiyet Gerektirir. 2018
 9. Gebelik Hastalıkları, İhmal Edilmiş Jinekolojik Hastalıkların Komplikasyonudur.
 10. Gebelik Hastalıkları; Tanısı Konulmamış Jinekolojik Hastalıklardır. MB, 2016)
 11. Gebelikte Kazanılacak 1 Puan IQ, Bebeğinizi Başarı Sarmalında Üstlere Taşır.
 12. Enfeksiyonla Gezmeyi ''Sorun Görmeyen'' Gebeyi En Mükemmel Sağlık Sistemi Bile Koruyamaz.
 13. Rahim; Dayanan - Sabreden - Kolaylık Gösteren - Halden Anlayan Organ Değildir.
 14. Sıfır Vajinal Akıntı Sağlıktır. MB, 2016
Muğla İli
Bilgi Değer
Ülke Türkiye
İl Muğla
İlk Yerleşim MÖ 2. binyıl
Koordinatlar 36.838769862880554, 28.76508732000861
En Alçak Nokta 0 m (0 ft)
Zaman Dilimi UTC+03.00 (TRS)
Posta Kodu 48XXX
Alan Kodu 252
ISO 3166 Kodu TR-48
Plaka Kodu 48
Bağlı Olan İlçeler: Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Menteşe, Milas, Ortaca, Seydikemer, Ula İlçesi

Rudolf Virchow; Louis Pasteur, Robert Koch savundukları; hastalıkların mikrop teorisine inanmıyordu. Hastalıkların, dış patojenlerden değil, hücrelerin İçindeki anormal faaliyetlerden kaynaklandığını öne sürdü. Aynı zamanda Max Gerson'da Hastalık gelişmeden önce metabolik bozulmanın başladığını kitabında yazmıştır.

Mesut Bayraktar ekolleri birleştirerek modifiye ederek meslek İcrasında bulunmaktadır. Tıbbın Papa'sı Virchow'unda haklı olduğunu vurgulamaktadır. Her bir Ekol Platon'un Mağara Alegorisinde Bulunan, Zincirlerinden Kurtularak Mağaradaki Ateşin Işığına Alışmış Ama Güneşe Ulaşamamış Mahkumlardır. Güneşe Çıktığınızda Gördüğünüz; Sıfır Vajinal Akıntı sağlıktır.


Sıfır Vajina Akıntısı Sağlıktır. [1]

 1. https://media.springernature.com/lw685/springer-static/image/art%3A10.1038%2Fs41467-021-23014-1/MediaObjects/41467_2021_23014_Fig3_HTML.png ↩︎
 2. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f5/Life_expectancy_in_some_big_countries.png/300px-Life_expectancy_in_some_big_countries.png ↩︎